Vancouver, B.C., Canada - May 27 - 30, 1999 (50 M)
´ = National Record ´´ = World Record
Event 1 Women Open 200 Free
YOUTH CHAMPS: * 2:03.70 JULIE HOWARD, BRANTFORD 01/1991
Q.T.: ------ 2:15.55
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1015 STEFANYSHYN, DEANNA 14 PDSA 2:07.13 Q.T. 50
30.57 1:02.32 1:34.91 2:07.13
2 1319 LYS, ALEXANDRA 14 UCSC 2:07.53 Q.T. 30
30.15 1:02.75 1:35.45 2:07.53
3 1269 GILLESPIE, AMANDA 14 PERTH 2:08.79 Q.T. 20
30.40 1:03.50 1:36.18 2:08.79
4 1320 BRADSHAW, JESSIE 15 UCSC 2:09.04 Q.T. 15
30.44 1:03.53 1:36.92 2:09.04
5 1059 DOODY, HAYLEY 13 CASC 2:10.26 Q.T. 14
31.01 1:03.76 1:37.23 2:10.26
6 1348 PLYLEY, KATE 13 OAK 2:10.54 Q.T. 13
30.85 1:03.77 1:37.23 2:10.54
7 1012 BROWN, MEGHAN 15 PDSA 2:11.21 Q.T. 12
31.06 1:03.95 1:37.59 2:11.21
8 1345 MCNALLY, SARA 14 EKSC 2:12.24 Q.T. 11
30.83 1:03.78 1:38.00 2:12.24
* B-Finals
9 1006 WONG, CLAIRE 14 PDSA 2:09.48 Q.T. 9
30.73 1:03.31 1:36.63 2:09.48
10 1115 WEGNER, LEAH 14 KCS 2:10.76 Q.T. 7
31.27 1:04.49 1:37.68 2:10.76
11 1295 CHARRON, DOMINIQUE 15 CNPPO 2:10.84 Q.T. 6
30.54 1:03.81 1:37.56 2:10.84
12 1151 ENGS, CHANDRA 14 CAJ 2:11.53 Q.T. 5
31.38 1:04.93 1:38.12 2:11.53
13 1077 LANDRY, MICHELLE 14 CHENA 2:12.74 Q.T. 4
31.33 1:04.96 1:39.17 2:12.74
14 1133 BELAND, DANIELLE 14 GO 2:12.86 Q.T. 3
30.95 1:05.02 1:39.24 2:12.86
15 1284 WOODS, TIFFANY 14 PCSC 2:14.07 Q.T. 2
30.22 1:03.32 1:38.70 2:14.07
16 1064 COVE, MICHELLE 14 RDCSC 2:14.19 Q.T. 1
30.69 1:04.31 1:39.65 2:14.19
Event 2 Men Open 200 Free
YOUTH CHAMPS: * 1:53.93 OWEN VONRICHTER, PEPSI 01/1991
Q.T.: ------ 2:02.49
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1134 COUPLAND, ANDREW 15 GO 1:56.75 Q.T. 50
27.72 57.97 1:27.67 1:56.75
2 1366 NATHAN, TERRY 16 IS 1:57.45 Q.T. 30
28.12 57.99 1:27.84 1:57.45
3 1089 GUILLOTTE, NICOLAS 15 CAMO 1:57.97 Q.T. 20
27.51 57.76 1:28.35 1:57.97
4 1220 KIM, BORREY 17 OSC 1:58.10 Q.T. 15
28.10 58.21 1:28.45 1:58.10
5 1292 LAVERGNE, CEDRIC 16 CNPPO 1:58.25 Q.T. 14
28.03 58.14 1:28.11 1:58.25
6 1371 KULA, CHRIS 16 CAJ 1:58.38 Q.T. 13
28.16 58.32 1:28.42 1:58.38
7 1013 PETRUS, DANIEL 16 PDSA 1:58.97 Q.T. 12
28.62 59.30 1:30.26 1:58.97
8 1353 MACLUSKY, ANDREW 16 OAK 2:02.48 Q.T. 11
27.90 59.19 1:31.00 2:02.48
* B-Finals
9 1047 GROTKOWSKI, IAN 17 CASC 1:59.43 Q.T. 9
28.51 58.73 1:29.64 1:59.43
10 1342 THOMSEN, CHAD 16 EKSC 1:59.50 Q.T. 7
28.16 58.91 1:30.03 1:59.50
11 1294 PETRIEUX, BENJAMIN 16 CNPPO 1:59.51 Q.T. 6
28.58 59.17 1:29.58 1:59.51
12 1229 CAYEN, FREDERIC 16 UL 2:00.04 Q.T. 5
28.47 59.38 1:30.42 2:00.04
13 1326 EMOND, DANIEL CNQ 2:00.29 Q.T. 4
28.85 59.64 1:29.76 2:00.29
14 1305 PHIPPS, BOB 15 COBRA 2:00.47 Q.T. 3
28.91 59.54 1:30.26 2:00.47
15 1159 TURANICH-NOYEN, CHARLES 15 STSC 2:01.18 Q.T. 2
28.46 59.41 1:30.84 2:01.18
16 1020 MACGILLIVARY, KURTIS 15 BRANT 2:01.47 Q.T. 1
28.19 59.05 1:30.06 2:01.47
Event 3 Women Open 100 Back
YOUTH CHAMPS: * 1:05.06 KELLY STEFANYSHYN, MANTA 01/1997
Q.T.: ------ 1:11.37
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1102 FRATESI, JENNIFER 15 SSMAC 1:04.96*Q.T. 50
31.82 1:04.96
2 1246 JACINA, AMY 15 GMAC 1:05.69 Q.T. 30
31.97 1:05.69
3 1298 WISE, LAURA 12 COBRA 1:08.14 Q.T. 20
33.36 1:08.14
4 1375 KARDASH, DIANE 13 MM 1:08.39 Q.T. 15
33.75 1:08.39
5 1123 GRESDAL, JENNA 14 MUSAC 1:08.53 Q.T. 14
33.31 1:08.53
6 1359 HOANG, TINA 13 HYACK 1:08.68 Q.T. 13
32.93 1:08.68
7 1297 SMITH, KATIE 13 COBRA 1:09.62 Q.T. 12
33.32 1:09.62
8 1320 BRADSHAW, JESSIE 15 UCSC 1:11.80 11
34.82 1:11.80
* B-Finals
9 1137 CHARRON-WATSON, CHANELLE 14 CAG 1:09.25 Q.T. 9
33.95 1:09.25
10 1116 BARTLETT, MELISSA 12 CYPS 1:09.62 Q.T. 7
33.87 1:09.62
11 1376 KARDASH, ERIN 13 MM 1:09.72 Q.T. 6
33.58 1:09.72
12 1368 JENSEN, LEAH 15 YLSC 1:09.99 Q.T. 5
33.72 1:09.99
13 1086 FAUTEUX, JANIK 15 CAMO 1:10.26 Q.T. 4
33.80 1:10.26
14 1142 SANDMAN, EMILIE 14 SAMAK 1:10.56 Q.T. 3
34.54 1:10.56
15 1087 DE REPENTIGNY, ELAINE CHA14 CAMO 1:11.31 Q.T. 2
34.72 1:11.31
16 1344 KUBAS, HANIA 13 EKSC 1:11.35 Q.T. 1
34.21 1:11.35
Event 4 Men Open 100 Back
YOUTH CHAMPS: * 58.36 ROBBIE TAYLOR, COBRAT 05/1998
Q.T.: ------ 1:03.52
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1291 CASTONGUAY, FRANCOIS 16 CNPPO 59.51 Q.T. 50
29.55 59.51
2 1156 BANVILLE AUGER, BENOIT 16 MEGO 1:00.03 Q.T. 30
29.39 1:00.03
3 1046 GILLIS, CRAIG 16 CASC 1:00.61 Q.T. 20
29.58 1:00.61
4 1180 VANDERKAM, BRAD 16 LAC 1:01.08 Q.T. 15
29.63 1:01.08
5 1314 MILLER, KURTIS 13 SCAR 1:01.23 Q.T. 14
29.98 1:01.23
6 1244 MCMILLAN, BRYAN 16 GMAC 1:01.25 Q.T. 13
29.94 1:01.25
7 1030 CORMACK, RICHARD 17 GLEN 1:01.62 Q.T. 12
29.27 1:01.62
8 1121 COSTA, ANTHONY 16 NEW 1:02.42 Q.T. 11
29.78 1:02.42
* B-Finals
9 1234 BLAIS, GUILLAUME 16 UL 1:02.38 Q.T. 9
30.58 1:02.38
10 1159 TURANICH-NOYEN, CHARLES 15 STSC 1:02.46 Q.T. 7
30.44 1:02.46
11 1171 MATHIEU, OLIVIER 16 HIPPO 1:02.64 Q.T. 6
30.73 1:02.64
12 1285 ORIWOL, TOBIAS 14 PCSC 1:02.88 Q.T. 5
31.00 1:02.88
13 1029 VERIGIN, BRIAN 15 PGB 1:02.89 Q.T. 4
30.60 1:02.89
14 1371 KULA, CHRIS 16 CAJ 1:03.12 Q.T. 3
31.07 1:03.12
15 1028 SWEET, ANDREW 17 PGB 1:03.18 Q.T. 2
30.78 1:03.18
16 1101 MCGILLIVRAY, ANDREW 16 MM 1:03.19 Q.T. 1
30.84 1:03.19
Event 5 Women Open 400 IM
YOUTH CHAMPS: * 4:58.22 JOANNE MALAR, HWAC 05/1989
Q.T.: ------ 5:25.83
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1223 LAIDLOW, ALLISON M 14 LLSC 5:04.03 Q.T. 50
33.27 1:11.01 1:49.05 2:25.93
3:09.06 3:52.62 4:28.93 5:04.03
2 1015 STEFANYSHYN, DEANNA 14 PDSA 5:08.86 Q.T. 30
32.76 1:09.07 1:48.58 2:28.13
3:13.80 3:59.94 4:34.83 5:08.86
3 1203 SIUDA, KATHY 13 ROW 5:09.97 Q.T. 20
34.02 1:12.71 1:52.11 2:31.57
3:16.09 4:00.41 4:35.73 5:09.97
4 1322 SCHAAB, LEAH 15 UCSC 5:10.25 Q.T. 15
33.95 1:12.09 1:52.68 2:32.71
3:16.17 4:00.30 4:35.86 5:10.25
5 1137 CHARRON-WATSON, CHANELLE 14 CAG 5:11.11 Q.T. 14
33.99 1:11.56 1:51.24 2:30.57
3:17.36 4:02.46 4:37.64 5:11.11
6 1269 GILLESPIE, AMANDA 14 PERTH 5:11.20 Q.T. 13
32.64 1:10.48 1:51.67 2:31.03
3:16.16 4:02.53 4:37.94 5:11.20
7 1077 LANDRY, MICHELLE 14 CHENA 5:11.21 Q.T. 12
1:09.70 1:50.79 2:30.49
3:16.78 4:02.07 5:11.21 5:11.21
8 1358 CHUY, COURTENAY 14 HYACK 5:12.86 Q.T. 11
34.33 1:11.49 1:53.33 2:34.26
3:16.31 3:59.45 4:36.72 5:12.86
* B-Finals
9 1222 BAYLISS, LYNETTE 13 LLSC 5:12.79 Q.T. 9
33.52 1:13.17 1:53.08 2:33.75
3:19.14 4:04.75 4:39.06 5:12.79
10 1372 CERMAK, CARLY 14 CAJ 5:13.31 Q.T. 7
35.36 1:13.27 1:53.22 2:33.45
3:17.85 4:03.08 4:38.91 5:13.31
11 1075 DE BLOIS, MARIEVE 15 CNTR 5:14.49 Q.T. 6
33.30 1:10.84 1:53.19 2:34.18
3:18.70 4:03.04 4:39.14 5:14.49
12 1348 PLYLEY, KATE 13 OAK 5:17.66 Q.T. 5
33.52 1:12.11 1:52.44 2:32.06
3:20.43 4:08.46 4:43.28 5:17.66
13 1057 BLAIS, EVANGELINE 14 CASC 5:18.45 Q.T. 4
34.70 1:14.67 1:55.21 2:35.00
3:19.61 4:05.42 4:42.68 5:18.45
14 1265 OSTERER, LIZ 13 NKB 5:22.56 Q.T. 3
33.97 1:13.65 1:56.70 2:38.91
3:22.56 4:08.13 4:45.49 5:22.56
15 1138 POMERLEAU, ALICIA 15 CAG 5:24.63 Q.T. 2
33.93 1:13.49 1:56.20 2:38.33
3:23.69 4:09.54 4:47.91 5:24.63
16 1184 LOCK, JENNY 13 COMOX 5:24.72 Q.T. 1
34.78 1:15.75 1:58.63 2:39.81
3:26.67 4:14.22 4:49.99 5:24.72
Event 6 Men Open 400 IM
YOUTH CHAMPS: * 4:32.13 JAMIE STEVENS, MANTA 05/1991
Q.T.: ------ 4:56.84
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1306 BEAVERS, KEITH 16 STARS 4:34.01 Q.T. 50
29.48 1:03.64 1:38.81 2:13.72
2:51.91 3:29.99 4:01.93 4:34.01
2 1134 COUPLAND, ANDREW 15 GO 4:37.31 Q.T. 30
29.07 1:02.67 1:38.23 2:13.05
2:53.25 3:33.83 4:05.62 4:37.31
3 1366 NATHAN, TERRY 16 IS 4:42.02 Q.T. 20
40.64 1:05.18 1:42.59 2:19.77
3:11.73 3:41.48 4:12.85 4:42.02
4 1291 CASTONGUAY, FRANCOIS 16 CNPPO 4:42.14 Q.T. 15
30.15 1:04.88 1:40.40 2:16.10
2:57.29 3:38.28 4:11.33 4:42.14
5 1351 HAMILTON, KEN 16 IS 4:44.67 Q.T. 14
29.45 1:03.80 1:42.90 2:21.13
3:00.03 3:40.90 4:13.67 4:44.67
6 1020 MACGILLIVARY, KURTIS 15 BRANT 4:45.35 Q.T. 13
29.51 1:03.86 1:39.64 2:14.64
2:56.66 3:38.65 4:12.88 4:45.35
7 1136 MEDAGLIA, STEVEN 14 GO 4:45.95 Q.T. 12
30.13 1:04.51 1:41.93 2:18.36
2:58.67 3:40.85 4:14.04 4:45.95
8 1149 WHITE, ANDY 16 EAST 4:46.90 Q.T. 11
29.33 1:03.37 1:40.36 2:17.92
2:58.83 3:40.70 4:13.67 4:46.90
* B-Finals
9 1342 THOMSEN, CHAD 16 EKSC 4:43.99 Q.T. 9
30.27 1:05.18 1:44.20 2:22.46
3:00.77 3:39.87 4:12.58 4:43.99
10 1107 MACDONALD, ELLIOT 16 MANTA 4:47.13 Q.T. 7
30.95 1:06.01 1:43.34 2:19.48
3:01.63 3:44.27 4:16.90 4:47.13
11 1014 HUANG, MATHEW 15 PDSA 4:47.72 Q.T. 6
28.76 1:02.10 1:40.01 2:17.92
2:56.86 3:37.02 4:13.31 4:47.72
12 1229 CAYEN, FREDERIC 16 UL 4:47.85 Q.T. 5
29.94 1:03.96 1:42.63 2:19.29
3:01.32 3:42.74 4:16.56 4:47.85
13 1028 SWEET, ANDREW 17 PGB 4:48.77 Q.T. 4
31.11 1:07.04 1:45.04 2:22.76
3:02.97 3:43.80 4:17.13 4:48.77
14 1029 VERIGIN, BRIAN 15 PGB 4:49.68 Q.T. 3
30.58 1:06.76 1:45.27 2:22.98
3:03.21 3:44.37 4:18.15 4:49.68
15 1101 MCGILLIVRAY, ANDREW 16 MM 4:50.75 Q.T. 2
30.74 1:06.68 1:43.05 2:19.11
3:00.56 3:43.44 4:18.02 4:50.75
16 1030 CORMACK, RICHARD 17 GLEN 4:54.44 Q.T. 1
31.30 1:08.52 1:43.90 2:20.12
3:03.27 3:46.90 4:20.45 4:54.44
Event 7 Women Open 200 R-Medley
YOUTH CHAMPS: * 2:03.02 COBRA SWIM TEAM 05/1993
PL Meet ID Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 3114 HYACK SWIM CLUB A HYACK 2:05.26 50
HOANG, TINA-13 CHUY, COURTENAY-14 BEACH, JENNIFER-15 ZVIJERAC, MILA-14
31.51 1:06.35 1:37.83 2:05.26
2 3094 UCSC A UCSC 2:05.34 30
POMERLEAU, KARI-13 SCHAAB, LEAH-15 BRADSHAW, J.-15 LYS, ALEXANDRA-14
33.73 1:08.93 1:38.44 2:05.34
3 3070 PCSC A PCSC 2:05.73 20
MONTON, D.-15 ARTHUR, S.-14 BARTOSH, SARAH-14 WOODS, TIFFANY-14
32.71 1:07.77 1:38.64 2:05.73
4 3086 COBRA SWIM CLUB A COBRA 2:05.79 15
SMITH, KATIE-13 BACON, KIM-14 HOLMES, BLAIR-12 WISE, LAURA-12
32.16 1:07.96 1:37.54 2:05.79
5 3001 PDSA A PDSA 2:07.85 14
STEFANYSHYN, D.-14 RENFRO, N.-15 BROWN, MEGHAN-15 LECKOVIC, K.-14
33.25 1:10.73 1:40.35 2:07.85
6 3033 CAMO NATATION A CAMO 2:07.99 13
FAUTEUX, JANIK-15 COMTOIS, A.-14 GUAY-RACINE, J.-13 DE REPENTIGNY -14
33.29 1:09.31 1:40.06 2:07.99
7 3102 CLUB NATATION QUEBEC A CNQ 2:08.59 12
BERNARD, C.- BOULANGER, A.-13 FRENETTE, A.- AUDIBERT, A.-
33.52 1:08.42 1:39.85 2:08.59
8 3022 CASCADE SWIM CLUB A CASC 2:10.59 11
JOHNSON, KRYSTA-13 BLAIS, E.-14 SINCLAIR, M.-14 DOODY, HAYLEY-13
34.17 1:10.00 1:42.06 2:10.59
Event 8 Men Open 200 R-Medley
YOUTH CHAMPS: * 1:47.03 MARKHAM AQUATIC CLUB 05/1993
PL Meet ID Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 3002 PDSA A PDSA 1:48.88 50
STRELZOW, JASON-17 HUANG, MATHEW-15 BARRY, CHRIS-15 PETRUS, DANIEL-16
28.69 58.37 1:25.01 1:48.88
2 3090 SCARBOROUGH SWIM CLUB A SCAR 1:50.00 30
MILLER, KURTIS-13 KEUNG, CHRIS-17 GUERRERO, VLAD-16 LANGAN, NICK-17
28.53 58.95 1:25.93 1:50.00
3 3082 PISCINE PARC OLYMPIQUE A CNPPO 1:50.65 20
CASTONGUAY, F.-16 MONTPETIT, D.-17 LAVERGNE, C.-16 PETRIEUX, B.-16
28.55 58.98 1:25.55 1:50.65
4 3010 CASCADE SWIM CLUB A CASC 1:50.80 15
GILLIS, CRAIG-16 YUZWA, MIKE-16 GROTKOWSKI, IAN-17 HIBBERD, JAMES-17
28.89 1:00.03 1:26.58 1:50.80
5 3122 MEGO A MEGO 1:53.15 14
BANVILLE AUGER -16 DELORME, L.-16 TUNGEON, M.-16 ANCTIL, PASCAL-17
28.37 59.85 1:28.05 1:53.15
6 3098 CLUB NATATION QUEBEC A CNQ 1:54.13 13
LALLIER, SIMON- BOULANGER, A.- EMOND, DANIEL- GADOURY, B.-
30.66 1:01.39 1:29.17 1:54.13
7 3107 EKSC A EKSC 1:54.14 12
ZIELNIK, MACIEK-14 MURAKAMI, ZAK-16 BOWKOWY, MATT-16 THOMSEN, CHAD-16
29.96 1:01.61 1:29.25 1:54.14
8 3062 UL A UL 1:54.78 11
BLAIS, G.-16 PELLETIER, D.-15 CAYEN, FREDERIC-16 CORMIER, E.-17
29.36 1:02.74 1:29.56 1:54.78
Event 9 Women Open 400 Free
YOUTH CHAMPS: * 4:24.03 JOLENE COWAN, OSC 05/1986
Q.T.: ------ 4:46.39
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1015 STEFANYSHYN, DEANNA 14 PDSA 4:27.23 Q.T. 50
30.46 1:02.85 1:36.39 2:10.54
2:44.82 3:19.38 3:53.92 4:27.23
2 1319 LYS, ALEXANDRA 14 UCSC 4:31.81 Q.T. 30
31.31 1:05.69 1:40.25 2:15.19
2:50.14 3:24.73 3:58.34 4:31.81
3 1295 CHARRON, DOMINIQUE 15 CNPPO 4:32.52 Q.T. 20
31.39 1:05.13 1:39.72 2:15.06
2:49.76 3:24.89 3:59.19 4:32.52
4 1345 MCNALLY, SARA 14 EKSC 4:32.89 Q.T. 15
31.12 1:04.98 1:39.28 2:14.46
2:49.35 3:24.27 3:59.56 4:32.89
5 1059 DOODY, HAYLEY 13 CASC 4:33.22 Q.T. 14
31.21 1:05.48 1:40.27 2:15.32
2:50.16 3:25.15 3:59.99 4:33.22
6 1115 WEGNER, LEAH 14 KCS 4:35.87 Q.T. 13
32.20 1:06.43 1:41.37 2:16.37
2:51.21 3:26.58 4:01.90 4:35.87
7 1348 PLYLEY, KATE 13 OAK 4:35.97 Q.T. 12
31.74 1:05.96 1:41.04 2:16.47
2:51.32 3:26.71 4:02.10 4:35.97
8 1133 BELAND, DANIELLE 14 GO 4:41.81 Q.T. 11
31.83 1:06.55 1:42.27 2:18.24
2:53.74 3:30.00 4:06.26 4:41.81
* B-Finals
9 1223 LAIDLOW, ALLISON M 14 LLSC 4:35.94 Q.T. 9
31.88 1:06.24 1:41.13 2:16.32
2:51.50 3:26.74 4:01.99 4:35.94
10 1372 CERMAK, CARLY 14 CAJ 4:35.95 Q.T. 7
32.14 1:06.70 1:41.33 2:16.48
2:51.47 3:26.87 4:02.26 4:35.95
11 1151 ENGS, CHANDRA 14 CAJ 4:37.32 Q.T. 6
31.96 1:06.55 1:40.56 2:15.79
2:50.32 3:26.36 4:02.66 4:37.32
12 1077 LANDRY, MICHELLE 14 CHENA 4:37.72 Q.T. 5
32.50 1:06.72 1:41.15 2:16.57
2:51.94 3:27.64 4:03.82 4:37.72
13 1098 BURNETT, CHELSEY 14 NRST 4:39.82 Q.T. 4
32.20 1:06.68 1:41.73 2:17.22
2:52.99 3:29.12 4:04.67 4:39.82
14 1183 CARWITHEN, EMILY 14 COMOX 4:40.39 Q.T. 3
32.26 1:06.97 1:42.43 2:17.91
2:53.94 3:29.88 4:05.65 4:40.39
15 1012 BROWN, MEGHAN 15 PDSA 4:40.40 Q.T. 2
31.70 1:05.86 1:40.43 2:16.17
2:51.79 3:28.28 4:04.84 4:40.40
16 1064 COVE, MICHELLE 14 RDCSC 4:41.81 Q.T. 1
32.59 1:07.58 1:42.85 2:19.28
2:55.16 3:31.57 4:07.74 4:41.81
Event 10 Men Open 400 Free
YOUTH CHAMPS: * 4:01.25 JARET ABEL, EKSC 05/1991
Q.T.: ------ 4:20.28
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1366 NATHAN, TERRY 16 IS 4:06.93 Q.T. 50
28.93 59.81 1:31.55 2:03.16
2:34.38 3:06.25 3:37.98 4:06.93
2 1011 O'CONNOR, BRENT 15 PDSA 4:07.10 Q.T. 30
28.57 59.32 1:30.63 2:02.09
2:33.62 3:05.69 3:37.72 4:07.10
3 1134 COUPLAND, ANDREW 15 GO 4:10.24 Q.T. 20
28.88 1:00.47 1:32.05 2:04.08
2:35.62 3:07.85 3:39.85 4:10.24
4 1089 GUILLOTTE, NICOLAS 15 CAMO 4:11.13 Q.T. 15
28.71 1:00.29 1:32.53 2:05.11
2:37.60 3:10.02 3:41.56 4:11.13
5 1294 PETRIEUX, BENJAMIN 16 CNPPO 4:12.89 Q.T. 14
29.61 1:01.30 1:33.41 2:05.73
2:37.81 3:09.82 3:41.74 4:12.89
6 1020 MACGILLIVARY, KURTIS 15 BRANT 4:13.28 Q.T. 13
28.93 1:00.33 1:32.26 2:04.48
2:36.07 3:08.27 3:40.90 4:13.28
7 1030 CORMACK, RICHARD 17 GLEN 4:13.92 Q.T. 12
28.85 59.91 1:31.48 2:04.09
2:36.54 3:09.23 3:42.27 4:13.92
8 1229 CAYEN, FREDERIC 16 UL 4:15.06 Q.T. 11
29.18 1:00.94 1:33.45 2:05.88
2:38.25 3:10.73 3:43.53 4:15.06
* B-Finals
9 1371 KULA, CHRIS 16 CAJ 4:12.47 Q.T. 9
27.98 57.48 1:27.98 2:00.42
2:33.39 3:07.33 3:40.25 4:12.47
10 1231 CORMIER, ETIENNE 17 UL 4:15.36 Q.T. 7
29.25 1:00.64 1:32.29 2:04.93
2:37.95 3:11.11 3:44.00 4:15.36
11 1027 PARTYKA, MARCIN 16 PGB 4:15.94 Q.T. 6
29.18 1:00.99 1:33.01 2:05.24
2:37.92 3:10.93 3:43.86 4:15.94
12 1045 BLAIS, ANTON 16 CASC 4:16.71 Q.T. 5
29.82 1:02.20 1:35.10 2:08.34
2:40.76 3:13.14 3:45.37 4:16.71
13 1107 MACDONALD, ELLIOT 16 MANTA 4:16.87 Q.T. 4
29.91 1:02.00 1:35.02 2:08.24
2:41.23 3:13.94 3:46.26 4:16.87
14 1316 BIRD, JAN 17 UCSC 4:16.88 Q.T. 3
28.58 59.70 1:32.21 2:05.38
2:38.98 3:12.31 3:45.93 4:16.88
15 1136 MEDAGLIA, STEVEN 14 GO 4:19.55 Q.T. 2
28.50 1:00.59 1:33.31 2:06.55
2:39.71 3:13.35 3:47.02 4:19.55
16 1129 DEWAR, MARK 17 LASC J4:22.54 -
30.05 1:02.57 1:35.44 2:08.87
2:42.23 3:15.80 3:49.42 4:22.54
Event 11 Women Open 100 Breast
YOUTH CHAMPS: * 1:13.12 JENNIFER HEAGY, SPART 05/1991
Q.T.: ------ 1:21.58
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1358 CHUY, COURTENAY 14 HYACK 1:14.77 Q.T. 50
35.36 1:14.77
2 1166 LEE, JOANNA 14 MSSAC 1:15.71 Q.T. 30
35.22 1:15.71
3 1182 KRYHUL, SHANNON 13 LAC 1:15.75 Q.T. 20
35.75 1:15.75
4 1061 SINCLAIR, MEAGAN 14 CASC 1:16.68 Q.T. 15
36.08 1:16.68
5 1075 DE BLOIS, MARIEVE 15 CNTR 1:16.74 Q.T. 14
37.18 1:16.74
6 1275 ARTHUR, STEPHANIE 14 PCSC 1:16.81 Q.T. 13
36.22 1:16.81
7 1078 LEZIY-MILLER, ALEXANDRA 15 CHENA 1:17.16 Q.T. 12
36.39 1:17.16
8 1356 ZVIJERAC, MILA 14 HYACK 1:17.64 Q.T. 11
36.99 1:17.64
* B-Finals
9 1174 CRAFT, JACQUELYN 13 TRENT 1:17.23 Q.T. 9
36.73 1:17.23
10 1218 TIMMONS, KELLY 12 OSC 1:17.29 Q.T. 7
36.89 1:17.29
11 1264 GERVAIS, DANIELLE 15 NKB 1:17.35 Q.T. 6
37.09 1:17.35
12 1308 HORVATH, JENNA 13 SCAR 1:17.43 Q.T. 5
37.01 1:17.43
13 1249 VOGAN, NORAH GPP 1:17.85 Q.T. 4
37.34 1:17.85
14 1057 BLAIS, EVANGELINE 14 CASC 1:18.52 Q.T. 3
36.86 1:18.52
15 1265 OSTERER, LIZ 13 NKB 1:19.36 Q.T. 2
37.39 1:19.36
16 1210 MAZAR, HOLLY 14 AAC 1:19.61 Q.T. 1
36.83 1:19.61
Event 11S Women Open 100 Breast
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 1315 SLOAN, JESSICA 16 UCSC 1:18.72 -
36.41 1:18.72
2 1009 ROSS, MARIE-CLAI 25 PDSA 1:25.53 -
39.66 1:25.53
3 1379 COTE, KIRBY 15 MM 1:26.00 -
40.07 1:26.00
4 1377 SCHMIDT, RHEA 13 MM 1:40.84 -
47.28 1:40.84
5 1354 GUARASCIO, ALEXANDRA 15 HYACK 1:41.13 -
47.05 1:41.13
6 1181 DANNHAEUSER, MARIE 19 LAC 2:27.27 -
1:12.46 2:27.27
- 1026 CARKNER, TARA 19 PGB DQ -
1:06.31 2:18.68
- 1103 TUOMELA, JESSICA 15 SSMAC DQ -
48.55 1:43.83
Event 12 Men Open 100 Breast
YOUTH CHAMPS: * 1:04.85 JOHN STAMHUIS, CRKW 05/1995
Q.T.: ------ 1:11.94
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1014 HUANG, MATHEW 15 PDSA 1:04.97 Q.T. 50
30.90 1:04.97
2 1342 THOMSEN, CHAD 16 EKSC 1:05.87 Q.T. 30
30.84 1:05.87
3 1270 BROWN, MIKE 15 PERTH 1:06.18 Q.T. 20
31.36 1:06.18
4 1323 RAFFA, LEE 16 UCSC 1:07.25 Q.T. 15
32.08 1:07.25
5 1328 BOULANGER, ALEXANDRE CNQ 1:08.18 Q.T. 14
32.50 1:08.18
6 1293 MONTPETIT, DAVID 17 CNPPO 1:08.20 Q.T. 13
32.28 1:08.20
7 1029 VERIGIN, BRIAN 15 PGB 1:08.23 Q.T. 12
31.87 1:08.23
8 1028 SWEET, ANDREW 17 PGB 1:08.48 Q.T. 11
32.20 1:08.48
* B-Finals
9 1306 BEAVERS, KEITH 16 STARS 1:08.21 Q.T. 9
32.58 1:08.21
10 1096 FERGUSON, ADAM 16 MWC 1:08.77 Q.T. 7
32.26 1:08.77
11 1262 HARRIS, KEEGAN 16 NKB 1:09.05 Q.T. 6
32.78 1:09.05
12 1234 BLAIS, GUILLAUME 16 UL 1:09.43 Q.T. 5
32.50 1:09.43
13 1158 DELORME, LOUIS-PHIL 16 MEGO 1:09.69 Q.T. 4
32.71 1:09.69
14 1126 COLLIN, JEAN-FRANC 16 O-M 1:10.04 Q.T. 3
33.42 1:10.04
15 1021 DICKENS, SCOTT 14 BRANT 1:10.08 Q.T. 2
33.05 1:10.08
16 1351 HAMILTON, KEN 16 IS 1:10.39 Q.T. 1
33.73 1:10.39
Event 13 Women Open 100 Fly
YOUTH CHAMPS: * 1:02.96 JESSICA AMEY, UCSC 05/1991
Q.T.: ------ 1:09.09
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1102 FRATESI, JENNIFER 15 SSMAC 1:03.39 Q.T. 50
29.59 1:03.39
2 1269 GILLESPIE, AMANDA 14 PERTH 1:04.22 Q.T. 30
30.14 1:04.22
3 1190 RENFRO, NATASCHA 15 PDSA 1:05.57 Q.T. 20
31.18 1:05.57
4 1012 BROWN, MEGHAN 15 PDSA 1:05.61 Q.T. 15
30.76 1:05.61
5 1006 WONG, CLAIRE 14 PDSA 1:05.98 Q.T. 14
31.60 1:05.98
6 1133 BELAND, DANIELLE 14 GO 1:06.88 Q.T. 13
31.08 1:06.88
7 1044 GRAF, JENNIFER 15 ROD 1:07.03 Q.T. 12
30.43 1:07.03
8 1069 TCHOLKAYAN, VALERIE 14 DDO 1:07.14 Q.T. 11
31.71 1:07.14
* B-Finals
9 1320 BRADSHAW, JESSIE 15 UCSC 1:06.08 Q.T. 9
31.20 1:06.08
10 1088 GUAY-RACINE, JULIA 13 CAMO 1:06.75 Q.T. 7
32.39 1:06.75
11 1348 PLYLEY, KATE 13 OAK 1:07.58 Q.T. 6
31.75 1:07.58
12 1250 MCPHERSON, LAURA GPP 1:07.85 Q.T. 5
31.51 1:07.85
13 1137 CHARRON-WATSON, CHANELLE 14 CAG 1:07.86 Q.T. 4
32.54 1:07.86
14 1192 ANGRAND, LEILA 15 LUSC 1:08.34 Q.T. 3
32.08 1:08.34
15 1168 MCINTYRE, JESSICA 15 MSSAC 1:08.72 Q.T. 2
32.36 1:08.72
16 1216 KREMER, BRITTNEY 14 OSC 1:08.75 Q.T. 1
32.42 1:08.75
Event 14 Men Open 100 Fly
YOUTH CHAMPS: * 56.49 GARRET PULLE,MAC 05/1994
Q.T.: ------ 1:01.17
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1180 VANDERKAM, BRAD 16 LAC 57.48 Q.T. 50
27.29 57.48
2 1156 BANVILLE AUGER, BENOIT 16 MEGO 57.50 Q.T. 30
27.07 57.50
3 1149 WHITE, ANDY 16 EAST 58.48 Q.T. 20
27.90 58.48
4 1220 KIM, BORREY 17 OSC 58.73 Q.T. 15
27.90 58.73
5 1292 LAVERGNE, CEDRIC 16 CNPPO 58.77 Q.T. 14
27.68 58.77
6 1040 ABDULLA, KARIM 16 ROD 58.87 Q.T. 13
28.14 58.87
7 1042 DEMCHUK, STEVEN 17 ROD 59.74 Q.T. 12
28.37 59.74
8 1311 LANGAN, NICK 17 SCAR 59.94 Q.T. 11
28.35 59.94
* B-Finals
9 1240 SAVARD, JEAN-SEBAS 17 CNJA 59.69 Q.T. 8
28.11 59.69
9 1046 GILLIS, CRAIG 16 CASC 59.69 Q.T. 8
28.26 59.69
11 1140 LEPAGE, MARC-OLIVI 17 SAMAK 1:00.13 Q.T. 6
28.83 1:00.13
12 1109 COHEN, LAWRENCE 17 MANTA 1:00.26 Q.T. 5
28.96 1:00.26
13 1141 BANNON, THIERRY 16 SAMAK 1:00.50 Q.T. 3.5
28.73 1:00.50
13 1229 CAYEN, FREDERIC 16 UL 1:00.50 Q.T. 3.5
28.73 1:00.50
15 1326 EMOND, DANIEL CNQ 1:00.60 Q.T. 2
28.29 1:00.60
16 1011 O'CONNOR, BRENT 15 PDSA J1:01.60 -
28.90 1:01.60
Event 15 Women Open 400 R-Free
YOUTH CHAMPS: * 4:01.60 REGINA OPTIMIST DOLPHINS 05/1992
PL Meet ID Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 3141 PDSA A PDSA 4:01.31* 50
LECKOVIC, K.-14 STEFANYSHYN, D.-14 WONG, CLAIRE-14 BROWN, MEGHAN-15
29.47 1:00.97 1:29.42 2:00.50
2:29.35 3:00.69 3:29.81 4:01.31
2 3095 UCSC A UCSC 4:02.52 30
LYS, ALEXANDRA-14 FERCHO, K.-15 SCHAAB, LEAH-15 BRADSHAW, J.-15
29.11 59.33 1:28.64 2:01.09
2:31.32 3:03.82 3:31.97 4:02.52
3 3108 EKSC A EKSC 4:09.27 20
DYSON, MELISSA-15 PROUT, ERIN-13 O'KELLY, ORLAGH-13 MCNALLY, SARA-14
29.32 1:01.55 1:31.57 2:05.75
2:35.07 3:07.92 3:37.25 4:09.27
4 3072 PCSC A PCSC 4:10.97 15
WOODS, TIFFANY-14 MONTON, D.-15 SLOAN, ANGELA-14 BARTOSH, SARAH-14
28.90 1:00.03 1:31.02 2:04.13
2:34.17 3:07.86 3:37.50 4:10.97
5 3115 HYACK SWIM CLUB A HYACK 4:11.13 14
CHUY, COURTENAY-14 ZVIJERAC, MILA-14 HOANG, TINA-13 KUDABA, SARAH-14
29.71 1:01.25 1:30.38 2:03.75
2:33.30 3:06.93 3:37.46 4:11.13
6 3027 RDCSC A RDCSC 4:14.60 13
PARKER, ALICIA-15 COVE, MICHELLE-14 LEIBEL, SHAUNA-13 BAIRD, ANDREA-13
30.63 1:03.30 1:32.67 2:05.59
2:37.12 3:12.49 3:41.81 4:14.60
7 3138 MANITOBA MARLINS A MM 4:15.86 12
CLEVEN, E.-14 KARDASH, ERIN-13 KARDASH, DIANE-13 COTE, KIRBY-15
30.00 1:03.37 1:33.72 2:07.44
2:37.54 3:10.82 3:41.84 4:15.86
8 3105 CLUB NATATION QUEBEC A CNQ 4:15.95 11
FRENETTE, A.- BERNARD, C.- BOULANGER, A.-13 AUDIBERT, A.-
30.18 1:02.49 1:33.09 2:06.93
2:37.91 3:12.26 3:42.29 4:15.95
Event 16 Men Open 400 R-Free
YOUTH CHAMPS: * 3:36.07 PACIFIC DOLPHIN SWIM ASSOCIATI 05/1998
PL Meet ID Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 3142 PDSA A PDSA 3:37.63 50
PETRUS, DANIEL-16 O'CONNOR, BRENT-15 BARRY, CHRIS-15 STRELZOW, JASON-17
25.80 53.62 1:19.66 1:48.61
2:14.91 2:45.26 3:10.39 3:37.63
2 3011 CASCADE SWIM CLUB A CASC 3:39.71 30
GROTKOWSKI, IAN-17 THOMSON, DUGALD-16 GILLIS, CRAIG-16 TOZER, GRAEME-14
26.19 54.46 1:20.61 1:49.36
2:15.68 2:44.50 3:10.56 3:39.71
3 3083 PISCINE PARC OLYMPIQUE A CNPPO 3:40.04 20
PETRIEUX, B.-16 CASTONGUAY, F.-16 MONTPETIT, D.-17 LAVERGNE, C.-16
27.46 56.42 1:22.60 1:51.37
2:18.09 2:47.21 3:12.06 3:40.04
4 3109 EKSC A EKSC 3:42.40 15
THOMSEN, CHAD-16 BOWKOWY, MATT-16 ZIELNIK, MACIEK-14 PHILLIPS, DEVIN-14
26.47 54.32 1:21.24 1:50.32
2:16.61 2:46.46 3:12.82 3:42.40
5 3091 SCARBOROUGH SWIM CLUB A SCAR 3:43.83 14
CHENG, JONATHAN-17 MILLER, KURTIS-13 ACKROYD, DEVON-15 LANGAN, NICK-17
27.88 56.98 1:24.19 1:53.10
2:19.46 2:48.84 3:15.12 3:43.83
6 3031 CAMO NATATION A CAMO 3:44.84 13
ZUNINI, SEAN-15 RUGGIERO, M.-14 GENDREAULT-BERT-16 GUILLOTTE, N.-15
27.45 56.91 1:24.93 1:54.36
2:21.37 2:50.71 3:16.57 3:44.84
7 3101 CLUB NATATION QUEBEC A CNQ 3:46.47 12
EMOND, DANIEL- GADOURY, B.- BOULANGER, A.- LALLIER, SIMON-
26.79 55.49 1:21.70 1:50.96
2:18.14 2:47.10 3:15.43 3:46.47
8 3015 CASCADE SWIM CLUB B CASC 3:47.60 11
YUZWA, MIKE-16 BLAIS, ANTON-16 REMINGTON, RYAN-16 HIBBERD, JAMES-17
27.21 56.85 1:25.01 1:54.67
2:21.45 2:51.71 3:17.91 3:47.60
Event 17 Women Open 200 IM
YOUTH CHAMPS: * 2:21.63 JULIE HOWARD, BRANT 05/1991
Q.T.: ------ 2:32.61
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1102 FRATESI, JENNIFER 15 SSMAC 2:23.16 Q.T. 50
29.93 1:05.47 1:49.13 2:23.16
2 1015 STEFANYSHYN, DEANNA 14 PDSA 2:26.32 Q.T. 30
32.39 1:09.25 1:53.63 2:26.32
3 1075 DE BLOIS, MARIEVE 15 CNTR 2:26.88 Q.T. 20
31.72 1:10.35 1:52.79 2:26.88
4 1358 CHUY, COURTENAY 14 HYACK 2:27.13 Q.T. 15
32.64 1:12.34 1:52.96 2:27.13
5 1269 GILLESPIE, AMANDA 14 PERTH 2:27.62 Q.T. 14
31.39 1:08.93 1:54.06 2:27.62
6 1077 LANDRY, MICHELLE 14 CHENA 2:28.67 Q.T. 13
31.65 1:09.42 1:54.84 2:28.67
7 1319 LYS, ALEXANDRA 14 UCSC 2:28.73 Q.T. 12
32.72 1:12.76 1:55.74 2:28.73
8 1203 SIUDA, KATHY 13 ROW 2:29.72 Q.T. 11
33.63 1:11.85 1:55.54 2:29.72
* B-Finals
9 1249 VOGAN, NORAH GPP 2:28.91 Q.T. 9
33.79 1:13.09 1:53.58 2:28.91
10 1137 CHARRON-WATSON, CHANELLE 14 CAG 2:28.94 Q.T. 7
32.72 1:10.20 1:54.84 2:28.94
11 1322 SCHAAB, LEAH 15 UCSC 2:29.63 Q.T. 6
33.20 1:12.31 1:54.81 2:29.63
12 1057 BLAIS, EVANGELINE 14 CASC 2:29.86 Q.T. 5
33.21 1:11.06 1:53.71 2:29.86
13 1372 CERMAK, CARLY 14 CAJ 2:30.30 Q.T. 4
33.62 1:12.64 1:56.06 2:30.30
14 1061 SINCLAIR, MEAGAN 14 CASC J2:34.35 -
33.26 1:15.18 1:58.39 2:34.35
15 1321 FERCHO, KRISTINA 15 UCSC J2:35.85 -
34.22 1:14.63 1:59.35 2:35.85
16 1182 KRYHUL, SHANNON 13 LAC J2:37.41 -
34.79 1:16.58 2:00.17 2:37.41
Event 18 Men Open 200 IM
YOUTH CHAMPS: * 2:08.30 JAMIE STEVENS, MANTA 05/1991
Q.T.: ------ 2:17.08
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1260 JOHNS, BRIAN 16 RACER 2:08.11*Q.T. 50
28.23 1:01.06 1:39.23 2:08.11
2 1134 COUPLAND, ANDREW 15 GO 2:10.78 Q.T. 30
28.63 1:01.55 1:40.93 2:10.78
3 1306 BEAVERS, KEITH 16 STARS 2:10.82 Q.T. 20
29.74 1:03.58 1:40.10 2:10.82
4 1342 THOMSEN, CHAD 16 EKSC 2:12.01 Q.T. 15
28.58 1:03.96 1:40.61 2:12.01
5 1029 VERIGIN, BRIAN 15 PGB 2:12.25 Q.T. 14
29.24 1:02.90 1:40.54 2:12.25
6 1291 CASTONGUAY, FRANCOIS 16 CNPPO 2:13.44 Q.T. 13
29.50 1:02.20 1:41.76 2:13.44
7 1014 HUANG, MATHEW 15 PDSA 2:13.49 Q.T. 12
28.27 1:04.48 1:41.39 2:13.49
8 1046 GILLIS, CRAIG 16 CASC 2:14.74 Q.T. 11
28.62 1:01.82 1:42.84 2:14.74
* B-Finals
9 1351 HAMILTON, KEN 16 IS 2:13.80 Q.T. 9
29.50 1:05.74 1:43.56 2:13.80
10 1030 CORMACK, RICHARD 17 GLEN 2:14.26 Q.T. 7
28.26 1:00.62 1:42.65 2:14.26
11 1366 NATHAN, TERRY 16 IS 2:14.56 Q.T. 6
29.40 1:03.69 1:44.16 2:14.56
12 1149 WHITE, ANDY 16 EAST 2:14.82 Q.T. 5
28.81 1:04.04 1:43.66 2:14.82
13 1028 SWEET, ANDREW 17 PGB 2:15.55 Q.T. 4
29.45 1:04.51 1:43.06 2:15.55
14 1104 DOLCETTI, BLAINE 17 SSMAC 2:16.08 Q.T. 3
28.89 1:05.19 1:44.18 2:16.08
15 1136 MEDAGLIA, STEVEN 14 GO 2:16.42 Q.T. 2
29.39 1:05.66 1:45.91 2:16.42
16 1311 LANGAN, NICK 17 SCAR J2:17.64 -
29.36 1:06.10 1:46.28 2:17.64
Event 19 Women Open 50 Free
YOUTH CHAMPS: * 26.62 JULIE HOWARD, BRANT 05/1991
Q.T.: ------ 29.06
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1320 BRADSHAW, JESSIE 15 UCSC 27.12 Q.T. 50
2 1319 LYS, ALEXANDRA 14 UCSC 27.23 Q.T. 30
3 1167 CHAN, JACKIE 13 MSSAC 27.34 Q.T. 17.5
3 1123 GRESDAL, JENNA 14 MUSAC 27.34 Q.T. 17.5
5 1284 WOODS, TIFFANY 14 PCSC 27.55 Q.T. 14
6 1066 BAIRD, ANDREA 13 RDCSC 27.75 Q.T. 13
7 1007 LECKOVIC, KELSEY 14 PDSA 27.82 Q.T. 12
8 1196 GRANT, LAURA 15 GOLD 28.03 Q.T. 11
* B-Finals
9 1119 KUHN, STEPHANIE 13 TMSC 28.14 Q.T. 9
10 1268 GAULT, SARAH 13 CAC 28.26 Q.T. 7
11 1139 MURPHY, MAYA 14 CAG 28.51 Q.T. 6
12 1151 ENGS, CHANDRA 14 CAJ 28.57 Q.T. 5
13 1237 LAZZAROTTO, ANDREA 15 VKSC 28.59 Q.T. 4
14 1356 ZVIJERAC, MILA 14 HYACK 28.66 Q.T. 3
15 1375 KARDASH, DIANE 13 MM 28.69 Q.T. 2
16 1015 STEFANYSHYN, DEANNA 14 PDSA 28.78 Q.T. 1
Event 20 Men Open 50 Free
YOUTH CHAMPS: * 23.78 ROBBIE TAYLOR, COBRA 05/1998
Q.T.: ------ 25.80
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1260 JOHNS, BRIAN 16 RACER 24.43 Q.T. 50
2 1013 PETRUS, DANIEL 16 PDSA 24.67 Q.T. 30
3 1010 STRELZOW, JASON 17 PDSA 24.72 Q.T. 20
4 1292 LAVERGNE, CEDRIC 16 CNPPO 24.84 Q.T. 15
5 1323 RAFFA, LEE 16 UCSC 24.99 Q.T. 14
6 1211 REGAN, GAVIN 16 AAC 25.12 Q.T. 13
7 1311 LANGAN, NICK 17 SCAR 25.34 Q.T. 12
8 1314 MILLER, KURTIS 13 SCAR 25.63 Q.T. 11
* B-Finals
9 1180 VANDERKAM, BRAD 16 LAC 25.09 Q.T. 9
10 1048 HIBBERD, JAMES 17 CASC 25.25 Q.T. 7
11 1187 BARRY, CHRIS 15 PDSA 25.41 Q.T. 6
12 1089 GUILLOTTE, NICOLAS 15 CAMO 25.42 Q.T. 5
13 1220 KIM, BORREY 17 OSC 25.47 Q.T. 4
14 1172 DESLOURIERS, STEPHANE HIPPO 25.51 Q.T. 3
15 1326 EMOND, DANIEL CNQ 25.52 Q.T. 2
16 1353 MACLUSKY, ANDREW 16 OAK 25.57 Q.T. 1
Event 21 Women Open 200 Back
YOUTH CHAMPS: * 2:18.27 KELLY STEFANYSHYN, MANTA 05/1997
Q.T.: ------ 2:31.81
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1102 FRATESI, JENNIFER 15 SSMAC 2:19.28 Q.T. 50
32.49 1:07.54 1:43.64 2:19.28
2 1246 JACINA, AMY 15 GMAC 2:23.25 Q.T. 30
33.38 1:09.30 1:45.81 2:23.25
3 1223 LAIDLOW, ALLISON M 14 LLSC 2:24.26 Q.T. 20
34.58 1:10.94 1:47.76 2:24.26
4 1269 GILLESPIE, AMANDA 14 PERTH 2:24.68 Q.T. 15
34.63 1:11.27 1:48.44 2:24.68
5 1298 WISE, LAURA 12 COBRA 2:27.18 Q.T. 14
35.09 1:12.19 1:50.40 2:27.18
6 1123 GRESDAL, JENNA 14 MUSAC 2:27.72 Q.T. 13
35.36 1:12.84 1:50.50 2:27.72
7 1137 CHARRON-WATSON, CHANELLE 14 CAG 2:28.84 Q.T. 12
34.72 1:11.89 1:50.29 2:28.84
8 1222 BAYLISS, LYNETTE 13 LLSC 2:33.49 11
35.32 1:13.55 1:53.20 2:33.49
* B-Finals
9 1241 RIEGER, AMANDA 14 RYMM J2:30.38 Q.T. 9
35.28 1:13.71 1:53.03 2:30.38
10 1057 BLAIS, EVANGELINE 14 CASC J2:31.01 Q.T. 7
35.56 1:13.88 1:52.40 2:31.01
11 1017 VINCENT, TIFFANY 14 BRANT J2:32.05 -
35.77 1:13.95 1:53.78 2:32.05
12 1116 BARTLETT, MELISSA 12 CYPS J2:32.18 -
35.45 1:13.81 1:53.83 2:32.18
13 1344 KUBAS, HANIA 13 EKSC J2:32.52 -
35.61 1:13.67 1:53.22 2:32.52
14 1069 TCHOLKAYAN, VALERIE 14 DDO J2:33.18 -
35.75 1:14.77 1:54.35 2:33.18
15 1359 HOANG, TINA 13 HYACK J2:34.43 -
34.87 1:12.68 1:53.26 2:34.43
16 1256 SHAW, MEGHAN 14 USC J2:34.74 -
36.08 1:14.95 1:54.59 2:34.74
Event 22 Men Open 200 Back
YOUTH CHAMPS: * 2:07.56 CHRIS SAWBRIDGE, NRST 05/1997
Q.T.: ------ 2:16.73
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1291 CASTONGUAY, FRANCOIS 16 CNPPO 2:07.30*Q.T. 50
30.52 1:03.04 1:35.11 2:07.30
2 1156 BANVILLE AUGER, BENOIT 16 MEGO 2:08.49 Q.T. 30
30.62 1:03.77 1:36.46 2:08.49
3 1134 COUPLAND, ANDREW 15 GO 2:10.37 Q.T. 20
30.96 1:03.82 1:37.47 2:10.37
4 1371 KULA, CHRIS 16 CAJ 2:11.55 Q.T. 15
31.65 1:04.38 1:38.51 2:11.55
5 1306 BEAVERS, KEITH 16 STARS 2:12.13 Q.T. 14
32.25 1:05.58 1:39.38 2:12.13
6 1043 DICKSON, CIARAN 15 ROD 2:12.15 Q.T. 13
31.72 1:05.01 1:39.08 2:12.15
7 1159 TURANICH-NOYEN, CHARLES 15 STSC 2:12.44 Q.T. 12
31.34 1:04.37 1:38.25 2:12.44
8 1285 ORIWOL, TOBIAS 14 PCSC 2:13.15 Q.T. 11
31.21 1:05.10 1:39.35 2:13.15
* B-Finals
9 1030 CORMACK, RICHARD 17 GLEN 2:13.32 Q.T. 9
30.34 1:03.94 1:39.07 2:13.32
10 1171 MATHIEU, OLIVIER 16 HIPPO 2:13.50 Q.T. 7
31.32 1:05.29 1:40.04 2:13.50
11 1046 GILLIS, CRAIG 16 CASC 2:14.04 Q.T. 6
31.00 1:04.63 1:39.38 2:14.04
12 1244 MCMILLAN, BRYAN 16 GMAC 2:15.34 Q.T. 5
32.53 1:07.03 1:41.57 2:15.34
13 1271 LAIDLEY, SPENCER 15 PERTH 2:15.76 Q.T. 4
31.58 1:06.08 1:40.95 2:15.76
14 1090 BOURASSA-FULOP, PATRICK 16 CAMO 2:16.31 Q.T. 3
32.55 1:06.86 1:41.49 2:16.31
15 1051 THOMSON, DUGALD 16 CASC 2:16.59 Q.T. 2
32.39 1:07.03 1:42.27 2:16.59
16 1091 GENDREAULT-BERTHIAUM, ERI16 CAMO J2:16.99 -
32.27 1:06.49 1:41.95 2:16.99
Event 25 Women Open 200 R-Free
YOUTH CHAMPS: * 1:50.15 ETOBICOKE SWIMMING 05/1997
PL Meet ID Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 3096 UCSC A UCSC 1:50.74 50
POMERLEAU, KARI-13 LYS, ALEXANDRA-14 FERCHO, K.-15 BRADSHAW, J.-15
28.99 55.68 1:24.12 1:50.74
2 3003 PDSA A PDSA 1:51.24 30
RENFRO, N.-15 LECKOVIC, K.-14 WONG, CLAIRE-14 STEFANYSHYN, D.-14
28.59 55.99 1:23.83 1:51.24
3 3139 MANITOBA MARLINS A MM 1:53.17 20
CLEVEN, E.-14 KARDASH, ERIN-13 KARDASH, DIANE-13 COTE, KIRBY-15
28.61 56.66 1:24.34 1:53.17
4 3110 EKSC A EKSC 1:53.25 15
DYSON, MELISSA-15 O'KELLY, ORLAGH-13 PROUT, ERIN-13 MCNALLY, SARA-14
28.40 57.04 1:25.34 1:53.25
5 3116 HYACK SWIM CLUB A HYACK 1:54.52 14
ZVIJERAC, MILA-14 HOANG, TINA-13 KUDABA, SARAH-14 CHUY, COURTENAY-14
28.23 56.76 1:26.25 1:54.52
6 3074 PCSC A PCSC 1:54.98 13
GLASSMAN, LEAH-14 BARTOSH, SARAH-14 HODGSON, JEN-13 WOODS, TIFFANY-14
30.07 58.67 1:27.83 1:54.98
7 3103 CLUB NATATION QUEBEC A CNQ 1:56.69 12
FRENETTE, A.- BERNARD, C.- BOULANGER, A.-13 AUDIBERT, A.-
29.29 58.10 1:27.62 1:56.69
8 3075 PCSC B PCSC 1:58.07 11
MONTON, D.-15 CHANCE, HEATHER-14 SLOAN, ANGELA-14 ARTHUR, S.-14
29.87 59.15 1:28.90 1:58.07
Event 26 Men Open 200 R-Free
YOUTH CHAMPS: * 1:37.08 NEPEAN KANATA BARRACUDAS 05/1995
PL Meet ID Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 3004 PDSA A PDSA 1:38.54 50
PETRUS, DANIEL-16 BARRY, CHRIS-15 O'CONNOR, BRENT-15 STRELZOW, JASON-17
24.61 49.15 1:14.65 1:38.54
2 3084 PISCINE PARC OLYMPIQUE A CNPPO 1:40.13 30
CASTONGUAY, F.-16 PETRIEUX, B.-16 MONTPETIT, D.-17 LAVERGNE, C.-16
25.93 51.50 1:16.36 1:40.13
3 3092 SCARBOROUGH SWIM CLUB A SCAR 1:40.64 20
CHENG, JONATHAN-17 MILLER, KURTIS-13 LANGAN, NICK-17 ACKROYD, DEVON-15
26.05 50.85 1:15.85 1:40.64
4 3012 CASCADE SWIM CLUB A CASC 1:41.17 15
GROTKOWSKI, IAN-17 YUZWA, MIKE-16 THOMSON, DUGALD-16 HIBBERD, JAMES-17
25.72 51.18 1:16.37 1:41.17
5 3054 SASKATOON GOLDFINS A GOLD 1:42.02 14
SAGANSKI, KEVIN-16 PEDERSON, SEAN-17 COULMAN, TREVOR-14 HANKEWICH, B.-15
25.75 50.46 1:15.63 1:42.02
6 3050 HIPPO A HIPPO 1:42.89 13
MATHIEU, O.-16 DALPE, BENOIT- DESLOURIERS, S.- HUOT, BENOIT-
25.90 51.56 1:16.63 1:42.89
7 3068 UXBRIDGE SWIM CLUB A USC 1:43.22 12
BRIGGS, SCOTT-17 MACLEOD, IAN-15 DEL MASTRO, M.-16 DEL MASTRO, J.-14
26.12 51.22 1:17.23 1:43.22
8 3017 CASCADE SWIM CLUB B CASC 1:43.90 11
TOZER, GRAEME-14 GILLIS, CRAIG-16 BLAIS, ANTON-16 REMINGTON, RYAN-16
26.10 51.77 1:18.55 1:43.90
Event 27 Women 800 Free
YOUTH CHAMPS: * 8:57.51 JOLENE COWAN, BRANTFORD 05/1986
Q.T.: ------ 9:51.20
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 1015 STEFANYSHYN, DEANNA 14 PDSA 9:09.48 Q.T. 50
31.65 1:05.11 1:39.16 2:13.45
2:47.97 3:22.41 3:56.79 4:31.37
5:05.93 5:40.80 6:15.72 6:51.05
7:25.63 8:00.83 8:35.37 9:09.48
2 1223 LAIDLOW, ALLISON M 14 LLSC 9:17.61 Q.T. 30
31.66 1:06.00 1:40.92 2:15.95
2:50.96 3:25.83 4:00.90 4:36.26
5:11.31 5:46.65 6:21.80 6:57.38
7:32.67 8:08.41 8:43.76 9:17.61
3 1345 MCNALLY, SARA 14 EKSC 9:18.43 Q.T. 20
31.37 1:05.96 1:40.63 2:15.73
2:51.02 3:25.95 4:01.14 4:36.66
5:11.99 5:47.63 6:22.76 6:58.54
7:34.04 8:09.93 8:45.24 9:18.43
4 1295 CHARRON, DOMINIQUE 15 CNPPO 9:23.71 Q.T. 15
31.92 1:06.57 1:41.69 2:17.09
2:52.52 3:28.19 4:04.14 4:40.23
5:15.87 5:52.33 6:28.18 7:04.31
7:39.59 8:15.45 8:50.54 9:23.71
5 1059 DOODY, HAYLEY 13 CASC 9:23.95 Q.T. 14
31.72 1:06.45 1:42.21 2:18.04
2:54.00 3:29.99 4:05.72 4:42.18
5:17.20 5:52.81 6:28.36 7:04.26
7:39.59 8:14.84 8:50.10 9:23.95
6 1372 CERMAK, CARLY 14 CAJ 9:28.51 Q.T. 13
32.30 1:07.11 1:42.78 2:18.53
2:54.42 3:30.56 4:06.46 4:42.61
5:18.31 5:54.12 6:30.15 7:06.34
7:42.35 8:18.43 8:54.16 9:28.51
7 1133 BELAND, DANIELLE 14 GO 9:31.76 Q.T. 12
32.51 1:07.42 1:43.04 2:19.02
2:55.36 3:31.47 4:07.53 4:43.59
5:19.65 5:55.88 6:31.94 7:07.97
7:45.17 8:21.39 8:57.28 9:31.76
8 1222 BAYLISS, LYNETTE 13 LLSC 9:36.72 Q.T. 11
32.36 1:07.52 1:43.39 2:19.34
2:56.04 3:32.38 4:09.00 4:45.53
5:22.46 5:58.67 6:35.58 7:11.80
7:48.69 8:24.67 9:00.88 9:36.72
Event 29 Women 100 Free
YOUTH CHAMPS: * 56.91 JUKIE HOWARD, BRANT 05/1991
Q.T.: ------ 1:02.52
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1319 LYS, ALEXANDRA 14 UCSC 58.41 Q.T. 50
28.55 58.41
2 1320 BRADSHAW, JESSIE 15 UCSC 58.68 Q.T. 30
28.79 58.68
3 1102 FRATESI, JENNIFER 15 SSMAC 58.96 Q.T. 20
28.93 58.96
4 1284 WOODS, TIFFANY 14 PCSC 1:00.57 Q.T. 15
28.90 1:00.57
5 1015 STEFANYSHYN, DEANNA 14 PDSA 1:00.59 Q.T. 14
29.62 1:00.59
6 1007 LECKOVIC, KELSEY 14 PDSA 1:00.66 Q.T. 13
29.52 1:00.66
7 1348 PLYLEY, KATE 13 OAK 1:00.91 Q.T. 12
29.76 1:00.91
- 1123 GRESDAL, JENNA 14 MUSAC DQ -
28.62 59.80
* B-Finals
9 1032 DYSON, MELISSA 15 EKSC 1:00.99 Q.T. 9
29.19 1:00.99
10 1196 GRANT, LAURA 15 GOLD 1:01.11 Q.T. 7
29.50 1:01.11
11 1139 MURPHY, MAYA 14 CAG 1:01.17 Q.T. 6
29.78 1:01.17
12 1016 VANCE, JESSICA 14 BRANT 1:01.48 Q.T. 5
29.75 1:01.48
13 1151 ENGS, CHANDRA 14 CAJ 1:01.63 Q.T. 4
29.67 1:01.63
14 1119 KUHN, STEPHANIE 13 TMSC 1:02.31 Q.T. 3
30.07 1:02.31
15 1345 MCNALLY, SARA 14 EKSC J1:04.04 -
30.85 1:04.04
- 1066 BAIRD, ANDREA 13 RDCSC DQ -
28.65 1:00.14
Event 30 Men 100 Free
YOUTH CHAMPS: * 51.95 ROBBIE TAYLOR, COBRA 05/1998
Q.T.: ------ 56.06
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1010 STRELZOW, JASON 17 PDSA 53.39 Q.T. 50
26.48 53.39
2 1013 PETRUS, DANIEL 16 PDSA 53.64 Q.T. 30
26.49 53.64
3 1220 KIM, BORREY 17 OSC 54.43 Q.T. 20
27.05 54.43
4 1089 GUILLOTTE, NICOLAS 15 CAMO 54.58 Q.T. 15
26.50 54.58
5 1047 GROTKOWSKI, IAN 17 CASC 54.76 Q.T. 14
26.73 54.76
6 1292 LAVERGNE, CEDRIC 16 CNPPO 54.94 Q.T. 13
26.65 54.94
7 1073 LETENDRE, DANIEL 16 SHER 55.28 Q.T. 12
26.31 55.28
8 1353 MACLUSKY, ANDREW 16 OAK 55.97 Q.T. 11
27.13 55.97
* B-Finals
9 1371 KULA, CHRIS 16 CAJ 54.95 Q.T. 9
26.84 54.95
10 1150 MCGRAW-ALCOCK, BRYAN 16 EAST 55.11 Q.T. 7
26.96 55.11
11 1180 VANDERKAM, BRAD 16 LAC 55.30 Q.T. 6
27.31 55.30
12 1029 VERIGIN, BRIAN 15 PGB 55.42 Q.T. 5
27.40 55.42
13 1121 COSTA, ANTHONY 16 NEW 55.51 Q.T. 4
27.03 55.51
14 1159 TURANICH-NOYEN, CHARLES15 STSC 55.79 Q.T. 3
27.25 55.79
15 1326 EMOND, DANIEL CNQ 55.95 Q.T. 2
27.09 55.95
16 1314 MILLER, KURTIS 13 SCAR J 56.29 -
27.49 56.29
Event 31 Women 200 Breast
YOUTH CHAMPS: * 2:35.02 COURTENAY CHUY, HYACK 05/1998
Q.T.: ------ 2:53.36
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1358 CHUY, COURTENAY 14 HYACK 2:38.87 Q.T. 50
36.13 1:16.61 1:56.95 2:38.87
2 1075 DE BLOIS, MARIEVE 15 CNTR 2:40.73 Q.T. 30
37.03 1:18.09 1:59.69 2:40.73
3 1166 LEE, JOANNA 14 MSSAC 2:41.24 Q.T. 20
36.80 1:17.03 1:58.60 2:41.24
4 1174 CRAFT, JACQUELYN 13 TRENT 2:43.23 Q.T. 15
37.39 1:18.39 2:01.16 2:43.23
5 1264 GERVAIS, DANIELLE 15 NKB 2:45.27 Q.T. 14
37.18 1:19.07 2:02.63 2:45.27
6 1061 SINCLAIR, MEAGAN 14 CASC 2:46.08 Q.T. 13
37.32 1:19.11 2:02.65 2:46.08
7 1078 LEZIY-MILLER, ALEXANDRA15 CHENA 2:46.22 Q.T. 12
37.38 1:20.27 2:02.63 2:46.22
8 1182 KRYHUL, SHANNON 13 LAC 2:50.79 Q.T. 11
38.91 1:21.46 2:04.85 2:50.79
* B-Finals
9 1218 TIMMONS, KELLY 12 OSC 2:45.49 Q.T. 9
37.45 1:20.38 2:02.70 2:45.49
10 1249 VOGAN, NORAH GPP 2:45.58 Q.T. 7
37.37 1:19.35 2:02.61 2:45.58
11 1308 HORVATH, JENNA 13 SCAR 2:46.84 Q.T. 6
38.59 1:20.53 2:03.98 2:46.84
12 1203 SIUDA, KATHY 13 ROW 2:47.77 Q.T. 5
38.63 1:20.88 2:04.54 2:47.77
13 1275 ARTHUR, STEPHANIE 14 PCSC 2:47.91 Q.T. 4
36.75 1:19.16 2:03.37 2:47.91
14 1259 DACK, GENEVIEVE 13 TBT 2:48.71 Q.T. 3
37.75 1:20.33 2:04.02 2:48.71
15 1225 FOSTER, NATALIE 13 LLSC 2:51.67 Q.T. 2
38.05 1:21.41 2:06.35 2:51.67
- 1058 COCHRANE, KATHERINE 15 CASC DQ -
39.90 1:23.22 2:08.20 2:53.20
Event 32 Men 200 Breast
YOUTH CHAMPS: * 2:18.20 ANDREW CHAN, ETOBICOKE 05/1996
Q.T.: ------ 2:35.34
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1306 BEAVERS, KEITH 16 STARS 2:22.77 Q.T. 50
33.60 1:10.30 1:46.19 2:22.77
2 1342 THOMSEN, CHAD 16 EKSC 2:23.06 Q.T. 30
32.06 1:08.07 1:45.13 2:23.06
3 1014 HUANG, MATHEW 15 PDSA 2:23.35 Q.T. 20
34.09 1:10.76 1:46.41 2:23.35
4 1270 BROWN, MIKE 15 PERTH 2:25.50 Q.T. 15
33.14 1:10.18 1:47.66 2:25.50
5 1029 VERIGIN, BRIAN 15 PGB 2:28.03 Q.T. 14
32.91 1:10.71 1:49.38 2:28.03
6 1328 BOULANGER, ALEXANDRE CNQ 2:29.08 Q.T. 13
35.00 1:15.29 1:52.16 2:29.08
7 1126 COLLIN, JEAN-FRANC 16 O-M 2:29.27 Q.T. 12
34.26 1:11.95 1:50.86 2:29.27
8 1351 HAMILTON, KEN 16 IS 2:29.37 Q.T. 11
33.74 1:11.21 1:49.72 2:29.37
* B-Finals
9 1323 RAFFA, LEE 16 UCSC 2:30.81 Q.T. 9
34.02 1:12.39 1:52.14 2:30.81
10 1262 HARRIS, KEEGAN 16 NKB 2:31.37 Q.T. 7
34.84 1:13.44 1:52.37 2:31.37
11 1096 FERGUSON, ADAM 16 MWC 2:31.70 Q.T. 6
34.21 1:12.61 1:52.95 2:31.70
12 1104 DOLCETTI, BLAINE 17 SSMAC 2:33.32 Q.T. 5
34.08 1:13.54 1:52.92 2:33.32
13 1021 DICKENS, SCOTT 14 BRANT 2:33.59 Q.T. 4
34.95 1:14.41 1:54.01 2:33.59
14 1136 MEDAGLIA, STEVEN 14 GO 2:34.43 Q.T. 3
35.14 1:14.42 1:54.70 2:34.43
15 1245 PARKER, BILL 16 GMAC J2:36.93 -
35.05 1:14.60 1:55.04 2:36.93
- 1313 KEUNG, CHRIS 17 SCAR DQ -
35.70 1:14.03 1:52.87 2:31.28
Event 35 Women 200 Fly
YOUTH CHAMPS: * 2:18.42 MARIA GAUDIN, EKSC 05/1987
Q.T.: ------ 2:34.96
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1269 GILLESPIE, AMANDA 14 PERTH 2:21.93 Q.T. 50
31.03 1:06.68 1:44.81 2:21.93
2 1006 WONG, CLAIRE 14 PDSA 2:24.33 Q.T. 30
31.54 1:07.02 1:44.30 2:24.33
3 1012 BROWN, MEGHAN 15 PDSA 2:25.10 Q.T. 20
31.78 1:07.56 1:45.68 2:25.10
4 1190 RENFRO, NATASCHA 15 PDSA 2:25.29 Q.T. 15
32.16 1:08.71 1:47.44 2:25.29
5 1133 BELAND, DANIELLE 14 GO 2:26.20 Q.T. 14
32.36 1:09.33 1:48.03 2:26.20
6 1088 GUAY-RACINE, JULIA 13 CAMO 2:28.31 Q.T. 13
32.77 1:09.31 1:48.76 2:28.31
7 1348 PLYLEY, KATE 13 OAK 2:30.11 Q.T. 12
33.00 1:10.76 1:49.47 2:30.11
8 1069 TCHOLKAYAN, VALERIE 14 DDO 2:30.22 Q.T. 11
32.55 1:09.57 1:48.87 2:30.22
* B-Finals
9 1137 CHARRON-WATSON, CHANELL14 CAG 2:30.06 Q.T. 9
33.52 1:10.46 1:49.58 2:30.06
10 1217 KREMER, AVERY 12 OSC 2:30.53 Q.T. 7
33.84 1:11.65 1:51.27 2:30.53
11 1193 GATIEN, JOHANNA LUSC 2:31.19 Q.T. 6
33.64 1:11.32 1:50.06 2:31.19
12 1201 BERNIER, JOANIE CNCB 2:32.14 Q.T. 5
34.40 1:12.58 1:52.53 2:32.14
13 1163 ANSTEY, KRISTIN 14 STSC 2:33.42 Q.T. 4
34.11 1:13.01 1:52.12 2:33.42
14 1168 MCINTYRE, JESSICA 15 MSSAC 2:33.61 Q.T. 3
34.00 1:12.16 1:53.68 2:33.61
15 1216 KREMER, BRITTNEY 14 OSC 2:34.15 Q.T. 2
33.25 1:12.15 1:52.87 2:34.15
16 1044 GRAF, JENNIFER 15 ROD 2:34.82 Q.T. 1
32.36 1:10.00 1:51.26 2:34.82
Event 36 Men 200 Fly
YOUTH CHAMPS: * 2:05.20 PHILIP WEISS, SKSC 05/1994
Q.T.: ------ 2:19.39
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 1260 JOHNS, BRIAN 16 RACER 2:05.81 Q.T. 50
28.25 59.96 1:32.39 2:05.81
2 1156 BANVILLE AUGER, BENOIT 16 MEGO 2:07.65 Q.T. 30
28.59 1:00.63 1:34.45 2:07.65
3 1040 ABDULLA, KARIM 16 ROD 2:08.14 Q.T. 20
29.06 1:00.70 1:34.51 2:08.14
4 1240 SAVARD, JEAN-SEBAS 17 CNJA 2:09.24 Q.T. 15
28.10 1:00.40 1:33.66 2:09.24
5 1149 WHITE, ANDY 16 EAST 2:10.62 Q.T. 14
29.65 1:02.01 1:35.82 2:10.62
6 1220 KIM, BORREY 17 OSC 2:11.93 Q.T. 13
29.26 1:02.61 1:36.47 2:11.93
7 1109 COHEN, LAWRENCE 17 MANTA 2:14.46 Q.T. 12
29.72 1:03.22 1:38.05 2:14.46
8 1180 VANDERKAM, BRAD 16 LAC 2:15.39 Q.T. 11
29.51 1:03.21 1:38.43 2:15.39
* B-Finals
9 1134 COUPLAND, ANDREW 15 GO 2:11.73 Q.T. 9
29.45 1:03.06 1:37.30 2:11.73
10 1141 BANNON, THIERRY 16 SAMAK 2:11.83 Q.T. 7
29.81 1:03.51 1:37.32 2:11.83
11 1229 CAYEN, FREDERIC 16 UL 2:13.27 Q.T. 6
30.03 1:04.26 1:38.69 2:13.27
12 1091 GENDREAULT-BERTHIAUM, E16 CAMO 2:13.30 Q.T. 5
29.97 1:02.68 1:37.10 2:13.30
13 1042 DEMCHUK, STEVEN 17 ROD 2:13.43 Q.T. 4
30.38 1:04.68 1:39.38 2:13.43
14 1254 MACLEOD, IAN 15 USC 2:15.36 Q.T. 3
29.91 1:04.15 1:39.10 2:15.36
15 1046 GILLIS, CRAIG 16 CASC 2:16.14 Q.T. 2
29.15 1:03.27 1:39.19 2:16.14
16 1008 KARGL-SIMARD, CHRISTIAN15 PDSA 2:16.83 Q.T. 1
30.65 1:05.73 1:40.13 2:16.83
Event 28 Men 1500 Free
YOUTH CHAMPS: * 16:03.54 JARET ABEL, EKSC 05/1991
Q.T.: ------ 17:22.30
PL Meet ID Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 1011 O'CONNOR, BRENT 15 PDSA 16:16.67 Q.T. 50
30.60 1:04.11 1:37.23 2:10.94
2:43.81 3:16.92 3:49.25 4:21.74
4:53.88 5:26.57 5:59.30 6:32.37
7:05.08 7:38.26 8:11.06 8:43.97
9:16.58 9:49.84 10:22.46 10:55.51
11:28.05 12:00.92 12:32.98 13:05.72
13:37.62 14:09.81 14:41.54 15:13.85
15:45.86 16:16.67
2 1366 NATHAN, TERRY 16 IS 16:21.00 Q.T. 30
29.75 1:00.89 1:33.18 2:04.99
2:37.30 3:09.53 3:41.83 4:13.94
4:46.74 5:19.18 5:52.00 6:24.40
6:57.27 7:30.05 8:03.16 8:36.10
9:09.16 9:42.30 10:15.40 10:48.53
11:22.44 11:55.90 12:29.41 13:02.80
13:36.38 14:09.96 14:42.83 15:16.15
15:49.45 16:21.00
3 1260 JOHNS, BRIAN 16 RACER 16:33.45 Q.T. 20
30.16 1:03.75 1:37.17 2:11.11
2:44.99 3:19.00 3:53.01 4:27.58
5:01.80 5:36.14 6:08.78 6:42.20
7:15.30 7:48.38 8:21.41 8:54.60
9:27.56 10:00.65 10:33.44 11:06.25
11:38.51 12:11.69 12:44.91 13:18.51
13:52.16 14:25.69 14:58.19 15:31.20
16:02.90 16:33.45
4 1020 MACGILLIVARY, KURTIS 15 BRANT 16:42.97 Q.T. 15
30.64 1:04.53 1:38.11 2:11.75
2:44.99 3:18.37 3:51.55 4:24.68
4:57.64 5:31.16 6:04.48 6:37.79
7:11.10 7:44.71 8:18.11 8:51.39
9:24.70 9:58.48 10:31.89 11:05.47
11:39.01 12:13.31 12:47.21 13:21.11
13:55.10 14:29.05 15:03.56 15:37.74
16:11.17 16:42.97
5 1294 PETRIEUX, BENJAMIN 16 CNPPO 16:50.51 Q.T. 14
30.69 1:03.09 1:36.05 2:09.70
2:43.64 3:17.46 3:51.38 4:25.14
4:59.22 5:33.17 6:07.04 6:40.64
7:14.62 7:48.11 8:21.91 8:55.55
9:29.74 10:03.50 10:37.98 11:11.79
11:46.12 12:20.08 12:54.47 13:28.35
14:02.65 14:36.63 15:10.87 15:44.65
16:18.88 16:50.51
6 1107 MACDONALD, ELLIOT 16 MANTA 16:54.14 Q.T. 13
30.12 1:02.74 1:35.54 2:08.89
2:42.55 3:16.03 3:50.13 4:23.95
4:58.03 5:31.94 6:06.26 6:40.46
7:15.07 7:49.30 8:23.73 8:57.87
9:32.55 10:06.66 10:40.98 11:15.23
11:49.86 12:24.23 12:58.56 13:33.04
14:07.39 14:41.27 15:15.34 15:48.85
16:21.97 16:54.14
7 1244 MCMILLAN, BRYAN 16 GMAC 17:09.00 Q.T. 12
30.32 1:02.70 1:36.57 2:10.60
2:45.35 3:19.85 3:54.83 4:29.20
5:03.86 5:38.45 6:13.45 6:48.01
7:23.03 7:57.35 8:32.10 9:06.69
9:41.63 10:16.30 10:51.18 11:25.68
12:00.37 12:34.86 13:09.58 13:44.02
14:18.88 14:53.32 15:27.91 16:02.44
16:36.79 17:09.00
8 1002 NICHOLSON, DON 16 TSUN 17:13.48 Q.T. 11
30.67 1:04.16 1:38.20 2:11.78
2:45.33 3:19.03 3:52.70 4:26.43
5:00.14 5:34.55 6:09.06 6:43.64
7:18.30 7:52.91 8:27.66 9:02.85
9:37.87 10:13.43 10:48.83 11:24.49
11:59.34 12:34.65 13:09.71 13:45.04
14:20.03 14:55.12 15:30.48 16:05.28
16:40.14 17:13.48
Event 39 Women 400 R-Medley
YOUTH CHAMPS: * 4:27.72 COBRA SWIM CLUB 05/1993
PL Meet ID Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 3097 UCSC A UCSC 4:34.97 50
POMERLEAU, KARI-13 SCHAAB, LEAH-15 BRADSHAW, J.-15 LYS, ALEXANDRA-14
35.31 1:13.24 1:49.39 2:31.67
3:02.09 3:37.25 4:05.32 4:34.97
2 3117 HYACK SWIM CLUB A HYACK 4:36.28 30
HOANG, TINA-13 CHUY, COURTENAY-14 BEACH, JENNIFER-15 ZVIJERAC, MILA-14
33.37 1:09.08 1:43.68 2:22.91
2:55.83 3:34.88 4:03.35 4:36.28
3 3076 PCSC A PCSC 4:38.45 20
MONTON, D.-15 ARTHUR, S.-14 BARTOSH, SARAH-14 WOODS, TIFFANY-14
34.29 1:10.55 1:46.93 2:27.97
2:59.88 3:38.78 4:06.50 4:38.45
4 3089 COBRA SWIM CLUB A COBRA 4:38.84 15
SMITH, KATIE-13 BACON, KIM-14 HOLMES, BLAIR-12 WISE, LAURA-12
33.52 1:09.75 1:46.10 2:28.49
2:58.92 3:36.63 4:06.01 4:38.84
5 3035 CAMO NATATION A CAMO 4:43.10 14
FAUTEUX, JANIK-15 COMTOIS, A.-14 GUAY-RACINE, J.-13 DE REPENTIGNY -14
33.42 1:09.51 1:46.40 2:31.31
3:03.19 3:40.32 4:10.51 4:43.10
6 3025 CASCADE SWIM CLUB A CASC 4:44.94 13
BLAIS, E.-14 COCHRANE, K.-15 SINCLAIR, M.-14 DOODY, HAYLEY-13
34.96 1:11.22 1:49.43 2:31.51
3:03.91 3:44.05 4:13.39 4:44.94
7 3029 RDCSC A RDCSC 4:45.09 12
PARKER, ALICIA-15 LEIBEL, SHAUNA-13 BAIRD, ANDREA-13 COVE, MICHELLE-14
34.25 1:10.59 1:49.93 2:41.07
3:05.05 3:45.20 4:13.58 4:45.09
8 3059 LLSC A LLSC 4:48.65 11
LAIDLOW, A.-14 FOSTER, NATALIE-13 CROSS, KELSEY-14 BAYLISS, L.-13
34.53 1:10.76 1:48.42 2:32.01
3:04.76 3:45.02 4:14.92 4:48.65
Event 40 Men 400 R-Medley
YOUTH CHAMPS: * 3:59.36 COBRA SWIM CLUB 05/1998
PL Meet ID Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 3006 PDSA A PDSA 3:59.75 50
STRELZOW, JASON-17 HUANG, MATHEW-15 BARRY, CHRIS-15 PETRUS, DANIEL-16
30.01 1:01.67 1:32.05 2:07.29
2:34.23 3:06.90 3:32.35 3:59.75
2 3085 CNPPO A CNPPO 4:01.57 30
CASTONGUAY, F.-16 MONTPETIT, D.-17 LAVERGNE, C.-16 PETRIEUX, B.-16
29.21 59.29 1:30.26 2:07.01
2:33.98 3:05.78 3:32.37 4:01.57
3 3093 SCAR A SCAR 4:05.10 20
MILLER, KURTIS-13 KEUNG, CHRIS-17 GUERRERO, VLAD-16 LANGAN, NICK-17
30.42 1:02.50 1:33.89 2:10.66
2:38.01 3:11.10 3:36.58 4:05.10
4 3113 EKSC A EKSC 4:07.58 15
ZIELNIK, MACIEK-14 THOMSEN, CHAD-16 BOWKOWY, MATT-16 PHILLIPS, DEVIN-14
30.93 1:03.83 1:34.37 2:09.49
2:38.73 3:12.14 3:38.30 4:07.58
5 3100 CLUB NATATION QUEBEC A CNQ 4:07.62 14
LALLIER, SIMON- BOULANGER, A.- EMOND, DANIEL- GADOURY, B.-
31.55 1:04.58 1:36.48 2:12.66
2:40.40 3:12.98 3:39.12 4:07.62
6 3009 ROD A ROD 4:08.28 13
DICKSON, CIARAN-15 ANDERSON, R.-16 ABDULLA, KARIM-16 DEMCHUK, STEVEN-17
30.75 1:02.93 1:36.21 2:14.21
2:41.87 3:13.34 3:40.04 4:08.28
7 3019 CASCADE SWIM CLUB A CASC 4:08.92 12
GILLIS, CRAIG-16 YUZWA, MIKE-16 GROTKOWSKI, IAN-17 THOMSON, DUGALD-16
30.15 1:01.73 1:33.27 2:12.04
2:39.79 3:13.23 3:39.81 4:08.92
8 3065 UL A UL 4:10.96 11
BLAIS, G.-16 RODRIGUE, V.-15 CAYEN, FREDERIC-16 CORMIER, E.-17
30.87 1:03.48 1:36.35 2:15.34
2:43.02 3:14.95 3:41.30 4:10.96