1999 CANADIAN YOUTH AND DISABILITY CHAMPS

Vancouver, B.C., Canada - May 27 - 30, 1999 (50 M)

= National Record = World Record




 
Event 1  Women Open  200  Free 
YOUTH CHAMPS: * 2:03.70 JULIE HOWARD, BRANTFORD 01/1991
Q.T.:    ------     2:15.55
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1015     STEFANYSHYN, DEANNA      14  PDSA           2:07.13 Q.T.  50  
               30.57     1:02.32     1:34.91     2:07.13                       
  2     1319     LYS, ALEXANDRA           14  UCSC           2:07.53 Q.T.  30  
               30.15     1:02.75     1:35.45     2:07.53                       
  3     1269     GILLESPIE, AMANDA        14  PERTH          2:08.79 Q.T.  20  
               30.40     1:03.50     1:36.18     2:08.79                       
  4     1320     BRADSHAW, JESSIE         15  UCSC           2:09.04 Q.T.  15  
               30.44     1:03.53     1:36.92     2:09.04                       
  5     1059     DOODY, HAYLEY            13  CASC           2:10.26 Q.T.  14  
               31.01     1:03.76     1:37.23     2:10.26                       
  6     1348     PLYLEY, KATE             13  OAK            2:10.54 Q.T.  13  
               30.85     1:03.77     1:37.23     2:10.54                       
  7     1012     BROWN, MEGHAN            15  PDSA           2:11.21 Q.T.  12  
               31.06     1:03.95     1:37.59     2:11.21                       
  8     1345     MCNALLY, SARA            14  EKSC           2:12.24 Q.T.  11  
               30.83     1:03.78     1:38.00     2:12.24                       
* B-Finals
  9     1006     WONG, CLAIRE             14  PDSA           2:09.48 Q.T.   9  
               30.73     1:03.31     1:36.63     2:09.48                       
 10     1115     WEGNER, LEAH             14  KCS            2:10.76 Q.T.   7  
               31.27     1:04.49     1:37.68     2:10.76                       
 11     1295     CHARRON, DOMINIQUE       15  CNPPO          2:10.84 Q.T.   6  
               30.54     1:03.81     1:37.56     2:10.84                       
 12     1151     ENGS, CHANDRA            14  CAJ            2:11.53 Q.T.   5  
               31.38     1:04.93     1:38.12     2:11.53                       
 13     1077     LANDRY, MICHELLE         14  CHENA          2:12.74 Q.T.   4  
               31.33     1:04.96     1:39.17     2:12.74                       
 14     1133     BELAND, DANIELLE         14  GO             2:12.86 Q.T.   3  
               30.95     1:05.02     1:39.24     2:12.86                       
 15     1284     WOODS, TIFFANY           14  PCSC           2:14.07 Q.T.   2  
               30.22     1:03.32     1:38.70     2:14.07                       
 16     1064     COVE, MICHELLE           14  RDCSC          2:14.19 Q.T.   1  
               30.69     1:04.31     1:39.65     2:14.19                       
 



Event 2  Men Open  200  Free 
YOUTH CHAMPS: * 1:53.93 OWEN VONRICHTER, PEPSI 01/1991
Q.T.:    ------     2:02.49
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1134     COUPLAND, ANDREW         15  GO             1:56.75 Q.T.  50  
               27.72       57.97     1:27.67     1:56.75                       
  2     1366     NATHAN, TERRY            16  IS             1:57.45 Q.T.  30  
               28.12       57.99     1:27.84     1:57.45                       
  3     1089     GUILLOTTE, NICOLAS       15  CAMO           1:57.97 Q.T.  20  
               27.51       57.76     1:28.35     1:57.97                       
  4     1220     KIM, BORREY              17  OSC            1:58.10 Q.T.  15  
               28.10       58.21     1:28.45     1:58.10                       
  5     1292     LAVERGNE, CEDRIC         16  CNPPO          1:58.25 Q.T.  14  
               28.03       58.14     1:28.11     1:58.25                       
  6     1371     KULA, CHRIS              16  CAJ            1:58.38 Q.T.  13  
               28.16       58.32     1:28.42     1:58.38                       
  7     1013     PETRUS, DANIEL           16  PDSA           1:58.97 Q.T.  12  
               28.62       59.30     1:30.26     1:58.97                       
  8     1353     MACLUSKY, ANDREW         16  OAK            2:02.48 Q.T.  11  
               27.90       59.19     1:31.00     2:02.48                       
* B-Finals
  9     1047     GROTKOWSKI, IAN          17  CASC           1:59.43 Q.T.   9  
               28.51       58.73     1:29.64     1:59.43                       
 10     1342     THOMSEN, CHAD            16  EKSC           1:59.50 Q.T.   7  
               28.16       58.91     1:30.03     1:59.50                       
 11     1294     PETRIEUX, BENJAMIN       16  CNPPO          1:59.51 Q.T.   6  
               28.58       59.17     1:29.58     1:59.51                       
 12     1229     CAYEN, FREDERIC          16  UL             2:00.04 Q.T.   5  
               28.47       59.38     1:30.42     2:00.04                       
 13     1326     EMOND, DANIEL                CNQ            2:00.29 Q.T.   4  
               28.85       59.64     1:29.76     2:00.29                       
 14     1305     PHIPPS, BOB              15  COBRA          2:00.47 Q.T.   3  
               28.91       59.54     1:30.26     2:00.47                       
 15     1159     TURANICH-NOYEN, CHARLES  15  STSC           2:01.18 Q.T.   2  
               28.46       59.41     1:30.84     2:01.18                       
 16     1020     MACGILLIVARY, KURTIS     15  BRANT          2:01.47 Q.T.   1  
               28.19       59.05     1:30.06     2:01.47                       
 



Event 3  Women Open  100  Back 
YOUTH CHAMPS: * 1:05.06 KELLY STEFANYSHYN, MANTA 01/1997
Q.T.:    ------     1:11.37
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1102     FRATESI, JENNIFER        15  SSMAC          1:04.96*Q.T.  50  
               31.82     1:04.96                                               
  2     1246     JACINA, AMY              15  GMAC           1:05.69 Q.T.  30  
               31.97     1:05.69                                               
  3     1298     WISE, LAURA              12  COBRA          1:08.14 Q.T.  20  
               33.36     1:08.14                                               
  4     1375     KARDASH, DIANE           13  MM             1:08.39 Q.T.  15  
               33.75     1:08.39                                               
  5     1123     GRESDAL, JENNA           14  MUSAC          1:08.53 Q.T.  14  
               33.31     1:08.53                                               
  6     1359     HOANG, TINA              13  HYACK          1:08.68 Q.T.  13  
               32.93     1:08.68                                               
  7     1297     SMITH, KATIE             13  COBRA          1:09.62 Q.T.  12  
               33.32     1:09.62                                               
  8     1320     BRADSHAW, JESSIE         15  UCSC           1:11.80       11  
               34.82     1:11.80                                               
* B-Finals
  9     1137     CHARRON-WATSON, CHANELLE 14  CAG            1:09.25 Q.T.   9  
               33.95     1:09.25                                               
 10     1116     BARTLETT, MELISSA        12  CYPS           1:09.62 Q.T.   7  
               33.87     1:09.62                                               
 11     1376     KARDASH, ERIN            13  MM             1:09.72 Q.T.   6  
               33.58     1:09.72                                               
 12     1368     JENSEN, LEAH             15  YLSC           1:09.99 Q.T.   5  
               33.72     1:09.99                                               
 13     1086     FAUTEUX, JANIK           15  CAMO           1:10.26 Q.T.   4  
               33.80     1:10.26                                               
 14     1142     SANDMAN, EMILIE          14  SAMAK          1:10.56 Q.T.   3  
               34.54     1:10.56                                               
 15     1087     DE REPENTIGNY, ELAINE CHA14  CAMO           1:11.31 Q.T.   2  
               34.72     1:11.31                                               
 16     1344     KUBAS, HANIA             13  EKSC           1:11.35 Q.T.   1  
               34.21     1:11.35                                               
 



Event 4  Men Open  100  Back 
YOUTH CHAMPS: *  58.36 ROBBIE TAYLOR, COBRAT 05/1998
Q.T.:    ------     1:03.52
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1291     CASTONGUAY, FRANCOIS     16  CNPPO            59.51 Q.T.  50  
               29.55       59.51                                               
  2     1156     BANVILLE AUGER, BENOIT   16  MEGO           1:00.03 Q.T.  30  
               29.39     1:00.03                                               
  3     1046     GILLIS, CRAIG            16  CASC           1:00.61 Q.T.  20  
               29.58     1:00.61                                               
  4     1180     VANDERKAM, BRAD          16  LAC            1:01.08 Q.T.  15  
               29.63     1:01.08                                               
  5     1314     MILLER, KURTIS           13  SCAR           1:01.23 Q.T.  14  
               29.98     1:01.23                                               
  6     1244     MCMILLAN, BRYAN          16  GMAC           1:01.25 Q.T.  13  
               29.94     1:01.25                                               
  7     1030     CORMACK, RICHARD         17  GLEN           1:01.62 Q.T.  12  
               29.27     1:01.62                                               
  8     1121     COSTA, ANTHONY           16  NEW            1:02.42 Q.T.  11  
               29.78     1:02.42                                               
* B-Finals
  9     1234     BLAIS, GUILLAUME         16  UL             1:02.38 Q.T.   9  
               30.58     1:02.38                                               
 10     1159     TURANICH-NOYEN, CHARLES  15  STSC           1:02.46 Q.T.   7  
               30.44     1:02.46                                               
 11     1171     MATHIEU, OLIVIER         16  HIPPO          1:02.64 Q.T.   6  
               30.73     1:02.64                                               
 12     1285     ORIWOL, TOBIAS           14  PCSC           1:02.88 Q.T.   5  
               31.00     1:02.88                                               
 13     1029     VERIGIN, BRIAN           15  PGB            1:02.89 Q.T.   4  
               30.60     1:02.89                                               
 14     1371     KULA, CHRIS              16  CAJ            1:03.12 Q.T.   3  
               31.07     1:03.12                                               
 15     1028     SWEET, ANDREW            17  PGB            1:03.18 Q.T.   2  
               30.78     1:03.18                                               
 16     1101     MCGILLIVRAY, ANDREW      16  MM             1:03.19 Q.T.   1  
               30.84     1:03.19                                               
 



Event 5  Women Open  400  IM
YOUTH CHAMPS: * 4:58.22 JOANNE MALAR, HWAC 05/1989
Q.T.:    ------     5:25.83
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1223     LAIDLOW, ALLISON M       14  LLSC           5:04.03 Q.T.  50  
               33.27     1:11.01     1:49.05     2:25.93                       
             3:09.06     3:52.62     4:28.93     5:04.03                       
  2     1015     STEFANYSHYN, DEANNA      14  PDSA           5:08.86 Q.T.  30  
               32.76     1:09.07     1:48.58     2:28.13                       
             3:13.80     3:59.94     4:34.83     5:08.86                       
  3     1203     SIUDA, KATHY             13  ROW            5:09.97 Q.T.  20  
               34.02     1:12.71     1:52.11     2:31.57                       
             3:16.09     4:00.41     4:35.73     5:09.97                       
  4     1322     SCHAAB, LEAH             15  UCSC           5:10.25 Q.T.  15  
               33.95     1:12.09     1:52.68     2:32.71                       
             3:16.17     4:00.30     4:35.86     5:10.25                       
  5     1137     CHARRON-WATSON, CHANELLE 14  CAG            5:11.11 Q.T.  14  
               33.99     1:11.56     1:51.24     2:30.57                       
             3:17.36     4:02.46     4:37.64     5:11.11                       
  6     1269     GILLESPIE, AMANDA        14  PERTH          5:11.20 Q.T.  13  
               32.64     1:10.48     1:51.67     2:31.03                       
             3:16.16     4:02.53     4:37.94     5:11.20                       
  7     1077     LANDRY, MICHELLE         14  CHENA          5:11.21 Q.T.  12  
                         1:09.70     1:50.79     2:30.49                       
             3:16.78     4:02.07     5:11.21     5:11.21                       
  8     1358     CHUY, COURTENAY          14  HYACK          5:12.86 Q.T.  11  
               34.33     1:11.49     1:53.33     2:34.26                       
             3:16.31     3:59.45     4:36.72     5:12.86                       
* B-Finals
  9     1222     BAYLISS, LYNETTE         13  LLSC           5:12.79 Q.T.   9  
               33.52     1:13.17     1:53.08     2:33.75                       
             3:19.14     4:04.75     4:39.06     5:12.79                       
 10     1372     CERMAK, CARLY            14  CAJ            5:13.31 Q.T.   7  
               35.36     1:13.27     1:53.22     2:33.45                       
             3:17.85     4:03.08     4:38.91     5:13.31                       
 11     1075     DE BLOIS, MARIEVE        15  CNTR           5:14.49 Q.T.   6  
               33.30     1:10.84     1:53.19     2:34.18                       
             3:18.70     4:03.04     4:39.14     5:14.49                       
 12     1348     PLYLEY, KATE             13  OAK            5:17.66 Q.T.   5  
               33.52     1:12.11     1:52.44     2:32.06                       
             3:20.43     4:08.46     4:43.28     5:17.66                       
 13     1057     BLAIS, EVANGELINE        14  CASC           5:18.45 Q.T.   4  
               34.70     1:14.67     1:55.21     2:35.00                       
             3:19.61     4:05.42     4:42.68     5:18.45                       
 14     1265     OSTERER, LIZ             13  NKB            5:22.56 Q.T.   3  
               33.97     1:13.65     1:56.70     2:38.91                       
             3:22.56     4:08.13     4:45.49     5:22.56                       
 15     1138     POMERLEAU, ALICIA        15  CAG            5:24.63 Q.T.   2  
               33.93     1:13.49     1:56.20     2:38.33                       
             3:23.69     4:09.54     4:47.91     5:24.63                       
 16     1184     LOCK, JENNY              13  COMOX          5:24.72 Q.T.   1  
               34.78     1:15.75     1:58.63     2:39.81                       
             3:26.67     4:14.22     4:49.99     5:24.72                       
 



Event 6  Men Open  400  IM
YOUTH CHAMPS: * 4:32.13 JAMIE STEVENS, MANTA 05/1991
Q.T.:    ------     4:56.84
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1306     BEAVERS, KEITH           16  STARS          4:34.01 Q.T.  50  
               29.48     1:03.64     1:38.81     2:13.72                       
             2:51.91     3:29.99     4:01.93     4:34.01                       
  2     1134     COUPLAND, ANDREW         15  GO             4:37.31 Q.T.  30  
               29.07     1:02.67     1:38.23     2:13.05                       
             2:53.25     3:33.83     4:05.62     4:37.31                       
  3     1366     NATHAN, TERRY            16  IS             4:42.02 Q.T.  20  
               40.64     1:05.18     1:42.59     2:19.77                       
             3:11.73     3:41.48     4:12.85     4:42.02                       
  4     1291     CASTONGUAY, FRANCOIS     16  CNPPO          4:42.14 Q.T.  15  
               30.15     1:04.88     1:40.40     2:16.10                       
             2:57.29     3:38.28     4:11.33     4:42.14                       
  5     1351     HAMILTON, KEN            16  IS             4:44.67 Q.T.  14  
               29.45     1:03.80     1:42.90     2:21.13                       
             3:00.03     3:40.90     4:13.67     4:44.67                       
  6     1020     MACGILLIVARY, KURTIS     15  BRANT          4:45.35 Q.T.  13  
               29.51     1:03.86     1:39.64     2:14.64                       
             2:56.66     3:38.65     4:12.88     4:45.35                       
  7     1136     MEDAGLIA, STEVEN         14  GO             4:45.95 Q.T.  12  
               30.13     1:04.51     1:41.93     2:18.36                       
             2:58.67     3:40.85     4:14.04     4:45.95                       
  8     1149     WHITE, ANDY              16  EAST           4:46.90 Q.T.  11  
               29.33     1:03.37     1:40.36     2:17.92                       
             2:58.83     3:40.70     4:13.67     4:46.90                       
* B-Finals
  9     1342     THOMSEN, CHAD            16  EKSC           4:43.99 Q.T.   9  
               30.27     1:05.18     1:44.20     2:22.46                       
             3:00.77     3:39.87     4:12.58     4:43.99                       
 10     1107     MACDONALD, ELLIOT        16  MANTA          4:47.13 Q.T.   7  
               30.95     1:06.01     1:43.34     2:19.48                       
             3:01.63     3:44.27     4:16.90     4:47.13                       
 11     1014     HUANG, MATHEW            15  PDSA           4:47.72 Q.T.   6  
               28.76     1:02.10     1:40.01     2:17.92                       
             2:56.86     3:37.02     4:13.31     4:47.72                       
 12     1229     CAYEN, FREDERIC          16  UL             4:47.85 Q.T.   5  
               29.94     1:03.96     1:42.63     2:19.29                       
             3:01.32     3:42.74     4:16.56     4:47.85                       
 13     1028     SWEET, ANDREW            17  PGB            4:48.77 Q.T.   4  
               31.11     1:07.04     1:45.04     2:22.76                       
             3:02.97     3:43.80     4:17.13     4:48.77                       
 14     1029     VERIGIN, BRIAN           15  PGB            4:49.68 Q.T.   3  
               30.58     1:06.76     1:45.27     2:22.98                       
             3:03.21     3:44.37     4:18.15     4:49.68                       
 15     1101     MCGILLIVRAY, ANDREW      16  MM             4:50.75 Q.T.   2  
               30.74     1:06.68     1:43.05     2:19.11                       
             3:00.56     3:43.44     4:18.02     4:50.75                       
 16     1030     CORMACK, RICHARD         17  GLEN           4:54.44 Q.T.   1  
               31.30     1:08.52     1:43.90     2:20.12                       
             3:03.27     3:46.90     4:20.45     4:54.44                       
 



Event 7  Women Open  200  R-Medley 
YOUTH CHAMPS: * 2:03.02 COBRA SWIM TEAM 05/1993
 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3114     HYACK SWIM CLUB A            HYACK          2:05.26       50  
 HOANG, TINA-13     CHUY, COURTENAY-14 BEACH, JENNIFER-15 ZVIJERAC, MILA-14    
      31.51            1:06.35            1:37.83            2:05.26           
  2     3094     UCSC A                       UCSC           2:05.34       30  
 POMERLEAU, KARI-13 SCHAAB, LEAH-15    BRADSHAW, J.-15    LYS, ALEXANDRA-14    
      33.73            1:08.93            1:38.44            2:05.34           
  3     3070     PCSC A                       PCSC           2:05.73       20  
 MONTON, D.-15      ARTHUR, S.-14      BARTOSH, SARAH-14  WOODS, TIFFANY-14    
      32.71            1:07.77            1:38.64            2:05.73           
  4     3086     COBRA SWIM CLUB A            COBRA          2:05.79       15  
 SMITH, KATIE-13    BACON, KIM-14      HOLMES, BLAIR-12   WISE, LAURA-12       
      32.16            1:07.96            1:37.54            2:05.79           
  5     3001     PDSA A                       PDSA           2:07.85       14  
 STEFANYSHYN, D.-14 RENFRO, N.-15      BROWN, MEGHAN-15   LECKOVIC, K.-14      
      33.25            1:10.73            1:40.35            2:07.85           
  6     3033     CAMO NATATION A              CAMO           2:07.99       13  
 FAUTEUX, JANIK-15  COMTOIS, A.-14     GUAY-RACINE, J.-13 DE REPENTIGNY  -14   
      33.29            1:09.31            1:40.06            2:07.99           
  7     3102     CLUB NATATION QUEBEC A       CNQ            2:08.59       12  
 BERNARD, C.-       BOULANGER, A.-13   FRENETTE, A.-      AUDIBERT, A.-        
      33.52            1:08.42            1:39.85            2:08.59           
  8     3022     CASCADE SWIM CLUB A          CASC           2:10.59       11  
 JOHNSON, KRYSTA-13 BLAIS, E.-14       SINCLAIR, M.-14    DOODY, HAYLEY-13     
      34.17            1:10.00            1:42.06            2:10.59           
 



Event 8  Men Open  200  R-Medley 
YOUTH CHAMPS: * 1:47.03 MARKHAM AQUATIC CLUB 05/1993
 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3002     PDSA A                       PDSA           1:48.88       50  
 STRELZOW, JASON-17 HUANG, MATHEW-15   BARRY, CHRIS-15    PETRUS, DANIEL-16    
      28.69              58.37            1:25.01            1:48.88           
  2     3090     SCARBOROUGH SWIM CLUB A      SCAR           1:50.00       30  
 MILLER, KURTIS-13  KEUNG, CHRIS-17    GUERRERO, VLAD-16  LANGAN, NICK-17      
      28.53              58.95            1:25.93            1:50.00           
  3     3082     PISCINE PARC OLYMPIQUE A     CNPPO          1:50.65       20  
 CASTONGUAY, F.-16  MONTPETIT, D.-17   LAVERGNE, C.-16    PETRIEUX, B.-16      
      28.55              58.98            1:25.55            1:50.65           
  4     3010     CASCADE SWIM CLUB A          CASC           1:50.80       15  
 GILLIS, CRAIG-16   YUZWA, MIKE-16     GROTKOWSKI, IAN-17 HIBBERD, JAMES-17    
      28.89            1:00.03            1:26.58            1:50.80           
  5     3122     MEGO A                       MEGO           1:53.15       14  
 BANVILLE AUGER -16 DELORME, L.-16     TUNGEON, M.-16     ANCTIL, PASCAL-17    
      28.37              59.85            1:28.05            1:53.15           
  6     3098     CLUB NATATION QUEBEC A       CNQ            1:54.13       13  
 LALLIER, SIMON-    BOULANGER, A.-     EMOND, DANIEL-     GADOURY, B.-         
      30.66            1:01.39            1:29.17            1:54.13           
  7     3107     EKSC A                       EKSC           1:54.14       12  
 ZIELNIK, MACIEK-14 MURAKAMI, ZAK-16   BOWKOWY, MATT-16   THOMSEN, CHAD-16     
      29.96            1:01.61            1:29.25            1:54.14           
  8     3062     UL A                         UL             1:54.78       11  
 BLAIS, G.-16       PELLETIER, D.-15   CAYEN, FREDERIC-16 CORMIER, E.-17       
      29.36            1:02.74            1:29.56            1:54.78           




Event 9  Women Open  400  Free 
YOUTH CHAMPS: * 4:24.03 JOLENE COWAN, OSC 05/1986
Q.T.:    ------     4:46.39
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1015     STEFANYSHYN, DEANNA      14  PDSA           4:27.23 Q.T.  50  
               30.46     1:02.85     1:36.39     2:10.54                       
             2:44.82     3:19.38     3:53.92     4:27.23                       
  2     1319     LYS, ALEXANDRA           14  UCSC           4:31.81 Q.T.  30  
               31.31     1:05.69     1:40.25     2:15.19                       
             2:50.14     3:24.73     3:58.34     4:31.81                       
  3     1295     CHARRON, DOMINIQUE       15  CNPPO          4:32.52 Q.T.  20  
               31.39     1:05.13     1:39.72     2:15.06                       
             2:49.76     3:24.89     3:59.19     4:32.52                       
  4     1345     MCNALLY, SARA            14  EKSC           4:32.89 Q.T.  15  
               31.12     1:04.98     1:39.28     2:14.46                       
             2:49.35     3:24.27     3:59.56     4:32.89                       
  5     1059     DOODY, HAYLEY            13  CASC           4:33.22 Q.T.  14  
               31.21     1:05.48     1:40.27     2:15.32                       
             2:50.16     3:25.15     3:59.99     4:33.22                       
  6     1115     WEGNER, LEAH             14  KCS            4:35.87 Q.T.  13  
               32.20     1:06.43     1:41.37     2:16.37                       
             2:51.21     3:26.58     4:01.90     4:35.87                       
  7     1348     PLYLEY, KATE             13  OAK            4:35.97 Q.T.  12  
               31.74     1:05.96     1:41.04     2:16.47                       
             2:51.32     3:26.71     4:02.10     4:35.97                       
  8     1133     BELAND, DANIELLE         14  GO             4:41.81 Q.T.  11  
               31.83     1:06.55     1:42.27     2:18.24                       
             2:53.74     3:30.00     4:06.26     4:41.81                       
* B-Finals
  9     1223     LAIDLOW, ALLISON M       14  LLSC           4:35.94 Q.T.   9  
               31.88     1:06.24     1:41.13     2:16.32                       
             2:51.50     3:26.74     4:01.99     4:35.94                       
 10     1372     CERMAK, CARLY            14  CAJ            4:35.95 Q.T.   7  
               32.14     1:06.70     1:41.33     2:16.48                       
             2:51.47     3:26.87     4:02.26     4:35.95                       
 11     1151     ENGS, CHANDRA            14  CAJ            4:37.32 Q.T.   6  
               31.96     1:06.55     1:40.56     2:15.79                       
             2:50.32     3:26.36     4:02.66     4:37.32                       
 12     1077     LANDRY, MICHELLE         14  CHENA          4:37.72 Q.T.   5  
               32.50     1:06.72     1:41.15     2:16.57                       
             2:51.94     3:27.64     4:03.82     4:37.72                       
 13     1098     BURNETT, CHELSEY         14  NRST           4:39.82 Q.T.   4  
               32.20     1:06.68     1:41.73     2:17.22                       
             2:52.99     3:29.12     4:04.67     4:39.82                       
 14     1183     CARWITHEN, EMILY         14  COMOX          4:40.39 Q.T.   3  
               32.26     1:06.97     1:42.43     2:17.91                       
             2:53.94     3:29.88     4:05.65     4:40.39                       
 15     1012     BROWN, MEGHAN            15  PDSA           4:40.40 Q.T.   2  
               31.70     1:05.86     1:40.43     2:16.17                       
             2:51.79     3:28.28     4:04.84     4:40.40                       
 16     1064     COVE, MICHELLE           14  RDCSC          4:41.81 Q.T.   1  
               32.59     1:07.58     1:42.85     2:19.28                       
             2:55.16     3:31.57     4:07.74     4:41.81                       
 




Event 10  Men Open  400  Free 
YOUTH CHAMPS: * 4:01.25 JARET ABEL, EKSC 05/1991
Q.T.:    ------     4:20.28
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1366     NATHAN, TERRY            16  IS             4:06.93 Q.T.  50  
               28.93       59.81     1:31.55     2:03.16                       
             2:34.38     3:06.25     3:37.98     4:06.93                       
  2     1011     O'CONNOR, BRENT          15  PDSA           4:07.10 Q.T.  30  
               28.57       59.32     1:30.63     2:02.09                       
             2:33.62     3:05.69     3:37.72     4:07.10                       
  3     1134     COUPLAND, ANDREW         15  GO             4:10.24 Q.T.  20  
               28.88     1:00.47     1:32.05     2:04.08                       
             2:35.62     3:07.85     3:39.85     4:10.24                       
  4     1089     GUILLOTTE, NICOLAS       15  CAMO           4:11.13 Q.T.  15  
               28.71     1:00.29     1:32.53     2:05.11                       
             2:37.60     3:10.02     3:41.56     4:11.13                       
  5     1294     PETRIEUX, BENJAMIN       16  CNPPO          4:12.89 Q.T.  14  
               29.61     1:01.30     1:33.41     2:05.73                       
             2:37.81     3:09.82     3:41.74     4:12.89                       
  6     1020     MACGILLIVARY, KURTIS     15  BRANT          4:13.28 Q.T.  13  
               28.93     1:00.33     1:32.26     2:04.48                       
             2:36.07     3:08.27     3:40.90     4:13.28                       
  7     1030     CORMACK, RICHARD         17  GLEN           4:13.92 Q.T.  12  
               28.85       59.91     1:31.48     2:04.09                       
             2:36.54     3:09.23     3:42.27     4:13.92                       
  8     1229     CAYEN, FREDERIC          16  UL             4:15.06 Q.T.  11  
               29.18     1:00.94     1:33.45     2:05.88                       
             2:38.25     3:10.73     3:43.53     4:15.06                       
* B-Finals
  9     1371     KULA, CHRIS              16  CAJ            4:12.47 Q.T.   9  
               27.98       57.48     1:27.98     2:00.42                       
             2:33.39     3:07.33     3:40.25     4:12.47                       
 10     1231     CORMIER, ETIENNE         17  UL             4:15.36 Q.T.   7  
               29.25     1:00.64     1:32.29     2:04.93                       
             2:37.95     3:11.11     3:44.00     4:15.36                       
 11     1027     PARTYKA, MARCIN          16  PGB            4:15.94 Q.T.   6  
               29.18     1:00.99     1:33.01     2:05.24                       
             2:37.92     3:10.93     3:43.86     4:15.94                       
 12     1045     BLAIS, ANTON             16  CASC           4:16.71 Q.T.   5  
               29.82     1:02.20     1:35.10     2:08.34                       
             2:40.76     3:13.14     3:45.37     4:16.71                       
 13     1107     MACDONALD, ELLIOT        16  MANTA          4:16.87 Q.T.   4  
               29.91     1:02.00     1:35.02     2:08.24                       
             2:41.23     3:13.94     3:46.26     4:16.87                       
 14     1316     BIRD, JAN                17  UCSC           4:16.88 Q.T.   3  
               28.58       59.70     1:32.21     2:05.38                       
             2:38.98     3:12.31     3:45.93     4:16.88                       
 15     1136     MEDAGLIA, STEVEN         14  GO             4:19.55 Q.T.   2  
               28.50     1:00.59     1:33.31     2:06.55                       
             2:39.71     3:13.35     3:47.02     4:19.55                       
 16     1129     DEWAR, MARK              17  LASC          J4:22.54        -  
               30.05     1:02.57     1:35.44     2:08.87                       
             2:42.23     3:15.80     3:49.42     4:22.54                       
 




Event 11  Women Open  100  Breast 
YOUTH CHAMPS: * 1:13.12 JENNIFER HEAGY, SPART 05/1991
Q.T.:    ------     1:21.58
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1358     CHUY, COURTENAY          14  HYACK          1:14.77 Q.T.  50  
               35.36     1:14.77                                               
  2     1166     LEE, JOANNA              14  MSSAC          1:15.71 Q.T.  30  
               35.22     1:15.71                                               
  3     1182     KRYHUL, SHANNON          13  LAC            1:15.75 Q.T.  20  
               35.75     1:15.75                                               
  4     1061     SINCLAIR, MEAGAN         14  CASC           1:16.68 Q.T.  15  
               36.08     1:16.68                                               
  5     1075     DE BLOIS, MARIEVE        15  CNTR           1:16.74 Q.T.  14  
               37.18     1:16.74                                               
  6     1275     ARTHUR, STEPHANIE        14  PCSC           1:16.81 Q.T.  13  
               36.22     1:16.81                                               
  7     1078     LEZIY-MILLER, ALEXANDRA  15  CHENA          1:17.16 Q.T.  12  
               36.39     1:17.16                                               
  8     1356     ZVIJERAC, MILA           14  HYACK          1:17.64 Q.T.  11  
               36.99     1:17.64                                               
* B-Finals
  9     1174     CRAFT, JACQUELYN         13  TRENT          1:17.23 Q.T.   9  
               36.73     1:17.23                                               
 10     1218     TIMMONS, KELLY           12  OSC            1:17.29 Q.T.   7  
               36.89     1:17.29                                               
 11     1264     GERVAIS, DANIELLE        15  NKB            1:17.35 Q.T.   6  
               37.09     1:17.35                                               
 12     1308     HORVATH, JENNA           13  SCAR           1:17.43 Q.T.   5  
               37.01     1:17.43                                               
 13     1249     VOGAN, NORAH                 GPP            1:17.85 Q.T.   4  
               37.34     1:17.85                                               
 14     1057     BLAIS, EVANGELINE        14  CASC           1:18.52 Q.T.   3  
               36.86     1:18.52                                               
 15     1265     OSTERER, LIZ             13  NKB            1:19.36 Q.T.   2  
               37.39     1:19.36                                               
 16     1210     MAZAR, HOLLY             14  AAC            1:19.61 Q.T.   1  
               36.83     1:19.61                                               
 




Event 11S Women Open  100  Breast 
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1315     SLOAN, JESSICA           16  UCSC           1:18.72        -  
               36.41     1:18.72                                               
  2     1009     ROSS, MARIE-CLAI         25  PDSA           1:25.53        -  
               39.66     1:25.53                                               
  3     1379     COTE, KIRBY              15  MM             1:26.00        -  
               40.07     1:26.00                                               
  4     1377     SCHMIDT, RHEA            13  MM             1:40.84        -  
               47.28     1:40.84                                               
  5     1354     GUARASCIO, ALEXANDRA     15  HYACK          1:41.13        -  
               47.05     1:41.13                                               
  6     1181     DANNHAEUSER, MARIE       19  LAC            2:27.27        -  
             1:12.46     2:27.27                                               
  -     1026     CARKNER, TARA            19  PGB                DQ         -  
             1:06.31     2:18.68                                               
  -     1103     TUOMELA, JESSICA         15  SSMAC              DQ         -  
               48.55     1:43.83                                               
 




Event 12  Men Open  100  Breast 
YOUTH CHAMPS: * 1:04.85 JOHN STAMHUIS, CRKW 05/1995
Q.T.:    ------     1:11.94
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1014     HUANG, MATHEW            15  PDSA           1:04.97 Q.T.  50  
               30.90     1:04.97                                               
  2     1342     THOMSEN, CHAD            16  EKSC           1:05.87 Q.T.  30  
               30.84     1:05.87                                               
  3     1270     BROWN, MIKE              15  PERTH          1:06.18 Q.T.  20  
               31.36     1:06.18                                               
  4     1323     RAFFA, LEE               16  UCSC           1:07.25 Q.T.  15  
               32.08     1:07.25                                               
  5     1328     BOULANGER, ALEXANDRE         CNQ            1:08.18 Q.T.  14  
               32.50     1:08.18                                               
  6     1293     MONTPETIT, DAVID         17  CNPPO          1:08.20 Q.T.  13  
               32.28     1:08.20                                               
  7     1029     VERIGIN, BRIAN           15  PGB            1:08.23 Q.T.  12  
               31.87     1:08.23                                               
  8     1028     SWEET, ANDREW            17  PGB            1:08.48 Q.T.  11  
               32.20     1:08.48                                               
* B-Finals
  9     1306     BEAVERS, KEITH           16  STARS          1:08.21 Q.T.   9  
               32.58     1:08.21                                               
 10     1096     FERGUSON, ADAM           16  MWC            1:08.77 Q.T.   7  
               32.26     1:08.77                                               
 11     1262     HARRIS, KEEGAN           16  NKB            1:09.05 Q.T.   6  
               32.78     1:09.05                                               
 12     1234     BLAIS, GUILLAUME         16  UL             1:09.43 Q.T.   5  
               32.50     1:09.43                                               
 13     1158     DELORME, LOUIS-PHIL      16  MEGO           1:09.69 Q.T.   4  
               32.71     1:09.69                                               
 14     1126     COLLIN, JEAN-FRANC       16  O-M            1:10.04 Q.T.   3  
               33.42     1:10.04                                               
 15     1021     DICKENS, SCOTT           14  BRANT          1:10.08 Q.T.   2  
               33.05     1:10.08                                               
 16     1351     HAMILTON, KEN            16  IS             1:10.39 Q.T.   1  
               33.73     1:10.39                                               
 




Event 13  Women Open  100  Fly 
YOUTH CHAMPS: * 1:02.96 JESSICA AMEY, UCSC 05/1991
Q.T.:    ------     1:09.09
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1102     FRATESI, JENNIFER        15  SSMAC          1:03.39 Q.T.  50  
               29.59     1:03.39                                               
  2     1269     GILLESPIE, AMANDA        14  PERTH          1:04.22 Q.T.  30  
               30.14     1:04.22                                               
  3     1190     RENFRO, NATASCHA         15  PDSA           1:05.57 Q.T.  20  
               31.18     1:05.57                                               
  4     1012     BROWN, MEGHAN            15  PDSA           1:05.61 Q.T.  15  
               30.76     1:05.61                                               
  5     1006     WONG, CLAIRE             14  PDSA           1:05.98 Q.T.  14  
               31.60     1:05.98                                               
  6     1133     BELAND, DANIELLE         14  GO             1:06.88 Q.T.  13  
               31.08     1:06.88                                               
  7     1044     GRAF, JENNIFER           15  ROD            1:07.03 Q.T.  12  
               30.43     1:07.03                                               
  8     1069     TCHOLKAYAN, VALERIE      14  DDO            1:07.14 Q.T.  11  
               31.71     1:07.14                                               
* B-Finals
  9     1320     BRADSHAW, JESSIE         15  UCSC           1:06.08 Q.T.   9  
               31.20     1:06.08                                               
 10     1088     GUAY-RACINE, JULIA       13  CAMO           1:06.75 Q.T.   7  
               32.39     1:06.75                                               
 11     1348     PLYLEY, KATE             13  OAK            1:07.58 Q.T.   6  
               31.75     1:07.58                                               
 12     1250     MCPHERSON, LAURA             GPP            1:07.85 Q.T.   5  
               31.51     1:07.85                                               
 13     1137     CHARRON-WATSON, CHANELLE 14  CAG            1:07.86 Q.T.   4  
               32.54     1:07.86                                               
 14     1192     ANGRAND, LEILA           15  LUSC           1:08.34 Q.T.   3  
               32.08     1:08.34                                               
 15     1168     MCINTYRE, JESSICA        15  MSSAC          1:08.72 Q.T.   2  
               32.36     1:08.72                                               
 16     1216     KREMER, BRITTNEY         14  OSC            1:08.75 Q.T.   1  
               32.42     1:08.75                                               
 




Event 14  Men Open  100  Fly 
YOUTH CHAMPS: *  56.49 GARRET PULLE,MAC 05/1994
Q.T.:    ------     1:01.17
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1180     VANDERKAM, BRAD          16  LAC              57.48 Q.T.  50  
               27.29       57.48                                               
  2     1156     BANVILLE AUGER, BENOIT   16  MEGO             57.50 Q.T.  30  
               27.07       57.50                                               
  3     1149     WHITE, ANDY              16  EAST             58.48 Q.T.  20  
               27.90       58.48                                               
  4     1220     KIM, BORREY              17  OSC              58.73 Q.T.  15  
               27.90       58.73                                               
  5     1292     LAVERGNE, CEDRIC         16  CNPPO            58.77 Q.T.  14  
               27.68       58.77                                               
  6     1040     ABDULLA, KARIM           16  ROD              58.87 Q.T.  13  
               28.14       58.87                                               
  7     1042     DEMCHUK, STEVEN          17  ROD              59.74 Q.T.  12  
               28.37       59.74                                               
  8     1311     LANGAN, NICK             17  SCAR             59.94 Q.T.  11  
               28.35       59.94                                               
* B-Finals
  9     1240     SAVARD, JEAN-SEBAS       17  CNJA             59.69 Q.T.   8  
               28.11       59.69                                               
  9     1046     GILLIS, CRAIG            16  CASC             59.69 Q.T.   8  
               28.26       59.69                                               
 11     1140     LEPAGE, MARC-OLIVI       17  SAMAK          1:00.13 Q.T.   6  
               28.83     1:00.13                                               
 12     1109     COHEN, LAWRENCE          17  MANTA          1:00.26 Q.T.   5  
               28.96     1:00.26                                               
 13     1141     BANNON, THIERRY          16  SAMAK          1:00.50 Q.T.   3.5
               28.73     1:00.50                                               
 13     1229     CAYEN, FREDERIC          16  UL             1:00.50 Q.T.   3.5
               28.73     1:00.50                                               
 15     1326     EMOND, DANIEL                CNQ            1:00.60 Q.T.   2  
               28.29     1:00.60                                               
 16     1011     O'CONNOR, BRENT          15  PDSA          J1:01.60        -  
               28.90     1:01.60                                               
 




Event 15  Women Open  400  R-Free 
YOUTH CHAMPS: * 4:01.60 REGINA OPTIMIST DOLPHINS 05/1992
 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3141     PDSA A                       PDSA           4:01.31*      50  
 LECKOVIC, K.-14    STEFANYSHYN, D.-14 WONG, CLAIRE-14    BROWN, MEGHAN-15     
      29.47            1:00.97            1:29.42            2:00.50           
    2:29.35            3:00.69            3:29.81            4:01.31           
  2     3095     UCSC A                       UCSC           4:02.52       30  
 LYS, ALEXANDRA-14  FERCHO, K.-15      SCHAAB, LEAH-15    BRADSHAW, J.-15      
      29.11              59.33            1:28.64            2:01.09           
    2:31.32            3:03.82            3:31.97            4:02.52           
  3     3108     EKSC A                       EKSC           4:09.27       20  
 DYSON, MELISSA-15  PROUT, ERIN-13     O'KELLY, ORLAGH-13 MCNALLY, SARA-14     
      29.32            1:01.55            1:31.57            2:05.75           
    2:35.07            3:07.92            3:37.25            4:09.27           
  4     3072     PCSC A                       PCSC           4:10.97       15  
 WOODS, TIFFANY-14  MONTON, D.-15      SLOAN, ANGELA-14   BARTOSH, SARAH-14    
      28.90            1:00.03            1:31.02            2:04.13           
    2:34.17            3:07.86            3:37.50            4:10.97           
  5     3115     HYACK SWIM CLUB A            HYACK          4:11.13       14  
 CHUY, COURTENAY-14 ZVIJERAC, MILA-14  HOANG, TINA-13     KUDABA, SARAH-14     
      29.71            1:01.25            1:30.38            2:03.75           
    2:33.30            3:06.93            3:37.46            4:11.13           
  6     3027     RDCSC A                      RDCSC          4:14.60       13  
 PARKER, ALICIA-15  COVE, MICHELLE-14  LEIBEL, SHAUNA-13  BAIRD, ANDREA-13     
      30.63            1:03.30            1:32.67            2:05.59           
    2:37.12            3:12.49            3:41.81            4:14.60           
  7     3138     MANITOBA MARLINS A           MM             4:15.86       12  
 CLEVEN, E.-14      KARDASH, ERIN-13   KARDASH, DIANE-13  COTE, KIRBY-15       
      30.00            1:03.37            1:33.72            2:07.44           
    2:37.54            3:10.82            3:41.84            4:15.86           
  8     3105     CLUB NATATION QUEBEC A       CNQ            4:15.95       11  
 FRENETTE, A.-      BERNARD, C.-       BOULANGER, A.-13   AUDIBERT, A.-        
      30.18            1:02.49            1:33.09            2:06.93           
    2:37.91            3:12.26            3:42.29            4:15.95           
 




Event 16  Men Open  400  R-Free 
YOUTH CHAMPS: * 3:36.07 PACIFIC DOLPHIN SWIM ASSOCIATI 05/1998
 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3142     PDSA A                       PDSA           3:37.63       50  
 PETRUS, DANIEL-16  O'CONNOR, BRENT-15 BARRY, CHRIS-15    STRELZOW, JASON-17   
      25.80              53.62            1:19.66            1:48.61           
    2:14.91            2:45.26            3:10.39            3:37.63           
  2     3011     CASCADE SWIM CLUB A          CASC           3:39.71       30  
 GROTKOWSKI, IAN-17 THOMSON, DUGALD-16 GILLIS, CRAIG-16   TOZER, GRAEME-14     
      26.19              54.46            1:20.61            1:49.36           
    2:15.68            2:44.50            3:10.56            3:39.71           
  3     3083     PISCINE PARC OLYMPIQUE A     CNPPO          3:40.04       20  
 PETRIEUX, B.-16    CASTONGUAY, F.-16  MONTPETIT, D.-17   LAVERGNE, C.-16      
      27.46              56.42            1:22.60            1:51.37           
    2:18.09            2:47.21            3:12.06            3:40.04           
  4     3109     EKSC A                       EKSC           3:42.40       15  
 THOMSEN, CHAD-16   BOWKOWY, MATT-16   ZIELNIK, MACIEK-14 PHILLIPS, DEVIN-14   
      26.47              54.32            1:21.24            1:50.32           
    2:16.61            2:46.46            3:12.82            3:42.40           
  5     3091     SCARBOROUGH SWIM CLUB A      SCAR           3:43.83       14  
 CHENG, JONATHAN-17 MILLER, KURTIS-13  ACKROYD, DEVON-15  LANGAN, NICK-17      
      27.88              56.98            1:24.19            1:53.10           
    2:19.46            2:48.84            3:15.12            3:43.83           
  6     3031     CAMO NATATION A              CAMO           3:44.84       13  
 ZUNINI, SEAN-15    RUGGIERO, M.-14    GENDREAULT-BERT-16 GUILLOTTE, N.-15     
      27.45              56.91            1:24.93            1:54.36           
    2:21.37            2:50.71            3:16.57            3:44.84           
  7     3101     CLUB NATATION QUEBEC A       CNQ            3:46.47       12  
 EMOND, DANIEL-     GADOURY, B.-       BOULANGER, A.-     LALLIER, SIMON-      
      26.79              55.49            1:21.70            1:50.96           
    2:18.14            2:47.10            3:15.43            3:46.47           
  8     3015     CASCADE SWIM CLUB B          CASC           3:47.60       11  
 YUZWA, MIKE-16     BLAIS, ANTON-16    REMINGTON, RYAN-16 HIBBERD, JAMES-17    
      27.21              56.85            1:25.01            1:54.67           
    2:21.45            2:51.71            3:17.91            3:47.60           




Event 17  Women Open  200  IM
YOUTH CHAMPS: * 2:21.63 JULIE HOWARD, BRANT 05/1991
Q.T.:    ------     2:32.61
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1102     FRATESI, JENNIFER        15  SSMAC          2:23.16 Q.T.  50  
               29.93     1:05.47     1:49.13     2:23.16                       
  2     1015     STEFANYSHYN, DEANNA      14  PDSA           2:26.32 Q.T.  30  
               32.39     1:09.25     1:53.63     2:26.32                       
  3     1075     DE BLOIS, MARIEVE        15  CNTR           2:26.88 Q.T.  20  
               31.72     1:10.35     1:52.79     2:26.88                       
  4     1358     CHUY, COURTENAY          14  HYACK          2:27.13 Q.T.  15  
               32.64     1:12.34     1:52.96     2:27.13                       
  5     1269     GILLESPIE, AMANDA        14  PERTH          2:27.62 Q.T.  14  
               31.39     1:08.93     1:54.06     2:27.62                       
  6     1077     LANDRY, MICHELLE         14  CHENA          2:28.67 Q.T.  13  
               31.65     1:09.42     1:54.84     2:28.67                       
  7     1319     LYS, ALEXANDRA           14  UCSC           2:28.73 Q.T.  12  
               32.72     1:12.76     1:55.74     2:28.73                       
  8     1203     SIUDA, KATHY             13  ROW            2:29.72 Q.T.  11  
               33.63     1:11.85     1:55.54     2:29.72                       
* B-Finals
  9     1249     VOGAN, NORAH                 GPP            2:28.91 Q.T.   9  
               33.79     1:13.09     1:53.58     2:28.91                       
 10     1137     CHARRON-WATSON, CHANELLE 14  CAG            2:28.94 Q.T.   7  
               32.72     1:10.20     1:54.84     2:28.94                       
 11     1322     SCHAAB, LEAH             15  UCSC           2:29.63 Q.T.   6  
               33.20     1:12.31     1:54.81     2:29.63                       
 12     1057     BLAIS, EVANGELINE        14  CASC           2:29.86 Q.T.   5  
               33.21     1:11.06     1:53.71     2:29.86                       
 13     1372     CERMAK, CARLY            14  CAJ            2:30.30 Q.T.   4  
               33.62     1:12.64     1:56.06     2:30.30                       
 14     1061     SINCLAIR, MEAGAN         14  CASC          J2:34.35        -  
               33.26     1:15.18     1:58.39     2:34.35                       
 15     1321     FERCHO, KRISTINA         15  UCSC          J2:35.85        -  
               34.22     1:14.63     1:59.35     2:35.85                       
 16     1182     KRYHUL, SHANNON          13  LAC           J2:37.41        -  
               34.79     1:16.58     2:00.17     2:37.41                       
 



Event 18  Men Open  200  IM
YOUTH CHAMPS: * 2:08.30 JAMIE STEVENS, MANTA 05/1991
Q.T.:    ------     2:17.08
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1260     JOHNS, BRIAN             16  RACER          2:08.11*Q.T.  50  
               28.23     1:01.06     1:39.23     2:08.11                       
  2     1134     COUPLAND, ANDREW         15  GO             2:10.78 Q.T.  30  
               28.63     1:01.55     1:40.93     2:10.78                       
  3     1306     BEAVERS, KEITH           16  STARS          2:10.82 Q.T.  20  
               29.74     1:03.58     1:40.10     2:10.82                       
  4     1342     THOMSEN, CHAD            16  EKSC           2:12.01 Q.T.  15  
               28.58     1:03.96     1:40.61     2:12.01                       
  5     1029     VERIGIN, BRIAN           15  PGB            2:12.25 Q.T.  14  
               29.24     1:02.90     1:40.54     2:12.25                       
  6     1291     CASTONGUAY, FRANCOIS     16  CNPPO          2:13.44 Q.T.  13  
               29.50     1:02.20     1:41.76     2:13.44                       
  7     1014     HUANG, MATHEW            15  PDSA           2:13.49 Q.T.  12  
               28.27     1:04.48     1:41.39     2:13.49                       
  8     1046     GILLIS, CRAIG            16  CASC           2:14.74 Q.T.  11  
               28.62     1:01.82     1:42.84     2:14.74                       
* B-Finals
  9     1351     HAMILTON, KEN            16  IS             2:13.80 Q.T.   9  
               29.50     1:05.74     1:43.56     2:13.80                       
 10     1030     CORMACK, RICHARD         17  GLEN           2:14.26 Q.T.   7  
               28.26     1:00.62     1:42.65     2:14.26                       
 11     1366     NATHAN, TERRY            16  IS             2:14.56 Q.T.   6  
               29.40     1:03.69     1:44.16     2:14.56                       
 12     1149     WHITE, ANDY              16  EAST           2:14.82 Q.T.   5  
               28.81     1:04.04     1:43.66     2:14.82                       
 13     1028     SWEET, ANDREW            17  PGB            2:15.55 Q.T.   4  
               29.45     1:04.51     1:43.06     2:15.55                       
 14     1104     DOLCETTI, BLAINE         17  SSMAC          2:16.08 Q.T.   3  
               28.89     1:05.19     1:44.18     2:16.08                       
 15     1136     MEDAGLIA, STEVEN         14  GO             2:16.42 Q.T.   2  
               29.39     1:05.66     1:45.91     2:16.42                       
 16     1311     LANGAN, NICK             17  SCAR          J2:17.64        -  
               29.36     1:06.10     1:46.28     2:17.64                       
 



Event 19  Women Open  50  Free 
YOUTH CHAMPS: *  26.62 JULIE HOWARD, BRANT 05/1991
Q.T.:    ------       29.06
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1320     BRADSHAW, JESSIE         15  UCSC             27.12 Q.T.  50  
  2     1319     LYS, ALEXANDRA           14  UCSC             27.23 Q.T.  30  
  3     1167     CHAN, JACKIE             13  MSSAC            27.34 Q.T.  17.5
  3     1123     GRESDAL, JENNA           14  MUSAC            27.34 Q.T.  17.5
  5     1284     WOODS, TIFFANY           14  PCSC             27.55 Q.T.  14  
  6     1066     BAIRD, ANDREA            13  RDCSC            27.75 Q.T.  13  
  7     1007     LECKOVIC, KELSEY         14  PDSA             27.82 Q.T.  12  
  8     1196     GRANT, LAURA             15  GOLD             28.03 Q.T.  11  
* B-Finals
  9     1119     KUHN, STEPHANIE          13  TMSC             28.14 Q.T.   9  
 10     1268     GAULT, SARAH             13  CAC              28.26 Q.T.   7  
 11     1139     MURPHY, MAYA             14  CAG              28.51 Q.T.   6  
 12     1151     ENGS, CHANDRA            14  CAJ              28.57 Q.T.   5  
 13     1237     LAZZAROTTO, ANDREA       15  VKSC             28.59 Q.T.   4  
 14     1356     ZVIJERAC, MILA           14  HYACK            28.66 Q.T.   3  
 15     1375     KARDASH, DIANE           13  MM               28.69 Q.T.   2  
 16     1015     STEFANYSHYN, DEANNA      14  PDSA             28.78 Q.T.   1  
 



Event 20  Men Open  50  Free 
YOUTH CHAMPS: *  23.78 ROBBIE TAYLOR, COBRA 05/1998
Q.T.:    ------       25.80
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1260     JOHNS, BRIAN             16  RACER            24.43 Q.T.  50  
  2     1013     PETRUS, DANIEL           16  PDSA             24.67 Q.T.  30  
  3     1010     STRELZOW, JASON          17  PDSA             24.72 Q.T.  20  
  4     1292     LAVERGNE, CEDRIC         16  CNPPO            24.84 Q.T.  15  
  5     1323     RAFFA, LEE               16  UCSC             24.99 Q.T.  14  
  6     1211     REGAN, GAVIN             16  AAC              25.12 Q.T.  13  
  7     1311     LANGAN, NICK             17  SCAR             25.34 Q.T.  12  
  8     1314     MILLER, KURTIS           13  SCAR             25.63 Q.T.  11  
* B-Finals
  9     1180     VANDERKAM, BRAD          16  LAC              25.09 Q.T.   9  
 10     1048     HIBBERD, JAMES           17  CASC             25.25 Q.T.   7  
 11     1187     BARRY, CHRIS             15  PDSA             25.41 Q.T.   6  
 12     1089     GUILLOTTE, NICOLAS       15  CAMO             25.42 Q.T.   5  
 13     1220     KIM, BORREY              17  OSC              25.47 Q.T.   4  
 14     1172     DESLOURIERS, STEPHANE        HIPPO            25.51 Q.T.   3  
 15     1326     EMOND, DANIEL                CNQ              25.52 Q.T.   2  
 16     1353     MACLUSKY, ANDREW         16  OAK              25.57 Q.T.   1  
 



Event 21  Women Open  200  Back 
YOUTH CHAMPS: * 2:18.27 KELLY STEFANYSHYN, MANTA 05/1997
Q.T.:    ------     2:31.81
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1102     FRATESI, JENNIFER        15  SSMAC          2:19.28 Q.T.  50  
               32.49     1:07.54     1:43.64     2:19.28                       
  2     1246     JACINA, AMY              15  GMAC           2:23.25 Q.T.  30  
               33.38     1:09.30     1:45.81     2:23.25                       
  3     1223     LAIDLOW, ALLISON M       14  LLSC           2:24.26 Q.T.  20  
               34.58     1:10.94     1:47.76     2:24.26                       
  4     1269     GILLESPIE, AMANDA        14  PERTH          2:24.68 Q.T.  15  
               34.63     1:11.27     1:48.44     2:24.68                       
  5     1298     WISE, LAURA              12  COBRA          2:27.18 Q.T.  14  
               35.09     1:12.19     1:50.40     2:27.18                       
  6     1123     GRESDAL, JENNA           14  MUSAC          2:27.72 Q.T.  13  
               35.36     1:12.84     1:50.50     2:27.72                       
  7     1137     CHARRON-WATSON, CHANELLE 14  CAG            2:28.84 Q.T.  12  
               34.72     1:11.89     1:50.29     2:28.84                       
  8     1222     BAYLISS, LYNETTE         13  LLSC           2:33.49       11  
               35.32     1:13.55     1:53.20     2:33.49                       
* B-Finals
  9     1241     RIEGER, AMANDA           14  RYMM          J2:30.38 Q.T.   9  
               35.28     1:13.71     1:53.03     2:30.38                       
 10     1057     BLAIS, EVANGELINE        14  CASC          J2:31.01 Q.T.   7  
               35.56     1:13.88     1:52.40     2:31.01                       
 11     1017     VINCENT, TIFFANY         14  BRANT         J2:32.05        -  
               35.77     1:13.95     1:53.78     2:32.05                       
 12     1116     BARTLETT, MELISSA        12  CYPS          J2:32.18        -  
               35.45     1:13.81     1:53.83     2:32.18                       
 13     1344     KUBAS, HANIA             13  EKSC          J2:32.52        -  
               35.61     1:13.67     1:53.22     2:32.52                       
 14     1069     TCHOLKAYAN, VALERIE      14  DDO           J2:33.18        -  
               35.75     1:14.77     1:54.35     2:33.18                       
 15     1359     HOANG, TINA              13  HYACK         J2:34.43        -  
               34.87     1:12.68     1:53.26     2:34.43                       
 16     1256     SHAW, MEGHAN             14  USC           J2:34.74        -  
               36.08     1:14.95     1:54.59     2:34.74                       
 



Event 22  Men Open  200  Back 
YOUTH CHAMPS: * 2:07.56 CHRIS SAWBRIDGE, NRST 05/1997
Q.T.:    ------     2:16.73
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1291     CASTONGUAY, FRANCOIS     16  CNPPO          2:07.30*Q.T.  50  
               30.52     1:03.04     1:35.11     2:07.30                       
  2     1156     BANVILLE AUGER, BENOIT   16  MEGO           2:08.49 Q.T.  30  
               30.62     1:03.77     1:36.46     2:08.49                       
  3     1134     COUPLAND, ANDREW         15  GO             2:10.37 Q.T.  20  
               30.96     1:03.82     1:37.47     2:10.37                       
  4     1371     KULA, CHRIS              16  CAJ            2:11.55 Q.T.  15  
               31.65     1:04.38     1:38.51     2:11.55                       
  5     1306     BEAVERS, KEITH           16  STARS          2:12.13 Q.T.  14  
               32.25     1:05.58     1:39.38     2:12.13                       
  6     1043     DICKSON, CIARAN          15  ROD            2:12.15 Q.T.  13  
               31.72     1:05.01     1:39.08     2:12.15                       
  7     1159     TURANICH-NOYEN, CHARLES  15  STSC           2:12.44 Q.T.  12  
               31.34     1:04.37     1:38.25     2:12.44                       
  8     1285     ORIWOL, TOBIAS           14  PCSC           2:13.15 Q.T.  11  
               31.21     1:05.10     1:39.35     2:13.15                       
* B-Finals
  9     1030     CORMACK, RICHARD         17  GLEN           2:13.32 Q.T.   9  
               30.34     1:03.94     1:39.07     2:13.32                       
 10     1171     MATHIEU, OLIVIER         16  HIPPO          2:13.50 Q.T.   7  
               31.32     1:05.29     1:40.04     2:13.50                       
 11     1046     GILLIS, CRAIG            16  CASC           2:14.04 Q.T.   6  
               31.00     1:04.63     1:39.38     2:14.04                       
 12     1244     MCMILLAN, BRYAN          16  GMAC           2:15.34 Q.T.   5  
               32.53     1:07.03     1:41.57     2:15.34                       
 13     1271     LAIDLEY, SPENCER         15  PERTH          2:15.76 Q.T.   4  
               31.58     1:06.08     1:40.95     2:15.76                       
 14     1090     BOURASSA-FULOP, PATRICK  16  CAMO           2:16.31 Q.T.   3  
               32.55     1:06.86     1:41.49     2:16.31                       
 15     1051     THOMSON, DUGALD          16  CASC           2:16.59 Q.T.   2  
               32.39     1:07.03     1:42.27     2:16.59                       
 16     1091     GENDREAULT-BERTHIAUM, ERI16  CAMO          J2:16.99        -  
               32.27     1:06.49     1:41.95     2:16.99                       
 



Event 25  Women Open  200  R-Free 
YOUTH CHAMPS: * 1:50.15 ETOBICOKE SWIMMING 05/1997
 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3096     UCSC A                       UCSC           1:50.74       50  
 POMERLEAU, KARI-13 LYS, ALEXANDRA-14  FERCHO, K.-15      BRADSHAW, J.-15      
      28.99              55.68            1:24.12            1:50.74           
  2     3003     PDSA A                       PDSA           1:51.24       30  
 RENFRO, N.-15      LECKOVIC, K.-14    WONG, CLAIRE-14    STEFANYSHYN, D.-14   
      28.59              55.99            1:23.83            1:51.24           
  3     3139     MANITOBA MARLINS A           MM             1:53.17       20  
 CLEVEN, E.-14      KARDASH, ERIN-13   KARDASH, DIANE-13  COTE, KIRBY-15       
      28.61              56.66            1:24.34            1:53.17           
  4     3110     EKSC A                       EKSC           1:53.25       15  
 DYSON, MELISSA-15  O'KELLY, ORLAGH-13 PROUT, ERIN-13     MCNALLY, SARA-14     
      28.40              57.04            1:25.34            1:53.25           
  5     3116     HYACK SWIM CLUB A            HYACK          1:54.52       14  
 ZVIJERAC, MILA-14  HOANG, TINA-13     KUDABA, SARAH-14   CHUY, COURTENAY-14   
      28.23              56.76            1:26.25            1:54.52           
  6     3074     PCSC A                       PCSC           1:54.98       13  
 GLASSMAN, LEAH-14  BARTOSH, SARAH-14  HODGSON, JEN-13    WOODS, TIFFANY-14    
      30.07              58.67            1:27.83            1:54.98           
  7     3103     CLUB NATATION QUEBEC A       CNQ            1:56.69       12  
 FRENETTE, A.-      BERNARD, C.-       BOULANGER, A.-13   AUDIBERT, A.-        
      29.29              58.10            1:27.62            1:56.69           
  8     3075     PCSC B                       PCSC           1:58.07       11  
 MONTON, D.-15      CHANCE, HEATHER-14 SLOAN, ANGELA-14   ARTHUR, S.-14        
      29.87              59.15            1:28.90            1:58.07           
 



Event 26  Men Open  200  R-Free 
YOUTH CHAMPS: * 1:37.08 NEPEAN KANATA BARRACUDAS 05/1995
 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3004     PDSA A                       PDSA           1:38.54       50  
 PETRUS, DANIEL-16  BARRY, CHRIS-15    O'CONNOR, BRENT-15 STRELZOW, JASON-17   
      24.61              49.15            1:14.65            1:38.54           
  2     3084     PISCINE PARC OLYMPIQUE A     CNPPO          1:40.13       30  
 CASTONGUAY, F.-16  PETRIEUX, B.-16    MONTPETIT, D.-17   LAVERGNE, C.-16      
      25.93              51.50            1:16.36            1:40.13           
  3     3092     SCARBOROUGH SWIM CLUB A      SCAR           1:40.64       20  
 CHENG, JONATHAN-17 MILLER, KURTIS-13  LANGAN, NICK-17    ACKROYD, DEVON-15    
      26.05              50.85            1:15.85            1:40.64           
  4     3012     CASCADE SWIM CLUB A          CASC           1:41.17       15  
 GROTKOWSKI, IAN-17 YUZWA, MIKE-16     THOMSON, DUGALD-16 HIBBERD, JAMES-17    
      25.72              51.18            1:16.37            1:41.17           
  5     3054     SASKATOON GOLDFINS A         GOLD           1:42.02       14  
 SAGANSKI, KEVIN-16 PEDERSON, SEAN-17  COULMAN, TREVOR-14 HANKEWICH, B.-15     
      25.75              50.46            1:15.63            1:42.02           
  6     3050     HIPPO A                      HIPPO          1:42.89       13  
 MATHIEU, O.-16     DALPE, BENOIT-     DESLOURIERS, S.-   HUOT, BENOIT-        
      25.90              51.56            1:16.63            1:42.89           
  7     3068     UXBRIDGE SWIM CLUB A         USC            1:43.22       12  
 BRIGGS, SCOTT-17   MACLEOD, IAN-15    DEL MASTRO, M.-16  DEL MASTRO, J.-14    
      26.12              51.22            1:17.23            1:43.22           
  8     3017     CASCADE SWIM CLUB B          CASC           1:43.90       11  
 TOZER, GRAEME-14   GILLIS, CRAIG-16   BLAIS, ANTON-16    REMINGTON, RYAN-16   
      26.10              51.77            1:18.55            1:43.90           




Event 27  Women  800  Free 
YOUTH CHAMPS: * 8:57.51 JOLENE COWAN, BRANTFORD 05/1986
Q.T.:    ------     9:51.20
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1015       STEFANYSHYN, DEANNA    14  PDSA           9:09.48 Q.T.  50  
               31.65     1:05.11     1:39.16     2:13.45                       
             2:47.97     3:22.41     3:56.79     4:31.37                       
             5:05.93     5:40.80     6:15.72     6:51.05                       
             7:25.63     8:00.83     8:35.37     9:09.48                       
  2     1223       LAIDLOW, ALLISON M     14  LLSC           9:17.61 Q.T.  30  
               31.66     1:06.00     1:40.92     2:15.95                       
             2:50.96     3:25.83     4:00.90     4:36.26                       
             5:11.31     5:46.65     6:21.80     6:57.38                       
             7:32.67     8:08.41     8:43.76     9:17.61                       
  3     1345       MCNALLY, SARA          14  EKSC           9:18.43 Q.T.  20  
               31.37     1:05.96     1:40.63     2:15.73                       
             2:51.02     3:25.95     4:01.14     4:36.66                       
             5:11.99     5:47.63     6:22.76     6:58.54                       
             7:34.04     8:09.93     8:45.24     9:18.43                       
  4     1295       CHARRON, DOMINIQUE     15  CNPPO          9:23.71 Q.T.  15  
               31.92     1:06.57     1:41.69     2:17.09                       
             2:52.52     3:28.19     4:04.14     4:40.23                       
             5:15.87     5:52.33     6:28.18     7:04.31                       
             7:39.59     8:15.45     8:50.54     9:23.71                       
  5     1059       DOODY, HAYLEY          13  CASC           9:23.95 Q.T.  14  
               31.72     1:06.45     1:42.21     2:18.04                       
             2:54.00     3:29.99     4:05.72     4:42.18                       
             5:17.20     5:52.81     6:28.36     7:04.26                       
             7:39.59     8:14.84     8:50.10     9:23.95                       
  6     1372       CERMAK, CARLY          14  CAJ            9:28.51 Q.T.  13  
               32.30     1:07.11     1:42.78     2:18.53                       
             2:54.42     3:30.56     4:06.46     4:42.61                       
             5:18.31     5:54.12     6:30.15     7:06.34                       
             7:42.35     8:18.43     8:54.16     9:28.51                       
  7     1133       BELAND, DANIELLE       14  GO             9:31.76 Q.T.  12  
               32.51     1:07.42     1:43.04     2:19.02                       
             2:55.36     3:31.47     4:07.53     4:43.59                       
             5:19.65     5:55.88     6:31.94     7:07.97                       
             7:45.17     8:21.39     8:57.28     9:31.76                       
  8     1222       BAYLISS, LYNETTE       13  LLSC           9:36.72 Q.T.  11  
               32.36     1:07.52     1:43.39     2:19.34                       
             2:56.04     3:32.38     4:09.00     4:45.53                       
             5:22.46     5:58.67     6:35.58     7:11.80                       
             7:48.69     8:24.67     9:00.88     9:36.72                       
 




Event 29  Women  100  Free 
YOUTH CHAMPS: *  56.91 JUKIE HOWARD, BRANT 05/1991
Q.T.:    ------     1:02.52
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1319       LYS, ALEXANDRA         14  UCSC             58.41 Q.T.  50  
               28.55       58.41                                               
  2     1320       BRADSHAW, JESSIE       15  UCSC             58.68 Q.T.  30  
               28.79       58.68                                               
  3     1102       FRATESI, JENNIFER      15  SSMAC            58.96 Q.T.  20  
               28.93       58.96                                               
  4     1284       WOODS, TIFFANY         14  PCSC           1:00.57 Q.T.  15  
               28.90     1:00.57                                               
  5     1015       STEFANYSHYN, DEANNA    14  PDSA           1:00.59 Q.T.  14  
               29.62     1:00.59                                               
  6     1007       LECKOVIC, KELSEY       14  PDSA           1:00.66 Q.T.  13  
               29.52     1:00.66                                               
  7     1348       PLYLEY, KATE           13  OAK            1:00.91 Q.T.  12  
               29.76     1:00.91                                               
  -     1123       GRESDAL, JENNA         14  MUSAC              DQ         -  
               28.62       59.80                                               
* B-Finals
  9     1032       DYSON, MELISSA         15  EKSC           1:00.99 Q.T.   9  
               29.19     1:00.99                                               
 10     1196       GRANT, LAURA           15  GOLD           1:01.11 Q.T.   7  
               29.50     1:01.11                                               
 11     1139       MURPHY, MAYA           14  CAG            1:01.17 Q.T.   6  
               29.78     1:01.17                                               
 12     1016       VANCE, JESSICA         14  BRANT          1:01.48 Q.T.   5  
               29.75     1:01.48                                               
 13     1151       ENGS, CHANDRA          14  CAJ            1:01.63 Q.T.   4  
               29.67     1:01.63                                               
 14     1119       KUHN, STEPHANIE        13  TMSC           1:02.31 Q.T.   3  
               30.07     1:02.31                                               
 15     1345       MCNALLY, SARA          14  EKSC          J1:04.04        -  
               30.85     1:04.04                                               
  -     1066       BAIRD, ANDREA          13  RDCSC              DQ         -  
               28.65     1:00.14                                               
 




Event 30  Men  100  Free 
YOUTH CHAMPS: *  51.95 ROBBIE TAYLOR, COBRA 05/1998
Q.T.:    ------       56.06
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1010       STRELZOW, JASON        17  PDSA             53.39 Q.T.  50  
               26.48       53.39                                               
  2     1013       PETRUS, DANIEL         16  PDSA             53.64 Q.T.  30  
               26.49       53.64                                               
  3     1220       KIM, BORREY            17  OSC              54.43 Q.T.  20  
               27.05       54.43                                               
  4     1089       GUILLOTTE, NICOLAS     15  CAMO             54.58 Q.T.  15  
               26.50       54.58                                               
  5     1047       GROTKOWSKI, IAN        17  CASC             54.76 Q.T.  14  
               26.73       54.76                                               
  6     1292       LAVERGNE, CEDRIC       16  CNPPO            54.94 Q.T.  13  
               26.65       54.94                                               
  7     1073       LETENDRE, DANIEL       16  SHER             55.28 Q.T.  12  
               26.31       55.28                                               
  8     1353       MACLUSKY, ANDREW       16  OAK              55.97 Q.T.  11  
               27.13       55.97                                               
* B-Finals
  9     1371       KULA, CHRIS            16  CAJ              54.95 Q.T.   9  
               26.84       54.95                                               
 10     1150       MCGRAW-ALCOCK, BRYAN   16  EAST             55.11 Q.T.   7  
               26.96       55.11                                               
 11     1180       VANDERKAM, BRAD        16  LAC              55.30 Q.T.   6  
               27.31       55.30                                               
 12     1029       VERIGIN, BRIAN         15  PGB              55.42 Q.T.   5  
               27.40       55.42                                               
 13     1121       COSTA, ANTHONY         16  NEW              55.51 Q.T.   4  
               27.03       55.51                                               
 14     1159       TURANICH-NOYEN, CHARLES15  STSC             55.79 Q.T.   3  
               27.25       55.79                                               
 15     1326       EMOND, DANIEL              CNQ              55.95 Q.T.   2  
               27.09       55.95                                               
 16     1314       MILLER, KURTIS         13  SCAR          J  56.29        -  
               27.49       56.29                                               
 




Event 31  Women  200  Breast 
YOUTH CHAMPS: * 2:35.02 COURTENAY CHUY, HYACK 05/1998
Q.T.:    ------     2:53.36
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1358       CHUY, COURTENAY        14  HYACK          2:38.87 Q.T.  50  
               36.13     1:16.61     1:56.95     2:38.87                       
  2     1075       DE BLOIS, MARIEVE      15  CNTR           2:40.73 Q.T.  30  
               37.03     1:18.09     1:59.69     2:40.73                       
  3     1166       LEE, JOANNA            14  MSSAC          2:41.24 Q.T.  20  
               36.80     1:17.03     1:58.60     2:41.24                       
  4     1174       CRAFT, JACQUELYN       13  TRENT          2:43.23 Q.T.  15  
               37.39     1:18.39     2:01.16     2:43.23                       
  5     1264       GERVAIS, DANIELLE      15  NKB            2:45.27 Q.T.  14  
               37.18     1:19.07     2:02.63     2:45.27                       
  6     1061       SINCLAIR, MEAGAN       14  CASC           2:46.08 Q.T.  13  
               37.32     1:19.11     2:02.65     2:46.08                       
  7     1078       LEZIY-MILLER, ALEXANDRA15  CHENA          2:46.22 Q.T.  12  
               37.38     1:20.27     2:02.63     2:46.22                       
  8     1182       KRYHUL, SHANNON        13  LAC            2:50.79 Q.T.  11  
               38.91     1:21.46     2:04.85     2:50.79                       
* B-Finals
  9     1218       TIMMONS, KELLY         12  OSC            2:45.49 Q.T.   9  
               37.45     1:20.38     2:02.70     2:45.49                       
 10     1249       VOGAN, NORAH               GPP            2:45.58 Q.T.   7  
               37.37     1:19.35     2:02.61     2:45.58                       
 11     1308       HORVATH, JENNA         13  SCAR           2:46.84 Q.T.   6  
               38.59     1:20.53     2:03.98     2:46.84                       
 12     1203       SIUDA, KATHY           13  ROW            2:47.77 Q.T.   5  
               38.63     1:20.88     2:04.54     2:47.77                       
 13     1275       ARTHUR, STEPHANIE      14  PCSC           2:47.91 Q.T.   4  
               36.75     1:19.16     2:03.37     2:47.91                       
 14     1259       DACK, GENEVIEVE        13  TBT            2:48.71 Q.T.   3  
               37.75     1:20.33     2:04.02     2:48.71                       
 15     1225       FOSTER, NATALIE        13  LLSC           2:51.67 Q.T.   2  
               38.05     1:21.41     2:06.35     2:51.67                       
  -     1058       COCHRANE, KATHERINE    15  CASC               DQ         -  
               39.90     1:23.22     2:08.20     2:53.20                       
 




Event 32  Men  200  Breast 
YOUTH CHAMPS: * 2:18.20 ANDREW CHAN, ETOBICOKE 05/1996
Q.T.:    ------     2:35.34
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1306       BEAVERS, KEITH         16  STARS          2:22.77 Q.T.  50  
               33.60     1:10.30     1:46.19     2:22.77                       
  2     1342       THOMSEN, CHAD          16  EKSC           2:23.06 Q.T.  30  
               32.06     1:08.07     1:45.13     2:23.06                       
  3     1014       HUANG, MATHEW          15  PDSA           2:23.35 Q.T.  20  
               34.09     1:10.76     1:46.41     2:23.35                       
  4     1270       BROWN, MIKE            15  PERTH          2:25.50 Q.T.  15  
               33.14     1:10.18     1:47.66     2:25.50                       
  5     1029       VERIGIN, BRIAN         15  PGB            2:28.03 Q.T.  14  
               32.91     1:10.71     1:49.38     2:28.03                       
  6     1328       BOULANGER, ALEXANDRE       CNQ            2:29.08 Q.T.  13  
               35.00     1:15.29     1:52.16     2:29.08                       
  7     1126       COLLIN, JEAN-FRANC     16  O-M            2:29.27 Q.T.  12  
               34.26     1:11.95     1:50.86     2:29.27                       
  8     1351       HAMILTON, KEN          16  IS             2:29.37 Q.T.  11  
               33.74     1:11.21     1:49.72     2:29.37                       
* B-Finals
  9     1323       RAFFA, LEE             16  UCSC           2:30.81 Q.T.   9  
               34.02     1:12.39     1:52.14     2:30.81                       
 10     1262       HARRIS, KEEGAN         16  NKB            2:31.37 Q.T.   7  
               34.84     1:13.44     1:52.37     2:31.37                       
 11     1096       FERGUSON, ADAM         16  MWC            2:31.70 Q.T.   6  
               34.21     1:12.61     1:52.95     2:31.70                       
 12     1104       DOLCETTI, BLAINE       17  SSMAC          2:33.32 Q.T.   5  
               34.08     1:13.54     1:52.92     2:33.32                       
 13     1021       DICKENS, SCOTT         14  BRANT          2:33.59 Q.T.   4  
               34.95     1:14.41     1:54.01     2:33.59                       
 14     1136       MEDAGLIA, STEVEN       14  GO             2:34.43 Q.T.   3  
               35.14     1:14.42     1:54.70     2:34.43                       
 15     1245       PARKER, BILL           16  GMAC          J2:36.93        -  
               35.05     1:14.60     1:55.04     2:36.93                       
  -     1313       KEUNG, CHRIS           17  SCAR               DQ         -  
               35.70     1:14.03     1:52.87     2:31.28                       
 




Event 35  Women  200  Fly 
YOUTH CHAMPS: * 2:18.42 MARIA GAUDIN, EKSC 05/1987
Q.T.:    ------     2:34.96
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1269       GILLESPIE, AMANDA      14  PERTH          2:21.93 Q.T.  50  
               31.03     1:06.68     1:44.81     2:21.93                       
  2     1006       WONG, CLAIRE           14  PDSA           2:24.33 Q.T.  30  
               31.54     1:07.02     1:44.30     2:24.33                       
  3     1012       BROWN, MEGHAN          15  PDSA           2:25.10 Q.T.  20  
               31.78     1:07.56     1:45.68     2:25.10                       
  4     1190       RENFRO, NATASCHA       15  PDSA           2:25.29 Q.T.  15  
               32.16     1:08.71     1:47.44     2:25.29                       
  5     1133       BELAND, DANIELLE       14  GO             2:26.20 Q.T.  14  
               32.36     1:09.33     1:48.03     2:26.20                       
  6     1088       GUAY-RACINE, JULIA     13  CAMO           2:28.31 Q.T.  13  
               32.77     1:09.31     1:48.76     2:28.31                       
  7     1348       PLYLEY, KATE           13  OAK            2:30.11 Q.T.  12  
               33.00     1:10.76     1:49.47     2:30.11                       
  8     1069       TCHOLKAYAN, VALERIE    14  DDO            2:30.22 Q.T.  11  
               32.55     1:09.57     1:48.87     2:30.22                       
* B-Finals
  9     1137       CHARRON-WATSON, CHANELL14  CAG            2:30.06 Q.T.   9  
               33.52     1:10.46     1:49.58     2:30.06                       
 10     1217       KREMER, AVERY          12  OSC            2:30.53 Q.T.   7  
               33.84     1:11.65     1:51.27     2:30.53                       
 11     1193       GATIEN, JOHANNA            LUSC           2:31.19 Q.T.   6  
               33.64     1:11.32     1:50.06     2:31.19                       
 12     1201       BERNIER, JOANIE            CNCB           2:32.14 Q.T.   5  
               34.40     1:12.58     1:52.53     2:32.14                       
 13     1163       ANSTEY, KRISTIN        14  STSC           2:33.42 Q.T.   4  
               34.11     1:13.01     1:52.12     2:33.42                       
 14     1168       MCINTYRE, JESSICA      15  MSSAC          2:33.61 Q.T.   3  
               34.00     1:12.16     1:53.68     2:33.61                       
 15     1216       KREMER, BRITTNEY       14  OSC            2:34.15 Q.T.   2  
               33.25     1:12.15     1:52.87     2:34.15                       
 16     1044       GRAF, JENNIFER         15  ROD            2:34.82 Q.T.   1  
               32.36     1:10.00     1:51.26     2:34.82                       
 




Event 36  Men  200  Fly 
YOUTH CHAMPS: * 2:05.20 PHILIP WEISS, SKSC 05/1994
Q.T.:    ------     2:19.39
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1260       JOHNS, BRIAN           16  RACER          2:05.81 Q.T.  50  
               28.25       59.96     1:32.39     2:05.81                       
  2     1156       BANVILLE AUGER, BENOIT 16  MEGO           2:07.65 Q.T.  30  
               28.59     1:00.63     1:34.45     2:07.65                       
  3     1040       ABDULLA, KARIM         16  ROD            2:08.14 Q.T.  20  
               29.06     1:00.70     1:34.51     2:08.14                       
  4     1240       SAVARD, JEAN-SEBAS     17  CNJA           2:09.24 Q.T.  15  
               28.10     1:00.40     1:33.66     2:09.24                       
  5     1149       WHITE, ANDY            16  EAST           2:10.62 Q.T.  14  
               29.65     1:02.01     1:35.82     2:10.62                       
  6     1220       KIM, BORREY            17  OSC            2:11.93 Q.T.  13  
               29.26     1:02.61     1:36.47     2:11.93                       
  7     1109       COHEN, LAWRENCE        17  MANTA          2:14.46 Q.T.  12  
               29.72     1:03.22     1:38.05     2:14.46                       
  8     1180       VANDERKAM, BRAD        16  LAC            2:15.39 Q.T.  11  
               29.51     1:03.21     1:38.43     2:15.39                       
* B-Finals
  9     1134       COUPLAND, ANDREW       15  GO             2:11.73 Q.T.   9  
               29.45     1:03.06     1:37.30     2:11.73                       
 10     1141       BANNON, THIERRY        16  SAMAK          2:11.83 Q.T.   7  
               29.81     1:03.51     1:37.32     2:11.83                       
 11     1229       CAYEN, FREDERIC        16  UL             2:13.27 Q.T.   6  
               30.03     1:04.26     1:38.69     2:13.27                       
 12     1091       GENDREAULT-BERTHIAUM, E16  CAMO           2:13.30 Q.T.   5  
               29.97     1:02.68     1:37.10     2:13.30                       
 13     1042       DEMCHUK, STEVEN        17  ROD            2:13.43 Q.T.   4  
               30.38     1:04.68     1:39.38     2:13.43                       
 14     1254       MACLEOD, IAN           15  USC            2:15.36 Q.T.   3  
               29.91     1:04.15     1:39.10     2:15.36                       
 15     1046       GILLIS, CRAIG          16  CASC           2:16.14 Q.T.   2  
               29.15     1:03.27     1:39.19     2:16.14                       
 16     1008       KARGL-SIMARD, CHRISTIAN15  PDSA           2:16.83 Q.T.   1  
               30.65     1:05.73     1:40.13     2:16.83                       
 




Event 28  Men  1500  Free 
YOUTH CHAMPS: * 16:03.54 JARET ABEL, EKSC 05/1991
Q.T.:    ------    17:22.30
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1011       O'CONNOR, BRENT        15  PDSA          16:16.67 Q.T.  50  
               30.60     1:04.11     1:37.23     2:10.94                       
             2:43.81     3:16.92     3:49.25     4:21.74                       
             4:53.88     5:26.57     5:59.30     6:32.37                       
             7:05.08     7:38.26     8:11.06     8:43.97                       
             9:16.58     9:49.84    10:22.46    10:55.51                       
            11:28.05    12:00.92    12:32.98    13:05.72                       
            13:37.62    14:09.81    14:41.54    15:13.85                       
            15:45.86    16:16.67                                               
  2     1366       NATHAN, TERRY          16  IS            16:21.00 Q.T.  30  
               29.75     1:00.89     1:33.18     2:04.99                       
             2:37.30     3:09.53     3:41.83     4:13.94                       
             4:46.74     5:19.18     5:52.00     6:24.40                       
             6:57.27     7:30.05     8:03.16     8:36.10                       
             9:09.16     9:42.30    10:15.40    10:48.53                       
            11:22.44    11:55.90    12:29.41    13:02.80                       
            13:36.38    14:09.96    14:42.83    15:16.15                       
            15:49.45    16:21.00                                               
  3     1260       JOHNS, BRIAN           16  RACER         16:33.45 Q.T.  20  
               30.16     1:03.75     1:37.17     2:11.11                       
             2:44.99     3:19.00     3:53.01     4:27.58                       
             5:01.80     5:36.14     6:08.78     6:42.20                       
             7:15.30     7:48.38     8:21.41     8:54.60                       
             9:27.56    10:00.65    10:33.44    11:06.25                       
            11:38.51    12:11.69    12:44.91    13:18.51                       
            13:52.16    14:25.69    14:58.19    15:31.20                       
            16:02.90    16:33.45                                               
  4     1020       MACGILLIVARY, KURTIS   15  BRANT         16:42.97 Q.T.  15  
               30.64     1:04.53     1:38.11     2:11.75                       
             2:44.99     3:18.37     3:51.55     4:24.68                       
             4:57.64     5:31.16     6:04.48     6:37.79                       
             7:11.10     7:44.71     8:18.11     8:51.39                       
             9:24.70     9:58.48    10:31.89    11:05.47                       
            11:39.01    12:13.31    12:47.21    13:21.11                       
            13:55.10    14:29.05    15:03.56    15:37.74                       
            16:11.17    16:42.97                                               
  5     1294       PETRIEUX, BENJAMIN     16  CNPPO         16:50.51 Q.T.  14  
               30.69     1:03.09     1:36.05     2:09.70                       
             2:43.64     3:17.46     3:51.38     4:25.14                       
             4:59.22     5:33.17     6:07.04     6:40.64                       
             7:14.62     7:48.11     8:21.91     8:55.55                       
             9:29.74    10:03.50    10:37.98    11:11.79                       
            11:46.12    12:20.08    12:54.47    13:28.35                       
            14:02.65    14:36.63    15:10.87    15:44.65                       
            16:18.88    16:50.51                                               
  6     1107       MACDONALD, ELLIOT      16  MANTA         16:54.14 Q.T.  13  
               30.12     1:02.74     1:35.54     2:08.89                       
             2:42.55     3:16.03     3:50.13     4:23.95                       
             4:58.03     5:31.94     6:06.26     6:40.46                       
             7:15.07     7:49.30     8:23.73     8:57.87                       
             9:32.55    10:06.66    10:40.98    11:15.23                       
            11:49.86    12:24.23    12:58.56    13:33.04                       
            14:07.39    14:41.27    15:15.34    15:48.85                       
            16:21.97    16:54.14                                               
  7     1244       MCMILLAN, BRYAN        16  GMAC          17:09.00 Q.T.  12  
               30.32     1:02.70     1:36.57     2:10.60                       
             2:45.35     3:19.85     3:54.83     4:29.20                       
             5:03.86     5:38.45     6:13.45     6:48.01                       
             7:23.03     7:57.35     8:32.10     9:06.69                       
             9:41.63    10:16.30    10:51.18    11:25.68                       
            12:00.37    12:34.86    13:09.58    13:44.02                       
            14:18.88    14:53.32    15:27.91    16:02.44                       
            16:36.79    17:09.00                                               
  8     1002       NICHOLSON, DON         16  TSUN          17:13.48 Q.T.  11  
               30.67     1:04.16     1:38.20     2:11.78                       
             2:45.33     3:19.03     3:52.70     4:26.43                       
             5:00.14     5:34.55     6:09.06     6:43.64                       
             7:18.30     7:52.91     8:27.66     9:02.85                       
             9:37.87    10:13.43    10:48.83    11:24.49                       
            11:59.34    12:34.65    13:09.71    13:45.04                       
            14:20.03    14:55.12    15:30.48    16:05.28                       
            16:40.14    17:13.48                                               
 




Event 39  Women  400  R-Medley 
YOUTH CHAMPS: * 4:27.72 COBRA SWIM CLUB 05/1993
 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3097       UCSC A                     UCSC           4:34.97       50  
 POMERLEAU, KARI-13 SCHAAB, LEAH-15    BRADSHAW, J.-15    LYS, ALEXANDRA-14    
      35.31            1:13.24            1:49.39            2:31.67           
    3:02.09            3:37.25            4:05.32            4:34.97           
  2     3117       HYACK SWIM CLUB A          HYACK          4:36.28       30  
 HOANG, TINA-13     CHUY, COURTENAY-14 BEACH, JENNIFER-15 ZVIJERAC, MILA-14    
      33.37            1:09.08            1:43.68            2:22.91           
    2:55.83            3:34.88            4:03.35            4:36.28           
  3     3076       PCSC A                     PCSC           4:38.45       20  
 MONTON, D.-15      ARTHUR, S.-14      BARTOSH, SARAH-14  WOODS, TIFFANY-14    
      34.29            1:10.55            1:46.93            2:27.97           
    2:59.88            3:38.78            4:06.50            4:38.45           
  4     3089       COBRA SWIM CLUB A          COBRA          4:38.84       15  
 SMITH, KATIE-13    BACON, KIM-14      HOLMES, BLAIR-12   WISE, LAURA-12       
      33.52            1:09.75            1:46.10            2:28.49           
    2:58.92            3:36.63            4:06.01            4:38.84           
  5     3035       CAMO NATATION A            CAMO           4:43.10       14  
 FAUTEUX, JANIK-15  COMTOIS, A.-14     GUAY-RACINE, J.-13 DE REPENTIGNY  -14   
      33.42            1:09.51            1:46.40            2:31.31           
    3:03.19            3:40.32            4:10.51            4:43.10           
  6     3025       CASCADE SWIM CLUB A        CASC           4:44.94       13  
 BLAIS, E.-14       COCHRANE, K.-15    SINCLAIR, M.-14    DOODY, HAYLEY-13     
      34.96            1:11.22            1:49.43            2:31.51           
    3:03.91            3:44.05            4:13.39            4:44.94           
  7     3029       RDCSC A                    RDCSC          4:45.09       12  
 PARKER, ALICIA-15  LEIBEL, SHAUNA-13  BAIRD, ANDREA-13   COVE, MICHELLE-14    
      34.25            1:10.59            1:49.93            2:41.07           
    3:05.05            3:45.20            4:13.58            4:45.09           
  8     3059       LLSC A                     LLSC           4:48.65       11  
 LAIDLOW, A.-14     FOSTER, NATALIE-13 CROSS, KELSEY-14   BAYLISS, L.-13       
      34.53            1:10.76            1:48.42            2:32.01           
    3:04.76            3:45.02            4:14.92            4:48.65           
 




Event 40  Men  400  R-Medley 
YOUTH CHAMPS: * 3:59.36 COBRA SWIM CLUB 05/1998
 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3006       PDSA A                     PDSA           3:59.75       50  
 STRELZOW, JASON-17 HUANG, MATHEW-15   BARRY, CHRIS-15    PETRUS, DANIEL-16    
      30.01            1:01.67            1:32.05            2:07.29           
    2:34.23            3:06.90            3:32.35            3:59.75           
  2     3085       CNPPO A                    CNPPO          4:01.57       30  
 CASTONGUAY, F.-16  MONTPETIT, D.-17   LAVERGNE, C.-16    PETRIEUX, B.-16      
      29.21              59.29            1:30.26            2:07.01           
    2:33.98            3:05.78            3:32.37            4:01.57           
  3     3093       SCAR A                     SCAR           4:05.10       20  
 MILLER, KURTIS-13  KEUNG, CHRIS-17    GUERRERO, VLAD-16  LANGAN, NICK-17      
      30.42            1:02.50            1:33.89            2:10.66           
    2:38.01            3:11.10            3:36.58            4:05.10           
  4     3113       EKSC A                     EKSC           4:07.58       15  
 ZIELNIK, MACIEK-14 THOMSEN, CHAD-16   BOWKOWY, MATT-16   PHILLIPS, DEVIN-14   
      30.93            1:03.83            1:34.37            2:09.49           
    2:38.73            3:12.14            3:38.30            4:07.58           
  5     3100       CLUB NATATION QUEBEC A     CNQ            4:07.62       14  
 LALLIER, SIMON-    BOULANGER, A.-     EMOND, DANIEL-     GADOURY, B.-         
      31.55            1:04.58            1:36.48            2:12.66           
    2:40.40            3:12.98            3:39.12            4:07.62           
  6     3009       ROD A                      ROD            4:08.28       13  
 DICKSON, CIARAN-15 ANDERSON, R.-16    ABDULLA, KARIM-16  DEMCHUK, STEVEN-17   
      30.75            1:02.93            1:36.21            2:14.21           
    2:41.87            3:13.34            3:40.04            4:08.28           
  7     3019       CASCADE SWIM CLUB A        CASC           4:08.92       12  
 GILLIS, CRAIG-16   YUZWA, MIKE-16     GROTKOWSKI, IAN-17 THOMSON, DUGALD-16   
      30.15            1:01.73            1:33.27            2:12.04           
    2:39.79            3:13.23            3:39.81            4:08.92           
  8     3065       UL A                       UL             4:10.96       11  
 BLAIS, G.-16       RODRIGUE, V.-15    CAYEN, FREDERIC-16 CORMIER, E.-17       
      30.87            1:03.48            1:36.35            2:15.34           
    2:43.02            3:14.95            3:41.30            4:10.96