Brisbane, Australia - July 31 - August 1, 1999 (50 M)
¥ = National Record ¥¥ = World Record
Male Open 50 Free
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 FYDLER (NSWIS), CHRIS 26 SYDNEY UNI NSW 23.49 23.14
2 KLIM (AIS), MICHAEL 21 SOUTHERN BAY VIC 23.37 23.17
3 ILES (V), SALIM 24 ALGERIAN 23.81 23.40
4 RICKARD, NATHAN 20 BROTHERS QLD 23.51 23.48
5 CALLUS (QAS), ASHLEY 20 REDLANDS QLD 23.51 23.49
5 ENGLISH (QAS), JEFF 21 COMMERCIAL QLD 23.83 23.49
7 GOUDIE (AIS), STEPHEN 19 NUNAWADING VIC 23.80 23.82
8 SCARR, CRAIG 20 REDLANDS QLD 24.05 24.22
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 PIPER, SEAN 17 NANANGO QLD 24.06
10 HERRING (V), BRAD 17 NORTH SHORE NZ 24.17
11 CROOK, NATHAN 20 CAREY AQUATIC VIC 24.18
12 CARTER, DAVID 24 COMMERCIAL QLD 24.25
12 NICHOLSON, TIM 22 YERONGA PARK QLD 24.25
14 FLEKSER, WAYNE 21 TATTERSALL'S TAS 24.37
15 RICE (V), SCOTT 22 NORTH SHORE NZ 24.40
16 LANGE, DARREN 27 ACADEMY QLD 24.41
17 SHEERAN (V), NICK 21 NORTH SHORE NZ 24.50
18 OFFORN (AIS), GENTLE 25 NIGERA 24.58
19 BIGGS, LEO 20 BROTHERS QLD 24.73
20 CLARKE (VIS), JARED 22 NUNAWADING VIC 24.82
21 MENEGATTI (VIS), MARK 18 NUNAWADING VIC 24.94
22 WALLS, RICHARD 21 POWERPOINTS VIC 24.97
23 REID (AIS), BURL 20 CQ AQUAJETS QLD 25.06
24 THOMPSON (V), MARK 16 NEW ZEALAND 25.08
25 EALES, BEN 18 CAIRNS STINGRAYS QLD 25.13
26 FLOUCH, CASSEY 17 COMMERCIAL QLD 25.26
27 VAN DER WAL (QAS), IAN 27 COMMERCIAL QLD 25.33
28 HOOD (V), CRAIG 17 NORTH SHORE NZ 25.34
29 SPICER (WAIS), MATTHEW 17 VICTORIA PARK WA 25.52
30 WILLIAMS, NIC 16 TELOPEA NSW 25.75
31 HENRI, BEN 18 GINNINDERRA NSW 25.85
32 KALMS, SARIO 13 COMMERCIAL QLD 26.44
Male Open 100 Free
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 KLIM (AIS), MICHAEL 21 SOUTHERN BAY VIC 49.69 49.86
24.42 49.86
2 THORPE (NSWIS), IAN 16 SLC AQUADOT NSW 51.38 51.03
25.33 51.03
3 FYDLER (NSWIS), CHRIS 26 SYDNEY UNI NSW 50.55 51.28
24.64 51.28
3 ILES (V), SALIM 24 ALGERIAN 51.35 51.28
24.62 51.28
5 CALLUS (QAS), ASHLEY 20 REDLANDS QLD 51.65 51.38
25.18 51.38
6 DUNNE (QAS), LEON 24 YERONGA PARK QLD 52.35 52.16
25.05 52.16
7 ENGLISH (QAS), JEFF 21 COMMERCIAL QLD 51.72 52.19
25.17 52.19
7 GOUDIE (AIS), STEPHEN 19 NUNAWADING VIC 51.90 52.19
25.38 52.19
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
8 UPTON (QAS), RICHARD 25 COMMERCIAL QLD 52.12
24.79 52.12
9 HASS (AIS), RAY 22 FIRBANK AQ STARS VIC 52.22
25.31 52.22
11 CLARKE (VIS), JARED 22 NUNAWADING VIC 52.58
25.55 52.58
12 HERRING (V), BRAD 17 NORTH SHORE NZ 52.93
25.16 52.93
12 CARTER, DAVID 24 COMMERCIAL QLD 52.93
25.30 52.93
14 NICHOLSON, TIM 22 YERONGA PARK QLD 52.94
25.84 52.94
15 RICKARD, NATHAN 20 BROTHERS QLD 52.96
25.12 52.96
16 DUNN (AIS), MATT 25 SYDNEY UNI NSW 52.97
25.86 52.97
17 SHEERAN (V), NICK 21 NORTH SHORE NZ 52.98
25.48 52.98
18 WUOTI, SHANNON 22 PALM BEACH CURR QLD 53.16
25.57 53.16
19 HUEGILL (QAS), GEOFF 20 REDCLIFFE LG/LWN QLD 53.34
25.45 53.34
20 VAN DER WAL (QAS), IAN 27 COMMERCIAL QLD 53.62
25.84 53.62
21 BIGGS, LEO 20 BROTHERS QLD 53.64
25.84 53.64
22 FERGUSON (V), STEVEN 19 NORTH SHORE NZ 53.71
53.71 53.71
23 RICE (V), SCOTT 22 NORTH SHORE NZ 53.83
25.61 53.83
24 REID (AIS), BURL 20 CQ AQUAJETS QLD 53.86
53.86 53.86
25 CROOK, NATHAN 20 CAREY AQUATIC VIC 54.25
54.25 54.25
26 DEKRETSER, RAHMIN 20 HAILEYBURY W/LNS VIC 54.31
26.58 54.31
27 THOMPSON (V), MARK 16 NEW ZEALAND 54.36
26.20 54.36
28 LANGE, DARREN 27 ACADEMY QLD 54.37
25.80 54.37
29 WALLS, RICHARD 21 POWERPOINTS VIC 54.43
25.83 54.43
29 OFFORN (AIS), GENTLE 25 NIGERA 54.43
25.99 54.43
31 WILLIAMS, NIC 16 TELOPEA NSW 54.46
26.61 54.46
32 POWELLS, ROSS 21 ACACIA QLD 54.55
25.99 54.55
33 HENRI, BEN 18 GINNINDERRA NSW 54.78
54.78 54.78
34 MCBEAN, LEIGH 16 MIAMI QLD 54.82
26.12 54.82
35 NICHOLSON, PAUL 19 GINNINDERRA NSW 54.86
26.51 54.86
35 FLEKSER, WAYNE 21 TATTERSALL'S TAS 54.86
26.60 54.86
37 FLOUCH, CASSEY 17 COMMERCIAL QLD 54.87
26.58 54.87
38 EALES, BEN 18 CAIRNS STINGRAYS QLD 54.90
26.35 54.90
39 RINGUET, MARCUS 26 GLADSTONE QLD 54.96
26.04 54.96
40 HOOD (V), CRAIG 17 NORTH SHORE NZ 55.02
55.02 55.02
41 SPICER (WAIS), MATTHEW 17 VICTORIA PARK WA 55.28
26.43 55.28
42 MCDONALD, RAYMOND 15 BROTHERS QLD 55.34
26.71 55.34
43 MENEGATTI (VIS), MARK 18 NUNAWADING VIC 55.97
55.97 55.97
44 SAINSBERY, IAN 19 TELOPEA NSW 56.10
56.10 56.10
Male Open 200 Free
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 THORPE (NSWIS), IAN 16 SLC AQUADOT NSW 1:53.94 1:50.27
26.16 54.44 1:22.45 1:50.27
2 SHEERAN (V), NICK 21 NORTH SHORE NZ 1:55.26 1:54.70
26.57 55.63 1:25.07 1:54.70
3 STEVENS (NSWIS), CRAIG 19 SLC AQUADOT NSW 1:54.62 1:55.20
27.54 56.89 1:26.36 1:55.20
4 KENT (V), DEAN 20 NORTH SHORE NZ 1:56.97 1:56.53
27.67 57.69 1:27.29 1:56.53
5 WUOTI, SHANNON 22 PALM BEACH CURR QLD 1:58.19 1:57.02
26.59 56.40 1:26.78 1:57.02
6 CLARKE (VIS), JARED 22 NUNAWADING VIC 1:56.74 1:57.13
27.01 56.70 1:27.34 1:57.13
7 HAY (V), TORIN 19 KIWI WEST AQUA NZ 1:57.17 1:57.49
27.83 57.32 1:27.48 1:57.49
8 HERRING (V), BRAD 17 NORTH SHORE NZ 1:56.65 1:57.77
27.16 57.17 1:27.31 1:57.77
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 VAN DER WAL (QAS), IAN 27 COMMERCIAL QLD 1:58.44
27.65 57.25 1:27.82 1:58.44
10 RICE (V), SCOTT 22 NORTH SHORE NZ 1:58.86
27.25 57.63 1:28.30 1:58.86
11 KROGH, JOSH 17 REDCLIFFE LG/LWN QLD 1:58.87
28.20 58.72 1:29.60 1:58.87
12 HENRI, BEN 18 GINNINDERRA NSW 1:59.18
27.93 58.45 1:29.22 1:59.18
13 WILLIAMS, NIC 16 TELOPEA NSW 1:59.23
28.03 59.44 1:30.13 1:59.23
14 ROBINSON, TODD 24 YERONGA PARK QLD 1:59.60
27.74 58.10 1:29.11 1:59.60
15 RACKLEY, DYLAN 17 BURLEIGH BEACH QLD 1:59.67
27.54 57.31 1:28.65 1:59.67
16 HOOD (V), CRAIG 17 NORTH SHORE NZ 1:59.75
27.23 57.14 1:28.13 1:59.75
17 MCBEAN, LEIGH 16 MIAMI QLD 1:59.95
28.33 58.91 1:29.73 1:59.95
18 THOMPSON (V), MARK 16 NEW ZEALAND 2:00.65
28.22 58.53 1:29.45 2:00.65
19 BIGGS, LEO 20 BROTHERS QLD 2:01.85
27.94 58.75 1:30.96 2:01.85
20 RICKARD, NATHAN 20 BROTHERS QLD 2:01.93
25.63 56.07 1:28.89 2:01.93
21 HUDSON, MATTHEW 15 TELOPEA NSW 2:02.57
27.99 58.03 1:30.72 2:02.57
22 PENFOLD, STEPHEN 17 MIAMI QLD 2:03.43
28.21 59.46 1:31.41 2:03.43
23 MCDONALD, RAYMOND 15 BROTHERS QLD 2:03.66
28.13 59.03 1:31.52 2:03.66
24 SPICER (WAIS), MATTHEW 17 VICTORIA PARK WA 2:04.19
27.50 59.25 1:32.15 2:04.19
25 WOLLAND (V), HAMISH 20 KIWI WEST AQUA NZ 2:04.22
28.43 59.10 1:31.49 2:04.22
Male Open 400 Free
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 THORPE (NSWIS), IAN 16 SLC AQUADOT NSW 3:57.76 3:54.42
27.21 56.73 1:26.26 1:56.21
2:25.86 2:55.65 3:25.43 3:54.42
2 STEVENS (NSWIS), CRAIG 19 SLC AQUADOT NSW 4:02.14 3:58.65
27.77 57.84 1:28.19 1:58.92
2:28.70 2:59.22 3:29.54 3:58.65
3 KROGH, JOSH 17 REDCLIFFE LG/LWN QLD 4:08.76 4:05.94
28.92 59.72 1:31.41 2:02.75
2:33.93 3:05.94 3:37.94 4:05.94
4 SHEERAN (V), NICK 21 NORTH SHORE NZ 4:08.26 4:06.37
27.32 57.81 1:27.99 1:58.78
2:29.79 3:01.89 3:34.44 4:06.37
5 HOOD (V), CRAIG 17 NORTH SHORE NZ 4:07.45 4:08.07
28.69 59.38 1:30.83 2:02.41
2:33.74 3:05.31 3:37.02 4:08.07
6 RACKLEY, DYLAN 17 BURLEIGH BEACH QLD 4:10.49 4:10.51
28.07 58.90 1:30.33 2:02.42
2:34.42 3:06.72 3:38.92 4:10.51
7 HAY (V), TORIN 19 KIWI WEST AQUA NZ 4:13.28 4:12.02
29.25 1:00.36 1:32.18 2:03.98
2:36.03 3:08.42 3:40.73 4:12.02
8 WOLLAND (V), HAMISH 20 KIWI WEST AQUA NZ 4:15.69 4:18.04
29.02 1:00.58 1:33.05 2:05.88
2:38.77 3:12.07 3:45.14 4:18.04
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
2 PERKINS (QAS), KIEREN 25 COMMERCIAL QLD 3:59.54
27.90 57.67 1:27.65 1:57.95
2:28.43 2:59.05 3:29.60 3:59.54
3 DUNN (AIS), MATT 25 SYDNEY UNI NSW 4:00.02
28.60 58.66 1:29.65 1:59.77
2:29.98 3:00.31 3:30.55 4:00.02
9 ROBERTSON (VIS), MARCUS21 NUNAWADING VIC 4:11.38
28.89 1:00.21 1:31.55 2:03.42
2:35.40 3:07.59 3:39.71 4:11.38
12 HUDSON, MATTHEW 15 TELOPEA NSW 4:15.78
29.26 1:00.91 1:33.21 2:06.15
2:38.78 3:11.86 3:44.20 4:15.78
13 PENFOLD, STEPHEN 17 MIAMI QLD 4:16.86
27.99 58.73 1:30.28 2:02.89
2:36.43 3:09.81 3:43.50 4:16.86
14 HEMMINGS, DANIEL 18 BURLEIGH BEACH QLD 4:29.22
29.02 1:01.27 1:34.66 2:08.72
2:43.16 3:18.71 3:54.36 4:29.22
Male Open 1500 Free
PL Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 HACKETT (QAS), GRANT 19 MIAMI QLD 15:29.98
15:29.98
2 STEVENS (NSWIS), CRAIG 19 SLC AQUADOT NSW 15:35.05
15:35.05
3 HUDSON, MATTHEW 15 TELOPEA NSW 16:37.53
16:37.53
4 WOLLAND (V), HAMISH 20 KIWI WEST AQUA NZ 16:56.53
16:56.53
Male Open 100 Back
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 WELSH (AIS), MATT 22 SURREY PARK VIC 57.96 56.53
27.37 56.53
2 HASS (AIS), RAY 22 FIRBANK AQ STARS VIC 58.65 57.45
27.81 57.45
3 WYLLIE (AIS), ROB 22 CARINE WA 58.32 57.82
28.29 57.82
4 ROCHE (AIS), EDWARD 19 MELBNE VICENTRE VIC 59.14 58.57
28.78 58.57
5 VAN DER ZANT (QAS), ROB24 YERONGA PARK QLD 59.29 58.97
28.75 58.97
6 HAY (V), TORIN 19 KIWI WEST AQUA NZ 59.02 59.32
28.94 59.32
7 DELANEY, CAMERON 18 GALSTON NSW 58.50 59.95
29.05 59.95
8 DUNWOODY, ROSS 18 COMMERCIAL QLD 59.31 1:00.20
28.88 1:00.20
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 TALBOT-CAMERON (V), SCO18 NORTH SHORE NZ 59.51
28.99 59.51
10 POWELLS, ROSS 21 ACACIA QLD 59.81
29.13 59.81
11 MCBEAN, LEIGH 16 MIAMI QLD 59.83
29.55 59.83
12 STEVENS, SAUL 17 NORTH SHORE NZ 1:00.00
29.27 1:00.00
13 MILLER (NSWIS), SCOTT 24 SYDNEY UNI NSW 1:00.14
29.16 1:00.14
14 MANNIX (QAS), BEAU 18 SANDY BAY TAS 1:00.27
29.64 1:00.27
15 MENEGATTI (VIS), MARK 18 NUNAWADING VIC 1:00.52
29.38 1:00.52
16 SPICER (WAIS), MATTHEW 17 VICTORIA PARK WA 1:00.90
29.72 1:00.90
17 HUEGILL (QAS), GEOFF 20 REDCLIFFE LG/LWN QLD 1:01.79
29.73 1:01.79
18 NICHOLSON, PAUL 19 GINNINDERRA NSW 1:02.92
30.43 1:02.92
19 RICKARD, NATHAN 20 BROTHERS QLD 1:03.22
30.96 1:03.22
20 NOLAN, DAVID 17 CAPRICORN QLD 1:03.49
30.67 1:03.49
21 LAH, KEVIN 14 ST PETERS WST QLD 1:04.25
30.59 1:04.25
22 MCDONALD, RAYMOND 15 BROTHERS QLD 1:05.15
31.87 1:05.15
Male Open 200 Back
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 HASS (AIS), RAY 22 FIRBANK AQ STARS VIC 2:05.68 2:02.86
29.52 1:00.95 1:32.10 2:02.86
2 WELSH (AIS), MATT 22 SURREY PARK VIC 2:06.06 2:04.13
29.73 1:01.10 1:33.36 2:04.13
3 ROCHE (AIS), EDWARD 19 MELBNE VICENTRE VIC 2:06.97 2:06.39
30.09 1:02.37 1:34.57 2:06.39
4 WATSON, JOSH 22 KINGSCLIFF NSW 2:08.78 2:07.45
30.30 1:02.49 1:34.82 2:07.45
5 TALBOT-CAMERON (V), SCO18 NORTH SHORE NZ 2:08.78 2:08.20
30.76 1:03.40 1:35.82 2:08.20
6 MCBEAN, LEIGH 16 MIAMI QLD 2:08.19 2:08.53
30.29 1:02.67 1:35.94 2:08.53
7 HAY (V), TORIN 19 KIWI WEST AQUA NZ 2:06.86 2:08.70
29.85 1:01.25 1:34.46 2:08.70
8 POWELLS, ROSS 21 ACACIA QLD 2:08.41 2:10.67
29.57 1:02.83 1:36.32 2:10.67
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 DELANEY, CAMERON 18 GALSTON NSW 2:09.00
30.03 1:03.04 1:35.94 2:09.00
10 SPICER (WAIS), MATTHEW 17 VICTORIA PARK WA 2:12.38
31.07 1:04.43 1:38.91 2:12.38
11 MANNIX (QAS), BEAU 18 SANDY BAY TAS 2:13.95
32.57 1:06.52 1:40.81 2:13.95
12 WYLLIE (AIS), ROB 22 CARINE WA 2:14.04
27.97 1:03.14 1:39.27 2:14.04
13 RACKLEY, DYLAN 17 BURLEIGH BEACH QLD 2:14.86
31.96 1:05.59 1:40.29 2:14.86
14 NOLAN, DAVID 17 CAPRICORN QLD 2:16.71
31.68 1:06.84 1:42.29 2:16.71
15 WILLIAMS, FRANCIS 20 TELOPEA NSW 2:19.93
33.23 1:09.02 1:44.86 2:19.93
16 DUNWOODY, ROSS 18 COMMERCIAL QLD 2:22.10
31.48 1:06.03 1:44.46 2:22.10
Male Open 100 Breast
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 WINTER (QAS), JADE 21 CHANDLER QLD 1:04.43 1:03.75
30.16 1:03.75
2 COWLEY (NSWIS), SIMON 18 SLC AQUADOT NSW 1:05.30 1:03.90
30.11 1:03.90
3 MITCHELL (SASI), RYAN 22 PORT AUGUSTA SA 1:05.19 1:04.25
30.57 1:04.25
4 FERGUSON (V), STEVEN 19 NORTH SHORE NZ 1:04.82 1:04.69
30.47 1:04.69
5 HARRISON (AIS), REGAN 20 LEANDER QLD 1:05.41 1:04.78
31.03 1:04.78
6 HEWITT (SASI), NATHAN 20 ELIZABETH AQ SA 1:06.43 1:05.36
30.78 1:05.36
7 LEIGHFIELD (VIS), SIMON26 CAREY AQUATIC VIC 1:06.50 1:06.22
31.10 1:06.22
8 BROWN (V), GERARD 18 TAWA WELLINGTON NZ 1:07.03 1:07.18
31.52 1:07.18
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 RILEY (QAS), MARK 17 COMMERCIAL QLD 1:07.35
31.61 1:07.35
10 PIPER (NSWIS), JIM 17 CAMPBELLTOWN NSW 1:07.49
31.58 1:07.49
11 CHURCH, JARRAD 18 PEEL AQUATIC WA 1:07.52
31.68 1:07.52
12 PENDERGAST, SAM 15 WARRNAMBOOL VIC 1:07.59
31.31 1:07.59
13 EALES, BEN 18 CAIRNS STINGRAYS QLD 1:07.65
31.80 1:07.65
14 NICHOLSON, TIM 22 YERONGA PARK QLD 1:08.80
33.21 1:08.80
15 CROOK, NATHAN 20 CAREY AQUATIC VIC 1:09.30
31.67 1:09.30
16 LAWSON, PAUL 19 BALLINA INDOOR NSW 1:10.21
32.62 1:10.21
17 WILLIAMS, FRANCIS 20 TELOPEA NSW 1:11.20
33.22 1:11.20
18 TIMMINS, AARON 16 RUNCORN QLD 1:11.24
33.79 1:11.24
19 WOOLDRIDGE, MICHAEL 16 RAILWAYS QLD 1:12.67
34.03 1:12.67
20 BRADSHAW, JORDAN 17 ACACIA QLD 1:13.09
33.38 1:13.09
21 HARDIE, MICHAEL 15 ST PETERS WST QLD 1:13.50
34.84 1:13.50
22 SEWELL, JAMES 18 ST PETERS WST QLD 1:15.89
35.02 1:15.89
23 MALLET, BEN 16 THE GLENNIE QLD 1:16.43
35.15 1:16.43
Male Open 200 Breast
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 MITCHELL (SASI), RYAN 22 PORT AUGUSTA SA 2:22.73 2:15.39
31.26 1:05.47 1:40.34 2:15.39
2 HARRISON (AIS), REGAN 20 LEANDER QLD 2:19.03 2:17.72
31.90 1:07.77 1:43.05 2:17.72
3 COWLEY (NSWIS), SIMON 18 SLC AQUADOT NSW 2:23.92 2:18.66
30.92 1:06.18 1:41.86 2:18.66
4 PIPER (NSWIS), JIM 17 CAMPBELLTOWN NSW 2:22.34 2:20.29
32.17 1:08.02 1:45.08 2:20.29
5 FERGUSON (V), STEVEN 19 NORTH SHORE NZ 2:23.09 2:22.02
31.37 1:07.17 1:43.83 2:22.02
6 LEIGHFIELD (VIS), SIMON26 CAREY AQUATIC VIC 2:23.67 2:22.79
32.44 1:08.34 1:45.42 2:22.79
7 NORRIS (NSWIS), JUSTIN 19 BHP HUNTER NSW 2:23.75 2:24.69
34.05 1:11.64 1:48.80 2:24.69
8 KENT (V), DEAN 20 NORTH SHORE NZ 2:23.58 2:24.94
33.17 1:10.35 1:47.58 2:24.94
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
2 WINTER (QAS), JADE 21 CHANDLER QLD 2:20.99
33.25 1:09.40 1:45.54 2:20.99
10 HEWITT (SASI), NATHAN 20 ELIZABETH AQ SA 2:24.71
32.95 1:10.33 1:47.69 2:24.71
11 BROWN (V), GERARD 18 TAWA WELLINGTON NZ 2:26.40
32.96 1:10.57 1:48.46 2:26.40
12 RILEY (QAS), MARK 17 COMMERCIAL QLD 2:26.74
32.96 1:10.77 1:49.28 2:26.74
13 CHURCH, JARRAD 18 PEEL AQUATIC WA 2:28.03
34.06 1:12.14 1:49.81 2:28.03
14 EALES, BEN 18 CAIRNS STINGRAYS QLD 2:30.06
33.92 1:12.73 1:51.55 2:30.06
15 WILLIAMS, FRANCIS 20 TELOPEA NSW 2:30.50
34.09 1:12.21 1:51.18 2:30.50
16 PENDERGAST, SAM 15 WARRNAMBOOL VIC 2:31.01
34.81 1:13.80 1:52.72 2:31.01
17 TIMMINS, AARON 16 RUNCORN QLD 2:31.98
33.98 1:12.34 1:52.49 2:31.98
18 DOWLING, GRANT 16 CHANDLER QLD 2:32.73
35.01 1:14.51 1:54.00 2:32.73
19 HARDIE, MICHAEL 15 ST PETERS WST QLD 2:39.86
34.89 1:22.60 1:57.31 2:39.86
20 MALLET, BEN 16 THE GLENNIE QLD 2:42.84
34.68 1:15.87 1:58.65 2:42.84
Male Open 100 Fly
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 KLIM (AIS), MICHAEL 21 SOUTHERN BAY VIC 54.49 52.81
25.10 52.81
2 HUEGILL (QAS), GEOFF 20 REDCLIFFE LG/LWN QLD 54.58 53.13
25.30 53.13
3 MILLER (NSWIS), SCOTT 24 SYDNEY UNI NSW 54.77 54.03
25.49 54.03
4 REID (AIS), BURL 20 CQ AQUAJETS QLD 55.38 54.67
25.63 54.67
5 KIRBY (AIS), WILLIAM 23 CITY OF PERTH WA 55.66 55.32
26.34 55.32
6 DUNNE (QAS), LEON 24 YERONGA PARK QLD 56.26 56.32
26.01 56.32
7 SHAW (QAS), GREG 22 CHANDLER QLD 57.64 57.55
27.46 57.55
8 BATES (QAS), DAVID 23 PALM BEACH CURR QLD 57.82 57.74
27.19 57.74
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
8 SHEERAN (V), NICK 21 NORTH SHORE NZ 57.82
27.18 57.82
10 FIELDING (QAS), SHANE 18 ST PETERS WST QLD 58.04
27.11 58.04
11 CALLUS (QAS), ASHLEY 20 REDLANDS QLD 58.23
27.13 58.23
12 SAINSBERY, IAN 19 TELOPEA NSW 58.52
27.55 58.52
13 GOODMAN (AIS), SCOTT 25 OCEANA TAS 58.94
27.74 58.94
14 HENRI, BEN 18 GINNINDERRA NSW 59.19
28.30 59.19
15 DEKRETSER, RAHMIN 20 HAILEYBURY W/LNS VIC 59.55
28.35 59.55
16 WALLS, RICHARD 21 POWERPOINTS VIC 59.84
27.90 59.84
17 MENEGATTI (VIS), MARK 18 NUNAWADING VIC 1:00.25
28.06 1:00.25
18 PERKINS, ASHLEY 16 ST PETERS WST QLD 1:00.26
27.75 1:00.26
19 NICHOLSON, PAUL 19 GINNINDERRA NSW 1:00.76
28.50 1:00.76
20 WILLIAMS, NIC 16 TELOPEA NSW 1:01.71
28.75 1:01.71
Male Open 200 Fly
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 KIRBY (AIS), WILLIAM 23 CITY OF PERTH WA 2:03.14 2:00.51
27.41 57.65 1:28.78 2:00.51
2 SHAW (QAS), GREG 22 CHANDLER QLD 2:05.26 2:02.05
27.85 58.98 1:30.38 2:02.05
3 BATES (QAS), DAVID 23 PALM BEACH CURR QLD 2:05.60 2:03.30
27.94 58.93 1:30.78 2:03.30
4 NORRIS (NSWIS), JUSTIN 19 BHP HUNTER NSW 2:06.06 2:04.83
28.75 1:01.11 1:33.49 2:04.83
5 GOODMAN (AIS), SCOTT 25 OCEANA TAS 2:08.74 2:05.81
28.22 1:00.51 1:33.22 2:05.81
6 KROGH, JOSH 17 REDCLIFFE LG/LWN QLD 2:07.89 2:06.22
28.53 1:00.85 1:33.39 2:06.22
7 STEED (AIS), TRENT 22 CAMPBELLTOWN NSW 2:06.38 2:06.29
28.52 1:00.25 1:33.77 2:06.29
8 KING (AIS), ZANE 22 MINGARA STNGRAYS NSW 2:05.92 2:06.68
28.13 59.97 1:32.90 2:06.68
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
3 MCGREGOR (AIS), GRANT 20 BROTHERS QLD 2:05.53
28.30 1:00.02 1:33.12 2:05.53
10 HENRI, BEN 18 GINNINDERRA NSW 2:08.98
29.52 1:02.79 1:35.98 2:08.98
11 SAINSBERY, IAN 19 TELOPEA NSW 2:10.35
28.62 1:01.66 1:35.75 2:10.35
12 FIELDING (QAS), SHANE 18 ST PETERS WST QLD 2:10.43
27.83 59.83 1:34.42 2:10.43
13 DEKRETSER, RAHMIN 20 HAILEYBURY W/LNS VIC 2:10.96
29.22 1:02.70 1:37.26 2:10.96
14 WILLIAMS, NIC 16 TELOPEA NSW 2:11.22
29.60 1:03.29 1:37.51 2:11.22
15 BRAUND, COLIN 32 PALM BEACH CURR QLD 2:12.00
29.84 1:03.05 1:37.27 2:12.00
16 CONNELL, BEN 21 CHANDLER QLD 2:13.26
30.74 1:04.81 1:39.06 2:13.26
Male Open 200 IM
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 DUNN (AIS), MATT 25 SYDNEY UNI NSW 2:07.93 2:03.18
27.33 59.36 1:34.80 2:03.18
2 VAN DER ZANT (QAS), ROB24 YERONGA PARK QLD 2:07.67 2:05.95
27.59 1:00.21 1:36.89 2:05.95
3 KENT (V), DEAN 20 NORTH SHORE NZ 2:07.86 2:06.90
28.00 1:00.77 1:37.65 2:06.90
4 NORRIS (NSWIS), JUSTIN 19 BHP HUNTER NSW 2:10.39 2:07.29
27.59 1:01.87 1:38.36 2:07.29
5 STEED (AIS), TRENT 22 CAMPBELLTOWN NSW 2:09.32 2:08.08
28.43 1:01.76 1:37.65 2:08.08
6 FERGUSON (V), STEVEN 19 NORTH SHORE NZ 2:08.78 2:08.61
28.02 1:02.03 1:38.07 2:08.61
7 MCGREGOR (AIS), GRANT 20 BROTHERS QLD 2:09.01 2:08.70
27.95 1:01.43 1:38.97 2:08.70
8 KING (AIS), ZANE 22 MINGARA STNGRAYS NSW 2:11.17 2:08.71
27.53 59.81 1:37.38 2:08.71
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 DEKRETSER, RAHMIN 20 HAILEYBURY W/LNS VIC 2:13.41
28.02 1:02.32 1:42.28 2:13.41
10 ROBERTSON (VIS), MARCUS21 NUNAWADING VIC 2:13.71
29.01 1:02.49 1:42.71 2:13.71
11 LAWSON, PAUL 19 BALLINA INDOOR NSW 2:14.01
28.28 1:03.08 1:42.64 2:14.01
12 RACKLEY, DYLAN 17 BURLEIGH BEACH QLD 2:15.54
29.53 1:03.57 1:44.41 2:15.54
13 NICHOLSON, PAUL 19 GINNINDERRA NSW 2:16.98
28.99 1:03.31 1:44.99 2:16.98
14 RILEY (QAS), MARK 17 COMMERCIAL QLD 2:17.35
29.82 1:05.91 1:45.04 2:17.35
15 SAINSBERY, IAN 19 TELOPEA NSW 2:17.43
28.60 1:04.36 1:45.94 2:17.43
16 CONNELL, BEN 21 CHANDLER QLD 2:17.94
30.12 1:05.52 1:45.91 2:17.94
17 FLOUCH, CASSEY 17 COMMERCIAL QLD 2:20.28
29.38 1:06.43 1:48.09 2:20.28
18 PENDERGAST, SAM 15 WARRNAMBOOL VIC 2:23.42
30.32 1:08.98 1:49.22 2:23.42
Male Open 400 IM
PL Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 DUNN (AIS), MATT 25 SYDNEY UNI NSW 4:22.37
28.47 1:00.52 1:35.76 2:09.77
2:46.82 3:23.06 3:53.72 4:22.37
2 KENT (V), DEAN 20 NORTH SHORE NZ 4:26.46
28.76 1:01.82 1:35.97 2:09.45
2:47.17 3:25.51 3:56.64 4:26.46
3 STEED (AIS), TRENT 22 CAMPBELLTOWN NSW 4:27.48
28.94 1:01.61 1:35.57 2:09.59
2:46.11 3:24.08 3:56.34 4:27.48
4 MCGREGOR (AIS), GRANT 20 BROTHERS QLD 4:32.04
29.03 1:01.71 1:37.34 2:11.63
2:49.70 3:28.70 4:01.28 4:32.04
5 NORRIS (NSWIS), JUSTIN 19 BHP HUNTER NSW 4:34.78
28.96 1:01.99 1:37.91 2:13.49
2:52.04 3:30.20 4:02.77 4:34.78
6 CONNELL, BEN 21 CHANDLER QLD 4:36.68
29.90 1:02.96 1:40.03 2:15.03
2:54.70 3:34.52 4:06.54 4:36.68
7 ROBERTSON (VIS), MARCUS21 NUNAWADING VIC 4:38.06
29.36 1:02.86 1:38.14 2:12.75
2:53.69 3:34.56 4:06.72 4:38.06
8 PIPER (NSWIS), JIM 17 CAMPBELLTOWN NSW 4:38.69
29.15 1:02.34 1:39.49 2:15.62
2:53.77 3:32.20 4:06.07 4:38.69
9 WILLIAMS, FRANCIS 20 TELOPEA NSW 4:43.43
30.13 1:04.84 1:42.48 2:18.65
2:57.07 3:36.63 4:11.07 4:43.43
10 RACKLEY, DYLAN 17 BURLEIGH BEACH QLD 4:44.36
29.46 1:03.76 1:39.04 2:14.24
2:55.91 3:39.94 4:12.92 4:44.36
11 DOWLING, GRANT 16 CHANDLER QLD 4:59.01
30.21 1:05.89 1:44.98 2:23.26
3:05.74 3:48.39 4:24.61 4:59.01
Female Open 50 Free
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 RYAN (AIS), SARAH 22 BAYSIDE AQUATIC SA 26.87 26.51
2 CREEDY (QAS), REBECCA 16 REDCLIFFE QLD 27.10 26.77
3 MUNZ (NSWIS), LORI 20 SHOALHAVEN ACAD NSW 26.88 26.91
4 GRAHAM, ELKA 17 MANLY NSW 27.12 26.95
5 DODD (AIS), MELANIE 26 CARLILE NSW 27.23 27.11
6 JEFFS (V), TONI 30 KILBIRACE NZ 27.17 27.23
7 RIGNALL (V), VIVIENNE 25 PARNELL NZ 27.03 27.27
8 GEISEL (QAS), JASMIN 17 COMMERCIAL QLD 27.41 27.28
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 HUNT, CASSIE 16 LOGAN AQUATIC QLD 27.43
10 WINDSOR (QAS), ANNA 23 WARRINGAH AQ NSW 27.46
11 KENNEDY (QAS), ANGIE 23 YERONGA PARK QLD 27.48
12 ROBINS (V), MONIQUE 15 NORTH SHORE NZ 27.52
12 ROONEY (QAS), GIAAN 16 MIAMI QLD 27.52
14 VAN LINT (AIS), JACINTA20 ALBURY NTH LAV NSW 27.53
15 HIRCHE, BARBARA 17 ST PETERS WST QLD 27.56
16 CHELLINGWORTH, NICHOLA 19 ACACIA QLD 27.60
17 JACKSON, STEPHANIE 29 ACACIA QLD 27.72
18 FITCH (V), ALISON 19 ACE NZ 27.76
19 WORKMAN (V), JOLIE 18 NORTH SHORE NZ 27.84
20 IRVING, NICOLE 17 THE GLENNIE QLD 27.86
21 CORKRAN, KATE 16 YERONGA PARK QLD 27.97
22 PURCELL, ANGELA 17 COMMERCIAL QLD 28.06
23 WALLACE, FRANCES 18 SOMERSET GOLDCST QLD 28.12
24 CANNING, KATIE 14 MIAMI QLD 28.21
25 MCLEAN (V), HANNAH 18 NORTH SHORE NZ 28.34
26 MCMILLAN (VIS), KELLIE 21 NUNAWADING VIC 28.35
27 BUDGEN, KIMBERLEY 16 THE GLENNIE QLD 28.45
28 STONEY (NSWIS), CLEMENT17 ALBURY NSW 28.60
29 BOWRON (NSWIS), NATASHA17 WILKINSON NSW 28.62
30 SCHONWALD (V), DEANNA 19 NEW ZEALAND 28.63
31 MCHUTCHISON, ELISE 14 ALL SAINTS QLD 28.80
32 GITEAU, KASEY 16 TOONGABBIE NSW 28.87
33 BIGBY, KATHARINE 18 ST PETERS WST QLD 28.88
34 HAMILTON, JESSIE 20 REDLANDS QLD 28.98
35 SYMONS, JOY 18 YERONGA PARK QLD 28.99
36 RENOUF, HAYLEY 15 THE GLENNIE QLD 29.11
37 LEWIS, MICHELLE 17 BURPENGARY QLD 29.19
38 BOND, FIONA 17 ALL SAINTS QLD 29.20
39 KALMS, JUSTINE 15 COMMERCIAL QLD 29.23
40 BINNIE, KATIE 16 GRAMMAR QLD 29.65
Female Open 100 Free
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 RYAN (AIS), SARAH 22 BAYSIDE AQUATIC SA 57.05 56.84
27.62 56.84
2 O'NEILL (QAS), SUSAN 25 COMMERCIAL QLD 57.87 57.49
28.06 57.49
3 CREEDY (QAS), REBECCA 16 REDCLIFFE QLD 58.49 57.66
28.21 57.66
4 MUNZ (NSWIS), LORI 20 SHOALHAVEN ACAD NSW 57.97 57.78
28.12 57.78
4 VAN LINT (AIS), JACINTA20 ALBURY NTH LAV NSW 58.18 57.78
28.53 57.78
6 ROONEY (QAS), GIAAN 16 MIAMI QLD 58.67 58.00
28.21 58.00
7 GRAHAM, ELKA 17 MANLY NSW 58.35 58.12
28.35 58.12
8 GEISEL (QAS), JASMIN 17 COMMERCIAL QLD 58.65 59.17
28.46 59.17
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 FITCH (V), ALISON 19 ACE NZ 58.73
28.15 58.73
10 DODD (AIS), MELANIE 26 CARLILE NSW 58.76
28.49 58.76
10 SCHONWALD (V), DEANNA 19 NEW ZEALAND 58.76
28.55 58.76
12 ROBINS (V), MONIQUE 15 NORTH SHORE NZ 58.82
28.09 58.82
13 SYMONS, JOY 18 YERONGA PARK QLD 59.03
28.70 59.03
14 JEFFS (V), TONI 30 KILBIRACE NZ 59.22
28.59 59.22
15 GODFREY (QAS), KATE 20 CHANDLER QLD 59.23
28.73 59.23
16 CANNING, KATIE 14 MIAMI QLD 59.44
28.91 59.44
17 HUNT, CASSIE 16 LOGAN AQUATIC QLD 59.47
28.90 59.47
18 RIGNALL (V), VIVIENNE 25 PARNELL NZ 59.72
29.00 59.72
19 WORKMAN (V), JOLIE 18 NORTH SHORE NZ 1:00.26
29.31 1:00.26
20 CHELLINGWORTH, NICHOLA 19 ACACIA QLD 1:00.63
29.04 1:00.63
21 STONEY (NSWIS), CLEMENT17 ALBURY NSW 1:00.77
29.64 1:00.77
22 JACKSON, STEPHANIE 29 ACACIA QLD 1:00.80
29.18 1:00.80
23 JONES, BIANCA 20 MIAMI QLD 1:00.99
29.94 1:00.99
24 MCLEAN (V), HANNAH 18 NORTH SHORE NZ 1:01.21
25 WALLACE, FRANCES 18 SOMERSET GOLDCST QLD 1:01.43
26 HIRCHE, BARBARA 17 ST PETERS WST QLD 1:01.52
28.82 1:01.52
27 PURCELL, ANGELA 17 COMMERCIAL QLD 1:01.53
30.04 1:01.53
28 CANTRELL, AIMEE 18 CHANDLER QLD 1:01.69
29.55 1:01.69
29 STOKES, LAURA 16 RAILWAYS QLD 1:01.76
29.48 1:01.76
30 IRVING, NICOLE 17 THE GLENNIE QLD 1:01.89
31 HAMILTON, JESSIE 20 REDLANDS QLD 1:02.46
29.35 1:02.46
32 KALMS, JUSTINE 15 COMMERCIAL QLD 1:02.48
29.91 1:02.48
33 BUDGEN, KIMBERLEY 16 THE GLENNIE QLD 1:03.01
34 GAJDA, RENEE' 13 MIAMI QLD 1:03.17
35 STOWER, PENNY 15 THE GLENNIE QLD 1:03.69
30.24 1:03.69
36 RENOUF, HAYLEY 15 THE GLENNIE QLD 1:04.71
Female Open 200 Free
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 D'ARCY (AIS), SARAH-JAN22 MELBNE VICENTRE VIC 2:03.64 2:01.11
29.18 59.92 1:31.03 2:01.11
2 O'NEILL (QAS), SUSAN 25 COMMERCIAL QLD 2:02.71 2:01.24
28.74 59.72 1:30.57 2:01.24
3 VAN LINT (AIS), JACINTA20 ALBURY NTH LAV NSW 2:03.68 2:02.89
29.74 1:01.11 1:32.44 2:02.89
4 SCHONWALD (V), DEANNA 19 NEW ZEALAND 2:04.49 2:03.18
29.26 1:00.39 1:31.88 2:03.18
5 MUNZ (NSWIS), LORI 20 SHOALHAVEN ACAD NSW 2:03.57 2:03.38
29.38 1:00.44 1:31.21 2:03.38
6 GRAHAM, ELKA 17 MANLY NSW 2:05.06 2:04.84
28.81 1:00.55 1:32.77 2:04.84
7 OVERTON (NSWIS), ELLI 25 GALSTON NSW 2:04.90 2:04.92
29.41 1:01.08 1:32.95 2:04.92
8 WINDSOR (QAS), ANNA 23 WARRINGAH AQ NSW 2:05.07 2:06.42
29.68 1:01.90 1:34.09 2:06.42
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 BOWRON (NSWIS), NATASHA17 WILKINSON NSW 2:05.17
29.81 1:01.45 1:33.69 2:05.17
10 CREEDY (QAS), REBECCA 16 REDCLIFFE QLD 2:05.92
30.05 1:02.19 1:34.84 2:05.92
10 GODFREY (QAS), KATE 20 CHANDLER QLD 2:05.92
30.09 1:02.22 1:34.25 2:05.92
12 TOWNEND, AMY 14 CHANDLER QLD 2:06.03
30.21 1:01.95 1:34.44 2:06.03
13 FITCH (V), ALISON 19 ACE NZ 2:06.75
29.96 1:02.39 1:34.75 2:06.75
14 RYAN (AIS), SARAH 22 BAYSIDE AQUATIC SA 2:06.77
30.08 1:02.61 1:35.19 2:06.77
15 HARRIS (WAIS), RACHEL 20 CLAREMONT UNISWM WA 2:07.17
30.40 1:02.52 1:35.15 2:07.17
16 DODD (AIS), MELANIE 26 CARLILE NSW 2:07.51
30.28 1:02.85 1:35.64 2:07.51
17 BENZIE (NSWIS), CHARLEN17 GALSTON NSW 2:07.64
30.10 1:02.27 1:35.44 2:07.64
18 REILLY (WAIS), JENNIFER16 VICTORIA PARK WA 2:07.77
30.27 1:03.07 1:35.98 2:07.77
19 SYMONS, JOY 18 YERONGA PARK QLD 2:07.97
30.01 1:02.35 1:35.37 2:07.97
20 MACKENZIE (QAS), LINDA 15 REDCLIFFE LG/LWN QLD 2:08.16
29.81 1:02.21 1:35.27 2:08.16
21 ROBINS (V), MONIQUE 15 NORTH SHORE NZ 2:08.57
30.24 1:02.95 1:35.98 2:08.57
22 WOODS, DANIELLE 19 SLC AQUADOT NSW 2:08.65
30.96 1:03.16 1:36.46 2:08.65
23 GITEAU, KASEY 16 TOONGABBIE NSW 2:08.74
30.05 1:02.73 1:35.94 2:08.74
24 CANNING, KATIE 14 MIAMI QLD 2:08.81
29.62 1:01.66 1:35.53 2:08.81
25 STONEY (NSWIS), CLEMENT17 ALBURY NSW 2:09.36
30.58 1:02.98 1:36.50 2:09.36
26 GEISEL (QAS), JASMIN 17 COMMERCIAL QLD 2:09.49
29.56 1:02.49 1:36.13 2:09.49
27 PEDRAZZINI (QAS), EMILY20 CHANDLER QLD 2:09.62
31.02 1:03.66 1:36.79 2:09.62
28 LEWIS, HAYLEY 25 COMMERCIAL QLD 2:10.20
30.50 1:03.13 1:36.63 2:10.20
29 BOWD, SARAH 13 REDCLIFFE LG/LWN QLD 2:10.24
30.41 1:02.95 1:36.75 2:10.24
30 CANTRELL, AIMEE 18 CHANDLER QLD 2:12.14
31.33 1:05.10 1:39.27 2:12.14
31 GAJDA, RENEE' 13 MIAMI QLD 2:12.53
31.08 1:04.20 1:38.79 2:12.53
32 PARK (QAS), KRISTY 17 CHANDLER QLD 2:12.67
32.02 1:05.78 1:40.21 2:12.67
33 HUTCHINSON, TRUDEE 18 REDCLIFFE LG/LWN QLD 2:12.73
30.91 1:03.91 1:38.30 2:12.73
34 HUNT, CASSIE 16 LOGAN AQUATIC QLD 2:13.87
30.56 1:15.46 1:39.60 2:13.87
35 KALMS, JUSTINE 15 COMMERCIAL QLD 2:14.08
30.55 1:03.91 1:39.07 2:14.08
- WALLACE, RHONDA 15 REDCLIFFE LG/LWN QLD DQ
31.86 1:06.14 1:40.26 2:13.88
- ROONEY (QAS), GIAAN 16 MIAMI QLD DQ
29.43 1:01.12 1:33.51 2:04.57
Female Open 400 Free
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 D'ARCY (AIS), SARAH-JAN22 MELBNE VICENTRE VIC 4:21.12 4:14.35
30.30 1:02.30 1:34.78 2:07.33
2:39.87 3:12.45 3:44.57 4:14.35
2 HARRIS (WAIS), RACHEL 20 CLAREMONT UNISWM WA 4:20.65 4:15.15
30.85 1:02.87 1:35.22 2:07.57
2:39.87 3:12.55 3:44.41 4:15.15
3 TOWNEND, AMY 14 CHANDLER QLD 4:20.71 4:18.68
30.11 1:02.26 1:35.19 2:08.36
2:41.05 3:13.91 3:46.56 4:18.68
4 WOODS, DANIELLE 19 SLC AQUADOT NSW 4:22.49 4:19.60
31.02 1:03.21 1:36.18 2:09.16
2:42.03 3:15.00 3:48.01 4:19.60
5 GARTRELL (NSWIS), STACE22 SLC AQUADOT NSW 4:25.20 4:22.32
31.46 1:04.30 1:37.43 2:10.66
2:43.75 3:16.82 3:50.03 4:22.32
6 MACKENZIE (QAS), LINDA 15 REDCLIFFE LG/LWN QLD 4:24.70 4:23.34
30.63 1:03.88 1:37.14 2:10.62
2:43.94 3:17.51 3:50.74 4:23.34
7 WARD (QAS), KRISTY 17 ST PETERS WST QLD 4:26.59 4:26.23
31.23 1:04.54 1:38.02 2:12.05
2:45.90 3:20.10 3:53.61 4:26.23
8 BOWRON (NSWIS), NATASHA17 WILKINSON NSW 4:22.31 4:26.25
30.67 1:03.84 1:37.04 2:10.79
2:44.35 3:18.31 3:52.97 4:26.25
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
4 JOHNSON, EMMA 19 RYDE NSW 4:21.31
30.90 1:03.52 1:36.13 2:09.08
2:42.13 3:15.56 3:48.75 4:21.31
10 PEDRAZZINI (QAS), EMILY20 CHANDLER QLD 4:26.71
31.43 1:04.94 1:38.51 2:12.26
2:45.74 3:19.73 3:53.66 4:26.71
11 BOWD, SARAH 13 REDCLIFFE LG/LWN QLD 4:28.24
30.72 1:03.86 1:37.65 2:11.56
2:45.63 3:19.97 3:54.38 4:28.24
12 LEWIS, HAYLEY 25 COMMERCIAL QLD 4:28.44
31.37 1:04.36 1:38.01 2:11.97
2:46.13 3:20.48 3:55.06 4:28.44
13 SYMONS, JOY 18 YERONGA PARK QLD 4:28.96
31.29 1:05.10 1:39.18 2:13.64
2:47.63 3:21.32 3:55.59 4:28.96
14 FITCH (V), ALISON 19 ACE NZ 4:29.28
31.16 1:04.44 1:38.66 2:12.93
2:47.74 3:22.15 3:56.31 4:29.28
15 HUNT, KAREN 18 YERONGA PARK QLD 4:29.30
32.13 1:06.21 1:40.55 2:14.87
2:48.28 3:22.27 3:56.66 4:29.30
16 PARK (QAS), KRISTY 17 CHANDLER QLD 4:29.57
32.42 1:06.90 1:40.90 2:15.49
2:49.03 3:23.02 3:56.88 4:29.57
17 HUTCHINSON, TRUDEE 18 REDCLIFFE LG/LWN QLD 4:30.11
32.02 1:05.48 1:39.46 2:13.52
2:47.99 3:22.74 3:57.28 4:30.11
18 WALLACE, RHONDA 15 REDCLIFFE LG/LWN QLD 4:31.01
32.36 1:07.02 1:41.09 2:15.33
2:49.30 3:23.85 3:57.74 4:31.01
19 CANNING, KATIE 14 MIAMI QLD 4:32.82
30.94 1:05.20 1:39.73 2:14.55
2:49.48 3:24.61 3:59.20 4:32.82
20 SCHONWALD (V), DEANNA 19 NEW ZEALAND 4:35.82
31.47 1:06.08 1:41.35 2:15.58
2:49.67 3:25.05 4:00.54 4:35.82
21 GAJDA, RENEE' 13 MIAMI QLD 4:36.87
32.25 1:07.05 1:41.87 2:17.10
2:51.55 3:27.00 4:02.29 4:36.87
22 JEFFERS, CHLOE 14 TELOPEA NSW 4:37.17
32.57 1:07.08 1:42.30 2:17.00
2:52.18 3:27.40 4:03.25 4:37.17
23 WALLACE, FRANCES 18 SOMERSET GOLDCST QLD 4:40.28
31.32 1:05.48 1:40.99 2:16.96
2:52.56 3:28.78 4:05.37 4:40.28
24 SEEAR, MAXINE 14 ST PETERS WST QLD 4:41.42
32.52 1:07.07 1:42.51 2:18.32
2:54.20 3:30.42 4:06.56 4:41.42
25 TANNER (V), NIKKI 19 PARNELL NZ 4:55.50
33.41 1:10.32 1:47.44 2:24.77
3:02.02 3:39.89 4:17.77 4:55.50
Female Open 800 Free
PL Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 HARRIS (WAIS), RACHEL 20 CLAREMONT UNISWM WA 8:40.56
30.84 1:03.35 1:35.85 2:08.53
2:41.38 3:14.22 3:47.03 4:19.41
4:52.03 5:24.82 5:57.62 6:30.49
7:03.42 7:36.13 8:08.66 8:40.56
2 WOODS, DANIELLE 19 SLC AQUADOT NSW 8:45.30
31.25 1:03.64 1:36.77 2:09.85
2:42.67 3:15.57 3:48.40 4:21.33
4:54.46 5:27.43 6:00.69 6:33.80
7:07.21 7:40.51 8:13.72 8:45.30
3 GARTRELL (NSWIS), STACE22 SLC AQUADOT NSW 8:52.05
31.51 1:04.84 1:38.12 2:12.00
2:45.18 3:19.05 3:52.32 4:26.16
4:59.29 5:32.96 6:06.05 6:39.53
7:12.73 7:46.26 8:19.30 8:52.05
4 BENZIE (NSWIS), CHARLEN17 GALSTON NSW 8:53.95
30.91 1:04.08 1:37.24 2:10.85
2:44.34 3:17.97 3:51.59 4:25.31
4:59.01 5:32.73 6:06.42 6:40.07
7:13.69 7:47.28 8:20.78 8:53.95
5 PARK (QAS), KRISTY 17 CHANDLER QLD 8:54.03
32.24 1:06.02 1:39.60 2:13.38
2:46.71 3:20.55 3:54.08 4:27.63
5:00.96 5:34.53 6:08.10 6:41.64
7:15.12 7:48.69 8:21.90 8:54.03
6 WARD (QAS), KRISTY 17 ST PETERS WST QLD 8:54.59
31.19 1:04.21 1:37.88 2:11.46
2:45.11 3:18.80 3:52.54 4:26.16
4:59.92 5:33.79 6:07.90 6:41.61
7:15.40 7:48.84 8:22.36 8:54.59
7 TOWNEND, AMY 14 CHANDLER QLD 8:56.01
31.51 1:04.73 1:37.82 2:11.46
2:44.80 3:18.67 3:52.37 4:26.52
5:00.18 5:34.21 6:08.11 6:42.09
7:15.78 7:49.74 8:23.06 8:56.01
8 PEDRAZZINI (QAS), EMILY20 CHANDLER QLD 8:58.18
30.76 1:03.63 1:37.25 2:10.88
2:44.34 3:17.84 3:51.62 4:25.41
4:59.14 5:33.12 6:07.42 6:41.56
7:15.81 7:50.33 8:25.04 8:58.18
9 WALLACE, RHONDA 15 REDCLIFFE LG/LWN QLD 8:59.59
31.83 1:05.69 1:39.40 2:13.33
2:47.35 3:21.53 3:55.42 4:29.40
5:03.46 5:37.64 6:11.93 6:45.84
7:19.75 7:53.92 8:27.71 8:59.59
10 LEWIS, HAYLEY 25 COMMERCIAL QLD 9:01.47
31.71 1:05.52 1:39.37 2:13.68
2:47.62 3:22.16 3:55.99 4:30.35
5:04.07 5:38.53 6:12.58 6:46.92
7:20.78 7:55.09 8:28.59 9:01.47
11 JEFFERS, CHLOE 14 TELOPEA NSW 9:10.25
31.69 1:05.74 1:40.38 2:15.07
2:49.42 3:23.92 3:58.45 4:33.25
5:07.91 5:42.86 6:17.65 6:52.52
7:27.48 8:02.14 8:36.98 9:10.25
12 BOWD, SARAH 13 REDCLIFFE LG/LWN QLD 9:15.25
31.66 1:05.99 1:40.54 2:15.15
2:49.85 3:24.54 3:59.55 4:34.69
5:10.00 5:45.18 6:20.61 6:55.83
7:31.30 8:06.33 8:40.98 9:15.25
13 HUTCHINSON, TRUDEE 18 REDCLIFFE LG/LWN QLD 9:21.03
32.34 1:06.44 1:41.10 2:15.59
2:50.40 3:25.25 4:00.26 4:35.32
5:10.68 5:46.20 6:21.86 6:57.76
7:33.74 8:09.90 8:45.95 9:21.03
14 GAJDA, RENEE' 13 MIAMI QLD 9:28.81
32.12 1:06.77 1:41.68 2:16.77
2:51.70 3:27.29 4:02.63 4:38.98
5:15.50 5:51.67 6:27.57 7:04.38
7:40.66 8:17.45 8:53.02 9:28.81
15 IRWIN, MELISSA 15 REDCLIFFE LG/LWN QLD 9:34.95
32.10 1:28.78 1:46.40 2:24.70
2:54.04 3:33.22 4:06.36 4:46.34
5:19.49 5:56.04 6:32.67 7:09.10
7:45.88 8:22.59 8:58.93 9:34.95
Female Open 100 Back
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 ROONEY (QAS), GIAAN 16 MIAMI QLD 1:05.74 1:03.40
31.30 1:03.40
2 CALUB (NSWIS), DYANA 23 KINGSCLIFF NSW 1:04.47 1:04.06
31.45 1:04.06
3 STONEY (NSWIS), CLEMENT17 ALBURY NSW 1:05.66 1:04.57
31.67 1:04.57
4 LEWIS (SASI), DANIELLE 19 PORT LINCOLN SA 1:05.76 1:05.07
32.11 1:05.07
5 MCLEAN (V), HANNAH 18 NORTH SHORE NZ 1:05.87 1:05.31
32.02 1:05.31
6 TANNER (V), NIKKI 19 PARNELL NZ 1:05.85 1:05.34
32.47 1:05.34
7 ROBINS (V), MONIQUE 15 NORTH SHORE NZ 1:06.42 1:05.61
31.70 1:05.61
8 NORFOLK (V), HELEN 17 AQUAGYM NZ 1:06.26 1:06.55
33.00 1:06.55
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 MCMILLAN (VIS), KELLIE 21 NUNAWADING VIC 1:07.13
32.67 1:07.13
10 BUDGEN, KIMBERLEY 16 THE GLENNIE QLD 1:07.49
33.44 1:07.49
11 MCMAHON, JENNY 25 RAILWAYS QLD 1:07.66
32.42 1:07.66
12 NEVELL, BELINDA 16 COMMERCIAL QLD 1:08.19
33.02 1:08.19
13 JONES, BIANCA 20 MIAMI QLD 1:08.49
33.53 1:08.49
14 HAMILTON, JESSIE 20 REDLANDS QLD 1:08.74
33.13 1:08.74
15 POLLETT, SARAH 18 NUNAWADING VIC 1:09.35
33.39 1:09.35
16 WOLBERS, JESSICA 16 YERONGA PARK QLD 1:10.45
33.97 1:10.45
17 HENDERSON, TANYA 15 NORTHERN DIST QLD 1:11.02
34.30 1:11.02
18 ZIMMER, TAYLIAH 14 WARRNAMBOOL VIC 1:11.34
33.64 1:11.34
19 SHEEHY (V), SARA-JANE 16 KIWI WEST AQUA NZ 1:11.77
34.76 1:11.77
20 HUNT, CASSIE 16 LOGAN AQUATIC QLD 1:12.46
34.74 1:12.46
Female Open 200 Back
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 ROONEY (QAS), GIAAN 16 MIAMI QLD 2:17.74 2:15.35
32.24 1:06.74 1:41.40 2:15.35
2 TANNER (V), NIKKI 19 PARNELL NZ 2:19.02 2:17.67
33.43 1:07.87 1:43.54 2:17.67
3 JOHNSON, EMMA 19 RYDE NSW 2:20.50 2:18.09
33.82 1:09.18 1:44.06 2:18.09
4 MCLEAN (V), HANNAH 18 NORTH SHORE NZ 2:18.36 2:18.54
32.90 1:07.77 1:42.65 2:18.54
5 STONEY (NSWIS), CLEMENT17 ALBURY NSW 2:20.76 2:19.58
32.41 1:07.51 1:43.58 2:19.58
6 LEWIS (SASI), DANIELLE 19 PORT LINCOLN SA 2:18.53 2:20.27
32.98 1:08.00 1:44.21 2:20.27
7 REILLY (WAIS), JENNIFER16 VICTORIA PARK WA 2:20.59 2:20.83
34.47 1:10.22 1:46.51 2:20.83
8 NORFOLK (V), HELEN 17 AQUAGYM NZ 2:18.93 2:21.88
33.65 1:09.11 1:45.21 2:21.88
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 CALUB (NSWIS), DYANA 23 KINGSCLIFF NSW 2:22.14
33.72 1:10.18 1:47.02 2:22.14
10 BUDGEN, KIMBERLEY 16 THE GLENNIE QLD 2:22.71
34.13 1:10.20 1:46.67 2:22.71
11 MCMAHON, JENNY 25 RAILWAYS QLD 2:23.57
33.35 1:08.58 1:45.77 2:23.57
12 DAVIS, JESSICA 16 GINNINDERRA NSW 2:23.60
34.11 1:09.89 1:47.22 2:23.60
13 HUNT, KAREN 18 YERONGA PARK QLD 2:25.68
34.55 1:11.56 1:48.44 2:25.68
14 THOMPSON (V), CARISSA 14 PARNELL NZ 2:26.53
34.97 1:11.69 1:49.85 2:26.53
15 MCMILLAN (VIS), KELLIE 21 NUNAWADING VIC 2:26.57
34.79 1:20.44 1:49.33 2:26.57
16 NEVELL, BELINDA 16 COMMERCIAL QLD 2:28.36
34.41 1:12.08 1:51.03 2:28.36
17 WOLBERS, JESSICA 16 YERONGA PARK QLD 2:31.53
34.99 1:13.62 1:53.22 2:31.53
18 ZIMMER, TAYLIAH 14 WARRNAMBOOL VIC 2:32.07
35.05 1:13.33 1:53.16 2:32.07
19 POLLETT, SARAH 18 NUNAWADING VIC 2:32.53
35.63 1:13.63 1:52.67 2:32.53
20 BARTLETT, GEORGINA 16 MELBNE VICENTRE VIC 2:34.84
36.15 1:15.20 1:55.12 2:34.84
Female Open 100 Breast
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 WHITE (QAS), TARNEE 17 REDCLIFFE LG/LWN QLD 1:11.44 1:10.59
34.31 1:10.59
2 HILDRETH (AIS), CAROLIN21 ACACIA QLD 1:11.20 1:10.82
33.73 1:10.82
2 RILEY (QAS), SAMANTHA 26 COMMERCIAL QLD 1:12.44 1:10.82
33.87 1:10.82
4 HANSON (VIS), BROOKE 21 NUNAWADING VIC 1:12.45 1:12.23
34.25 1:12.23
5 DENMAN (SASI), HELEN 22 TEA TREE GULLY SA 1:13.48 1:12.31
34.67 1:12.31
6 NEUMANN (SASI), NADINE 23 RYDE NSW 1:12.59 1:12.44
34.53 1:12.44
7 WORKMAN (V), JOLIE 18 NORTH SHORE NZ 1:13.30 1:12.68
34.25 1:12.68
8 CLEWETT, KATIE 15 THE GLENNIE QLD 1:13.68 1:14.04
34.51 1:14.04
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 SHEEHY (V), SARA-JANE 16 KIWI WEST AQUA NZ 1:14.92
35.65 1:14.92
10 EDMISTONE, JADE 17 ACACIA QLD 1:15.75
35.33 1:15.75
11 MCLEOD, JASMIN 17 YERONGA PARK QLD 1:16.24
35.91 1:16.24
12 ELLEM (QAS), KRISTY 17 COMMERCIAL QLD 1:18.34
37.52 1:18.34
13 BIGBY, KATHARINE 18 ST PETERS WST QLD 1:18.37
36.33 1:18.37
14 WAITE, KELLI 14 YERONGA PARK QLD 1:18.50
37.72 1:18.50
15 BARTLETT, GEORGINA 16 MELBNE VICENTRE VIC 1:18.73
37.09 1:18.73
16 DICKINSON, PAMELA 16 COMMERCIAL QLD 1:18.95
37.56 1:18.95
Female Open 200 Breast
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 RILEY (QAS), SAMANTHA 26 COMMERCIAL QLD 2:37.84 2:30.23
34.39 1:12.54 1:50.97 2:30.23
2 HILDRETH (AIS), CAROLIN21 ACACIA QLD 2:33.44 2:30.65
34.74 1:12.73 1:51.33 2:30.65
3 WHITE (QAS), TARNEE 17 REDCLIFFE LG/LWN QLD 2:35.34 2:31.64
34.30 1:12.41 1:51.76 2:31.64
4 HANSON (VIS), BROOKE 21 NUNAWADING VIC 2:36.82 2:33.09
35.24 1:14.08 1:53.60 2:33.09
5 NEUMANN (SASI), NADINE 23 RYDE NSW 2:33.80 2:33.51
35.11 1:13.82 1:52.86 2:33.51
6 OVERTON (NSWIS), ELLI 25 GALSTON NSW 2:35.12 2:33.61
35.58 1:14.45 1:54.95 2:33.61
7 CLEWETT, KATIE 15 THE GLENNIE QLD 2:38.39 2:37.90
36.19 1:16.99 1:57.30 2:37.90
8 DENMAN (SASI), HELEN 22 TEA TREE GULLY SA 2:38.39 2:40.31
35.71 1:16.67 1:58.28 2:40.31
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 REILLY (WAIS), JENNIFER16 VICTORIA PARK WA 2:41.46
37.10 1:18.65 2:00.10 2:41.46
10 MCMAHON (SASI), MEGAN 16 NORWOOD SA 2:42.05
37.40 1:18.75 2:00.06 2:42.05
11 SHEEHY (V), SARA-JANE 16 KIWI WEST AQUA NZ 2:42.49
36.79 1:18.26 2:01.08 2:42.49
12 MCLEOD, JASMIN 17 YERONGA PARK QLD 2:43.51
37.14 1:18.76 2:00.92 2:43.51
13 WORKMAN (V), JOLIE 18 NORTH SHORE NZ 2:43.63
37.00 1:18.32 2:00.55 2:43.63
14 WAITE, KELLI 14 YERONGA PARK QLD 2:45.94
37.49 1:20.44 2:04.01 2:45.94
15 RODAS, SARAH 16 SOUTHPORT OLY QLD 2:46.60
37.46 1:20.16 2:03.07 2:46.60
16 BARTLETT, GEORGINA 16 MELBNE VICENTRE VIC 2:49.06
38.67 1:21.86 2:05.38 2:49.06
17 BIGBY, KATHARINE 18 ST PETERS WST QLD 2:49.77
37.50 1:20.61 2:04.59 2:49.77
18 THOMPSON (V), CARISSA 14 PARNELL NZ 2:52.67
39.69 1:23.02 2:07.69 2:52.67
19 DICKINSON, PAMELA 16 COMMERCIAL QLD 2:54.14
39.24 1:24.01 2:08.85 2:54.14
Female Open 100 Fly
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 O'NEILL (QAS), SUSAN 25 COMMERCIAL QLD 1:01.20 1:00.62
28.93 1:00.62
2 HAM (QAS), JULIA 19 CHANDLER QLD 1:02.56 1:02.31
29.63 1:02.31
3 WINDSOR (QAS), SARAH 21 YERONGA PARK QLD 1:02.91 1:02.93
30.37 1:02.93
4 GODFREY (QAS), KATE 20 CHANDLER QLD 1:02.68 1:03.61
29.74 1:03.61
5 CORKRAN, KATE 16 YERONGA PARK QLD 1:04.84 1:03.88
29.99 1:03.88
6 IRVING, NICOLE 17 THE GLENNIE QLD 1:04.62 1:03.93
30.22 1:03.93
7 VAN WELIE (V), ELIZABET19 NEW ZEALAND 1:04.73 1:04.35
30.32 1:04.35
8 MCMAHON (SASI), MEGAN 16 NORWOOD SA 1:04.01 1:04.64
30.45 1:04.64
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
5 KENNEDY (QAS), ANGIE 23 YERONGA PARK QLD 1:03.35
30.07 1:03.35
10 MACKENZIE (QAS), LINDA 15 REDCLIFFE LG/LWN QLD 1:06.06
30.97 1:06.06
11 HARRIS (WAIS), RACHEL 20 CLAREMONT UNISWM WA 1:06.42
31.69 1:06.42
12 CANTRELL, AIMEE 18 CHANDLER QLD 1:07.07
31.29 1:07.07
Female Open 200 Fly
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 O'NEILL (QAS), SUSAN 25 COMMERCIAL QLD 2:14.33 2:09.24
29.82 1:02.61 1:35.84 2:09.24
2 VAN WELIE (V), ELIZABET19 NEW ZEALAND 2:17.64 2:15.66
30.95 1:05.32 1:40.33 2:15.66
3 WINDSOR (QAS), SARAH 21 YERONGA PARK QLD 2:17.77 2:16.65
31.62 1:06.60 1:41.74 2:16.65
4 MACKENZIE (QAS), LINDA 15 REDCLIFFE LG/LWN QLD 2:21.27 2:19.17
31.56 1:07.21 1:42.95 2:19.17
5 HAM (QAS), JULIA 19 CHANDLER QLD 2:19.51 2:20.49
31.00 1:05.93 1:42.75 2:20.49
6 HUTCHINSON, TRUDEE 18 REDCLIFFE LG/LWN QLD 2:22.29 2:21.79
32.32 1:08.45 1:45.20 2:21.79
7 HUNT, KAREN 18 YERONGA PARK QLD 2:23.01 2:22.95
32.24 1:08.91 1:46.04 2:22.95
8 REILLY (WAIS), JENNIFER16 VICTORIA PARK WA 2:23.27 2:27.19
33.32 1:11.82 1:50.00 2:27.19
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 BOWD, SARAH 13 REDCLIFFE LG/LWN QLD 2:23.77
32.16 1:07.97 1:45.68 2:23.77
10 GODFREY (QAS), KATE 20 CHANDLER QLD 2:25.26
32.51 1:08.98 1:47.01 2:25.26
11 CANTRELL, AIMEE 18 CHANDLER QLD 2:27.59
32.66 1:09.80 1:48.52 2:27.59
12 THOMPSON (V), CARISSA 14 PARNELL NZ 2:28.53
33.65 1:11.03 1:49.86 2:28.53
Female Open 200 IM
PL Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 OVERTON (NSWIS), ELLI 25 GALSTON NSW 2:19.52 2:16.13
30.57 1:05.66 1:44.55 2:16.13
2 MUNZ (NSWIS), LORI 20 SHOALHAVEN ACAD NSW 2:19.15 2:16.62
29.94 1:05.71 1:44.80 2:16.62
3 MCMAHON (SASI), MEGAN 16 NORWOOD SA 2:20.03 2:18.68
30.31 1:05.27 1:45.66 2:18.68
4 NEUMANN (SASI), NADINE 23 RYDE NSW 2:21.69 2:19.42
31.31 1:08.88 1:46.84 2:19.42
5 REILLY (WAIS), JENNIFER16 VICTORIA PARK WA 2:21.11 2:20.38
31.56 1:07.52 1:49.05 2:20.38
5 JOHNSON, EMMA 19 RYDE NSW 2:19.97 2:20.38
30.39 1:05.92 1:47.95 2:20.38
7 NORFOLK (V), HELEN 17 AQUAGYM NZ 2:19.86 2:20.72
30.75 1:05.70 1:47.54 2:20.72
8 WINDSOR (QAS), ANNA 23 WARRINGAH AQ NSW 2:21.55 2:25.27
31.58 1:09.05 1:51.64 2:25.27
PL Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 VAN WELIE (V), ELIZABET19 NEW ZEALAND 2:21.72
30.54 1:08.49 1:49.15 2:21.72
10 HANSON (VIS), BROOKE 21 NUNAWADING VIC 2:23.61
31.16 1:08.78 1:48.59 2:23.61
11 HUNT, KAREN 18 YERONGA PARK QLD 2:25.67
31.73 1:07.77 1:52.49 2:25.67
12 MCLEOD, JASMIN 17 YERONGA PARK QLD 2:26.76
32.23 1:12.06 1:52.84 2:26.76
13 WINDSOR (QAS), SARAH 21 YERONGA PARK QLD 2:27.15
31.21 1:09.23 1:53.90 2:27.15
14 DAVIS, JESSICA 16 GINNINDERRA NSW 2:27.21
31.84 1:08.47 1:53.86 2:27.21
15 WALLACE, FRANCES 18 SOMERSET GOLDCST QLD 2:27.51
31.34 1:09.57 1:54.70 2:27.51
16 JONES, BIANCA 20 MIAMI QLD 2:27.57
31.96 1:08.99 1:53.36 2:27.57
17 THOMPSON (V), CARISSA 14 PARNELL NZ 2:28.21
32.26 1:08.76 1:53.29 2:28.21
18 CLEWETT, KATIE 15 THE GLENNIE QLD 2:28.43
32.10 1:11.26 1:54.01 2:28.43
19 BARTLETT, GEORGINA 16 MELBNE VICENTRE VIC 2:31.36
32.50 1:11.33 1:56.47 2:31.36
20 SHEEHY (V), SARA-JANE 16 KIWI WEST AQUA NZ 2:32.66
33.29 1:13.34 1:54.62 2:32.66
Female Open 400 IM
PL Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 HARRIS (WAIS), RACHEL 20 CLAREMONT UNISWM WA 4:47.06
31.86 1:06.80 1:44.92 2:22.32
3:02.96 3:42.99 4:15.50 4:47.06
2 REILLY (WAIS), JENNIFER16 VICTORIA PARK WA 4:47.40
32.10 1:07.69 1:45.38 2:21.38
3:02.92 3:44.64 4:17.18 4:47.40
3 JOHNSON, EMMA 19 RYDE NSW 4:47.83
31.39 1:06.02 1:42.56 2:18.27
3:01.05 3:43.65 4:16.35 4:47.83
4 OVERTON (NSWIS), ELLI 25 GALSTON NSW 4:50.66
31.39 1:06.93 1:44.46 2:21.71
3:02.28 3:43.75 4:17.31 4:50.66
5 VAN LINT (AIS), JACINTA20 ALBURY NTH LAV NSW 4:53.06
32.07 1:07.53 1:46.66 2:24.70
3:06.81 3:48.79 4:21.45 4:53.06
6 MCMAHON (SASI), MEGAN 16 NORWOOD SA 4:54.25
31.62 1:06.91 1:45.54 2:23.37
3:05.03 3:46.72 4:21.43 4:54.25
7 NORFOLK (V), HELEN 17 AQUAGYM NZ 4:55.78
31.46 1:07.10 1:44.05 2:19.78
3:02.94 3:46.39 4:21.57 4:55.78
8 VAN WELIE (V), ELIZABET19 NEW ZEALAND 4:56.68
31.77 1:06.17 1:45.27 2:23.26
3:05.83 3:48.84 4:23.46 4:56.68
9 HUNT, KAREN 18 YERONGA PARK QLD 5:00.95
31.94 1:08.96 1:46.78 2:24.61
3:07.81 3:51.91 4:26.24 5:00.95
10 THOMPSON (V), CARISSA 14 PARNELL NZ 5:07.24
33.15 1:10.11 1:48.33 2:26.25
3:10.54 3:55.58 4:32.22 5:07.24
11 DAVIS, JESSICA 16 GINNINDERRA NSW 5:07.96
32.17 1:08.74 1:48.07 2:26.70
3:12.43 3:58.81 4:34.73 5:07.96
12 BARTLETT, GEORGINA 16 MELBNE VICENTRE VIC 5:08.61
32.30 1:08.92 1:49.79 2:29.70
3:13.68 3:59.02 4:33.81 5:08.61
13 JEFFERS, CHLOE 14 TELOPEA NSW 5:13.78
35.56 1:12.81 1:52.82 2:31.82
3:17.15 4:02.85 4:39.05 5:13.78
14 GAJDA, RENEE' 13 MIAMI QLD 5:30.72
34.69 1:13.95 1:53.44 2:32.77
3:26.29 4:19.61 4:55.43 5:30.72