St. Louis, Missouri, U.S.A. - March 16 - 20, 1999 (25 Y)
¥ = National Record ¥¥ = World Record
Event 1 Women 1000 Free
Sponsor: St. Louis Sports Commission
American: * 9:25.49 Janet Evans 03/1989
Junior Champ: ! 9:45.27 Keegan Walkley 03/1997
Junior SE: # 9:45.27 Keegan Walkley 03/1997
SNAT: ------ 10:01.09
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 Smith, Whitney 17 Nova of Virginia 9:59.02 SNAT 20
28.07 57.71 1:27.66 1:57.62
2:27.59 2:57.59 3:27.63 3:57.79
4:28.03 4:58.08 5:28.30 5:58.34
6:28.42 6:58.62 7:29.04 7:59.31
8:29.40 8:59.64 9:29.86 9:59.02
2 Schrock, Jessica 15 Clearwater Aquatic 10:04.54 17
27.64 56.99 1:26.72 1:56.76
2:26.99 2:57.46 3:27.55 3:57.92
4:28.64 4:59.15 5:29.89 6:01.01
6:32.02 7:02.84 7:33.59 8:04.37
8:34.87 9:05.40 9:35.77 10:04.54
3 Miranda, Amy 17 Lakeside 10:05.04 16
28.12 57.75 1:27.62 1:57.73
2:27.94 2:58.23 3:28.70 3:59.05
4:29.67 5:00.35 5:31.02 6:01.73
6:32.29 7:03.32 7:33.86 8:04.30
8:34.83 9:05.35 9:35.73 10:05.04
4 Weeks, Kelly 17 Tarheel Aqua Racers 10:06.02 15
27.88 58.00 1:28.13 1:58.78
2:29.37 3:00.01 3:30.64 4:01.54
4:32.11 5:02.56 5:32.63 6:02.99
6:33.14 7:03.74 7:34.33 8:04.85
8:35.41 9:05.85 9:35.98 10:06.02
5 Smith, Melissa 17 Clearwater Aquatic 10:07.33 14
28.23 57.98 1:28.13 1:58.85
2:29.39 3:00.10 3:30.65 4:01.07
4:31.53 5:01.90 5:32.30 6:02.74
6:33.34 7:03.90 7:34.67 8:05.40
8:36.18 9:06.78 9:37.47 10:07.33
6 Rose, Rebecca 17 Raleigh Swim Assoc 10:07.54 13
27.93 57.39 1:27.10 1:56.97
2:26.87 2:56.68 3:26.94 3:57.44
4:27.78 4:58.26 5:28.61 5:59.50
6:30.24 7:01.41 7:32.54 8:03.34
8:34.22 9:05.39 9:36.96 10:07.54
7 Hansen, Lindsay 16 Clearwater Aquatic 10:09.41 12
27.50 56.75 1:26.45 1:56.32
2:26.35 2:56.72 3:27.26 3:57.74
4:28.63 4:59.51 5:30.76 6:01.98
6:33.10 7:04.18 7:35.33 8:06.10
8:37.19 9:08.55 9:39.61 10:09.41
8 Vanderplaats, Andrea 17 Swim Florida 10:10.74 11
27.74 57.68 1:28.09 1:58.69
2:29.49 3:00.26 3:30.94 4:01.51
4:32.32 5:03.39 5:33.97 6:04.80
6:35.43 7:06.44 7:37.24 8:08.14
8:39.00 9:09.82 9:40.47 10:10.74
9 Cranston, Stephanie 17 Rockwood 10:11.41 9
28.40 58.67 1:29.45 2:00.33
2:31.21 3:02.22 3:32.95 4:03.62
4:34.46 5:05.24 5:36.14 6:06.97
6:37.83 7:08.77 7:39.77 8:10.56
8:41.29 9:11.94 9:41.93 10:11.41
10 Cross, Laura 17 Fort Lauderdale 10:11.68 7
27.70 57.81 1:27.90 1:57.93
2:28.00 2:58.35 3:28.63 3:59.13
4:29.67 5:00.50 5:31.33 6:02.19
6:33.26 7:04.64 7:35.85 8:07.10
8:38.50 9:09.77 9:41.02 10:11.68
11 McAdam, Crystal 17 Decatur Swim Club 10:12.13 6
28.17 58.36 1:28.39 1:58.70
2:29.23 2:59.79 3:30.47 4:01.31
4:32.21 5:02.74 5:33.62 6:04.49
6:35.72 7:06.96 7:38.11 8:09.30
8:40.39 9:11.25 9:42.00 10:12.13
12 Ebert, Nicole 15 The Woodlands 10:12.24 5
27.21 56.24 1:25.90 1:55.83
2:26.24 2:56.47 3:26.62 3:56.91
4:27.37 4:58.15 5:29.20 6:00.59
6:31.89 7:03.37 7:35.07 8:06.59
8:37.97 9:09.75 9:41.09 10:12.24
13 Miller, Cami 16 KC Blazers 10:12.48 4
27.84 57.64 1:27.72 1:57.69
2:27.96 2:58.71 3:29.30 3:59.97
4:31.24 5:02.51 5:33.35 6:03.86
6:34.94 7:06.45 7:38.06 8:09.15
8:40.59 9:11.62 9:42.42 10:12.48
14 Zavareh, Semah 17 Katy Aquatics 10:12.67 3
28.20 58.03 1:28.05 2:03.71
2:28.71 2:58.91 3:29.31 3:59.99
4:30.63 5:01.41 5:32.13 6:03.23
6:34.39 7:05.71 7:37.07 8:08.28
10:12.67 9:10.95 9:42.31 10:12.67
15 Fraumann, Sarah 16 Coho Swim Club 10:13.25 2
28.47 59.10 1:30.02 2:00.98
2:32.06 3:03.01 3:34.23 4:05.10
4:35.96 5:06.69 5:37.71 6:08.36
6:39.49 7:10.30 7:41.16 8:11.93
8:42.47 9:13.21 9:43.46 10:13.25
16 Somers, Nicole 16 Rockville-Montgomery 10:14.72 1
28.78 59.52 1:30.37 2:01.33
2:32.43 3:03.44 3:34.40 4:05.43
4:35.96 5:06.60 5:37.26 6:08.20
6:39.07 7:09.98 7:41.12 8:12.18
8:43.40 9:14.22 9:44.97 10:14.72
17 Lipskis, Laura 15 St Charles Swim Team 10:15.80 -
27.48 57.48 1:27.73 1:58.55
2:29.62 3:00.56 3:31.62 4:02.45
4:33.23 5:04.45 5:35.58 6:06.97
6:38.35 7:09.43 7:40.64 8:11.91
8:43.40 9:14.69 9:45.52 10:15.80
18 Kaiser, Kristen 16 Clayton Shaw Park 10:15.94 -
28.35 58.37 1:28.79 1:59.06
2:29.39 2:59.85 3:30.18 4:00.45
4:30.94 5:01.79 5:32.69 6:04.09
6:35.49 7:06.83 7:38.15 8:09.61
8:41.40 9:13.28 9:44.90 10:15.94
19 Kline, Amanda 17 Mecklenburg 10:16.52 -
28.57 58.86 1:29.18 1:59.92
2:30.31 3:00.93 3:31.82 4:02.80
4:34.07 5:05.29 5:36.32 6:07.78
6:39.18 7:10.45 7:41.87 8:13.09
8:44.22 9:15.41 9:46.29 10:16.52
20 Campbell, Leigh 15 NC Aquatic Club 10:16.97 -
28.24 57.73 1:27.79 1:58.12
2:28.76 2:59.39 3:30.04 4:00.69
4:31.50 5:02.50 5:33.51 6:04.84
6:36.30 7:07.78 7:39.40 8:10.98
8:42.37 9:14.07 9:45.82 10:16.97
21 Burke, Amanda 14 Rockville-Montgomery 10:19.96 -
28.87 59.65 1:30.85 2:02.03
2:33.22 3:04.49 3:35.68 4:06.73
4:37.92 5:09.16 5:40.27 6:11.10
6:42.16 7:13.35 7:44.37 8:15.67
8:46.75 9:17.96 9:49.15 10:19.96
22 Scott-1, Katie 17 Rockwood 10:20.04 -
28.73 59.09 1:29.71 2:00.56
2:31.27 3:02.19 3:33.24 4:04.19
4:34.99 5:06.23 5:37.05 6:08.15
6:39.47 7:11.09 7:42.97 8:14.75
8:46.57 9:18.55 9:50.10 10:20.04
23 Lubus, Lauren 15 Rockwood 10:20.77 -
28.90 58.89 1:29.27 1:59.95
2:30.68 3:01.36 3:32.39 4:03.37
4:34.71 5:05.56 5:36.92 6:08.39
6:39.99 7:11.22 7:42.60 8:14.32
8:46.07 9:18.03 9:49.79 10:20.77
24 Lynn, Whitney 15 SwimTulsa 10:21.46 -
29.13 1:00.00 1:31.59 2:02.62
2:33.78 3:04.90 3:36.00 4:07.21
4:38.49 5:10.08 5:41.24 6:12.56
6:44.92 7:16.28 7:47.72 8:19.60
8:50.71 9:21.32 9:51.68 10:21.46
25 Beard, Blair 17 Swim Florida 10:21.71 -
28.60 58.69 1:29.26 1:59.99
2:30.70 3:01.70 3:32.68 4:04.16
4:35.46 5:06.63 5:38.05 6:09.59
6:41.30 7:13.03 7:44.60 8:16.42
8:48.06 9:19.71 9:51.10 10:21.71
26 Livingston, Tori 17 The Woodlands 10:22.79 -
29.05 59.71 1:30.59 2:01.46
2:32.22 3:03.20 3:33.98 4:04.85
4:36.05 5:07.30 5:38.59 6:09.92
6:41.22 7:12.96 7:44.47 8:16.22
8:47.94 9:19.85 9:51.67 10:22.79
27 Smith, Amanda 15 Mecklenburg 10:23.30 -
28.31 58.69 1:29.71 2:00.57
2:31.44 3:02.32 3:33.57 4:04.71
4:36.26 5:07.75 5:39.04 6:10.60
6:42.27 7:13.77 7:45.34 8:17.00
8:48.76 9:20.75 9:52.53 10:23.30
28 Bullock, Lauren 14 Clearwater Aquatic 10:24.09 -
28.20 58.60 1:29.40 2:00.64
2:31.86 3:03.30 3:34.83 4:06.35
4:37.63 5:09.26 5:40.79 6:12.33
6:43.91 7:15.60 7:47.02 8:18.26
8:49.86 9:21.40 9:52.89 10:24.09
29 Lewis, Courtney 16 NC Aquatic Club 10:24.40 -
27.99 58.60 1:29.30 2:00.19
2:30.94 3:01.90 3:32.80 4:03.92
4:35.22 5:06.76 5:38.30 6:10.08
6:41.83 7:13.82 7:45.77 8:17.76
8:49.74 9:21.64 9:53.22 10:24.40
30 Fry, Laura 17 North Baltimore 10:24.85 -
29.41 1:00.74 1:32.31 1:58.32
2:28.90 2:59.59 3:30.42 4:01.25
4:32.68 5:04.47 5:36.28 6:08.37
6:40.27 7:12.23 7:44.39 8:16.80
8:48.90 9:21.20 9:53.55 10:24.85
31 Chapman, Anna 18 Brunswick YWCA 10:26.54 -
27.71 57.47 1:27.59 1:57.91
2:28.62 2:59.75 3:31.06 4:02.67
4:34.47 5:06.45 5:38.24 6:10.55
6:42.66 7:15.35 7:47.68 8:19.75
8:51.77 9:23.78 9:55.70 10:26.54
32 Schinnerer, Kim 17 Curl-Burke Swim Club 10:26.76 -
28.86 59.63 1:30.83 2:01.86
2:33.23 3:04.56 3:35.70 4:07.00
4:38.74 5:10.37 5:41.79 6:13.39
6:45.06 7:16.66 7:48.50 8:20.11
8:51.75 9:23.67 9:55.70 10:26.76
33 Carpenter, Chrissy 15 Clearwater Aquatic 10:35.09 -
28.45 58.92 1:29.81 2:00.75
2:32.03 3:03.65 3:34.96 4:06.53
4:38.18 5:10.49 5:42.46 6:14.88
6:47.40 7:19.71 7:52.25 8:25.04
8:57.52 9:30.31 10:02.72 10:35.09
34 Merrill, Monica 15 NC Aquatic Club 10:37.56 -
1:58.44
2:35.19 3:06.87 3:38.61 4:10.61
4:42.56 5:14.77 5:46.70 6:18.97
6:51.18 7:23.27 7:55.76 8:28.46
9:00.91 9:33.17 10:05.68 10:37.56
35 Sickles, Amy 18 Mountaineer Aquatic 10:38.94 -
29.32 1:00.44 1:31.79 2:03.21
2:34.80 3:06.47 3:38.31 4:10.43
4:42.82 5:15.14 5:47.70 6:20.10
6:52.70 7:25.14 7:57.64 8:30.31
9:02.64 9:35.17 10:07.47 10:38.94
Event 2 Men 1000 Free
Sponsor: Xerox
American: * 8:45.27 Chad Carvin 03/1995
Junior Champ: ! 9:05.89 Andy Potts 03/1993
Junior SE: # 9:15.83 Michael Fuller 03/1997
SNAT: ------ 9:20.99
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 Smith, Sean 16 Kerr-McGee Swim Club 9:09.82#SNAT 20
25.11 52.44 1:20.18 1:47.73
2:15.65 2:43.54 3:11.42 3:39.33
4:07.83 4:35.83 5:02.89 5:30.39
5:58.02 6:25.64 6:53.19 7:20.74
7:48.47 8:16.11 8:43.72 9:09.82
2 Shue, Mike 17 Swim Florida 9:17.21 SNAT 17
25.39 52.87 1:20.55 1:48.64
2:16.72 2:44.56 3:12.39 3:40.12
4:07.99 4:35.92 5:03.62 5:31.72
5:59.49 6:27.48 6:55.68 7:23.91
7:52.34 8:21.03 8:49.37 9:17.21
3 Kesler, Dan 16 Green Terror 9:18.17 SNAT 16
26.00 53.85 1:22.03 1:50.32
2:18.81 2:46.97 3:14.67 3:42.53
4:11.01 4:39.61 5:08.05 5:36.75
6:05.18 6:32.69 7:00.42 7:28.19
7:56.32 8:24.35 8:51.83 9:18.17
4 Durley, Stephen 18 Rockwood 9:19.75 SNAT 15
24.73 51.66 1:19.55 1:47.74
2:15.32 2:43.39 3:11.75 3:39.96
4:08.52 4:37.19 5:05.92 5:34.35
6:03.05 6:32.04 7:01.05 7:28.95
7:57.29 8:25.91 8:53.50 9:19.75
5 Hansen, Scott 16 KC Blazers 9:20.72 SNAT 14
25.01 52.34 1:20.07 1:48.29
2:16.56 2:44.74 3:13.02 3:41.50
4:10.03 4:38.48 5:07.08 5:35.59
6:03.76 6:32.34 7:00.97 7:29.14
7:57.44 8:25.60 8:53.50 9:20.72
6 Apprill, Adam 16 KC Dolphins 9:23.86 13
26.13 53.92 1:21.95 1:50.02
2:17.97 2:46.00 3:14.00 3:42.09
4:09.96 4:37.96 5:06.13 5:34.40
6:02.72 6:31.26 6:59.96 7:28.58
7:57.69 8:26.71 8:55.72 9:23.86
7 Greenwood, Christophe 16 Nova of Virginia 9:23.89 12
25.69 53.76 1:21.72 1:49.67
2:17.75 2:45.78 3:14.06 3:42.31
4:10.63 4:39.24 5:07.82 5:36.49
6:05.36 6:34.23 7:02.57 7:31.06
7:59.51 8:28.07 8:56.26 9:23.89
8 Todes, Jamie 16 Retriever Aquatic Club 9:26.24 11
25.93 53.88 1:22.07 1:50.36
2:18.75 2:46.94 3:15.21 3:43.61
4:12.29 4:40.65 5:09.15 5:37.66
6:06.37 6:35.21 7:03.99 7:32.90
8:01.70 8:30.31 8:58.57 9:26.24
9 Langsett, Robert 15 Fort Lauderdale 9:27.95 9
24.83 51.43 1:19.10 1:47.35
2:16.03 2:44.73 3:13.50 3:42.33
4:11.00 4:39.37 5:07.99 5:36.83
6:06.12 6:35.28 7:04.46 7:33.87
8:02.96 8:31.92 9:00.55 9:27.95
10 Conway, Cory 17 Rockwood 9:28.06 7
25.75 53.46 1:21.52 1:49.94
2:18.33 2:46.64 3:15.52 3:44.11
4:12.78 4:41.76 5:10.75 5:39.49
6:08.19 6:36.74 7:05.70 7:34.73
8:03.98 8:32.56 9:00.87 9:28.06
11 Allen, Max 17 Raleigh Swim Assoc 9:28.24 6
26.12 54.19 1:22.93 1:51.82
2:20.33 2:49.49 3:18.00 3:46.72
4:15.37 4:44.16 5:12.35 5:40.64
6:09.14 6:38.13 7:06.91 7:35.66
8:04.52 8:33.31 9:01.51 9:28.24
12 Sciortino, Ryan 15 Highlander 9:28.32 5
26.69 54.85 1:22.20 1:50.30
2:18.45 2:47.14 3:15.91 3:44.46
4:13.28 4:42.20 5:10.93 5:39.53
6:08.46 6:37.19 7:06.10 7:35.04
8:03.63 8:32.50 9:01.09 9:28.32
13 Cartin, Brendan 17 Old Dominion Aquatic 9:28.53 4
24.82 52.43 1:20.57 1:49.04
2:17.57 2:45.82 3:14.32 3:43.04
4:11.54 4:40.57 5:09.45 5:38.56
6:07.74 6:36.42 7:05.97 7:35.57
8:04.62 8:33.24 9:02.64 9:28.53
14 Tarwater, Davis 14 Pilot-Knoxville 9:28.61 3
26.79 55.34 1:24.17 1:52.98
2:21.24 2:49.70 3:18.13 3:46.68
4:15.26 4:43.82 5:12.37 5:41.12
6:09.72 6:38.31 7:06.97 7:35.49
8:04.08 8:32.56 9:01.14 9:28.61
15 Osterman, Nick 17 Raleigh Swim Assoc 9:29.13 2
26.50 54.87 1:23.25 1:51.78
2:20.23 2:48.73 3:17.46 3:46.02
4:14.73 4:43.30 5:11.84 5:40.50
6:09.16 6:37.90 7:06.51 7:35.16
8:03.84 8:32.72 9:01.45 9:29.13
16 Gonzales, Joe 18 City of Mobile 9:29.28 1
24.77 51.78 1:19.34 1:47.42
2:15.52 2:43.60 3:12.17 3:40.70
4:09.39 4:38.24 5:07.29 5:35.97
6:05.34 6:34.50 7:03.66 7:32.87
8:02.11 8:31.62 9:01.20 9:29.28
17 Hitchcock, Brent 17 The Woodlands 9:30.99 -
25.32 53.31 1:21.54 1:50.16
2:18.85 2:47.72 3:16.53 3:45.32
4:14.43 4:43.24 5:11.96 5:40.72
6:09.60 6:38.53 7:07.57 7:36.67
8:05.64 8:34.66 9:03.78 9:30.99
18 Jaynes, Myles 16 Crescent City 9:31.34 -
25.89 53.85 1:22.30 1:51.29
2:19.84 2:49.04 3:18.21 3:47.23
4:16.24 4:45.26 5:14.35 5:43.27
6:11.76 6:40.48 7:09.43 7:37.86
8:06.72 8:35.41 9:04.11 9:31.34
19 Erickson, Ryan 16 NC Aquatic Club 9:32.81 -
25.59 53.26 1:21.37 1:49.57
2:18.09 2:46.63 3:15.22 3:43.85
4:13.05 4:41.98 5:11.11 5:40.00
6:08.94 6:38.41 7:07.92 7:37.00
8:06.43 8:35.76 9:05.33 9:32.81
20 Riley, Brian 17 Southeast Texas Aq 9:33.17 -
24.69 52.00 1:19.98 1:48.20
2:16.53 2:44.98 3:13.60 3:42.28
4:11.21 4:40.38 5:09.64 5:38.79
6:08.41 6:37.91 7:07.82 7:37.44
8:07.12 8:36.82 9:05.79 9:33.17
21 Carey, Tim 17 Curl-Burke Swim Club 9:33.66 -
26.29 54.59 1:23.29 1:52.02
2:20.63 2:49.15 3:17.93 3:46.69
4:15.48 4:44.36 5:13.40 5:42.34
6:11.20 6:40.10 7:09.30 7:38.42
8:07.43 8:36.46 9:05.43 9:33.66
22 Peterson, Rory 17 Ponca Sailfish 9:33.78 -
26.33 54.72 1:23.30 1:51.72
2:20.53 2:49.12 3:17.65 3:46.27
4:15.21 4:44.38 5:13.48 5:42.66
6:11.82 6:41.39 7:10.52 7:39.92
8:09.58 8:38.57 9:07.07 9:33.78
23 Yarbrough, Chester 16 Sunkist 9:34.06 -
26.42 54.63 1:22.88 1:51.33
2:19.90 2:48.49 3:17.49 3:46.21
4:15.20 4:44.22 5:12.61 5:41.19
6:10.49 6:39.75 7:09.51 7:39.32
8:07.94 8:36.76 9:05.40 9:34.06
24 Sidelnik, Nick 16 KC Blazers 9:34.39 -
24.90 52.45 1:20.59 1:49.17
2:17.78 2:46.46 3:15.24 3:44.37
4:13.37 4:42.36 5:11.14 5:40.30
6:09.46 6:38.83 7:08.15 7:37.47
8:06.89 8:36.31 9:05.92 9:34.39
25 Nabors, John 16 The Woodlands 9:34.85 -
25.53 52.70 1:21.25 1:49.97
2:18.66 2:47.32 3:16.15 3:45.13
4:14.26 4:43.60 5:13.05 5:42.57
6:11.85 6:41.31 7:10.75 7:40.27
8:09.24 8:38.58 9:07.55 9:34.85
26 Pigott, Josh 18 Shreveport Swim 9:34.88 -
25.86 54.09 1:22.52 1:51.47
2:20.38 2:49.50 3:18.25 3:47.26
4:16.29 4:45.74 5:14.86 5:44.18
6:13.54 6:42.96 7:12.06 7:40.94
8:10.05 8:39.56 9:08.33 9:34.88
27 Dillehay, David 18 Excel Aquatics 9:35.98 -
25.37 53.19 1:21.93 1:50.55
2:19.21 2:47.97 3:16.89 3:45.84
4:14.92 4:44.01 5:13.07 5:42.32
6:11.93 6:41.61 7:11.24 7:40.85
8:10.46 8:39.81 9:08.54 9:35.98
28 Kelley, Wade 14 Stingrays 9:36.18 -
26.65 55.56 1:24.55 1:53.70
2:22.48 2:50.82 3:19.64 3:48.54
4:17.46 4:46.48 5:15.56 5:44.60
6:13.77 6:43.06 7:12.00 7:41.30
8:10.48 8:39.67 9:08.59 9:36.18
29 Ribeiro, Alan 15 Fort Lauderdale 9:36.49 -
25.14 52.71 1:21.01 1:49.84
2:18.73 2:47.65 3:16.55 3:45.51
4:14.63 4:43.94 5:13.09 5:42.39
6:11.75 6:41.24 7:10.67 7:40.23
8:09.77 8:39.50 9:08.82 9:36.49
30 Hurt, Chris 18 Kerr-McGee Swim Club 9:36.64 -
25.75 53.33 1:21.48 1:49.84
2:18.43 2:46.90 3:15.76 3:44.97
4:13.96 4:43.21 5:12.45 5:41.84
6:11.40 6:40.75 7:10.24 7:39.91
8:08.15 8:37.93 9:07.86 9:36.64
31 Helfers, Edward 16 Clayton Shaw Park 9:37.37 -
26.29 54.70 1:23.39 1:51.75
2:20.54 2:49.38 3:18.38 3:47.33
4:16.43 4:45.70 5:14.84 5:43.95
6:13.25 6:42.98 7:12.86 7:42.18
8:11.22 8:40.86 9:09.76 9:37.37
32 Krysak, Joe 17 Mountaineer Aquatic 9:37.69 -
26.63 55.16 1:24.22 1:53.15
2:21.89 2:50.45 3:19.12 3:47.96
4:16.82 4:45.78 5:14.57 5:43.43
6:12.41 6:41.70 7:11.51 7:41.22
8:10.66 8:40.34 9:09.70 9:37.69
33 Rule, Dan 15 Pilot-Knoxville 9:38.47 -
26.55 54.72 1:23.27 1:52.15
2:20.97 2:50.11 3:19.16 3:48.16
4:17.45 4:46.99 5:16.48 5:45.83
6:14.97 6:44.14 7:13.33 7:42.55
8:11.77 8:41.01 9:10.24 9:38.47
34 Pedersen, Dane 18 Sunkist 9:39.55 -
25.52 53.09 1:21.45 1:49.96
2:19.39 2:48.31 3:16.67 3:45.63
4:14.59 4:44.36 5:14.14 5:43.82
6:13.18 6:43.27 7:11.88 7:40.33
8:09.14 8:39.25 9:09.89 9:39.55
35 Ackley, Andrew 16 NC Aquatic Club 9:41.75 -
25.56 53.18 1:21.24 1:49.85
2:18.82 2:47.90 3:17.10 3:46.56
4:15.97 4:45.69 5:15.25 5:45.01
6:14.93 6:44.72 7:14.59 7:44.30
8:14.12 8:43.83 9:13.16 9:41.75
36 Hemphill, Jonathan 17 Lawrence AquaHawks 9:42.25 -
26.32 54.79 1:23.51 1:52.38
2:21.41 2:50.40 3:19.28 3:48.41
4:17.55 4:46.77 5:16.14 5:45.26
6:14.54 6:44.07 7:13.44 7:43.28
8:13.05 8:43.02 9:12.97 9:42.25
37 Spires, David 15 KC Blazers 9:43.51 -
25.62 53.57 1:22.30 1:51.06
2:19.88 2:48.86 3:18.11 3:47.47
4:16.92 4:46.56 5:16.18 5:45.84
6:15.65 6:45.33 7:15.30 7:45.29
8:15.14 8:44.82 9:14.52 9:43.51
38 Abramczyk, Chris 19 Sunrise Seahawks 9:45.28 -
26.41 54.59 1:23.24 1:52.42
2:21.51 2:50.71 3:19.90 3:49.19
4:18.64 4:48.14 5:17.97 5:47.74
6:17.39 6:47.02 7:16.89 7:46.67
8:16.64 8:46.60 9:16.20 9:45.28
39 Pearson, Chris 16 Columbia Clippers 9:51.94 -
26.33 55.03 1:24.17 1:53.70
2:23.29 2:52.86 3:22.48 3:52.24
4:22.30 4:52.34 5:22.69 5:53.22
6:23.55 6:53.66 7:23.81 7:53.82
8:23.90 8:53.77 9:23.44 9:51.94
Event 3 Women 100 Free
Sponsor: Health Partners
American: * 47.61 Jenny Thompson 03/1992
Junior Champ: ! 49.82 Cathy Ritch 03/1985
Junior SE: # 50.87 Keegan Walkley 03/1997
SNAT: ------ 51.29
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Faulkner, Jaclyn 14 New Orleans Aquatics 51.43 20
24.67 51.43
2 Ross, Ann 17 Georgia Coastal 51.60 17
24.83 51.60
3 Smith, Marshi 14 Potomac Marlins 51.75 16
24.92 51.75
4 Smith, Erin 16 KC Blazers 51.78 15
25.18 51.78
5 Welsh, Megan 15 Fort Lauderdale 51.91 14
24.96 51.91
6 Marshall, Dallas 16 Academy of TX Aq Champs 51.98 13
24.97 51.98
7 Drolet, Meagen 17 Mecklenburg 52.18 12
25.42 52.18
8 Blaney, Catherine 17 Swim Columbia 52.97 11
25.44 52.97
* B-Finals
9 Stahley, Desiree 14 Trinity Aquatic 52.09 9
24.83 52.09
10 Swenson, Erin 16 Clayton Shaw Park 52.18 7
25.14 52.18
11 Cross, Laura 17 Fort Lauderdale 52.20 6
25.43 52.20
12 Ullrich, Laura 15 Snowbird Aquatics 52.32 5
25.44 52.32
13 Vrooman, Marci 15 Lakeside 53.03 4
25.72 53.03
14 Koch, Rebecca 16 Southeast Texas Aq 53.06 3
25.83 53.06
15 Gordon, Rebecca 17 Fort Lauderdale 53.47 2
25.55 53.47
16 Shamblin, Martha 15 Pilot-Knoxville 54.28 1
25.97 54.28
* C-Finals
17 Gruber, Amy 16 Little Rock Dolphins 52.43 -
24.19 52.43
18 Archer, Krissy 13 Old Dominion Aquatic 52.89 -
24.43 52.89
19 Merriam, Katherine 17 Topeka Swim Assoc 52.92 -
24.00 52.92
20 Heitz, Erin 17 Fort Lauderdale 53.12 -
24.51 53.12
21 Langley, Valerie 17 The Woodlands 53.15 -
24.23 53.15
22 House, Jennifer 16 Bowie Aquatic Club 53.28 -
24.40 53.28
23 Ridgeway, Rachel 13 Lake Forest Swim 53.42 -
24.57 53.42
24 Goldman, Jackie 14 New Trier 53.84 -
24.83 53.84
Event 4 Men 100 Free
Sponsor: NationsBank
American: * 41.80 Matt Biondi 04/1987
Junior Champ: ! 44.64 Greg Busse 03/1997
Junior SE: # 44.64 Greg Busse 03/1997
SNAT: ------ 45.19
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Rosal, Raymond 17 Clearwater Aquatic 45.25 20
21.75 45.25
2 McCrary, Chris 17 Rec Plex Sharks 45.68 17
21.79 45.68
3 Kemp, Chris 17 Grapevine-Colley 45.81 16
22.36 45.81
4 Kapchinske, Andy 18 Kerr-McGee Swim Club 45.92 15
21.79 45.92
5 Vick, Daniel 18 Bull City Aquatics 46.14 14
22.03 46.14
6 Yunez, Antonio 19 Miami Swimming 46.22 13
22.25 46.22
7 Brock, Adam 18 Sea Dragons 46.40 12
22.45 46.40
8 Boon, Sanders 18 Bull City Aquatics 47.67 11
22.76 47.67
* B-Finals
9 Severin, Marc 18 Herndon Aquatics 46.50 9
22.45 46.50
10 Morrisette, Matt 18 Old Dominion Aquatic 46.64 7
22.61 46.64
11 Goldberg, Bryan 15 Fort Lauderdale 46.70 6
22.84 46.70
12 Demyen-Jones, Jason 19 Southeast Texas Aq 46.76 5
22.29 46.76
13 Erasmus, Marc 17 The Woodlands 46.81 4
22.54 46.81
14 Diers, Tony 18 Katy Aquatics 46.88 3
22.34 46.88
15 Crosby, Shamus 16 Bayou Elite 47.00 2
22.83 47.00
16 Long, Richard 16 Fort Eustis 47.39 1
22.77 47.39
* C-Finals
17 Schultz, Justin 17 College Sta/Bryan Aquat 46.75 -
22.51 46.75
18 Patrick, Tim 15 Rockwood 46.78 -
22.30 46.78
19 Kramer, Mickey 16 St Petersburg AC 46.86 -
22.35 46.86
20 Ewert, Aaron 18 City of Richardson 46.95 -
22.61 46.95
21 Gettelfinger, Brian 17 Lakeside 47.14 -
22.65 47.14
22 Cahill, Adam 17 Colonel Aquatics 47.19 -
22.39 47.19
23 Poethen, Dominik 18 High Point Swim Club 47.36 -
22.82 47.36
24 Seelbach, Will 18 Lakeside 47.61 -
22.82 47.61
Event 5 Women 200 Breast
Sponsor: Lemay Bank
American: * 2:09.06 Mary Ellen Blanchard 03/1989
Junior Champ: ! 2:15.34 Carly Geehr 03/1997
Junior SE: # 2:16.78 Lindsay Ertter 03/1997
SNAT: ------ 2:19.29
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Furkin, Susan 18 Sugar Creek 2:19.56 20
31.88 1:07.44 1:43.11 2:19.56
2 Fenter, Valerie 15 The Woodlands 2:19.73 17
31.46 1:06.82 1:43.10 2:19.73
3 Schaffner, Rachael 16 Curl-Burke Swim Club 2:20.24 16
32.62 1:07.56 1:44.83 2:20.24
4 Danforth, Katey 17 North Baltimore 2:20.66 15
32.28 1:07.79 1:44.04 2:20.66
5 Lane, Leah 17 Stingrays 2:20.88 14
31.90 1:07.66 1:44.18 2:20.88
6 Dewitt, Kristina 17 Houston Elite 2:21.19 13
32.04 1:07.80 1:44.10 2:21.19
7 Brannock, Nicole 17 North Baltimore 2:21.44 12
31.28 1:06.77 1:43.42 2:21.44
8 Kuga, Katie 17 Curl-Burke Swim Club 2:22.00 11
31.85 1:07.71 1:44.45 2:22.00
* B-Finals
9 Powell, Melissa 18 SwimTulsa 2:21.07 9
32.14 1:07.71 1:44.01 2:21.07
10 Dabney, Alyson 16 Mecklenburg 2:21.61 7
32.76 1:08.68 1:45.03 2:21.61
11 Burke, Kelly 15 Curl-Burke Swim Club 2:22.80 6
32.60 1:08.96 1:45.62 2:22.80
12 Cooper, Elizabeth 17 York Swim Club 2:23.04 5
32.20 1:08.61 1:45.45 2:23.04
13 Clabby, Meghan 18 Coral Springs 2:23.15 4
32.71 1:08.96 1:45.91 2:23.15
14 Miller, Jessica 16 Curl-Burke Swim Club 2:24.01 3
32.34 1:08.50 1:46.08 2:24.01
15 Molina, Tamara 16 Curl-Burke Swim Club 2:24.32 2
33.07 1:09.15 1:46.27 2:24.32
16 Sickles, Amy 18 Mountaineer Aquatic 2:26.30 1
33.30 1:10.03 1:47.51 2:26.30
* C-Finals
17 Bissell, Caitlin 16 Old Dominion Aquatic 2:23.57 -
33.17 1:09.39 1:46.63 2:23.57
18 Morford, Megan 15 Lawrence AquaHawks 2:23.62 -
32.66 1:09.10 1:46.83 2:23.62
19 Parker, Diane 16 Chesapeake Bay Aquatic 2:23.85 -
32.66 1:09.50 1:46.63 2:23.85
20 Lentz, Jenny 16 Peak Swimming 2:25.37 -
31.88 1:08.19 1:46.31 2:25.37
21 Messmore, Ashley 14 Clearwater Aquatic 2:25.72 -
33.46 1:10.22 1:47.94 2:25.72
22 Lundy, Danielle 14 North Baltimore 2:25.75 -
31.40 1:07.45 1:45.42 2:25.75
23 Scaringi, Vanessa 15 Fort Lauderdale 2:26.09 -
33.07 1:09.77 1:47.67 2:26.09
24 Haney, Sara 15 Dallas Mustangs 2:26.56 -
32.87 1:09.76 1:48.22 2:26.56
Event 6 Men 200 Breast
Sponsor: Fisher - Rosemount
American: * 1:53.77 Mike Barrowman 03/1990
Junior Champ: ! 1:59.79 Drew Calver 03/1992
Junior SE: # 2:00.10 Ed Moses 03/1998
SNAT: ------ 2:02.59
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Kittrell, Josh 17 Wichita Swim Club 2:02.24 SNAT 20
27.98 58.89 1:30.37 2:02.24
2 Betts, Justin 18 Curl-Burke Swim Club 2:03.77 17
27.90 59.19 1:30.96 2:03.77
3 Long, Richard 16 Fort Eustis 2:03.81 16
28.43 1:00.10 1:32.02 2:03.81
4 Baicy, Joe 18 Tarheel Aqua Racers 2:04.49 15
28.29 59.63 1:31.90 2:04.49
5 Cuker, Aaron 17 Fort Eustis 2:04.77 14
28.57 1:00.29 1:32.56 2:04.77
6 Fike, James 17 Curl-Burke Swim Club 2:05.54 13
29.31 1:01.32 1:33.23 2:05.54
- Binkowski, Dan 17 Pine Crest Swim Club DQ -
28.34 1:00.29 1:32.99 2:04.57
- Halasz, Murph 16 Nova of Virginia DQ -
28.94 1:01.51 1:34.20 2:06.27
* B-Finals
9 Rademacher, Jesse 18 Mecklenburg 2:06.30 9
29.46 1:01.99 1:33.98 2:06.30
10 Harbuck, James 18 Highlander 2:06.83 7
28.33 1:00.05 1:33.19 2:06.83
11 Widener, Zach 18 Grapevine-Colley 2:07.09 6
28.45 1:00.52 1:33.26 2:07.09
12 Bassett, Ethan 18 Curl-Burke Swim Club 2:07.22 5
28.88 1:01.06 1:33.93 2:07.22
13 Egerman, Michael 17 Southeast Texas Aq 2:07.46 4
28.61 1:00.43 1:33.66 2:07.46
14 Buslepp, Brandon 17 Fort Lauderdale 2:07.57 3
29.04 1:01.31 1:34.27 2:07.57
15 Foster, Robbie 17 Frankfort Area Swim Tea 2:07.80 2
28.78 1:01.65 1:35.12 2:07.80
- Helfrich, Griff 15 Coast Guard Blue Dolphi DQ -
29.32 1:01.52 1:34.70 2:08.08
* C-Finals
17 Biedrzycki, Chris 17 Mecklenburg 2:07.14 -
29.06 1:01.29 1:34.15 2:07.14
18 Royce, Danny 17 Poseidon Swimming 2:07.56 -
29.22 1:01.88 1:34.48 2:07.56
19 Williams, Drew 19 SwimTulsa 2:07.59 -
29.45 1:02.42 1:35.18 2:07.59
20 Glass, Greg 16 Mecklenburg 2:07.97 -
29.08 1:01.28 1:34.18 2:07.97
21 Evans, John 16 Green Terror 2:08.04 -
29.43 1:01.49 1:34.32 2:08.04
22 Norman, Matt 18 Potomac Marlins 2:08.23 -
28.70 1:01.17 1:34.44 2:08.23
23 Rucker, Matthew 17 Elmwood Sharks 2:08.68 -
28.48 1:00.88 1:35.20 2:08.68
24 Miller, Michael 18 Pine Crest Swim Club 2:10.09 -
29.19 1:02.33 1:35.87 2:10.09
Event 7 Women 200 Back
Sponsor: Speedo
American: * 1:52.98 Whitney Hedgepeth 03/1992
Junior Champ: ! 1:56.92 Kerry O'Hanlon 03/1992
Junior SE: # 1:59.42 Bethany Lindberg 03/1998
SNAT: ------ 2:01.79
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Riddle, Megan 17 North Baltimore 1:58.99#SNAT 20
27.97 57.66 1:28.21 1:58.99
2 Wooten, Sarah 17 West Florida 1:59.89 SNAT 17
28.81 58.98 1:29.45 1:59.89
3 Tucker, Stephanie 16 Lakeside 2:01.76 SNAT 16
29.15 59.57 1:30.51 2:01.76
4 Souders, Suzanne 15 Rockwood 2:02.02 15
29.08 59.60 1:31.06 2:02.02
5 Bergman, Jill 16 Lake Forest Swim 2:02.28 14
28.16 58.82 1:30.54 2:02.28
6 Smith, Michelle 17 Clearwater Aquatic 2:02.75 13
28.66 59.31 1:31.00 2:02.75
7 Kenney, Laura 16 City of Plano 2:02.97 12
29.29 1:00.16 1:31.50 2:02.97
8 Amesbury, Quinn 17 Curl-Burke Swim Club 2:03.51 11
29.18 59.60 1:31.21 2:03.51
* B-Finals
9 Gamblin, Mary 15 NC Aquatic Club 2:02.38 9
28.53 59.45 1:30.92 2:02.38
10 Azevedo, Laura 16 Coral Springs 2:02.42 7
29.64 59.82 1:30.91 2:02.42
11 Smith, Marshi 14 Potomac Marlins 2:02.81 6
28.31 59.12 1:31.03 2:02.81
12 Marshall, Dallas 16 Academy of TX Aq Champs 2:03.03 5
29.04 59.97 1:31.73 2:03.03
13 Paglini, Katherine 15 Chicago Latin SC 2:04.81 4
28.95 1:00.05 1:32.73 2:04.81
14 Gardner, Sarah 15 Mecklenburg 2:05.74 3
30.03 1:01.59 1:33.63 2:05.74
15 Soladay, Jaclyn 14 Mecklenburg 2:05.86 2
30.36 1:01.97 1:34.38 2:05.86
16 Shamblin, Martha 15 Pilot-Knoxville 2:06.81 1
30.62 1:02.85 1:34.85 2:06.81
* C-Finals
17 Wolters, Megan 15 Delta State Univ Aquati 2:04.89 -
29.00 1:00.22 1:32.43 2:04.89
18 Arey, Kristen 14 Mecklenburg 2:04.92 -
30.11 1:01.47 1:33.57 2:04.92
19 Marella, Kristen 16 Curl-Burke Swim Club 2:05.10 -
29.66 1:01.14 1:32.86 2:05.10
20 Cross, Laura 17 Fort Lauderdale 2:05.20 -
30.13 1:01.85 1:33.93 2:05.20
21 Hug, Elizabeth 17 Sea Hawks 2:06.08 -
29.36 1:01.31 1:34.04 2:06.08
22 Walker, Kate 17 Rockville-Montgomery 2:06.33 -
29.22 1:00.84 1:33.75 2:06.33
23 Pumphrey, Jenaca 17 Wichita Swim Club 2:06.69 -
29.59 1:01.33 1:34.53 2:06.69
24 O'Neill, Meg 18 Scenic City Aquatic Clu 2:06.78 -
30.35 1:02.24 1:34.75 2:06.78
Event 8 Men 200 Back
Sponsor: Plaza Motors
American: * 1:40.06 Brian Retterer 03/1995
Junior Champ: ! 1:45.90 Jamie Rauch 03/1997
Junior SE: # 1:47.63 Chris Mousetis 03/1997
SNAT: ------ 1:49.29
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 O'Bryan, Bobby 17 Little Rock Dolphins 1:48.27 SNAT 20
25.10 52.46 1:20.55 1:48.27
2 Bott, Nick 16 Clayton Shaw Park 1:48.66 SNAT 17
26.12 53.79 1:21.41 1:48.66
3 Greenwood, Christophe 16 Nova of Virginia 1:49.12 SNAT 16
26.56 54.51 1:21.97 1:49.12
4 Moccari, Cameron 15 Raleigh Swim Assoc 1:49.18 SNAT 15
26.36 54.22 1:21.51 1:49.18
5 Orton, Adam 17 Herndon Aquatics 1:49.36 14
26.20 53.98 1:21.86 1:49.36
6 Baer, Morgan 16 Fort Lauderdale 1:50.57 13
25.80 53.57 1:22.24 1:50.57
7 Underhill, Colin 16 Lakeside 1:51.06 12
26.60 54.38 1:22.72 1:51.06
8 Walker, Cory 17 Lake Area Pirates 1:51.33 11
26.27 53.93 1:22.68 1:51.33
* B-Finals
9 Liscinsky, Mark 17 Rockville-Montgomery 1:50.96 9
26.27 54.70 1:22.84 1:50.96
10 Hill, Josh 17 MidCity Arlington 1:51.20 7
26.72 55.20 1:23.47 1:51.20
11 Nath, Cody 18 Wichita Swim Club 1:51.29 6
26.22 54.33 1:22.84 1:51.29
12 Severin, Marc 18 Herndon Aquatics 1:51.67 5
26.33 54.91 1:23.27 1:51.67
13 Ewert, Aaron 18 City of Richardson 1:51.70 4
26.65 55.35 1:23.78 1:51.70
14 Shelhorse, Kenny 16 Monocacy Aquatic 1:52.01 3
26.73 55.19 1:23.98 1:52.01
15 Plummer, Ryan 17 Oklahoma Aquatics 1:52.90 2
25.93 53.93 1:23.28 1:52.90
16 Tingley, Chris 16 Lakeside 1:53.94 1
26.89 55.48 1:24.68 1:53.94
* C-Finals
17 Wansley, Hal 18 Mecklenburg 1:52.17 -
26.48 54.64 1:23.44 1:52.17
18 Schultz, Scott 17 Pine Crest Swim Club 1:52.24 -
26.99 55.36 1:23.90 1:52.24
19 Balfour, John 16 City of Plano 1:53.02 -
26.57 55.22 1:24.35 1:53.02
20 Younger, Jeffrey 17 Rockwood 1:53.84 -
26.50 54.51 1:23.61 1:53.84
21 Donohue, Patrick 17 Wichita Swim Club 1:54.04 -
26.33 55.15 1:24.88 1:54.04
22 Norton, Tim 17 SwimTulsa 1:54.23 -
26.87 55.48 1:24.77 1:54.23
23 O'Brien, Shannon 17 St Petersburg AC 1:55.13 -
26.17 54.70 1:24.32 1:55.13
24 Fulton, Joshua 16 Fort Eustis 1:56.06 -
26.38 55.26 1:25.64 1:56.06
Event 9 Women 200 Fly
Sponsor: Merrill Lynch
American: * 1:52.99 Mary T. Meagher 04/1981
Junior Champ: ! 1:59.30 Sylvia Bereknyei 03/1996
Junior SE: # 2:01.05 Lauren Lubus 03/1998
SNAT: ------ 2:03.69
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Fuccillo, Jeana 14 Rockwood 2:01.33 SNAT 20
27.67 58.34 1:29.63 2:01.33
2 Wittsack, Holly 16 Monocacy Aquatic 2:02.77 SNAT 17
28.47 59.03 1:30.66 2:02.77
3 Danforth, Katey 17 North Baltimore 2:04.58 16
28.22 59.45 1:31.88 2:04.58
4 Clifford, Meghann 17 Mecklenburg 2:04.61 15
28.88 1:00.11 1:32.10 2:04.61
5 McCubbins, Kathleen 17 Nova of Virginia 2:04.68 14
27.82 58.46 1:30.96 2:04.68
6 Deviese, Jill 17 Fort Eustis 2:05.24 13
28.69 1:00.36 1:32.54 2:05.24
7 Hancock, Amy 16 North Baltimore 2:05.39 12
28.17 59.32 1:31.65 2:05.39
8 Herman, Allison 14 NC Aquatic Club 2:06.41 11
28.11 59.77 1:33.09 2:06.41
* B-Finals
9 Genova, Victoria 15 Coral Springs 2:04.98 9
28.32 59.63 1:32.23 2:04.98
10 Baron, Danielle 18 City of Plano 2:05.55 7
28.38 1:00.31 1:32.33 2:05.55
11 Miller, Stephanie 15 Stingrays 2:05.76 6
28.53 1:00.56 1:33.38 2:05.76
12 Stranghoener, Mary 16 Clayton Shaw Park 2:06.60 5
28.35 1:00.31 1:33.31 2:06.60
13 Dawson, Becca 16 Rockwood 2:06.73 4
28.40 59.80 1:32.50 2:06.73
14 Ecott, Kim 17 Plantation 2:07.62 3
28.13 1:00.09 1:33.55 2:07.62
15 Moore, Katie 16 Mecklenburg 2:08.50 2
28.83 1:01.08 1:34.34 2:08.50
- Thomas, Jill 18 Crawfish Aquatics DQ -
28.79 1:00.37 1:32.80 2:05.29
* C-Finals
17 Beard, Blair 17 Swim Florida 2:06.07 -
28.93 1:00.81 1:33.45 2:06.07
18 Mountjoy, Meredith 15 Lakeside 2:06.09 -
28.75 1:00.77 1:33.53 2:06.09
19 Hooper, Christie 16 Excel Aquatics 2:06.56 -
28.26 1:00.24 1:33.16 2:06.56
20 Chapman, Anna 18 Brunswick YWCA 2:06.58 -
28.17 1:00.04 1:33.16 2:06.58
21 Ebert, Nicole 15 The Woodlands 2:06.60 -
28.82 1:00.62 1:33.75 2:06.60
22 Brumbaugh, Sara 16 Rockwood 2:08.00 -
28.46 1:00.62 1:33.64 2:08.00
23 Smith, Amanda 15 Mecklenburg 2:08.46 -
29.68 1:02.28 1:35.35 2:08.46
24 Lee, Elaine 17 City of Plano 2:08.78 -
28.25 1:00.83 1:34.53 2:08.78
Event 10 Men 200 Fly
Sponsor: BJC Health Systems
American: * 1:41.78 Melvin Stewart 03/1991
Junior Champ: ! 1:47.79 Dan Van Hemert 03/1992
Junior SE: # 1:47.93 Jeff Dash 03/1997
SNAT: ------ 1:49.79
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Raab, Michael 16 Rockville-Montgomery 1:51.05 20
25.34 53.34 1:22.11 1:51.05
2 Derieg, Lir 17 City of Mobile 1:51.13 17
25.10 54.10 1:22.43 1:51.13
3 Hansen, Scott 16 KC Blazers 1:51.39 16
25.11 53.40 1:22.07 1:51.39
4 Carrig, Jack 17 Nova of Virginia 1:51.51 15
24.89 53.08 1:22.05 1:51.51
5 Nilson, Matthew 18 Williamsburg Aquatic 1:51.64 14
25.57 54.21 1:22.78 1:51.64
6 Dunham, Brian 18 Poseidon Swimming 1:51.77 13
25.33 53.67 1:22.63 1:51.77
7 Scholz, Blake 15 Katy Aquatics 1:51.89 12
25.06 53.44 1:22.36 1:51.89
8 Baxter, Mark 18 Mecklenburg 1:51.93 11
25.88 53.79 1:22.51 1:51.93
* B-Finals
9 Allen, Max 17 Raleigh Swim Assoc 1:51.92 9
25.75 53.80 1:22.73 1:51.92
10 Johnston, Josh 17 Space City Aquatic 1:52.06 7
25.09 52.61 1:21.32 1:52.06
11 Cessac, Scott 18 First Colony Swim Team 1:53.00 6
25.39 54.04 1:23.28 1:53.00
12 Easterday, Matt 17 Green Terror 1:53.04 4.5
25.66 54.43 1:23.26 1:53.04
12 Banhos, Pablo 16 Fort Lauderdale 1:53.04 4.5
26.01 54.36 1:23.28 1:53.04
14 Fassino, Bart 18 Academy of TX Aq Champs 1:53.14 3
24.76 53.47 1:23.02 1:53.14
15 Perry, Warren 18 Raleigh Swim Assoc 1:53.43 2
25.50 54.03 1:23.77 1:53.43
16 Wilson, Jon 15 Nova of Virginia 1:55.03 1
25.16 54.17 1:24.25 1:55.03
* C-Finals
17 Kuczik, Robert 17 Highlander 1:52.33 -
25.96 55.16 1:23.41 1:52.33
18 Trabona, Trent 17 The Woodlands 1:53.16 -
25.32 54.18 1:23.15 1:53.16
19 Cenci, Nicholas 16 Lewisville Aquatic Club 1:54.05 -
26.10 55.68 1:25.16 1:54.05
20 Rodriguez, Sebastian 16 Southeast Texas Aq 1:54.36 -
26.20 55.93 1:25.75 1:54.36
21 Mize, Derek 18 Sunkist 1:54.66 -
25.44 53.95 1:23.04 1:54.66
22 Proffitt, Jordie 17 Henderson YMCA 1:56.30 -
25.49 54.48 1:24.92 1:56.30
23 Helfrich, Griff 15 Coast Guard Blue Dolphi 1:57.02 -
26.48 55.81 1:26.22 1:57.02
- Attaya, Kc 17 Southeast Texas Aq DQ -
25.44 54.79 1:23.58 1:53.20
Event 11 Women 200 Free
Sponsor: NationsBank
American: * 1:43.28 Nicole Haislett 03/1992
Junior Champ: ! 1:47.85 Cathy Ritch 03/1985
Junior SE: # 1:49.99 Molly Freedman 03/1997
NATL: ------ 1:50.79
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Swenson, Erin 16 Clayton Shaw Park 1:51.36 20
25.95 54.19 1:22.95 1:51.36
2 Vrooman, Marci 15 Lakeside 1:51.71 17
26.48 54.47 1:22.91 1:51.71
3 Hansen, Lindsay 16 Clearwater Aquatic 1:51.96 16
26.28 54.28 1:23.11 1:51.96
4 Smith, Marshi 14 Potomac Marlins 1:52.07 15
25.76 53.70 1:22.65 1:52.07
5 Moore, Katie 16 Mecklenburg 1:52.30 14
26.62 54.99 1:23.81 1:52.30
6 Smith, Erin 16 KC Blazers 1:52.34 13
26.03 54.19 1:23.37 1:52.34
7 Koch, Rebecca 16 Southeast Texas Aq 1:52.62 12
26.30 54.54 1:23.38 1:52.62
8 Saxe, Jamie 14 Rockwood 1:52.76 11
26.31 54.59 1:23.62 1:52.76
* B-Finals
9 Lipskis, Laura 15 St Charles Swim Team 1:52.52 9
26.25 54.90 1:23.88 1:52.52
10 Gardner, Sarah 15 Mecklenburg 1:53.15 7
26.73 55.43 1:24.31 1:53.15
11 Anderson, Chrissy 15 Rockville-Montgomery 1:53.53 6
27.08 56.06 1:24.98 1:53.53
12 Wilson, Ashley 16 Mountaineer Aquatic 1:53.59 5
27.03 55.73 1:24.81 1:53.59
13 Franco, Blanca 16 Trinity Aquatic 1:53.88 4
26.29 55.17 1:23.99 1:53.88
14 Blaney, Catherine 17 Swim Columbia 1:54.48 3
26.66 55.73 1:25.03 1:54.48
15 Riddle, Megan 17 North Baltimore 1:55.11 2
26.82 55.90 1:25.68 1:55.11
16 Shannon, Garrett 18 Swim Florida 2:03.00 1
28.56 58.84 1:30.82 2:03.00
* C-Finals
17 McLaughlin, Jenn 18 Curl-Burke Swim Club 1:53.02 -
26.59 55.16 1:24.20 1:53.02
18 Souders, Suzanne 15 Rockwood 1:53.36 -
26.55 55.24 1:24.62 1:53.36
19 Wooten, Sarah 17 West Florida 1:53.45 -
26.67 55.40 1:24.74 1:53.45
20 Knepper, Megan 15 Curl-Burke Swim Club 1:53.55 -
26.88 55.53 1:24.64 1:53.55
21 Hooper, Christie 16 Excel Aquatics 1:53.57 -
26.17 54.67 1:24.14 1:53.57
22 Hlavka, Lacey 18 Curl-Burke Swim Club 1:53.83 -
27.56 56.16 1:24.92 1:53.83
23 Duffy, Nicole 17 Rockwood 1:53.89 -
26.63 55.68 1:24.84 1:53.89
24 Ross, Ann 17 Georgia Coastal 1:53.98 -
26.03 54.11 1:23.44 1:53.98
Event 12 Men 200 Free
Sponsor: Lemay Bank
American: * 1:33.03 Matt Biondi 03/1987
Junior Champ: ! 1:36.74 Chris Eckerman 03/1992
Junior SE: # 1:38.43 Luis Rojas 03/1998
NATL: ------ 1:39.19
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Schultz, Scott 17 Pine Crest Swim Club 1:39.83 20
23.36 48.74 1:14.35 1:39.83
2 Boon, Sanders 18 Bull City Aquatics 1:40.36 17
23.62 49.23 1:14.96 1:40.36
3 Goldberg, Bryan 15 Fort Lauderdale 1:40.60 16
23.22 48.61 1:15.15 1:40.60
4 Dewey, Rick 17 Southeast Texas Aq 1:40.94 15
24.04 49.64 1:15.49 1:40.94
5 Beasley, Matt 15 Rockwood 1:41.37 14
23.54 48.79 1:14.99 1:41.37
6 Finley, Mark 19 Rockwood 1:41.47 13
24.43 50.82 1:16.42 1:41.47
7 Zurowski, Dan 17 Occoquan Swimming 1:42.01 12
24.17 49.90 1:16.07 1:42.01
8 Durley, Stephen 18 Rockwood 1:42.43 11
24.00 50.30 1:16.53 1:42.43
* B-Finals
9 Greenwood, Christophe 16 Nova of Virginia 1:41.92 9
24.32 50.42 1:16.44 1:41.92
10 Derieg, Lir 17 City of Mobile 1:42.00 7
24.73 50.71 1:16.54 1:42.00
11 Severin, Marc 18 Herndon Aquatics 1:42.44 6
23.57 49.67 1:15.91 1:42.44
12 Poethen, Dominik 18 High Point Swim Club 1:42.57 5
23.93 49.82 1:16.36 1:42.57
13 Diers, Tony 18 Katy Aquatics 1:42.61 4
24.30 50.13 1:16.30 1:42.61
14 Allen, Max 17 Raleigh Swim Assoc 1:42.77 3
24.60 50.51 1:16.63 1:42.77
15 Wagner, Javier 18 Pine Crest Swim Club 1:42.81 2
24.27 50.25 1:16.59 1:42.81
16 Riley, Brian 17 Southeast Texas Aq 1:43.27 1
24.24 50.90 1:17.23 1:43.27
* C-Finals
17 Cabo, Peter 19 Northern IL Univ 1:42.87 -
23.74 49.81 1:16.81 1:42.87
18 Dibble, Ted 17 Aqua-Tex Swim Team 1:42.89 -
23.85 49.80 1:16.36 1:42.89
19 Seelbach, Will 18 Lakeside 1:42.96 -
23.58 49.63 1:16.57 1:42.96
20 Griffin, Tim 19 Northern IL Univ 1:43.39 -
24.13 50.18 1:16.99 1:43.39
21 Gettelfinger, Brian 17 Lakeside 1:43.73 -
24.05 50.56 1:17.10 1:43.73
22 Zuiderhof, Matt 17 Chesapeake Bay Aquatic 1:44.11 -
23.59 50.10 1:17.65 1:44.11
23 Crosby, Shamus 16 Bayou Elite 1:44.24 -
23.00 49.05 1:16.55 1:44.24
24 Cantonis, Matt 17 St Petersburg AC 1:44.96 -
23.84 50.10 1:17.16 1:44.96
Event 13 Women 400 IM
Sponsor: Fisher - Rosemount
American: * 4:02.28 Summer Sanders 03/1992
Junior Champ: ! 4:16.07 Allison Wagner 03/1992
Junior SE: # 4:19.87 Elizabeth Lavell 03/1998
NATL: ------ 4:24.29
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Cranston, Stephanie 17 Rockwood 4:23.00 NATL 20
29.18 1:02.07 1:35.93 2:09.34
2:46.84 3:24.43 3:54.12 4:23.00
2 Lubus, Lauren 15 Rockwood 4:23.63 NATL 17
27.77 59.11 1:32.98 2:05.75
2:44.93 3:24.46 3:54.56 4:23.63
3 Kenney, Laura 16 City of Plano 4:24.60 16
28.08 1:01.07 1:34.44 2:08.25
2:46.67 3:25.51 3:55.01 4:24.60
4 McAdam, Crystal 17 Decatur Swim Club 4:25.18 15
28.42 1:00.73 1:35.76 2:09.23
2:46.62 3:24.85 3:55.60 4:25.18
5 Lane, Leah 17 Stingrays 4:25.56 14
28.51 1:00.75 1:35.58 2:09.99
2:47.27 3:25.12 3:55.46 4:25.56
6 Kennedy, Katie 16 Swim Florida 4:26.67 13
28.66 1:01.04 1:36.01 2:10.38
2:47.39 3:24.20 3:56.02 4:26.67
7 Miller, Cami 16 KC Blazers 4:29.18 12
28.61 1:01.13 1:36.33 2:10.93
2:49.05 3:27.79 3:58.94 4:29.18
8 Turner, Janna 18 Tarheel Aqua Racers 4:31.13 11
28.86 1:01.98 1:36.25 2:10.35
2:49.26 3:28.83 4:00.68 4:31.13
* B-Finals
9 Thomas, Jill 18 Crawfish Aquatics 4:25.68 9
29.00 1:01.49 1:36.66 2:11.12
2:48.78 3:26.06 3:56.15 4:25.68
10 Beard, Blair 17 Swim Florida 4:26.97 7
29.03 1:01.45 1:36.80 2:11.52
2:48.95 3:26.97 3:57.54 4:26.97
11 Smith, Whitney 17 Nova of Virginia 4:27.06 6
29.43 1:02.26 1:36.52 2:10.19
2:49.07 3:27.89 3:58.07 4:27.06
12 Fry, Laura 17 North Baltimore 4:28.93 5
28.51 1:00.33 1:35.07 2:08.69
2:47.88 3:27.38 3:58.55 4:28.93
13 Nadeau, Kate 16 Excel Aquatics 4:29.43 4
28.00 59.84 1:34.42 2:08.98
2:48.74 3:28.63 3:59.77 4:29.43
14 Kaiser, Kristen 16 Clayton Shaw Park 4:29.77 3
29.04 1:01.30 1:35.55 2:09.29
2:49.04 3:28.81 3:59.72 4:29.77
15 Saxe, Jamie 14 Rockwood 4:30.82 2
28.73 1:02.28 1:36.68 2:10.61
2:49.54 3:28.97 4:00.37 4:30.82
16 Smith, Courtney 14 Nova of Virginia 4:33.28 1
29.93 1:03.56 1:38.37 2:12.29
2:51.85 3:31.12 4:02.79 4:33.28
* C-Finals
17 Rowatt, Ashley 18 Lakeside 4:27.68 -
29.90 1:02.17 1:36.49 2:10.22
2:48.02 3:27.43 3:57.85 4:27.68
18 Foster, Lauren 16 KC Blazers 4:29.54 -
29.11 1:01.89 1:35.26 2:08.23
2:48.28 3:28.44 3:59.55 4:29.54
19 Morford, Megan 15 Lawrence AquaHawks 4:30.53 -
29.73 1:03.19 1:38.09 2:12.07
2:51.06 3:30.20 4:00.84 4:30.53
20 Hettich, Jenny 16 Lakeside 4:31.09 -
30.02 1:04.31 1:38.84 2:12.23
2:50.95 3:29.73 4:01.05 4:31.09
21 Soladay, Jaclyn 14 Mecklenburg 4:31.40 -
29.07 1:01.38 1:34.34 2:07.41
2:48.86 3:30.35 4:01.62 4:31.40
22 Fraumann, Sarah 16 Coho Swim Club 4:32.43 -
29.80 1:02.20 1:37.57 2:12.61
2:52.51 3:32.22 4:02.77 4:32.43
23 Mumper, Laura 15 Nova of Virginia 4:32.90 -
29.04 1:02.95 1:37.53 2:11.51
2:51.63 3:31.32 4:02.77 4:32.90
24 Trahan, Kendra 17 City of Lafayette 4:33.35 -
28.99 1:02.37 1:37.70 2:12.07
2:50.82 3:29.84 4:02.43 4:33.35
Event 14 Men 400 IM
Sponsor: Speedo
American: * 3:38.18 Tom Dolan 03/1995
Junior Champ: ! 3:51.42 Greg Dolniak 03/1993
Junior SE: # 3:54.50 Scott Werner 03/1997
NATL: ------ 3:58.49
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Baer, Morgan 16 Fort Lauderdale 3:58.52 20
25.63 54.99 1:24.72 1:54.69
2:29.72 3:04.52 3:32.36 3:58.52
2 Cremer, Paul 18 DADS Club Swim Team 3:58.94 17
26.16 55.17 1:25.98 1:56.70
2:29.93 3:04.47 3:32.10 3:58.94
3 Gonzales, Joe 18 City of Mobile 4:00.13 16
25.38 54.96 1:25.54 1:56.11
2:30.71 3:05.93 3:33.24 4:00.13
4 Liscinsky, Mark 17 Rockville-Montgomery 4:00.50 15
25.08 54.53 1:25.09 1:55.13
2:29.88 3:05.66 3:33.93 4:00.50
5 Bott, Nick 16 Clayton Shaw Park 4:00.65 14
25.33 54.00 1:24.04 1:54.20
2:29.78 3:05.49 3:33.04 4:00.65
6 Dewey, Rick 17 Southeast Texas Aq 4:01.32 13
26.19 55.46 1:25.93 1:56.33
2:32.60 3:08.43 3:36.11 4:01.32
7 Plummer, Ryan 17 Oklahoma Aquatics 4:01.82 12
25.18 54.63 1:25.04 1:54.69
2:30.27 3:06.37 3:34.57 4:01.82
8 Dunham, Brian 18 Poseidon Swimming 4:03.23 11
25.98 55.20 1:26.69 1:57.06
2:32.45 3:07.83 3:35.83 4:03.23
* B-Finals
9 Baicy, Joe 18 Tarheel Aqua Racers 4:00.45 9
25.67 54.65 1:24.49 1:54.53
2:28.96 3:04.50 3:32.74 4:00.45
10 Underhill, Colin 16 Lakeside 4:01.33 7
25.37 54.08 1:23.73 1:53.18
2:29.61 3:05.57 3:34.12 4:01.33
11 Raab, Michael 16 Rockville-Montgomery 4:01.95 6
25.49 53.99 1:25.49 1:56.46
2:32.03 3:07.44 3:35.40 4:01.95
12 Balfour, John 16 City of Plano 4:03.69 5
25.89 55.76 1:26.20 1:56.17
2:31.38 3:07.04 3:35.88 4:03.69
13 Langsett, Robert 15 Fort Lauderdale 4:03.95 4
25.82 54.67 1:26.12 1:57.53
2:32.50 3:08.19 3:36.68 4:03.95
14 Phelps, Michael 13 North Baltimore 4:04.32 3
25.58 54.32 1:25.09 1:55.27
2:32.15 3:09.24 3:37.22 4:04.32
15 Halasz, Murph 16 Nova of Virginia 4:08.26 2
25.68 55.01 1:27.27 1:58.64
2:33.11 3:07.69 3:38.50 4:08.26
16 Cuker, Aaron 17 Fort Eustis 4:11.83 1
26.02 55.49 1:28.80 2:01.65
2:35.43 3:10.28 3:41.62 4:11.83
* C-Finals
17 Royce, Danny 17 Poseidon Swimming 4:03.09 -
26.45 55.92 1:27.71 1:58.34
2:33.05 3:07.12 3:35.65 4:03.09
18 Todes, Jamie 16 Retriever Aquatic Club 4:04.38 -
26.80 57.05 1:28.22 1:58.52
2:33.20 3:09.58 3:36.72 4:04.38
19 Biedrzycki, Chris 17 Mecklenburg 4:04.98 -
27.04 58.07 1:28.77 1:59.39
2:33.89 3:08.72 3:37.55 4:04.98
20 Nabors, John 16 The Woodlands 4:05.35 -
26.49 56.98 1:28.57 2:00.20
2:34.11 3:09.74 3:38.20 4:05.35
21 Edwards, Andrew 16 Southeast Texas Aq 4:05.46 -
25.96 55.78 1:26.94 1:58.47
2:33.12 3:08.51 3:37.16 4:05.46
22 Shue, Mike 17 Swim Florida 4:06.81 -
26.23 55.26 1:27.27 1:57.96
2:33.94 3:10.66 3:39.05 4:06.81
23 Conway, Cory 17 Rockwood 4:07.56 -
26.66 56.64 1:27.84 1:58.24
2:35.04 3:12.11 3:40.15 4:07.56
24 Perry, Warren 18 Raleigh Swim Assoc 4:08.57 -
25.41 54.93 1:27.40 1:59.45
2:35.13 3:11.19 3:40.69 4:08.57
Event 15 Women 400 R-Free
Sponsor: BJC Health Systems
American: * 3:14.97 Florida 03/1993
Junior Champ: ! 3:25.48 Swim Atlanta 03/1997
Junior SE: # 3:25.48 Swim Atlanta 03/1997
NATL: ------ 3:34.59
PL Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 Fort Lauderdale A FLST FG 3:27.99 NATL 40
25.47 53.24 1:17.82 1:44.94
2:09.60 2:36.56 3:01.07 3:27.99
2 Mecklenburg A MAC2 NC 3:31.31 NATL 34
25.95 53.86 1:19.25 1:46.58
2:11.94 2:39.46 3:04.43 3:31.31
3 Clearwater Aquatic A CAT FL 3:31.55 NATL 32
25.78 52.93 1:18.44 1:45.64
2:11.24 2:39.63 3:04.30 3:31.55
4 Rockwood A RSCA OZ 3:32.03 NATL 30
25.35 52.61 1:18.58 1:46.50
2:11.86 2:39.16 3:04.78 3:32.03
5 KC Blazers A KCB MV 3:32.76 NATL 28
25.40 52.60 1:18.07 1:45.92
2:11.66 2:39.38 3:04.98 3:32.76
6 Lakeside A LAK KY 3:33.32 NATL 26
25.78 53.38 1:19.42 1:46.80
2:13.18 2:41.39 3:06.33 3:33.32
7 NC Aquatic Club A NCAC NC 3:33.70 NATL 24
26.33 53.89 1:19.40 1:47.55
2:13.61 2:41.82 3:06.24 3:33.70
8 Curl-Burke Swim Club A CUBU PV 3:33.75 NATL 22
25.74 53.18 1:19.12 1:46.60
2:11.87 2:40.33 3:06.06 3:33.75
9 Tarheel Aqua Racers A TAR NC 3:34.51 NATL 18
25.14 52.07 1:17.84 1:46.15
2:11.74 2:40.02 3:05.92 3:34.51
10 North Baltimore A NBAC MD 3:34.55 NATL 14
25.56 53.81 1:19.45 1:47.20
2:12.79 2:40.90 3:06.75 3:34.55
11 Trinity Aquatic A TAT FL 3:34.62 12
24.88 52.59 1:18.51 1:46.44
2:12.75 2:41.70 3:06.97 3:34.62
12 Fort Lauderdale B FLST FG 3:34.63 10
26.08 53.32 1:19.56 1:47.51
2:13.64 2:42.03 3:07.08 3:34.63
13 Snowbird Aquatics A SNOW PV 3:34.70 8
25.78 53.02 1:18.97 1:47.18
2:12.90 2:41.27 3:06.40 3:34.70
14 Rockville-Montgomery A RMSC1PV 3:34.75 6
25.93 53.14 1:19.10 1:46.95
2:11.92 2:40.16 3:06.26 3:34.75
15 Rockwood B RSCA OZ 3:35.21 4
25.75 53.73 1:19.55 1:47.39
2:13.02 2:40.89 3:06.97 3:35.21
16 Excel Aquatics A XCEL SE 3:35.88 2
25.82 54.08 1:20.00 1:47.76
2:13.70 2:42.54 3:08.05 3:35.88
17 Capitol Sea Devils A TCSD PV 3:35.96 -
25.78 53.92 1:20.23 1:49.22
2:14.71 2:42.69 3:07.79 3:35.96
18 The Woodlands A TWST GU 3:36.21 -
26.24 54.12 1:20.26 1:48.73
2:13.42 2:41.22 3:07.47 3:36.21
19 Wichita Swim Club A WSC MV 3:36.37 -
25.65 53.98 1:20.19 1:48.52
2:14.86 2:43.49 3:08.83 3:36.37
20 Stingrays A RAYS GA 3:36.84 -
25.79 53.74 1:19.83 1:48.73
2:13.87 2:41.82 3:07.97 3:36.84
21 Mecklenburg B MAC2 NC 3:36.86 -
26.22 54.22 1:20.49 1:48.54
2:14.44 2:42.79 3:08.98 3:36.86
22 Clayton Shaw Park A CSPS OZ 3:36.87 -
25.18 52.37 1:18.79 1:47.84
2:14.24 2:42.69 3:08.65 3:36.87
23 Pilot-Knoxville A PACK SE 3:36.92 -
25.60 53.55 1:19.98 1:47.75
2:14.00 2:42.23 3:08.13 3:36.92
24 Old Dominion Aquatic A ODAC VA 3:37.19 -
26.09 54.42 1:20.50 1:49.01
2:15.16 2:44.15 3:09.55 3:37.19
25 Wildkit Swimming A WSO IL 3:37.65 -
25.70 53.66 1:19.51 1:48.40
2:14.56 2:43.54 3:09.35 3:37.65
26 New Trier A NTSC IL 3:38.10 -
25.95 53.70 1:19.72 1:47.89
2:14.43 2:43.89 3:09.87 3:38.10
27 Lake Forest Swim A LFSC IL 3:38.35 -
26.08 54.21 1:20.25 1:48.71
2:14.78 2:43.83 3:09.73 3:38.35
28 Potomac Marlins A PM PV 3:38.58 -
25.92 54.70 1:21.72 1:51.37
2:17.25 2:45.91 3:11.02 3:38.58
29 Coho Swim Club A COHO IL 3:39.68 -
25.84 54.92 1:20.36 1:49.33
2:15.32 2:44.99 3:11.29 3:39.68
30 Crawfish Aquatics A CRAW LA 3:40.24 -
26.10 54.59 1:21.23 1:49.32
2:15.94 2:46.25 3:12.48 3:40.24
31 Lake Forest Swim B LFSC IL 3:40.38 -
26.11 54.21 1:19.75 1:49.12
2:15.68 2:45.09 3:11.23 3:40.38
32 Dallas Mustangs A DM NT 3:40.54 -
26.14 54.57 1:21.15 1:50.09
2:16.95 2:45.65 3:11.66 3:40.54
33 Rockville-Montgomery B RMSC1PV 3:41.21 -
26.23 54.82 1:21.60 1:50.15
2:16.49 2:45.81 3:12.30 3:41.21
34 Fort Eustis A FTE VA 3:42.53 -
26.40 54.29 1:21.41 1:51.73
2:18.02 2:47.17 3:13.46 3:42.53
35 ATAC A ATAC NT 3:43.01 -
26.31 54.78 1:22.38 1:52.10
2:17.82 2:46.95 3:14.07 3:43.01
- St Charles Swim Team A SCST IL DQ -
25.63 53.06 1:18.89 1:47.33
2:12.95 2:41.08 3:06.06 3:34.46
- Hinsdale Swim Club A HSC IL NS -
Event 16 Men 400 R-Free
Sponsor: Fleischmann's Yeast
American: * 2:51.07 Texas 03/1994
Junior Champ: ! 3:01.66 Academy Bullets 03/1997
Junior SE: # 3:01.66 Academy Bullets 03/1997
NATL: ------ 3:07.09
PL Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 Rockwood A RSCA OZ 3:05.71 NATL 40
22.49 46.75 1:08.66 1:32.94
1:54.41 2:19.21 2:41.47 3:05.71
2 Fort Lauderdale A FLST FG 3:07.87 34
22.77 46.72 1:09.48 1:35.06
1:57.57 2:21.87 2:44.00 3:07.87
3 Bull City Aquatics A BULL NC 3:08.15 32
22.26 46.60 1:08.66 1:32.78
1:55.29 2:21.63 2:43.56 3:08.15
4 The Woodlands A TWST GU 3:08.31 30
23.01 47.45 1:09.98 1:34.41
1:56.51 2:21.13 2:43.71 3:08.31
5 Old Dominion Aquatic A ODAC VA 3:08.56 28
22.89 46.66 1:09.49 1:35.42
1:58.30 2:23.22 2:44.89 3:08.56
6 Rec Plex Sharks A RPLX OZ 3:09.00 26
21.62 45.65 1:07.88 1:32.55
1:54.70 2:19.50 2:42.86 3:09.00
7 Wildkit Swimming A WSO IL 3:09.95 24
23.27 48.37 1:10.83 1:36.23
1:59.00 2:23.83 2:45.62 3:09.95
8 Southeast Texas Aq A STAR GU 3:10.22 22
23.44 48.31 1:10.48 1:34.91
1:57.62 2:22.79 2:45.51 3:10.22
9 Excel Aquatics A XCEL SE 3:10.41 18
23.07 48.36 1:11.26 1:36.35
1:59.39 2:24.59 2:46.10 3:10.41
10 Herndon Aquatics A HACC PV 3:10.42 14
23.03 48.79 1:11.68 1:37.50
1:59.92 2:24.57 2:46.35 3:10.42
11 Rockwood B RSCA OZ 3:10.93 12
22.90 47.83 1:10.42 1:34.45
1:57.35 2:23.11 2:46.27 3:10.93
12 Katy Aquatics A KATY GU 3:11.07 10
23.91 48.88 1:11.44 1:36.23
1:58.66 2:23.81 2:46.12 3:11.07
13 Blue Tide Aquatics A BTA GU 3:11.34 8
23.35 48.81 1:11.15 1:36.32
1:59.06 2:24.47 2:47.24 3:11.34
14 Curl-Burke Swim Club A CUBU PV 3:11.51 6
23.86 49.19 1:11.14 1:36.70
1:58.77 2:24.41 2:46.13 3:11.51
15 Lakeside A LAK KY 3:11.56 4
22.87 47.86 1:11.40 1:36.99
2:00.30 2:25.30 2:47.48 3:11.56
16 Pine Crest Swim Club A PCSC FG 3:11.69 2
22.43 46.45 1:10.23 1:35.47
1:58.66 2:24.44 2:47.13 3:11.69
17 Mecklenburg A MAC2 NC 3:11.86 -
23.47 48.47 1:11.26 1:36.40
1:59.58 2:24.67 2:47.33 3:11.86
18 KC Blazers A KCB MV 3:11.88 -
22.86 47.34 1:10.16 1:35.08
1:57.66 2:22.54 2:45.98 3:11.88
19 Miami Swimming A MS FG 3:12.37 -
24.03 49.41 1:12.16 1:36.81
1:58.86 2:23.01 2:45.87 3:12.37
20 Fort Eustis A FTE VA 3:12.42 -
22.62 48.07 1:10.61 1:36.93
2:00.09 2:25.95 2:48.24 3:12.42
21 City of Richardson A COR NT 3:12.63 -
22.78 47.22 1:09.97 1:35.82
1:58.83 2:23.81 2:47.09 3:12.63
22 Elmwood Sharks A ES LA 3:12.86 -
23.25 47.89 1:11.12 1:36.97
2:00.00 2:25.81 2:48.22 3:12.86
23 St Petersburg AC A SPA FL 3:13.09 -
22.90 48.08 1:09.97 1:34.59
1:57.31 2:22.84 2:46.49 3:13.09
24 KC Dolphins A KCD MV 3:13.79 -
22.60 47.26 1:10.49 1:35.42
1:58.91 2:25.05 2:47.90 3:13.79
25 Rockville-Montgomery A RMSC1PV 3:13.80 -
22.59 46.88 1:10.57 1:35.98
1:58.73 2:24.33 2:47.72 3:13.80
26 Clayton Shaw Park A CSPS OZ 3:13.85 -
22.80 47.74 1:10.84 1:36.52
2:00.14 2:25.96 2:48.42 3:13.85
27 Fort Lauderdale B FLST FG 3:16.27 -
23.61 49.37 1:13.67 1:40.33
2:03.08 2:28.22 2:51.32 3:16.27
28 NC Aquatic Club A NCAC NC 3:16.35 -
23.06 47.92 1:11.34 1:36.78
2:00.25 2:26.84 2:50.71 3:16.35
29 Lake Forest Swim A LFSC IL 3:16.57 -
23.21 48.78 1:11.78 1:38.01
2:01.27 2:28.56 2:51.46 3:16.57
30 Southeast Texas Aq B STAR GU 3:17.49 -
23.76 49.13 1:12.50 1:38.89
2:02.09 2:28.24 2:51.40 3:17.49
- Maverick Swim A MAVS IL DQ -
23.36 48.60 1:11.61 1:37.03
1:59.50 2:25.01 2:48.41 3:15.33
Event 17 Women 100 Back
Sponsor: Fisher - Rosemount
American: * 52.55 Natalie Coughlin 12/1998
Junior Champ: ! 55.17 Ashley Tappin 03/1992
Junior SE: # 56.32 Suzannah Sample 03/1997
NATL: ------ 57.09
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Mabry, Neka 16 LRAC Lasers 56.03#NATL 20
27.06 56.03
2 Paglini, Katherine 15 Chicago Latin SC 56.88 NATL 17
27.80 56.88
3 Bergman, Jill 16 Lake Forest Swim 57.10 16
27.88 57.10
4 Wooten, Sarah 17 West Florida 57.36 15
28.33 57.36
5 Gamblin, Mary 15 NC Aquatic Club 57.48 14
28.01 57.48
6 Azevedo, Laura 16 Unatt - Coral Springs 57.55 13
28.21 57.55
7 Riddle, Megan 17 North Baltimore 58.13 12
28.36 58.13
8 Turner, Janna 18 Tarheel Aqua Racers 58.29 11
28.80 58.29
* B-Finals
9 Souders, Suzanne 15 Rockwood 57.36 9
28.57 57.36
10 Tucker, Stephanie 16 Lakeside 57.56 7
28.57 57.56
11 Merriam, Katherine 17 Topeka Swim Assoc 57.74 6
28.37 57.74
12 Roberts, Jessica 16 Hinsdale Swim Club 57.89 5
27.98 57.89
13 Marshall, Dallas 16 Academy of TX Aq Champs 57.91 4
28.29 57.91
14 Pumphrey, Jenaca 17 Wichita Swim Club 58.27 3
28.61 58.27
15 Amesbury, Quinn 17 Curl-Burke Swim Club 58.52 2
28.81 58.52
16 Paulo, Amanda 15 Pasco Suncoast 59.05 1
28.34 59.05
* C-Finals
17 Hug, Elizabeth 17 Sea Hawks 58.28 -
28.41 58.28
18 Ball, Krystal 17 Dahlgren Sharks 58.32 -
28.59 58.32
19 Stocks, Baker 17 Tarheel Aqua Racers 58.43 -
28.58 58.43
20 Heffernan, Courtney 17 Ft Belvoir Swim 58.44 -
28.36 58.44
21 Walker, Kate 17 Rockville-Montgomery 58.50 -
28.13 58.50
22 Vaziri, Leila 13 Coral Springs 58.52 -
28.54 58.52
23 Furlong, Kelly 17 Curl-Burke Swim Club 58.66 -
28.22 58.66
24 Smith, Lauren 17 Rockville-Montgomery 59.90 -
29.03 59.90
Event 18 Men 100 Back
Sponsor: Ozark L.S.C.
American: * 44.92 Neil Walker 03/1997
Junior Champ: ! 49.01 Philippe Demers 03/1997
Junior SE: # 49.75 Brad Dilly 03/1998
NATL: ------ 50.79
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Wakefield, John 19 Blue Tide Aquatics 49.93 NATL 20
24.21 49.93
2 Orton, Adam 17 Herndon Aquatics 50.29 NATL 17
24.51 50.29
3 Moccari, Cameron 15 Raleigh Swim Assoc 50.78 NATL 16
24.88 50.78
4 Darnell, Douglass 18 Panama City Swim 50.82 15
24.77 50.82
5 Derieg, Lir 17 City of Mobile 51.08 14
25.03 51.08
6 Plummer, Ryan 17 Oklahoma Aquatics 51.13 13
24.88 51.13
7 Ewert, Aaron 18 City of Richardson 51.29 12
25.14 51.29
8 Walker, Cory 17 Lake Area Pirates 51.48 11
25.29 51.48
* B-Finals
9 Davidson, Andrew 15 Excel Aquatics 51.33 9
24.62 51.33
10 Whitaker, Justin 18 Blue Tide Aquatics 51.48 7
25.37 51.48
11 Liscinsky, Mark 17 Rockville-Montgomery 51.65 6
25.27 51.65
12 Landrum, Gregory 16 Ft Belvoir Swim 52.00 5
25.27 52.00
13 Tarantino, Nicholas 19 New Orleans Aquatics 52.07 4
25.35 52.07
14 Blanchard, Dan 16 SwimTulsa 52.08 3
25.42 52.08
15 Nath, Cody 18 Wichita Swim Club 52.27 2
25.45 52.27
16 Schultz, Scott 17 Pine Crest Swim Club 52.53 1
25.84 52.53
* C-Finals
17 Tingley, Chris 16 Lakeside 52.22 -
25.42 52.22
18 Donohue, Patrick 17 Wichita Swim Club 52.30 -
25.51 52.30
19 Severin, Marc 18 Herndon Aquatics 52.32 -
25.56 52.32
20 Aldrich, Seth 17 Rockwood 52.57 -
25.07 52.57
21 Wansley, Hal 18 Mecklenburg 52.72 -
25.65 52.72
22 Dixon, Paul 18 Little Rock Dolphins 52.95 -
25.68 52.95
23 Kramer, Mickey 16 St Petersburg AC 53.05 -
25.58 53.05
24 Younger, Jeffrey 17 Rockwood 53.15 -
25.87 53.15
Event 19 Women 500 Free
Sponsor: BJC Health Systems
American: * 4:34.39 Janet Evans 03/1990
Junior Champ: ! 4:47.18 Lauren Stinnett 03/1995
Junior SE: # 4:48.70 Keegan Walkley 03/1997
NATL: ------ 4:52.69
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Dwors, Elizabeth 18 Fort Lauderdale 4:51.12 NATL 20
27.72 56.77 1:26.17 1:55.77
2:25.04 2:54.51 3:23.95 3:53.47
4:22.97 4:51.12
2 Rose, Rebecca 17 Raleigh Swim Assoc 4:52.35 NATL 17
27.67 57.00 1:26.81 1:56.50
2:26.31 2:55.38 3:24.98 3:54.44
4:23.75 4:52.35
3 Weeks, Kelly 17 Tarheel Aqua Racers 4:53.50 16
27.36 56.70 1:26.46 1:56.34
2:26.15 2:55.66 3:24.98 3:54.53
4:24.06 4:53.50
4 Welsh, Megan 15 Fort Lauderdale 4:54.05 15
26.88 56.44 1:26.12 1:56.07
2:26.32 2:56.72 3:26.88 3:57.14
4:26.15 4:54.05
5 Smith, Whitney 17 Nova of Virginia 4:56.91 14
27.76 57.26 1:27.05 1:57.15
2:27.26 2:57.37 3:27.40 3:57.52
4:27.42 4:56.91
6 Ebert, Nicole 15 The Woodlands 5:00.43 13
27.23 56.29 1:25.75 1:55.42
2:25.53 2:55.96 3:26.89 3:58.23
4:29.62 5:00.43
7 Vanderplaats, Andrea 17 Swim Florida 5:00.97 12
27.75 57.55 1:27.69 1:58.19
2:28.94 2:59.76 3:30.70 4:01.12
4:31.30 5:00.97
8 Saxe, Jamie 14 Rockwood 5:01.81 11
27.08 56.30 1:26.38 1:56.67
2:27.16 2:57.78 3:28.47 3:59.83
4:31.05 5:01.81
* B-Finals
9 Hansen, Lindsay 16 Clearwater Aquatic 4:54.53 9
27.22 56.36 1:25.76 1:55.32
2:24.89 2:54.73 3:24.43 3:54.53
4:24.99 4:54.53
10 Chapman, Anna 18 Brunswick YWCA 4:57.29 7
28.31 58.37 1:28.63 1:58.85
2:29.13 2:59.29 3:29.17 3:59.16
4:29.04 4:57.29
11 Kline, Amanda 17 Mecklenburg 4:57.61 6
27.86 57.53 1:27.44 1:57.56
2:27.79 2:57.89 3:28.11 3:58.30
4:28.40 4:57.61
12 Wilson, Ashley 16 Mountaineer Aquatic 5:00.04 5
28.24 57.94 1:27.96 1:58.13
2:28.52 2:58.80 3:29.19 3:59.57
4:30.19 5:00.04
13 Gardner, Sarah 15 Mecklenburg 5:00.20 4
27.78 57.56 1:27.68 1:57.85
2:28.28 2:58.98 3:29.69 4:00.41
4:30.93 5:00.20
14 Smith, Melissa 17 Clearwater Aquatic 5:01.45 3
28.04 57.79 1:28.04 1:58.64
2:29.38 3:00.03 3:30.54 4:01.10
4:31.59 5:01.45
15 Zavareh, Semah 17 Katy Aquatics 5:04.09 2
28.59 58.86 1:29.36 1:59.83
2:30.56 3:01.28 3:31.96 4:02.71
4:33.75 5:04.09
16 Knepper, Megan 15 Curl-Burke Swim Club 5:05.78 1
28.39 58.20 1:28.35 1:58.67
2:29.20 3:00.13 3:31.47 4:02.85
4:34.46 5:05.78
* C-Finals
17 Marcus, Golda 16 Unatt-FLST 4:58.21 -
28.39 57.84 1:27.86 1:57.98
2:28.20 2:58.44 3:28.85 3:59.50
4:29.58 4:58.21
18 Blaney, Catherine 17 Swim Columbia 4:58.30 -
26.97 56.25 1:26.23 1:56.66
2:27.37 2:58.25 3:29.11 3:59.59
4:30.00 4:58.30
19 Miller, Cami 16 KC Blazers 4:59.94 -
27.48 57.19 1:27.11 1:57.02
2:27.20 2:57.73 3:28.54 3:59.27
4:29.93 4:59.94
20 Hooper, Christie 16 Excel Aquatics 5:00.01 -
27.17 56.89 1:27.15 1:57.49
2:27.94 2:58.62 3:29.17 3:59.91
4:30.56 5:00.01
21 Miranda, Amy 17 Lakeside 5:00.07 -
27.75 57.28 1:27.24 1:57.50
2:27.72 2:58.26 3:28.96 3:59.79
4:30.38 5:00.07
22 Fry, Laura 17 North Baltimore 5:00.73 -
28.20 57.83 1:27.93 1:58.23
2:28.57 2:59.05 3:29.55 4:00.17
4:30.90 5:00.73
23 Campbell, Leigh 15 NC Aquatic Club 5:01.37 -
28.12 57.76 1:27.80 1:58.16
2:28.45 2:58.97 3:29.81 4:00.39
4:31.14 5:01.37
24 Lipskis, Laura 15 St Charles Swim Team 5:02.31 -
27.41 57.58 1:27.83 1:58.43
2:29.10 2:59.72 3:30.39 4:01.42
4:32.26 5:02.31
Event 20 Men 500 Free
Sponsor: Speedo
American: * 4:08.75 Tom Dolan 03/1995
Junior Champ: ! 4:24.29 Greg Dolniak 03/1993
Junior SE: # 4:27.57 Greg Long 03/1998
NATL: ------ 4:28.39
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Smith, Sean 16 Kerr-McGee Swim Club 4:28.38 NATL 20
24.80 52.02 1:19.54 1:47.26
2:14.63 2:41.76 3:08.82 3:35.76
4:02.59 4:28.38
2 Hansen, Scott 16 KC Blazers 4:32.73 17
24.93 52.23 1:19.94 1:47.64
2:15.34 2:42.91 3:10.23 3:38.17
4:05.86 4:32.73
3 Raab, Michael 16 Rockville-Montgomery 4:32.82 16
25.61 52.79 1:20.41 1:48.22
2:15.97 2:43.73 3:11.53 3:39.31
4:06.80 4:32.82
4 Apprill, Adam 16 KC Dolphins 4:33.02 15
25.81 53.37 1:21.08 1:48.78
2:16.17 2:43.55 3:11.25 3:38.97
4:06.48 4:33.02
5 Shue, Mike 17 Swim Florida 4:34.62 14
25.09 52.42 1:19.67 1:47.37
2:15.40 2:42.91 3:10.58 3:38.55
4:06.55 4:34.62
6 Zurowski, Dan 17 Occoquan Swimming 4:35.18 13
25.18 52.88 1:20.77 1:48.80
2:16.63 2:44.42 3:12.37 3:40.29
4:08.01 4:35.18
7 Long, Richard 16 Fort Eustis 4:36.20 12
24.57 52.10 1:19.71 1:47.63
2:15.76 2:43.88 3:12.38 3:40.56
4:08.90 4:36.20
8 Farley, Josh 16 North Baltimore 4:36.79 11
25.24 52.65 1:20.33 1:48.35
2:16.46 2:44.63 3:12.65 3:40.95
4:09.17 4:36.79
* B-Finals
9 Kesler, Dan 16 Green Terror 4:31.87 9
26.48 54.30 1:21.45 1:48.57
2:15.74 2:42.49 3:09.61 3:37.21
4:04.87 4:31.87
10 Griffin, Tim 19 Northern IL Univ 4:35.66 7
25.24 52.89 1:20.55 1:48.07
2:16.07 2:44.55 3:12.94 3:40.69
4:08.80 4:35.66
11 Gonzales, Joe 18 City of Mobile 4:35.99 6
25.42 52.95 1:20.95 1:49.10
2:17.16 2:45.07 3:13.30 3:41.62
4:09.06 4:35.99
12 Valdivieso, Juan 18 Curl-Burke Swim Club 4:36.45 5
25.97 53.29 1:20.87 1:49.02
2:16.85 2:44.76 3:12.66 3:40.84
4:09.01 4:36.45
13 Dillehay, David 18 Excel Aquatics 4:37.71 4
24.71 51.80 1:19.73 1:48.07
2:16.60 2:45.13 3:13.86 3:42.54
4:10.80 4:37.71
14 Allen, Max 17 Raleigh Swim Assoc 4:39.00 3
25.35 52.69 1:20.52 1:48.73
2:17.10 2:45.76 3:14.76 3:43.38
4:11.74 4:39.00
15 Nabors, John 16 The Woodlands 4:39.21 2
25.92 53.59 1:21.78 1:50.33
2:19.00 2:47.74 3:15.76 3:43.84
4:11.94 4:39.21
16 Cartin, Brendan 17 Old Dominion Aquatic 4:39.82 1
25.29 53.28 1:21.41 1:49.82
2:18.41 2:46.76 3:15.99 3:44.76
4:13.05 4:39.82
* C-Finals
17 Hurt, Chris 18 Kerr-McGee Swim Club 4:34.93 -
25.53 53.33 1:21.54 1:49.78
2:17.43 2:44.89 3:12.75 3:41.28
4:08.92 4:34.93
18 Cremer, Paul 18 DADS Club Swim Team 4:35.86 -
25.58 53.10 1:20.89 1:49.28
2:17.47 2:45.61 3:13.35 3:41.21
4:08.93 4:35.86
19 Yarbrough, Chester 16 Sunkist 4:36.19 -
25.91 54.08 1:22.51 1:51.13
2:19.87 2:47.20 3:14.86 3:42.15
4:09.20 4:36.19
20 Conway, Cory 17 Rockwood 4:37.48 -
26.05 53.87 1:21.89 1:50.22
2:18.21 2:46.29 3:14.60 3:42.65
4:10.27 4:37.48
21 Hemphill, Jonathan 17 Lawrence AquaHawks 4:39.97 -
25.50 53.35 1:21.57 1:50.10
2:18.55 2:46.93 3:15.35 3:43.86
4:12.15 4:39.97
22 Pigott, Josh 18 Shreveport Swim 4:40.17 -
25.40 52.85 1:20.85 1:49.24
2:17.95 2:46.82 3:15.73 3:44.47
4:13.19 4:40.17
23 Sidelnik, Nick 16 KC Blazers 4:43.50 -
24.80 52.05 1:20.24 1:49.15
2:18.18 2:47.43 3:16.31 3:45.45
4:14.73 4:43.50
24 Bourne, Benjamin 16 Unatt-STAR 4:43.81 -
25.04 52.88 1:21.05 1:49.50
2:18.13 2:46.88 3:16.48 3:45.73
4:14.75 4:43.81
Event 21 Women 100 Breast
Sponsor: Lemay Bank
American: * 59.05 Kristy Kowal 03/1998
Junior Champ: ! 1:03.10 Allison Wagner 03/1992
Junior SE: # 1:03.87 Katie Allred 03/1998
NATL: ------ 1:04.89
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Mabry, Neka 16 LRAC Lasers 1:04.71 NATL 20
30.29 1:04.71
2 Fenter, Valerie 15 The Woodlands 1:04.88 NATL 17
30.70 1:04.88
3 Nath, Paige 16 Wichita Swim Club 1:05.30 16
30.76 1:05.30
4 Lane, Leah 17 Stingrays 1:05.58 15
31.17 1:05.58
5 Bakke, Hannah 14 Little Rock Dolphins 1:05.82 14
30.83 1:05.82
6 Kennedy, Katie 16 Swim Florida 1:06.19 13
31.70 1:06.19
7 Lentz, Jenny 16 Peak Swimming 1:06.20 12
31.14 1:06.20
8 Brannock, Nicole 17 North Baltimore 1:06.32 11
31.12 1:06.32
* B-Finals
9 Kuga, Katie 17 Curl-Burke Swim Club 1:05.94 9
31.21 1:05.94
10 Bissell, Caitlin 16 Old Dominion Aquatic 1:06.18 7
31.48 1:06.18
11 Duncan, Danielle 14 KC Blazers 1:06.71 6
31.34 1:06.71
12 Schaffner, Rachael 16 Curl-Burke Swim Club 1:06.77 5
31.20 1:06.77
13 Rice, Rebecca 16 Blue Tide Aquatics 1:06.90 4
31.33 1:06.90
14 Clabby, Meghan 18 Coral Springs 1:07.17 3
32.05 1:07.17
15 Sample, Paige 17 Gamecock Aquatics 1:07.18 2
31.39 1:07.18
16 Aurit, Shelley 16 Academy Bullets 1:07.26 1
31.44 1:07.26
* C-Finals
17 Barnes, Lyndsay 18 Wildcat Aquatics 1:06.96 -
31.69 1:06.96
18 Burke, Kelly 15 Curl-Burke Swim Club 1:07.09 -
31.68 1:07.09
19 Burton, April 16 Poseidon Swimming 1:07.16 -
31.84 1:07.16
20 Esmond, Amber 15 Aqua-Tex Swim Team 1:07.24 -
31.74 1:07.24
21 Nolan, Laura 16 Greater Baltimore Swim 1:07.43 -
31.90 1:07.43
22 Caples, Courtney 17 Mountain Brook 1:07.92 -
31.96 1:07.92
23 Dabney, Alyson 16 Mecklenburg 1:07.97 -
32.35 1:07.97
24 Vincent, Hana 17 Kingsport Swim A 1:08.10 -
32.23 1:08.10
Event 22 Men 100 Breast
Sponsor: Protein Technology
American: * 51.86 Jeremy Linn 02/1997
Junior Champ: ! 54.88 Ed Moses 03/1998
Junior SE: # 54.88 Ed Moses 03/1998
NATL: ------ 56.59
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Betts, Justin 18 Curl-Burke Swim Club 57.06 20
27.30 57.06
2 Kittrell, Josh 17 Wichita Swim Club 57.20 17
27.39 57.20
3 Kim, Eugene 18 Homewood Flossmoor 57.55 16
27.26 57.55
4 Baicy, Joe 18 Tarheel Aqua Racers 57.70 15
27.33 57.70
5 Brush, Raymond 18 Katy Aquatics 57.95 14
27.60 57.95
6 Egerman, Michael 17 Southeast Texas Aq 58.08 13
27.30 58.08
7 Williams, Drew 19 SwimTulsa 58.12 12
27.48 58.12
8 Stephens, Brian 17 Dallas Mustangs 58.13 11
27.50 58.13
* B-Finals
9 Watkins, Roger 18 Hurricane Swim Club 58.34 9
27.38 58.34
10 Harbuck, James 18 Highlander 58.40 7
27.53 58.40
11 Foster, Robbie 17 Frankfort Area Swim Tea 58.52 6
27.38 58.52
12 Hollingshead, Erik 17 Houston Elite 58.69 5
27.25 58.69
13 Norman, Matt 18 Potomac Marlins 58.94 4
27.62 58.94
14 Rucker, Matthew 17 Elmwood Sharks 59.02 3
27.44 59.02
15 Vuturo, Matt 17 Libertyville IL 59.05 2
27.15 59.05
16 Fike, James 17 Curl-Burke Swim Club 59.19 1
27.74 59.19
* C-Finals
17 Widener, Zach 18 Grapevine-Colley 58.21 -
27.53 58.21
18 Ratliff, Will 16 Colonel Aquatics 58.68 -
27.51 58.68
19 Cuker, Aaron 17 Fort Eustis 59.49 -
28.18 59.49
20 Miller, Michael 18 Pine Crest Swim Club 59.56 -
28.01 59.56
21 Guskey, Michael 16 Lexington Dolphins 59.69 -
28.24 59.69
22 Marshall, Gary 17 Phillips 66 59.98 -
28.40 59.98
23 Halasz, Murph 16 Nova of Virginia 1:00.04 -
28.47 1:00.04
24 Ruoff, Brett 19 Aggie Swim Club 1:00.38 -
27.65 1:00.38
Event 23 Women 100 Fly
Sponsor: Parkway School District
American: * 51.07 Jenny Thompson 12/1998
Junior Champ: ! 55.26 Ashley Tappin 03/1992
Junior SE: # 55.66 Keegan Walkley 03/1997
NATL: ------ 56.69
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Kimmel, Bridget 14 North Baltimore 56.01 NATL 20
26.58 56.01
2 McAdam, Crystal 17 Decatur Swim Club 56.14 NATL 17
26.60 56.14
3 Tucker, Stephanie 16 Lakeside 56.33 NATL 16
26.29 56.33
4 Smith, Erin 16 KC Blazers 56.54 NATL 15
26.30 56.54
5 Fuccillo, Jeana 14 Rockwood 56.70 14
26.88 56.70
6 Swenson, Erin 16 Clayton Shaw Park 56.97 13
26.52 56.97
7 Nadeau, Kate 16 Excel Aquatics 57.36 12
27.16 57.36
8 Mabry, Neka 16 LRAC Lasers 57.62 11
26.81 57.62
* B-Finals
9 Parker, Akemi 15 QDD Swim Team 57.17 9
26.83 57.17
10 Ullrich, Laura 15 Snowbird Aquatics 57.26 7
27.65 57.26
11 Mahlstedt, Allison 17 DADS Club Swim Team 57.54 6
27.05 57.54
12 Nath, Paige 16 Wichita Swim Club 57.70 5
26.74 57.70
13 Kenney, Laura 16 City of Plano 57.81 4
27.63 57.81
14 Parker, Diane 16 Chesapeake Bay Aquatic 58.06 3
27.03 58.06
15 Hancock, Amy 16 North Baltimore 58.30 2
27.38 58.30
- Gruber, Amy 16 Little Rock Dolphins DQ -
* C-Finals
17 Campbell, Laura 15 Coast Guard Blue Dolphi 57.81 -
27.37 57.81
18 Leininger, Laura 17 Franco's Fins 58.02 -
27.32 58.02
19 Dawson, Becca 16 Rockwood 58.05 -
27.72 58.05
20 Gamblin, Mary 15 NC Aquatic Club 58.18 -
27.32 58.18
21 McLaughlin, Jenn 18 Curl-Burke Swim Club 58.21 -
27.42 58.21
22 McCubbins, Kathleen 17 Nova of Virginia 58.26 -
27.40 58.26
23 Keibler, Lauren 17 Lakeside 58.43 -
27.48 58.43
24 Ridgeway, Rachel 13 Lake Forest Swim 59.11 -
27.49 59.11
Event 24 Men 100 Fly
Sponsor: Alberici
American: * 46.26 Pablo Morales 04/1986
Junior Champ: ! 48.51 Jeff Somensatto 03/1997
Junior SE: # 48.51 Jeff Somensatto 03/1997
NATL: ------ 49.79
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Orton, Adam 17 Herndon Aquatics 49.77 NATL 20
23.24 49.77
2 Derieg, Lir 17 City of Mobile 50.20 17
23.58 50.20
3 Morrisette, Matt 18 Old Dominion Aquatic 50.28 16
23.46 50.28
4 Trabona, Trent 17 The Woodlands 50.53 15
23.80 50.53
5 Bott, Nick 16 Clayton Shaw Park 50.93 14
24.00 50.93
6 Patrick, Tim 15 Rockwood 51.05 13
23.65 51.05
7 Babcock, Lyle 15 Fort Eustis 51.06 12
24.22 51.06
8 Kuczik, Robert 17 Highlander 51.94 11
24.16 51.94
* B-Finals
9 Carrig, Jack 17 Nova of Virginia 51.36 9
24.34 51.36
10 Allison, Bobby 18 Springfield USA 51.43 7
24.14 51.43
11 Schultz, Scott 17 Pine Crest Swim Club 51.60 6
24.45 51.60
12 Boyce, Alex 15 Katy Aquatics 51.67 5
23.54 51.67
13 Fassino, Bart 18 Academy of TX Aq Champs 51.70 4
24.12 51.70
14 Tarantino, Nicholas 19 New Orleans Aquatics 51.72 3
24.22 51.72
15 Miller, Chris 17 Fort Eustis 51.76 2
24.03 51.76
16 Baxter, Mark 18 Mecklenburg 51.82 1
24.50 51.82
* C-Finals
17 Johnston, Josh 17 Space City Aquatic 51.42 -
24.64 51.42
18 Rodriguez, Sebastian 16 Southeast Texas Aq 51.75 -
24.60 51.75
19 Dunham, Brian 18 Poseidon Swimming 51.79 -
24.55 51.79
20 Walker, Cory 17 Lake Area Pirates 51.85 -
24.61 51.85
21 Watkins, Roger 18 Hurricane Swim Club 51.96 -
24.06 51.96
22 Tozer, Steve 18 York Swim Club 52.44 -
24.60 52.44
23 Zurowski, Dan 17 Occoquan Swimming 52.45 -
24.79 52.45
24 Banhos, Pablo 16 Fort Lauderdale 52.51 -
24.82 52.51
Event 25 Women 800 R-Free
Sponsor: NationsBank
American: * 7:04.06 Stanford 03/1992
Junior Champ: ! 7:25.50 Mecklenburg 03/1996
Junior SE: # 7:28.62 Swim Atlanta 03/1997
NATL: ------ 7:43.09
PL Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 Rockwood A RSCA OZ 7:30.84 NATL 40
26.00 54.56 1:23.57 1:52.61
2:18.06 2:46.57 3:16.41 3:46.47
4:12.61 4:41.23 5:10.41 5:39.08
6:05.58 6:33.78 7:02.18 7:30.84
2 Clearwater Aquatic A CAT FL 7:31.98 NATL 34
26.12 54.14 1:22.93 1:51.54
2:17.05 2:45.64 3:15.41 3:44.90
4:10.86 4:40.04 5:10.33 5:40.60
6:05.99 6:34.08 7:03.17 7:31.98
3 Mecklenburg A MAC2 NC 7:34.23 NATL 32
26.37 54.78 1:23.93 1:52.85
2:18.73 2:47.35 3:16.72 3:46.05
4:12.05 4:40.79 5:10.19 5:39.45
6:05.53 6:34.28 7:04.08 7:34.23
4 North Baltimore A NBAC MD 7:34.38 NATL 30
26.57 55.05 1:24.09 1:52.82
2:18.39 2:46.90 3:16.89 3:47.32
4:13.28 4:41.86 5:12.23 5:43.01
6:08.47 6:36.72 7:05.73 7:34.38
5 KC Blazers A KCB MV 7:35.63 NATL 28
27.06 55.98 1:25.47 1:54.68
2:20.93 2:50.00 3:19.99 3:50.12
4:16.61 4:45.24 5:14.83 5:44.50
6:09.58 6:38.08 7:07.62 7:35.63
6 Lakeside A LAK KY 7:35.87 NATL 26
27.05 55.94 1:25.49 1:54.67
2:21.71 2:51.06 3:20.79 3:50.35
4:16.10 4:44.84 5:14.35 5:44.18
6:10.06 6:38.02 7:07.03 7:35.87
7 Rockwood B RSCA OZ 7:36.11 NATL 24
26.83 55.42 1:24.84 1:53.82
2:19.91 2:48.16 3:17.76 3:46.92
4:12.71 4:41.84 5:11.45 5:40.47
6:06.87 6:36.03 7:06.02 7:36.11
8 Curl-Burke Swim Club A CUBU PV 7:39.38 NATL 22
26.35 55.07 1:24.88 1:54.88
2:21.67 2:50.88 3:21.06 3:50.91
4:17.50 4:46.73 5:16.60 5:45.56
6:12.37 6:40.86 7:09.86 7:39.38
9 Wichita Swim Club A WSC MV 7:42.44 NATL 18
26.59 54.98 1:24.10 1:53.13
2:19.51 2:49.24 3:19.47 3:49.58
4:16.54 4:45.96 5:16.30 5:45.87
6:12.32 6:41.80 7:12.29 7:42.44
10 NC Aquatic Club A NCAC NC 7:43.11 14
26.83 55.72 1:25.50 1:55.26
2:21.34 2:50.47 3:21.08 3:51.46
4:17.64 4:46.41 5:15.98 5:45.59
6:11.75 6:40.63 7:11.25 7:43.11
11 Clayton Shaw Park A CSPS OZ 7:43.79 12
25.69 53.94 1:22.97 1:52.33
2:18.91 2:48.26 3:18.37 3:48.52
4:16.13 4:46.40 5:17.16 5:47.89
6:13.79 6:42.83 7:12.93 7:43.79
12 Swim Florida A SWIM FL 7:44.77 10
27.15 56.36 1:25.56 1:54.33
2:21.22 2:51.08 3:21.45 3:51.23
4:18.14 4:48.11 5:18.84 5:49.37
6:15.96 6:44.99 7:14.77 7:44.77
13 Nova of Virginia A NOVA VA 7:45.15 8
26.97 55.43 1:24.80 1:54.66
2:22.04 2:51.58 3:22.21 3:53.02
4:19.14 4:48.42 5:18.90 5:49.05
6:15.99 6:44.77 7:14.59 7:45.15
14 Excel Aquatics A XCEL SE 7:46.29 6
26.89 56.22 1:26.17 1:56.24
2:22.80 2:51.83 3:22.01 3:52.75
4:19.40 4:49.42 5:20.05 5:50.83
6:16.65 6:45.69 7:15.92 7:46.29
15 Trinity Aquatic A TAT FL 7:46.79 4
26.61 55.74 1:25.05 1:55.18
2:22.28 2:51.50 3:21.75 3:51.29
4:18.46 4:49.13 5:20.30 5:51.34
6:17.58 6:46.43 7:16.62 7:46.79
16 Rockville-Montgomery A RMSC1PV 7:47.62 2
27.34 56.48 1:25.97 1:54.90
2:21.31 2:50.80 3:20.72 3:50.85
4:17.88 4:47.86 5:18.98 5:49.96
6:15.69 6:45.70 7:16.74 7:47.62
17 Fort Lauderdale A FLST FG 7:48.39 -
26.87 55.81 1:26.28 1:57.77
2:25.47 2:55.07 3:25.20 3:55.05
4:22.02 4:51.47 5:21.45 5:51.43
6:18.55 6:48.40 7:18.29 7:48.39
18 ATAC A ATAC NT 7:50.10 -
26.93 56.56 1:27.08 1:56.87
2:24.89 2:54.87 3:25.09 3:54.93
4:22.26 4:52.17 5:22.91 5:53.25
6:20.28 6:49.89 7:20.00 7:50.10
19 The Woodlands A TWST GU 7:50.37 -
27.26 56.36 1:26.05 1:55.59
2:22.77 2:51.80 3:21.62 3:51.47
4:18.85 4:49.26 5:20.87 5:52.76
6:19.30 6:48.25 7:19.13 7:50.37
20 St Charles Swim Team A SCST IL 7:50.44 -
27.47 56.63 1:27.27 1:57.64
2:24.46 2:54.10 3:24.64 3:55.89
4:22.89 4:53.48 5:25.14 5:56.42
6:22.21 6:51.24 7:20.97 7:50.44
21 Fort Eustis A FTE VA 7:51.89 -
27.19 56.30 1:26.15 1:55.75
2:23.08 2:53.33 3:24.30 3:54.76
4:21.73 4:51.27 5:21.00 5:50.56
6:18.37 6:49.18 7:20.17 7:51.89
22 Lake Forest Swim A LFSC IL 7:53.05 -
26.88 56.48 1:27.33 1:57.76
2:23.95 2:53.29 3:23.78 3:54.30
4:20.67 4:50.54 5:21.63 5:53.01
6:19.50 6:49.34 7:21.02 7:53.05
23 Pilot-Knoxville A PACK SE 7:54.00 -
27.41 56.92 1:27.19 1:57.38
2:24.14 2:53.22 3:23.60 3:54.92
4:22.69 4:53.45 5:24.88 5:55.56
6:21.93 6:51.56 7:22.63 7:54.00
24 Excel Aquatics B XCEL SE 7:56.17 -
27.37 57.24 1:28.32 1:58.64
2:25.66 2:55.41 3:26.64 3:58.13
4:24.79 4:54.90 5:26.85 5:58.33
6:25.87 6:55.51 7:25.69 7:56.17
25 New Trier A NTSC IL 7:56.27 -
26.92 56.33 1:26.89 1:56.74
2:24.27 2:54.82 3:26.07 3:56.49
4:24.18 4:54.55 5:25.60 5:55.24
6:22.20 6:53.36 7:25.16 7:56.27
26 Coral Springs A CSSC FG 7:57.28 -
27.41 57.20 1:26.95 1:56.52
2:24.38 2:54.89 3:25.86 3:56.04
4:23.59 4:53.85 5:25.27 5:56.31
6:24.32 6:54.59 7:26.34 7:57.28
27 KC Blazers B KCB MV 8:00.79 -
26.44 55.44 1:25.58 1:56.02
2:22.59 2:52.86 3:25.20 3:57.03
4:24.11 4:54.79 5:26.71 5:58.13
6:26.31 6:57.12 7:29.06 8:00.79
- Stingrays A RAYS GA DQ -
27.16 56.27 1:25.81 1:55.63
2:22.03 2:51.15 3:21.38 3:51.78
4:17.17 4:46.55 5:16.82 5:47.50
6:14.61 6:45.39 7:16.55 7:47.28
- Lake Forest Swim B LFSC IL NS -
- Pine Crest Swim Club A PCSC FG NS -
Event 26 Men 800 R-Free
Sponsor: Health Partners
American: * 6:20.89 Michigan 03/1996
Junior Champ: ! 6:40.32 Mission Viejo 03/1995
Junior SE: # 6:42.61 Academy Bullets 03/1997
NATL: ------ 6:55.79
PL Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 Rockwood A RSCA OZ 6:46.16 NATL 40
24.11 49.98 1:16.45 1:43.57
2:06.87 2:32.66 2:58.34 3:23.87
3:46.83 4:12.17 4:39.17 5:06.13
5:29.12 5:54.32 6:20.87 6:46.16
2 Fort Lauderdale A FLST FG 6:48.79 NATL 34
23.66 49.89 1:16.06 1:41.52
2:04.74 2:30.39 2:57.29 3:24.06
3:47.50 4:14.24 4:41.02 5:07.62
5:30.65 5:56.53 6:22.96 6:48.79
3 Bull City Aquatics A BULL NC 6:54.71 NATL 32
23.85 49.82 1:15.55 1:41.14
2:04.76 2:30.52 2:58.22 3:24.84
3:48.35 4:15.19 4:42.37 5:09.09
5:32.35 5:58.78 6:26.96 6:54.71
4 Kerr-McGee Swim Club A KMSC OK 6:55.87 30
23.77 49.71 1:15.64 1:42.65
2:05.53 2:31.72 2:58.39 3:24.54
3:48.61 4:15.10 4:42.02 5:08.65
5:32.60 5:59.30 6:27.39 6:55.87
5 Lakeside A LAK KY 6:55.91 28
23.43 49.47 1:16.29 1:42.76
2:07.07 2:33.38 3:00.83 3:28.06
3:51.75 4:18.04 4:45.19 5:12.64
5:35.85 6:01.83 6:29.06 6:55.91
6 Southeast Texas Aq A STAR GU 6:55.93 26
24.20 50.14 1:16.12 1:42.11
2:06.07 2:32.66 3:00.35 3:28.03
3:51.47 4:18.12 4:45.51 5:13.52
5:36.40 6:02.19 6:29.26 6:55.93
7 The Woodlands A TWST GU 6:55.95 24
23.89 50.22 1:17.50 1:44.69
2:08.34 2:34.36 3:01.99 3:29.16
3:52.77 4:19.20 4:46.08 5:13.17
5:36.78 6:03.01 6:29.61 6:55.95
8 KC Blazers A KCB MV 6:57.41 22
24.11 50.41 1:17.34 1:43.95
2:07.03 2:33.02 3:00.29 3:27.79
3:51.54 4:18.56 4:46.37 5:14.22
5:37.16 6:03.30 6:30.51 6:57.41
9 Excel Aquatics A XCEL SE 6:58.25 18
23.13 49.47 1:16.62 1:44.39
2:07.93 2:34.31 3:02.05 3:30.13
3:54.36 4:21.45 4:48.25 5:15.42
5:38.52 6:04.59 6:31.60 6:58.25
10 Wildkit Swimming A WSO IL 6:59.76 14
23.94 50.56 1:17.65 1:44.93
2:08.67 2:35.31 3:03.10 3:30.58
3:54.15 4:20.76 4:48.62 5:16.40
5:38.95 6:05.15 6:33.00 6:59.76
11 Katy Aquatics A KATY GU 6:59.81 12
23.75 49.57 1:15.99 1:42.60
2:06.38 2:33.00 3:01.00 3:29.19
3:52.80 4:19.94 4:48.40 5:17.13
5:41.04 6:07.04 6:33.16 6:59.81
12 Pine Crest Swim Club A PCSC FG 6:59.86 10
24.55 51.48 1:18.28 1:44.28
2:08.44 2:35.50 3:03.27 3:30.74
3:53.62 4:19.11 4:45.95 5:12.75
5:37.40 6:04.61 6:32.71 6:59.86
13 Raleigh Swim Assoc A RSA NC 6:59.89 8
24.86 51.82 1:19.23 1:47.20
2:11.32 2:37.83 3:04.71 3:31.06
3:54.27 4:21.13 4:48.21 5:15.02
5:37.78 6:03.88 6:31.68 6:59.89
14 Mecklenburg A MAC2 NC 7:00.12 6
24.58 50.88 1:17.48 1:44.10
2:08.43 2:34.79 3:01.94 3:29.35
3:53.56 4:20.43 4:47.79 5:14.15
5:38.50 6:05.44 6:32.79 7:00.12
15 Curl-Burke Swim Club A CUBU PV 7:02.37 4
24.58 51.19 1:18.57 1:45.91
2:09.40 2:35.68 3:03.42 3:32.58
3:56.45 4:23.21 4:50.94 5:18.33
5:42.07 6:08.27 6:35.30 7:02.37
16 Old Dominion Aquatic A ODAC VA 7:03.20 2
23.67 50.25 1:17.26 1:43.40
2:06.65 2:32.40 2:59.52 3:27.03
3:51.01 4:18.55 4:48.00 5:17.77
5:41.82 6:08.47 6:35.81 7:03.20
17 Nova of Virginia A NOVA VA 7:03.21 -
25.22 52.35 1:19.99 1:47.59
2:11.62 2:38.64 3:06.11 3:33.55
3:58.22 4:25.43 4:53.37 5:21.37
5:45.10 6:11.14 6:37.03 7:03.21
18 KC Dolphins A KCD MV 7:03.42 -
24.66 50.91 1:17.30 1:43.52
2:08.79 2:36.36 3:03.94 3:31.04
3:55.32 4:21.93 4:49.65 5:17.66
5:41.41 6:08.10 6:35.40 7:03.42
19 Rockwood B RSCA OZ 7:03.78 -
24.12 50.24 1:17.95 1:46.32
2:10.02 2:36.53 3:03.97 3:32.60
3:56.86 4:24.35 4:52.41 5:20.00
5:43.76 6:09.90 6:37.16 7:03.78
20 Rockville-Montgomery A RMSC1PV 7:04.16 -
24.03 50.38 1:16.30 1:42.60
2:07.32 2:33.99 3:01.13 3:28.07
3:52.03 4:18.59 4:46.15 5:14.25
5:38.83 6:06.25 6:35.28 7:04.16
21 City of Richardson A COR NT 7:06.34 -
24.12 50.45 1:17.73 1:44.78
2:09.31 2:35.91 3:03.03 3:30.86
3:54.84 4:22.24 4:50.66 5:19.06
5:43.24 6:10.12 6:37.71 7:06.34
22 Fort Eustis A FTE VA 7:06.38 -
24.02 50.38 1:16.69 1:41.80
2:06.59 2:33.81 3:01.60 3:28.79
3:53.13 4:20.52 4:48.36 5:15.91
5:40.14 6:07.73 6:36.56 7:06.38
23 NC Aquatic Club A NCAC NC 7:06.93 -
24.28 50.30 1:16.83 1:43.19
2:07.23 2:33.72 3:00.76 3:27.50
3:52.17 4:20.21 4:49.20 5:18.41
5:42.89 6:10.79 6:39.26 7:06.93
24 Fort Lauderdale B FLST FG 7:06.95 -
24.04 51.20 1:19.18 1:46.93
2:10.54 2:36.79 3:04.59 3:33.35
3:49.14 4:23.56 4:51.14 5:19.06
5:43.37 6:11.09 6:39.17 7:06.95
25 Clayton Shaw Park A CSPS OZ 7:07.30 -
24.33 50.93 1:17.60 1:43.66
2:09.01 2:36.60 3:04.93 3:32.61
3:57.23 4:24.47 4:51.90 5:19.66
5:43.66 6:10.87 6:39.30 7:07.30
26 MidCity Arlington A MARS NT 7:09.59 -
24.52 50.74 1:16.89 1:43.42
2:07.83 2:34.97 3:03.19 3:31.10
3:56.31 4:24.22 4:52.73 5:21.19
5:45.24 6:12.24 6:41.05 7:09.59
27 Lake Forest Swim A LFSC IL 7:10.38 -
24.21 51.48 1:19.77 1:48.59
2:11.91 2:38.71 3:06.29 3:33.79
3:57.93 4:24.81 4:53.34 5:21.48
5:45.37 6:12.72 6:41.23 7:10.38
28 Houston Elite A HEAT GU 7:10.45 -
24.80 52.06 1:20.01 1:47.84
2:12.11 2:39.07 3:07.56 3:36.28
4:01.05 4:27.61 4:55.19 5:23.22
5:46.88 6:13.21 6:41.25 7:10.45
29 SwimTulsa A ST OK 7:11.41 -
24.35 51.40 1:19.59 1:48.04
2:13.03 2:40.97 3:08.73 3:36.43
3:59.17 4:25.31 4:53.13 5:21.89
5:46.75 6:14.85 6:43.71 7:11.41
30 Elmwood Sharks A ES LA 7:11.82 -
24.14 51.61 1:20.72 1:49.83
2:13.85 2:41.42 3:10.01 3:39.62
4:04.00 4:31.43 4:59.67 5:27.66
5:51.58 6:17.77 6:44.73 7:11.82
- St Petersburg AC A SPA FL DQ -
Event 27 Women 200 IM
Sponsor: Speedo
American: * 1:55.54 Summer Sanders 03/1992
Junior Champ: ! 2:01.06 Stacy Potter 03/1992
Junior SE: # 2:03.48 Merritt Adams 03/1997
NATL: ------ 2:04.79
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 McAdam, Crystal 17 Decatur Swim Club 2:03.24#NATL 20
26.57 58.67 1:34.62 2:03.24
2 Mabry, Neka 16 LRAC Lasers 2:03.51 NATL 17
26.94 57.84 1:34.31 2:03.51
3 Riddle, Megan 17 North Baltimore 2:04.17 NATL 16
27.55 58.74 1:35.55 2:04.17
4 Nath, Paige 16 Wichita Swim Club 2:06.22 15
27.22 59.91 1:36.46 2:06.22
5 Danforth, Katey 17 North Baltimore 2:06.82 14
27.80 1:00.63 1:37.63 2:06.82
6 Swenson, Erin 16 Clayton Shaw Park 2:06.91 13
26.75 59.06 1:36.86 2:06.91
7 Lane, Leah 17 Stingrays 2:07.12 12
27.34 59.90 1:36.24 2:07.12
8 Kenney, Laura 16 City of Plano 2:09.22 11
27.12 58.64 1:38.40 2:09.22
* B-Finals
9 Parker, Diane 16 Chesapeake Bay Aquatic 2:06.02 9
27.16 1:00.00 1:35.89 2:06.02
10 Hug, Elizabeth 17 Sea Hawks 2:07.61 7
27.71 1:00.06 1:37.68 2:07.61
11 Thomas, Jill 18 Crawfish Aquatics 2:07.70 6
28.25 1:01.56 1:37.99 2:07.70
12 Hettich, Jenny 16 Lakeside 2:08.01 5
29.28 1:01.87 1:38.50 2:08.01
13 Kennedy, Katie 16 Swim Florida 2:08.12 4
28.33 1:02.35 1:38.02 2:08.12
14 Parker, Akemi 15 QDD Swim Team 2:08.48 3
28.01 1:00.43 1:38.88 2:08.48
15 Turner, Janna 18 Tarheel Aqua Racers 2:09.68 2
28.21 1:00.01 1:38.86 2:09.68
16 Chen, Emily 14 Tide Swim Team 2:09.85 1
28.61 1:01.16 1:39.34 2:09.85
* C-Finals
17 Trahan, Kendra 17 City of Lafayette 2:07.62 -
28.91 1:01.62 1:37.89 2:07.62
18 Massey, Kimberly 15 Jonesboro Jets 2:07.86 -
28.47 1:01.16 1:37.70 2:07.86
19 Dawson, Becca 16 Rockwood 2:08.45 -
27.90 1:00.97 1:38.36 2:08.45
20 Vrooman, Marci 15 Lakeside 2:08.87 -
27.94 1:00.64 1:39.70 2:08.87
21 Nadeau, Kate 16 Excel Aquatics 2:08.89 -
27.81 1:00.72 1:39.47 2:08.89
22 Wilson, Ashley 16 Mountaineer Aquatic 2:09.15 -
28.97 1:01.24 1:40.02 2:09.15
23 Knight, Courtney 14 Club Aquatics 2:09.47 -
28.43 1:01.50 1:39.18 2:09.47
24 Garnett, Alice 16 Lake Forest Swim 2:11.15 -
28.35 1:01.21 1:39.90 2:11.15
Event 28 Men 200 IM
Sponsor: Fisher - Rosemount
American: * 1:43.52 Greg Burgess 03/1993
Junior Champ: ! 1:48.85 Philippe Demers 03/1997
Junior SE: # 1:49.84 Luis Rojas 03/1998
NATL: ------ 1:51.49
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Long, Richard 16 Fort Eustis 1:50.71 NATL 20
24.51 53.45 1:25.50 1:50.71
2 Greenwood, Christophe 16 Nova of Virginia 1:50.75 NATL 17
24.76 52.67 1:25.19 1:50.75
3 Betts, Justin 18 Curl-Burke Swim Club 1:52.63 16
25.46 54.03 1:26.03 1:52.63
4 Liscinsky, Mark 17 Rockville-Montgomery 1:52.72 15
24.74 53.43 1:26.14 1:52.72
5 Baicy, Joe 18 Tarheel Aqua Racers 1:52.81 14
24.61 52.93 1:25.33 1:52.81
6 Baer, Morgan 16 Fort Lauderdale 1:52.95 13
24.77 52.88 1:26.08 1:52.95
7 Bruce, Michael 17 Wichita Swim Club 1:53.23 12
23.88 52.96 1:24.73 1:53.23
8 Dunham, Brian 18 Poseidon Swimming 1:53.32 11
25.21 54.02 1:26.68 1:53.32
* B-Finals
9 Plummer, Ryan 17 Oklahoma Aquatics 1:52.96 9
25.22 53.48 1:26.59 1:52.96
10 Bott, Nick 16 Clayton Shaw Park 1:53.70 7
24.39 52.69 1:27.65 1:53.70
11 Hill, Josh 17 MidCity Arlington 1:54.23 6
24.95 53.66 1:27.23 1:54.23
12 Cremer, Paul 18 DADS Club Swim Team 1:54.24 5
25.07 54.56 1:27.28 1:54.24
13 Farley, Josh 16 North Baltimore 1:54.30 4
25.19 55.21 1:27.96 1:54.30
14 Biedrzycki, Chris 17 Mecklenburg 1:55.33 3
25.57 54.83 1:27.60 1:55.33
15 Gonzales, Joe 18 City of Mobile 1:55.66 2
25.41 55.02 1:28.84 1:55.66
16 Piekarski, Joey 16 Rockville-Montgomery 1:56.66 1
25.30 55.49 1:28.75 1:56.66
* C-Finals
17 Royce, Danny 17 Poseidon Swimming 1:54.44 -
25.53 54.82 1:27.84 1:54.44
18 Perry, Warren 18 Raleigh Swim Assoc 1:55.45 -
24.57 54.83 1:28.69 1:55.45
19 Glass, Greg 16 Mecklenburg 1:55.48 -
25.78 55.50 1:28.18 1:55.48
20 Wansley, Hal 18 Mecklenburg 1:55.72 -
25.80 54.29 1:28.61 1:55.72
21 Harbuck, James 18 Highlander 1:55.90 -
25.14 54.85 1:27.56 1:55.90
22 Stephens, Brian 17 Dallas Mustangs 1:56.54 -
26.51 58.21 1:29.63 1:56.54
23 Kuczik, Robert 17 Highlander 1:56.73 -
25.52 54.73 1:29.31 1:56.73
24 Gullett, Jeff 15 Rockford Marlins 2:00.90 -
26.28 55.76 1:30.78 2:00.90
Event 29 Women 1650 Free
Sponsor: TIC Enterprises
American: * 15:39.14 Janet Evans 03/1990
Junior Champ: ! 16:23.90 Leslie Daland 03/1983
Junior SE: # 16:31.96 Allison Gjervold 03/1997
NATL: ------ 16:46.89
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 Smith, Whitney 17 Nova of Virginia 16:39.70 NATL 20
28.01 57.87 1:28.03 1:58.31
2:28.70 2:59.27 3:29.39 3:59.84
4:30.24 5:00.54 5:30.79 6:01.23
6:31.61 7:01.91 7:32.37 8:02.97
8:33.49 9:03.86 9:34.31 10:04.86
10:35.37 11:05.82 11:36.40 12:06.86
12:37.47 13:07.90 13:38.38 14:08.88
14:39.48 15:09.84 15:40.18 16:10.38
16:39.70
2 Miranda, Amy 17 Lakeside 16:49.10 17
28.19 58.14 1:28.48 1:59.05
2:29.85 3:00.55 3:31.18 4:01.90
4:32.77 5:03.49 5:34.01 6:04.84
6:35.61 7:06.54 7:37.50 8:08.34
8:39.24 9:10.10 9:41.02 10:11.93
10:42.61 11:13.38 11:44.14 12:14.79
12:45.39 13:16.06 13:46.74 14:17.38
14:47.98 15:18.60 15:49.13 16:19.64
16:49.10
3 Weeks, Kelly 17 Tarheel Aqua Racers 16:49.64 16
28.85 59.61 1:31.08 2:02.42
2:33.34 3:04.64 3:35.55 4:06.49
4:37.52 5:08.73 5:38.80 6:09.08
6:39.65 7:09.99 7:40.36 8:10.85
8:41.52 9:12.29 9:43.13 10:13.82
10:44.04 11:14.59 11:44.85 12:15.18
12:45.64 13:16.12 13:46.53 14:17.21
14:47.57 15:18.36 15:49.38 16:19.81
16:49.64
4 Smith, Melissa 17 Clearwater Aquatic 16:49.87 15
28.38 58.53 1:29.13 1:59.90
2:30.74 3:01.44 3:32.23 4:03.03
4:33.86 5:04.71 5:35.42 6:06.11
6:36.89 7:07.60 7:38.39 8:09.16
8:39.92 9:10.74 9:41.42 10:12.05
10:42.70 11:13.31 11:43.93 12:14.63
12:45.22 13:16.02 13:46.94 14:17.70
14:48.64 15:19.59 15:50.26 16:20.59
16:49.87
5 Campbell, Leigh 15 NC Aquatic Club 16:51.62 14
29.06 59.40 1:29.99 2:00.58
2:31.54 3:02.25 3:32.99 4:03.72
4:34.41 5:05.09 5:35.76 6:06.48
6:37.10 7:07.53 7:38.03 8:08.61
8:39.02 9:09.76 9:40.53 10:11.24
10:41.49 11:12.02 11:42.81 12:13.65
12:44.45 13:15.27 13:45.98 14:16.78
14:47.61 15:18.84 15:50.10 16:21.43
16:51.62
6 Hansen, Lindsay 16 Clearwater Aquatic 16:54.33 13
27.99 58.01 1:28.54 1:59.30
2:29.90 3:00.46 3:31.10 4:01.67
4:32.38 5:03.21 5:33.81 6:04.32
6:35.06 7:05.66 7:36.34 8:07.05
8:37.87 9:08.73 9:39.47 10:10.56
10:41.40 11:12.58 11:43.60 12:14.75
12:45.55 13:16.77 13:47.83 14:19.12
14:50.39 15:21.36 15:52.91 16:24.12
16:54.33
7 Miller, Cami 16 KC Blazers 16:56.57 12
28.12 57.99 1:28.14 1:58.68
2:29.20 2:59.76 3:30.43 4:00.98
4:31.93 5:02.99 5:34.13 6:05.27
6:36.38 7:07.69 7:39.06 8:10.33
8:41.30 9:12.18 9:43.40 10:14.65
10:45.60 11:16.28 11:47.64 12:18.83
12:49.94 13:21.19 13:52.46 14:23.74
14:54.83 15:25.91 15:56.80 16:27.39
16:56.57
8 Rose, Rebecca 17 Raleigh Swim Assoc 16:56.67 11
28.74 58.77 1:29.24 1:59.92
2:30.72 3:01.49 3:32.34 4:03.25
4:34.31 5:05.39 5:35.92 6:06.88
6:37.73 7:08.47 7:39.02 8:09.98
8:41.03 9:12.09 9:43.23 10:14.44
10:44.76 11:15.97 11:47.57 12:18.87
12:49.42 13:20.80 13:51.98 14:23.63
14:54.64 15:25.78 15:56.61 16:27.44
16:56.67
9 Vanderplaats, Andrea 17 Swim Florida 17:02.15 9
28.48 59.15 1:30.42 2:01.40
2:32.69 3:03.84 3:34.94 4:05.89
4:36.91 5:07.66 5:38.27 6:08.91
6:39.61 7:10.17 7:40.89 8:11.87
8:42.90 9:14.16 9:45.33 10:16.50
10:47.80 11:19.08 11:50.41 12:21.27
12:52.68 13:23.97 13:55.37 14:26.89
14:57.83 15:29.15 16:00.62 16:31.56
17:02.15
10 Cross, Laura 17 Fort Lauderdale 17:04.13 7
28.17 58.53 1:29.31 1:59.96
2:30.71 3:01.42 3:32.18 4:03.20
4:34.35 5:05.43 5:36.55 6:07.31
6:38.15 7:09.31 7:40.50 8:11.79
8:43.00 9:14.15 9:45.24 10:17.11
10:48.36 11:19.86 11:51.69 12:23.12
12:54.50 13:25.88 13:57.31 14:28.71
15:00.14 15:31.50 16:02.90 16:34.03
17:04.13
11 Chapman, Anna 18 Brunswick YWCA 17:05.10 6
29.24 1:00.28 1:31.47 2:02.73
2:34.00 3:05.29 3:36.62 4:07.67
4:38.75 5:10.12 5:41.32 6:12.53
6:43.78 7:14.99 7:46.16 8:17.13
8:48.20 9:19.44 9:50.56 10:21.80
10:53.04 11:24.18 11:55.29 12:26.49
12:57.75 13:28.88 14:00.20 14:31.45
15:02.53 15:33.35 16:04.52 16:35.35
17:05.10
12 Cranston, Stephanie 17 Rockwood 17:06.77 4.5
28.38 58.37 1:28.75 1:59.42
2:30.19 3:01.05 3:31.91 4:02.91
4:33.92 5:04.96 5:36.04 6:07.12
6:38.23 7:09.52 7:40.79 8:12.20
8:43.57 9:15.04 9:46.61 10:18.03
10:49.33 11:20.97 11:52.59 12:24.09
12:55.67 13:27.14 13:58.60 14:30.20
15:01.77 15:33.17 16:04.55 16:35.92
17:06.77
12 Kline, Amanda 17 Mecklenburg 17:06.77 4.5
28.97 59.86 1:30.98 2:02.14
2:33.45 3:04.47 3:35.63 4:06.68
4:38.06 5:09.25 5:40.53 6:11.61
6:42.81 7:14.05 7:45.28 8:16.52
8:47.93 9:19.24 9:50.59 10:21.61
10:52.93 11:24.17 11:55.35 12:26.56
12:57.98 13:29.23 14:00.63 14:31.97
15:03.33 15:34.61 16:05.81 16:36.73
17:06.77
14 Knepper, Megan 15 Curl-Burke Swim Club 17:06.93 3
29.00 1:00.03 1:31.30 2:02.54
2:33.68 3:04.92 3:36.18 4:07.46
4:38.70 5:09.82 5:40.92 6:12.28
6:43.56 7:14.96 7:46.31 8:17.51
8:48.82 9:20.18 9:51.71 10:23.10
10:54.68 11:26.06 11:57.22 12:28.47
12:59.65 13:30.78 14:01.89 14:32.79
15:03.70 15:34.83 16:05.86 16:36.72
17:06.93
15 Lipskis, Laura 15 St Charles Swim Team 17:08.96 2
28.46 59.50 1:30.72 2:01.73
2:33.08 3:04.44 3:35.67 4:07.12
4:38.45 5:09.61 5:41.03 6:12.36
6:43.62 7:14.63 7:45.69 8:16.76
8:47.91 9:19.05 9:50.45 10:21.80
10:53.43 11:24.41 11:55.60 12:27.27
12:58.53 13:29.59 14:01.05 14:32.17
15:03.47 15:35.01 16:06.47 16:38.14
17:08.96
16 Oliver, Meredith 17 Rockwood 17:09.75 1
28.62 59.63 1:31.08 2:02.37
2:33.45 3:04.77 3:36.14 4:07.48
4:38.76 5:10.27 5:41.60 6:12.80
6:44.15 7:15.44 7:46.61 8:17.79
8:49.06 9:20.26 9:51.62 10:23.00
10:54.24 11:25.64 11:56.86 12:28.04
12:59.52 13:30.80 14:02.26 14:33.85
15:05.23 15:36.63 16:07.92 16:39.20
17:09.75
17 Lewis, Courtney 16 NC Aquatic Club 17:09.96 -
28.70 59.51 1:30.48 2:01.59
2:32.89 3:04.06 3:35.20 4:06.39
4:37.77 5:09.12 5:40.29 6:11.82
6:42.92 7:14.33 7:45.71 8:17.25
8:48.50 9:20.06 9:51.58 10:22.86
10:54.20 11:25.47 11:56.77 12:28.03
12:59.32 13:30.81 14:02.17 14:33.56
15:05.09 15:36.50 16:08.01 16:39.60
17:09.96
18 Burke, Amanda 14 Rockville-Montgomery 17:13.03 -
29.00 59.81 1:31.04 2:02.38
2:33.83 3:05.18 3:36.50 4:08.22
4:39.81 5:11.17 5:42.60 6:14.15
6:45.61 7:16.97 7:48.24 8:19.79
8:51.12 9:22.64 9:54.00 10:25.39
10:56.77 11:28.25 11:59.53 12:30.94
13:02.46 13:34.09 14:05.63 14:36.90
15:08.35 15:39.78 16:11.34 16:42.63
17:13.03
19 Fraumann, Sarah 16 Coho Swim Club 17:13.31 -
28.68 59.50 1:30.76 2:01.80
2:33.02 3:04.18 3:35.43 4:06.70
4:38.02 5:09.12 5:40.03 6:11.18
6:42.39 7:13.59 7:44.89 8:16.15
8:47.55 9:18.99 9:50.13 10:21.70
10:53.04 11:24.76 11:56.06 12:27.63
12:59.36 13:31.14 14:02.96 14:35.06
15:07.13 15:39.00 16:10.84 16:42.46
17:13.31
20 Hooper, Christie 16 Excel Aquatics 17:14.19 -
27.80 58.34 1:29.46 2:00.63
2:31.89 3:03.10 3:34.42 4:05.75
4:37.07 5:08.49 5:39.67 6:11.18
6:42.64 7:14.31 7:45.81 8:17.45
8:49.05 9:20.56 9:52.06 10:23.63
10:55.20 11:26.73 11:58.39 12:30.12
13:01.66 13:33.38 14:05.15 14:36.81
15:08.41 15:40.00 16:11.63 16:43.07
17:14.19
21 Herman, Allison 14 NC Aquatic Club 17:14.71 -
28.94 59.55 1:30.62 2:01.77
2:32.60 3:03.62 3:34.71 4:05.82
4:36.89 5:08.11 5:39.47 6:10.99
6:42.29 7:13.69 7:45.26 8:16.74
8:48.31 9:19.87 9:51.49 10:23.05
10:54.72 11:26.54 11:58.10 12:29.91
13:01.55 13:33.38 14:05.03 14:36.71
15:08.57 15:40.23 16:11.89 16:43.64
17:14.71
22 Barwegen, Lindsay 14 Unattached - NTAC 17:16.61 -
28.56 59.03 1:29.65 2:00.63
2:31.49 3:02.57 3:33.68 4:05.11
4:36.01 5:07.54 5:39.24 6:10.64
6:42.21 7:13.72 7:45.45 8:16.90
8:48.21 9:20.07 9:51.96 10:23.74
10:55.60 11:27.38 11:59.16 12:31.40
13:03.28 13:35.07 14:06.85 14:38.95
15:10.51 15:42.21 16:14.09 16:45.70
17:16.61
23 Martin, Hannah 14 Indian Aquatic 17:18.83 -
28.65 59.60 1:31.13 2:01.96
2:33.13 3:04.72 3:35.81 4:07.05
4:38.42 5:09.82 5:41.23 6:13.02
6:44.53 7:15.95 7:47.56 8:19.20
8:50.76 9:22.38 9:54.13 10:25.83
10:57.53 11:29.20 12:00.98 12:33.02
13:04.86 13:36.73 14:08.63 14:40.47
15:12.36 15:44.37 16:16.05 16:47.80
17:18.83
24 Marcus, Golda 16 Unatt-FLST 17:21.46 -
28.72 59.22 1:30.11 2:01.15
2:31.98 3:03.16 3:34.12 4:05.34
4:36.77 5:08.35 5:39.96 6:11.43
6:43.07 7:15.09 7:47.02 8:18.76
8:50.73 9:22.88 9:54.71 10:26.40
10:58.01 11:29.81 12:01.72 12:33.74
13:05.93 13:38.07 14:10.14 14:42.54
15:14.37 15:46.48 16:18.77 16:50.48
17:21.46
25 Scott-1, Katie 17 Rockwood 17:23.65 -
29.35 1:00.01 1:30.86 2:02.08
2:33.13 3:04.42 3:35.64 4:06.78
4:38.09 5:09.62 5:41.35 6:12.96
6:44.51 7:16.31 7:47.96 8:19.57
8:51.50 9:23.27 9:55.19 10:26.78
10:58.81 11:31.03 12:03.53 12:35.60
13:07.35 13:39.94 14:12.55 14:44.74
15:16.88 15:49.03 16:21.08 16:53.08
17:23.65
26 Somers, Nicole 16 Rockville-Montgomery 17:24.37 -
29.06 1:00.38 1:32.07 2:03.08
2:34.33 3:05.75 3:37.08 4:08.51
4:39.99 5:11.31 5:42.73 6:14.13
6:45.72 7:17.36 7:48.97 8:20.56
8:52.27 9:23.95 9:55.81 10:27.76
10:59.56 11:31.28 12:03.19 12:35.38
13:07.41 13:39.45 14:11.75 14:43.96
15:16.31 15:48.62 16:21.02 16:53.09
17:24.37
27 Zavareh, Semah 17 Katy Aquatics 17:25.48 -
29.25 1:00.18 1:31.60 2:02.99
2:34.44 3:05.92 3:37.46 4:09.04
4:40.66 5:12.16 5:43.18 6:14.61
6:46.08 7:17.47 7:49.21 8:21.01
8:52.66 9:24.67 9:56.71 10:28.80
11:00.77 11:32.94 12:05.18 12:37.20
13:09.43 13:41.67 14:13.91 14:46.32
15:18.68 15:50.83 16:22.62 16:54.52
17:25.48
28 Merrill, Monica 15 NC Aquatic Club 17:25.94 -
29.40 1:00.43 1:31.43 2:02.62
2:34.04 3:05.50 3:36.87 4:08.59
4:40.18 5:11.78 5:43.37 6:15.06
6:46.70 7:18.20 7:49.67 8:21.32
8:53.18 9:25.13 9:57.24 10:28.96
11:01.07 11:33.18 12:05.36 12:37.52
13:09.46 13:41.64 14:13.90 14:46.37
15:18.16 15:50.46 16:22.93 16:54.86
17:25.94
29 Conway, Laura 14 Middle GA Aquatics 17:27.22 -
29.13 1:00.52 1:31.94 2:03.27
2:34.92 3:06.59 3:38.44 4:10.20
4:42.07 5:13.48 5:45.17 6:17.15
6:49.22 7:21.19 7:53.16 8:24.99
8:56.77 9:28.68 10:00.52 10:32.28
11:04.17 11:36.19 12:08.58 12:40.67
13:12.74 13:44.53 14:16.77 14:49.02
15:21.03 15:52.89 16:24.79 16:56.43
17:27.22
30 Lukens, Cory 18 Wichita Swim Club 17:28.11 -
29.17 1:00.58 1:32.23 2:03.99
2:35.81 3:39.56 4:11.70 4:43.64
5:15.59 5:47.55 6:19.46 6:51.23
7:23.06 7:54.81 8:26.46 8:58.33
9:30.00 10:01.95 10:33.84 11:05.83
11:37.93 12:09.84 12:41.73 13:13.81
13:45.99 14:17.97 14:49.95 15:21.72
15:53.45 16:25.36 16:57.27 17:32.13
17:28.11
31 Hamilton, Allyson 17 Curl-Burke Swim Club 17:31.43 -
28.22 58.58 1:29.42 2:00.43
2:31.72 3:03.12 3:34.64 4:06.22
4:38.15 5:09.89 5:41.68 6:13.63
6:45.70 7:17.63 7:49.62 8:21.59
8:53.77 9:26.08 9:58.28 10:30.59
11:02.85 11:35.18 12:07.45 12:39.70
13:12.05 13:44.36 14:16.92 14:49.55
15:22.03 15:54.69 16:27.45 16:59.67
17:31.43
32 Lynn, Whitney 15 SwimTulsa 17:33.07 -
29.71 1:01.32 1:33.00 2:05.43
2:37.57 3:09.68 3:41.29 4:13.11
4:45.40 5:17.59 5:49.34 6:21.90
6:54.32 7:26.25 7:58.46 8:30.59
9:02.86 9:34.91 10:06.75 10:38.56
11:10.06 11:41.97 12:14.12 12:45.94
13:18.29 13:50.90 14:22.58 14:54.59
15:26.61 15:58.52 16:30.80 17:02.28
17:33.07
33 Arnold, Raellen 16 Pilot-Knoxville 17:40.86 -
28.91 1:00.21 1:31.85 2:03.63
2:35.35 3:07.25 3:39.16 4:11.24
4:43.50 5:15.76 5:48.05 6:20.18
6:52.45 7:24.63 7:56.94 8:28.95
9:01.05 9:33.35 10:05.51 10:37.79
11:10.38 11:42.71 12:15.28 12:47.79
13:20.43 13:52.82 14:25.44 14:58.21
15:30.79 16:03.18 16:35.90 17:08.70
17:40.86
34 Redway, Jamie 17 KC Blazers 17:47.86 -
29.30 1:00.81 1:32.85 2:05.23
2:37.71 3:10.24 3:42.72 4:15.38
4:47.75 5:20.01 5:52.27 6:24.54
6:56.59 7:28.85 8:00.90 8:33.05
9:05.58 9:38.29 10:10.49 10:43.09
11:15.60 11:48.60 12:21.21 12:53.26
13:25.99 13:59.58 14:32.27 15:05.40
15:38.25 16:10.96 16:43.61 17:16.08
17:47.86
35 Schinnerer, Kim 17 Curl-Burke Swim Club 17:48.01 -
29.11 1:00.42 1:31.96 2:03.59
2:35.58 3:07.54 3:39.57 4:11.49
4:43.62 5:15.81 5:48.11 6:20.32
6:52.37 7:24.78 7:57.12 8:29.59
9:02.01 9:34.75 10:07.35 10:40.08
11:12.77 11:45.71 12:18.92 12:51.76
13:24.76 13:57.78 14:30.62 15:03.74
15:36.84 16:09.81 16:42.68 17:15.63
17:48.01
36 Margaritondo, Nicole 12 St Petersburg AC 17:48.26 -
28.67 59.80 1:31.37 2:03.28
2:34.95 3:06.95 3:39.09 4:11.06
4:43.31 5:15.66 5:48.08 6:20.48
6:53.42 7:26.28 7:59.20 8:32.16
9:04.95 9:37.95 10:10.80 10:43.56
11:16.46 11:49.32 12:22.01 12:54.96
13:27.72 14:00.42 14:33.41 15:06.32
15:39.02 16:11.71 16:44.41 17:17.15
17:48.26
- Carpenter, Chrissy 15 Clearwater Aquatic NS -
Event 30 Women 50 Free
Sponsor: Xerox
American: * 21.77 Amy Van Dyken 03/1994
Junior Champ: ! 23.09 Angel Myers 03/1986
Junior SE: # 23.68 Stefanie Rulis 03/1997
NATL: ------ 23.79
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 Smith, Marshi 14 Potomac Marlins 23.89 20
2 Ross, Ann 17 Georgia Coastal 23.93 17
3 Langley, Valerie 17 The Woodlands 24.08 16
4 Archer, Krissy 13 Old Dominion Aquatic 24.09 15
5 Ullrich, Laura 15 Snowbird Aquatics 24.11 13.5
5 Welsh, Megan 15 Fort Lauderdale 24.11 13.5
7 Mahlstedt, Allison 17 DADS Club Swim Team 24.27 12
8 Wallis, Moeko 16 Columbus Hurricanes 24.43 11
* B-Finals
9 Drolet, Meagen 17 Mecklenburg 24.19 9
10 King, Brittany 16 MidCity Arlington 24.27 7
11 Braun, Jessica 17 Nova of Virginia 24.28 6
12 Gruber, Amy 16 Little Rock Dolphins 24.38 5
13 Nath, Paige 16 Wichita Swim Club 24.41 4
14 Stahley, Desiree 14 Trinity Aquatic 24.51 3
15 Weinhold, Kristin 18 Bull City Aquatics 24.52 2
16 Orchard, Ashley 18 Pine Crest Swim Club 24.59 1
* C-Finals
17 Cornet, Lauren 16 Capitol Sea Devils 24.23 -
18 Quinn, Devlyn 16 Hurricane Swim Club 24.36 -
19 Roller, Cynthia 16 Snowbird Aquatics 24.40 -
20 Marshall, Dallas 16 Academy of TX Aq Champs 24.45 -
21 Carpenter, Emily 15 KC Dolphins 24.54 -
22 Stevens, Andrea 18 Aquatics of Enid 24.59 -
23 Cook, Elizabeth 17 Nova of Virginia 24.65 -
24 Ridgeway, Rachel 13 Lake Forest Swim 24.78 -
Event 31 Men 50 Free
Sponsor: NationsBank
American: * 19.05 Tom Jager 03/1990
Junior Champ: ! 20.46 Asa Lawrence/Aaron Ciarla('95) 03/1982
Junior SE: # 20.53 Matt Weghorst 03/1998
NATL: ------ 20.69
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 McCrary, Chris 17 Rec Plex Sharks 20.82 20
2 Kapchinske, Andy 18 Kerr-McGee Swim Club 20.85 17
3 Kemp, Chris 17 Grapevine-Colley 20.89 16
4 Ammons, Nnamnse 17 Metro Marlins 20.93 15
5 Patrick, Tim 15 Rockwood 20.98 14
6 Difani, Jason 19 Unatt-RSCA 21.00 13
7 Rank, Jon 19 Miami Swimming 21.16 12
8 Vick, Daniel 18 Bull City Aquatics 21.29 11
* B-Finals
9 Rosal, Raymond 17 Clearwater Aquatic 21.12 9
10 Watkins, Roger 18 Hurricane Swim Club 21.20 7
11 Morrisette, Matt 18 Old Dominion Aquatic 21.22 6
12 Murphy, Ed 16 Rec Plex Sharks 21.23 5
13 Kramer, Mickey 16 St Petersburg AC 21.27 4
14 Smith, Corky 18 Swim Columbus 21.28 3
15 Diers, Tony 18 Katy Aquatics 21.43 2
16 Brock, Adam 18 Sea Dragons 21.55 1
* C-Finals
17 Ewert, Aaron 18 City of Richardson 21.40 -
18 Yunez, Antonio 19 Miami Swimming 21.49 -
19 Demyen-Jones, Jason 19 Southeast Texas Aq 21.53 -
20 Crosby, Shamus 16 Bayou Elite 21.56 -
21 Siniawski, Jim 17 Homewood Flossmoor 21.62 -
22 Kamp, Christophe 18 Central IL Aquatics 21.64 -
22 Nicholas, Mike 18 Curl-Burke Swim Club 21.64 -
24 Catanach, Charles 17 Excel Aquatics 21.65 -
Event 32 Men 1650 Free
Sponsor: Fleischmann's Yeast
American: * 14:29.31 Tom Dolan 03/1995
Junior Champ: ! 15:17.88 Steve Herro 03/1985
Junior SE: # 15:27.71 Michael Fuller 03/1997
NATL: ------ 15:34.99
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 Smith, Sean 16 Kerr-McGee Swim Club 15:31.21 NATL 20
25.55 53.41 1:21.63 1:50.01
2:18.37 2:46.71 3:15.24 3:43.33
4:11.56 4:39.15 5:07.16 5:35.10
6:03.13 6:31.63 6:59.95 7:28.20
7:56.51 8:25.07 8:53.57 9:21.78
9:49.72 10:18.48 10:46.91 11:15.38
11:43.66 12:12.42 12:41.12 13:09.82
13:38.42 14:07.23 14:36.08 15:03.98
15:31.21
2 Zurowski, Dan 17 Occoquan Swimming 15:39.78 17
25.51 53.17 1:21.32 1:49.53
2:17.93 2:46.23 3:14.70 3:43.07
4:11.56 4:40.06 5:08.29 5:36.91
6:05.34 6:34.08 7:02.70 7:31.50
8:00.14 8:28.99 8:57.97 9:26.85
9:55.61 10:24.33 10:53.05 11:21.74
11:50.50 12:19.60 12:48.28 13:17.10
13:46.00 14:14.68 14:43.77 15:12.38
15:39.78
3 Raab, Michael 16 Rockville-Montgomery 15:44.26 16
26.94 55.03 1:23.11 1:51.46
2:19.91 2:48.60 3:17.29 3:46.06
4:14.91 4:43.42 5:11.97 5:40.43
6:09.12 6:37.61 7:06.33 7:34.88
8:03.61 8:32.45 9:01.22 9:30.17
9:59.00 10:27.85 10:57.16 11:26.38
11:55.29 12:24.37 12:53.46 13:22.41
13:51.11 14:19.94 14:48.78 15:17.51
15:44.26
4 Todes, Jamie 16 Retriever Aquatic Club 15:44.42 15
26.25 54.63 1:22.90 1:51.65
2:20.48 2:49.15 3:17.87 3:46.67
4:15.45 4:44.26 5:12.98 5:41.77
6:10.41 6:39.24 7:08.01 7:36.79
8:05.52 8:34.31 9:03.19 9:31.76
9:59.61 10:28.51 10:57.32 11:26.23
11:55.26 12:24.24 12:53.43 13:22.60
13:51.73 14:20.91 14:49.81 15:19.06
15:44.42
5 Osterman, Nick 17 Raleigh Swim Assoc 15:46.45 14
26.44 55.12 1:23.87 1:53.04
2:22.11 2:51.06 3:19.97 3:48.87
4:17.89 4:47.09 5:15.93 5:44.42
6:13.00 6:41.92 7:10.57 7:39.30
8:07.95 8:36.84 9:05.54 9:34.45
10:02.99 10:31.66 11:00.45 11:29.26
11:57.91 12:26.70 12:55.49 13:24.19
13:52.92 14:21.61 14:50.29 15:18.78
15:46.45
6 Hansen, Scott 16 KC Blazers 15:47.39 13
25.65 53.42 1:21.42 1:49.88
2:18.02 2:46.69 3:14.98 3:43.23
4:11.70 4:40.30 5:08.80 5:37.26
6:05.91 6:34.51 7:03.19 7:31.92
8:00.67 8:29.35 8:58.35 9:27.33
9:56.51 10:25.39 10:54.39 11:23.66
11:52.55 12:21.86 12:51.15 13:20.53
13:50.01 14:19.60 14:49.08 15:18.71
15:47.39
7 Hurt, Chris 18 Kerr-McGee Swim Club 15:48.69 12
26.14 54.13 1:22.52 1:51.12
2:19.79 2:48.64 3:17.53 3:46.46
4:15.52 4:43.98 5:12.50 5:41.52
6:10.45 6:39.53 7:08.82 7:38.26
8:07.34 8:36.61 9:06.23 9:35.04
10:04.21 10:33.53 11:03.08 11:31.87
12:00.58 12:29.53 12:58.53 13:27.53
13:55.97 14:24.73 14:53.31 15:21.49
15:48.69
8 Conway, Cory 17 Rockwood 15:50.87 11
26.10 54.07 1:22.54 1:51.08
2:19.63 2:48.14 3:16.70 3:45.61
4:14.52 4:43.34 5:12.48 5:41.41
6:10.41 6:39.42 7:08.47 7:37.45
8:06.63 8:35.73 9:04.42 9:33.57
10:02.55 10:31.57 11:00.42 11:29.53
11:58.60 12:27.56 12:57.09 13:26.24
13:55.45 14:24.96 14:53.91 15:22.72
15:50.87
9 Kesler, Dan 16 Green Terror 15:51.92 9
26.58 54.71 1:22.99 1:51.33
2:19.26 2:47.42 3:15.46 3:44.35
4:13.93 4:42.64 5:11.90 5:40.76
6:09.93 6:38.83 7:07.46 7:36.85
8:06.64 8:36.55 9:06.44 9:36.30
10:06.17 10:36.23 11:04.90 11:33.65
12:02.98 12:32.58 13:02.71 13:31.53
13:59.99 14:28.43 14:56.90 15:24.89
15:51.92
10 Cartin, Brendan 17 Old Dominion Aquatic 15:54.71 7
26.18 55.13 1:23.81 1:52.51
2:21.11 2:49.58 3:18.20 3:46.80
4:15.17 4:44.34 5:13.29 5:42.26
6:11.08 6:40.28 7:09.31 7:38.90
8:08.04 8:37.56 9:07.22 9:36.41
10:05.67 10:35.23 11:04.58 11:33.44
12:02.83 12:31.61 13:01.05 13:30.53
13:59.97 14:29.10 14:58.97 15:27.90
15:54.71
11 Pedersen, Dane 18 Sunkist 15:55.08 6
25.67 53.86 1:22.21 1:50.66
2:19.22 2:47.93 3:16.77 3:45.28
4:14.34 4:43.25 5:11.79 5:40.53
6:09.52 6:38.64 7:08.01 7:37.37
8:06.78 8:36.55 9:05.66 9:34.84
10:03.58 10:32.84 11:01.77 11:31.00
12:00.91 12:30.31 12:59.44 13:29.58
13:59.41 14:28.78 14:58.00 15:27.39
15:55.08
12 Carey, Tim 17 Curl-Burke Swim Club 15:56.19 5
25.92 53.81 1:22.06 1:50.37
2:18.88 2:47.54 3:16.23 3:44.81
4:13.61 4:42.60 5:11.54 5:40.53
6:09.73 6:38.73 7:07.85 7:37.07
8:06.29 8:35.59 9:04.78 9:34.17
10:03.52 10:32.85 11:02.08 11:31.52
12:00.95 12:30.38 12:59.89 13:29.42
13:58.80 14:28.51 14:57.97 15:27.75
15:56.19
13 Jaynes, Myles 16 Crescent City 15:56.31 4
26.31 54.61 1:23.78 1:52.84
2:21.76 2:50.97 3:20.02 3:49.29
4:18.41 4:47.57 5:16.24 5:45.18
6:14.40 6:43.58 7:12.57 7:41.76
8:10.91 8:39.76 9:09.57 9:38.58
10:07.08 10:35.99 11:04.86 11:33.72
12:02.51 12:31.75 13:01.19 13:30.30
13:59.71 14:29.13 14:58.61 15:27.97
15:56.31
14 Tarwater, Davis 14 Pilot-Knoxville 15:56.34 3
27.69 57.33 1:26.64 1:56.12
2:25.65 2:55.32 3:24.71 3:54.05
4:23.23 4:52.69 5:21.79 5:50.94
6:19.87 6:48.87 7:17.96 7:47.03
8:16.06 8:44.82 9:13.61 9:42.50
10:11.45 10:40.40 11:09.22 11:37.84
12:06.71 12:35.50 13:04.40 13:33.27
14:02.09 14:30.92 14:59.82 15:28.60
15:56.34
15 Dillehay, David 18 Excel Aquatics 15:57.72 2
25.89 53.89 1:22.56 1:51.11
2:19.67 2:48.43 3:17.09 3:45.60
4:14.48 4:43.53 5:12.63 5:41.42
6:10.61 6:39.61 7:08.50 7:37.88
8:07.10 8:36.31 9:05.47 9:34.68
10:04.00 10:33.63 11:03.33 11:33.27
12:02.88 12:32.44 13:02.19 13:31.67
14:01.36 14:31.01 15:00.61 15:29.74
15:57.72
16 Sciortino, Ryan 15 Highlander 15:57.89 1
26.51 54.68 1:22.74 1:51.59
2:20.57 2:49.86 3:18.99 3:48.19
4:17.32 4:46.60 5:15.98 5:45.16
6:14.32 6:43.60 7:12.80 7:42.19
8:11.60 8:40.86 9:10.03 9:39.20
10:08.64 10:38.19 11:07.37 11:36.75
12:06.25 12:35.77 13:05.16 13:34.32
14:03.66 14:32.72 15:01.84 15:30.87
15:57.89
17 Nabors, John 16 The Woodlands 15:59.76 -
26.58 55.31 1:24.57 1:53.86
2:22.94 2:52.13 3:21.34 3:50.63
4:19.69 4:49.13 5:18.73 5:48.32
6:17.96 6:47.48 7:16.78 7:46.19
8:15.37 8:44.76 9:14.04 9:43.30
10:12.32 10:41.33 11:10.55 11:39.49
12:08.47 12:37.76 13:07.03 13:36.38
14:05.82 14:34.73 15:03.69 15:32.76
15:59.76
18 Ribeiro, Alan 15 Fort Lauderdale 16:03.79 -
26.05 54.53 1:23.66 1:52.86
2:22.02 2:51.14 3:20.41 3:49.67
4:19.11 4:48.53 5:17.36 5:46.63
6:16.19 6:45.57 7:14.97 7:44.15
8:13.46 8:42.85 9:12.11 9:41.46
10:10.67 10:40.12 11:09.58 11:38.97
12:08.44 12:38.01 13:07.56 13:37.20
14:06.94 14:36.76 15:06.44 15:36.32
16:03.79
19 Reid, Brody 17 Nova of Virginia 16:05.71 -
27.25 56.00 1:24.68 1:53.51
2:22.40 2:51.48 3:20.41 3:49.54
4:18.67 4:48.14 5:17.54 5:46.92
6:16.51 6:46.02 7:15.75 7:45.35
8:15.10 8:44.65 9:14.17 9:43.46
10:13.15 10:42.60 11:12.27 11:41.75
12:11.65 12:41.18 13:10.87 13:40.44
14:09.83 14:38.99 15:08.56 15:37.79
16:05.71
20 Langsett, Robert 15 Fort Lauderdale 16:06.07 -
25.94 53.76 1:22.51 1:51.58
2:20.88 2:49.90 3:19.22 3:48.53
4:17.60 4:46.95 5:15.41 5:44.83
6:14.28 6:43.46 7:12.73 7:41.98
8:11.15 8:40.09 9:09.35 9:38.32
10:07.36 10:37.10 11:06.48 11:36.22
12:06.28 12:36.27 13:06.37 13:36.35
14:06.26 14:36.62 15:07.01 15:37.30
16:06.07
21 Apprill, Adam 16 KC Dolphins 16:08.16 -
26.49 55.12 1:23.75 1:52.08
2:20.56 2:49.07 3:17.54 3:46.29
4:15.19 4:44.13 5:13.08 5:42.30
6:11.31 6:40.40 7:09.53 7:38.81
8:08.30 8:37.61 9:07.17 9:36.88
10:06.60 10:36.26 11:06.31 11:36.32
12:06.63 12:36.81 13:07.11 13:37.46
14:07.79 14:38.25 15:08.61 15:38.83
16:08.16
22 Erickson, Ryan 16 NC Aquatic Club 16:09.11 -
26.73 55.02 1:23.46 1:52.26
2:20.86 2:49.65 3:18.28 3:47.43
4:16.14 4:45.26 5:14.54 5:44.00
6:13.13 6:42.63 7:12.18 7:42.35
8:12.25 8:42.19 9:12.77 9:42.94
10:12.48 10:41.87 11:11.75 11:42.45
12:12.97 12:42.85 13:12.80 13:42.66
14:12.82 14:43.06 15:13.21 15:42.48
16:09.11
23 Valdivieso, Juan 18 Curl-Burke Swim Club 16:09.51 -
27.44 56.14 1:25.26 1:54.20
2:23.03 2:52.03 3:20.97 3:49.96
4:18.86 4:48.45 5:17.65 5:46.75
6:15.74 6:45.17 7:14.35 7:43.96
8:13.36 8:42.94 9:13.08 9:43.31
10:13.21 10:42.87 11:12.59 11:42.67
12:12.80 12:42.61 13:12.56 13:42.69
14:12.86 14:42.93 15:12.89 15:42.03
16:09.51
24 Pigott, Josh 18 Shreveport Swim 16:09.95 -
26.68 55.79 1:25.01 1:54.32
2:23.37 2:52.47 3:21.77 3:51.38
4:20.01 4:49.08 5:18.20 5:47.35
6:16.76 6:46.23 7:15.68 7:45.10
8:14.33 8:43.92 9:13.56 9:43.28
10:13.00 10:42.86 11:12.08 11:42.33
12:12.85 12:42.74 13:13.16 13:42.43
14:12.93 14:42.83 15:12.63 15:41.54
16:09.95
25 Sidelnik, Nick 16 KC Blazers 16:10.47 -
25.48 53.71 1:22.35 1:51.22
2:20.32 2:49.33 3:18.24 3:47.40
4:16.48 4:45.97 5:15.64 5:45.21
6:14.92 6:44.61 7:14.33 7:44.20
8:14.02 8:43.70 9:13.25 9:43.13
10:13.09 10:42.97 11:12.83 11:42.68
12:12.72 12:42.82 13:12.88 13:42.75
14:12.66 14:42.30 15:12.26 15:41.73
16:10.47
26 Yarbrough, Chester 16 Sunkist 16:11.87 -
26.24 54.40 1:23.02 1:52.18
2:21.43 2:50.48 3:19.53 3:48.63
4:17.77 4:47.34 5:17.00 5:46.28
6:15.42 6:44.57 7:14.27 7:44.26
8:13.73 8:42.97 9:12.66 9:42.52
10:12.29 10:41.63 11:11.43 11:41.73
12:11.30 12:40.50 13:11.11 13:41.60
14:12.33 14:42.88 15:12.68 15:42.99
16:11.87
27 Jones, Benjamin 16 Columbus Hurricanes 16:12.22 -
24.98 52.70 1:20.99 1:49.96
2:18.98 2:48.37 3:17.67 3:46.95
4:16.21 4:45.84 5:15.31 5:45.01
6:14.62 6:44.21 7:14.03 7:43.79
8:13.83 8:43.86 9:13.74 9:43.64
10:13.59 10:43.79 11:14.01 11:44.34
12:14.58 12:44.32 13:14.98 13:44.88
14:14.84 14:45.14 15:14.99 15:44.52
16:12.22
28 Brauer, Jason 17 Clearwater Aquatic 16:12.87 -
26.64 55.31 1:24.30 1:53.39
2:22.96 2:52.33 3:21.94 3:51.75
4:21.36 4:50.63 5:20.39 5:49.72
6:19.10 6:48.47 7:17.87 7:47.51
8:17.07 8:46.91 9:16.72 9:46.44
10:16.47 10:46.43 11:16.46 11:46.15
12:16.08 12:45.79 13:15.77 13:45.83
14:15.70 14:45.34 15:15.38 15:44.94
16:12.87
29 Hemphill, Jonathan 17 Lawrence AquaHawks 16:13.37 -
26.41 55.24 1:24.53 1:53.88
2:23.20 2:52.59 3:22.04 3:51.47
4:21.07 4:50.59 5:20.19 5:49.72
6:19.38 6:49.04 7:18.59 7:48.33
8:18.14 8:48.05 9:17.89 9:47.91
10:17.75 10:47.89 11:17.75 11:47.69
12:17.47 12:47.33 13:17.27 13:47.12
14:17.00 14:47.01 15:16.84 15:46.00
16:13.37
30 Fitzgerald, Ryan 17 Pine Crest Swim Club 16:15.11 -
26.34 54.85 1:23.96 1:53.14
2:22.42 2:51.73 3:20.95 3:49.94
4:19.23 4:48.46 5:17.37 5:47.13
6:16.73 6:45.96 7:15.78 7:45.79
8:16.21 8:45.10 9:14.53 9:44.94
10:15.24 10:45.81 11:16.86 11:46.86
12:17.25 12:47.30 13:17.02 13:47.29
14:17.29 14:47.20 15:17.10 15:46.98
16:15.11
31 Lockie, Warren 16 Fort Lauderdale 16:15.23 -
26.47 55.65 1:24.96 1:54.71
2:24.08 2:53.44 3:22.73 3:52.52
4:22.08 4:51.19 5:20.63 5:50.27
6:19.46 6:49.07 7:18.48 7:47.65
8:17.09 8:47.32 9:16.35 9:46.54
10:16.71 10:47.15 11:17.23 11:47.23
12:17.64 12:47.40 13:18.10 13:48.53
14:19.13 14:48.80 15:17.80 15:47.39
16:15.23
32 Ashley, David 14 Lake Forest Swim 16:15.62 -
27.74 57.85 1:28.25 1:58.49
2:28.13 2:57.67 3:27.42 3:57.45
4:27.12 4:56.76 5:26.51 5:56.18
6:25.79 6:55.96 7:25.86 7:55.76
8:25.68 8:55.60 9:25.51 9:55.34
10:24.89 10:54.52 11:24.06 11:53.54
12:23.24 12:52.65 13:21.91 13:51.40
14:20.98 14:50.06 15:19.20 15:48.25
16:15.62
33 Isaacs, Dustin 15 Lakeside 16:17.02 -
27.10 56.33 1:25.80 1:55.38
2:24.99 2:54.51 3:24.10 3:53.78
4:23.48 4:53.25 5:22.91 5:52.41
6:22.06 6:51.64 7:21.37 7:51.07
8:20.80 8:50.74 9:20.56 9:50.59
10:20.23 10:49.91 11:19.93 11:49.60
12:19.46 12:49.64 13:19.65 13:49.60
14:19.38 14:49.05 15:18.75 15:48.50
16:17.02
34 Greer, Perry 15 Wildcat Aquatics 16:17.73 -
27.12 56.65 1:26.69 1:56.52
2:26.32 2:56.15 3:26.18 3:56.08
4:25.76 4:55.97 5:25.17 5:54.52
6:24.26 6:54.30 7:24.32 7:54.27
8:24.09 8:53.72 9:23.63 9:53.68
10:23.88 10:53.52 11:23.36 11:53.53
12:23.00 12:52.58 13:22.33 13:52.06
14:22.06 14:52.01 15:21.41 15:50.54
16:17.73
35 Bear, David 17 Trinity Aquatic 16:18.14 -
26.50 55.44 1:25.06 1:54.97
2:24.31 2:53.85 3:23.28 3:52.65
4:22.14 4:51.48 5:21.05 5:50.56
6:20.18 6:49.97 7:19.74 7:49.58
8:19.47 8:49.29 9:19.12 9:48.85
10:18.86 10:48.92 11:18.97 11:48.97
12:19.10 12:49.21 13:19.14 13:49.11
14:19.46 14:49.68 15:19.79 15:49.57
16:18.14
36 Bohnsack, David 17 Crescent City 16:20.18 -
26.89 56.27 1:25.84 1:55.55
2:25.25 2:54.94 3:24.90 3:54.81
4:24.69 4:54.62 5:24.58 5:54.26
6:24.22 6:54.25 7:24.22 7:54.29
8:24.08 8:54.23 9:24.23 9:54.38
10:24.55 10:54.51 11:24.49 11:54.40
12:24.33 12:54.08 13:23.93 13:53.78
14:23.25 14:52.62 15:22.22 15:51.55
16:20.18
37 Bintner, Eric 18 Longview Aquatics 16:20.28 -
26.28 54.73 1:23.64 1:52.80
2:22.11 2:51.50 3:20.73 3:50.06
4:20.07 4:50.03 5:19.83 5:49.85
6:20.17 6:50.30 7:20.48 7:51.05
8:21.62 8:52.03 9:22.27 9:52.30
10:22.31 10:52.27 11:22.34 11:52.73
12:22.45 12:51.93 13:21.95 13:51.91
14:21.83 14:51.90 15:21.57 15:51.37
16:20.28
38 Spires, David 15 KC Blazers 16:22.85 -
25.37 53.42 1:22.36 1:51.42
2:20.75 2:50.14 3:19.58 3:49.06
4:18.74 4:48.04 5:17.47 5:47.40
6:17.22 6:47.21 7:17.36 7:47.39
8:17.68 8:47.91 9:18.14 9:48.43
10:18.53 10:49.12 11:19.37 11:49.71
12:20.12 12:50.55 13:20.94 13:51.35
14:21.86 14:52.23 15:22.71 15:53.05
16:22.85
39 Abramczyk, Chris 19 Sunrise Seahawks 16:24.18 -
27.37 56.73 1:26.35 1:55.86
2:25.50 2:55.47 3:25.13 3:54.86
4:24.51 4:54.61 5:24.67 5:54.38
6:24.21 6:54.20 7:24.13 7:53.85
8:23.58 8:53.42 9:23.24 9:53.13
10:23.15 10:52.97 11:23.12 11:53.14
12:23.14 12:53.19 13:23.27 13:53.62
14:23.50 14:53.60 15:23.69 15:54.29
16:24.18
40 Krysak, Joe 17 Mountaineer Aquatic 16:27.94 -
26.73 55.15 1:24.44 1:53.96
2:23.49 2:53.04 3:22.51 3:52.30
4:21.97 4:51.68 5:20.85 5:50.58
6:20.19 6:49.54 7:19.23 7:49.09
8:19.17 8:49.49 9:20.04 9:50.56
10:20.99 10:51.21 11:21.91 11:52.66
12:23.28 12:53.57 13:24.34 13:54.79
14:25.48 14:56.69 15:27.43 15:58.06
16:27.94
41 McCroan, J 17 Trinity Aquatic 16:33.40 -
27.29 56.59 1:26.34 1:56.15
2:26.06 2:55.84 3:25.55 3:55.33
4:25.17 4:55.20 5:25.43 5:55.13
6:24.92 6:54.82 7:24.74 7:54.85
8:24.95 8:55.12 9:25.23 9:55.48
10:25.83 10:56.40 11:26.80 11:57.33
12:27.93 12:58.40 13:29.11 14:00.24
14:31.02 15:01.63 15:32.50 16:03.29
16:33.40
42 Wymore, Lucas 16 MidCity Arlington 16:33.83 -
27.33 56.46 1:26.03 1:56.21
2:25.76 2:55.47 3:25.33 3:55.28
4:25.47 4:54.91 5:24.93 5:54.95
6:24.77 6:55.12 7:25.02 7:55.34
8:25.73 8:55.83 9:25.99 9:56.44
10:26.99 10:57.72 11:28.47 11:59.01
12:29.44 13:00.12 13:30.63 14:01.28
14:31.93 15:02.67 15:33.38 16:03.96
16:33.83
43 Atkinson, John 16 Pine Crest Swim Club 16:45.57 -
26.79 55.49 1:24.80 1:54.58
2:24.28 2:54.05 3:23.71 3:53.74
4:23.71 4:53.97 5:24.37 5:54.87
6:25.56 6:56.84 7:27.63 7:58.53
8:29.59 9:00.49 9:31.66 10:02.70
10:33.62 11:05.03 11:36.45 12:07.47
12:38.73 13:10.01 13:41.06 14:11.94
14:43.18 15:14.55 15:45.50 16:16.08
16:45.57
Event 33 Women 400 R-Medley
Sponsor: Protein Technology
American: * 3:35.37 Georgia 03/1998
Junior Champ: ! 3:48.25 Cincinnati Marlins 03/1997
Junior SE: # 3:48.73 Swim Atlanta 03/1998
NATL: ------ 3:59.19
PL Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 North Baltimore A NBAC MD 3:51.86 NATL 40
27.90 57.30 1:27.71 2:02.75
2:28.81 2:59.12 3:24.10 3:51.86
2 Lakeside A LAK KY 3:53.73 NATL 34
28.54 57.75 1:29.06 2:04.32
2:31.39 3:02.13 3:27.04 3:53.73
3 Mecklenburg A MAC2 NC 3:54.30 NATL 32
28.50 58.95 1:30.00 2:05.40
2:32.31 3:02.82 3:27.66 3:54.30
4 KC Blazers A KCB MV 3:55.17 NATL 30
29.22 59.65 1:30.31 2:05.30
2:31.94 3:02.44 3:27.56 3:55.17
5 Rockwood A RSCA OZ 3:55.37 NATL 28
28.67 57.91 1:30.01 2:06.15
2:32.65 3:02.94 3:27.83 3:55.37
6 Wichita Swim Club A WSC MV 3:56.47 NATL 26
28.70 58.40 1:29.91 2:06.21
2:32.59 3:03.91 3:29.04 3:56.47
7 Excel Aquatics A XCEL SE 3:57.49 NATL 24
28.29 59.66 1:31.65 2:07.36
2:34.58 3:04.76 3:29.90 3:57.49
8 Curl-Burke Swim Club B CUBU PV 3:58.08 NATL 22
28.26 59.10 1:29.83 2:05.05
2:32.81 3:05.09 3:30.56 3:58.08
9 Rockwood B RSCA OZ 3:58.19 NATL 18
28.87 58.65 1:31.02 2:07.43
2:34.40 3:05.09 3:30.55 3:58.19
10 Tarheel Aqua Racers A TAR NC 3:58.81 NATL 14
28.58 58.59 1:30.11 2:05.39
2:33.24 3:05.84 3:31.40 3:58.81
11 Old Dominion Aquatic A ODAC VA 3:58.94 NATL 12
29.61 1:00.81 1:31.67 2:06.64
2:33.64 3:05.26 3:30.87 3:58.94
12 Fort Lauderdale A FLST FG 3:59.33 10
29.20 59.63 1:31.73 2:07.65
2:35.39 3:07.66 3:32.46 3:59.33
13 Little Rock Dolphins A LRAD AR 3:59.37 8
29.49 1:00.57 1:31.74 2:06.55
2:34.54 3:06.88 3:31.85 3:59.37
14 Mecklenburg B MAC2 NC 3:59.75 6
28.89 59.38 1:31.02 2:06.89
2:34.94 3:06.47 3:32.09 3:59.75
15 Clearwater Aquatic A CAT FL 3:59.77 4
29.57 1:00.16 1:31.91 2:08.80
2:35.65 3:06.78 3:32.02 3:59.77
16 NC Aquatic Club A NCAC NC 4:00.13 2
28.20 57.88 1:30.81 2:07.61
2:35.27 3:06.39 3:31.65 4:00.13
17 TAC A TAC VA 4:00.32 -
29.10 1:00.50 1:32.03 2:08.25
2:35.14 3:06.38 3:31.86 4:00.32
18 Nova of Virginia A NOVA VA 4:00.82 -
28.92 59.18 1:31.80 2:09.06
2:36.68 3:07.43 3:33.41 4:00.82
19 Lake Forest Swim A LFSC IL 4:00.83 -
27.95 57.73 1:30.22 2:07.92
2:34.97 3:07.04 3:32.58 4:00.83
20 Stingrays A RAYS GA 4:00.87 -
29.00 1:01.04 1:31.85 2:06.99
2:33.67 3:04.62 3:31.80 4:00.87
21 Swim Florida A SWIM FL 4:01.13 -
29.59 1:01.89 1:33.40 2:08.67
2:35.89 3:08.06 3:33.41 4:01.13
22 The Woodlands A TWST GU 4:01.29 -
29.89 1:02.67 1:32.97 2:07.47
2:35.15 3:06.64 3:32.66 4:01.29
23 Rockville-Montgomery A RMSC1PV 4:01.75 -
28.36 59.16 1:32.34 2:09.52
2:37.15 3:09.29 3:34.52 4:01.75
24 City of Plano A COPS NT 4:01.79 -
29.58 59.86 1:32.28 2:08.45
2:36.18 3:07.25 3:33.14 4:01.79
25 St Charles Swim Team A SCST IL 4:02.03 -
30.36 1:02.83 1:34.84 2:11.14
2:38.14 3:09.10 3:34.41 4:02.03
26 Academy Bullets A ACAD IL 4:02.56 -
28.39 59.56 1:31.27 2:07.09
2:35.68 3:08.26 3:34.04 4:02.56
27 KC Blazers B KCB MV 4:02.57 -
29.78 1:00.29 1:32.32 2:08.96
2:37.21 3:08.63 3:34.50 4:02.57
28 Illinois State Univ A ISU IL 4:02.94 -
29.36 59.85 1:31.50 2:07.90
2:35.50 3:08.68 3:34.00 4:02.94
29 Dallas Mustangs A DM NT 4:02.99 -
29.03 59.95 1:31.12 2:07.43
2:35.97 3:08.90 3:34.57 4:02.99
30 Coral Springs A CSSC FG 4:03.28 -
29.29 1:00.30 1:31.59 2:07.39
2:35.42 3:07.84 3:34.46 4:03.28
31 Clayton Shaw Park A CSPS OZ 4:03.37 -
29.91 1:01.91 1:34.71 2:11.62
2:39.10 3:10.96 3:35.90 4:03.37
32 Lakeside B LAK KY 4:03.73 -
29.44 1:00.73 1:33.43 2:09.45
2:37.12 3:07.94 3:34.79 4:03.73
33 Wildcat Aquatics A WA KY 4:03.93 -
30.04 1:01.49 1:33.03 2:09.24
2:36.81 3:09.00 3:35.03 4:03.93
34 Fort Eustis A FTE VA 4:04.00 -
29.19 1:00.87 1:34.01 2:11.27
2:38.54 3:09.75 3:35.71 4:04.00
35 Clearwater Aquatic B CAT FL 4:05.85 -
28.65 58.94 1:31.01 2:09.52
2:37.16 3:10.81 3:36.86 4:05.85
36 ATAC A ATAC NT 4:06.45 -
30.43 1:01.53 1:33.41 2:10.66
2:38.35 3:10.53 3:37.54 4:06.45
37 Playground Area YMCA A PLAY SE 4:07.38 -
29.45 1:00.20 1:32.48 2:09.46
2:37.42 3:10.24 3:37.05 4:07.38
38 Battlefield Area A BASS VA 4:07.46 -
30.27 1:01.78 1:35.00 2:11.89
2:39.12 3:11.85 3:38.41 4:07.46
39 Snowbird Aquatics A SNOW PV 4:07.89 -
29.59 1:01.12 1:34.73 2:14.24
2:42.00 3:13.78 3:39.73 4:07.89
40 Fort Lauderdale B FLST FG 4:07.94 -
29.93 1:00.77 1:33.62 2:11.66
2:40.56 3:14.13 3:40.04 4:07.94
41 Capitol Sea Devils A TCSD PV 4:08.44 -
30.67 1:02.82 1:34.06 2:10.59
2:40.15 3:14.23 3:39.97 4:08.44
42 New Trier A NTSC IL 4:08.74 -
29.42 1:00.60 1:33.96 2:11.00
2:40.71 3:13.76 3:39.60 4:08.74
43 Blue Tide Aquatics A BTA GU 4:08.77 -
29.20 1:00.00 1:32.61 2:08.38
2:36.85 3:11.11 3:39.05 4:08.77
44 Lake Forest Swim B LFSC IL 4:09.96 -
28.93 59.99 1:33.31 2:11.44
2:39.73 3:14.30 3:40.52 4:09.96
45 Excel Aquatics B XCEL SE 4:10.22 -
30.06 1:02.21 1:36.36 2:18.88
2:42.69 3:15.72 3:41.57 4:10.22
- Curl-Burke Swim Club A CUBU PV DQ -
28.70 58.25 1:28.49 2:02.91
2:29.61 3:01.73 3:26.68 3:54.82
Event 34 Men 400 R-Medley
Sponsor: BJC Health Systems
American: * 3:07.28 Stanford 03/1995
Junior Champ: ! 3:20.06 Curl-Burke 03/1998
Junior SE: # 3:20.06 Curl-Burke 03/1998
NATL: ------ 3:29.79
PL Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 Curl-Burke Swim Club A CUBU PV 3:26.93 NATL 40
25.72 52.94 1:19.10 1:48.79
2:12.67 2:40.35 3:02.33 3:26.93
2 Wichita Swim Club A WSC MV 3:27.61 NATL 34
25.04 51.67 1:18.33 1:48.65
2:11.81 2:39.37 3:02.15 3:27.61
3 Blue Tide Aquatics A BTA GU 3:28.18 NATL 32
23.85 50.26 1:17.15 1:47.94
2:11.54 2:39.49 3:02.00 3:28.18
4 Southeast Texas Aq A STAR GU 3:28.19 NATL 30
26.04 53.56 1:20.17 1:51.31
2:14.16 2:42.20 3:04.24 3:28.19
5 Raleigh Swim Assoc A RSA NC 3:28.61 NATL 28
24.67 50.69 1:18.06 1:49.70
2:14.02 2:41.63 3:03.79 3:28.61
6 Fort Eustis A FTE VA 3:29.58 NATL 26
25.90 52.97 1:20.47 1:51.79
2:15.63 2:43.30 3:05.67 3:29.58
7 Excel Aquatics A XCEL SE 3:29.67 NATL 24
24.98 52.02 1:19.31 1:51.00
2:15.23 2:43.14 3:04.93 3:29.67
8 Mecklenburg A MAC2 NC 3:30.39 22
25.47 52.71 1:20.51 1:52.10
2:15.92 2:43.14 3:05.45 3:30.39
9 Fort Lauderdale A FLST FG 3:30.85 18
25.95 53.44 1:21.01 1:52.38
2:16.24 2:44.29 3:06.48 3:30.85
10 Rockville-Montgomery A RMSC1PV 3:31.30 14
25.34 52.15 1:19.76 1:51.03
2:15.11 2:43.64 3:06.13 3:31.30
11 Herndon Aquatics A HACC PV 3:31.36 12
24.85 50.97 1:19.45 1:53.28
2:16.41 2:45.22 3:06.97 3:31.36
12 Old Dominion Aquatic A ODAC VA 3:31.58 10
26.15 53.87 1:22.13 1:54.13
2:17.35 2:43.48 3:06.46 3:31.58
13 Pine Crest Swim Club A PCSC FG 3:31.62 8
25.41 52.15 1:20.14 1:51.66
2:16.09 2:44.77 3:07.27 3:31.62
14 Rockwood A RSCA OZ 3:31.91 6
25.75 53.06 1:21.52 1:54.03
2:16.92 2:45.34 3:07.52 3:31.91
15 Rockwood B RSCA OZ 3:31.98 4
25.24 52.91 1:21.22 1:53.48
2:17.65 2:45.61 3:07.56 3:31.98
16 Nova of Virginia A NOVA VA 3:32.39 2
25.69 52.24 1:20.04 1:51.27
2:15.05 2:42.55 3:06.07 3:32.39
17 SwimTulsa A ST OK 3:33.10 -
26.61 54.36 1:21.50 1:52.39
2:16.96 2:46.04 3:08.06 3:33.10
18 The Woodlands A TWST GU 3:33.16 -
26.26 54.19 1:22.24 1:53.50
2:17.78 2:45.84 3:08.58 3:33.16
19 Elmwood Sharks A ES LA 3:33.99 -
26.12 54.76 1:22.58 1:54.60
2:18.51 2:46.51 3:09.12 3:33.99
20 Lakeside A LAK KY 3:34.05 -
25.68 52.86 1:21.60 1:54.30
2:18.65 2:47.09 3:09.67 3:34.05
21 Southeast Texas Aq B STAR GU 3:34.29 -
25.98 53.49 1:21.97 1:54.69
2:18.62 2:46.26 3:09.13 3:34.29
22 Katy Aquatics A KATY GU 3:34.47 -
26.67 56.00 1:23.42 1:54.31
2:18.06 2:47.34 3:09.77 3:34.47
23 Fort Eustis B FTE VA 3:34.51 -
26.50 54.37 1:21.57 1:54.25
2:18.02 2:47.26 3:09.81 3:34.51
24 Bull City Aquatics A BULL NC 3:34.57 -
26.31 54.23 1:22.26 1:55.23
2:19.09 2:47.91 3:10.40 3:34.57
25 York Swim Club A YORK PV 3:34.63 -
25.86 53.98 1:22.02 1:54.41
2:18.47 2:46.58 3:08.96 3:34.63
26 Pilot-Knoxville A PACK SE 3:35.03 -
26.99 54.80 1:22.66 1:54.45
2:18.20 2:46.62 3:09.86 3:35.03
27 NC Aquatic Club A NCAC NC 3:36.24 -
26.75 54.32 1:22.77 1:55.28
2:19.42 2:47.64 3:10.83 3:36.24
28 Rec Plex Sharks A RPLX OZ 3:36.57 -
26.32 55.95 1:24.81 1:58.24
2:22.62 2:50.59 3:12.35 3:36.57
29 City of Richardson A COR NT 3:36.58 -
25.04 51.46 1:20.44 1:53.51
2:18.88 2:48.24 3:11.20 3:36.58
30 Hurricane Swim Club A HSC2 LA 3:37.12 -
27.12 55.91 1:23.48 1:55.24
2:19.78 2:48.70 3:11.69 3:37.12
31 Lakeside B LAK KY 3:37.51 -
25.78 53.22 1:22.43 1:56.82
2:21.04 2:49.57 3:12.12 3:37.51
32 Wildcat Aquatics A WA KY 3:38.15 -
27.29 56.22 1:24.49 1:56.59
2:20.85 2:48.65 3:12.11 3:38.15
33 Lake Forest Swim A LFSC IL 3:38.22 -
26.28 54.89 1:23.16 1:56.72
2:21.25 2:49.26 3:12.96 3:38.22
33 Curl-Burke Swim Club B CUBU PV 3:38.22 -
26.67 55.44 1:24.15 1:56.03
2:20.14 2:50.48 3:13.33 3:38.22
35 Clayton Shaw Park A CSPS OZ 3:38.76 -
25.62 52.48 1:20.31 1:53.27
2:18.91 2:49.64 3:12.69 3:38.76
36 Franco's Fins A FINS LA 3:39.55 -
26.03 54.08 1:21.68 1:53.64
2:19.14 2:49.71 3:13.07 3:39.55
37 KC Blazers A KCB MV 3:41.09 -
26.69 55.11 1:25.62 2:00.46
2:25.29 2:53.21 3:15.77 3:41.09
38 Fort Lauderdale B FLST FG 3:41.24 -
27.49 57.41 1:26.17 1:59.61
2:24.20 2:52.65 3:15.88 3:41.24
39 Sunkist A SUN MS 3:41.56 -
27.19 55.83 1:24.83 1:58.26
2:22.49 2:50.82 3:15.08 3:41.56
40 KC Dolphins A KCD MV 3:41.91 -
26.91 54.47 1:24.44 2:00.21
2:25.26 2:54.03 3:16.57 3:41.91
41 SwimTulsa B ST OK 3:47.35 -
27.32 55.40 1:25.88 2:01.04
2:26.63 2:58.11 3:21.67 3:47.35
- Academy Bullets A ACAD IL DQ -
26.11 53.18 1:21.87 1:55.37
2:19.51 2:47.59 3:09.70 3:34.84
- Capitol Sea Devils A TCSD PV DQ -
26.83 55.45 1:23.32 1:55.45
2:19.68 2:48.35 3:11.24 3:36.97