SPEEDO JUNIOR CHAMPIONSHIPS NORTHEAST

Buffalo, N.Y., U.S.A. - March 16 - 20, 1999 (25 Y)

= National Record = World Record





Event 1  Women Open  1000  Free 
Sponsor: SPEEDO                             
JUNIOR CHAMP: * 9:45.27 KEEGAN WALKLEY/SWIM ATLANTA   /1997
JUNIOR N.E.:  ! 9:55.21 SALLY ANDERSON/SCARLET AQUATIC 03/1998
NATIONAL CUT: # 10:01.09   
JUNIOR CUT:   & 10:21.29   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 MORRIS, ERIN           14  FTWAYNE AQUATICS             10:04.29&      20  
               28.22       58.62     1:29.32     1:59.82                       
             2:30.24     3:00.97     3:31.86     4:02.69                       
             4:33.04     5:03.64     5:33.90     6:04.24                       
             6:34.37     7:04.89     7:35.17     8:05.49                       
             8:35.57     9:05.41     9:35.60    10:04.29                       
  2 MIKELONIS, KRISTEN     17  LAKEERIEDOLPHINS             10:09.19&      17  
               28.02       57.50     1:27.13     1:56.94                       
             2:26.88     2:57.12     3:27.38     3:57.69                       
             4:28.16     4:58.66     5:29.21     5:59.92                       
             6:30.78     7:01.76     7:32.91     8:04.35                       
             8:35.40     9:06.96     9:38.28    10:09.19                       
  3 TORPEY, LAUREN         15  LAKEERIEDOLPHINS             10:09.81&      16  
               27.53       57.25     1:27.75     1:58.24                       
             2:28.40     2:58.62     3:29.14     3:59.69                       
             4:30.42     5:01.17     5:31.89     6:02.85                       
             6:33.87     7:04.96     7:36.17     8:07.04                       
             8:37.95     9:09.11     9:39.98    10:09.81                       
  4 MEIER, LINDSEY         15  LAKEERIEDOLPHINS             10:10.26&      15  
               28.09       58.48     1:29.14     1:59.62                       
             2:30.18     3:00.52     3:30.89     4:01.21                       
             4:31.46     5:01.87     5:32.52     6:03.43                       
             6:34.39     7:05.45     7:36.56     8:07.54                       
             8:38.58     9:09.36     9:40.36    10:10.26                       
  5 D'AGOSTINO, JAMIE      18  BADGER                       10:11.58&      14  
               28.59       58.66     1:29.00     1:59.30                       
             2:29.88     3:00.35     3:31.26     4:01.78                       
             4:32.49     5:02.84     5:33.48     6:04.16                       
             6:34.92     7:06.02     7:36.93     8:07.84                       
             8:38.85     9:10.14     9:41.14    10:11.58                       
  6 RUBERT, ALI                LONG ISLAND AQUATIC CLU      10:11.78&      13  
               27.79       57.78     1:28.02     1:58.39                       
             2:28.64     2:59.41     3:30.07     4:00.76                       
             4:31.40     5:02.18     5:32.65     6:03.87                       
             6:35.11     7:06.20     7:37.42     8:08.50                       
             8:39.56     9:10.80     9:41.78    10:11.78                       
  7 RUSSACK, JULIA         15  WHITE PLAINS YWCA MIDDI      10:12.99&      12  
               27.85       57.53     1:27.71     1:57.98                       
             2:28.41     2:59.12     3:29.86     4:00.54                       
             4:31.53     5:02.28     5:33.23     6:04.31                       
             6:35.43     7:06.42     7:37.51     8:08.68                       
             8:39.94     9:11.40     9:42.50    10:12.99                       
  8 CROUTHAMEL, CAROL      17  SPIRIT SWIMMING              10:13.33&      11  
               28.50       58.77     1:29.26     2:00.02                       
             2:30.99     3:01.80     3:33.06     4:03.99                       
             4:34.81     5:05.71     5:36.18     6:07.15                       
             6:37.77     7:08.59     7:39.47     8:10.47                       
             8:41.36     9:12.14     9:43.09    10:13.33                       
  9 DAVIES, ABIGAIL        16  PEDDIE AQUATICS              10:13.38&       9  
               28.04       58.42     1:29.10     2:00.03                       
             2:30.65     3:01.31     3:31.81     4:02.57                       
             4:33.18     5:04.05     5:35.03     6:06.24                       
             6:37.46     7:08.56     7:39.62     8:10.63                       
             8:41.98     9:12.94     9:43.58    10:13.38                       
 10 MILKOSKY, CHRIS        16  BERKELEY AQUATIC             10:14.46&       7  
               28.60       58.88     1:29.51     2:00.27                       
             2:31.19     3:02.08     3:33.17     4:04.24                       
             4:35.18     5:06.37     5:37.46     6:08.49                       
             6:39.80     7:10.97     7:42.12     8:13.02                       
             8:43.79     9:14.73     9:45.34    10:14.46                       
 11 WINDSTEIN, JENNIFER    16  LANCASTER AQUATIC CLUB       10:14.82&       6  
               28.29       58.97     1:30.19     2:01.58                       
             2:32.81     3:04.19     3:35.34     4:06.54                       
             4:37.49     5:08.51     5:39.10     6:09.74                       
             6:40.78     7:11.63     7:42.39     8:13.28                       
             8:44.23     9:15.00     9:45.54    10:14.82                       
 12 SKOLASKI, JENNIFER     16  BADGER DOLPHINS              10:16.41&       5  
               27.52       58.02     1:28.53     1:58.93                       
             2:29.30     2:59.84     3:30.55     4:01.52                       
             4:32.19     5:02.86     5:33.47     6:04.03                       
             6:34.79     7:05.88     7:37.41     8:09.48                       
             8:40.94     9:12.76     9:45.03    10:16.41                       
 13 HARBESON, STEPHANIE    17  PEDDIE AQUATICS              10:16.88&       4  
               28.66       58.57     1:29.10     1:59.54                       
             2:30.50     3:01.32     3:32.09     4:03.01                       
             4:34.11     5:05.43     5:36.40     6:07.94                       
             6:39.35     7:10.65     7:41.76     8:12.77                       
             8:44.06     9:15.22     9:46.29    10:16.88                       
 14 LANDRY, KRISTIN        16  GREENWOOD SWIM               10:18.32&       3  
               28.17       58.46     1:29.37     2:00.25                       
             2:31.20     3:02.20     3:33.29     4:04.50                       
             4:35.85     5:07.09     5:38.09     6:09.02                       
             6:39.88     7:11.06     7:42.33     8:13.71                       
             8:44.99     9:16.54     9:47.84    10:18.32                       
 15 FREEMAN, CRYSTAL       17  UNATTACHED                   10:19.28&       2  
               28.06       58.04     1:28.82     1:59.40                       
             2:30.18     3:00.88     3:31.87     4:02.92                       
             4:34.16     5:05.49     5:36.75     6:08.13                       
             6:39.33     7:10.99     7:42.45     8:14.03                       
             8:45.68     9:17.05     9:48.46    10:19.28                       
 16 BROWN, SALLY           15  MERRIMACK VALLEY             10:20.62&       1  
               27.65       57.41     1:27.86     1:58.70                       
             2:29.70     3:00.78     3:32.26     4:03.48                       
             4:34.83     5:06.28     5:37.59     6:09.08                       
             6:40.86     7:12.40     7:43.92     8:15.25                       
             8:47.02     9:18.42     9:49.68    10:20.62                       
 17 RANC, MANDY            13  LAKEERIEDOLPHINS             10:20.71&       -  
               27.37       57.35     1:27.79     1:58.68                       
             2:29.32     3:00.43     3:31.40     4:02.85                       
             4:34.33     5:05.64     5:37.12     6:08.86                       
             6:40.61     7:12.38     7:44.12     8:15.81                       
             8:47.36     9:18.82     9:50.35    10:20.71                       
 18 MURPHY, PATTI          15  JERSEY WAHOOS                10:21.02&       -  
               30.06     1:00.45     1:30.77     2:01.60                       
             2:32.10     3:03.04     3:33.78     4:04.25                       
             4:35.08     5:06.31     5:37.44     6:08.68                       
             6:40.21     7:11.46     7:42.94     8:14.58                       
             8:46.43     9:18.27     9:49.92    10:21.02                       
 19 MCCULLOUGH, AMY        15  POSEIDON MI                  10:22.68        -  
               28.98       59.85     1:31.17     2:02.57                       
             2:33.86     3:04.85     3:35.91     4:06.84                       
             4:37.93     5:09.01     5:40.50     6:11.40                       
             6:42.80     7:14.41     7:46.00     8:17.66                       
             8:49.64     9:21.28     9:52.43    10:22.68                       
 20 HUMES, JESSICA         17  BOWLING GREEN                10:25.33        -  
               28.38       58.73     1:29.59     2:00.28                       
             2:31.15     3:02.54     3:34.00     4:05.40                       
             4:37.12     5:08.79     5:40.50     6:12.39                       
             6:44.17     7:16.23     7:48.13     8:20.04                       
             8:51.78     9:23.48     9:54.78    10:25.33                       
 21 KERN, JULIE            17  SPARTAN AQUATIC CLUB         10:25.42        -  
               28.69       58.97     1:29.86     2:00.89                       
             2:31.92     3:03.05     3:34.62     4:05.97                       
             4:37.82     5:09.31     5:41.05     6:12.69                       
             6:44.50     7:16.26     7:47.87     8:19.65                       
             8:51.28     9:22.83     9:54.38    10:25.42                       
 22 MARTIN, CHRISSIE       18  CONNECTICUT                  10:25.77        -  
               28.33       58.38     1:29.03     1:59.95                       
             2:31.07     3:02.21     3:33.76     4:05.15                       
             4:36.43     5:07.93     5:39.51     6:11.23                       
             6:43.01     7:15.06     7:46.76     8:18.95                       
             8:50.73     9:22.62     9:54.68    10:25.77                       
 23 SIBERT, KATIE          15  PEDDIE AQUATICS              10:27.23        -  
               28.08       58.80     1:29.89     2:01.32                       
             2:32.44     3:03.79     3:35.45     4:07.19                       
             4:38.84     5:10.64     5:42.27     6:13.78                       
             6:45.42     7:17.24     7:48.90     8:20.66                       
             8:52.32     9:24.16     9:55.79    10:27.23                       
 24 MADDEN, JULIE          16  LAKEERIEDOLPHINS             10:27.34        -  
               28.43       58.61     1:28.93     1:59.56                       
             2:30.38     3:01.60     3:33.18     4:05.04                       
             4:37.11     5:09.02     5:40.76     6:12.91                       
             6:45.45     7:16.86     7:48.92     8:21.08                       
             8:53.01     9:25.23     9:57.13    10:27.34                       
 25 ZAPPALORTI, RACHEL     17  PEDDIE AQUATICS              10:28.86        -  
               29.53     1:00.64     1:31.98     2:03.54                       
             2:35.24     3:07.10     3:38.91     4:10.86                       
             4:42.81     5:14.56     5:46.11     6:17.72                       
             6:49.21     7:20.83     7:52.36     8:23.73                       
             8:55.23     9:26.73     9:58.09    10:28.86                       
 26 DANOWSKI, ASHLEY       17  TRIDENT AQUATIC              10:31.13        -  
               28.29       58.51     1:29.13     2:00.07                       
             2:31.36     3:02.57     3:33.90     4:05.38                       
             4:37.16     5:08.96     5:40.97     6:12.96                       
             6:45.50     7:17.81     7:50.36     8:22.73                       
             8:55.04     9:27.24     9:59.44    10:31.13                       
 27 MCWILLIAMS, KATIE      15  AQUA JETS                    10:33.28        -  
               27.94       59.11     1:30.98     2:02.43                       
             2:34.09     3:05.76     3:37.59     4:09.54                       
             4:41.55     5:13.61     5:45.80     6:17.78                       
             6:50.09     7:22.13     7:54.02     8:26.46                       
             8:58.63     9:30.83    10:02.33    10:33.28                       
 28 HAWLEY, CLAIRE         14  CAPE COD S.C.                10:34.34        -  
               29.15     1:00.62     1:32.68     2:04.66                       
             2:36.56     3:08.70     3:40.58     4:12.47                       
             4:44.24     5:16.13     5:48.20     6:20.29                       
             6:52.33     7:24.21     7:56.12     8:28.02                       
             8:59.96     9:31.73    10:03.52    10:34.34                       
 29 MORRISSEY, KATHLEEN    13  BADGER                       10:36.97        -  
               28.85       59.18     1:29.98     2:00.93                       
             2:32.32     3:03.54     3:35.27     4:07.33                       
             4:38.91     5:10.75     5:42.66     6:14.55                       
             6:46.87     7:19.48     7:52.17     8:24.78                       
             8:57.83     9:31.07    10:04.14    10:36.97                       
 



Event 2  Men Open  1000  Free 
JUNIOR CHAMP: * 9:05.89 ANDY POTTS/EASTERN EXPRESS   /1993
JUNIOR N.E.:  ! 9:12.31 BRENDAN NELIGAN - LIAC 03/1998
NATIONAL CUT: # 9:20.99   
JUNIOR CUT:   & 9:39.29   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 MAHANEY, ANDREW        16  ATLANTIS AQUATIC CLUB         9:14.98#      20  
               24.77       51.94     1:19.71     1:47.53                       
             2:15.22     2:43.02     3:10.90     3:38.89                       
             4:06.87     4:34.88     5:03.02     5:31.30                       
             5:59.57     6:28.07     6:56.57     7:25.20                       
             7:53.61     8:22.03     8:49.22     9:14.98                       
  2 PULLIN, JIM            16  LAKEERIEDOLPHINS              9:16.02#      17  
               24.73       52.04     1:20.05     1:47.96                       
             2:16.15     2:44.32     3:12.60     3:40.73                       
             4:08.65     4:36.90     5:05.17     5:33.29                       
             6:01.97     6:30.12     6:57.98     7:26.13                       
             7:54.10     8:22.16     8:49.44     9:16.02                       
  3 WILKINSON, GEORGE      19  UNATTACHED JW                 9:20.03#      16  
               25.55       53.19     1:20.90     1:48.74                       
             2:16.63     2:44.45     3:12.48     3:40.71                       
             4:08.90     4:37.13     5:05.51     5:33.93                       
             6:02.26     6:30.88     6:59.52     7:27.84                       
             7:56.52     8:24.99     8:53.19     9:20.03                       
  4 EPPING, RION           16  J-HAWK AQUATIC                9:20.45#      15  
               26.33       53.93     1:21.85     1:49.80                       
             2:17.68     2:45.65     3:13.85     3:42.09                       
             4:10.43     4:38.73     5:06.99     5:35.46                       
             6:03.82     6:32.12     7:00.55     7:28.81                       
             7:57.23     8:25.55     8:53.76     9:20.45                       
  5 HARRIS, TIM            18  SCARLET AQUATIC               9:25.37&      14  
               25.93       53.94     1:21.71     1:50.21                       
             2:18.34     2:46.06     3:14.28     3:42.24                       
             4:10.51     4:39.03     5:06.93     5:34.96                       
             6:03.46     6:32.45     7:01.49     7:30.45                       
             7:59.65     8:28.71     8:57.28     9:25.37                       
  6 HARTNER, ANDREW        17  MARIST SWIM CLUB              9:29.51&      13  
               25.40       53.14     1:21.16     1:49.29                       
             2:17.65     2:46.11     3:14.93     3:43.84                       
             4:12.66     4:41.66     5:10.46     5:39.40                       
             6:08.59     6:37.64     7:06.61     7:35.60                       
             8:04.40     8:33.34     9:01.97     9:29.51                       
  7 THOMAS, JASON          16  CANOE CITY MAINE              9:30.72&      12  
               26.19       53.99     1:21.72     1:50.08                       
             2:18.41     2:46.79     3:15.35     3:43.74                       
             4:12.51     4:41.57     5:10.46     5:39.33                       
             6:08.49     6:37.85     7:06.96     7:36.13                       
             8:05.20     8:34.35     9:03.20     9:30.72                       
  8 BRYAN, ED              17  MASS BAY MARLINS              9:32.71&      11  
               26.22       54.11     1:22.56     1:50.97                       
             2:19.43     2:47.93     3:16.21     3:44.94                       
             4:13.32     4:41.69     5:10.23     5:38.86                       
             6:07.65     6:36.55     7:05.52     7:34.79                       
             8:04.23     8:33.77     9:03.33     9:32.71                       
  9 TOUMANOFF, NICK        18  LAKE COUNTRY                  9:35.23&       9  
               25.94       54.06     1:22.12     1:50.28                       
             2:18.71     2:47.13     3:15.59     3:44.47                       
             4:13.25     4:41.99     5:10.79     5:39.82                       
             6:09.12     6:38.46     7:07.89     7:37.67                       
             8:07.46     8:37.35     9:06.69     9:35.23                       
 10 WEINER, KEVIN          16  PEDDIE AQUATICS               9:36.74&       7  
               26.08       54.06     1:22.42     1:50.68                       
             2:19.21     2:47.66     3:16.55     3:45.53                       
             4:14.30     4:43.30     5:12.59     5:41.94                       
             6:11.10     6:40.41     7:09.72     7:39.20                       
             8:08.62     8:38.09     9:07.72     9:36.74                       
 11 STINSON, JON           16  OCEAN CITY C-CERPANTS         9:37.25&       6  
               25.85       53.27     1:21.68     1:50.24                       
             2:18.64     2:47.40     3:16.17     3:45.08                       
             4:14.28     4:44.00     5:13.36     5:42.78                       
             6:12.51     6:42.15     7:11.94     7:41.20                       
             8:10.18     8:39.79     9:08.71     9:37.25                       
 12 RYAN, SHANE            18  VERONA AQUATICS               9:37.69&       5  
               25.12       53.50     1:22.29     1:50.87                       
             2:19.50     2:48.33     3:17.28     3:46.70                       
             4:15.86     4:45.29     5:14.03     5:43.51                       
             6:12.98     6:42.75     7:12.35     7:41.90                       
             8:11.41     8:41.31     9:10.15     9:37.69                       
 13 TIERNAN, ROBERT        15  MARIST SWIM CLUB              9:38.40&       4  
               27.35       56.02     1:24.91     1:53.93                       
             2:23.23     2:52.43     3:21.49     3:50.47                       
             4:19.70     4:48.85     5:17.93     5:46.88                       
             6:16.11     6:45.65     7:14.60     7:43.83                       
             8:12.90     8:42.27     9:10.96     9:38.40                       
 14 VINE, JARRETT          15  JERSEY WAHOOS                 9:39.65        3  
               26.72       55.03     1:23.84     1:53.21                       
             2:22.72     2:52.10     3:21.37     3:50.87                       
             4:19.84     4:48.81     5:17.80     5:46.96                       
             6:16.21     6:45.37     7:14.69     7:44.07                       
             8:13.27     8:42.44     9:11.46     9:39.65                       
 15 MORENO, DANIEL         17  TEAM SUFFOLK                  9:39.87        2  
               25.68       53.15     1:21.54     1:50.53                       
             2:19.50     2:48.56     3:17.99     3:47.13                       
             4:16.68     4:46.26     5:15.61     5:45.05                       
             6:14.77     6:44.22     7:13.47     7:42.75                       
             8:12.11     8:41.73     9:11.12     9:39.87                       
 16 BOYLE, FRAN            16  GLOUCESTERCOUNTY              9:45.56        1  
               25.89       54.06     1:22.97     1:52.08                       
             2:21.54     2:51.02     3:20.50     3:50.21                       
             4:19.71     4:49.44     5:18.87     5:48.44                       
             6:18.53     6:48.14     7:18.15     7:48.03                       
             8:17.92     8:47.55     9:16.72     9:45.56                       
 17 SLOBODIEN, PHIL        17  SCARLET AQUATIC               9:47.95        -  
               26.50       54.48     1:23.69     1:52.88                       
             2:21.83     2:51.05     3:20.43     3:50.00                       
             4:19.72     4:49.58     5:19.40     5:49.36                       
             6:19.24     6:48.97     7:19.01     7:49.21                       
             8:19.20     8:48.90     9:18.84     9:47.95                       
 18 ORSKI, CRAIG           18  ISLIP AQUATICS                9:48.31        -  
               25.79       53.77     1:22.13     1:51.11                       
             2:19.63     2:48.78     3:18.13     3:47.56                       
             4:17.27     4:47.05     5:16.97     5:46.99                       
             6:17.10     6:47.31     7:17.56     7:47.78                       
             8:18.03     8:48.57     9:18.75     9:48.31                       
 19 CARMODY, ROBERT        18  NRG SWIMMING                  9:53.80        -  
               25.73       53.46     1:21.87     1:50.78                       
             2:19.98     2:49.42     3:18.99     3:48.43                       
             4:18.51     4:48.47     5:18.75     5:49.44                       
             6:19.74     6:49.89     7:20.37     7:51.01                       
             8:21.50     8:52.77     9:23.29     9:53.80                       
  - BATEMAN, SCOTT         17  SCARLET AQUATIC                   DQ         -  
  - CRIPPEN, FRAN          14  FOXCATCHER                        NS         -  
  - MOORE, JOHN            18  OHIO STATE UNIV                   NS         -   




Event 3  Women Open  100  Free 
JUNIOR CHAMP: *  49.82 CATHY RITCH - SHARKS   /1985
JUNIOR N.E.:  !  51.10 MEGAN IFFLAND - DELAWARE   /1997
NATIONAL CUT: #  51.29   
JUNIOR CUT:   &  52.89   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 MYERS, WHITNEY         14  MIAMI VALLEY AQU                51.62&      20  
  2 WANEZEK, SARAH         16  ELMBROOK                        51.71&      17  
  3 BROWN, SALLY           15  MERRIMACK VALLEY                51.79&      16  
  4 MILLER, CHRISSY        15  SCARLET AQUATIC                 51.90&      15  
  5 HAGGERTY, MARYKATE     17  WHITE PLAINS YWCA MIDDI         52.34&      14  
  6 FRAAS, JENEVA          17  BETHEL PARK RECREATION          52.37&      13  
  7 STORES, KATIE          15  PEDDIE AQUATICS                 52.62&      12  
  8 HARAZIN, PAIGE         16  BADGER                          52.65&      11  
* B-Finals
  9 DANIELS, LIZ           17  JEWISH COMMUNITY CENTER         51.86&       9  
 10 WEST, KATIE            18  DAYTON RAIDERS                  52.30&       7  
 11 WILLIAMS, ANNE         18  OAKLANDLIVEY'ERS                52.48&       6  
 12 ABBEY, ERIN            17  LAKEERIEDOLPHINS                52.53&       5  
 13 DELIA, ABBY            18  OSWEGO YMCA                     52.77&       4  
 14 STONEHOUSE, JILL       18  GREENWOOD SWIM                  52.92        3  
 15 KLICK, CAITLIN         17  MASS BAY MARLINS                53.17        2  
 16 PARKER, ABBY           18  AKRON FIRESTONE                 53.35        1  
* C-Finals
 17 WALLACE, JORDAN        14  TEAM PITTSBURGH                 52.11&       -  
 18 HENDRICK, HEIDI        17  BAY AREA YOUTH SWIM             52.34&       -  
 19 HENAHAN, LINDSAY       17  WEST IRONDEQUOIT                52.77&       -  
 20 LEUPOLD, CHRISTINE     16  GLOUCESTERCOUNTY                52.93        -  
 21 GNATZIG, GINA          14  J-HAWK AQUATIC                  53.07        -  
 22 WISE, KATIE            16  LAKEERIEDOLPHINS                53.20        -  
 22 WRIGHT, CHRISTINA      17  OAKLANDLIVEY'ERS                53.20        -  
 24 ROSENBERG, KIERSTEN    15  MT. LEBANON AQUA CLUB           53.31        -  
 



Event 3S Women Open  100  Free 
Sponsor: swim off                           
JUNIOR CHAMP: *  51.29   
JUNIOR N.E.:  !  52.89   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 BAGI, MICHELLE         16  LAKEERIEDOLPHINS                52.13!       -  
  2 PALEO, JOANNE          16  BGNW MARLINS                    52.57!       -  
 
Event 4  Men Open  100  Free 
Sponsor: SPEEDO                             
JUNIOR CHAMP: *  44.64 GREG BUSSE - ACADEMY BULLETS   /1997
JUNIOR N.E.:  !  45.31 JON DUNCAN - ACST 03/1998
NATIONAL CUT: #  45.19   
JUNIOR CUT:   &  47.09   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 BRUNELLI, NICHOLAS     17  SQUID                           45.49&      20  
  2 GRUBE, MICHAEL         18  SUBURBAN                        45.74&      17  
  3 LEEHAUG, CONOR         17  DONNER SWIM CLUB                45.79&      16  
  4 HILL, MARK             16  BADGER                          46.05&      14.5
  4 GAGE, JESSE            17  TEAM SUFFOLK                    46.05&      14.5
  6 WOCHOMURKA, RYAN       15  DONNER SWIM CLUB                46.30&      13  
  7 FOLEY, SEAN            17  ELMBROOK                        46.40&      12  
  8 MUELLER, SCOTT         16  MAST MEQUON AREA                46.75&      11  
* B-Finals
  9 KOPACZ, ANDY           19  LAKE COUNTRY                    46.40&       9  
 10 DOBBINS, DAVID         19  MARIST SWIM CLUB                46.50&       7  
 11 ALMONEY, KYLE          19  CENTRAL PA AQUATIC CLUB         46.71&       6  
 12 LUOMA, BRIAN           17  GREATER NEWARK BOYS CLU         46.90&       5  
 13 DONATO, JUSTIN         16  SUBURBAN                        46.98&       4  
 14 PAUL, DAVE             18  GREENWOOD SWIM                  47.06&       3  
 15 POLITI, PETER          15  NEWBURGH SHARKS                 47.09&       2  
 16 DILLON, MARK           17  SQUID                           47.12        1  
* C-Finals
 17 FRAAS, DAVID           17  GREATER TOLEDO AQUATIC          46.77&       -  
 18 COURTNEY-BROOKS, MARC  17  GREATER COLUMBUS                46.98&       -  
 19 SMOLINSKI, TODD        18  LAKE CENTRAL                    47.10        -  
 20 WRIGHT, JEREMY         17  DONNER SWIM CLUB                47.24        -  
 21 BIAZIN, THIAGO         19  CAPE COD S.C.                   47.28        -  
 22 CIPOLETTI, FRED        16  SIA                             47.66        -  
 23 SCHMALING, MATT        18  NEW BERLIN                      47.95        -  
 24 INGRAM, SCOTT          17  SHOREWOOD                       48.00        -  
 



Event 5  Women Open  200  Breast 
JUNIOR CHAMP: * 2:15.34 CARLY GOEHR - ROSE BOWL   /1997
JUNIOR N.E.:  ! 2:15.67 JAMIE SKINNER - DELAWARE   /1997
NATIONAL CUT: # 2:19.29   
JUNIOR CUT:   & 2:24.29   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 TUDRYN, ANNE           16  PIONEER VALLEY AQUATIC        2:18.34#      20  
  2 CHOURA, COURTNEY       14  JEWISH COMMUNITY CENTER       2:19.69&      17  
  3 NEUMANN, JULIE         15  J-HAWK AQUATIC                2:19.70&      16  
  4 MALLOY, COLLEEN        17  WHITE PLAINS YWCA MIDDI       2:20.54&      15  
  5 ROCHEFORT, EMILY       16  MERRIMACK VALLEY              2:20.67&      14  
  6 RYAN, WHITNEY          15  MASS BAY MARLINS              2:21.04&      13  
  7 YOSHIMURA, STEPHANIE   12  SUBURBAN                      2:21.39&      12  
  8 GEERS, MEGAN           18  GREATER COLUMBUS              2:21.90&      11  
* B-Finals
  9 MANTEY, ANNIE          14  MARIST SWIM CLUB              2:18.82#       9  
 10 HEMMERLE, TRACEY       15  SOUDERTON AQUATIC CLUB        2:22.83&       7  
 11 OSTROSKI, LAUREN       15  FOXCATCHER                    2:23.36&       6  
 12 LINDGREN, MEREDITH     15  WOODBRIDGE AQ.                2:23.75&       5  
 13 WEINGART, GWEN         17  LAKEERIEDOLPHINS              2:23.94&       4  
 14 PEFFER, SARAH          17  DELAWARE SWIM TM              2:24.10&       3  
 15 BLOCK, JEN             16  SCARLET AQUATIC               2:24.73        2  
 16 HIMES, MAEGEN          16  CARMEL SWIM CLUB              2:25.91        1  
* C-Finals
 17 CHAMBERLIN, MELISSA    18  WESTEND TIDE                  2:22.64&       -  
 18 DALY, SHANNON          15  WEST ISLIP                    2:23.58&       -  
 19 BENJA-ATHON, NONTAWAN      LONG ISLAND AQUATIC CLU       2:25.22        -  
 20 NILON, MARISSA         14  DELAWARE SWIM TM              2:25.51        -  
 21 BILLINGSLEY, HILLARY   18  BADGER                        2:25.59        -  
 22 HOCHARD, MELINDA       13  GREENWOOD SWIM                2:26.45        -  
 23 MENG, HEATHER          14  GLOUCESTERCOUNTY              2:27.35        -  
 24 KANE, KRISTEN          15  CAPE COD S.C.                 2:28.60        -  
 



Event 6  Men Open  200  Breast 
JUNIOR CHAMP: * 1:59.79 DREW CALVER/CITY OF RICHARDSON   /1992
JUNIOR N.E.:  ! 2:00.73 MARK GANGLOFF/AKRON FIRESTONE 03/1998
NATIONAL CUT: # 2:02.59   
JUNIOR CUT:   & 2:09.79   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 NEUMAN, BRIAN          17  LAKE COUNTRY                  2:03.27&      20  
  2 KANAK, JAMES           18  POSEIDON MI                   2:03.42&      17  
  3 CALHOUN, PATRICK       17  SEYMOUR SWIMMING              2:03.56&      16  
  4 BRUNSON, CHRIS         18  MADISON AQUATIC CLUB          2:04.08&      15  
  5 DYKHUIZEO, MATT        18  GREENWOOD SWIM                2:04.97&      14  
  6 MILLER, CHRIS              LONG ISLAND AQUATIC CLU       2:05.12&      13  
  7 GENTILUCCI, MICHAEL    17  DELAWARE SWIM TM              2:05.57&      12  
  8 GABAY, LUKE            17  NEW JERSEY WAVE               2:06.90&      11  
* B-Finals
  9 KAHN, DAVID            15  TEAM SUFFOLK                  2:05.76&       9  
 10 MACDONALD, CONOR       18  SCARLET AQUATIC               2:06.75&       7  
 11 LOPEZ, FABIAN          18  WHITE PLAINS YWCA MIDDI       2:06.94&       6  
 12 VANDERKAAY, CHRISTIAN  16  OAKLANDLIVEY'ERS              2:07.03&       5  
 13 WOOD, BRIAN                UNATTACHED                    2:07.04&       4  
 14 PEKAROVIC, ONDREJ      16  GREAT LAKES AQUA              2:07.20&       3  
 15 RILEY, KEVIN           18  MASS BAY MARLINS              2:07.34&       2  
 16 SANTORO, PAUL          16  MASS BAY MARLINS              2:08.82&       1  
* C-Finals
 17 DIETSCHE, DOUG         19  OHIO STATE UNIV               2:07.31&       -  
 18 STEVENS, NATE          16  PORTLAND PORPOISE SWIM        2:07.41&       -  
 19 DENNIS, BILL           17  CENTRAL JERSEY AC             2:07.81&       -  
 20 GRAHAM, PATRICK        17  MAST MEQUON AREA              2:08.28&       -  
 21 BRANDT, WILL           16  THE PACK SWIM TEAM            2:08.71&       -  
 22 DUBOIS, MATT           18  MICHIANA MARLINS              2:09.63&       -  
 23 ZUCCA, MARK            15  EXPLORERS AQUATIC CLUB        2:10.14        -  
 24 SMITH, ZACH            18  NORTHRIDGE AREA               2:10.55        -  
 



Event 7  Women Open  200  Back 
JUNIOR CHAMP: * 1:58.92 KERRY O'HANLON - NOVA   /1992
JUNIOR N.E.:  ! 1:59.80 SAMANTHA ARSENAULT - GREENWOOD 03/1998
NATIONAL CUT: # 2:01.79   
JUNIOR CUT:   & 2:06.99   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 MORRIS, ERIN           14  FTWAYNE AQUATICS              2:02.14&      20  
  2 DUNCOMBE, KATIE        18  MILLCREEK SWIM TEAM           2:02.35&      17  
  3 ANDERSON, SALLY        17  SCARLET AQUATIC               2:02.99&      16  
  4 WINKELHAUS, KATIE      16  WOLVERINEAQUATIC              2:03.73&      15  
  5 RETRUM, CARMEN         13  DONNER SWIM CLUB              2:04.33&      14  
  6 MCCANN, KATIE          15  ATTLEBORO BLUEFISH            2:04.52&      13  
  7 JOHNSON, ELLEN         14  GREATER TOLEDO AQUATIC        2:05.52&      12  
  8 HARRIS, KRISTEN        14  SCARLET AQUATIC               2:07.47       11  
* B-Finals
  9 SHIPE, KATIE           17  MT. LEBANON AQUA CLUB         2:04.43&       9  
 10 WOLFF, MELODY          16  MARIST SWIM CLUB              2:04.45&       7  
 11 LOPANO, JENNA          17  ATLANTIS AQUATIC CLUB         2:04.78&       6  
 12 MOONEY, SARAH          18  EAST BAY AQUATIC CLUB         2:04.93&       5  
 13 BALDINGER, KRISTIN     17  GREENWOOD SWIM                2:05.60&       4  
 14 GNATZIG, GINA          14  J-HAWK AQUATIC                2:06.62&       3  
 15 BATTAGILIA, LISA       17  AQUA-FIT SHARKS               2:07.01        2  
 16 SMIETANA, STEPHANIE    17  OMNI SWIM CLUB                2:08.45        1  
* C-Finals
 17 WALLACE, JORDAN        14  TEAM PITTSBURGH               2:03.28&       -  
 18 BUTLER, KRISTEN        17  CENTRAL PA AQUATIC CLUB       2:03.68&       -  
 19 GOELLER, CARA          16  TEAM DELAWARE                 2:05.70&       -  
 20 MCCLOSKEY, MOIRA       13  OCEAN CITY C-CERPANTS         2:06.24&       -  
 21 SIBERT, KATIE          15  PEDDIE AQUATICS               2:07.16        -  
 22 NELSON, KRISTIN        18  SUBURBAN                      2:07.59        -  
 23 KESSLER, TRISHA        17  CANTON CITY SCHLS             2:08.68        -  
 24 DAVIES, ABIGAIL        16  PEDDIE AQUATICS               2:10.14        -  
 



Event 7S Women Open  200  Back 
Sponsor: swim off                           
JUNIOR CHAMP: * 2:01.79   
JUNIOR N.E.:  ! 2:06.99   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 HARRIS, KRISTEN        14  SCARLET AQUATIC               2:04.82!       -  
  2 LOPANO, JENNA          17  ATLANTIS AQUATIC CLUB         2:06.04!       -  
 
Event 8  Men Open  200  Back 
JUNIOR CHAMP: * 1:45.90 JAMIE RAUCH - THE FLEET   /1997
JUNIOR N.E.:  ! 1:47.06 CHRIS CUNNINGHAM - FOXCATCHER 03/1998
NATIONAL CUT: # 1:49.29   
JUNIOR CUT:   & 1:54.79   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 LYNCH, JUSTIN          17  LONG ISLAND EXPRESS SC        1:50.50&      20  
  2 HARTNER, ANDREW        17  MARIST SWIM CLUB              1:50.55&      17  
  3 STIMSON, ERIC          19  UNIV AT BUFFALO               1:50.98&      16  
  4 BREITIGAM, JUSTIN      18  BOWLING GREEN                 1:51.05&      15  
  5 GRABOWSKI, CHRIS       17  ATLANTIS AQUATIC CLUB         1:51.17&      14  
  6 DURKIN, THOMAS         17  NEW WAVE SWIM CLUB            1:51.50&      13  
  7 JONES, MICHAEL         15  AKRON FIRESTONE               1:52.54&      12  
  8 COLETTIS, JASON        18  MASS BAY MARLINS              1:52.84&      11  
* B-Finals
  9 FLEIZACH, CHRIS        18  UNATTACHED BSC                1:51.82&       9  
 10 BREHM, PAUL            16  MADISON AQUATIC CLUB          1:52.91&       7  
 11 FERRIS, MIKE               LONG ISLAND AQUATIC CLU       1:53.19&       6  
 12 PAI, NICHOLAS          15  MARIST SWIM CLUB              1:53.20&       5  
 13 WEINER, KEVIN          16  PEDDIE AQUATICS               1:53.54&       4  
 14 ZUMSTEG, JUSTIN        16  OAKLANDLIVEY'ERS              1:53.60&       3  
 15 BRANDENBERGER, CHRISTOP15  THREE VILLAGE                 1:54.39&       2  
 16 NOWAK, DUSTIN          17  TRIDENT AQUATIC               1:54.50&       1  
* C-Finals
 17 BIAZIN, THIAGO         19  CAPE COD S.C.                 1:53.04&       -  
 18 SALOMON, JEREMY        18  LAKEERIEDOLPHINS              1:53.17&       -  
 19 WIKEN, ERIK            16  SOUTHWESTERN AQUATIC          1:53.43&       -  
 20 HAMMEKEN, JEFF         19  CONNECTICUT                   1:53.61&       -  
 21 BENORE, AARON          18  OAKLANDLIVEY'ERS              1:55.49        -  
 22 MOHR, ERIC             15  SHOREWOOD                     1:55.66        -  
 23 VEGA, CARLOS           17  LAKEERIEDOLPHINS              1:57.59        -  
 



Event 9  Women Open  200  Fly 
JUNIOR CHAMP: * 1:59.30 SYLVIA BEREKNYAL/WALNUT CREEK   /1995
JUNIOR N.E.:  ! 2:02.80 ERICA WATTS - CSC 03/1998
NATIONAL CUT: # 2:03.69   
JUNIOR CUT:   & 2:07.39   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 BROWN, CONNIE          14  MERRIMACK VALLEY              2:01.09!      20  
  2 WANEZEK, SARAH         16  ELMBROOK                      2:02.66!      17  
  3 EVANS, JANE            15  BADGER DOLPHINS               2:05.57&      16  
  4 MARTIN, KRISTY         17  GREENWOOD SWIM                2:05.81&      15  
  5 KLEBER, STACIE         16  FTWAYNE AQUATICS              2:05.82&      14  
  6 REYNOLDS, JANET            LONG ISLAND AQUATIC CLU       2:06.69&      13  
  7 KOWALSKI, BRYNN        17  SPIRIT SWIMMING               2:07.04&      12  
  8 SHEEHY, ERIN           13  DONNER SWIM CLUB              2:07.98       11  
* B-Finals
  9 AFFLIXIO, LAUREN           LONG ISLAND AQUATIC CLU       2:06.45&       9  
 10 GOULD, COURTNEY        17  ATTLEBORO BLUEFISH            2:06.56&       7  
 11 LAVORERIO, ELISSA      17  BERKELEY AQUATIC              2:06.76&       6  
 12 MOSSLER, ADRIENNE      17  CARMEL SWIM CLUB              2:06.97&       5  
 13 WILUS, ASHLEY          14  PEDDIE AQUATICS               2:07.32&       4  
 14 EHLERS, CHRISTA            LONG ISLAND AQUATIC CLU       2:07.87        3  
 15 BARNET, LESLEY         15  SCARLET AQUATIC               2:07.90        2  
 16 REPASS, TAMMIE         17  ENFIELD DOLPHINS              2:08.30        1  
* C-Finals
 17 PARKER, ELIZABETH      15  NEW JERSEY WAVE               2:07.87        -  
 18 BAYER, MORGAN          17  DELAWARE SWIM TM              2:08.00        -  
 19 HARRIGAN, KELLY        14  NEW ENGLAND SAINTS            2:08.02        -  
 20 BOLAND, KARA           14  FOXCATCHER                    2:09.35        -  
 21 MORRISSEY, KATHLEEN    13  BADGER                        2:09.45        -  
 22 LOWRY, STACY           17  CENTRAL PA AQUATIC CLUB       2:12.67        -  
 



Event 10  Men Open  200  Fly 
JUNIOR CHAMP: * 1:47.79 DAN VAN HEMERT - RETRIEVER   /1992
JUNIOR N.E.:  ! 1:49.77 MATT DRENIK - CINCY MARLINS   /1997
NATIONAL CUT: # 1:49.79   
JUNIOR CUT:   & 1:54.89   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 TORPEY, PAT            17  LAKEERIEDOLPHINS              1:48.87!      20  
  2 NOVAK, HEATH           18  JEWISH COMMUNITY CENTER       1:50.10&      17  
  3 MAHANEY, ANDREW        16  ATLANTIS AQUATIC CLUB         1:51.31&      16  
  4 MCDONALD, MATTHEW      15  SOUTHEASTERN SWIM CLUB        1:51.53&      15  
  5 MOHR, STEVE            18  SHOREWOOD                     1:52.02&      14  
  6 SHEEHY, ALEC           17  DONNER SWIM CLUB              1:52.49&      13  
  7 GAGE, JESSE            17  TEAM SUFFOLK                  1:52.97&      12  
  8 MCDONALD, STEVE        15  AKRON FIRESTONE               1:53.13&      11  
* B-Finals
  9 WILKINSON, GEORGE      19  UNATTACHED JW                 1:52.22&       9  
 10 COLE, JOHN             16  NEW JERSEY WAVE               1:52.65&       7  
 11 COBLE, CASEY           16  LANCASTER AQUATIC CLUB        1:52.88&       6  
 12 VALEN, PAUL            18  WAUKESHA EXPRESS              1:53.37&       5  
 13 BRYAN, ED              17  MASS BAY MARLINS              1:53.62&       4  
 14 NORMAN, PATRICK        17  DONNER SWIM CLUB              1:53.69&       3  
 15 BALL, KELLY            18  MICHIANA MARLINS              1:53.92&       2  
 16 VEGA, CARLOS           17  LAKEERIEDOLPHINS              1:53.96&       1  
* C-Finals
 17 MORENO, DANIEL         17  TEAM SUFFOLK                  1:52.63&       -  
 18 PENG, VICTOR               LONG ISLAND AQUATIC CLU       1:53.77&       -  
 19 GAN, WEI               15  UNATTACHED KSA                1:54.00&       -  
 20 LANGAN, RUSTY          17  MARIST SWIM CLUB              1:54.23&       -  
 21 DILLON, WILLIAM        18  AVON COMMUNITY                1:54.35&       -  
 22 DANNER, GREG           17  FAIRPORT AREA SWIM TEAM       1:54.36&       -  
 23 TOUMANOFF, NICK        18  LAKE COUNTRY                  1:54.65&       -  
 24 BREITIGAM, JUSTIN      18  BOWLING GREEN                 1:54.75&       -  
 
 


Event 11  Women Open  200  Free 
JUNIOR CHAMP: * 1:47.85 CATHY RITCH - SHARKS SWIM TEAM   /1985
JUNIOR N.E.:  ! 1:50.86 DIANA MUNZ - SILVER DOLPHINS   /1997
NATIONAL CUT: # 1:50.79   
JUNIOR CUT:   & 1:54.19   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 MYERS, WHITNEY         14  MIAMI VALLEY AQU              1:49.89#      20  
               26.17       53.80     1:21.94     1:49.89                       
  2 BROWN, SALLY           15  MERRIMACK VALLEY              1:50.94&      17  
               25.29       53.02     1:21.96     1:50.94                       
  3 HARM, TRICIA           15  SPIRIT SWIMMING               1:51.72&      16  
               27.13       55.75     1:24.10     1:51.72                       
  4 BERG, COREY            14  MARIST SWIM CLUB              1:51.78&      15  
               26.45       54.36     1:22.87     1:51.78                       
  5 JOHNSON, ELLEN         14  GREATER TOLEDO AQUATIC        1:51.83&      14  
               26.43       54.95     1:23.54     1:51.83                       
  6 SCIBEK, RACHEL         14  WEBSTER SWIM ASSOC.           1:52.55&      13  
               26.37       54.75     1:23.69     1:52.55                       
  7 ANDERSON, SALLY        17  SCARLET AQUATIC               1:52.62&      12  
               26.59       54.98     1:23.91     1:52.62                       
  8 MIKELONIS, KRISTEN     17  LAKEERIEDOLPHINS              1:52.67&      11  
               27.22       55.70     1:24.37     1:52.67                       
* B-Finals
  9 MILLER, CHRISSY        15  SCARLET AQUATIC               1:53.20&       9  
               26.25       54.74     1:24.02     1:53.20                       
 10 HAESLER, KRISTEL       18  JERSEY WAHOOS                 1:53.28&       7  
               26.56       55.69     1:24.76     1:53.28                       
 11 GNATZIG, GINA          14  J-HAWK AQUATIC                1:53.31&       6  
               26.66       55.20     1:24.51     1:53.31                       
 12 TORPEY, LAUREN         15  LAKEERIEDOLPHINS              1:53.59&       5  
               26.66       55.73     1:25.13     1:53.59                       
 13 SECHRIST, SHAWNA       16  KISKI SCHOOL AQ.              1:53.80&       4  
               26.25       55.00     1:24.42     1:53.80                       
 14 PARKER, ABBY           18  AKRON FIRESTONE               1:54.15&       3  
               26.64       55.50     1:24.89     1:54.15                       
 15 BRADFORD-PAC, CATHERINE18  PORTAGE AQUATIC CLUB          1:54.51        2  
               26.51       55.38     1:24.93     1:54.51                       
 16 KLICK, CAITLIN         17  MASS BAY MARLINS              1:55.20        1  
               26.75       55.75     1:25.56     1:55.20                       
* C-Finals
 17 HAGGERTY, MARYKATE     17  WHITE PLAINS YWCA MIDDI       1:53.80&       -  
               26.82       55.12     1:24.46     1:53.80                       
 18 HARBESON, STEPHANIE    17  PEDDIE AQUATICS               1:54.13&       -  
               27.39       56.60     1:25.84     1:54.13                       
 19 MILKOSKY, CHRIS        16  BERKELEY AQUATIC              1:54.33        -  
               27.90       56.71     1:25.85     1:54.33                       
 20 JELUS, KATIE           16  DAYTON RAIDERS                1:55.03        -  
               26.88       56.22     1:25.90     1:55.03                       
 21 KESSLER, TRISHA        17  CANTON CITY SCHLS             1:55.15        -  
               26.68       55.20     1:24.73     1:55.15                       
 22 VAN ASSEN, JENN        17  SCARLET AQUATIC               1:55.32        -  
               27.04       56.19     1:26.19     1:55.32                       
 23 COXSON, JESSE          17  SCARLET AQUATIC               1:55.43        -  
               27.11       56.08     1:25.66     1:55.43                       
 24 MCCULLOUGH, AMY        15  POSEIDON MI                   1:55.67        -  
               27.15       56.46     1:26.26     1:55.67                       
 



Event 12  Men Open  200  Free 
JUNIOR CHAMP: * 1:36.74 CHRIS ECKERMAN - DES MOINES   /1992
JUNIOR N.E.:  ! 1:38.48 JOHN RETRUM - ANDERSON   /1997
NATIONAL CUT: # 1:39.19   
JUNIOR CUT:   & 1:43.09   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 PULLIN, JIM            16  LAKEERIEDOLPHINS              1:39.22&      20  
               23.16       48.80     1:14.47     1:39.22                       
  2 FRAAS, DAVID           17  GREATER TOLEDO AQUATIC        1:40.08&      17  
               23.09       48.31     1:14.24     1:40.08                       
  3 BRUNELLI, NICHOLAS     17  SQUID                         1:40.13&      16  
               23.25       48.56     1:14.66     1:40.13                       
  4 LYNCH, JUSTIN          17  LONG ISLAND EXPRESS SC        1:40.57&      15  
               23.22       48.82     1:14.87     1:40.57                       
  5 SMOLINSKI, TODD        18  LAKE CENTRAL                  1:40.59&      14  
               23.36       49.07     1:14.95     1:40.59                       
  6 HARRIS, TIM            18  SCARLET AQUATIC               1:40.80&      13  
               23.59       49.07     1:14.93     1:40.80                       
  7 FOLEY, SEAN            17  ELMBROOK                      1:40.86&      12  
               23.39       48.71     1:14.76     1:40.86                       
  8 LEEHAUG, CONOR         17  DONNER SWIM CLUB              1:40.97&      11  
               23.38       49.02     1:15.09     1:40.97                       
* B-Finals
  9 DILLON, MARK           17  SQUID                         1:40.58&       9  
               23.53       49.11     1:14.64     1:40.58                       
 10 DOBBINS, DAVID         19  MARIST SWIM CLUB              1:41.22&       7  
               23.09       48.70     1:15.04     1:41.22                       
 11 PAUL, DAVE             18  GREENWOOD SWIM                1:41.48&       6  
               23.65       49.41     1:15.56     1:41.48                       
 12 COURTNEY-BROOKS, MARC  17  GREATER COLUMBUS              1:41.93&       5  
               23.32       49.10     1:16.15     1:41.93                       
 13 VANDERKAAY, CHRISTIAN  16  OAKLANDLIVEY'ERS              1:42.13&       4  
               24.44       50.93     1:16.50     1:42.13                       
 14 POLITI, PETER          15  NEWBURGH SHARKS               1:42.87&       3  
               23.01       49.06     1:15.92     1:42.87                       
 15 KOPACZ, ANDY           19  LAKE COUNTRY                  1:42.94&       2  
               24.38       50.54     1:16.00     1:42.94                       
 16 WOCHOMURKA, RYAN       15  DONNER SWIM CLUB              1:44.29        1  
               24.17       50.72     1:17.70     1:44.29                       
* C-Finals
 17 ALMONEY, KYLE          19  CENTRAL PA AQUATIC CLUB       1:42.03&       -  
               24.12       50.44     1:16.61     1:42.03                       
 18 RYAN, SHANE            18  VERONA AQUATICS               1:42.42&       -  
               23.80       49.45     1:15.90     1:42.42                       
 19 KEANE, TOM             18  MASS BAY MARLINS              1:43.05&       -  
               24.47       50.42     1:16.67     1:43.05                       
 20 HAUG, KYLE                 LONG ISLAND AQUATIC CLU       1:43.27        -  
               24.72       51.01     1:17.08     1:43.27                       
 21 PORTH, MICHEAL         17  CLARENCEVILLE SWIM CLUB       1:43.47        -  
               24.25       50.20     1:16.55     1:43.47                       
 22 WRIGHT, JEREMY         17  DONNER SWIM CLUB              1:43.49        -  
               24.28       50.69     1:17.13     1:43.49                       
 23 CLARK, PETER           18  SHOREWOOD                     1:43.83        -  
               24.39       50.76     1:16.94     1:43.83                       
 24 CIPOLETTI, FRED        16  SIA                           1:43.99        -  
               25.45       51.86     1:18.18     1:43.99                       
 



Event 13  Women Open  400  IM
JUNIOR CHAMP: * 4:16.07 ALLISON WAGNER - FLORIDA AQ.   /1992
JUNIOR N.E.:  ! 4:19.99 ERIN GORLESKY - FT. WAYNE AQ. 03/1998
NATIONAL CUT: # 4:24.29   
JUNIOR CUT:   & 4:33.09   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 EVANS, JANE            15  BADGER DOLPHINS               4:24.06#      20  
               28.73     1:00.84     1:34.90     2:08.79                       
             2:46.76     3:24.53     3:55.18     4:24.06                       
  2 SKOLASKI, JENNIFER     16  BADGER DOLPHINS               4:24.13#      17  
               28.52     1:00.49     1:34.07     2:06.93                       
             2:45.99     3:24.83     3:55.12     4:24.13                       
  3 FUNK, SHANNON          17  GREATER COLUMBUS              4:27.47&      16  
               28.33     1:00.51     1:35.30     2:09.12                       
             2:48.07     3:27.63     3:58.11     4:27.47                       
  4 MCCANN, KATIE          15  ATTLEBORO BLUEFISH            4:29.42&      15  
               28.75     1:02.00     1:35.72     2:09.57                       
             2:48.41     3:28.08     3:59.47     4:29.42                       
  5 RYAN, WHITNEY          15  MASS BAY MARLINS              4:29.61&      14  
               29.72     1:04.32     1:38.85     2:12.76                       
             2:50.29     3:28.21     3:59.23     4:29.61                       
  6 PETERS, KRISTEN        17  SCARLET AQUATIC               4:29.67&      13  
               28.44     1:00.55     1:36.72     2:12.17                       
             2:49.90     3:28.64     3:59.86     4:29.67                       
  7 SEIDMAN, EMILY         17  LAKEERIEDOLPHINS              4:32.54&      12  
               29.03     1:01.73     1:36.75     2:10.97                       
             2:49.85     3:29.67     4:01.77     4:32.54                       
  8 CROUTHAMEL, CAROL      17  SPIRIT SWIMMING               4:32.74&      11  
               29.93     1:03.99     1:40.24     2:16.00                       
             2:53.56     3:30.41     4:02.22     4:32.74                       
* B-Finals
  9 MCDONOUGH, ELYSE       16  ALBANY STARFISH               4:27.67&       9  
               28.36     1:01.96     1:35.61     2:09.30                       
             2:48.65     3:28.87     3:58.94     4:27.67                       
 10 BAGI, MICHELLE         16  LAKEERIEDOLPHINS              4:28.09&       7  
               28.00     1:00.39     1:35.15     2:09.46                       
             2:49.16     3:28.48     3:58.62     4:28.09                       
 11 RAEZER, STEPHANIE      16  DELAWARE SWIM TM              4:29.26&       6  
               28.97     1:01.94     1:36.34     2:10.01                       
             2:48.57     3:27.91     3:59.13     4:29.26                       
 12 HIMES, MAEGEN          16  CARMEL SWIM CLUB              4:30.20&       5  
               28.39     1:00.18     1:36.25     2:10.78                       
             2:49.18     3:27.44     3:59.41     4:30.20                       
 13 ANDERSON, SALLY        17  SCARLET AQUATIC               4:30.61&       4  
               28.19     1:00.42     1:34.68     2:08.60                       
             2:49.00     3:31.49     4:01.49     4:30.61                       
 14 SHIPE, KATIE           17  MT. LEBANON AQUA CLUB         4:32.16&       3  
               29.44     1:02.57     1:37.23     2:10.73                       
             2:50.66     3:30.45     4:01.93     4:32.16                       
 15 NORTHUP, KELLEY        18  FAIRPORT AREA SWIM TEAM       4:33.27        2  
               29.25     1:02.94     1:38.75     2:15.08                       
             2:51.78     3:30.58     4:02.23     4:33.27                       
 16 GOOCH, KILEY           13  CARMEL SWIM CLUB              4:35.35        1  
               29.09     1:02.45     1:37.49     2:11.22                       
             2:51.86     3:32.37     4:04.20     4:35.35                       
* C-Finals
 17 LOPANO, JENNA          17  ATLANTIS AQUATIC CLUB         4:28.22&       -  
               28.17     1:00.05     1:33.45     2:06.43                       
             2:45.92     3:26.26     3:57.62     4:28.22                       
 18 TUDRYN, ANNE           16  PIONEER VALLEY AQUATIC        4:32.99&       -  
               28.66     1:01.58     1:37.38     2:14.01                       
             2:51.11     3:29.07     4:00.98     4:32.99                       
 19 BARRY, MARGARET        14  BADGER DOLPHINS               4:34.63        -  
               29.58     1:03.47     1:38.41     2:12.63                       
             2:53.06     3:32.31     4:04.06     4:34.63                       
 20 CAHILL, BRIDGETT       14  JERSEY WAHOOS                 4:34.79        -  
               29.23     1:03.00     1:38.42     2:14.05                       
             2:53.00     3:33.39     4:04.85     4:34.79                       
 21 CZECH, KATHRYN         19  ST. BONAVENTURE UNIVER.       4:35.35        -  
               29.46     1:03.29     1:39.73     2:14.65                       
             2:53.22     3:32.86     4:04.84     4:35.35                       
 22 SWIFT, KARA            13  JERSEY WAHOOS                 4:35.65        -  
               29.15     1:03.60     1:38.95     2:13.75                       
             2:53.45     3:32.69     4:05.17     4:35.65                       
 23 BOLAND, KARA           14  FOXCATCHER                    4:36.06        -  
               29.02     1:01.60     1:35.43     2:08.74                       
             2:50.58     3:34.00     4:05.68     4:36.06                       
 24 CLARK, LINDSEY         16  SEACOAST SWIM                 4:38.69        -  
               29.22     1:02.92     1:38.75     2:14.07                       
             2:54.45     3:34.45     4:07.34     4:38.69                       
 



Event 14  Men Open  400  IM
JUNIOR CHAMP: * 3:51.42 GREG DOLNIAK - ONTARIO   /1993
JUNIOR N.E.:  ! 3:54.70 CHRIS HELIN - THREE VILLAGE 03/1998
NATIONAL CUT: # 3:58.49   
JUNIOR CUT:   & 4:08.09   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 GANGLOFF, MARK         16  AKRON FIRESTONE               3:54.91#      20  
               25.47       54.91     1:25.04     1:54.06                       
             2:26.93     2:59.92     3:28.18     3:54.91                       
  2 KAHN, DAVID            15  TEAM SUFFOLK                  3:58.54&      17  
               25.54       54.31     1:24.04     1:53.88                       
             2:28.75     3:03.73     3:31.72     3:58.54                       
  3 NOVAK, HEATH           18  JEWISH COMMUNITY CENTER       3:59.02&      16  
               24.64       52.27     1:24.18     1:56.62                       
             2:31.75     3:06.05     3:32.95     3:59.02                       
  4 GRABOWSKI, CHRIS       17  ATLANTIS AQUATIC CLUB         4:01.07&      15  
               25.18       54.41     1:24.45     1:53.78                       
             2:30.10     3:06.12     3:34.22     4:01.07                       
  5 BARTEL, BRAD           17  LAKEERIEDOLPHINS              4:01.63&      14  
               25.48       54.55     1:25.60     1:56.28                       
             2:30.21     3:05.64     3:34.53     4:01.63                       
  6 STINSON, JON           16  OCEAN CITY C-CERPANTS         4:01.72&      13  
               25.98       55.70     1:26.25     1:57.02                       
             2:31.60     3:06.91     3:35.37     4:01.72                       
  7 MUELLER, SCOTT         16  MAST MEQUON AREA              4:02.29&      12  
               24.68       53.89     1:24.87     1:55.58                       
             2:29.60     3:05.07     3:34.20     4:02.29                       
  8 GENTILUCCI, MICHAEL    17  DELAWARE SWIM TM              4:03.63&      11  
               26.00       55.89     1:26.79     1:57.38                       
             2:31.60     3:06.23     3:35.84     4:03.63                       
* B-Finals
  9 COBLE, CASEY           16  LANCASTER AQUATIC CLUB        4:00.55&       9  
               25.56       54.47     1:25.44     1:56.19                       
             2:30.21     3:05.23     3:33.54     4:00.55                       
 10 BREITIGAM, JUSTIN      18  BOWLING GREEN                 4:01.18&       7  
               25.50       54.66     1:24.43     1:54.14                       
             2:30.69     3:06.98     3:35.22     4:01.18                       
 11 MCAULIFFE, BRENT       17  MT. LEBANON AQUA CLUB         4:01.38&       6  
               26.14       56.02     1:27.80     1:58.75                       
             2:32.00     3:07.20     3:34.86     4:01.38                       
 12 SALOMON, JEREMY        18  LAKEERIEDOLPHINS              4:02.77&       5  
               25.83       55.41     1:26.02     1:56.64                       
             2:31.36     3:07.33     3:35.46     4:02.77                       
 13 HALEY, TREVOR          15  CARMEL SWIM CLUB              4:03.53&       4  
               25.87       54.63     1:25.60     1:56.49                       
             2:32.24     3:07.59     3:35.62     4:03.53                       
 14 MACDONALD, CONOR       18  SCARLET AQUATIC               4:03.73&       3  
               26.00       55.90     1:27.96     1:59.29                       
             2:33.30     3:07.53     3:36.15     4:03.73                       
 15 RILEY, KEVIN           18  MASS BAY MARLINS              4:04.55&       2  
               25.74       55.65     1:27.02     1:57.79                       
             2:32.18     3:07.36     3:36.60     4:04.55                       
 16 KOPACZ, ANDY           19  LAKE COUNTRY                  4:13.41        1  
               26.17       56.86     1:29.56     2:01.71                       
             2:37.26     3:12.94     3:44.35     4:13.41                       
* C-Finals
 17 TENHAAGEN, TONY        17  SEACOAST SWIM                 4:02.95&       -  
               26.69       56.99     1:29.01     1:59.89                       
             2:33.54     3:07.20     3:35.41     4:02.95                       
 18 SEMELS, RYAN               LONG ISLAND AQUATIC CLU       4:05.22&       -  
               26.40       56.05     1:27.36     1:57.88                       
             2:34.69     3:11.31     3:39.07     4:05.22                       
 19 CARVER, KRIS           16  UNATTACHED ANN ARBOR          4:05.26&       -  
               26.53       56.69     1:28.56     1:59.73                       
             2:35.36     3:10.03     3:38.34     4:05.26                       
 20 COLE, JOHN             16  NEW JERSEY WAVE               4:05.53&       -  
               26.53       56.03     1:28.58     1:59.78                       
             2:36.47     3:12.56     3:39.88     4:05.53                       
 21 MCDONALD, STEVE        15  AKRON FIRESTONE               4:07.17&       -  
               25.42       55.09     1:26.40     1:57.21                       
             2:33.31     3:09.88     3:38.87     4:07.17                       
 22 WANG, KEVIN            16  EASTERN EXPRESS               4:07.48&       -  
               27.17       57.55     1:28.46     1:59.08                       
             2:35.13     3:11.62     3:40.00     4:07.48                       
 23 HARTNER, ANDREW        17  MARIST SWIM CLUB              4:10.06        -  
               26.12       55.79     1:26.57     1:56.80                       
             2:34.93     3:12.94     3:41.97     4:10.06                       
  - VALEN, PAUL            18  WAUKESHA EXPRESS                  DQ         -  
               26.20       56.09     1:28.80     2:00.32                       
             2:35.50     3:11.77     3:39.36     4:05.84                       
 



Event 15  Women Open  400  R-Free 
Sponsor: SPEEDO                             
JUNIOR CHAMP: * 3:25.49 SWIM ATLANTA   /1997
JUNIOR N.E.:  ! 3:27.30 CINCINNATI MARLINS   /1997
NATIONAL CUT: # 3:34.59   
JUNIOR CUT:   & 3:36.99   
 
 PL    Name                        Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 LAKEERIEDOLPHINS A         LESD LE                       3:29.09#      40  
 WISE, KATIE-16     BAGI, MICHELLE-16  MIKELONIS, K.-17   ABBEY, ERIN-17       
      25.41              52.76            1:17.36            1:45.02           
    2:10.18            2:37.45            3:02.17            3:29.09           
  2 SCARLET AQUATIC A          SAC-1NJ                       3:31.87#      34  
 ANDERSON, SALLY-17 VAN ASSEN, JENN-17 DELLAVELLE, A.-16  MILLER, CHRISSY-15   
      25.88              53.17            1:18.73            1:46.73           
    2:11.49            2:39.26            3:04.64            3:31.87           
  3 PEDDIE AQUATICS A          PAA  NJ                       3:33.26#      32  
 HARBESON, S.-17    SIBERT, KATIE-15   DAVIES, ABIGAIL-16 STORES, KATIE-15     
      26.11              53.87            1:19.85            1:48.02           
    2:13.22            2:41.26            3:06.50            3:33.26           
  4 LAKEERIEDOLPHINS B         LESD LE                       3:33.44#      30  
 BRADFORD, LOREN-15 TORPEY, LAUREN-15  RANC, MANDY-13     KLAUS, SHELLY-15     
      25.71              53.71            1:19.14            1:46.27           
    2:12.53            2:40.81            3:06.15            3:33.44           
  5 MERRIMACK VALLEY           MVP  NI                       3:33.87#      28  
 BOUCHER, HOLLY-14  MANCUSO, E.-13     ROCHEFORT, E.-16   BROWN, SALLY-15      
      25.25              53.22            1:19.31            1:47.82           
    2:13.61            2:41.96            3:06.71            3:33.87           
  6 BPR                        BPR  AM                       3:33.89#      26  
 FRAAS, JENEVA-17   CARTER, EMILY-16   RUDINSKY, MEGAN-17 URBANIK, SARAH-16    
      25.51              52.70            1:18.22            1:46.88           
    2:12.31            2:41.48            3:06.08            3:33.89           
  7 LIAC                       LIAC MR                       3:34.35#      24  
 KOLACKOUSKY, M.-17 EHLERS, CHRISTA-   NUCCI, JENNIFER-   PAPAYANOPOULOUS-     
      26.09              54.00            1:19.98            1:48.06           
    2:13.76            2:41.59            3:06.79            3:34.35           
  8 CARMEL SWIM CLUB           CSC  IN                       3:34.37#      22  
 KOLLES, KATIE-16   MEREK, LAUREN-14   MOSSLER, A.-17     SEALL, KATIE-18      
      25.55              53.73            1:18.87            1:47.70           
    2:13.42            2:41.26            3:06.58            3:34.37           
  9 FAST                       FAST NI                       3:34.57#      18  
 HOLMAN, LINDSAY-16 ROBERTS, M.-15     CRANE, LINDSEY-17  BERGKESSEL, K.-17    
      25.79              54.03            1:19.44            1:47.72           
    2:12.91            2:40.87            3:06.29            3:34.57           
 10 KISKI SCHOOL AQ.           KSA  AM                       3:34.64&      14  
 SECHRIST, S.-16    KELLY, SHANNON-17  GRAY, RACHEL-13    JOHNS, ERIN-15       
      25.56              53.41            1:19.73            1:48.91           
    2:13.97            2:42.04            3:07.14            3:34.64           
 11 OAKLANDLIVEY'ERS           OLY  MI                       3:34.75&      12  
 MACDONALD, E.-16   WRIGHT, C.-17      JOHNSON, L.-17     WILLIAMS, ANNE-18    
      26.18              54.47            1:19.45            1:47.30           
    2:14.19            2:43.00            3:07.53            3:34.75           
 12 MASS BAY MARLINS           MBM  NE                       3:34.97&      10  
 HURLEY, ERINN-18   COOK, SARAH-17     HEALEY, CAITLIN-16 KLICK, CAITLIN-17    
      25.75              54.16            1:20.02            1:48.51           
    2:13.81            2:41.61            3:07.02            3:34.97           
 13 YMID                       YMID MR                       3:35.02&       8  
 HAGGERTY, M.-17    MALLOY, COLLEEN-17 RUSSACK, JULIA-15  MILLER, ANDREA-17    
      25.86              53.14            1:18.61            1:46.63           
    2:12.70            2:40.73            3:06.66            3:35.02           
 14 ELMBROOK                   EBSC WI                       3:35.65&       6  
 SCHNEIDER, LEAH-14 WANEZEK, SARAH-16  LIEB, KATY-14      WARMINGTON, J.-15    
      26.37              55.25            1:19.86            1:46.27           
    2:11.82            2:40.61            3:07.01            3:35.65           
 15 DELAWARE SWIM TM A         DST  MA                       3:35.82&       4  
 WILLIAMS, A.-14    MACLEISH, K.-13    BULL, LAURA-13     RAEZER, S.-16        
      25.22              53.53            1:19.33            1:47.95           
    2:13.42            2:42.03            3:07.78            3:35.82           
 16 LAKE COUNTRY               LAKE WI                       3:35.86&       2  
 KRUEGER, JACKIE-16 MEDENDORP, M.-17   WHITE, EMILY-16    UNGER, KATIE-14      
      25.87              54.22            1:19.31            1:47.05           
    2:13.06            2:42.32            3:07.89            3:35.86           
 17 EMMAUS AQUATICS            EMAC MA                       3:36.02&       -  
 KAVCHOK, L.-15     JACKSON, AMANDA-15 MULRY, HANNAH-14   CIERSKI, SARA-17     
      25.25              53.25            1:19.37            1:48.57           
    2:13.88            2:41.82            3:07.50            3:36.02           
 18 JERSEY WAHOOS A            JW   MA                       3:36.06&       -  
 COMER, ALISON-16   KOPIL, C.-16       HAESLER, K.-18     MURPHY, PATTI-15     
      25.87              53.70            1:19.02            1:47.83           
    2:13.18            2:41.10            3:07.50            3:36.06           
 19 SOUTHWESTERN AQUATIC       SWAT WI                       3:36.34&       -  
 HAEGER, EMMY-14    HAEGER, KATIE-16   CARLSON, MEGAN-15  SCHMERBAUCH, M.-17   
      26.36              54.98            1:20.11            1:48.02           
    2:13.87            2:43.11            3:08.32            3:36.34           
 19 TEAM SUFFOLK               TS   MR                       3:36.34&       -  
 MANOGIAN, S.-14    DIXON, SHAUNA-14   MCCRATH, C.-16     KNAPP, KRISTIN-16    
      25.51              53.02            1:18.86            1:47.41           
    2:12.72            2:40.61            3:06.56            3:36.34           
 21 MLAC                       MLAC AM                       3:36.59&       -  
 ROSENBERG, K.-15   ENGELMEIER, E.-15  KOCH, LIZ-17       SHIPE, KATIE-17      
      25.38              53.04            1:19.03            1:47.08           
    2:13.60            2:42.51            3:08.70            3:36.59           
 22 BADGER DOLPHINS            BD   WI                       3:38.70        -  
 SKOLASKI, J.-16    EVANS, JANE-15     DEWITT, LIZZY-16   BARRY, MARGARET-14   
      26.22              53.48            1:19.84            1:47.90           
    2:14.30            2:43.05            3:09.36            3:38.70           
 23 MADISON AQUATIC CLUB       MAC  WI                       3:38.71        -  
 SKARTVEDT, B.-18   WITTER, MARGIE-17  HODULIK, SARAH-16  SKARTVEDT, M.-16     
      25.89              54.32            1:20.24            1:49.06           
    2:14.71            2:43.24            3:08.47            3:38.71           
 24 FTWAYNE AQUATICS           FWA  IN                       3:38.73        -  
 MORRIS, ERIN-14    CLARK, ERIN-14     KLEBER, STACIE-16  STEMPIEN, E.-15      
      25.78              53.69            1:19.47            1:47.90           
    2:14.85            2:44.29            3:10.26            3:38.73           
 25 SCARLET AQUATIC B          SAC-1NJ                       3:39.21        -  
 COXSON, JESSE-17   BARNET, LESLEY-15  BLOCK, MELANIE-14  HARRIS, KRISTEN-14   
      26.34              55.13            1:20.97            1:49.11           
    2:15.48            2:44.35            3:10.08            3:39.21           
 26 CPAC                       CPAC MA                       3:39.67        -  
 SMITH, RYAN-15     BUTLER, KRISTEN-17 LOWRY, STACY-17    BARE, CHRISTINE-16   
      26.51              55.49            1:20.83            1:49.90           
    2:15.96            2:45.06            3:10.94            3:39.67           
 27 ASPHALT GREEN              AGUA MR                       3:39.84        -  
 HEALEY, GEORGIA-15 KESSLER, JACLYN-16 COLEMAN, HAYLEY-13 THOMPSON, L.-16      
      25.53              52.85            1:19.06            1:48.30           
    2:14.30            2:43.37            3:09.60            3:39.84           
 28 FAST B                     FAST NI                       3:39.89        -  
 MATHIS, LISA-17    ADAMS, JAMIE-14    PERDUE, MAUREEN-17 MEYER, JENNIFER-16   
      25.80              54.45            1:20.58            1:49.70           
    2:15.54            2:45.35            3:10.99            3:39.89           
 29 DELAWARE SWIM TM B         DST  MA                       3:43.41        -  
 STEPHENS, SANDY-17 NILON, MARISSA-14  BAYER, MORGAN-17   STEPHENS, SARA-15    
      26.15              54.80            1:21.30            1:50.89           
    2:18.10            2:47.36            3:14.31            3:43.41           
 30 JERSEY WAHOOS B            JW   MA                       3:45.44        -  
 GLENN, ERIN-16     PATRIZZI, KATIE-18 CAHILL, B.-14      SWIFT, KARA-13       
      27.09              55.73            1:21.84            1:50.92           
    2:18.38            2:48.79            3:15.40            3:45.44           
 



Event 16  Men Open  400  R-Free 
JUNIOR CHAMP: * 3:01.66 ACADEMY BULLETS   /1997
JUNIOR N.E.:  ! 3:04.05 CINCINNATI MARLINS   /1997
NATIONAL CUT: # 3:07.09   
JUNIOR CUT:   & 3:12.79   
 
 PL    Name                        Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 DONNER SWIM CLUB           DON  IN                       3:04.66#      40  
 WRIGHT, JEREMY-17  WOCHOMURKA, R.-15  NORMAN, PATRICK-17 LEEHAUG, CONOR-17    
      22.40              46.90            1:08.65            1:32.66           
    1:55.03            2:19.43            2:41.17            3:04.66           
  2 SUBURBAN                   SSC1 MA                       3:06.26#      34  
 GRUBE, MICHAEL-18  PAINTER, DAN-17    GIGER, DAVID-17    DONATO, JUSTIN-16    
      21.28              45.11            1:08.01            1:33.94           
    1:55.53            2:20.40            2:42.42            3:06.26           
  3 TEAM SUFFOLK               TS   MR                       3:06.29#      32  
 GAGE, JESSE-17     FERRANTI, RAY-16   KAHN, DAVID-15     BEDWARD, N.-18       
      21.88              45.98            1:07.87            1:33.23           
    1:55.09            2:19.54            2:41.38            3:06.29           
  4 MASS BAY MARLINS           MBM  NE                       3:07.85&      30  
 RILEY, KEVIN-18    COLETTIS, JASON-18 SANTORO, PAUL-16   KEANE, TOM-18        
      22.73              47.06            1:08.95            1:33.75           
    1:56.36            2:20.84            2:43.34            3:07.85           
  5 OAKLANDLIVEY'ERS           OLY  MI                       3:08.76&      28  
 WALLACE, MATT-18   VANDERKAAY, C.-16  ZUMSTEG, JUSTIN-16 JUNE, STEVE-18       
      22.90              47.70            1:09.65            1:34.40           
    1:56.84            2:21.46            2:43.81            3:08.76           
  6 LAKEERIEDOLPHINS           LESD LE                       3:09.93&      26  
 TORPEY, PAT-17     BARTEL, BRAD-17    VEGA, CARLOS-17    PULLIN, JIM-16       
      22.66              47.40            1:09.98            1:35.11           
    1:57.96            2:23.14            2:45.50            3:09.93           
  7 AKRON FIRESTONE            FAST1LE                       3:10.20&      24  
 GANGLOFF, MARK-16  MCDONALD, STEVE-15 JONES, MICHAEL-15  FLOOD, LANE-16       
      22.30              46.91            1:09.25            1:34.01           
    1:56.35            2:22.16            2:44.68            3:10.20           
  8 MARIST SWIM CLUB           MSC  MR                       3:10.32&      22  
 LANGAN, RUSTY-17   PAI, NICHOLAS-15   HARTNER, ANDREW-17 DOBBINS, DAVID-19    
      23.02              47.74            1:10.47            1:35.73           
    1:58.84            2:23.94            2:45.84            3:10.32           
  9 CLSC                       CLSC MI                       3:10.33&      18  
 PORTH, MICHEAL-17  MEEKENS, RYAN-18   BUBLITZ, JOE-16    FALK, KEITH-18       
      22.91              48.19            1:10.26            1:35.08           
    1:57.94            2:23.08            2:45.73            3:10.33           
 10 LAKE COUNTRY               LAKE WI                       3:11.47&      14  
 NEUMAN, BRIAN-17   TOUMANOFF, NICK-18 JOCHIMS, LANCE-17  KOPACZ, ANDY-19      
      23.01              48.57            1:11.33            1:36.28           
    1:59.31            2:24.73            2:47.05            3:11.47           
 11 SHOREWOOD                  SHOR WI                       3:11.66&      12  
 INGRAM, SCOTT-17   MOHR, STEVE-18     MOHR, ERIC-15      CLARK, PETER-18      
      22.74              47.43            1:10.64            1:35.50           
    1:58.82            2:24.61            2:47.23            3:11.66           
 12 MAST MEQUON AREA           MAST WI                       3:11.84&      10  
 LEOPOLD, BRAD-17   PHEIL, NATAN-16    GRAHAM, PATRICK-17 MUELLER, SCOTT-16    
      23.01              48.48            1:11.33            1:36.71           
    2:00.07            2:25.95            2:47.53            3:11.84           
 13 SCARLET AQUATIC            SAC-1NJ                       3:13.20        8  
 HARRIS, TIM-18     MACDONALD, C.-18   BATEMAN, SCOTT-17  SLOBODIEN, PHIL-17   
      22.99              46.77            1:09.86            1:35.11           
    1:58.89            2:24.33            2:47.44            3:13.20           
 14 LIAC                       LIAC MR                       3:13.58        6  
 HAUG, KYLE-        EVANGELISTA, B.-17 FERRIS, MIKE-      SEMELS, RYAN-        
      22.61              47.09            1:09.97            1:34.67           
    1:58.14            2:24.30            2:48.11            3:13.58           
 15 WAUKESHA EXPRESS           WEST WI                       3:13.61        4  
 STANCZYK, CHRIS-17 REINERS, MATT-15   COLLURA, B.-17     VALEN, PAUL-18       
      22.80              48.00            1:10.67            1:36.27           
    1:59.30            2:25.50            2:48.51            3:13.61           
 16 MADISON AQUATIC CLUB       MAC  WI                       3:13.88        2  
 WEISS, NICK-18     GAZVODA, GREGG-17  KAERCHER, ETHAN-17 BREHM, PAUL-16       
      23.17              48.66            1:10.98            1:36.63           
    2:00.30            2:26.46            2:48.79            3:13.88           
 17 ELMBROOK                   EBSC WI                       3:14.11        -  
 FOLEY, SEAN-17     BROOKS, ANDY-16    SEALLS, TRAVIS-18  KOWALSKI, MATT-17    
      22.40              46.42            1:08.98            1:35.03           
    1:58.94            2:26.05            2:48.69            3:14.11           
 18 EMMAUS AQUATICS            EMAC MA                       3:14.95        -  
 KUSH, MICHAEL-17   KAVCHOK, JOE-18    GROSMAN, JARED-16  CIERSKI, JOSH-15     
      23.00              47.91            1:11.09            1:37.24           
    2:00.64            2:26.64            2:49.72            3:14.95           
 19 FAST                       FAST NI                       3:18.07        -  
 DANNER, GREG-17    CARNEY, BRETT-16   STARK, GAVIN-16    BALTA, DAVID-18      
      23.17              49.00            1:12.54            1:38.81           
    2:02.39            2:28.51            2:51.47            3:18.07           
 20 JERSEY WAHOOS              JW   MA                       3:23.20        -  
 BINZ, ROBERT-17    CAMPBELL, MATT-18  VINE, JARRETT-15   BURKE, KEVIN-15      
      23.59              48.94            1:11.98            1:38.18           
    2:03.85            2:31.88            2:56.35            3:23.20           
    



Event 17  Women Open  100  Back 
JUNIOR CHAMP: *  55.17 ASHLEY TAPPIN/GT WHITE SHARKS   /1992
JUNIOR N.E.:  !  55.67 SARAH WANEZEK - ELMBROOK 03/1998
NATIONAL CUT: #  57.09   
JUNIOR CUT:   &  59.09   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 BROWN, CONNIE          14  MERRIMACK VALLEY                56.75#      20  
  2 ABBEY, ERIN            17  LAKEERIEDOLPHINS                57.02#      17  
  3 SIEGELE, JESSICA       15  ALLEGHENY NORTH SWIM CL         57.57&      16  
  4 BERG, COREY            14  MARIST SWIM CLUB                57.90&      15  
  5 WINKELHAUS, KATIE      16  WOLVERINEAQUATIC                57.97&      14  
  6 MOONEY, SARAH          18  EAST BAY AQUATIC CLUB           58.03&      13  
  7 KERNER, KATHRYN        15  GREATER TOLEDO AQUATIC          58.47&      12  
  8 FUNK, SHANNON          17  GREATER COLUMBUS                59.55       11  
* B-Finals
  9 DANEY, MEGAN           17  NRG SWIMMING                    58.53&       9  
 10 BUTLER, KRISTEN        17  CENTRAL PA AQUATIC CLUB         58.54&       7  
 11 MCCANN, KATIE          15  ATTLEBORO BLUEFISH              58.57&       6  
 12 KESSLER, TRISHA        17  CANTON CITY SCHLS               58.91&       5  
 13 MCCLOSKEY, MOIRA       13  OCEAN CITY C-CERPANTS           59.09&       4  
 14 WOLFF, MELODY          16  MARIST SWIM CLUB                59.12        3  
 15 GNATZIG, GINA          14  J-HAWK AQUATIC                  59.20        2  
 16 ROWLAND, LEANN         14  CENTRAL PA AQUATIC CLUB       1:00.38        1  
* C-Finals
 17 SAVINI, CAROLYNE       17  OCEAN CITY C-CERPANTS           58.98&       -  
 18 GROVE, REBECCA         14  BGNW MARLINS                    59.07&       -  
 18 MOSS, MAGGIE           15  RIVIERA SWIM TEAM               59.07&       -  
 20 SHIPE, KATIE           17  MT. LEBANON AQUA CLUB           59.11        -  
 21 LAMB, TRISHA           15  GREATER TOLEDO AQUATIC          59.29        -  
 22 SECHRIST, SHAWNA       16  KISKI SCHOOL AQ.                59.36        -  
 23 KALOTA, STACEY         17  OP TOWN WRECKERS                59.52        -  
 24 BREN, JILL             16  MADISON AQUATIC CLUB          1:00.76        -  
 



Event 18  Men Open  100  Back 
JUNIOR CHAMP: *  49.01 PHILIPPE DOMERS - IRVINE NOVAS   /1997
JUNIOR N.E.:  !  50.15 WILL BERNHARDT - UNATTACHED 03/1998
NATIONAL CUT: #  50.79   
JUNIOR CUT:   &  53.09   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 DURKIN, THOMAS         17  NEW WAVE SWIM CLUB              51.17&      20  
  2 BREHM, PAUL            16  MADISON AQUATIC CLUB            51.26&      17  
  3 STIMSON, ERIC          19  UNIV AT BUFFALO                 51.55&      16  
  4 TORPEY, PAT            17  LAKEERIEDOLPHINS                51.64&      15  
  5 DILLON, MARK           17  SQUID                           51.87&      14  
  6 FLEIZACH, CHRIS        18  UNATTACHED BSC                  52.01&      13  
  7 MCDONALD, MATTHEW      15  SOUTHEASTERN SWIM CLUB          52.83&      12  
  8 LYNCH, JUSTIN          17  LONG ISLAND EXPRESS SC          53.27       11  
* B-Finals
  9 WIKEN, ERIK            16  SOUTHWESTERN AQUATIC            52.08&       9  
 10 VEGA, CARLOS           17  LAKEERIEDOLPHINS                52.17&       7  
 11 HAMMEKEN, JEFF         19  CONNECTICUT                     52.28&       6  
 12 WOCHOMURKA, RYAN       15  DONNER SWIM CLUB                52.40&       5  
 13 STAINTHORPE, NED       16  PEDDIE AQUATICS                 52.43&       4  
 14 JONES, MICHAEL         15  AKRON FIRESTONE                 52.65&       3  
 15 ZUMSTEG, JUSTIN        16  OAKLANDLIVEY'ERS                52.82&       2  
 16 BURKE, NICK            18  CONNECTICUT                     53.00&       1  
* C-Finals
 17 LEEHAUG, CONOR         17  DONNER SWIM CLUB                52.36&       -  
 18 PAI, NICHOLAS          15  MARIST SWIM CLUB                52.56&       -  
 19 WALSH, KEVIN           17  WHITE PLAINS YWCA MIDDI         52.99&       -  
 19 COLETTIS, JASON        18  MASS BAY MARLINS                52.99&       -  
 21 REINERS, MATT          15  WAUKESHA EXPRESS                53.40        -  
 22 HOWE, JULIEN           18  BERKELEY AQUATIC                53.65        -  
 23 LEOPOLD, BRAD          17  MAST MEQUON AREA                53.77        -  
 24 BRANDENBERGER, CHRISTOP15  THREE VILLAGE                   54.00        -  
 



Event 19  Women Open  500  Free 
JUNIOR CHAMP: * 4:47.18 LAUREN STINNETT - CURL-BURKE   /1995
JUNIOR N.E.:  ! 4:50.66 ANNA STROHL - LESD 03/1998
NATIONAL CUT: # 4:52.69   
JUNIOR CUT:   & 5:03.29   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 BROWN, CONNIE          14  MERRIMACK VALLEY              4:48.67!      20  
  2 ANDERSON, SALLY        17  SCARLET AQUATIC               4:53.40&      17  
  3 MIKELONIS, KRISTEN     17  LAKEERIEDOLPHINS              4:54.85&      16  
  4 MORRIS, ERIN           14  FTWAYNE AQUATICS              4:57.26&      15  
  5 TORPEY, LAUREN         15  LAKEERIEDOLPHINS              4:57.95&      14  
  6 MILLER, CHRISSY        15  SCARLET AQUATIC               4:58.62&      13  
  7 BROWN, SALLY           15  MERRIMACK VALLEY              4:59.09&      12  
  8 DAVIES, ABIGAIL        16  PEDDIE AQUATICS               5:00.91&      11  
* B-Finals
  9 JAMES, DEBBIE          17  BERKELEY AQUATIC              4:57.75&       9  
 10 SCIBEK, RACHEL         14  WEBSTER SWIM ASSOC.           4:58.22&       7  
 11 RETRUM, CARMEN         13  DONNER SWIM CLUB              5:00.74&       6  
 12 EHLERS, CHRISTA            LONG ISLAND AQUATIC CLU       5:00.78&       5  
 13 MILKOSKY, CHRIS        16  BERKELEY AQUATIC              5:01.19&       4  
 14 HARBESON, STEPHANIE    17  PEDDIE AQUATICS               5:01.67&       3  
 15 MOSSLER, ADRIENNE      17  CARMEL SWIM CLUB              5:01.80&       2  
 16 BRADFORD-PAC, CATHERINE18  PORTAGE AQUATIC CLUB          5:01.99&       1  
* C-Finals
 17 RANC, MANDY            13  LAKEERIEDOLPHINS              4:58.01&       -  
 18 MORRISSEY, KATHLEEN    13  BADGER                        5:00.16&       -  
 19 RUBERT, ALI                LONG ISLAND AQUATIC CLU       5:01.85&       -  
 20 WINDSTEIN, JENNIFER    16  LANCASTER AQUATIC CLUB        5:02.00&       -  
 21 JOHNSON, ELLEN         14  GREATER TOLEDO AQUATIC        5:02.05&       -  
 22 RUSSACK, JULIA         15  WHITE PLAINS YWCA MIDDI       5:03.04&       -  
 23 JELUS, KATIE           16  DAYTON RAIDERS                5:03.44        -  
 24 BERG, COREY            14  MARIST SWIM CLUB              5:06.26        -  
 



Event 20  Men Open  500  Free 
JUNIOR CHAMP: * 4:24.29 GREG DOLNIAK - ONTARIO   /1993
JUNIOR N.E.:  ! 4:26.90 MIKE DOWLING - MASS. BAY   /1997
NATIONAL CUT: # 4:28.39   
JUNIOR CUT:   & 4:39.59   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 PULLIN, JIM            16  LAKEERIEDOLPHINS              4:26.50!      20  
  2 MAHANEY, ANDREW        16  ATLANTIS AQUATIC CLUB         4:29.85&      16.5
  2 COLE, JOHN             16  NEW JERSEY WAVE               4:29.85&      16.5
  4 MOHR, STEVE            18  SHOREWOOD                     4:31.93&      15  
  5 HARRIS, TIM            18  SCARLET AQUATIC               4:33.57&      14  
  6 SEMELS, RYAN               LONG ISLAND AQUATIC CLU       4:35.78&      13  
  7 EPPING, RION           16  J-HAWK AQUATIC                4:37.79&      12  
  8 BIAZIN, THIAGO         19  CAPE COD S.C.                 4:38.71&      11  
* B-Finals
  9 MORTIMER, JUSTIN       16  MASS BAY MARLINS              4:34.40&       9  
 10 KEANE, TOM             18  MASS BAY MARLINS              4:35.21&       7  
 11 TOUMANOFF, NICK        18  LAKE COUNTRY                  4:36.00&       6  
 12 BREITIGAM, JUSTIN      18  BOWLING GREEN                 4:37.26&       5  
 13 NORMAN, PATRICK        17  DONNER SWIM CLUB              4:37.54&       4  
 14 OHNGREN, JIMMY         18  OAKLANDLIVEY'ERS              4:39.67        3  
 15 THOMPSON, DUSTIN       15  MUNSTER                       4:39.91        2  
 16 LYNCH, JUSTIN          17  LONG ISLAND EXPRESS SC        4:46.33        1  
* C-Finals
 17 GRABOWSKI, CHRIS       17  ATLANTIS AQUATIC CLUB         4:37.37&       -  
 18 TIERNAN, ROBERT        15  MARIST SWIM CLUB              4:37.82&       -  
 19 FRENCH, TRAVIS         16  BGNW MARLINS                  4:38.42&       -  
 20 RYAN, SHANE            18  VERONA AQUATICS               4:38.85&       -  
 21 WEINER, KEVIN          16  PEDDIE AQUATICS               4:39.77        -  
 22 MCAULIFFE, BRENT       17  MT. LEBANON AQUA CLUB         4:39.84        -  
 23 VALEN, PAUL            18  WAUKESHA EXPRESS              4:40.18        -  
 24 HARTLEY, BRIAN         15  WASH TWP WAVE                 4:40.37        -  
 



Event 21  Women Open  100  Breast 
JUNIOR CHAMP: * 1:03.10 ALLISON WAGNER - FLORIDA AQ.   /1992
JUNIOR N.E.:  ! 1:03.20 MANDY COMMONS - CINCY MARLINS   /1997
NATIONAL CUT: # 1:04.89   
JUNIOR CUT:   & 1:06.89   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 GEERS, MEGAN           18  GREATER COLUMBUS              1:04.86#      20  
  2 WEST, KATIE            18  DAYTON RAIDERS                1:05.26&      17  
  3 BAUMERT, SARAH         13  COLUMBUS BARRACUDAS           1:05.50&      16  
  4 CHOURA, COURTNEY       14  JEWISH COMMUNITY CENTER       1:05.53&      15  
  5 HOCHARD, MELINDA       13  GREENWOOD SWIM                1:05.54&      14  
  6 HANNIGAN, KELLY        14  GREENWICH YWCA                1:05.58&      13  
  7 HEMMERLE, TRACEY       15  SOUDERTON AQUATIC CLUB        1:05.77&      12  
  8 MALLOY, COLLEEN        17  WHITE PLAINS YWCA MIDDI       1:06.27&      11  
* B-Finals
  9 NOLLAU, ANN            18  UNIV. PARK AQUATIC CLUB       1:06.25&       9  
 10 KIRCHOFF, LINDSAY      16  MARAUDER FIRE                 1:06.26&       7  
 11 WEINGART, GWEN         17  LAKEERIEDOLPHINS              1:06.41&       6  
 12 RYAN, WHITNEY          15  MASS BAY MARLINS              1:06.56&       5  
 13 GROSELLE, ELIZABETH    15  SOLON STARS OH                1:06.67&       4  
 14 STEPHENS, SANDY        17  DELAWARE SWIM TM              1:06.73&       3  
 15 YOSHIMURA, STEPHANIE   12  SUBURBAN                      1:06.87&       2  
 16 DALY, SHANNON          15  WEST ISLIP                    1:07.58        1  
* C-Finals
 17 DLUGONSKI, DEIDRE      16  WASHINGTON YMCA SWIM TE       1:06.13&       -  
 18 MEDENDORP, MEGHAN      17  LAKE COUNTRY                  1:06.65&       -  
 19 CARLSON, MEGAN         15  SOUTHWESTERN AQUATIC          1:06.82&       -  
 20 OSTROSKI, LAUREN       15  FOXCATCHER                    1:07.03        -  
 21 GRUNERT, MEGAN         16  MENOMONEE FALLS               1:08.18        -  
 22 MCKAIG, STEPHANIE      14  FTWAYNE AQUATICS              1:08.19        -  
 23 WADE, LAUREN           17  DEARBORN AREA ST              1:08.43        -  
 24 MELIN, ALYSON          15  EMMAUS AQUATICS               1:08.63        -  



 
Event 22  Men Open  100  Breast 
JUNIOR CHAMP: *  54.88 ED MOSES - CURL-BURKE   /1998
JUNIOR N.E.:  !  56.61 DEVIN SCANLON - DELAWARE S.T. 03/1998
NATIONAL CUT: #  56.59   
JUNIOR CUT:   &  59.49   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 CALHOUN, PATRICK       17  SEYMOUR SWIMMING                56.19#      20  
  2 KANAK, JAMES           18  POSEIDON MI                     56.23#      17  
  3 SZABO, DOMINICK        16  NORTH PENN AC                   56.45#      16  
  4 NEUMAN, BRIAN          17  LAKE COUNTRY                    57.03&      15  
  5 BRUNSON, CHRIS         18  MADISON AQUATIC CLUB            57.39&      14  
  6 MILLER, CHRIS              LONG ISLAND AQUATIC CLU         57.77&      13  
  7 BRANDT, WILL           16  THE PACK SWIM TEAM              57.83&      12  
  8 RILEY, KEVIN           18  MASS BAY MARLINS                57.94&      11  
* B-Finals
  9 LOPEZ, FABIAN          18  WHITE PLAINS YWCA MIDDI         57.84&       9  
 10 VANDERKAAY, CHRISTIAN  16  OAKLANDLIVEY'ERS                57.89&       7  
 11 WOOD, BRIAN                UNATTACHED                      58.33&       6  
 12 STINSON, JON           16  OCEAN CITY C-CERPANTS           58.75&       5  
 13 GENTILUCCI, MICHAEL    17  DELAWARE SWIM TM                58.83&       4  
 14 DUBOIS, MATT           18  MICHIANA MARLINS                59.07&       3  
 15 SHEEHY, ALEC           17  DONNER SWIM CLUB                59.22&       2  
 16 MUELLER, SCOTT         16  MAST MEQUON AREA                59.67        1  
* C-Finals
 17 MACDONALD, CONOR       18  SCARLET AQUATIC                 58.76&       -  
 18 GABAY, LUKE            17  NEW JERSEY WAVE                 59.05&       -  
 19 DIETSCHE, DOUG         19  OHIO STATE UNIV                 59.27&       -  
 20 GRUBE, MICHAEL         18  SUBURBAN                        59.30&       -  
 21 AMYOT, EJ              16  NEWARK DRAGONS SWIM CLU         59.44&       -  
 22 SHERER, EDWARD         19  UNATTACHED                      59.47&       -  
 23 PEKAROVIC, ONDREJ      16  GREAT LAKES AQUA                59.54        -  
 24 BARTEL, RAY            18  LAKEERIEDOLPHINS                59.87        -  
 



Event 23  Women Open  100  Fly 
JUNIOR CHAMP: *  55.26 ASHLEY TAPPIN/GT WHITE SHARKS   /1992
JUNIOR N.E.:  !  56.06 SAMANTHA ARSENAULT - GREENWOOD 03/1998
NATIONAL CUT: #  56.69   
JUNIOR CUT:   &  58.49   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 MANTEY, ANNIE          14  MARIST SWIM CLUB                55.89!      20  
  2 MYERS, WHITNEY         14  MIAMI VALLEY AQU                56.50#      17  
  3 RIECHERT, ERIN         18  SOUTHWESTERN AQUATIC            57.30&      16  
  4 BAGI, MICHELLE         16  LAKEERIEDOLPHINS                57.43&      15  
  5 NESS, KATIE            15  WORTHINGTON                     57.63&      14  
  6 HARRIGAN, KELLY        14  NEW ENGLAND SAINTS              57.74&      13  
  7 EVANS, JANE            15  BADGER DOLPHINS                 58.16&      12  
  8 HARM, TRICIA           15  SPIRIT SWIMMING                 58.64       11  
* B-Finals
  9 KLAUS, SHELLY          15  LAKEERIEDOLPHINS                57.66&       9  
 10 LOPANO, JENNA          17  ATLANTIS AQUATIC CLUB           58.14&       7  
 11 KOCH, LIZ              17  MT. LEBANON AQUA CLUB           58.23&       6  
 12 STEPHENS, SARA         15  DELAWARE SWIM TM                58.28&       5  
 13 SMITH, ERIN            17  THE PACK SWIM TEAM              58.50        4  
 14 ABBEY, ERIN            17  LAKEERIEDOLPHINS                58.82        3  
 15 O'REILLY, KARA             LONG ISLAND AQUATIC CLU         58.89        2  
 16 QUINLAN, CARRIE        18  UNATTACHED                      58.91        1  
* C-Finals
 17 WARNKEN, JULIA         15  RACER X                         58.37&       -  
 18 JACKSON, AMANDA        15  EMMAUS AQUATICS                 58.72        -  
 19 BERLINSKI, MARCI       18  UNAT. WINDSOR EXPRESS           58.94        -  
 20 DUBYEL, RUTH           17  WPSC                            59.02        -  
 21 MILLER, JAMIE          16  CARMEL SWIM CLUB                59.09        -  
 22 LADEWSKI, KATIE        15  ANN ARBOR SWIM CLUB             59.10        -  
 23 HAESLER, KRISTEL       18  JERSEY WAHOOS                   59.36        -  
 24 MORELLI, LISA          15  TEAM DELAWARE                   59.82        -  
 



Event 24  Men Open  100  Fly 
JUNIOR CHAMP: *  48.51 JEFF SOMENSATTO - YORK   /1997
JUNIOR N.E.:  !  49.36 JESSE GAGE - TEAM SUFFOLK 03/1998
NATIONAL CUT: #  49.79   
JUNIOR CUT:   &  51.89   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 MCDONALD, STEVE        15  AKRON FIRESTONE                 50.42&      20  
  2 FOLEY, SEAN            17  ELMBROOK                        50.50&      17  
  3 SMOLINSKI, TODD        18  LAKE CENTRAL                    50.54&      16  
  4 LANGAN, RUSTY          17  MARIST SWIM CLUB                50.84&      15  
  5 TORPEY, PAT            17  LAKEERIEDOLPHINS                50.90&      14  
  6 WALLACE, MATT          18  OAKLANDLIVEY'ERS                50.95&      13  
  7 ALMONEY, KYLE          19  CENTRAL PA AQUATIC CLUB         51.03&      12  
  8 NOVAK, HEATH           18  JEWISH COMMUNITY CENTER         51.13&      11  
* B-Finals
  9 SAYCE, EDWARD          18  MASS BAY MARLINS                50.60&       9  
 10 BARTEL, BRAD           17  LAKEERIEDOLPHINS                50.99&       7  
 11 GAN, WEI               15  UNATTACHED KSA                  51.23&       6  
 12 KAHN, DAVID            15  TEAM SUFFOLK                    51.28&       5  
 13 HAMMEKEN, JEFF         19  CONNECTICUT                     51.46&       4  
 14 GANGLOFF, MARK         16  AKRON FIRESTONE                 51.60&       3  
 15 KANAK, JAMES           18  POSEIDON MI                     52.06        2  
 16 PAUL, DAVE             18  GREENWOOD SWIM                  53.03        1  
* C-Finals
 17 LANDRIO, JASON         18  ISLIP AQUATICS                  51.72&       -  
 18 HAIBACH, MATT          18  THE PACK SWIM TEAM              52.06        -  
 19 SUTTON, BEN            17  FTWAYNE AQUATICS                52.50        -  
 20 WATSON, TRAVIS         16  TEAM PITTSBURGH                 52.55        -  
 21 SHAFFER, CHRIS         17  DELMAR DOLFINS                  52.56        -  
 22 SCHMALING, MATT        18  NEW BERLIN                      52.58        -  
 23 PUN, JOSH              19  UNIV AT BUFFALO                 52.78        -  
  - DILLON, WILLIAM        18  AVON COMMUNITY                    DQ         -  
 



Event 25  Women Open  800  R-Free 
Sponsor: SPEEDO                             
JUNIOR CHAMP: * 7:25.50 MECKLENBURG   /1996
JUNIOR N.E.:  ! 7:30.57 CINCINNATI MARLINS   /1997
NATIONAL CUT: # 7:43.09   
JUNIOR CUT:   & 7:49.79   
 
 PL    Name                        Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 LAKEERIEDOLPHINS A         LESD LE                       7:32.68#      40  
  2 SCARLET AQUATIC A          SAC-1NJ                       7:35.55#      34  
  3 BERKELEY AQUATIC           BAC  NJ                       7:37.08#      32  
  4 MASS BAY MARLINS           MBM  NE                       7:38.42#      30  
  5 LAKEERIEDOLPHINS B         LESD LE                       7:38.64#      28  
  6 LIAC                       LIAC MR                       7:41.92#      26  
  7 SCARLET AQUATIC B          SAC-1NJ                       7:43.68&      24  
  8 PEDDIE AQUATICS A          PAA  NJ                       7:43.73&      22  
  9 YMID                       YMID MR                       7:43.81&      18  
 10 BADGER DOLPHINS            BD   WI                       7:44.85&      14  
 11 OAKLANDLIVEY'ERS           OLY  MI                       7:45.30&      12  
 12 MERRIMACK VALLEY           MVP  NI                       7:46.33&      10  
 13 JERSEY WAHOOS A            JW   MA                       7:47.17&       8  
 14 KISKI SCHOOL AQ.           KSA  AM                       7:47.47&       6  
 15 LAKE COUNTRY               LAKE WI                       7:48.09&       4  
 16 BERGEN BARRACUDA           BB   NJ                       7:49.16&       2  
 17 ELMBROOK                   EBSC WI                       7:49.73&       -  
 18 ATTLEBORO BLUEFISH         ABF  NE                       7:50.46        -  
 19 MADISON AQUATIC CLUB       MAC  WI                       7:52.10        -  
 20 DELAWARE SWIM TM           DST  MA                       7:52.43        -  
 21 MLAC                       MLAC AM                       7:54.12        -  
 22 CPAC                       CPAC MA                       7:54.49        -  
 23 GREENWOOD SWIM             GMSC NE                       7:59.85        -  
 24 BPR                        BPR  AM                       7:59.92        -  
 25 JERSEY WAHOOS B            JW   MA                       8:02.42        -  
  - GREATER COLUMBUS           GCST OH                           DQ         -  
 



Event 26  Men Open  800  R-Free 
JUNIOR CHAMP: * 6:40.32 MISSION VIAJO   /1995
JUNIOR N.E.:  ! 6:49.64 MICHIANA MARLINS   /1997
NATIONAL CUT: # 6:55.79   
JUNIOR CUT:   & 7:05.69   
 
 PL    Name                        Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 DONNER SWIM CLUB           DON  IN                       6:46.37!      40  
  2 LAKEERIEDOLPHINS           LESD LE                       6:49.76#      34  
  3 MASS BAY MARLINS           MBM  NE                       6:53.00#      32  
  4 OAKLANDLIVEY'ERS           OLY  MI                       6:53.06#      30  
  5 TEAM SUFFOLK               TS   MR                       6:53.98#      28  
  6 BERKELEY AQUATIC           BAC  NJ                       6:55.15#      26  
  7 CLSC                       CLSC MI                       6:57.68&      24  
  8 SUBURBAN                   SSC1 MA                       6:58.12&      22  
  9 LIAC                       LIAC MR                       6:59.45&      18  
 10 MAST MEQUON AREA           MAST WI                       7:00.76&      14  
 11 SHOREWOOD                  SHOR WI                       7:02.01&      12  
 12 LAKE COUNTRY               LAKE WI                       7:03.13&      10  
 13 SCARLET AQUATIC            SAC-1NJ                       7:03.26&       8  
 14 BOWLING GREEN              BGSC OH                       7:05.50&       6  
 15 ELMBROOK                   EBSC WI                       7:06.31        4  
 16 AKRON FIRESTONE            FAST1LE                       7:07.11        2  
 17 MADISON AQUATIC CLUB       MAC  WI                       7:07.83        -  
 18 GREENWOOD SWIM             GMSC NE                       7:08.97        -  
 19 THREE VILLAGE              TVSC MR                       7:12.47        -  
 20 FAST                       FAST NI                       7:19.03        -  
 21 JERSEY WAHOOS              JW   MA                       7:21.67        -  
  - LIE                        LIE  MR                           DQ         -  
  - MARIST SWIM CLUB           MSC  MR                           DQ         -  
  - WAUKESHA EXPRESS           WEST WI                           DQ         -  




Event 27  Women Open  200  IM
JUNIOR CHAMP: * 2:01.06 STACY POTTER - AMERICUS   /1982
JUNIOR N.E.:  ! 2:04.72 SAMANTHA ARSENAULT - GREENWOOD 03/1998
NATIONAL CUT: # 2:04.79   
JUNIOR CUT:   & 2:09.49   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 MYERS, WHITNEY         14  MIAMI VALLEY AQU              2:04.31!      20  
               27.37       58.75     1:35.84     2:04.31                       
  2 MCCANN, KATIE          15  ATTLEBORO BLUEFISH            2:04.47!      17  
               27.83       58.57     1:35.24     2:04.47                       
  3 HARM, TRICIA           15  SPIRIT SWIMMING               2:04.90&      16  
               27.49       58.15     1:35.70     2:04.90                       
  4 BROWN, CONNIE          14  MERRIMACK VALLEY              2:05.27&      15  
               26.52       57.98     1:36.91     2:05.27                       
  5 KLAUS, SHELLY          15  LAKEERIEDOLPHINS              2:05.41&      14  
               27.52       58.66     1:36.77     2:05.41                       
  6 EVANS, JANE            15  BADGER DOLPHINS               2:06.27&      13  
               28.06     1:00.79     1:36.96     2:06.27                       
  7 WILBUR, KATIE          16  BERKELEY AQUATIC              2:06.75&      12  
               28.08     1:00.12     1:37.47     2:06.75                       
  8 SKOLASKI, JENNIFER     16  BADGER DOLPHINS               2:11.03       11  
               28.27     1:01.15     1:40.76     2:11.03                       
* B-Finals
  9 LOPANO, JENNA          17  ATLANTIS AQUATIC CLUB         2:06.55&       9  
               27.90       58.86     1:37.24     2:06.55                       
 10 MARTIN, KRISTY         17  GREENWOOD SWIM                2:06.58&       7  
               27.11       59.62     1:36.32     2:06.58                       
 11 RYAN, WHITNEY          15  MASS BAY MARLINS              2:07.47&       6  
               28.69     1:01.00     1:37.46     2:07.47                       
 12 MCDONOUGH, ELYSE       16  ALBANY STARFISH               2:07.71&       5  
               28.11       59.63     1:38.42     2:07.71                       
 13 MOONEY, SARAH          18  EAST BAY AQUATIC CLUB         2:08.03&       4  
               27.89       58.93     1:37.13     2:08.03                       
 14 BERG, COREY            14  MARIST SWIM CLUB              2:08.29&       3  
               28.15       59.84     1:38.69     2:08.29                       
 15 BAGI, MICHELLE         16  LAKEERIEDOLPHINS              2:08.39&       2  
               28.03     1:00.00     1:38.93     2:08.39                       
 16 HIMES, MAEGEN          16  CARMEL SWIM CLUB              2:11.47        1  
               28.61     1:01.96     1:40.05     2:11.47                       
* C-Finals
 17 WANEZEK, SARAH         16  ELMBROOK                      2:07.79&       -  
               27.44                 1:37.59     2:07.79                       
 18 MCCONNELL, CHRISTIN    17  TEAM DELAWARE                 2:08.57&       -  
               28.46     1:01.49     1:39.26     2:08.57                       
 19 SHIPE, KATIE           17  MT. LEBANON AQUA CLUB         2:09.12&       -  
               28.28                 1:39.00     2:09.12                       
 20 GEERS, MEGAN           18  GREATER COLUMBUS              2:09.62        -  
               28.66     1:02.57     1:38.91     2:09.62                       
 21 NEUMANN, JULIE         15  J-HAWK AQUATIC                2:10.64        -  
               29.33     1:02.37     1:39.76     2:10.64                       
 22 RAEZER, STEPHANIE      16  DELAWARE SWIM TM              2:12.03        -  
               28.38     1:01.75     1:40.75     2:12.03                       
  - NORTHUP, KELLEY        18  FAIRPORT AREA SWIM TEAM           DQ         -  
  - WARNKEN, JULIA         15  RACER X                           DQ         -  
 



Event 28  Men Open  200  IM
JUNIOR CHAMP: * 1:48.85 PHILIPPE DEMERS - IRVINE NOVAS   /1997
JUNIOR N.E.:  ! 1:50.93 NICK ARZNER - SUGAR CREEK   /1997
NATIONAL CUT: # 1:51.49   
JUNIOR CUT:   & 1:56.29   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 GANGLOFF, MARK         16  AKRON FIRESTONE               1:49.91!      20  
               24.78       52.33     1:23.41     1:49.91                       
  2 BARTEL, BRAD           17  LAKEERIEDOLPHINS              1:52.21&      17  
               25.11       54.50     1:26.32     1:52.21                       
  3 COBLE, CASEY           16  LANCASTER AQUATIC CLUB        1:52.27&      16  
               24.97       53.48     1:25.94     1:52.27                       
  4 SMOLINSKI, TODD        18  LAKE CENTRAL                  1:52.62&      15  
               24.92       52.33     1:26.29     1:52.62                       
  5 KOPACZ, ANDY           19  LAKE COUNTRY                  1:52.80&      14  
               24.87       53.81     1:26.61     1:52.80                       
  6 NOVAK, HEATH           18  JEWISH COMMUNITY CENTER       1:53.55&      13  
               24.12       53.47     1:27.58     1:53.55                       
  7 VANDERKAAY, CHRISTIAN  16  OAKLANDLIVEY'ERS              1:53.57&      12  
               24.74       54.55     1:26.85     1:53.57                       
  8 PERSINGER, JOHN        17  BERKELEY AQUATIC              1:53.97&      11  
               25.27       53.65     1:26.90     1:53.97                       
* B-Finals
  9 RILEY, KEVIN           18  MASS BAY MARLINS              1:53.73&       9  
               24.64       53.72     1:27.16     1:53.73                       
 10 STINSON, JON           16  OCEAN CITY C-CERPANTS         1:53.91&       7  
               25.57       54.09     1:27.36     1:53.91                       
 11 NEUMAN, BRIAN          17  LAKE COUNTRY                  1:53.95&       6  
               25.00       53.51     1:26.29     1:53.95                       
 12 MACDONALD, CONOR       18  SCARLET AQUATIC               1:54.04&       5  
               25.31       54.72     1:26.74     1:54.04                       
 13 BONCZEK, BRIAN         16  CENTRAL PA AQUATIC CLUB       1:54.96&       4  
               24.61       54.29     1:27.87     1:54.96                       
 14 MUELLER, SCOTT         16  MAST MEQUON AREA              1:54.98&       3  
               24.68       53.77     1:27.39     1:54.98                       
 15 MCDONALD, STEVE        15  AKRON FIRESTONE               1:55.47&       2  
               24.15       53.39     1:28.32     1:55.47                       
 16 SHEEHY, ALEC           17  DONNER SWIM CLUB              1:55.78&       1  
               24.38       53.95     1:27.81     1:55.78                       
* C-Finals
 17 MCAULIFFE, BRENT       17  MT. LEBANON AQUA CLUB         1:53.54&       -  
               25.08       54.33     1:26.94     1:53.54                       
 18 HIRSCHHORN, ERIC       17  BADGER                        1:56.21&       -  
               24.88       54.32     1:28.77     1:56.21                       
 19 BENORE, AARON          18  OAKLANDLIVEY'ERS              1:56.23&       -  
               25.42       54.17     1:28.84     1:56.23                       
 20 TENHAAGEN, TONY        17  SEACOAST SWIM                 1:56.38        -  
               25.58       56.24     1:29.61     1:56.38                       
 21 HARTNER, ANDREW        17  MARIST SWIM CLUB              1:56.57        -  
               25.42       54.08     1:29.41     1:56.57                       
 22 DEMELL, BRIAN          15  LAKEERIEDOLPHINS              1:57.87        -  
               25.74       55.05     1:30.35     1:57.87                       
  - SALOMON, JEREMY        18  LAKEERIEDOLPHINS                  DQ         -  
  - CALHOUN, PATRICK       17  SEYMOUR SWIMMING                  DQ         -  
 



Event 29  Women Open  1650  Free 
JUNIOR CHAMP: * 16:29.90 LESLIE DALAND - SIMI VALLEY   /1993
JUNIOR N.E.:  ! 16:25.16 SHELLY KLAUS - LESD 03/1998
NATIONAL CUT: # 16:46.89   
JUNIOR CUT:   & 17:24.29   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 MIKELONIS, KRISTEN     17  LAKEERIEDOLPHINS             16:37.51#      20  
               28.51       58.67     1:29.20     1:59.68                       
             2:30.08     3:00.58     3:31.00     4:01.41                       
             4:31.65     5:02.05     5:32.57     6:02.95                       
             6:33.27     7:03.69     7:33.91     8:04.04                       
             8:34.09     9:04.04     9:34.24    10:04.50                       
            10:34.79    11:05.24    11:35.76    12:06.06                       
            12:36.69    13:07.38    13:37.95    14:08.41                       
            14:38.82    15:08.79    15:38.96    16:08.70                       
            16:37.51                                                           
  2 MORRIS, ERIN           14  FTWAYNE AQUATICS             16:44.25#      17  
               28.35       59.04     1:30.14     2:01.12                       
             2:32.11     3:02.98     3:34.08     4:04.62                       
             4:35.27     5:05.89     5:36.55     6:06.99                       
             6:37.59     7:07.96     7:38.47     8:08.84                       
             8:39.25     9:09.67     9:40.16    10:10.70                       
            10:41.24    11:11.88    11:42.51    12:12.78                       
            12:43.39    13:13.79    13:44.32    14:14.65                       
            14:45.19    15:15.39    15:45.81    16:15.66                       
            16:44.25                                                           
  3 MEIER, LINDSEY         15  LAKEERIEDOLPHINS             16:53.31&      16  
               28.49       58.73     1:29.15     1:59.84                       
             2:30.15     3:00.83     3:31.58     4:02.41                       
             4:33.06     5:03.70     5:34.61     6:05.65                       
             6:36.62     7:07.52     7:38.38     8:09.41                       
             8:40.39     9:11.51     9:42.40    10:13.23                       
            10:44.51    11:15.81    11:46.78    12:17.29                       
            12:48.08    13:19.07    13:49.90    14:20.77                       
            14:51.48    15:22.15    15:53.09    16:23.67                       
            16:53.31                                                           
  4 FUNK, SHANNON          17  GREATER COLUMBUS             17:00.75&      15  
               28.10       58.72     1:29.58     2:00.24                       
             2:31.18     3:02.12     3:33.10     4:03.81                       
             4:34.33     5:05.30     5:35.76     6:06.88                       
             6:37.84     7:08.94     7:40.03     8:11.12                       
             8:42.38     9:13.53     9:44.75    10:16.24                       
            10:47.41    11:18.71    11:49.96    12:21.19                       
            12:52.40    13:23.60    13:54.79    14:25.92                       
            14:57.10    15:28.47    15:59.54    16:30.56                       
            17:00.75                                                           
  5 RANC, MANDY            13  LAKEERIEDOLPHINS             17:01.89&      14  
               28.83       59.90     1:30.50     2:01.03                       
             2:31.67     3:02.47     3:33.57     4:04.69                       
             4:35.78     5:06.99     5:37.96     6:08.87                       
             6:40.20     7:11.30     7:42.54     8:13.77                       
             8:45.13     9:16.37     9:47.59    10:18.66                       
            10:49.63    11:20.87    11:52.11    12:23.55                       
            12:55.24    13:26.27    13:57.54    14:28.73                       
            15:00.14    15:31.20    16:01.94    16:32.49                       
            17:01.89                                                           
  6 MILKOSKY, CHRIS        16  BERKELEY AQUATIC             17:04.61&      13  
               29.33     1:00.09     1:31.32     2:02.63                       
             2:34.05     3:05.80     3:37.56     4:09.28                       
             4:40.83     5:12.14     5:43.54     6:14.70                       
             6:45.93     7:16.84     7:47.87     8:18.84                       
             8:49.80     9:20.88     9:51.98    10:23.20                       
            10:54.00    11:25.00    11:55.91    12:27.07                       
            12:58.18    13:29.03    13:59.96    14:30.79                       
            15:01.64    15:32.51    16:03.34    16:34.38                       
            17:04.61                                                           
  7 MADDEN, JULIE          16  LAKEERIEDOLPHINS             17:05.32&      12  
               28.68       59.01     1:29.21     1:59.43                       
             2:29.56     2:59.89     3:30.47     4:01.24                       
             4:31.93     5:02.87     5:33.84     6:04.80                       
             6:35.89     7:07.14     7:38.34     8:09.51                       
             8:40.82     9:12.56     9:43.65    10:15.01                       
            10:46.73    11:18.52    11:49.78    12:22.18                       
            12:54.31    13:26.34    13:57.64    14:29.14                       
            15:00.40    15:32.00    16:03.45    16:35.90                       
            17:05.32                                                           
  8 RUBERT, ALI                LONG ISLAND AQUATIC CLU      17:05.33&      11  
               28.02       58.24     1:28.67     1:59.62                       
             2:30.29     3:00.96     3:31.95     4:02.95                       
             4:33.90     5:05.16     5:35.79     6:06.82                       
             6:37.82     7:09.01     7:40.26     8:11.55                       
             8:43.09     9:14.76     9:45.98    10:17.31                       
            10:48.51    11:20.08    11:51.55    12:23.01                       
            12:54.65    13:26.22    13:57.73    14:29.14                       
            15:00.65    15:32.19    16:03.46    16:34.99                       
            17:05.33                                                           
  9 DAVIES, ABIGAIL        16  PEDDIE AQUATICS              17:05.51&       9  
               28.66     1:00.14     1:31.22     2:02.37                       
             2:33.45     3:04.53     3:35.67     4:06.92                       
             4:38.19     5:09.51     5:40.75     6:12.09                       
             6:43.50     7:15.11     7:46.58     8:18.14                       
             8:49.70     9:21.14     9:52.62    10:23.92                       
            10:54.98    11:26.13    11:57.22    12:28.47                       
            12:59.74    13:30.84    14:01.96    14:33.00                       
            15:03.98    15:34.73    16:05.61    16:36.27                       
            17:05.51                                                           
 10 KERN, JULIE            17  SPARTAN AQUATIC CLUB         17:07.18&       7  
               28.23       58.14     1:28.55     1:59.35                       
             2:30.01     3:00.83     3:31.69     4:02.63                       
             4:34.00     5:05.25     5:36.72     6:08.07                       
             6:39.17     7:10.65     7:42.01     8:13.41                       
             8:44.80     9:16.14     9:47.69    10:19.24                       
            10:50.54    11:21.84    11:53.58    12:25.14                       
            12:56.75    13:28.61    13:59.70    14:31.45                       
            15:02.78    15:34.06    16:05.52    16:36.58                       
            17:07.18                                                           
 11 RUSSACK, JULIA         15  WHITE PLAINS YWCA MIDDI      17:09.87&       6  
               28.11       58.46     1:29.20     1:59.95                       
             2:30.73     3:01.70     3:32.83     4:03.96                       
             4:35.15     5:06.29     5:37.34     6:08.36                       
             6:39.38     7:10.48     7:41.88     8:13.10                       
             8:44.55     9:15.82     9:47.19    10:18.81                       
            10:50.21    11:21.82    11:53.35    12:25.19                       
            12:56.78    13:28.43    14:00.11    14:31.69                       
            15:03.51    15:35.36    16:07.21    16:38.86                       
            17:09.87                                                           
 12 BARE, CHRISTINE        16  CENTRAL PA AQUATIC CLUB      17:10.60&       5  
               28.56       59.53     1:30.55     2:01.51                       
             2:32.59     3:03.84     3:35.15     4:06.73                       
             4:38.22     5:09.52     5:41.00     6:12.90                       
             6:44.49     7:16.00     7:48.06     8:19.57                       
             8:50.91     9:22.24     9:53.43    10:24.73                       
            10:56.18    11:27.48    11:58.57    12:29.83                       
            13:01.27    13:32.77    14:04.16    14:35.43                       
            15:06.87    15:38.31    16:09.58    16:40.73                       
            17:10.60                                                           
 13 LANDRY, KRISTIN        16  GREENWOOD SWIM               17:12.21&       4  
               28.63       59.41     1:30.41     2:01.31                       
             2:32.34     3:03.50     3:34.71     4:05.87                       
             4:37.11     5:08.51     5:39.92     6:11.20                       
             6:42.70     7:14.11     7:45.68     8:17.21                       
             8:48.92     9:20.42     9:51.87    10:23.34                       
            10:54.77    11:26.42    11:57.86    12:29.75                       
            13:01.31    13:33.00    14:04.63    14:36.10                       
            15:07.38    15:38.52    16:09.84    16:41.41                       
            17:12.21                                                           
 14 MURPHY, PATTI          15  JERSEY WAHOOS                17:12.50&       3  
               29.74     1:00.75     1:32.33     2:03.82                       
             2:35.11     3:06.38     3:37.91     4:09.25                       
             4:40.75     5:12.19     5:43.46     6:14.78                       
             6:46.04     7:17.40     7:48.72     8:19.97                       
             8:51.22     9:22.54     9:53.83    10:25.11                       
            10:56.40    11:27.85    11:59.08    12:30.42                       
            13:01.86    13:33.29    14:04.76    14:36.09                       
            15:07.60    15:38.99    16:10.24    16:41.54                       
            17:12.50                                                           
 15 MOSSLER, ADRIENNE      17  CARMEL SWIM CLUB             17:13.83&       2  
               28.40       59.09     1:30.05     2:00.74                       
             2:31.60     3:02.59     3:33.85     4:04.91                       
             4:36.47     5:08.01     5:39.56     6:11.15                       
             6:42.85     7:14.38     7:45.98     8:17.50                       
             8:49.12     9:20.84     9:51.99    10:23.42                       
            10:55.40    11:27.18    11:58.96    12:30.58                       
            13:02.39    13:33.89    14:05.59    14:37.47                       
            15:09.09    15:40.67    16:12.47    16:43.99                       
            17:13.83                                                           
 16 HARBESON, STEPHANIE    17  PEDDIE AQUATICS              17:16.92&       1  
               28.25       58.59     1:29.28     2:00.20                       
             2:30.95     3:01.84     3:32.56     4:03.54                       
             4:34.73     5:05.84     5:37.35     6:08.71                       
             6:40.35     7:12.07     7:43.51     8:15.51                       
             8:46.82     9:18.57     9:50.61    10:22.60                       
            10:54.49    11:25.89    11:57.84    12:29.48                       
            13:00.86    13:32.59    14:04.89    14:36.72                       
            15:08.55    15:41.20    16:13.28    16:45.47                       
            17:16.92                                                           
 17 FREEMAN, CRYSTAL       17  UNATTACHED                   17:17.65&       -  
               28.85       59.53     1:31.29     2:02.74                       
             2:34.20     3:05.43     3:36.89     4:08.25                       
             4:39.51     5:10.91     5:42.47     6:13.56                       
             6:44.98     7:16.20     7:47.77     8:19.27                       
             8:50.87     9:21.93     9:53.71    10:25.07                       
            10:56.52    11:28.55    12:00.63    12:32.63                       
            13:04.65    13:36.78    14:08.59    14:39.82                       
            15:11.35    15:43.00    16:14.90    16:46.67                       
            17:17.65                                                           
 18 HAWLEY, CLAIRE         14  CAPE COD S.C.                17:20.64&       -  
               28.87     1:00.07     1:31.17     2:02.45                       
             2:33.79     3:05.42     3:36.77     4:08.20                       
             4:39.39     5:10.68     5:42.03     6:13.24                       
             6:44.42     7:15.64     7:46.90     8:18.51                       
             8:50.09     9:21.63     9:53.09    10:24.77                       
            10:56.47    11:28.31    12:00.41    12:32.30                       
            13:04.41    13:36.64    14:08.72    14:40.57                       
            15:12.82    15:45.11    16:17.41    16:49.28                       
            17:20.64                                                           
 19 JAMES, DEBBIE          17  BERKELEY AQUATIC             17:20.94&       -  
               28.89       59.47     1:30.42     2:01.55                       
             2:32.89     3:04.32     3:35.45     4:06.70                       
             4:37.97     5:09.34     5:40.57     6:12.11                       
             6:43.47     7:14.99     7:46.68     8:18.14                       
             8:49.66     9:21.23     9:53.17    10:25.11                       
            10:57.09    11:28.90    12:01.02    12:33.16                       
            13:05.14    13:37.10    14:09.41    14:41.51                       
            15:13.55    15:45.55    16:17.70    16:49.75                       
            17:20.94                                                           
 20 HUMES, JESSICA         17  BOWLING GREEN                17:22.73&       -  
               28.15       58.66     1:29.62     2:01.33                       
             2:32.70     3:04.30     3:35.59     4:06.87                       
             4:38.34     5:10.17     5:41.29     6:12.26                       
             6:43.82     7:15.84     7:47.90     8:19.67                       
             8:51.51     9:23.58     9:55.94    10:27.90                       
            10:59.71    11:31.76    12:03.52    12:35.56                       
            13:07.84    13:40.03    14:12.09    14:44.17                       
            15:16.15    15:48.45    16:20.24    16:51.72                       
            17:22.73                                                           
 21 MCWILLIAMS, KATIE      15  AQUA JETS                    17:22.83&       -  
               28.20       58.81     1:30.45     2:01.98                       
             2:33.80     3:05.65     3:37.75     4:09.50                       
             4:41.36     5:13.35     5:44.95     6:16.53                       
             6:48.65     7:20.35     7:52.08     8:24.14                       
             8:56.07     9:28.18     9:59.95    10:31.62                       
            11:03.47    11:35.47    12:06.95    12:38.63                       
            13:10.43    13:42.28    14:14.13    14:45.87                       
            15:17.66    15:49.76    16:21.82    16:53.27                       
            17:22.83                                                           
 22 JELUS, KATIE           16  DAYTON RAIDERS               17:22.88&       -  
               28.88       59.80     1:30.97     2:02.14                       
             2:33.70     3:05.10     3:36.70     4:08.17                       
             4:39.59     5:10.97     5:42.68     6:14.28                       
             6:46.04     7:17.60     7:49.28     8:21.05                       
             8:52.99     9:24.96     9:56.89    10:28.92                       
            11:01.17    11:33.24    12:05.35    12:37.28                       
            13:09.33    13:41.20    14:13.12    14:45.17                       
            15:16.93    15:48.81    16:20.69    16:52.56                       
            17:22.88                                                           
 23 HOFFNER, LINDSEY       18  PORTLAND PORPOISE SWIM       17:23.64&       -  
               29.41     1:00.47     1:32.05     2:03.20                       
             2:34.82     3:06.56     3:38.07     4:09.88                       
             4:41.23     5:12.87     5:44.48     6:16.23                       
             6:47.72     7:19.25     7:50.86     8:22.39                       
             8:53.87     9:25.78     9:57.48    10:29.27                       
            11:00.99    11:32.72    12:04.61    12:36.51                       
            13:08.56    13:40.54    14:12.63    14:44.85                       
            15:17.15    15:49.06    16:21.07    16:52.87                       
            17:23.64                                                           
 24 PETRY, MEGHAN          16  BERKELEY AQUATIC             17:23.96&       -  
               29.98     1:00.93     1:32.22     2:03.67                       
             2:35.28     3:07.09     3:38.75     4:10.39                       
             4:41.57     5:13.14     5:44.64     6:15.79                       
             6:46.96     7:18.23     7:49.86     8:21.24                       
             8:52.71     9:24.78     9:56.58    10:28.42                       
            11:00.62    11:33.10    12:05.09    12:37.40                       
            13:09.38    13:41.46    14:13.28    14:45.44                       
            15:17.33    15:49.28    16:21.03    16:53.06                       
            17:23.96                                                           
 25 CROUTHAMEL, CAROL      17  SPIRIT SWIMMING              17:24.82        -  
               28.70       59.01     1:29.58     2:00.38                       
             2:31.31     3:02.31     3:33.67     4:04.81                       
             4:36.09     5:07.48     5:38.79     6:10.25                       
             6:41.71     7:13.05     7:44.56     8:16.19                       
             8:47.83     9:19.75     9:51.70    10:23.71                       
            10:55.74    11:27.90    11:59.97    12:32.18                       
            13:04.27    13:36.61    14:09.30    14:41.75                       
            15:14.47    15:47.29    16:20.14    16:52.83                       
            17:24.82                                                           
 26 CLARK, LINDSEY         16  SEACOAST SWIM                17:25.08        -  
               28.86       59.75     1:31.19     2:02.85                       
             2:34.48     3:06.55     3:38.58     4:10.49                       
             4:42.25     5:14.20     5:46.06     6:18.24                       
             6:50.10     7:21.98     7:53.90     8:25.60                       
             8:57.53     9:29.48    10:01.67    10:33.60                       
            11:05.50    11:37.34    12:09.11    12:41.02                       
            13:13.07    13:44.82    14:16.57    14:48.30                       
            15:19.90    15:51.71    16:23.35    16:54.69                       
            17:25.08                                                           
 27 GLENN, ERIN            16  JERSEY WAHOOS                17:27.04        -  
               29.52     1:00.91     1:32.36     2:04.34                       
             2:36.23     3:08.10     3:39.80     4:11.70                       
             4:43.51     5:15.38     5:47.13     6:18.75                       
             6:50.63     7:22.09     7:54.30     8:26.08                       
             8:58.23     9:30.16    10:02.45    10:34.24                       
            11:05.71    11:37.54    12:09.33    12:41.22                       
            13:13.29    13:45.05    14:17.19    14:49.16                       
            15:21.07    15:53.12    16:24.76    16:56.39                       
            17:27.04                                                           
 28 ZAPPALORTI, RACHEL     17  PEDDIE AQUATICS              17:27.39        -  
               29.60     1:00.71     1:32.33     2:04.13                       
             2:35.90     3:07.75     3:39.72     4:11.75                       
             4:43.71     5:15.60     5:47.57     6:19.47                       
             6:51.68     7:23.50     7:55.26     8:27.19                       
             8:59.08     9:30.95    10:02.77    10:34.49                       
            11:06.46    11:38.23    12:10.07    12:42.20                       
            13:14.08    13:46.04    14:18.00    14:50.10                       
            15:21.73    15:53.28    16:24.93    16:56.50                       
            17:27.39                                                           
 29 KERN, MELISSA          14  KISKI SCHOOL AQ.             17:28.81        -  
               29.01     1:00.16     1:31.89     2:03.32                       
             2:35.39     3:07.52     3:39.44     4:11.32                       
             4:43.18     5:15.10     5:47.16     6:19.00                       
             6:50.82     7:22.48     7:54.23     8:26.09                       
             8:57.76     9:29.76    10:01.90    10:33.87                       
            11:05.58    11:37.17    12:09.23    12:41.08                       
            13:13.08    13:45.15    14:17.18    14:49.29                       
            15:21.55    15:53.95    16:26.08    16:58.15                       
            17:28.81                                                           
 30 SOMERVILLE, JENNIFER   14  T.H. TORPEDOES               17:32.23        -  
               29.24     1:00.70     1:32.53     2:04.23                       
             2:36.15     3:08.16     3:40.33     4:12.58                       
             4:44.81     5:16.97     5:49.18     6:21.34                       
             6:53.59     7:26.11     7:58.44     8:30.89                       
             9:03.23     9:35.34    10:07.66    10:39.63                       
            11:11.48    11:43.09    12:15.09    12:47.11                       
            13:18.96    13:50.72    14:22.74    14:54.66                       
            15:26.55    15:58.63    16:30.33    17:01.68                       
            17:32.23                                                           
 31 BRADFORD-PAC, CATHERINE18  PORTAGE AQUATIC CLUB         17:32.72        -  
               29.26     1:00.98     1:33.89     2:05.90                       
             2:37.67     3:09.91     3:42.16     4:14.37                       
             4:46.38     5:18.55     5:49.91     6:21.66                       
             6:53.37     7:25.49     7:57.66     8:29.82                       
             9:01.97     9:34.30    10:06.91    10:39.28                       
            11:11.52    11:43.84    12:16.05    12:48.20                       
            13:20.15    13:52.22    14:24.44    14:56.68                       
            15:28.45    15:59.71    16:31.22    17:02.44                       
            17:32.72                                                           
 32 GRECO, STEPHANIE       15  BADGER                       17:33.12        -  
               29.33     1:00.61     1:32.46     2:04.20                       
             2:35.97     3:07.96     3:39.87     4:11.82                       
             4:43.60     5:15.48     5:47.22     6:18.95                       
             6:50.69     7:22.58     7:54.60     8:26.60                       
             8:58.58     9:30.42    10:02.64    10:34.90                       
            11:06.69    11:38.97    12:11.58    12:43.54                       
            13:15.80    13:48.00    14:20.56    14:52.97                       
            15:25.37    15:57.74    16:29.93    17:02.25                       
            17:33.12                                                           
 33 RAEZER, STEPHANIE      16  DELAWARE SWIM TM             17:33.68        -  
               28.27       59.07     1:30.39     2:01.83                       
             2:33.72     3:05.57     3:37.22     4:09.18                       
             4:40.95     5:12.89     5:45.14     6:17.27                       
             6:49.43     7:21.76     7:53.85     8:25.82                       
             8:57.86     9:30.12    10:02.52    10:34.90                       
            11:06.96    11:39.12    12:11.54    12:43.98                       
            13:16.23    13:48.49    14:21.05    14:53.40                       
            15:25.64    15:57.72    16:30.04    17:02.26                       
            17:33.68                                                           
 34 DANOWSKI, ASHLEY       17  TRIDENT AQUATIC              17:36.75        -  
               28.99       59.64     1:30.72     2:01.93                       
             2:33.28     3:04.62     3:36.16     4:07.78                       
             4:39.63     5:11.58     5:43.34     6:15.15                       
             6:47.31     7:19.31     7:51.27     8:23.70                       
             8:55.94     9:28.41    10:00.88    10:33.42                       
            11:06.13    11:38.73    12:11.43    12:44.33                       
            13:17.06    13:49.94    14:22.66    14:55.30                       
            15:27.73    16:00.71    16:33.19    17:05.42                       
            17:36.75                                                           
 35 BAYER, MORGAN          17  DELAWARE SWIM TM             17:41.51        -  
               29.18     1:00.56     1:32.44     2:04.64                       
             2:36.72     3:08.56     3:40.47     4:12.55                       
             4:44.82     5:17.00     5:49.23     6:21.59                       
             6:53.87     7:26.20     7:58.61     8:30.97                       
             9:03.52     9:35.78    10:08.24    10:40.77                       
            11:13.08    11:45.69    12:18.26    12:50.71                       
            13:23.06    13:55.37    14:27.74    15:00.27                       
            15:32.72    16:04.92    16:37.29    17:09.78                       
            17:41.51                                                           
 36 DUNCAN, JOEY           18  AVON COMMUNITY               17:56.47        -  
               28.87     1:00.13     1:31.90     2:03.98                       
             2:36.19     3:08.66     3:41.04     4:13.58                       
             4:46.28     5:18.96     5:51.47     6:24.37                       
             6:57.06     7:30.02     8:02.61     8:35.67                       
             9:08.95     9:41.52    10:14.85    10:47.83                       
            11:20.72    11:53.60    12:26.81    12:59.73                       
            13:32.44    14:05.77    14:38.54    15:12.16                       
            15:45.61    16:18.81    16:51.68    17:24.41                       
            17:56.47                                                           
 37 LEONARD, MEGAN         17  WESTBROOK SEALS              17:58.44        -  
               29.07     1:00.39     1:32.02     2:03.94                       
             2:35.94     3:07.81     3:39.98     4:12.11                       
             4:44.62     5:16.95     5:49.65     6:22.48                       
             6:55.12     7:27.79     8:00.77     8:33.71                       
             9:06.62     9:39.37    10:12.48    10:45.23                       
            11:18.29    11:51.33    12:24.28    12:57.96                       
            13:31.33    14:04.51    14:37.93    15:11.42                       
            15:44.70    16:18.14    16:51.76    17:25.58                       
            17:58.44                                                           
 38 MACLEISH, KRISTINA     13  DELAWARE SWIM TM             18:06.98        -  
               30.59     1:04.02     1:37.99     2:12.56                       
             2:47.01     3:21.40     3:54.87     4:28.13                       
             5:01.41     5:34.83     6:07.88     6:40.60                       
             7:13.26     7:46.09     8:19.06     8:52.07                       
             9:25.37     9:58.58    10:31.44    11:04.07                       
            11:36.53    12:09.07    12:41.66    13:14.46                       
            13:47.07    14:19.66    14:52.35    15:25.09                       
            15:57.54    16:30.07    17:02.78    17:35.14                       
            18:06.98                                                           
  - SKOLASKI, JENNIFER     16  BADGER DOLPHINS                   DQ         -  
 



Event 30  Women Open  50  Free 
JUNIOR CHAMP: *  23.09 ANGEL MYERS - AMERICUS BLUE TD   /1986
JUNIOR N.E.:  !  23.61 ERIN PHENIX - CINCY MARLINS   /1997
NATIONAL CUT: #  23.79   
JUNIOR CUT:   &  24.59   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 WALLACE, JORDAN        14  TEAM PITTSBURGH                 23.59!      20  
  2 WEST, KATIE            18  DAYTON RAIDERS                  23.89&      17  
  3 DANIELS, LIZ           17  JEWISH COMMUNITY CENTER         23.95&      16  
  4 STORES, KATIE          15  PEDDIE AQUATICS                 23.99&      15  
  5 HEALEY, GEORGIA        15  ASPHALT GREEN                   24.22&      14  
  6 MEDENDORP, MEGHAN      17  LAKE COUNTRY                    24.32&      13  
  7 HOTALING, LAURA        14  ALBANY STARFISH                 24.38&      12  
  - WHISTLER, MARTHA       13  EAST AURORA TEAM                  DQ         -  
* B-Finals
  9 URBANIK, SARAH         16  BETHEL PARK RECREATION          24.38&       9  
 10 WEYERBACHER, ELIZABETH 17  NEWBURGH SEA CREATURES          24.42&       7  
 11 HAEGER, KATIE          16  SOUTHWESTERN AQUATIC            24.47&       6  
 12 JAMERINO, MELISSA      14  POINTE AQUATICS                 24.50&       5  
 13 KRUEGER, JACKIE        16  LAKE COUNTRY                    24.51&       4  
 14 HENAHAN, LINDSAY       17  WEST IRONDEQUOIT                24.54&       3  
 15 KLICK, CAITLIN         17  MASS BAY MARLINS                24.60        2  
 16 STEMPIEN, ELIZABETH    15  FTWAYNE AQUATICS                24.67        1  
* C-Finals
 17 BOUCHER, HOLLY         14  MERRIMACK VALLEY                24.41&       -  
 18 CROWLEY, JAIME         14  CT. SPLASH                      24.49&       -  
 19 GALLOWAY, BETH         16  STAR SWIMMING                   24.60        -  
 20 LEUPOLD, CHRISTINE     16  GLOUCESTERCOUNTY                24.69        -  
 21 MILLER, CHRISSY        15  SCARLET AQUATIC                 24.70        -  
 22 DELLAVELLE, ASHLEY     16  SCARLET AQUATIC                 24.80        -  
  - BOWMAN, SARAH          18  CENTER GROVE                      DQ         -  
  - ABBEY, ERIN            17  LAKEERIEDOLPHINS                  DQ         -  
 



Event 31  Men Open  50  Free 
JUNIOR CHAMP: *  20.46 ASA LAWRENCE - DAD'S CLUB   /1982
JUNIOR N.E.:  !  20.62 NATE DUSING - CINCY MARLINS   /1997
NATIONAL CUT: #  20.69   
JUNIOR CUT:   &  21.69   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1 SWANK, CHRIS           18  WEBSTER SWIM ASSOC.             20.90&      20  
  2 GRUBE, MICHAEL         18  SUBURBAN                        21.00&      17  
  3 BRUNELLI, NICHOLAS     17  SQUID                           21.03&      16  
  4 FOLEY, SEAN            17  ELMBROOK                        21.09&      15  
  5 FRAAS, DAVID           17  GREATER TOLEDO AQUATIC          21.22&      14  
  6 LUOMA, BRIAN           17  GREATER NEWARK BOYS CLU         21.35&      13  
  7 LEEHAUG, CONOR         17  DONNER SWIM CLUB                21.38&      12  
  8 PAUL, DAVE             18  GREENWOOD SWIM                  21.42&      11  
* B-Finals
  9 NORTHROP, DARYL        15  BERKELEY AQUATIC                21.38&       9  
 10 GIGER, DAVID           17  SUBURBAN                        21.42&       7  
 11 COURTNEY-BROOKS, MARC  17  GREATER COLUMBUS                21.43&       5.5
 11 STOLLER, MIKE          16  MICHIANA MARLINS                21.43&       5.5
 13 ALMONEY, KYLE          19  CENTRAL PA AQUATIC CLUB         21.48&       4  
 14 DURKIN, THOMAS         17  NEW WAVE SWIM CLUB              21.53&       3  
 15 DROZD, MATT            16  NORTH HILLS AQUA                21.55&       2  
 16 SCHMALING, MATT        18  NEW BERLIN                      21.72        1  
* C-Finals
 17 BEDWARD, NICHOLAS      18  TEAM SUFFOLK                    21.44&       -  
 18 LANDRIO, JASON         18  ISLIP AQUATICS                  21.52&       -  
 19 DOBBINS, DAVID         19  MARIST SWIM CLUB                21.54&       -  
 20 WOCHOMURKA, RYAN       15  DONNER SWIM CLUB                21.59&       -  
 20 CAMPBELL, MATT         18  JERSEY WAHOOS                   21.59&       -  
 22 INGRAM, SCOTT          17  SHOREWOOD                       21.85        -  
 23 WEBBER, ADAM           17  UNATTACHED                      21.91        -  
 24 PAINTER, DAN           17  SUBURBAN                        22.06        -  
 



Event 32  Men Open  1650  Free 
JUNIOR CHAMP: * 15:17.88 STEVE HEMO - TOTEM LAKE   /1985
JUNIOR N.E.:  ! 15:31.13 BRENDAN NELIGAN - LIAC 03/1998
NATIONAL CUT: # 15:34.99   
JUNIOR CUT:   & 16:13.69   
 
 PL    Name               Age      Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 COLE, JOHN             16  NEW JERSEY WAVE              15:20.81!      20  
               25.91       53.57     1:21.27     1:49.27                       
             2:17.13     2:45.18     3:13.19     3:41.14                       
             4:09.29     4:37.51     5:05.76     5:33.99                       
             6:02.24     6:30.68     6:59.12     7:27.64                       
             7:56.23     8:25.13     8:53.17     9:21.15                       
             9:49.60    10:17.71    10:44.71    11:12.19                       
            11:39.84    12:07.14    12:35.08    13:03.02                       
            13:30.95    13:58.76    14:26.66    14:54.40                       
            15:20.81                                                           
  2 MAHANEY, ANDREW        16  ATLANTIS AQUATIC CLUB        15:26.86!      17  
               25.03       52.40     1:20.17     1:48.15                       
             2:16.33     2:44.12     3:12.12     3:40.06                       
             4:08.23     4:36.55     5:04.59     5:32.69                       
             6:00.82     6:29.30     6:57.51     7:25.71                       
             7:53.82     8:22.38     8:50.99     9:19.13                       
             9:47.31    10:15.82    10:44.08    11:12.78                       
            11:41.07    12:09.32    12:37.63    13:06.36                       
            13:34.84    14:03.24    14:31.53    14:59.72                       
            15:26.86                                                           
  3 PULLIN, JIM            16  LAKEERIEDOLPHINS             15:31.73#      16  
               25.09       52.57     1:20.17     1:48.15                       
             2:16.12     2:44.18     3:12.24     3:40.14                       
             4:08.31     4:36.87     5:05.06     5:33.22                       
             6:01.68     6:30.08     6:58.48     7:27.19                       
             7:55.79     8:24.64     8:52.51     9:20.71                       
             9:49.67    10:18.15    10:46.41    11:14.79                       
            11:43.39    12:11.49    12:40.13    13:09.02                       
            13:37.96    14:06.33    14:34.79    15:03.36                       
            15:31.73                                                           
  4 MOHR, STEVE            18  SHOREWOOD                    15:34.12#      15  
               25.49       52.70     1:20.42     1:48.40                       
             2:16.57     2:44.54     3:12.65     3:40.72                       
             4:08.82     4:37.12     5:05.26     5:33.65                       
             6:02.46     6:30.95     6:59.32     7:28.20                       
             7:56.94     8:25.71     8:54.38     9:23.04                       
             9:51.80    10:20.31    10:49.34    11:18.27                       
            11:47.25    12:16.10    12:44.73    13:14.28                       
            13:42.73    14:11.40    14:39.30    15:07.75                       
            15:34.12                                                           
  5 WILKINSON, GEORGE      19  UNATTACHED JW                15:34.40#      14  
                           53.62     1:21.72                                   
             2:18.36     2:46.76     3:15.14     3:43.52                       
             4:11.85     4:40.40     5:08.96     5:37.39                       
             6:06.06     6:34.66     7:03.25     7:31.93                       
             8:00.40     8:29.17     8:57.84     9:26.31                       
             9:54.94    10:23.53    10:52.23    11:20.87                       
            11:49.61    12:18.16    12:46.74    13:15.20                       
            13:43.56    14:12.18    14:40.55    15:08.18                       
            15:34.40                                                           
  6 EPPING, RION           16  J-HAWK AQUATIC               15:46.95&      13  
               27.01       55.27     1:23.71     1:52.77                       
             2:21.92     2:51.31     3:20.52     3:49.68                       
             4:18.74     4:47.71     5:16.54     5:45.54                       
             6:14.57     6:43.56     7:12.52     7:41.41                       
             8:10.24     8:38.80     9:07.62     9:36.21                       
            10:04.70    10:33.22    11:01.96    11:30.60                       
            11:58.98    12:27.44    12:56.17    13:24.81                       
            13:53.32    14:22.14    14:50.74    15:19.45                       
            15:46.95                                                           
  7 MORTIMER, JUSTIN       16  MASS BAY MARLINS             15:47.67&      12  
               26.93       55.58     1:24.23     1:52.37                       
             2:20.89     2:49.24     3:17.55     3:46.51                       
             4:15.29     4:44.23     5:12.52     5:40.92                       
             6:09.54     6:38.46     7:07.51     7:36.07                       
             8:05.06     8:33.93     9:02.69     9:31.36                       
             9:59.96    10:28.80    10:57.55    11:26.42                       
            11:55.25    12:24.04    12:53.14    13:22.14                       
            13:51.62    14:20.93    14:50.34    15:19.95                       
            15:47.67                                                           
  8 WEINER, KEVIN          16  PEDDIE AQUATICS              15:55.18&      11  
               26.56       55.41     1:24.39     1:53.42                       
             2:22.53     2:51.55     3:20.53     3:49.77                       
             4:18.92     4:48.07     5:17.00     5:46.11                       
             6:15.20     6:44.29     7:13.31     7:42.22                       
             8:11.22     8:40.17     9:09.10     9:38.16                       
            10:07.00    10:36.10    11:05.10    11:34.24                       
            12:03.17    12:32.35    13:01.43    13:30.65                       
            13:59.57    14:28.75    14:57.72    15:26.89                       
            15:55.18                                                           
  9 FUNK, BRIAN            16  BERKELEY AQUATIC             15:57.53&       9  
               27.05       55.80     1:24.52     1:53.71                       
             2:22.84     2:51.81     3:20.96     3:50.01                       
             4:19.12     4:48.32     5:17.05     5:45.82                       
             6:14.57     6:43.35     7:12.23     7:41.05                       
             8:09.96     8:39.10     9:08.02     9:36.96                       
            10:06.02    10:35.42    11:04.64    11:33.67                       
            12:02.88    12:31.89    13:01.22    13:30.94                       
            14:00.46    14:29.89    14:59.21    15:28.64                       
            15:57.53                                                           
 10 TIERNAN, ROBERT        15  MARIST SWIM CLUB             16:00.22&       7  
               27.21       56.18     1:25.54     1:54.51                       
             2:23.44     2:52.67     3:21.81     3:51.08                       
             4:20.31     4:49.54     5:18.59     5:47.53                       
             6:16.24     6:45.49     7:14.67     7:43.86                       
             8:13.01     8:42.10     9:11.39     9:40.59                       
            10:09.78    10:39.39    11:09.04    11:38.44                       
            12:08.07    12:37.23    13:06.09    13:35.26                       
            14:04.29    14:33.59    15:03.34    15:32.26                       
            16:00.22                                                           
 11 HARTLEY, BRIAN         15  WASH TWP WAVE                16:02.44&       6  
               26.27       55.99     1:25.21     1:54.54                       
             2:23.83     2:52.91     3:21.86     3:51.18                       
             4:20.71     4:50.06     5:19.14     5:48.68                       
             6:17.87     6:47.88     7:17.43     7:47.20                       
             8:16.61     8:46.15     9:15.90     9:45.47                       
            10:14.76    10:44.46    11:14.12    11:43.43                       
            12:12.36    12:42.11    13:10.68    13:39.60                       
            14:08.86    14:37.34    15:05.82    15:34.55                       
            16:02.44                                                           
 12 BATEMAN, SCOTT         17  SCARLET AQUATIC              16:03.40&       5  
               28.16       57.58     1:26.94     1:56.39                       
             2:25.88     2:55.12     3:24.51     3:53.89                       
             4:23.20     4:52.40     5:21.42     5:50.39                       
             6:19.36     6:48.25     7:17.11     7:46.12                       
             8:15.13     8:44.05     9:13.04     9:42.02                       
            10:10.94    10:39.94    11:09.18    11:38.47                       
            12:07.78    12:37.31    13:06.77    13:36.33                       
            14:06.01    14:35.85    15:05.47    15:35.26                       
            16:03.40                                                           
 13 NORMAN, PATRICK        17  DONNER SWIM CLUB             16:05.91&       4  
               26.38       55.50     1:24.86     1:54.21                       
             2:23.32     2:52.60     3:21.82     3:50.98                       
             4:20.33     4:49.46     5:19.05     5:48.39                       
             6:17.82     6:47.06     7:16.67     7:45.95                       
             8:15.38     8:44.62     9:14.06     9:43.66                       
            10:12.83    10:42.69    11:12.38    11:41.75                       
            12:11.43    12:40.91    13:10.34    13:39.89                       
            14:09.61    14:39.09    15:08.69    15:38.01                       
            16:05.91                                                           
 14 THOMPSON, DUSTIN       15  MUNSTER                      16:07.88&       3  
               26.34       54.81     1:23.22     1:52.10                       
             2:20.94     2:49.93     3:18.79     3:48.04                       
             4:17.20     4:46.66     5:16.37     5:46.27                       
             6:16.06     6:45.92     7:15.57     7:45.53                       
             8:15.78     8:46.06     9:15.93     9:45.57                       
            10:15.16    10:44.28    11:13.43    11:43.38                       
            12:13.37    12:43.25    13:12.58    13:42.27                       
            14:11.42    14:41.02    15:10.62    15:39.87                       
            16:07.88                                                           
 15 WANG, KEVIN            16  EASTERN EXPRESS              16:08.81&       2  
               27.71       56.87     1:25.60     1:54.71                       
             2:23.79     2:53.16     3:22.39     3:51.78                       
             4:21.52     4:51.14     5:20.45     5:49.77                       
             6:19.15     6:48.63     7:18.19     7:47.85                       
             8:17.58     8:47.24     9:16.95     9:46.57                       
            10:16.12    10:45.47    11:14.84    11:44.14                       
            12:13.60    12:43.08    13:12.86    13:42.62                       
            14:12.26    14:41.89    15:11.48    15:40.60                       
            16:08.81                                                           
 16 SABALA, MIKE           18  MASS BAY MARLINS             16:09.30&       1  
               26.97       55.66     1:24.43     1:52.81                       
             2:21.67     2:50.60     3:19.77     3:48.89                       
             4:18.12     4:47.44     5:16.91     5:46.01                       
             6:15.64     6:45.24     7:14.79     7:44.29                       
             8:14.12     8:43.56     9:13.54     9:43.46                       
            10:13.19    10:43.00    11:12.99    11:42.81                       
            12:12.71    12:42.53    13:12.53    13:42.35                       
            14:12.23    14:42.02    15:11.48    15:41.18                       
            16:09.30                                                           
 17 BRYAN, ED              17  MASS BAY MARLINS             16:14.68        -  
               27.24       56.86     1:26.82     1:56.69                       
             2:26.68     2:56.56     3:26.43     3:56.32                       
             4:26.14     4:56.08     5:25.60     5:54.98                       
             6:24.23     6:53.51     7:22.83     7:52.04                       
             8:21.30     8:50.57     9:19.86     9:49.09                       
            10:18.19    10:47.35    11:17.07    11:46.73                       
            12:16.14    12:45.95    13:15.65    13:45.64                       
            14:15.53    14:45.29    15:15.07    15:45.07                       
            16:14.68                                                           
 18 PAYNE, ROBERT          16  BERKELEY AQUATIC             16:18.41        -  
               26.08       54.06     1:22.73     1:51.82                       
             2:21.02     2:50.56     3:20.46     3:50.57                       
             4:20.77     4:50.96     5:21.27     5:51.21                       
             6:21.07     6:51.00     7:21.08     7:51.18                       
             8:21.11     8:51.20     9:21.22     9:51.07                       
            10:20.95    10:50.72    11:20.65    11:50.42                       
            12:20.06    12:50.00    13:19.89    13:49.67                       
            14:19.39    14:49.27    15:19.07    15:49.07                       
            16:18.41                                                           
 19 STEVENS, JOHN          19  UNAT PORTLAND PORPOISE       16:28.23        -  
               27.49       57.00     1:26.74     1:56.10                       
             2:25.68     2:54.99     3:24.30     3:54.02                       
             4:23.53     4:53.33     5:23.34     5:53.25                       
             6:23.19     6:53.38     7:23.39     7:53.33                       
             8:23.46     8:53.67     9:23.42     9:53.77                       
            10:24.13    10:54.25    11:24.54    11:55.10                       
            12:25.39    12:55.68    13:26.20    13:56.43                       
            14:26.93    14:57.39    15:28.09    15:58.48                       
            16:28.23                                                           
 20 HALEY, TREVOR          15  CARMEL SWIM CLUB             16:31.40        -  
               26.55       55.66     1:24.82     1:54.37                       
             2:23.91     2:53.17     3:22.45     3:51.62                       
             4:21.03     4:50.30     5:19.71     5:49.53                       
             6:19.44     6:49.20     7:18.97     7:49.07                       
             8:19.70     8:50.09     9:20.69     9:51.51                       
            10:22.40    10:53.18    11:24.01    11:54.79                       
            12:25.42    12:56.42    13:27.14    13:58.05                       
            14:28.71    14:59.57    15:30.43    16:01.33                       
            16:31.40                                                           
 21 TOUMANOFF, NICK        18  LAKE COUNTRY                 16:32.21        -  
               26.53       54.95     1:23.74     1:52.55                       
             2:21.44     2:50.61     3:19.94     3:49.30                       
             4:19.01     4:48.40     5:18.04     5:47.85                       
             6:17.87     6:48.06     7:18.26     7:48.27                       
             8:18.69     8:49.19     9:19.59     9:50.34                       
            10:21.19    10:52.06    11:22.81    11:53.58                       
            12:24.78    12:55.60    13:26.77    13:57.92                       
            14:29.13    15:00.42    15:31.46    16:02.14                       
            16:32.21                                                           
 



Event 33  Women Open  400  R-Medley 
Sponsor: SPEEDO                             
JUNIOR CHAMP: * 3:48.25 CINCINNATI MARLINS   /1997
JUNIOR N.E.:  ! 3:48.25 CINCINNATI MARLINS   /1997
NATIONAL CUT: # 3:59.19   
JUNIOR CUT:   & 4:01.29   
 
 PL    Name                        Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 LAKEERIEDOLPHINS A         LESD LE                       3:54.06#      40  
 ABBEY, ERIN-17     WEINGART, GWEN-17  BAGI, MICHELLE-16  WISE, KATIE-16       
      28.05              57.43            1:29.09            2:04.16           
    2:30.65            3:01.03            3:26.08            3:54.06           
  2 SCARLET AQUATIC A          SAC-1NJ                       3:54.20#      34  
 HARRIS, KRISTEN-14 BLOCK, JEN-16      ANDERSON, SALLY-17 MILLER, CHRISSY-15   
      28.87              58.82            1:29.90            2:06.02           
    2:32.47            3:02.42            3:26.94            3:54.20           
  3 MERRIMACK VALLEY           MVP  NI                       3:54.62#      32  
 BROWN, CONNIE-14   BOUCHER, HOLLY-14  PALMER, KERRYN-15  BROWN, SALLY-15      
      27.70              57.34            1:28.10            2:04.02           
    2:31.15            3:02.86            3:27.38            3:54.62           
  4 DELAWARE SWIM TM A         DST  MA                       3:57.37#      30  
 BULL, LAURA-13     STEPHENS, SANDY-17 STEPHENS, SARA-15  WILLIAMS, A.-14      
      29.23            1:00.08            1:30.36            2:06.64           
    2:33.98            3:04.59            3:29.87            3:57.37           
  5 SOUTHWESTERN AQUATIC       SWAT WI                       3:57.80#      28  
 SCHMERBAUCH, M.-17 CARLSON, MEGAN-15  RIECHERT, ERIN-18  HAEGER, KATIE-16     
                       1:01.79                               2:08.17           
    2:34.42            3:05.70            3:30.12            3:57.80           
  6 LAKEERIEDOLPHINS B         LESD LE                       3:58.75#      26  
 TORPEY, LAUREN-15  BRADFORD, LOREN-15 KLAUS, SHELLY-15   MIKELONIS, K.-17     
      29.11              59.09            1:31.31            2:07.77           
    2:34.71            3:05.63            3:31.36            3:58.75           
  7 MASS BAY MARLINS           MBM  NE                       3:59.05#      24  
 ERIKSSON, EMMA-17  RYAN, WHITNEY-15   HEALEY, CAITLIN-16 KLICK, CAITLIN-17    
      29.68            1:00.19            1:31.65            2:06.63           
    2:34.17            3:06.25            3:31.47            3:59.05           
  8 GREENWOOD SWIM             GMSC NE                       3:59.26&      20  
 BALDINGER, K.-17   HOCHARD, M.-13     MARTIN, KRISTY-17  STONEHOUSE, J.-18    
      28.95              59.30            1:30.39            2:06.91           
    2:33.89            3:05.53            3:31.12            3:59.26           
  8 MLAC                       MLAC AM                       3:59.26&      20  
 ENGELMEIER, E.-15  SHIPE, KATIE-17    KOCH, LIZ-17       ROSENBERG, K.-15     
      29.68            1:00.59            1:32.23            2:08.82           
    2:35.49            3:06.57            3:31.48            3:59.26           
 10 BERKELEY AQUATIC           BAC  NJ                       3:59.57&      14  
 WILBUR, KATIE-16   SMITH, BROOKE-18   LAVORERIO, E.-17   JAMES, DEBBIE-17     
      29.64            1:00.05            1:31.36            2:07.44           
    2:35.10            3:06.47            3:32.33            3:59.57           
 11 BADGER DOLPHINS            BD   WI                       3:59.69&      12  
 DEWITT, LIZZY-16   SCHLALTER, R.-15   EVANS, JANE-15     SKOLASKI, J.-16      
      29.85            1:00.16            1:32.63            2:09.03           
    2:35.72            3:06.89            3:32.39            3:59.69           
 12 RIVIERA SWIM TEAM          RIV  IN                       3:59.79&      10  
 MOSS, MAGGIE-15    HAWLEY, LAUREN-14  DAVIDSON, JONI-17  DILL, LAURA-17       
      29.15              59.57            1:31.40            2:08.03           
    2:35.47            3:06.74            3:32.12            3:59.79           
 13 WORTHINGTON                WOR  OH                       3:59.91&       8  
 NESS, KATIE-15     ERIKSSON, M.-18    MOORE, EMILY-15    STANLEY, ERIN-17     
      28.55              58.81            1:30.29            2:07.19           
    2:34.35            3:06.53            3:32.11            3:59.91           
 14 FTWAYNE AQUATICS           FWA  IN                       4:00.26&       6  
 MORRIS, ERIN-14    MCKAIG, S.-14      STEMPIEN, E.-15    CLARK, ERIN-14       
      28.40              58.56            1:30.22            2:06.67           
    2:33.58            3:06.08            3:31.79            4:00.26           
 15 LAKE COUNTRY               LAKE WI                       4:00.60&       4  
 WHITE, EMILY-16    MEDENDORP, M.-17   FLANAGAN, ERIN-16  KRUEGER, JACKIE-16   
      29.85            1:02.25            1:33.95            2:09.04           
    2:36.24            3:07.63            3:33.10            4:00.60           
 16 CARMEL SWIM CLUB A         CSC  IN                       4:00.94&       2  
 MEREK, LAUREN-14   HIMES, MAEGEN-16   MILLER, JAMIE-16   SEALL, KATIE-18      
      29.31            1:00.93            1:33.07            2:09.01           
    2:36.21            3:07.54            3:32.83            4:00.94           
 17 SCARLET AQUATIC B          SAC-1NJ                       4:01.30        -  
 JOZWIAK, M.-13     GEPHART, JENNY-16  BARNET, LESLEY-15  DELLAVELLE, A.-16    
      29.59            1:00.97            1:32.51            2:07.76           
    2:35.77            3:07.63            3:33.06            4:01.30           
 18 JERSEY WAHOOS A            JW   MA                       4:01.70        -  
 KOPIL, C.-16       PATRIZZI, KATIE-18 HAESLER, K.-18     COMER, ALISON-16     
      29.44            1:01.31            1:32.61            2:08.84           
    2:36.16            3:07.66            3:33.51            4:01.70           
 19 LIAC                       LIAC MR                       4:02.40        -  
 EHLERS, CHRISTA-   BENJA-ATHON, N.-   O'REILLY, KARA-    PAPAYANOPOULOUS-     
      30.32            1:02.69            1:34.53            2:10.56           
    2:37.87            3:09.52            3:34.71            4:02.40           
 20 ATTLEBORO BLUEFISH         ABF  NE                       4:02.75        -  
 MCCANN, KATIE-15   VANDENBERGHE   -16 GOULD, COURTNEY-17 BOUCHARD, KELLY-16   
      28.75              58.97            1:32.11            2:09.41           
    2:36.88            3:08.37            3:34.23            4:02.75           
 21 MADISON AQUATIC CLUB       MAC  WI                       4:03.66        -  
 BREN, JILL-16      HODULIK, SARAH-16  WITTER, MARGIE-17  SKARTVEDT, M.-16     
      29.29              59.86            1:32.07            2:09.27           
    2:37.33            3:10.07            3:35.78            4:03.66           
 22 CPAC                       CPAC MA                       4:03.77        -  
 BUTLER, KRISTEN-17 HILEMAN, D.-16     YAEGER, ASHLEY-14  SMITH, RYAN-15       
      28.53              58.48            1:31.05            2:08.44           
    2:36.67            3:08.91            3:34.99            4:03.77           
 23 CARMEL SWIM CLUB B         CSC  IN                       4:04.20        -  
 GOOCH, KILEY-13    BICK, TENLEY-15    MOSSLER, A.-17     KOLLES, KATIE-16     
      29.50            1:00.92            1:33.37            2:09.86           
    2:37.34            3:09.98            3:35.61            4:04.20           
 24 EMMAUS AQUATICS            EMAC MA                       4:05.84        -  
 GORDON, JEN-       MELIN, ALYSON-15   MELIN, ALYSON-15   KAVCHOK, L.-15       
      30.62            1:02.94            1:34.56            2:11.63           
    2:39.14            3:12.09            3:37.38            4:05.84           
 25 SUBURBAN                   SSC1 MA                       4:05.96        -  
 NELSON, KRISTIN-18 YOSHIMURA, S.-12   FICHTHORN, KARA-18 MULHOLLAND, S.-17    
      28.77            1:00.49            1:32.40            2:09.16           
    2:37.35            3:15.70            3:35.85            4:05.96           
 26 PEDDIE AQUATICS A          PAA  NJ                       4:06.10        -  
 DAVIES, ABIGAIL-16 HARBESON, S.-17    WILUS, ASHLEY-14   STORES, KATIE-15     
      29.34            1:00.09            1:33.21            2:11.61           
    2:39.46            3:11.81            3:37.32            4:06.10           
 27 ASPHALT GREEN              AGUA MR                       4:06.67        -  
 THOMPSON, L.-16    HEALEY, GEORGIA-15 COLEMAN, HAYLEY-13 KESSLER, JACLYN-16   
      28.99            1:00.81            1:33.41            2:09.60           
    2:37.05            3:09.80            3:36.39            4:06.67           
 28 OAKLANDLIVEY'ERS           OLY  MI                       4:07.00        -  
 MACDONALD, E.-16   JOHNSON, L.-17     WRIGHT, C.-17      WILLIAMS, ANNE-18    
      29.99            1:02.40            1:36.04            2:13.55           
    2:41.56            3:14.85            3:39.51            4:07.00           
 29 BPR                        BPR  AM                       4:07.59        -  
 URBANIK, SARAH-16  SLIFCO, SARAH-16   RUDINSKY, MEGAN-17 FRAAS, JENEVA-17     
      31.10            1:04.17            1:37.47            2:15.52           
    2:42.32            3:14.21            3:39.79            4:07.59           
 30 DELAWARE SWIM TM B         DST  MA                       4:07.63        -  
 MACLEISH, K.-13    PEFFER, SARAH-17   BAYER, MORGAN-17   RAEZER, S.-16        
      30.67            1:02.46            1:35.07            2:11.92           
    2:40.30            3:11.99            3:39.12            4:07.63           
 31 ATAC                       ATAC MA                       4:08.59        -  
 SHEPHERD, SARA-    LOPANO, JENNA-17   VERSER, J.-17      KUSKO, S.-           
      29.19              59.90            1:32.19            2:09.21           
    2:38.32            3:14.05            3:39.78            4:08.59           
 32 JERSEY WAHOOS B            JW   MA                       4:13.13        -  
 CAHILL, B.-14      SWIFT, KARA-13     GLENN, ERIN-16     MURPHY, PATTI-15     
      30.98            1:03.22            1:35.69            2:13.75           
    2:43.15            3:16.62            3:43.87            4:13.13           
 



Event 34  Men Open  400  R-Medley 
JUNIOR CHAMP: * 3:20.06 CURL-BURKE   /1998
JUNIOR N.E.:  ! 3:23.86 CINCINNATI MARLINS   /1997
NATIONAL CUT: # 3:29.79   
JUNIOR CUT:   & 3:36.09   
 
 PL    Name                        Team                       Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1 OAKLANDLIVEY'ERS           OLY  MI                       3:27.24#      40  
 ZUMSTEG, JUSTIN-16 VANDERKAAY, C.-16  WALLACE, MATT-18   JUNE, STEVE-18       
      25.18              52.40            1:18.76            1:49.94           
    2:12.77            2:40.41            3:02.50            3:27.24           
  2 DONNER SWIM CLUB           DON  IN                       3:28.78#      34  
 WOCHOMURKA, R.-15  SHEEHY, ALEC-17    NORMAN, PATRICK-17 LEEHAUG, CONOR-17    
      25.55              52.73            1:19.80            1:51.25           
    2:14.77            2:43.17            3:04.90            3:28.78           
  3 LAKEERIEDOLPHINS           LESD LE                       3:28.91#      32  
 TORPEY, PAT-17     BARTEL, RAY-18     BARTEL, BRAD-17    PULLIN, JIM-16       
      25.41              52.30            1:19.61            1:51.50           
    2:14.62            2:41.73            3:03.89            3:28.91           
  4 LIAC                       LIAC MR                       3:29.50#      30  
 FERRIS, MIKE-      MILLER, CHRIS-     EVANGELISTA, B.-17 HAUG, KYLE-          
      26.21              53.67            1:20.31            1:51.34           
    2:15.30            2:42.91            3:04.84            3:29.50           
  5 MASS BAY MARLINS           MBM  NE                       3:30.94&      28  
 COLETTIS, JASON-18 RILEY, KEVIN-18    BRYAN, ED-17       KEANE, TOM-18        
      25.85              53.53            1:20.27            1:51.48           
    2:15.84            2:43.96            3:06.27            3:30.94           
  6 THE PACK SWIM TEAM         PACK NI                       3:30.95&      26  
 LOFTHUS, DAVID-17  BRANDT, WILL-16    HAIBACH, MATT-18   PAYNE, GARY-18       
      26.02              53.77            1:20.10            1:50.42           
    2:14.44            2:42.60            3:05.49            3:30.95           
  7 LAKE COUNTRY               LAKE WI                       3:31.53&      24  
 JOCHIMS, LANCE-17  NEUMAN, BRIAN-17   KOPACZ, ANDY-19    TOUMANOFF, NICK-18   
      26.88              55.10            1:21.67            1:52.16           
    2:15.81            2:43.15            3:06.10            3:31.53           
  8 BERKELEY AQUATIC           BAC  NJ                       3:31.64&      22  
 HOWE, JULIEN-18    PERSINGER, JOHN-17 NORTHROP, DARYL-15 BROWN KLINGER  -16   
      25.74              53.11            1:20.44            1:52.10           
    2:16.09            2:43.92            3:06.75            3:31.64           
  9 MARIST SWIM CLUB           MSC  MR                       3:32.09&      18  
 PAI, NICHOLAS-15   HARTNER, ANDREW-17 LANGAN, RUSTY-17   DOBBINS, DAVID-19    
      25.69              53.31            1:21.87            1:54.91           
    2:18.77            2:46.03            3:08.07            3:32.09           
 10 CPAC                       CPAC MA                       3:32.23&      14  
 SMITH, ROB-17      BONCZEK, BRIAN-16  ALMONEY, KYLE-19   SWEGER, JASON-17     
      26.42              54.75            1:22.66            1:54.24           
    2:17.77            2:44.60            3:06.59            3:32.23           
 11 TEAM SUFFOLK               TS   MR                       3:32.44&      12  
 LIBRETTO, TOM-16   KAHN, DAVID-15     BEDWARD, N.-18     GAGE, JESSE-17       
      26.48              54.63            1:22.48            1:53.88           
    2:17.81            2:46.79            3:08.17            3:32.44           
 12 SUBURBAN                   SSC1 MA                       3:33.16&      10  
 VALIK, MICHAEL-17  GRUBE, MICHAEL-18  ROBINSON, DAN-17   GIGER, DAVID-17      
      26.73              53.83            1:20.68            1:52.29           
    2:16.87            2:46.02            3:08.25            3:33.16           
 13 MADISON AQUATIC CLUB       MAC  WI                       3:33.42&       8  
 BREHM, PAUL-16     BRUNSON, CHRIS-18  WEISS, NICK-18     GAZVODA, GREGG-17    
      24.85              51.64            1:18.74            1:49.73           
    2:15.15            2:45.89            3:08.18            3:33.42           
 14 MAST MEQUON AREA           MAST WI                       3:34.25&       6  
 LEOPOLD, BRAD-17   GRAHAM, PATRICK-17 MUELLER, SCOTT-16  PHEIL, NATAN-16      
      25.42              52.84            1:20.69            1:52.29           
    2:16.57            2:45.63            3:08.81            3:34.25           
 15 ELMBROOK                   EBSC WI                       3:35.87&       4  
 BROOKS, ANDY-16    GILJOHANN, D.-18   FOLEY, SEAN-17     KOWALSKI, MATT-17    
      26.08              54.14            1:23.67            1:57.71           
    2:20.04            2:47.47            3:10.18            3:35.87           
 16 SOUTHWESTERN AQUATIC       SWAT WI                       3:36.48        2  
 WIKEN, ERIK-16     WOZNY, MARK-16     BROZOZOWSKI, D.-16 LOFTUS, BRANDON-16   
      25.72              52.16            1:21.39            1:55.50           
    2:20.17            2:48.11            3:10.67            3:36.48           
 17 GREENWOOD SWIM             GMSC NE                       3:37.18        -  
 KAKPLAN, BEN-16    DYKHUIZEN, MATT-18 PAUL, DAVE-18      ROBINSON, KYLE-16    
      27.44              56.95            1:24.56            1:55.73           
    2:20.10            2:48.99            3:11.97            3:37.18           
 18 AKRON FIRESTONE            FAST1LE                       3:37.54        -  
 JONES, MICHAEL-15  MCDONALD, STEVE-15 GANGLOFF, MARK-16  FLOOD, LANE-16       
      26.06              53.30            1:21.13            1:53.97           
    2:18.86            2:48.14            3:11.59            3:37.54           
 19 EMMAUS AQUATICS            EMAC MA                       3:37.95        -  
 CIERSKI, JOSH-15   BARNUM, ROB-15     SAVAGE, BILL-18    KUSH, MICHAEL-17     
      25.80              53.43            1:22.12            1:55.50           
    2:20.62            2:50.72            3:13.19            3:37.95           
 20 SCARLET AQUATIC            SAC-1NJ                       3:38.63        -  
 HART, KEVIN-16     MACDONALD, C.-18   SLOBODIEN, PHIL-17 HARRIS, TIM-18       
      27.82              57.16            1:24.86            1:56.66           
    2:21.44            2:51.31            3:13.80            3:38.63           
 21 BPR                        BPR  AM                       3:38.68        -  
 DRUMMOND, ERIC-16  MIECZKOWSKI, M.-18 RUCH, DAVE-17      GUTHOERL, CRAIG-17   
      26.55              54.26            1:22.71            1:55.49           
    2:20.00            2:48.88            3:12.55            3:38.68           
 22 SHOREWOOD                  SHOR WI                       3:39.35        -  
 MOHR, STEVE-18     KIPP, BRANDON-15   CLARK, PETER-18    INGRAM, SCOTT-17     
      27.42              55.29            1:24.41            1:58.30           
    2:22.83            2:51.91            3:14.68            3:39.35           
 23 ISLIP AQUATICS             IA   MR                       3:40.21        -  
 ORSKI, CRAIG-18    BOLLERMAN, A.-16   LANDRIO, JASON-18  BROCKI, JAMES-17     
      26.29              54.12            1:22.98            1:57.16           
    2:20.77            2:49.39            3:13.10            3:40.21           
 24 JERSEY WAHOOS              JW   MA                       3:46.69        -  
 BINZ, ROBERT-17    VINE, JARRETT-15   BURKE, KEVIN-15    CAMPBELL, MATT-18    
      27.83              57.60            1:27.69            2:02.97           
    2:28.16            2:57.57            3:20.92            3:46.69           
  - WAUKESHA EXPRESS           WEST WI                           DQ         -  
 REINERS, MATT-15   VALEN, PAUL-18     WATT, TIM-15       STANCZYK, CHRIS-17   
      26.06              53.89            1:21.93            1:54.44           
    2:19.01            2:48.63            3:11.28            3:36.95