Owen Claims Maiden Title on Day 2 of South African Championships
Apr 17, 2004 - Neville Smith
The second evening of the Telkom Aquatic Championships played out to a capacity crowd at the Kings Park Aquatic Complex in Durban on Saturday.
An air of expectation was quite evident, with some exciting racing predicted as the freestyle sprint finals got matters underway.
The ladies event saw a showdown of the young guns and by gum they didn't disappoint.
Lauren Roets (CGA) was off the blocks faster than the rest and this set her up for a convincing victory, a national age group record but unfortunately not an Olympic QT. Her time of 25,88 was ,18 off the mark of 25,64, but bodes well for the 16 year old.
Silver went to stalwart Charlene Wittstock (CGA) in a time of 26,63 while the 14-year-old Tanya Strydom (KZN) (26,73) once again put up her hand with a solid performance.
Veteran Edith Otterman (NTS) placed fifth with a time of 26,71in what has so far been an excellent return to competitive swimming for the 37 year old.
Much was expected from the men's event, which was without a doubt the fastest local field, assembled in South Africa for some time.
Crowd favorite Roland Schoeman went into the final as the top seed and didn't disappoint. Off the blocks like a flash, with Ryk Neethling in close attendance it was always going to be a battle for the minor placing.
At the 25m mark it was Schoeman who held a slight advantage over Neethling with the rest of the field a lottery with Lyndon Ferns coming into the picture.
The crowd was on its feet as they field came into the wall but it was Schoeman (NTS) who hammered a point home when he surged to claim the title in a fast 22,20 to post his second consecutive Olympic QT within 48 hours and must surely be looking ahead to a classic showdown with the worlds best in Athens come August.
Ryk Neethling (KZN) despite a definite lunge for the wall, had to settle for the silver in a time of 22,55 just ,04 off the Olympic QT of 22,51 while Ferns (NTS) claimed the bronze in a time of 22,81.
Fourth place went to stalwart Karl Thaning (WP) (22,91) edging out Nick Folker (KZN) ( 22,99), while both Gerhard Zandberg (NTS) (23,01) and Darian Townsend (KZN) (23,07) will go home tonight and reflect on what might have been.
The ladies 100m breastroke was a mediocre affair.
Natalie Burke (WP) and Ziada Jardine (WP) went out hard with the ever improving Tammy Laubscher (NTS) in close attendance as the swimmers went into the turn. Burke came off the wall hard and shot into a lead that she was never to relinquish in claiming her first national title in a time of 1:11,63 well off the Olympic QT of 1:09,85.
Tammy Laubscher (1:12,53) claimed the silver with an immense effort on the back 50 posting the fastest split with a 38,01 with Ronwyn Roper (KZN) doing enough to snatch bronze from pre tournament favorite Ingrid Haiden (WP) and a tiring Jardine who were credited with a 1:13,07.
Titleholder Suzaan van Biljon (NTS) was well off the pace in a time of 1:13,23.
While the fact of the matter is that South Africa will not be represented at the Athens Olympics in the ladies breastroke event for the first time since Barcelona in 1992, on the positive side we saw the emergence of the promising Jean-Marie Neethling, sister of legend Ryk, who at the age of 13 swam in her first nationals final posting a 1:14,88.
The men's event was altogether another issue.
Terence Parkin (KZN) was fully shaved in lane 2 while Greg Owen (CGA) looked relaxed in lane 6. Off the blocks it was Neil Versveld (KZN) and Ian Clutten (WP) who came up first and powered into an early lead, with Owen and Parkin lurking.
Owen came off the turn like a rocket and it appeared that all he had to do was finish to claim that maiden national title that had eluded him for so long.
But Parkin is a determined young man and with 10m to go it appeared that an upset could be on the cards. Owen and Parkin attacked the wall, but it was Owens day claiming victory with a 1:02,67. Parkin settled for silver in a time of 1:02,80 with a game Versveld having to settle for bronze in a time of 1:03,77.
Once again that Olympic QT of 1:01,92 was missed.
The ladies 200m backstroke was keenly anticipated by the crowd with all eyes on the promising Melissa Corfe (KZN) who has been ever so close to the Olympic QT of 2:13,58 over the past few months.
Corfe took the challenge to the rest of the field and after the first lap was never challenged for position. It was quite evident that the question would be as to weather she had put it together tonight.
Going into the final lap the crowd sensed something special and rose in unison to urge Corfe to the magic time. However despite her best effort Melissa posted a 2:14,00 a mere ,42 off the QT to claim her second consecutive national title.
While her mark was a new national age group record the 18 year old will be bitterly disappointed at not making the Olympic cut.
Training partner Romina Armellini (CGA) swam a calculated race to claim silver in a time of 2:17,14 ahead of Romy Altman (WP) who went a 2:17,48.
The men's 200m backstroke would have to have seen a new national mark for any of the swimmers to be in contention for Olympic selection. The QT of 2:00,20 was almost a full three seconds off the national mark and it was always going to be a tough task for the competitors.
In what can only be seen as a fairly even race it was George Durand (FS) who set the pace and was never really challenged as he posted a 2:03,56 ahead of Garreth McGee (CGA) (2:05,19) and Jeff Norton (KZN) (2:06,11).
While the other competitors all went under 2:06,80 a special mention should be made about the promising Rohan Jacobs from KZN who at 17 certainly looks like a bright prospect for the future. His 2:06,27 saw him place fifth in an event he uses to compliment his specialty, the 400m IM.
The ladies 200m butterfly dished up a far better performance than last night's semis but the standard leaves a lot to be desired.
The diminutive Mandy Loots (CGA) certainly produced a better performance in reclaiming her title in a time of 2:16,42, well off the Olympic QT of 2:11,20, however the positive aspects that come from this race are evident in the minor placing.
The Lategan sisters Andrea (16) and Christy (13) from the North West made sure the podium would be a family affair when they claimed the minor placing in times of 2:18,19 and 2:18,80 respectively.
Most impressive was Christy who swam a very well calculated race. Always in contention her back 100 was the fastest of all the swimmers and as a result she wore down some of her more illustrious competitors to claim the silver ware.
The men's event saw Hungarian Peter Hos (NTS) once again produced a world class effort when he claimed a comfortable victory in a time of 2:00,98 well ahead of the pack.
The title went to Ferdi Postma (NTS) in a time of 2:05,28 with David Rifkin (WP) claiming the silver in a time of 2:05,88.
Bronze went to Jasper Venter (NW) who established a new national age group record of 2:05,88 for the 15-year-old age group.
It seems that as always it seems that the best is always saved for the last and tonight was no exception. The men's 200m freestyle semis was without a doubt the most pulsating event of the meet so far.
Heat one saw Ryk Neethling come up against the promising Darian Townsend (KZN) in a titanic struggle. From the gun Neethling made his intentions known as he surged into the lead. Townsend who was disappointed with his effort in the 50 free earlier realized that this was an ideal opportunity to go fast and perhaps get that elusive Olympic QT.
He hung onto Neethling going through the first 100 and made a concerted effort on the back 50 to close the gap on Neethling. There was nothing in it going into the wall but coming off Neethling produced a massive kick to increase his lead to almost a full body length with 10 m to go. Townsend dug deep and surged but it was Neethling who triumphed in a 1:47,78 to establish a new continental mark. The previous best was his effort at the Pan Pacs in 1999, which was a 1:48,17.
Townsend's time of 1:49,57 saw him slip under the Olympic QT of 1:49,60 and the youngster from Pietermaritzburg was overjoyed. A just reward for an individual who has without a doubt one of the brightest futures in both local and international swimming.
Third fastest was Swiss national Dominik Meichtry whose 1:51,37 augurs well for his Olympic prospects.
The 16 year old Jean Basson (CGA) goes into tomorrow nights final seeded fourth with a fine effort of 1:51,74 and could be the dark horse in this event.
The meet continues on Sunday.
South African National Aquatic Championships Durban 16 - 21 April 2004 Results Event 1 Women 50 LC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age Team Semis Finals =============================================================================== Finals 1 Roets, Lauren 16 Cga-CG 26.36 25.88 2 Wittstock, Charlene 26 Cga-CG 26.64 26.63 3 Strydom, Tanya 14 Kzn-KZ 26.67 26.73 4 Landau, Andrea 22 Cga-CG 27.14 26.77 5 Ottermann, Edith 37 Nts-NT 26.81 26.91 6 Du Plessis, Renate 22 WPA-WP 26.76 26.95 7 Lotter, Karen 18 Nts-NT 27.01 27.19 8 Zwiegers, Christine 17 WPA-WP 27.21 27.41 Event 2 Men 50 LC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age Team Semis Finals =============================================================================== 1 Schoeman, Roland 23 Nts-NT 22.12 22.20 2 Neethling, Ryk 26 Kzn-KZ 22.55 22.55 3 Ferns, Lyndon 20 Nts-NT 22.74 22.81 4 Thaning, Karl 26 WPA-WP 22.98 22.91 5 Folker, Nick 27 Kzn-KZ 22.98 22.99 6 Zandberg, Gerhard 20 Nts-NT 22.98 23.01 7 Townsend, Darian 19 Kzn-KZ 22.95 23.07 8 Swanepoel, Sean 19 Kzn-KZ 23.56 23.64 Event 5 Women 100 LC Meter Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Semis Finals =============================================================================== 1 Burke, Natalie 19 WPA-WP 1:11.88 1:11.63 33.45 38.18 2 Laubscher, Tamaryn 19 Nts-NT 1:12.47 1:12.53 34.52 38.01 3 Roper, Ronwyn 16 Kzn-KZ 1:13.38 1:12.74 34.62 38.12 4 Jardine, Ziada 19 WPA-WP 1:12.94 1:13.07 34.07 39.00 4 Haiden, Ingrid 19 WPA-WP 1:13.14 1:13.07 34.48 38.59 6 Van Biljon, Suzaan 15 Nts-NT 1:13.66 1:13.23 34.82 38.41 7 Zaverdinos, Daniella 15 WPA-WP 1:14.26 1:14.81 35.00 39.81 8 Neethling, Jean-Marie 13 FSA-FS 1:14.18 1:14.88 35.57 39.31 Event 6 Men 100 LC Meter Breaststroke =============================================================================== Name Age Team Semis Finals =============================================================================== 1 Owen, Gregory 23 Cga-CG 1:03.57 1:02.67 29.51 33.16 2 Parkin, Terence 24 Kzn-KZ 1:03.60 1:02.80 29.74 33.06 3 Versfeld, Neil 19 Kzn-KZ 1:03.18 1:03.77 29.87 33.90 4 Clutten, Ian 20 WPA-WP 1:03.42 1:04.09 29.31 34.78 5 Stewart, Chris 26 Nts-NT 1:04.76 1:04.19 29.88 34.31 6 Du Toit, Michiel 20 Nps-NP 1:05.19 1:05.18 30.90 34.28 7 Lotter, Louis 23 Kzn-KZ 1:04.37 1:05.83 30.55 35.28 -- Muller, Kurt 20 FSA-FS 1:03.31 DQ 29.82 33.97 Event 121 Mixed 100 LC Meter Breaststroke Multi-Disability =============================================================================== Name Age Team Prelims Finals =============================================================================== 1 Groenewald, Craig 25 Cga-CG 1:19.93 1:20.28 37.07 43.21 2 Schreuder, Carl 37 Cga-CG 1:36.27 1:33.02 42.34 50.68 3 Coates, David 25 Kzn-KZ 1:35.03 1:34.32 44.29 50.03 4 Slattery, Tadhg 32 Cga-CG 1:34.92 1:34.47 43.88 50.59 5 Fowler, Cornelia 23 Kzn-KZ 1:40.21 1:41.51 47.41 54.10 6 Du Plessis, Tiaan 19 Kzn-KZ 1:42.32 1:43.46 45.29 58.17 7 Mogale, Sibusiso 16 Cga-CG 1:50.22 1:48.16 49.41 58.75 8 Freiin Von Wechmar, Eliz 36 WPA-WP 2:11.90 2:11.83 1:04.18 1:07.65 Event 9 Women 200 LC Meter Backstroke =============================================================================== Name Age Team Semis Finals =============================================================================== 1 Corfe, Melissa 18 Kzn-KZ 2:15.46 2:14.00 32.08 33.50 34.34 34.08 2 Armellini, Romina 19 Cga-CG 2:18.39 2:17.14 32.93 34.58 34.90 34.73 3 Altmann, Romy 20 WPA-WP 2:17.22 2:17.48 32.84 34.70 35.02 34.92 4 Malan, Monique 20 Kzn-KZ 2:24.80 2:22.03 32.62 35.53 37.02 36.86 5 Pyper, Abigail 20 Cga-CG 2:23.32 2:22.79 33.54 35.20 36.12 37.93 6 Hambloch, Danielle 17 Cga-CG 2:25.16 2:25.69 33.97 35.90 37.53 38.29 7 Vorster, Leone 16 Nps-NP 2:23.80 2:25.71 34.32 37.06 37.74 36.59 8 Ferguson, Sarah 21 WPA-WP 2:25.40 2:26.75 35.05 36.82 37.56 37.32 Event 10 Men 200 LC Meter Backstroke =============================================================================== Name Age Team Semis Finals =============================================================================== 1 DU Rand, George 21 FSA-FS 2:03.14 2:03.56 28.68 30.62 31.88 32.38 2 McGee, Gareth 20 Cga-CG 2:06.30 2:05.19 29.77 31.54 32.43 31.45 3 Norton, Jeff 22 Kzn-KZ 2:04.71 2:06.11 29.40 31.45 32.53 32.73 4 Thirsk, Simon 26 WPA-WP 2:06.22 2:06.20 28.80 31.42 33.22 32.76 5 Jacobs, Rohan 17 Kzn-KZ 2:08.61 2:06.27 30.00 32.04 32.70 31.53 6 Marais, Carl 19 Nts-NT 2:07.73 2:06.38 1:04.18 7 Botha, Jarryd 19 WPA-WP 2:07.63 2:06.49 29.16 31.72 32.94 32.67 8 Pelser, Pieter 20 Nts-NT 2:08.09 2:06.78 29.53 31.65 32.92 32.68 Event 7 Women 200 LC Meter Butterfly =============================================================================== Name Age Team Semis Finals =============================================================================== 1 Loots, Mandy 25 Cga-CG 2:18.99 2:16.42 30.18 34.10 35.62 36.52 2 Lategan, Andrea 16 Nws-NW 2:19.61 2:18.19 31.24 35.31 35.67 35.97 3 Lategan, Christy 13 Nws-NW 2:20.33 2:18.80 31.94 36.53 34.65 35.68 4 Gehring, Charne 18 BO-BO 2:19.40 2:19.11 31.68 34.89 36.16 36.38 5 Van Wyk, Chanelle 14 WPA-WP 2:21.12 2:19.26 31.80 35.92 35.83 35.71 6 English, Sarah 17 Kzn-KZ 2:21.03 2:20.40 31.52 35.26 36.63 36.99 7 Wedemeyer, Erna 18 Nts-NT 2:22.30 2:21.30 32.12 35.86 36.77 36.55 8 Antunes, Jade 16 WPA-WP 2:25.03 2:29.05 31.81 37.96 38.00 41.28 Event 8 Men 200 LC Meter Butterfly =============================================================================== Name Age Team Semis Finals =============================================================================== 1 Hos, Peter 18 HUN-ZZ 2:01.64 2:00.98 26.86 30.30 31.33 32.49 2 Postma, Ferdi 21 Nts-NT 2:06.60 2:05.28 27.96 31.53 32.75 33.04 3 Rifkin, David 19 WPA-WP 2:07.10 2:05.88 28.69 31.21 32.80 33.18 4 Venter, Jasper 15 Nws-NW 2:07.50 2:07.10 28.64 32.07 33.55 32.84 5 Vd Bijl, David 19 Cga-CG 2:06.46 2:07.43 27.97 31.91 32.73 34.82 6 Dias, Paul 19 Kzn-KZ 2:09.62 2:09.94 28.37 32.19 33.79 35.59 7 Streit, Guenther 18 NAMIB-ZZ 2:09.75 2:11.16 29.19 34.01 35.01 32.95 8 Jacobs, Rohan 17 Kzn-KZ 2:08.50 2:14.10 28.70 34.06 36.37 34.97 Event 21 Women 800 LC Meter Freestyle =============================================================================== SA-L: * 8:48.41 03/06/1992 Jeanine Steenkamp, FS Africa-L: ! 8:49.96 08/01/2003 Melissa J. Corfe at KZN Level, SGUL-KZ 2003World LC: # 8:16.22 20/08/1989 Janet Evans - USA 8:36.94 OLY 9:33.80 SAQ Name Age Team Seed Prelims =============================================================================== 1 Meaklim, Kathryn 14 Kzn-KZ 9:16.93 9:13.86 SAQ 31.96 34.49 34.72 35.24 34.93 35.17 34.97 35.24 34.04 34.81 35.15 35.09 35.36 35.45 34.32 32.92 2 Du Toit, Natalie 20 WPA-WP 9:09.66 9:14.02 SAQ 35.52 35.15 35.11 34.94 35.09 35.05 34.89 34.73 34.79 34.80 34.34 34.14 33.91 33.57 3 Van Wyk, Maretha 18 FSA-FS 9:11.69 9:14.14 SAQ 31.45 34.07 35.05 35.13 35.11 34.85 34.97 35.06 35.66 34.90 34.63 32.63 4 Trott, Wendy 14 WPA-WP 9:02.02 9:15.91 SAQ 33.32 35.37 35.38 35.39 35.42 34.70 34.97 34.80 34.72 34.82 34.84 34.81 34.49 34.32 34.34 34.22 5 Jv Rensburg, Velia 17 EP-EP 9:17.63 9:17.74 SAQ 35.09 34.90 1:08.48 6 Van Wyk, Nahn 14 WPA-WP 9:18.72 9:18.57 SAQ 30.63 35.48 35.50 35.40 35.07 35.63 35.23 35.16 35.07 34.76 35.39 35.15 35.27 35.51 35.34 33.98 7 Luus, Chrisna 17 Nts-NT 9:18.12 9:21.62 SAQ 32.38 34.44 34.78 35.36 35.14 35.02 35.43 35.54 35.31 35.48 35.72 35.53 35.70 35.31 35.72 34.76 8 Auret, Ingrid 16 FSA-FS 9:22.14 9:24.48 SAQ 31.93 34.76 35.23 35.62 35.47 35.37 35.51 35.47 35.60 36.02 36.01 35.95 35.96 35.97 35.51 34.10 ------------------------------------------------------------------------- 9 Austin, Shrone' 15 SEY-ZZ 9:13.03 9:31.39 SAQ 33.21 35.46 35.61 35.50 35.59 35.32 35.48 35.68 36.33 36.28 36.40 36.19 36.43 36.47 1:11.44 10 Logan, Alison-Jayne 15 Kzn-KZ 9:25.48 9:32.07 SAQ 33.24 34.85 35.67 35.41 36.08 35.88 35.80 35.83 35.91 35.66 36.24 36.14 36.69 36.25 36.50 35.92 ------------------------------------------------------------------------- 11 Grundlingh, Mia 15 Kzn-KZ 9:30.48 9:33.88 33.15 35.74 36.32 35.93 36.13 36.00 36.43 36.15 36.73 35.82 36.73 34.94 12 Bezuidenhout, Lauren 14 Kzn-KZ 9:20.96 9:41.10 32.99 35.52 36.00 36.13 36.06 36.29 36.61 36.72 36.83 36.92 37.10 36.83 37.45 37.06 36.98 35.61 Event 22 Men 200 LC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age Team Prelims Semis =============================================================================== Semi-Finals 1 Neethling, Ryk 26 Kzn-KZ 1:56.75 1:47.78 24.86 27.07 28.25 27.60 2 Townsend, Darian 19 Kzn-KZ 1:55.39 1:49.57 25.10 27.15 28.25 29.07 3 Meichtry, Dominik 19 SUI-ZZ 1:55.39 1:51.37 25.87 27.02 28.92 29.56 4 Basson, Jean 16 Cga-CG 1:57.48 1:51.74 26.11 27.66 28.44 29.53 5 Marais, Carl 19 Nts-NT 1:57.73 1:54.69 26.98 28.85 29.69 29.17 6 Postma, Ferdi 21 Nts-NT 1:57.19 1:54.80 27.19 29.37 58.24 7 Wilson, Nick 23 Kzn-KZ 1:55.52 1:54.91 26.75 29.06 29.95 29.15 8 Norton, Jeff 22 Kzn-KZ 1:57.97 1:55.03 26.49 28.73 30.08 29.73 ------------------------------------------------------------------------- 9 Randall, Mark 18 BO-BO 1:55.88 1:55.28 26.46 28.74 29.93 30.15 10 Momberg, Marius 23 WPA-WP 1:56.06 1:55.90 26.89 29.07 30.26 29.68 ------------------------------------------------------------------------- 11 Ward, Walter 17 Cga-CG 1:58.25 1:56.57 26.87 29.31 30.38 30.01 12 De Klerk, Ryan 19 BO-BO 1:57.66 1:56.96 27.22 29.06 30.56 30.12 13 Du Plessis, Adriaan 21 Nts-NT 1:57.97 1:57.83 27.57 29.37 30.59 30.30 14 Dias, Paul 19 Kzn-KZ 1:57.71 1:58.20 1:00.61 15 Lawson, Charlton 19 Kzn-KZ 1:57.64 1:58.74 27.70 29.51 1:01.53 16 Difford, Bryan 17 Nts-NT 1:58.48 1:59.15 27.53 29.57 30.97 31.08 Event 22 Men 200 LC Meter Freestyle =============================================================================== SA-L: * 1:48.17 25/08/1999 Ryk F Neethling at Pan Pacific, RSA-KZ Africa-L: ! 1:48.17 24/08/1999 Ryk Neethling at Olympic Games, RSA 2003World LC: # 1:44.06 25/07/2001 Ian Thorpe - AUS 1:49.60 OLY 2:01.66 SAQ Name Age Team Seed Prelims =============================================================================== 1 Townsend, Darian 19 Kzn-KZ 1:50.84 1:55.39 SAQ 26.09 29.00 30.57 29.73 1 Meichtry, Dominik 19 SUI-ZZ 1:50.29 1:55.39 SAQ 27.22 28.86 29.84 29.47 3 Wilson, Nick 23 Kzn-KZ 1:54.21 1:55.52 SAQ 26.44 28.96 30.17 29.95 4 Randall, Mark 18 BO-BO 1:56.64 1:55.88 SAQ 26.64 29.26 30.10 29.88 5 Momberg, Marius 23 WPA-WP 1:57.32 1:56.06 SAQ 27.18 29.44 30.25 29.19 6 Neethling, Ryk 26 Kzn-KZ 1:48.17 1:56.75 SAQ 27.16 30.12 30.67 28.80 7 Postma, Ferdi 21 Nts-NT 1:52.92 1:57.19 SAQ 28.19 29.68 30.27 29.05 8 Basson, Jean 16 Cga-CG 1:52.08 1:57.48 SAQ 27.31 29.87 30.45 29.85 ------------------------------------------------------------------------- 9 Lawson, Charlton 19 Kzn-KZ 1:58.06 1:57.64 SAQ 27.53 29.37 1:00.74 10 De Klerk, Ryan 19 BO-BO 1:55.73 1:57.66 SAQ 27.74 28.84 30.42 30.66 11 Dias, Paul 19 Kzn-KZ 1:59.59 1:57.71 SAQ 30.42 29.67 12 Marais, Carl 19 Nts-NT 1:54.43 1:57.73 SAQ 27.04 29.78 30.67 30.24 13 Norton, Jeff 22 Kzn-KZ 1:55.64 1:57.97 SAQ 27.34 29.47 30.84 30.32 13 Du Plessis, Adriaan 21 Nts-NT 1:56.53 1:57.97 SAQ 28.15 30.49 30.13 29.20 15 Ward, Walter 17 Cga-CG 1:58.11 1:58.25 SAQ 27.09 29.64 30.81 30.71 16 Difford, Bryan 17 Nts-NT 1:56.99 1:58.48 SAQ 27.40 30.25 30.99 29.84 ------------------------------------------------------------------------- 17 Human, Tinus 17 FSA-FS 1:57.55 1:58.62 SAQ 27.94 30.08 30.52 30.08 18 Spires, Darryl 19 Kzn-KZ 1:57.97 1:58.92 SAQ 30.48 30.36 ------------------------------------------------------------------------- 19 King, Chris 18 WPA-WP 1:59.31 1:59.26 SAQ 27.08 30.43 31.87 29.88 20 Wood, Brett 23 WPA-WP 1:58.73 1:59.43 SAQ 27.71 30.15 31.14 30.43 21 Doveton, Tyler 18 Kzn-KZ 1:58.52 1:59.59 SAQ 30.88 30.96 22 De Waal, Byron 18 Kzn-KZ 1:58.59 1:59.66 SAQ 1:02.45 23 Lavery, Nathan 18 EP-EP 1:59.59 1:59.86 SAQ 28.14 30.23 31.35 30.14 24 Venter, Tyron 18 Cga-CG 1:58.62 2:00.01 SAQ 27.99 30.50 31.23 30.29 25 Blomeyer, Matthew 18 Kzn-KZ 1:59.90 2:00.02 SAQ 28.37 30.34 30.80 30.51 25 Fergusson, Byron 17 ES-ES 2:00.31 2:00.02 SAQ 28.53 30.71 31.13 29.65 27 Nel, Japie 16 Nts-NT 1:59.85 2:00.09 SAQ 28.64 30.51 30.53 30.41 28 Dias, Shaun 16 Kzn-KZ 2:01.23 2:01.38 SAQ 1:02.44 29 Emslie, Philip 19 WPA-WP 2:01.55 2:01.43 SAQ 28.45 31.00 1:01.98 30 Kuhn, Philip 17 EP-EP 2:00.90 2:01.50 SAQ 28.51 31.06 31.58 30.35 31 Veldman, Nicholas 17 Kzn-KZ 2:01.53 2:01.66 SAQ 28.67 30.74 31.59 30.66 32 Human, Jacques 16 Cga-CG 2:01.35 2:01.74 28.62 30.94 31.80 30.38 33 Fantham, Shane 14 BO-BO 2:00.47 2:01.98 28.24 31.79 32.08 29.87 34 Lagardien, Brendan 17 WPA-WP 2:00.72 2:02.07 28.67 30.89 31.80 30.71 35 Fincham, Ryan 16 Kzn-KZ 2:01.27 2:02.37 28.69 30.97 31.36 31.35 36 Venter, Jasper 15 Nws-NW 1:58.75 2:02.59 28.69 30.85 31.75 31.30 37 Salhus, Richard 15 Cga-CG 2:00.69 2:02.74 28.48 30.97 32.22 31.07 38 Bees, Paul 16 Kzn-KZ 2:01.28 2:02.80 28.76 31.51 31.77 30.76 39 Oosthuizen, Henri 19 Nts-NT 2:01.47 2:02.90 28.80 32.01 31.96 30.13 40 Limbada, Muhammad 17 Cga-CG 2:02.50 2:02.99 28.62 30.76 30.93 32.68 41 Lamprecht, Sarel 21 WPA-WP 2:00.23 2:04.04 28.87 31.50 1:03.67 42 Alberts, Anthony 15 Nps-NP 2:04.41 2:04.23 28.94 31.38 31.97 31.94 -- Hos, Peter 18 HUN-ZZ 1:56.12 NS Event 23 Women 800 LC Meter Freestyle Relay =============================================================================== Team Finals =============================================================================== 1 Northern Tigers Swimming-NT 'A' 8:28.78 1) Laubscher, Tamaryn 19 2) Swanepoel, Simone 17 3) Wedemeyer, Erna 18 4) Van Biljon, Suzaan 15 30.26 1:02.05 1:34.58 2:07.00 29.13 1:01.81 1:34.82 2:07.88 29.61 1:01.72 1:34.43 2:06.86 28.71 1:00.48 2:07.04 2 Western Province Aquatics-WP 'A' 8:29.30 1) Grundlingh, Marizanne 21 2) Zwiegers, Christine 17 3) Mouton, Rene 16 4) Van Wyk, Nahn 14 30.00 1:01.38 2:06.41 29.43 1:02.46 2:08.04 30.20 1:02.94 1:35.22 2:07.37 28.50 1:00.39 1:34.32 2:07.48 3 Central Gauteng Aquatics-CG 'A' 8:34.12 1) Petersen, Ilse 20 2) Roets, Lauren 16 3) Werth, Elzanne 15 4) Schwendenwein, Sasha 17 29.04 1:00.34 1:33.50 2:06.99 28.17 59.52 1:33.44 2:07.45 30.27 1:03.35 1:37.33 2:11.62 29.46 1:01.13 1:34.35 2:08.06 4 Central Gauteng Aquatics-CG 'B' 8:43.60 1) Caldeira, Leanne 18 2) Vd Heyde, Vanessa 17 3) Kourie, Jenna-Lee 15 4) Little, Candice 20 31.33 1:04.87 1:39.12 2:12.62 29.86 1:02.56 1:36.48 2:10.01 30.10 1:03.40 1:38.34 2:12.17 29.42 1:02.10 1:35.41 2:08.80 5 Kwa Zulu Natal Aquatics-KZ 'A' 8:43.88 1) Townsend, Cheryl 17 2) Rogers, Marielle 16 3) Greyling, Melanie 18 4) Van Heerden, Kirsten 24 30.37 1:03.21 1:36.25 2:08.64 29.70 1:02.66 1:37.05 2:12.45 29.30 1:01.93 1:36.10 2:10.12 30.41 1:03.72 1:38.26 2:12.67 6 Northern Tigers Swimming-NT 'B' 8:47.82 1) Luus, Chrisna 17 2) Victor, Yvette 24 3) Lotter, Karen 18 4) Gericke, Lauren 19 30.66 1:03.34 1:37.02 2:10.57 29.49 1:03.18 1:38.39 2:12.86 29.66 1:03.09 1:37.96 2:12.06 30.81 1:04.42 1:38.54 2:12.33 7 Western Province Aquatics-WP 'B' 8:49.30 1) Trott, Wendy 14 2) Bonney, Kim 18 3) Riffel, Laquel 15 4) Vd Merwe, Yolandi 13 30.86 1:04.17 1:37.79 2:10.07 29.54 1:02.53 1:37.01 2:10.98 1:04.31 1:39.86 2:14.54 30.11 1:03.93 2:13.71 8 Free State Aquatics-FS 'A' 8:53.10 1) Wienand, Kirsty 17 2) Burger, Liezl 17 3) Stones, Tarryn 15 4) Van Wyk, Maretha 18 30.77 1:04.54 1:38.67 2:12.64 29.73 1:02.90 1:38.29 2:14.03 29.94 1:04.01 1:39.80 2:15.90 29.46 1:02.02 2:10.53 9 Kwa Zulu Natal Aquatics-KZ 'B' 8:58.41 1) Otto, Ilse 15 2) Coetzee, Leah 13 3) Horsfall, Donna-Leah 17 4) Roper, Ronwyn 16 30.96 1:05.15 1:41.35 2:16.51 30.30 1:04.46 1:39.79 2:13.83 30.18 1:04.40 1:39.56 2:13.01 30.36 1:04.51 2:15.06 10 Eastern Province Aquatics-EP 'A' 9:17.32 1) Scheepers, Erika 20 2) Jv Rensburg, Velia 17 3) Eybers, Sandi 13 4) Roe, Amber 13 31.35 1:05.22 1:40.33 2:15.32 1:03.93 2:13.06 31.63 1:07.92 1:45.91 2:22.47 32.48 1:09.78 2:26.47