NEW ZEALAND WINTER CHAMPIONSHIPS

Auckland, New Zealand - September 22 - 25, 1999 (25 M)

= National Record = World Record




 

Event 1  Women Senior  50  Breast 
Sponsor: STAR FM                            
NZ RECORD:   *  32.09 ZOE BAKER (JAZCB) 08/1998
TITLEHOLDER: !  34.10 ZOE BAKER (JAZCB) 08/1998
VISITOR:     #  31.85 SAMANTHA RILEY (AUST) 07/1993
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1078       Workman, Jolie         18  NSSAK         33.53    32.84!    
  2     1021       Sheehy, Sara-Jane      17  KWIMW         34.50    34.22     
  3     1149       Anderson, Rachael      25  USTHP         34.44    34.28     
  4     1089       Jack, Lisa             19  ROSAK         34.97    34.78     
  5     1075       Lee, Alice             17  NSSAK         35.62    35.66     
  6     1194       Johns, Nicola          14  TWAWN         35.65    35.75     
  7     1042       Milne, Jeannie         15  WHACB         35.80    35.76     
  8     1087       Elvery, Anna           13  ROSAK         36.27    36.83     
* B-Finals
  9     1053       Ioane, Sila            15  MTEAK         36.29    36.44     
 10     1119       Guthrie, Amy           16  MPKCO         36.85    37.03     
 11     1166       Elers, Vanessa         15  USTHP         36.72    37.04     
 12     1128       Hale, Lydia            14  RASBP         37.42    37.66     
 13     1020       O'Donnell, Katherine   15  KWIMW         37.85    38.02     
 


Event 2  Men Senior  50  Breast 
Sponsor: Aramoho Holiday Park               
NZ RECORD:   *  27.31 PAUL KENT (NSSAK) 09/1995
TITLEHOLDER: !  29.09 STEVEN FERGUSON (NSSAK) 08/1998
VISITOR:     #  28.37 PHIL ROGERS (AUST) 07/1993
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1054       Ferguson, Steven       19  NSSAK         29.64    29.59     
  2     1074       Kent, Dean             20  NSSAK         30.67    29.91     
  3     1200       Brown, Jarrod          19  TSSWN         30.38    30.14     
  4     1222       Bowden, Damian         25  QNSLD         30.74    30.40     
  5     1040       Davis, Tom             18  AQGCB         30.94    30.50     
  6     1048       Sharplin, Paul         20  JASCB         30.99    30.68     
  7     1145       Daly, Kieran           18  ACEWK         31.00    31.07     
  8     1146       Hsiao, Steve           15  ACEWK         31.43    31.47     
* B-Finals
  9     1015       Bree, Samuel           16  KWIMW         31.50    30.89     
 10     1027       Watkins, Kris          21  KWIMW         31.55    31.26     
 11     1046       Taylor, John           18  JASCB         31.68    31.51     
 12     1016       Bunker, Aaron          21  KWIMW         31.95    31.52     
 13     1154       Williams, Corey        17  USTHP         32.41    32.50     
 14     1115       Crouch, Aidan          17  HPKCONZL      32.31    32.75     
 15     1011       Dodds, Matthew         18  NEPOTOT       33.08    32.89     
  -     1217       Roberts, Corey         16  QNSLD         33.12      DQ      
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1008       Ware, Michael          15  NEPOTOT          33.17           
 18     1155       Muir, Mark             20  USTHP            33.22           
 19     1172       Sharman, Graeme        17  SCAWN            33.97           
 20     1064       Anderson, Nick         14  NSSAK            34.16           
 21     1211       Lutton, Nicholas       15  QNSLD            35.48           
 22     1221       Knight, Ryan           14  QNSLD            36.59           
 


Event 3  Women Senior  50  Fly 
Sponsor: Richards Family                    
NZ RECORD:   *  27.76 DIANE BUI-DUYET (MTEAK) 08/1998
TITLEHOLDER: !  27.76 DIANE BUI-DUYET (MTEAK) 08/1998
VISITOR:     #  27.20 ANGIE KENNEDY (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1052       Bui-Duyet, Diane       19  MTEAK         28.67    27.70*    
  2     1082       Jenkins, Rachel        21  SNHAK         29.47    29.04     
  3     1175       Jeffs, Toni            30  SCAWN         29.03    29.07     
  4     1063       Robins, Monique        15  NSSAK         29.31    29.08     
  5     1142       Fitch, Alison          19  ACEWK         29.26    29.14     
  6     1045       Jackson, Sarah         19  JASCB         29.49    29.49     
  7     1030       Allan, Megan           17  AQGCB         29.92    29.82     
  8     1073       Tompkins, Juliet       17  NSSAK         29.60    29.83     
* B-Finals
  9     1098       Coster, Elizabeth      16  PARAK         30.13    29.72     
 10     1076       Bernard, Natalie       14  NSSAK         30.36    30.06     
 11     1085       Aperahama, Bernadette  17  ROSAK         30.57    30.20     
 12     1066       McLean, Hannah         18  NSSAK         30.53    30.32     
 13     1005       Callaghan, Dayle       19  NEPOTOT       30.70    30.56     
 14     1024       Wolland, Sophie        16  KWIMW         31.20    30.93     
 15     1123       Braithwaite, Faye      15  GREBP         31.02    30.97     
 16     1215       McMahon, Kassie        17  QNSLD         31.22    31.21     
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 10     1006       Van Welie, Elizabeth   19  NEPOTOT          30.35           
 18     1009       Tapper, Penny          21  NEPOTOT          31.39           
 19     1213       Knight, Tenille        15  QNSLD            31.50           
 20     1051       Ramsay, Megan          17  NELNM            31.60           
 21     1135       Chapman, Kushla        17  WAVNL            31.72           
 22     1139       Sutherland, Nicola     15  OCASL            31.90           
 23     1183       McMullan, Stephanie    14  CAPWN            31.94           
 24     1196       Dunne, Lucy            14  MSCWN            31.98           
 25     1150       Oleary, Rebecca        16  USTHP            32.15           
 26     1003       Foster, Jonelle        19  NEPOTOT          32.47           
 27     1169       Davies, Sussan         18  SCAWN            32.70           
 28     1094       Woodhouse, Elizabeth   17  ONEAK            32.71           
 


Event 4  Men Senior  50  Fly 
Sponsor: Avoca Hotel                        
NZ RECORD:   *  24.31 JON WINTER (CAPWN) 07/1998
TITLEHOLDER: !  24.28 DAVID CARTER (QLD) 08/1998
VISITOR:     #  24.28 DAVID CARTER (QSLD) 09/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1055       Sheeran, Nicholas      21  NSSAK         25.26    24.86     
  2     1140       Cantley, Scott         21  ACEWK         26.18    26.13     
  3     1091       Van Der Kraay, Vincent 20  ONEAK         27.02    26.72     
  4     1007       Rosenberg, Paul        20  NEPOTOT       26.83    26.92     
  5     1025       Clark, Luke            18  KWIMW         27.02    26.97     
  6     1143       Pooley, Adrian         20  ACEWK         27.16    27.12     
  7     1125       Burmester, Moss        18  OTUBP         27.03    27.23     
  8     1188       Hope, Shane            20  CAPWN         27.49    27.67     
* B-Finals
  9     1207       Libor, Patrick         16  QNSLD         27.75    27.49     
 10     1093       Van Der Kraay, Timothy 15  ONEAK         27.62    27.72     
 11     1069       Saunders, Matthew      18  NSSAK         27.69    27.79     
 12     1070       Hotchin, Chris         14  NSSAK         28.04    27.80     
 13     1129       Dunn-Trigg, Thomas     15  RASBP         27.83    28.15     
 14     1062       Sheeran, Oliver        15  NSSAK         28.10    28.30     
 15     1211       Lutton, Nicholas       15  QNSLD         29.00    28.58     
 16     1184       Price, Luke            17  CAPWN         29.00    29.20     
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 15     1004       Caradus, Sam           16  NEPOTOT          28.30           
 


Event 5  Women Senior  200  IM
Sponsor: Marton Swimming Club               
NZ RECORD:   * 2:13.61 ANNA WILSON (NEPOT) 02/1995
TITLEHOLDER: ! 2:14.60 HELEN NORFOLK (AQGCB) 08/1998
VISITOR:     # 2:14.30 ELI ANDERTON (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1037       Norfolk, Helen         18  AQGCB       2:21.27  2:16.02     
               30.29       33.87       40.03       31.83                       
  2     1006       Van Welie, Elizabeth   19  NEPOTOT     2:20.58  2:18.59     
               31.07       35.46       40.10       31.96                       
  3     1078       Workman, Jolie         18  NSSAK       2:23.22  2:19.14     
               30.55       38.27       38.39       31.93                       
  4     1103       Thompson, Carissa      14  PARAK       2:22.68  2:20.89     
               31.79       34.85       41.46       32.79                       
  5     1177       Fancy, Andrea          18  CAPWN       2:25.06  2:21.52     
               32.23       35.95       41.33       32.01                       
  6     1075       Lee, Alice             17  NSSAK       2:25.97  2:24.48     
               32.38       38.15       40.69       33.26                       
  7     1122       McGavin, Breony        16  GREBP       2:27.90  2:27.98     
               33.35       36.92       42.77       34.94                       
  8     1212       McClymont, Megan       18  QNSLD       2:28.32  2:30.25     
               34.11       36.54       44.47       35.13                       
* B-Finals
  9     1112       Ow, Ying Jie           15  PARAK       2:28.44  2:26.78     
               33.65       35.74       44.35       33.04                       
 10     1199       Copland, Jane          15  EWNWN       2:28.32  2:26.81     
               31.66       37.98       43.51       33.66                       
 11     1035       Truscott, Mia          16  AQGCB       2:29.00  2:27.45     
               34.06       36.71       42.90       33.78                       
 12     1060       Collard, Caroline      15  NSSAK       2:29.75  2:27.77     
               32.57       38.03       44.20       32.97                       
 13     1085       Aperahama, Bernadette  17  ROSAK       2:29.42  2:29.21     
               32.01       40.01       43.92       33.27                       
 14     1118       Hirai, Kumi            17  HPKCONZL    2:28.79  2:29.66     
               32.77       36.62       44.23       36.04                       
 15     1163       Davis, Hayley          16  USTHP       2:30.69  2:31.10     
               33.18       37.69       44.94       35.29                       
 16     1081       Brookes-Peterson, Kate 15  SNHAK       2:30.08  2:31.74     
               34.00       38.49       46.39       32.86                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1204       Tait, Karen            16  ASHED          2:31.54           
 18     1165       Kemp, Rebecca          16  USTHP          2:31.62           
 19     1002       Van Petegem, Katrina   19  ZENOTOT        2:31.74           
 20     1019       McCrae, Fiona          15  KWIMW          2:31.94           
 21     1003       Foster, Jonelle        19  NEPOTOT        2:31.95           
 22     1225       Simmiss, Jennifer      12  PARAK          2:32.79           
 23     1120       Magele, Amber          17  HLDTRTR        2:33.66           
 24     1022       Sutton, Amy            14  KWIMW          2:33.77           
 25     1151       Skrine, Katie          14  USTHP          2:35.22           
 26     1108       Wood, Jillian          13  PARAK          2:35.39           
 27     1109       Jackson, Brooke        12  PARAK          2:35.43           
 28     1193       Fraser, Clare          15  CAPWN          2:35.76           
 29     1105       Swaving, Hayley        13  PARAK          2:36.62           
 30     1170       Davis, Jaime           18  SCAWN          2:38.29           
 31     1036       McLean, Kelly          16  AQGCB          2:38.70           
  -     1164       Dine, Sonya            16  USTHP              NS            
 


Event 6  Men Senior  200  IM
Sponsor: Splash Wanganui                    
NZ RECORD:   * 2:00.62 DEAN KENT (AK) 01/1999
TITLEHOLDER: ! 2:00.89 DANYON LOADER (ZENOT) 08/1998
VISITOR:     # 2:01.52 PHIL ROGERS (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1074       Kent, Dean             20  NSSAK       2:05.33  2:01.75     
               27.35       31.58       34.47       28.35                       
  2     1054       Ferguson, Steven       19  NSSAK       2:07.68  2:02.82     
               27.37       31.94       34.32       29.19                       
  3     1197       Morton, Todd           17  MSCWN       2:11.27  2:08.77     
               28.59       32.43       38.08       29.67                       
  4     1198       Young, Sebastian       17  MSCWN       2:10.57  2:09.14     
               29.80       33.16       36.62       29.56                       
  5     1012       Lim, Steven            18  NEPOTOT     2:09.83  2:09.38     
               28.57       31.16       39.92       29.73                       
  6     1222       Bowden, Damian         25  QNSLD       2:11.46  2:10.18     
               29.99       34.22       35.08       30.89                       
  7     1004       Caradus, Sam           16  NEPOTOT     2:11.09  2:11.26     
               28.78       32.54       39.26       30.68                       
  8     1153       Martin, Matt           20  USTHP       2:11.93  2:11.49     
               29.25       33.48       38.82       29.94                       
* B-Finals
  9     1125       Burmester, Moss        18  OTUBP       2:15.36  2:11.50     
               28.45       32.77       40.40       29.88                       
 10     1011       Dodds, Matthew         18  NEPOTOT     2:13.28  2:11.66     
               30.70       35.91       35.15       29.90                       
 11     1182       Macdonald, Thomas      16  CAPWN       2:15.21  2:11.78     
               28.97       33.05       39.31       30.45                       
 12     1017       Eagar, Jared           22  KWIMW       2:14.46  2:12.75     
               30.55       33.19       38.55       30.46                       
 13     1048       Sharplin, Paul         20  JASCB       2:14.21  2:13.52     
               29.11       35.82       37.37       31.22                       
 14     1086       Hawke, Richard         15  ROSAK       2:13.94  2:13.56     
               30.31       33.39       39.45       30.41                       
 15     1015       Bree, Samuel           16  KWIMW       2:17.49  2:17.78     
               29.57       35.38       39.56       33.27                       
 16     1001       Loader, Danyon         24  ZENOTOT     2:16.78  2:20.70     
               28.66       36.33       40.93       34.78                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1145       Daly, Kieran           18  ACEWK          2:17.61           
               29.42       38.27     1:09.92                                   
 18     1107       Trigance, Kirk         16  PARAK          2:19.58           
               28.94       32.83       45.22       32.59                       
 19     1201       McDonnell, Torrey      15  SNHAK          2:23.93           
               32.61       37.11       41.36       32.85                       
  -     1206       Sage, Michael          18  QNSLD              DQ            
               27.67       31.24       38.91       30.21                       
 


Event 7  Women Senior  100  Back 
Sponsor: H 2 Go Water Co                    
NZ RECORD:   * 1:00.99 ANNA SIMCIC (CB) 02/1992
TITLEHOLDER: ! 1:02.79 NIKKI TANNER (PARAK) 08/1998
VISITOR:     # 1:02.38 MEREDITH SMITH (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1066       McLean, Hannah         18  NSSAK       1:03.64  1:02.69!    
               30.52       32.17                                               
  2     1063       Robins, Monique        15  NSSAK       1:04.35  1:03.55     
               31.27       32.28                                               
  3     1097       Tanner, Nikki          19  PARAK       1:04.22  1:03.81     
               31.42       32.39                                               
  4     1098       Coster, Elizabeth      16  PARAK       1:05.11  1:04.35     
               32.11       32.24                                               
  5     1216       Killin, Anne           16  QNSLD       1:05.56  1:05.57     
               31.64       33.93                                               
  6     1124       Ryder, Keryn           17  GREBP       1:06.01  1:06.08     
               32.33       33.75                                               
  7     1195       Kilkelly, Deborah      13  TWAWN       1:06.30  1:06.50     
               32.51       33.99                                               
  8     1135       Chapman, Kushla        17  WAVNL       1:05.70  1:06.71     
               32.45       34.26                                               
* B-Finals
  9     1177       Fancy, Andrea          18  CAPWN       1:06.54  1:06.20     
               32.53       33.67                                               
 10     1059       Couttie, Emilie        16  NSSAK       1:07.18  1:06.60     
               32.53       34.07                                               
 11     1090       Mahy, Monique          19  ROSAK       1:07.61  1:06.73     
               32.77       33.96                                               
 12     1083       Ingram, Melissa        14  SNHAK       1:08.23  1:07.18     
               33.47       33.71                                               
 13     1113       Bishop, Melissa        20  PARAK       1:07.57  1:07.59     
               32.97       34.62                                               
 14     1164       Dine, Sonya            16  USTHP       1:08.06  1:08.04     
               32.85       35.19                                               
 15     1139       Sutherland, Nicola     15  OCASL       1:08.00  1:08.93     
               33.75       35.18                                               
 16     1156       Paley, Christy         15  USTHP       1:07.37  1:09.57     
               33.57       36.00                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 12     1141       Donoghue, Casey        14  ACEWK          1:07.55           
               33.14       34.41                                               
 18     1033       McCone, Kimberley      15  AQGCB          1:08.26           
               33.29       34.97                                               
 19     1204       Tait, Karen            16  ASHED          1:08.33           
               34.04       34.29                                               
 20     1120       Magele, Amber          17  HLDTRTR        1:08.35           
               33.92       34.43                                               
 21     1021       Sheehy, Sara-Jane      17  KWIMW          1:08.45           
               33.63       34.82                                               
 22     1189       Orchard, Sheree        19  CAPWN          1:08.78           
               33.40       35.38                                               
 23     1028       Clayton, Shannon       13  ICEMW          1:08.86           
               33.29       35.57                                               
 24     1150       Oleary, Rebecca        16  USTHP          1:09.03           
               33.30       35.73                                               
 25     1147       Gilbertson, Amanda     15  ACEWK          1:09.31           
               33.88       35.43                                               
 26     1026       Taite, Te Rina         16  KWIMW          1:09.51           
               34.03       35.48                                               
 27     1013       Trendle, Michelle      19  NEPOTOT        1:09.80           
               34.03       35.77                                               
 28     1118       Hirai, Kumi            17  HPKCONZL       1:10.24           
               34.51       35.73                                               
 29     1212       McClymont, Megan       18  QNSLD          1:11.21           
               34.14       37.07                                               
 30     1157       Thorpe, Miah           15  USTHP          1:11.54           
               34.46       37.08                                               
 31     1022       Sutton, Amy            14  KWIMW          1:12.41           
               35.45       36.96                                               
 32     1036       McLean, Kelly          16  AQGCB          1:12.50           
               34.71       37.79                                               
 


Event 8  Men Senior  100  Back 
Sponsor: Riviera Italian Restaurant         
NZ RECORD:   *  53.67 JON WINTER (FRCWN) 07/1995
TITLEHOLDER: !  55.19 JON WINTER (CAPWN) 08/1998
VISITOR:     #  56.33 YUJI KINUGASA (JAPAN) 05/1996
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1068       Talbot-Cameron, Scott  18  NSSAK         56.89    55.86#    
               27.41       28.45                                               
  2     1065       Gibson, Cameron        17  NSSAK         58.34    57.18     
               28.20       28.98                                               
  3     1095       Farac, Zoran           19  ONEAK         58.49    57.95     
               28.03       29.92                                               
  4     1058       Stephens, Saul         17  NSSAK         59.52    57.98     
               28.42       29.56                                               
  5     1018       Hay, Torin             19  KWIMW         58.51    58.28     
               28.16       30.12                                               
  6     1209       Peaper, Tim            17  QNSLD         59.99    58.54     
               28.42       30.12                                               
  7     1102       Stringfield, Sam       16  PARAK         59.23    59.15     
               29.10       30.05                                               
  8     1025       Clark, Luke            18  KWIMW       1:00.34  1:00.32     
               29.13       31.19                                               
* B-Finals
  9     1092       Van Der Kraay, Anthony 18  ONEAK       1:00.92    59.52     
               29.42       30.10                                               
 10     1096       Tuck, Michael          18  ONEAK       1:00.42    59.87     
               28.80       31.07                                               
 11     1130       O'Connell, Luke        17  TPOBP       1:01.22  1:00.44     
               29.40       31.04                                               
 12     1091       Van Der Kraay, Vincent 20  ONEAK       1:01.53  1:01.50     
               30.24       31.26                                               
 13     1224       Strickland, Tane       20  ONEAK       1:00.48  1:01.60     
               28.38       33.22                                               
 14     1127       Clayton-Greene, Seda   16  OTUBP       1:01.72  1:01.63     
               30.41       31.22                                               
 15     1210       Blackborrow, Daniel    15  QNSLD       1:00.52  1:01.67     
               28.89       32.78                                               
 16     1205       Fawcett, Scott         18  QNSLD       1:01.59  1:02.23     
               29.37       32.86                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1069       Saunders, Matthew      18  NSSAK          1:01.89           
               30.34       31.55                                               
 18     1017       Eagar, Jared           22  KWIMW          1:02.19           
               30.70       31.49                                               
 19     1138       Hayes, Daniel          15  OCASL          1:02.72           
               30.80       31.92                                               
 20     1187       Hartley-Smith, Travers 18  CAPWN          1:02.80           
               30.65       32.15                                               
 21     1144       Skipper, Duncan        19  ACEWK          1:02.90           
               30.48       32.42                                               
 22     1223       Hofmann, Simon         17  PARAK          1:03.52           
               30.50       33.02                                               
 23     1191       Courtney, Jarred       17  CAPWN          1:03.64           
               31.27       32.37                                               
 24     1114       Richards, David        16  HPKCONZL       1:04.17           
               30.90       33.27                                               
 25     1154       Williams, Corey        17  USTHP          1:04.20           
               30.35       33.85                                               
 26     1131       Stewart, Craig         16  TPOBP          1:05.37           
               31.98       33.39                                               
 27     1101       Pritchard, Daniel      16  PARAK          1:06.04           
               31.79       34.25                                               
 28     1218       Beynon, Ryan           14  QNSLD          1:07.92           
               31.63       36.29                                               
 


Event 9  Women Senior  200  Free 
Sponsor: The National Bank of New Zealand   
NZ RECORD:   * 2:00.23 DIONNE BAINBRIDGE (ENTHP) 06/1996
TITLEHOLDER: ! 2:00.26 DEANNA SCHONWALD (AQGCB) 09/1998
VISITOR:     # 1:59.09 SUSAN O'NEILL (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1041       Schonwald, Deanna      19  AQGCB       2:05.47  2:01.23     
               28.85       30.20       30.97       31.21                       
  2     1037       Norfolk, Helen         18  AQGCB       2:05.51  2:02.25     
               29.50       31.22       31.21       30.32                       
  3     1142       Fitch, Alison          19  ACEWK       2:06.18  2:03.28     
               29.02       31.09       31.61       31.56                       
  4     1030       Allan, Megan           17  AQGCB       2:05.94  2:04.85     
               29.77       31.79       32.00       31.29                       
  5     1100       Lee, Jennifer          16  PARAK       2:06.32  2:05.29     
               29.50       31.45       32.18       32.16                       
  6     1045       Jackson, Sarah         19  JASCB       2:05.65  2:07.39     
               29.99       31.75       32.75       32.90                       
  7     1141       Donoghue, Casey        14  ACEWK       2:07.99  2:08.51     
               30.01       32.17       33.10       33.23                       
  8     1014       McCambridge, Lara      17  TAIOTOT     2:08.04  2:10.98     
               30.16       32.86       33.97       33.99                       
* B-Finals
  9     1031       Cook, Diana            16  AQGCB       2:09.56  2:07.71     
               30.41       32.34       32.46       32.50                       
 10     1009       Tapper, Penny          21  NEPOTOT     2:08.95  2:07.82     
               29.90       32.56       32.76       32.60                       
 11     1181       Keating, Aleisha       16  CAPWN       2:09.61  2:08.57     
               30.76       32.54       33.07       32.20                       
 12     1073       Tompkins, Juliet       17  NSSAK       2:09.16  2:08.88     
               30.06       32.58       33.51       32.73                       
 13     1076       Bernard, Natalie       14  NSSAK       2:08.99  2:09.14     
               30.14       32.44       33.46       33.10                       
 14     1176       Robb, Sophie           17  SCAWN       2:09.30  2:10.23     
               30.51       32.49       33.84       33.39                       
 15     1133       O'Connor, Johanna      16  WHKBP       2:11.13  2:11.23     
               30.62       33.25       34.02       33.34                       
 16     1158       Lawrence, Erin         13  USTHP       2:11.43  2:13.35     
               29.88       33.19       35.24       35.04                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1149       Anderson, Rachael      25  USTHP          2:11.50           
               30.47       32.88       34.16       33.99                       
 17     1112       Ow, Ying Jie           15  PARAK          2:11.50           
               30.60       32.95       34.23       33.72                       
 19     1190       Robertson, Amy         21  CAPWN          2:11.87           
               30.74       33.54       34.28       33.31                       
 20     1110       Nesbitt, Rebecca       15  PARAK          2:11.93           
               30.72       33.34       34.44       33.43                       
 21     1126       Clark, Frances         15  OTUBP          2:12.18           
               31.02       33.15       34.25       33.76                       
 22     1152       Martin, Emma           19  USTHP          2:12.32           
               30.67       33.55       34.38       33.72                       
 23     1180       Franks, Romilla        17  CAPWN          2:12.33           
               31.39       33.70       34.16       33.08                       
 24     1035       Truscott, Mia          16  AQGCB          2:12.48           
               31.02       33.26       34.15       34.05                       
 25     1163       Davis, Hayley          16  USTHP          2:12.99           
               31.44       33.58       34.41       33.56                       
 26     1124       Ryder, Keryn           17  GREBP          2:13.12           
               31.37       33.54       34.18       34.03                       
 27     1047       Rollo, Katie           16  JASCB          2:13.89           
               30.38       32.95       35.16       35.40                       
 28     1060       Collard, Caroline      15  NSSAK          2:13.93           
               30.40       33.11       34.91       35.51                       
 29     1051       Ramsay, Megan          17  NELNM          2:14.03           
               30.34       33.37       35.65       34.67                       
 30     1214       Peaper, Amanda         14  QNSLD          2:14.58           
               30.99       33.86       35.27       34.46                       
 31     1162       Bicknell, Shelley      16  USTHP          2:15.11           
               31.19       33.71       35.47       34.74                       
 32     1160       Jackman, Nicola        17  USTHP          2:15.35           
               31.88       35.01       34.71       33.75                       
 33     1185       Trendle, Deborah       17  CAPWN          2:15.66           
               31.73       34.31       35.63       33.99                       
 34     1167       Poynter, Mindy         14  USTHP          2:17.42           
               31.71       34.15       35.77       35.79                       
 35     1019       McCrae, Fiona          15  KWIMW          2:17.56           
               31.73       34.43       35.60       35.80                       
 36     1039       Stevenson, Kate        16  AQGCB          2:17.99           
               31.56       35.18       35.72       35.53                       
 37     1043       Stoddart, Lydia        15  WHACB          2:18.44           
               33.22       35.53       35.39       34.30                       
 38     1117       Erasmus, Jean          16  HPKCONZL       2:20.35           
               31.96       35.06       36.61       36.72                       
 39     1088       Rosenberg, Ella        17  ROSAK          2:21.15           
               31.41       35.82       38.33       35.59                       
 


Event 10  Men Senior  200  Free 
Sponsor: Suit Hire Services                 
NZ RECORD:   * 1:45.23 DANYON LOADER (ZENOT) 02/1995
TITLEHOLDER: ! 1:45.56 TRENT BRAY (ROSAK) 08/1998
VISITOR:     # 1:48.87 CHRIS FYDLER (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1055       Sheeran, Nicholas      21  NSSAK       1:52.72  1:49.99     
               25.62       27.66       28.26       28.45                       
  2     1074       Kent, Dean             20  NSSAK       1:52.89  1:51.49     
               26.36       28.21       28.71       28.21                       
  3     1054       Ferguson, Steven       19  NSSAK       1:53.15  1:51.85     
               26.16       28.35       28.88       28.46                       
  4     1080       Hood, Craig            17  NSSAK       1:54.16  1:52.59     
               26.76       28.28       28.82       28.73                       
  5     1206       Sage, Michael          18  QNSLD       1:54.87  1:52.94     
               26.97       29.20       28.38       28.39                       
  6     1140       Cantley, Scott         21  ACEWK       1:55.15  1:54.49     
               26.14       28.71       29.62       30.02                       
  7     1010       Duncan, Jonathan       17  NEPOTOT     1:55.31  1:55.28     
               26.73       29.12       29.88       29.55                       
  8     1032       Davis, John            21  AQGCB       1:54.46  1:58.85     
               26.92       29.21       30.70       32.02                       
* B-Finals
  9     1057       Herring, Brad          18  NSSAK       1:56.41  1:53.93     
               27.02       29.62       29.52       27.77                       
 10     1001       Loader, Danyon         24  ZENOTOT     1:55.83  1:55.54     
               26.86       28.91       30.20       29.57                       
 11     1227       Abel, Daniel           23  AQGCB       1:55.51  1:55.64     
               27.54       29.60       29.07       29.43                       
 12     1007       Rosenberg, Paul        20  NEPOTOT     1:56.11  1:55.78     
               27.89       29.47       29.60       28.82                       
 13     1148       Anderson, Glenn        19  USTHP       1:55.57  1:56.18     
               27.73       29.67       29.54       29.24                       
 14     1153       Martin, Matt           20  USTHP       1:55.93  1:56.34     
               27.28       29.27       29.75       30.04                       
 15     1136       Kean, Michael          17  MKUSL       1:56.78  1:56.95     
               27.60       29.59       29.97       29.79                       
 16     1182       Macdonald, Thomas      16  CAPWN       1:57.09  1:57.77     
               27.42       30.05       30.05       30.25                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1044       Pontin, David          16  WHACB          1:58.38           
               27.88       29.56       30.17       30.77                       
 18     1038       Shepherd, Scott        17  AQGCB          1:58.86           
               27.47       29.38       30.80       31.21                       
 19     1018       Hay, Torin             19  KWIMW          1:59.14           
               27.90       29.78       30.61       30.85                       
 20     1127       Clayton-Greene, Seda   16  OTUBP          1:59.63           
               27.71       29.88       30.61       31.43                       
 21     1049       Gordon, Carl           26  NBECB          1:59.94           
               27.94       30.24       30.95       30.81                       
 22     1125       Burmester, Moss        18  OTUBP          2:00.05           
               27.94       30.29       31.21       30.61                       
 23     1144       Skipper, Duncan        19  ACEWK          2:00.19           
               27.27       29.30       31.23       32.39                       
 24     1102       Stringfield, Sam       16  PARAK          2:00.31           
               28.65       30.50       31.28       29.88                       
 25     1116       Oswald, Simon          18  HPKCONZL       2:00.88           
               28.17       29.67       30.94       32.10                       
 26     1050       Dunn, Blair            17  QESCB          2:01.23           
               27.40       30.23       31.95       31.65                       
 27     1023       Wolland, Hamish        20  KWIMW          2:01.73           
               28.00       30.09       31.47       32.17                       
 28     1034       Thompson, Mark         17  AQGCB          2:01.87           
               27.18       29.73       31.46       33.50                       
 29     1121       Wright, Jeremy         17  NPATRTR        2:02.37           
               28.22       30.48       31.62       32.05                       
 30     1137       Brown, Mark            16  OCASL          2:02.76           
               28.65       31.08       31.35       31.68                       
 31     1186       Voss, Robert           16  CAPWN          2:03.42           
               28.24       30.94       31.94       32.30                       
 32     1067       Mullins, Peter         13  NSSAK          2:05.50           
               28.65       31.83       32.44       32.58                       
 33     1093       Van Der Kraay, Timothy 15  ONEAK          2:05.93           
               27.94       31.57       32.73       33.69                       
 34     1208       Robertson, Drew        14  QNSLD          2:07.07           
               28.85       31.31       33.36       33.55                       
 


Event 11  Men Senior  50  Back 
Sponsor: Avoca Hotel                        
NZ RECORD:   *  24.93 JON WINTER (CAPWN) 08/1998
TITLEHOLDER: !  24.93 JON WINTER (CAPWN) 08/1998
VISITOR:     #  25.38 ADRIAN RADLEY (AUST) 06/1995
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1068       Talbot-Cameron, Scott  18  NSSAK         27.11    26.56     
  2     1032       Davis, John            21  AQGCB         27.34    27.18     
  3     1095       Farac, Zoran           19  ONEAK         27.26    27.20     
  4     1058       Stephens, Saul         17  NSSAK         27.47    27.39     
  5     1224       Strickland, Tane       20  ONEAK         27.36    27.48     
  6     1140       Cantley, Scott         21  ACEWK         27.74    27.67     
  7     1018       Hay, Torin             19  KWIMW         27.74    27.94     
  8     1209       Peaper, Tim            17  QNSLD         27.77    27.96     
* B-Finals
  9     1210       Blackborrow, Daniel    15  QNSLD         28.24    27.85     
 10     1102       Stringfield, Sam       16  PARAK         28.35    28.02     
 11     1154       Williams, Corey        17  USTHP         28.57    28.56     
 12     1025       Clark, Luke            18  KWIMW         28.42    28.76     
 13     1069       Saunders, Matthew      18  NSSAK         29.44    29.11     
 14     1223       Hofmann, Simon         17  PARAK         30.11    29.57     
 15     1127       Clayton-Greene, Seda   16  OTUBP         29.56    29.63     
 16     1218       Beynon, Ryan           14  QNSLD         31.03    30.94     
 


Event 12  Women Senior  50  Back 
Sponsor: H 2 Go Water Co                    
NZ RECORD:   *  29.38 LYDIA LIPSCOMBE (WHACB) 06/1996
TITLEHOLDER: !  29.58 MONIQUE ROBINS (NSSAK) 08/1998
VISITOR:     #  29.15 NICOLE STEVENSON (AUST) 06/1995
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1052       Bui-Duyet, Diane       19  MTEAK         30.64    29.12#    
  2     1098       Coster, Elizabeth      16  PARAK         30.41    29.54!    
  3     1063       Robins, Monique        15  NSSAK         30.25    30.00     
  4     1066       McLean, Hannah         18  NSSAK         30.23    30.57     
  5     1097       Tanner, Nikki          19  PARAK         30.76    30.91     
  6     1195       Kilkelly, Deborah      13  TWAWN         31.03    31.25     
  7     1059       Couttie, Emilie        16  NSSAK         31.43    31.34     
  8     1135       Chapman, Kushla        17  WAVNL         31.44    31.65     
* B-Finals
  9     1189       Orchard, Sheree        19  CAPWN         31.57    31.65     
 10     1165       Kemp, Rebecca          16  USTHP         32.21    31.82     
 11     1156       Paley, Christy         15  USTHP         31.99    31.86     
 12     1033       McCone, Kimberley      15  AQGCB         31.84    31.99     
 13     1124       Ryder, Keryn           17  GREBP         32.22    32.07     
 14     1118       Hirai, Kumi            17  HPKCONZL      32.18    32.28     
 15     1090       Mahy, Monique          19  ROSAK         32.22    32.44     
 16     1164       Dine, Sonya            16  USTHP         32.32    32.51     
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1028       Clayton, Shannon       13  ICEMW            32.42           
 18     1083       Ingram, Melissa        14  SNHAK            32.44           
 19     1150       Oleary, Rebecca        16  USTHP            32.68           
 20     1147       Gilbertson, Amanda     15  ACEWK            32.70           
 21     1204       Tait, Karen            16  ASHED            32.76           
 21     1120       Magele, Amber          17  HLDTRTR          32.76           
 23     1157       Thorpe, Miah           15  USTHP            33.15           
 24     1099       Kumar, Priyanka        14  PARAK            34.30           
 25     1094       Woodhouse, Elizabeth   17  ONEAK            34.41           
 26     1215       McMahon, Kassie        17  QNSLD            34.96           
 


Event 13  Men Senior  400  Free 
Sponsor: Wanganui Motor Lodge               
NZ RECORD:   * 3:40.46 DANYON LOADER (ZENOT) 02/1995
TITLEHOLDER: ! 3:44.49 DANYON LOADER (ZENOT) 08/1998
VISITOR:     # 3:46.16 KIERAN PERKINS (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1080       Hood, Craig            17  NSSAK       4:03.15  3:55.24     
               27.84       29.68       29.80       29.73                       
               29.37       29.60       29.94       29.28                       
  2     1010       Duncan, Jonathan       17  NEPOTOT     4:03.38  3:55.59     
               28.00       30.21       30.04       30.07                       
               29.84       29.51       29.40       28.52                       
  3     1153       Martin, Matt           20  USTHP       4:03.78  3:56.58     
               27.59       29.45       29.73       30.00                       
               30.11       30.05       29.93       29.72                       
  4     1049       Gordon, Carl           26  NBECB       4:05.44  4:04.52     
               28.36       30.32       30.78       30.97                       
               30.97       31.06       31.42       30.64                       
  5     1038       Shepherd, Scott        17  AQGCB       4:05.77  4:05.17     
               28.90       30.29       31.26       30.91                       
               30.99       30.85       31.37       30.60                       
  6     1065       Gibson, Cameron        17  NSSAK       4:06.07  4:05.38     
               28.51       30.94       31.08       31.00                       
               31.09       31.04       31.48       30.24                       
  7     1007       Rosenberg, Paul        20  NEPOTOT     4:05.78  4:09.03     
               28.66       30.37       30.94       31.18                       
               31.53       31.91       32.61       31.83                       
  8     1148       Anderson, Glenn        19  USTHP       4:05.05  4:10.36     
               28.92       30.54       30.49       31.28                       
               31.60       32.45       32.82       32.26                       
* B-Finals
  9     1018       Hay, Torin             19  KWIMW       4:06.27  4:05.30     
               29.06       30.73       31.29       31.13                       
               31.12       31.02       30.81       30.14                       
 10     1136       Kean, Michael          17  MKUSL       4:07.23  4:05.45     
               28.66       31.17       31.53       31.34                       
               31.08       31.22       30.83       29.62                       
 11     1182       Macdonald, Thomas      16  CAPWN       4:09.46  4:06.49     
               28.21       30.82       31.44       31.20                       
               31.06       31.77       31.34       30.65                       
 12     1004       Caradus, Sam           16  NEPOTOT     4:07.35  4:08.10     
               29.02       31.16       31.46       31.78                       
               31.13       31.36       31.48       30.71                       
 13     1127       Clayton-Greene, Seda   16  OTUBP       4:08.51  4:08.31     
               28.40       31.05       31.79       31.91                       
               30.73       31.47       31.61       31.35                       
 14     1125       Burmester, Moss        18  OTUBP       4:09.98  4:08.42     
               28.43       30.61       31.89       31.53                       
               31.49       31.91       31.80       30.76                       
 15     1023       Wolland, Hamish        20  KWIMW       4:11.54  4:09.39     
               29.49       31.38       31.69       31.73                       
               31.83       31.41       31.46       30.40                       
 16     1144       Skipper, Duncan        19  ACEWK       4:09.57  4:09.99     
               28.95       31.17       31.81       31.75                       
               31.82       31.54       32.03       30.92                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1187       Hartley-Smith, Travers 18  CAPWN          4:13.83           
               29.01       31.46       31.99       32.51                       
               32.24       32.42       32.45       31.75                       
 18     1155       Muir, Mark             20  USTHP          4:15.02           
               29.33       31.45       32.18       32.25                       
               32.43       32.72       32.52       32.14                       
 19     1044       Pontin, David          16  WHACB          4:15.08           
               29.61       31.80       32.04       32.55                       
               32.26       32.90       32.35       31.57                       
 20     1161       Sutton, Matt           16  USTHP          4:15.99           
               29.12       32.20       32.44       32.59                       
               32.39       32.64       32.62       31.99                       
 21     1121       Wright, Jeremy         17  NPATRTR        4:16.57           
               29.63       31.69       31.71       32.28                       
               32.39       32.89       33.41       32.57                       
 22     1186       Voss, Robert           16  CAPWN          4:16.58           
               29.32       31.50       31.73       32.46                       
               32.54       33.30       33.33       32.40                       
 23     1178       Foote, Cameron         16  CAPWN          4:16.86           
               29.21       31.41       32.21       32.56                       
               32.47       33.58       33.53       31.89                       
 24     1067       Mullins, Peter         13  NSSAK          4:18.54           
               29.75       32.55       32.66       33.07                       
               32.24       33.07       33.13       32.07                       
 25     1104       Leona, Jordan          15  PARAK          4:19.21           
               29.39       30.93       32.55       32.42                       
               32.82       33.68       34.06       33.36                       
 26     1115       Crouch, Aidan          17  HPKCONZL       4:21.10           
               29.23       31.33       32.32       33.04                       
               33.39       33.84       34.31       33.64                       
 27     1116       Oswald, Simon          18  HPKCONZL       4:21.37           
               29.53       31.79       32.40       32.61                       
               32.70       33.80       34.48       34.06                       
 28     1201       McDonnell, Torrey      15  SNHAK          4:30.29           
               29.70       32.74       33.44       34.34                       
               33.84       35.13       35.53       35.57                       
 


Event 14  Women Senior  400  Free 
Sponsor: Peach Cornwall & Co                
NZ RECORD:   * 4:08.04 PHILLIPPA LANGRELL (AQGCB) 07/1994
TITLEHOLDER: ! 4:14.42 DEANNA SCHONWALD (AQGCB) 08/1998
VISITOR:     # 4:08.92 HAYLEY LEWIS (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1030       Allan, Megan           17  AQGCB       4:26.82  4:19.12     
               30.23       32.42       32.55       32.60                       
               32.94       33.43       33.29       31.66                       
  2     1041       Schonwald, Deanna      19  AQGCB       4:24.48  4:21.77     
               29.86       31.45       32.05       33.29                       
               34.42       33.93       33.60       33.17                       
  3     1141       Donoghue, Casey        14  ACEWK       4:24.26  4:24.35     
               30.57       32.90       33.23       33.30                       
               33.40       33.53       33.68       33.74                       
  4     1009       Tapper, Penny          21  NEPOTOT     4:29.08  4:26.50     
               31.11       33.28       33.83       33.84                       
               33.73       34.08       33.63       33.00                       
  5     1035       Truscott, Mia          16  AQGCB       4:31.38  4:28.26     
               31.48       33.46       33.43       34.00                       
               33.76       33.99       34.25       33.89                       
  6     1110       Nesbitt, Rebecca       15  PARAK       4:29.68  4:28.35     
               31.02       33.43       33.67       33.91                       
               34.19       34.54       34.89       32.70                       
  7     1031       Cook, Diana            16  AQGCB       4:30.11  4:30.01     
               31.24       33.62       33.80       33.95                       
               34.01       34.67       34.70       34.02                       
  8     1124       Ryder, Keryn           17  GREBP       4:31.52  4:33.13     
               31.84       33.92       34.24       34.57                       
               34.56       34.92       35.02       34.06                       
* B-Finals
  9     1005       Callaghan, Dayle       19  NEPOTOT     4:32.59  4:25.35     
               31.57       32.85       33.02       32.59                       
               33.45       34.00       34.41       33.46                       
 10     1190       Robertson, Amy         21  CAPWN       4:31.76  4:29.03     
               31.88       34.02       34.22       34.29                       
               33.92       34.04       33.99       32.67                       
 11     1181       Keating, Aleisha       16  CAPWN       4:32.21  4:29.11     
               31.57       33.97       34.47       34.54                       
               34.30       34.31       33.83       32.12                       
 12     1126       Clark, Frances         15  OTUBP       4:32.49  4:31.78     
               31.64       33.57       34.38       34.64                       
               34.38       34.84       35.08       33.25                       
 13     1076       Bernard, Natalie       14  NSSAK       4:34.68  4:31.87     
               30.82       33.45       34.42       34.84                       
               34.61       35.00       35.05       33.68                       
 14     1152       Martin, Emma           19  USTHP       4:32.30  4:32.91     
               30.99       34.00       34.61       34.67                       
               34.88       34.73       35.07       33.96                       
 15     1083       Ingram, Melissa        14  SNHAK       4:32.38  4:33.48     
               31.78       34.26       34.72       34.85                       
               34.71       34.71       34.70       33.75                       
 16     1133       O'Connor, Johanna      16  WHKBP       4:35.37  4:39.64     
               31.60       34.27       35.35       35.76                       
               36.04       35.75       36.01       34.86                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1003       Foster, Jonelle        19  NEPOTOT        4:36.80           
               31.89       33.82       34.40       35.22                       
               35.47       35.61       35.72       34.67                       
 18     1112       Ow, Ying Jie           15  PARAK          4:36.86           
               31.09       33.78       34.70       35.06                       
               35.29       35.72       35.81       35.41                       
 19     1162       Bicknell, Shelley      16  USTHP          4:37.36           
               32.44       34.38       35.35       35.34                       
               34.80       35.49       35.80       33.76                       
 20     1163       Davis, Hayley          16  USTHP          4:37.75           
               32.88       34.71       35.52       35.91                       
               35.02       35.15       34.74       33.82                       
 21     1081       Brookes-Peterson, Kate 15  SNHAK          4:37.80           
               31.40       34.27       35.29       35.13                       
               35.35       35.52       35.69       35.15                       
 22     1024       Wolland, Sophie        16  KWIMW          4:38.31           
               32.08       35.00       35.31       35.39                       
               34.93       35.81       35.47       34.32                       
 23     1060       Collard, Caroline      15  NSSAK          4:38.94           
               30.81       34.00       34.59       34.80                       
               35.52       36.82       36.25       36.15                       
 24     1203       Hird, Karen            19  SCGWG          4:40.17           
               31.92       34.57       35.15       35.58                       
               35.75       35.91       35.83       35.46                       
 25     1073       Tompkins, Juliet       17  NSSAK          4:40.68           
               30.87       34.19       34.87       35.32                       
               36.12       36.54       36.93       35.84                       
 26     1185       Trendle, Deborah       17  CAPWN          4:41.27           
               32.72       34.61       35.33       35.67                       
               35.34       36.17       36.30       35.13                       
 27     1002       Van Petegem, Katrina   19  ZENOTOT        4:43.78           
               32.63       35.55       35.92       35.26                       
               36.06       36.14       36.27       35.95                       
 28     1099       Kumar, Priyanka        14  PARAK          4:45.15           
               32.04       35.11       36.12       36.02                       
               36.39       36.66       36.76       36.05                       
 29     1043       Stoddart, Lydia        15  WHACB          4:45.74           
               32.86       36.15       36.15       36.39                       
               36.07       36.34       36.78       35.00                       
 30     1158       Lawrence, Erin         13  USTHP          4:45.94           
               31.33       35.12       36.16       36.55                       
               36.74       36.71       36.88       36.45                       
 31     1117       Erasmus, Jean          16  HPKCONZL       4:46.26           
               32.40       34.90       35.77       36.09                       
               36.71       36.80       37.22       36.37                       
 32     1167       Poynter, Mindy         14  USTHP          4:46.43           
               33.16       35.42       36.30       36.58                       
               36.13       36.47       36.72       35.65                       
 33     1039       Stevenson, Kate        16  AQGCB          4:46.82           
               32.62       35.30       35.78       36.48                       
               36.31       37.17       37.26       35.90                       
 34     1226       Graham, Karryn         16  CAPWN          4:49.41           
               32.79       35.88       36.98       37.29                       
               36.52       36.65       37.03       36.27                       
 35     1171       Hudson, Lauren         16  SCAWN          4:51.13           
               32.21       35.93       36.89       37.35                       
               37.40       37.67       37.64       36.04                       
 


Event 15  Men Senior  100  Breast 
Sponsor: Aramoho Swim Club Supporters       
NZ RECORD:   *  59.94 PAUL KENT (NSSAK) 12/1995
TITLEHOLDER: ! 1:02.91 STEVEN FERGUSON (NSSAK) 08/1998
VISITOR:     # 1:00.66 PHIL ROGERS (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1074       Kent, Dean             20  NSSAK       1:04.93  1:03.72     
               30.28       33.44                                               
  2     1054       Ferguson, Steven       19  NSSAK       1:04.92  1:04.01     
               30.12       33.89                                               
  3     1200       Brown, Jarrod          19  TSSWN       1:06.34  1:05.10     
               30.82       34.28                                               
  4     1222       Bowden, Damian         25  QNSLD       1:05.67  1:05.15     
               30.91       34.24                                               
  5     1048       Sharplin, Paul         20  JASCB       1:06.04  1:05.87     
               31.76       34.11                                               
  6     1040       Davis, Tom             18  AQGCB       1:06.47  1:06.82     
               31.85       34.97                                               
  7     1145       Daly, Kieran           18  ACEWK       1:06.49  1:06.97     
               32.01       34.96                                               
  8     1046       Taylor, John           18  JASCB       1:07.15  1:08.19     
               33.17       35.02                                               
* B-Finals
  9     1015       Bree, Samuel           16  KWIMW       1:07.26  1:06.50     
               31.64       34.86                                               
 10     1016       Bunker, Aaron          21  KWIMW       1:08.92  1:08.14     
               31.94       36.20                                               
 11     1027       Watkins, Kris          21  KWIMW       1:07.83  1:08.58     
               32.58       36.00                                               
 12     1146       Hsiao, Steve           15  ACEWK       1:08.83  1:08.75     
               32.01       36.74                                               
 13     1154       Williams, Corey        17  USTHP       1:10.87  1:10.19     
               33.27       36.92                                               
 14     1064       Anderson, Nick         14  NSSAK       1:10.59  1:10.45     
               34.68       35.77                                               
 15     1155       Muir, Mark             20  USTHP       1:10.78  1:11.01     
               33.03       37.98                                               
 16     1008       Ware, Michael          15  NEPOTOT     1:11.44  1:11.12     
               33.69       37.43                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 13     1011       Dodds, Matthew         18  NEPOTOT        1:09.90           
               33.56       36.34                                               
 18     1115       Crouch, Aidan          17  HPKCONZL       1:11.72           
               33.32       38.40                                               
 19     1179       Franks, Alexander      15  CAPWN          1:12.44           
               34.83       37.61                                               
 20     1217       Roberts, Corey         16  QNSLD          1:16.40           
               35.80       40.60                                               
 21     1221       Knight, Ryan           14  QNSLD          1:19.49           
               37.11       42.38                                               
 


Event 16  Women Senior  100  Breast 
Sponsor: Baylis Family                      
NZ RECORD:   * 1:09.64 ANNA WILSON (NEPOT) 02/1995
TITLEHOLDER: ! 1:11.61 SARAH-JANE SHEEHY 08/1998
VISITOR:     # 1:09.12 SAMANTHA RILEY (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1078       Workman, Jolie         18  NSSAK       1:12.45  1:09.96!    
               33.30       36.66                                               
  2     1021       Sheehy, Sara-Jane      17  KWIMW       1:13.13  1:12.19     
               34.61       37.58                                               
  3     1089       Jack, Lisa             19  ROSAK       1:14.33  1:13.74     
               35.07       38.67                                               
  4     1149       Anderson, Rachael      25  USTHP       1:15.13  1:14.48     
               35.35       39.13                                               
  5     1042       Milne, Jeannie         15  WHACB       1:16.30  1:16.11     
               36.62       39.49                                               
  6     1199       Copland, Jane          15  EWNWN       1:16.17  1:16.86     
               36.27       40.59                                               
  7     1075       Lee, Alice             17  NSSAK       1:16.63  1:17.20     
               36.55       40.65                                               
  8     1053       Ioane, Sila            15  MTEAK       1:17.98  1:17.79     
               36.86       40.93                                               
* B-Finals
  9     1194       Johns, Nicola          14  TWAWN       1:17.98  1:18.14     
               37.01       41.13                                               
 10     1122       McGavin, Breony        16  GREBP       1:18.91  1:18.96     
               37.82       41.14                                               
 11     1013       Trendle, Michelle      19  NEPOTOT     1:19.19  1:19.50     
               37.76       41.74                                               
 12     1128       Hale, Lydia            14  RASBP       1:19.82  1:19.73     
               38.85       40.88                                               
 13     1119       Guthrie, Amy           16  MPKCO       1:21.06  1:20.66     
               38.13       42.53                                               
 14     1213       Knight, Tenille        15  QNSLD       1:19.82  1:21.05     
               38.43       42.62                                               
 15     1087       Elvery, Anna           13  ROSAK       1:21.24  1:21.31     
               38.73       42.58                                               
 16     1020       O'Donnell, Katherine   15  KWIMW       1:21.26  1:22.93     
               38.99       43.94                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  -     1166       Elers, Vanessa         15  USTHP              DQ            
               37.83       42.16                                               
 


Event 17  Men Senior  100  Free 
Sponsor: Wanganui East Swim Club            
NZ RECORD:   *  48.75 TRENT BRAY (ROSAK) 08/1998
TITLEHOLDER: !  48.75 TRENT BRAY (ROSAK) 09/1998
VISITOR:     #  50.19 CHRIS FYDLER (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1055       Sheeran, Nicholas      21  NSSAK         52.78    50.76     
               24.43       26.33                                               
  2     1057       Herring, Brad          18  NSSAK         52.14    51.36     
               25.04       26.32                                               
  3     1140       Cantley, Scott         21  ACEWK         52.33    51.87     
               25.11       26.76                                               
  4     1072       Rice, Scott            22  NSSAK         52.09    52.19     
               25.36       26.83                                               
  5     1227       Abel, Daniel           23  AQGCB         52.91    52.79     
               25.72       27.07                                               
  6     1080       Hood, Craig            17  NSSAK         52.93    53.06     
               25.79       27.27                                               
  7     1032       Davis, John            21  AQGCB         53.41    54.07     
               26.35       27.72                                               
  8     1143       Pooley, Adrian         20  ACEWK         53.42    54.11     
               26.19       27.92                                               
* B-Finals
  9     1068       Talbot-Cameron, Scott  18  NSSAK         53.72    53.06     
               26.15       26.91                                               
 10     1220       Piper, Sean            17  QNSLD         53.75    53.48     
               25.92       27.56                                               
 11     1091       Van Der Kraay, Vincent 20  ONEAK         53.75    53.53     
               25.83       27.70                                               
 12     1219       Keong, Chris           16  QNSLD         54.02    53.96     
               25.90       28.06                                               
 13     1148       Anderson, Glenn        19  USTHP         53.73    54.01     
               26.32       27.69                                               
 14     1034       Thompson, Mark         17  AQGCB         53.80    54.20     
               26.14       28.06                                               
 15     1116       Oswald, Simon          18  HPKCONZL      53.90    54.25     
               26.23       28.02                                               
 16     1050       Dunn, Blair            17  QESCB         54.41    54.38     
               26.21       28.17                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1144       Skipper, Duncan        19  ACEWK            54.44           
               25.96       28.48                                               
 18     1202       De Negri, Carlo        19  WGEWG            54.97           
               26.00       28.97                                               
 19     1136       Kean, Michael          17  MKUSL            55.35           
               26.81       28.54                                               
 20     1096       Tuck, Michael          18  ONEAK            55.62           
               26.58       29.04                                               
 21     1044       Pontin, David          16  WHACB            55.86           
               27.03       28.83                                               
 22     1172       Sharman, Graeme        17  SCAWN            55.87           
               26.54       29.33                                               
 23     1127       Clayton-Greene, Seda   16  OTUBP            55.91           
               27.31       28.60                                               
 24     1125       Burmester, Moss        18  OTUBP            55.92           
               27.00       28.92                                               
 25     1129       Dunn-Trigg, Thomas     15  RASBP            56.22           
               27.14       29.08                                               
 26     1007       Rosenberg, Paul        20  NEPOTOT          56.78           
               26.46       30.32                                               
 


Event 18  Women Senior  100  Free 
Sponsor: Ubix                               
NZ RECORD:   *  55.77 TONI JEFFS (SASWN) 02/1995
TITLEHOLDER: !  56.58 ALISON FITCH (ACEWK) 08/1998
VISITOR:     #  55.30 SUSAN O'NEILL (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1175       Jeffs, Toni            30  SCAWN         57.42    57.17     
               27.72       29.45                                               
  2     1142       Fitch, Alison          19  ACEWK         58.14    57.29     
               27.94       29.35                                               
  3     1063       Robins, Monique        15  NSSAK         58.46    57.43     
               27.74       29.69                                               
  4     1078       Workman, Jolie         18  NSSAK         58.14    57.47     
               27.91       29.56                                               
  5     1045       Jackson, Sarah         19  JASCB         57.97    58.31     
               28.36       29.95                                               
  6     1014       McCambridge, Lara      17  TAIOTOT       58.80    58.82     
               28.59       30.23                                               
  7     1100       Lee, Jennifer          16  PARAK         59.19    59.09     
               28.60       30.49                                               
  8     1082       Jenkins, Rachel        21  SNHAK         58.90  1:00.39     
               28.52       31.87                                               
* B-Finals
  9     1041       Schonwald, Deanna      19  AQGCB         59.26    57.99     
               28.20       29.79                                               
 10     1176       Robb, Sophie           17  SCAWN         59.44    59.30     
               28.40       30.90                                               
 11     1216       Killin, Anne           16  QNSLD       1:00.45    59.83     
               28.97       30.86                                               
 12     1009       Tapper, Penny          21  NEPOTOT     1:00.81  1:00.00     
               29.33       30.67                                               
 13     1098       Coster, Elizabeth      16  PARAK       1:00.88  1:00.36     
               29.63       30.73                                               
 14     1113       Bishop, Melissa        20  PARAK       1:00.69  1:00.49     
               28.88       31.61                                               
 15     1033       McCone, Kimberley      15  AQGCB       1:01.03  1:01.36     
               29.61       31.75                                               
 16     1180       Franks, Romilla        17  CAPWN       1:00.99  1:02.07     
               29.86       32.21                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 11     1052       Bui-Duyet, Diane       19  MTEAK          1:00.14           
               28.73       31.41                                               
 18     1031       Cook, Diana            16  AQGCB          1:01.04           
               29.56       31.48                                               
 19     1066       McLean, Hannah         18  NSSAK          1:01.08           
               29.67       31.41                                               
 20     1073       Tompkins, Juliet       17  NSSAK          1:01.11           
               29.35       31.76                                               
 21     1141       Donoghue, Casey        14  ACEWK          1:01.14           
               29.72       31.42                                               
 22     1076       Bernard, Natalie       14  NSSAK          1:01.21           
               30.01       31.20                                               
 23     1189       Orchard, Sheree        19  CAPWN          1:01.53           
               30.14       31.39                                               
 24     1225       Simmiss, Jennifer      12  PARAK          1:01.80           
               29.71       32.09                                               
 25     1047       Rollo, Katie           16  JASCB          1:01.81           
               30.48       31.33                                               
 26     1005       Callaghan, Dayle       19  NEPOTOT        1:01.82           
               30.11       31.71                                               
 26     1167       Poynter, Mindy         14  USTHP          1:01.82           
               31.64       30.18                                               
 28     1133       O'Connor, Johanna      16  WHKBP          1:01.85           
               29.97       31.88                                               
 29     1111       Ow, Hwei Gjin          17  PARAK          1:02.14           
               29.55       32.59                                               
 30     1026       Taite, Te Rina         16  KWIMW          1:02.37           
               29.34       33.03                                               
 31     1157       Thorpe, Miah           15  USTHP          1:02.44           
               29.84       32.60                                               
 32     1181       Keating, Aleisha       16  CAPWN          1:02.49           
               30.35       32.14                                               
 33     1028       Clayton, Shannon       13  ICEMW          1:02.51           
               29.82       32.69                                               
 34     1088       Rosenberg, Ella        17  ROSAK          1:02.70           
               29.95       32.75                                               
 35     1162       Bicknell, Shelley      16  USTHP          1:03.18           
               30.71       32.47                                               
 36     1060       Collard, Caroline      15  NSSAK          1:03.44           
               30.23       33.21                                               
 37     1215       McMahon, Kassie        17  QNSLD          1:03.71           
               30.43       33.28                                               
 38     1213       Knight, Tenille        15  QNSLD          1:04.09           
               31.04       33.05                                               
 39     1169       Davies, Sussan         18  SCAWN          1:05.16           
               31.45       33.71                                               
 40     1043       Stoddart, Lydia        15  WHACB          1:06.37           
               31.18       35.19                                               
 


Event 19  Men Senior  400  IM
Sponsor: Harvey RoundMotors Ltd             
NZ RECORD:   * 4:17.36 DEAN KENT (NSSAK) 08/1998
TITLEHOLDER: ! 4:17.36 DEAN KENT (NSSAK) 08/1998
VISITOR:     # 4:10.79 MATT DUNN (AUST) 06/1995
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1074       Kent, Dean             20  NSSAK       4:25.18  4:16.19*    
               28.63       31.80       32.47       32.01                       
               35.42       36.05       30.63       29.18                       
  2     1198       Young, Sebastian       17  MSCWN       4:33.73  4:26.67     
               29.96       34.20       33.63       33.48                       
               36.95       37.83       30.81       29.81                       
  3     1197       Morton, Todd           17  MSCWN       4:33.42  4:29.21     
               28.42       32.32       34.02       33.49                       
               39.13       39.52       31.78       30.53                       
  4     1092       Van Der Kraay, Anthony 18  ONEAK       4:36.26  4:32.66     
               28.85       32.83       33.14       33.04                       
               38.98       39.78       33.41       32.63                       
  5     1012       Lim, Steven            18  NEPOTOT     4:34.18  4:33.93     
               29.84       31.42       34.09       34.09                       
               41.19       41.08       31.62       30.60                       
  6     1011       Dodds, Matthew         18  NEPOTOT     4:35.85  4:34.25     
               30.21       34.61       36.76       37.14                       
               35.61       38.71       31.40       29.81                       
  7     1086       Hawke, Richard         15  ROSAK       4:37.36  4:35.66     
               30.82       34.61       34.49       33.78                       
               39.53       40.00       31.93       30.50                       
  -     1206       Sage, Michael          18  QNSLD       4:31.11      DQ      
               28.44       32.06       32.61       32.65                       
               38.51       38.65       30.73       29.74                       
* B-Finals
  9     1153       Martin, Matt           20  USTHP       4:41.14  4:35.87     
               31.13       33.93       34.65       35.15                       
               39.21       40.51       31.05       30.24                       
 10     1182       Macdonald, Thomas      16  CAPWN       4:45.20  4:39.86     
               29.63       34.56       34.63       35.46                       
               41.07       42.24       31.94       30.33                       
 11     1070       Hotchin, Chris         14  NSSAK       4:46.03  4:42.00     
               29.12       33.40       36.55       35.65                       
               41.78       41.64       32.46       31.40                       
 12     1062       Sheeran, Oliver        15  NSSAK       4:46.19  4:42.29     
               30.12       33.84       37.65       36.73                       
               41.42       42.22       30.36       29.95                       
 13     1017       Eagar, Jared           22  KWIMW       4:43.72  4:42.98     
               30.98       35.43       35.35       35.00                       
               41.35       40.64       33.18       31.05                       
 14     1107       Trigance, Kirk         16  PARAK       4:51.12  4:49.28     
               30.03       34.51       36.46       34.70                       
               43.92       44.52       33.82       31.32                       
 15     1137       Brown, Mark            16  OCASL       4:51.22  4:53.54     
               30.92       35.47       37.86       36.78                       
               42.54       43.01       34.16       32.80                       
 16     1049       Gordon, Carl           26  NBECB       4:39.47  5:01.57     
               32.89       34.49       40.78       39.75                       
               43.54       42.69       34.32       33.11                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 15     1048       Sharplin, Paul         20  JASCB          4:48.89           
               31.25       36.12       39.39       37.70                       
               39.10       38.60       34.38       32.35                       
 18     1178       Foote, Cameron         16  CAPWN          4:52.65           
               30.73       34.54       36.73       36.43                       
               43.99       43.49       33.87       32.87                       
 19     1138       Hayes, Daniel          15  OCASL          4:54.81           
               30.54       35.55       36.20       34.84                       
               43.85       44.63       35.01       34.19                       
 20     1159       Baty, Graeme           15  USTHP          4:57.15           
               32.88       35.56       37.25       37.17                       
               43.31       43.45       33.73       33.80                       
 21     1201       McDonnell, Torrey      15  SNHAK          4:57.59           
               32.82       36.88       38.96       38.90                       
               41.30       41.97       33.49       33.27                       
 22     1131       Stewart, Craig         16  TPOBP          4:58.25           
               32.25       38.99       34.99       35.39                       
               45.05       44.08       34.24       33.26                       
 23     1115       Crouch, Aidan          17  HPKCONZL       4:58.80           
               31.89       36.42       40.12       38.62                       
               41.82       42.56       34.26       33.11                       
 24     1121       Wright, Jeremy         17  NPATRTR        5:02.69           
               31.08       36.20       38.48       39.11                       
               44.93       45.51       34.37       33.01                       
 25     1104       Leona, Jordan          15  PARAK          5:02.78           
               31.14       36.97       39.60       40.18                       
               41.29       43.89       35.46       34.25                       
 26     1114       Richards, David        16  HPKCONZL       5:03.70           
               30.26       36.31       38.70       37.02                       
               47.66       44.07       35.21       34.47                       
  -     1188       Hope, Shane            20  CAPWN              DQ            
               29.94       34.58       37.03       36.90                       
               42.14       30.59       11.32     1:06.14                       
 


Event 20  Women Senior  400  IM
Sponsor: Affco NZ Ltd                       
NZ RECORD:   * 4:36.84 ANNA WILSON (NEPOT) 02/1995
TITLEHOLDER: ! 4:45.93 HELEN NORFOLK (AQGCB) 08/1998
VISITOR:     # 4:40.20 HAYLEY LEWIS (AUST) 07/199 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1037       Norfolk, Helen         18  AQGCB       4:57.39  4:44.29!    
               31.02       34.39       35.77       34.87                       
               41.13       41.30       33.35       32.46                       
  2     1006       Van Welie, Elizabeth   19  NEPOTOT     5:00.62  4:48.89     
               30.81       34.12       36.69       36.37                       
               40.80       42.26       34.22       33.62                       
  3     1103       Thompson, Carissa      14  PARAK       4:58.12  4:54.03     
               32.51       36.35       37.03       36.60                       
               42.80       42.27       34.42       32.05                       
  4     1177       Fancy, Andrea          18  CAPWN       5:01.08  4:54.82     
               33.06       37.36       37.28       38.29                       
               40.97       41.50       33.42       32.94                       
  5     1142       Fitch, Alison          19  ACEWK       5:01.30  5:01.50     
               32.08       36.36       39.90       38.46                       
               43.47       43.22       34.69       33.32                       
  6     1112       Ow, Ying Jie           15  PARAK       5:09.01  5:07.22     
               33.86       38.83       38.59       37.85                       
               45.33       45.12       34.29       33.35                       
  7     1075       Lee, Alice             17  NSSAK       5:06.93  5:07.92     
               32.96       37.30       38.63       40.05                       
               44.04       44.46       35.49       34.99                       
  8     1122       McGavin, Breony        16  GREBP       5:11.52  5:10.22     
               33.70       39.21       39.23       38.51                       
               43.87       43.81       36.02       35.87                       
* B-Finals
  9     1139       Sutherland, Nicola     15  OCASL       5:13.53  5:06.00     
               33.13       37.84       37.38       37.21                       
               46.66       45.20       34.20       34.38                       
 10     1019       McCrae, Fiona          15  KWIMW       5:11.61  5:09.90     
               32.88       37.59       39.11       38.02                       
               46.01       45.95       35.56       34.78                       
 11     1081       Brookes-Peterson, Kate 15  SNHAK       5:12.50  5:10.76     
               34.38       37.82       38.32       39.70                       
               45.43       46.57       34.11       34.43                       
 12     1124       Ryder, Keryn           17  GREBP       5:12.85  5:13.87     
               33.82       36.04       38.46       37.32                       
               47.71       49.04       36.37       35.11                       
 13     1110       Nesbitt, Rebecca       15  PARAK       5:15.46  5:15.33     
               34.71       40.48       38.90       38.06                       
               47.37       46.48       34.78       34.55                       
 14     1024       Wolland, Sophie        16  KWIMW       5:15.75  5:19.94     
               33.30       37.23       41.54       41.15                       
               48.16       47.41       36.25       34.90                       
 15     1152       Martin, Emma           19  USTHP       5:15.74  5:20.04     
               33.68       39.01       38.99       37.87                       
               49.70       49.57       36.01       35.21                       
  -     1204       Tait, Karen            16  ASHED       5:14.09      DQ      
               34.05       39.89       36.99       38.27                       
               45.58       47.32       36.27       34.24                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1163       Davis, Hayley          16  USTHP          5:16.68           
               33.94       39.07       40.23       39.39                       
               46.76       46.39       36.66       34.24                       
 18     1100       Lee, Jennifer          16  PARAK          5:17.90           
               34.65       38.46       41.02       40.23                       
               45.39       45.12       36.62       36.41                       
 19     1126       Clark, Frances         15  OTUBP          5:19.08           
               33.85       39.47       41.66       40.65                       
               46.65       46.46       35.89       34.45                       
 20     1108       Wood, Jillian          13  PARAK          5:21.90           
               34.50       39.95       40.74       38.80                       
               46.92       48.08       37.28       35.63                       
 21     1099       Kumar, Priyanka        14  PARAK          5:23.74           
               36.02       39.26       40.32       39.42                       
               49.91       47.68       35.87       35.26                       
 22     1156       Paley, Christy         15  USTHP          5:24.94           
               34.90       38.87       40.27       39.56                       
               50.05       49.36       36.27       35.66                       
 23     1193       Fraser, Clare          15  CAPWN          5:25.91           
               36.06       43.35       40.13       40.64                       
               47.49       46.91       36.35       34.98                       
 24     1151       Skrine, Katie          14  USTHP          5:26.45           
               36.12       43.05       40.21       39.83                       
               45.99       45.63       38.52       37.10                       
 25     1022       Sutton, Amy            14  KWIMW          5:26.68           
               35.19       40.11       39.58       39.19                       
               48.87       48.96       38.59       36.19                       
 26     1109       Jackson, Brooke        12  PARAK          5:26.81           
               35.01       39.77       41.13       42.01                       
               45.55       47.05       40.03       36.26                       
 27     1105       Swaving, Hayley        13  PARAK          5:30.22           
               35.28       40.58       40.95       40.42                       
               48.37       49.32       38.22       37.08                       
 28     1036       McLean, Kelly          16  AQGCB          5:30.96           
               34.76       38.97       42.85       42.16                       
               47.32       47.97       39.09       37.84                       
 29     1196       Dunne, Lucy            14  MSCWN          5:35.72           
               34.36       40.05       41.93       43.19                       
               49.18       51.04       37.60       38.37                       
  -     1164       Dine, Sonya            16  USTHP              DQ            
               33.86       39.19       38.76       39.18                       
               46.83       47.18       37.61       38.95                       
  -     1212       McClymont, Megan       18  QNSLD              DQ            
               35.98       39.70       38.72       39.35                       
               44.94       45.33       36.48       36.20                       
  -     1192       Coulter, Rachel        16  CAPWN              DQ            
               33.34       38.70       40.11       38.76                       
               50.35       51.22       37.98       37.47                       
 


Event 21  Men Senior  800  R-Free 
Sponsor: Mac-Ell Maintenance Electrical Ltd 
NZ RECORD:   * 7:26.81 STANDARD  
TITLEHOLDER: ! 7:33.30 AUCKLAND 08/1998
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3019       Auckland A                 AK             7:23.63*          
 Sheeran, N.-21     Ferguson, S.-19    Hood, Craig-17     Kent, Dean-20        
      26.07              27.88              28.13              28.31           
      24.85              27.77              29.03              29.72           
      25.94              28.20              28.66              28.69           
      25.62              28.23              28.73              27.80           
  2     3001       Otago A                    OT   OT        7:43.56           
 Loader, Danyon-24  Rosenberg, Paul-20 Dodds, Matthew-18  Duncan, J.-17        
      26.89              29.01              29.89              30.09           
      27.02              30.19              30.08              29.87           
      26.80              28.96              30.38              29.61           
      25.48              29.21              30.22              29.86           
  3     3055       QUEENSLAND A               QNSLD          7:47.52           
 Peaper, Tim-17     Libor, Patrick-16  Keong, Chris-16    Sage, Michael-18     
      26.80              29.45              30.02              30.03           
      26.79              30.55              32.26              31.56           
      26.60              30.04              31.12              30.53           
      25.69              28.68              29.21              28.19           
  4     3013       CANTERBURY SWIM TEAM       CANT           7:55.52           
 Davis, John-21     Pontin, David-16   Shepherd, Scott-17 Abel, Daniel-23      
      27.90              30.58              32.35              31.76           
      26.35              29.95              30.76              30.58           
      26.62              30.13              31.77              31.96           
      26.49              29.41              29.37              29.54           
  5     3020       Auckland B                 AK             7:56.84           
 Gibson, Cameron-17 Stringfield, S.-16 Leona, Jordan-15   VAN DER KRAAY  -15   
      27.02              29.47              30.58              30.31           
      26.30              29.72              30.59              29.63           
      27.37              30.47              32.22              31.87           
      26.85              30.81              32.06              31.57           
  6     3033       HB/PB                      HB/PB          7:59.47           
 Anderson, Glenn-19 Muir, Mark-20      Sutton, Matt-16    Martin, Matt-20      
      28.07              29.62              30.30              29.40           
      27.77              30.82              31.67              30.92           
      27.98              31.46              32.37              32.39           
      27.42              29.44              29.95              29.89           
  7     3010       MANAWATU RELAY TEAM        MANMW          8:02.38           
 Eagar, Jared-22    Hay, Torin-19      Wolland, Hamish-20 Clark, Luke-18       
      28.36              30.70              31.68              31.34           
      27.07              30.16              31.32              30.92           
      27.95              30.56              30.80              30.14           
      26.88              30.41              32.05              32.04           
  8     3047       WELLINGTON I               WGTN           8:04.20           
 Young, S.-17       Macdonald, T.-16   Foote, Cameron-16  Morton, Todd-17      
      28.71              30.88              31.76              30.26           
      27.25              29.94              30.87              30.74           
      27.84              31.08              31.67              31.65           
      27.64              30.74              31.65              31.52           
  9     3061       QUEENSLAND B               QNSLD          8:07.44           
 Piper, Sean-17     Fawcett, Scott-18  Bowden, Damian-25  Robertson, Drew-14   
      28.29              30.26              31.63              32.39           
      27.02              30.43              30.97              30.65           
      27.25              30.72              32.09              32.23           
      28.00              30.80              32.33              32.38           
 10     3048       WELLINGTON J               WGTN           8:12.67           
 Brown, Jarrod-19   HARTLEY-SMITH  -18 Courtney, J.-17    Voss, Robert-16      
      27.55              30.71              32.08              31.47           
      28.19              31.79              31.76              30.84           
      28.19              31.39              32.91              32.35           
      26.83              31.45              32.69              32.47           
 11     3062       QUEENSLAND C               QNSLD          8:43.29           
 Beynon, Ryan-14    Roberts, Corey-16  Lutton, N.-15      Blackborrow, D.-15   
      28.59              32.07              33.67              34.65           
      29.20              34.19              37.14              37.51           
      28.90              32.35              33.51              31.84           
      28.17              34.41              33.88              33.21           
 


Event 22  Women Senior  800  R-Free 
Sponsor: Star FM                            
NZ RECORD:   * 8:22.62 STANDARD  
TITLEHOLDER: ! 8:23.18 CANTERBURY 08/1998
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3014       CANTERBURY SWIM TEAM       CANT           8:20.74*          
 Schonwald, D.-19   Jackson, Sarah-19  Allan, Megan-17    Norfolk, Helen-18    
      28.86              31.46              31.87              32.19           
      28.90              31.70              32.48              33.04           
      28.56              31.75              32.89              32.90           
      29.03              32.04              31.81              31.26           
  2     3002       Otago A                    OT   OT        8:35.90           
 McCambridge, L.-17 Tapper, Penny-21   Callaghan, D.-19   Van Welie, E.-19     
      30.55              32.97              33.13              32.46           
      29.45              32.07              32.71              32.14           
      28.77              31.65              33.81              34.09           
      30.26              33.53              34.33              33.98           
  3     3039       WELLINGTON A               WGTN           8:42.67           
 Robb, Sophie-17    Robertson, Amy-21  Fancy, Andrea-18   Keating, A.-16       
      30.01              32.54              33.86              33.26           
      30.03              33.03              34.42              34.41           
      30.21              33.69              33.62              32.95           
      29.88              33.62              34.12              33.02           
  4     3021       Auckland C                 AK             8:44.22           
 Lee, Jennifer-16   Ow, Ying Jie-15    Ingram, Melissa-14 Nesbitt, R.-15       
      30.23              32.53              33.79              33.01           
      30.17              32.95              33.92              32.72           
      29.95              34.18              35.31              33.91           
      30.08              33.30              34.82              33.35           
  5     3067       QUEENSLAND A               QNSLD          8:48.04           
 Peaper, Amanda-14  McClymont, M.-18   McMahon, Kassie-17 Killin, Anne-16      
      31.08              33.10              34.67              34.24           
      18.26              43.81              34.28              15.97           
      48.27              34.91              36.77              35.82           
      28.40              31.69              33.26              33.51           
  6     3034       HB/PB                      HB/PB          8:48.78           
 Lawrence, Erin-13  Anderson, R.-25    Martin, Emma-19    Davis, Hayley-16     
      30.16              33.48              35.08              33.82           
      29.80              32.98              34.58              34.43           
      29.88              33.88              35.86              34.80           
      30.00              32.64              33.84              33.55           
  7     3007       MANAWATU RELAY TEAM        MANMW          9:02.16           
 Wolland, Sophie-16 Clayton, S.-13     Taite, Te Rina-16  McCrae, Fiona-15     
      31.33              34.10              35.48              34.17           
      30.03              34.35              35.23              35.36           
      29.45              35.48              37.05              35.51           
      30.77              34.15              35.14              34.56           
 


Event 23  Men Senior  200  Back 
Sponsor: R P London Apparel                 
NZ RECORD:   * 1:57.44 CRAIG FORD (AK) 09/1993
TITLEHOLDER: ! 1:59.97 JON WINTER (CAPWN) 08/1998
VISITOR:     # 1:58.84 ADRIAN RADLEY (AUST) 06/1995
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1068       Talbot-Cameron, Scott  18  NSSAK       2:03.98  1:59.10!    
               28.91       30.16       30.23       29.80                       
  2     1206       Sage, Michael          18  QNSLD       2:05.69  2:02.74     
               29.39       31.59       31.16       30.60                       
  3     1209       Peaper, Tim            17  QNSLD       2:06.17  2:02.99     
               29.58       31.24       31.11       31.06                       
  4     1018       Hay, Torin             19  KWIMW       2:05.59  2:03.90     
               29.63       31.11       31.75       31.41                       
  5     1092       Van Der Kraay, Anthony 18  ONEAK       2:06.48  2:04.43     
               29.58       31.73       32.02       31.10                       
  6     1065       Gibson, Cameron        17  NSSAK       2:07.20  2:04.73     
               29.95       31.98       31.77       31.03                       
  7     1058       Stephens, Saul         17  NSSAK       2:06.31  2:05.11     
               29.72       32.29       32.38       30.72                       
  8     1012       Lim, Steven            18  NEPOTOT     2:05.70  2:05.39     
               30.00       31.97       31.85       31.57                       
* B-Finals
  9     1102       Stringfield, Sam       16  PARAK       2:08.00  2:06.57     
               30.39       32.32       32.55       31.31                       
 10     1095       Farac, Zoran           19  ONEAK       2:10.72  2:08.38     
               30.77       32.69       32.20       32.72                       
 11     1086       Hawke, Richard         15  ROSAK       2:10.68  2:09.79     
               31.95       32.48       33.06       32.30                       
 12     1148       Anderson, Glenn        19  USTHP       2:11.45  2:10.40     
               32.12       33.42       33.00       31.86                       
 13     1187       Hartley-Smith, Travers 18  CAPWN       2:11.36  2:10.47     
               31.67       33.09       32.96       32.75                       
 14     1127       Clayton-Greene, Seda   16  OTUBP       2:10.79  2:10.62     
               31.54       33.83       32.47       32.78                       
 15     1138       Hayes, Daniel          15  OCASL       2:13.73  2:11.60     
               31.36       33.23       33.92       33.09                       
 16     1131       Stewart, Craig         16  TPOBP       2:13.79  2:13.58     
               31.95       33.95       34.27       33.41                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1144       Skipper, Duncan        19  ACEWK          2:13.88           
               31.59       33.66       34.10       34.53                       
 18     1205       Fawcett, Scott         18  QNSLD          2:13.93           
               30.76       34.23       34.24       34.70                       
 19     1191       Courtney, Jarred       17  CAPWN          2:14.14           
               32.31       33.66       34.33       33.84                       
 20     1069       Saunders, Matthew      18  NSSAK          2:15.02           
               31.50       33.98       34.80       34.74                       
 21     1210       Blackborrow, Daniel    15  QNSLD          2:15.17           
               31.39       34.21       34.19       35.38                       
 22     1114       Richards, David        16  HPKCONZL       2:16.73           
               31.67       34.23       35.58       35.25                       
 23     1223       Hofmann, Simon         17  PARAK          2:18.35           
               31.49       34.76       36.41       35.69                       
 24     1159       Baty, Graeme           15  USTHP          2:21.94           
               33.17       35.33       36.70       36.74                       
 


Event 24  Women Senior  800  Free 
Sponsor: Sports City Gonville Swim Club     
NZ RECORD:   * 8:24.78 PHILLIPPA LANGRELL (WHACB) 02/1992
TITLEHOLDER: ! 8:48.01 DEANNA SCHONWALD AQGCB) 08/1998
VISITOR:     # 8:26.74 HAYLEY LEWIS (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1041       Schonwald, Deanna      19  AQGCB          8:50.63           
               31.56       33.79       34.17       34.26                       
               33.95       34.24       33.45       33.31                       
               33.30       33.10       33.03       33.20                       
               33.08       32.59       32.06       31.54                       
  2     1030       Allan, Megan           17  AQGCB          8:53.23           
               31.13       33.24       33.27       33.32                       
               33.43       33.53       33.56       33.74                       
               33.53       33.64       33.67       33.80                       
               34.05       33.73       33.22       32.37                       
  3     1141       Donoghue, Casey        14  ACEWK          9:04.87           
               30.77       33.25       33.64       33.95                       
               34.31       34.51       34.75       34.81                       
               34.67       34.52       34.55       34.85                       
               34.40       34.73       34.50       32.66                       
  4     1035       Truscott, Mia          16  AQGCB          9:07.23           
               32.23       34.31       34.25       34.55                       
               34.39       34.36       34.19       34.18                       
               34.42       34.49       34.34       34.13                       
               34.24       34.71       34.45       33.99                       
  5     1009       Tapper, Penny          21  NEPOTOT        9:10.61           
               31.42       33.63       33.91       34.35                       
               34.60       34.73       34.65       34.99                       
               34.92       35.04       35.13       34.85                       
               35.11       34.95       34.67       33.66                       
  6     1190       Robertson, Amy         21  CAPWN          9:10.74           
               32.28       34.49       35.09       35.14                       
               34.75       34.91       34.87       34.67                       
               34.38       34.43       34.78       34.52                       
               34.49       34.47       34.65       32.82                       
  7     1110       Nesbitt, Rebecca       15  PARAK          9:14.45           
               31.79       33.88       34.28       34.57                       
               34.71       34.72       34.98       34.72                       
               35.13       35.29       35.60       34.82                       
               35.57       35.42       35.41       33.56                       
  8     1060       Collard, Caroline      15  NSSAK          9:16.07           
               32.40       34.84       35.08       34.73                       
               34.96       34.66       34.68       35.02                       
               35.25       35.37       35.47       35.23                       
               35.04       34.91       35.01       33.42                       
  9     1081       Brookes-Peterson, Kate 15  SNHAK          9:17.35           
               32.38       34.86       34.78       34.84                       
               34.64       34.96       34.93       34.99                       
               35.05       34.96       35.40       35.47                       
               35.43       34.90       35.43       34.33                       
 10     1181       Keating, Aleisha       16  CAPWN          9:17.49           
               31.46       34.26       34.79       35.20                       
               35.45       35.67       35.59       35.15                       
               34.93       35.25       35.40       35.36                       
               34.93       35.05       35.26       33.74                       
 11     1152       Martin, Emma           19  USTHP          9:17.57           
               32.06       34.57       35.27       35.31                       
               35.15       35.43       34.97       35.21                       
               35.08       35.61       35.04       35.32                       
               35.14       35.21       34.73       33.47                       
 12     1076       Bernard, Natalie       14  NSSAK          9:19.20           
               32.30       34.71       35.22       35.40                       
               35.01       34.90       35.34       35.47                       
               35.54       34.81       35.35       35.33                       
               35.12       35.49       35.17       34.04                       
 13     1133       O'Connor, Johanna      16  WHKBP          9:22.03           
               31.60       35.13       35.83       36.14                       
               35.79       35.69       35.31       35.33                       
               35.16       35.32       35.50       35.17                       
               35.42       35.40       35.50       33.74                       
 14     1112       Ow, Ying Jie           15  PARAK          9:25.70           
               31.72       34.02       35.13       35.52                       
               36.05       36.26       36.06       35.98                       
               35.88       35.95       35.81       35.67                       
               35.78       35.65       35.90       34.32                       
 15     1126       Clark, Frances         15  OTUBP          9:31.19           
               32.95       34.76       35.78       36.02                       
               35.74       35.89       36.38       36.36                       
               35.69       36.05       36.30       36.50                       
               36.20       36.08       35.67       34.82                       
 16     1162       Bicknell, Shelley      16  USTHP          9:32.51           
               31.86       34.66       36.11       36.01                       
               36.31       36.70       36.29       36.25                       
               36.59       36.05       36.86       36.67                       
               36.01       36.32       36.22       33.60                       
 17     1047       Rollo, Katie           16  JASCB          9:32.62           
               32.00       34.69       35.19       36.02                       
               35.90       36.40       36.31       36.63                       
               36.80       36.96       36.73       37.05                       
               36.31       36.25       35.88       33.50                       
 18     1203       Hird, Karen            19  SCGWG          9:34.57           
               32.55       35.16       35.27       35.24                       
               35.76       36.23       35.95       36.32                       
               36.40       36.15       36.71       36.67                       
               36.70       36.78       36.48       36.20                       
 19     1160       Jackman, Nicola        17  USTHP          9:34.62           
               32.62       35.39       36.11       36.05                       
               36.08       36.92       35.16       36.03                       
               34.76       36.92       36.67       37.17                       
               37.11       37.24       36.80       33.59                       
 20     1003       Foster, Jonelle        19  NEPOTOT        9:35.55           
               33.29       35.01       35.51       35.72                       
               35.96       36.24       36.51       36.47                       
               36.11       36.35       37.12       37.68                       
               34.85       35.89       37.10       35.74                       
 21     1039       Stevenson, Kate        16  AQGCB          9:35.58           
               32.34       35.86       35.81       35.90                       
               35.77       35.86       35.90       36.58                       
               35.99       36.84       37.03       36.92                       
               36.59       36.89       36.62       34.68                       
 22     1193       Fraser, Clare          15  CAPWN          9:37.22           
               33.11       34.95       35.58       35.91                       
               36.06       36.11       35.95       36.33                       
               36.30       36.76       36.49       36.90                       
               36.98       37.01       36.92       35.86                       
 23     1108       Wood, Jillian          13  PARAK          9:42.44           
               32.28       35.31       36.17       36.34                       
               36.63       36.63       36.65       37.10                       
               37.53       37.38       37.14       37.63                       
               37.01       37.48       36.48       34.68                       
 24     1185       Trendle, Deborah       17  CAPWN          9:42.65           
               32.55       35.54       35.79       36.08                       
               36.08       36.57       36.90       36.89                       
               36.77       37.45       37.16       37.36                       
               37.40       37.49       37.40       35.22                       
 25     1117       Erasmus, Jean          16  HPKCONZL       9:43.99           
               32.67       35.36       35.94       36.16                       
               36.45       36.51       36.76       36.99                       
               37.15       37.19       37.18       37.10                       
               36.93       37.48       37.62       36.50                       
 26     1226       Graham, Karryn         16  CAPWN          9:45.38           
               33.62       36.21       36.82       36.67                       
               37.31       37.65                 4:52.90                       
               36.94       37.10       36.91       36.51                       
               36.73       36.42     1:11.87                                   
 27     1099       Kumar, Priyanka        14  PARAK          9:49.48           
               33.29       35.59       36.61       36.76                       
               37.04       37.08       37.42       37.41                       
               37.39       37.75       37.42       37.87                       
               37.34       37.84       37.15       35.52                       
 28     1043       Stoddart, Lydia        15  WHACB          9:52.05           
               35.01       37.56       36.74       37.25                       
               37.13       36.66       36.63       36.95                       
               37.64       37.24       37.71       37.35                       
               37.62       37.11       37.33       36.12                       
 29     1171       Hudson, Lauren         16  SCAWN          9:52.75           
               32.86       35.51       36.98       37.34                       
               37.75       37.37       37.36       37.65                       
               37.87       37.54       37.57       37.77                       
               37.56       37.48       37.65       36.49                       
 30     1105       Swaving, Hayley        13  PARAK         10:12.03           
               33.85       37.73       38.11       38.19                       
               38.83       38.82       38.94       38.75                       
               37.39       38.45       38.37       38.99                       
               39.08       39.42       38.92       38.19                       
 


Event 25  Men Senior  1500  Free 
Sponsor: Devon Homes                        
NZ RECORD:   * 14:54.38 DANYON LOADER (ZENOT) 02/1992
TITLEHOLDER: ! 15:13.25 DANIEL BUDGEON (QLD) 08/1998
VISITOR:     # 14:26.52 KIERAN PERKINS (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1153       Martin, Matt           20  USTHP         15:34.84           
               29.08       31.35       31.73       31.65                       
               31.87       31.57       31.57       31.75                       
               31.66       31.68       31.60       31.63                       
               31.62       31.58       31.69       31.51                       
               31.03       30.99       31.08       30.85                       
               30.86       30.67       30.82       30.97                       
               30.97       30.99       30.85       30.63                       
               30.51       30.08                                               
  2     1010       Duncan, Jonathan       17  NEPOTOT       15:40.37           
               29.30       31.70       31.54       31.73                       
               31.52       31.73       31.57       31.69                       
               31.68       31.57       31.62       31.50                       
               31.51       31.71       31.88       31.98                       
               31.45       31.19       31.44       31.48                       
               31.27       31.42       30.13       30.94                       
               31.04       31.33       30.79       31.55                       
               31.24       30.87                                               
  3     1049       Gordon, Carl           26  NBECB         15:51.51           
               29.19       31.29       31.62       31.74                       
               31.69       31.83       31.62       31.82                       
               31.68       31.74       31.77       31.70                       
               31.79       31.81       31.72       31.84                       
               31.85       31.93       31.91       31.91                       
               32.02       32.13       32.19       32.01                       
               32.40       32.61       32.34       32.29                       
               31.31       29.76                                               
  4     1198       Young, Sebastian       17  MSCWN         15:51.87           
               29.74       31.61       31.75       31.59                       
               31.25       31.75       31.67       31.84                       
               31.85       31.78       31.72       31.61                       
               31.85       31.92       32.32       31.93                       
               32.16       32.19       32.30       32.17                       
               32.50       32.64       32.72       32.47                       
               32.31       31.50       31.40       31.26                       
               31.32       28.75                                               
  5     1011       Dodds, Matthew         18  NEPOTOT       16:01.15           
               29.33       31.60       31.65       32.07                       
               31.82       31.85       31.81       31.84                       
               31.96       32.19       31.85       32.00                       
               32.12       32.14       31.99       32.18                       
               32.08       32.22       32.42       32.51                       
               32.47       32.33       32.72       32.18                       
               32.42       32.54       32.78       32.73                       
               32.34       31.01                                               
  6     1197       Morton, Todd           17  MSCWN         16:15.34           
               29.09       31.43       32.04       32.01                       
               31.84       32.08       31.87       32.33                       
               32.50       32.57       32.39       32.56                       
               32.56       32.59       33.05       33.06                       
               32.88       32.75       32.96       32.97                       
               32.87       33.10       33.04       33.23                       
               33.14       32.97       32.80       32.96                       
               33.28       32.42                                               
  7     1182       Macdonald, Thomas      16  CAPWN         16:16.54           
               30.20       32.96       33.10       33.12                       
               32.69       32.49       32.11       31.92                       
               32.60       32.44       32.29       32.28                       
               33.15       32.76       32.30       32.56                       
               32.47       32.67       32.80       33.40                       
               32.54       33.04       33.11       32.65                       
               33.10       33.17       31.76       33.15                       
               33.59       30.12                                               
  8     1038       Shepherd, Scott        17  AQGCB         16:22.20           
               30.40       32.39       33.27       32.84                       
               33.26       33.06       32.55       32.80                       
               33.24       33.38       32.66       33.38                       
               33.15       33.22       32.75       33.49                       
               33.14       32.72       33.43       32.07                       
               32.37       32.29       32.43       32.16                       
               32.14       32.54       32.99       33.59                       
               32.56       31.93                                               
  9     1023       Wolland, Hamish        20  KWIMW         16:41.62           
               29.55       32.06       32.32       32.58                       
               32.82       32.93       33.26       33.12                       
               33.36       33.58       33.43       33.97                       
               33.85       33.61       34.12       34.17                       
               33.75       34.00       34.25       34.11                       
               33.18       34.72       34.16       33.78                       
               34.05       33.70       33.88       33.63                       
               33.17       32.51                                               
 10     1067       Mullins, Peter         13  NSSAK         16:43.04           
               30.05       32.91       33.00       33.53                       
               33.64       33.55       33.81       33.85                       
               33.89       34.03       34.17       34.17                       
               34.03       33.93       33.99       33.87                       
               33.72       33.36       33.92       33.84                       
               33.85       33.72       33.43       33.40                       
               33.58       33.46       33.09       33.07                       
               33.34       30.84                                               
 11     1121       Wright, Jeremy         17  NPATRTR       16:50.62           
               31.15       33.66       34.06       34.12                       
               33.89       33.84       34.30       33.94                       
               34.20       34.08       33.26       32.89                       
               33.16       33.16       33.80       33.96                       
               33.63       34.05       33.86       34.20                       
               33.88       33.86       34.01       33.78                       
               33.98       34.00       34.12       33.98                       
               33.67       32.13                                               
 12     1178       Foote, Cameron         16  CAPWN         16:53.15           
               30.17       33.12       33.30       33.29                       
               33.48       33.19       33.45       33.59                       
               33.74       34.03       33.40       34.01                       
               33.96       33.77       34.26       33.92                       
               34.26       34.47       34.19       34.50                       
               33.90       34.45       34.24       34.39                       
               34.59       34.22       34.34       34.42                       
               33.78       32.72                                               
 13     1070       Hotchin, Chris         14  NSSAK         16:53.57           
               30.81       33.14       33.99       33.86                       
               33.70       33.37       33.84       33.64                       
               33.80       34.03       34.03       34.05                       
               33.91       33.95       34.42       33.87                       
               34.07       34.24       34.30       34.25                       
               34.25       34.59       34.31       34.58                       
               33.52       34.49       34.26       34.39                       
               33.72       30.19                                               
 14     1137       Brown, Mark            16  OCASL         17:03.62           
               31.34       32.71       33.44       33.84                       
               33.65       33.57       33.66       33.95                       
               34.00       34.15       34.06       34.23                       
               34.20       33.89       33.92       34.48                       
               34.56       34.47       34.91       34.80                       
               35.09       34.28       34.37       34.47                       
               34.47       34.36       34.71       34.95                       
               34.73       34.36                                               
 15     1104       Leona, Jordan          15  PARAK         17:22.34           
               30.87       33.09       32.35       33.22                       
               34.31       34.19       35.70       34.20                       
               34.86       35.20       34.68       35.30                       
               35.37       34.46       34.97       35.26                       
               35.55       34.93       35.99       35.14                       
               34.36       35.63       35.68       35.70                       
               35.26       35.54       35.81       35.75                       
               34.60       34.37                                               
 


Event 26  Women Senior  100  Fly 
Sponsor: St John's Greenwood                
NZ RECORD:   * 1:01.08 DIANE BUI-DUYET (MTEAK) 08/1998
TITLEHOLDER: ! 1:01.08 DIANE BUI-DUYET (MTEAK) 08/1998
VISITOR:     # 1:00.72 SUSAN O'NEILL (AUST) 06/1995
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1052       Bui-Duyet, Diane       19  MTEAK       1:04.84  1:00.75*    
               28.88       31.87                                               
  2     1082       Jenkins, Rachel        21  SNHAK       1:04.22  1:03.03     
               29.74       33.29                                               
  3     1216       Killin, Anne           16  QNSLD       1:04.65  1:03.15     
               30.42       32.73                                               
  4     1006       Van Welie, Elizabeth   19  NEPOTOT     1:04.36  1:03.67     
               30.94       32.73                                               
  5     1098       Coster, Elizabeth      16  PARAK       1:05.34  1:04.28     
               30.61       33.67                                               
  6     1073       Tompkins, Juliet       17  NSSAK       1:05.48  1:05.03     
               30.64       34.39                                               
  7     1005       Callaghan, Dayle       19  NEPOTOT     1:05.51  1:05.22     
               30.76       34.46                                               
  8     1085       Aperahama, Bernadette  17  ROSAK       1:05.36  1:05.76     
               30.92       34.84                                               
* B-Finals
  9     1045       Jackson, Sarah         19  JASCB       1:05.97  1:04.91     
               31.01       33.90                                               
 10     1076       Bernard, Natalie       14  NSSAK       1:06.17  1:05.09     
               30.63       34.46                                               
 11     1009       Tapper, Penny          21  NEPOTOT     1:07.25  1:06.10     
               31.53       34.57                                               
 12     1175       Jeffs, Toni            30  SCAWN       1:05.65  1:06.17     
               30.70       35.47                                               
 13     1024       Wolland, Sophie        16  KWIMW       1:07.20  1:06.37     
               31.97       34.40                                               
 14     1031       Cook, Diana            16  AQGCB       1:08.18  1:07.26     
               31.82       35.44                                               
 15     1100       Lee, Jennifer          16  PARAK       1:06.96  1:07.30     
               31.43       35.87                                               
 16     1003       Foster, Jonelle        19  NEPOTOT     1:08.37  1:09.56     
               33.03       36.53                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1051       Ramsay, Megan          17  NELNM         J1:08.37           
               31.89       36.48                                               
 18     1215       McMahon, Kassie        17  QNSLD          1:08.59           
               31.98       36.61                                               
 19     1123       Braithwaite, Faye      15  GREBP          1:08.96           
               32.82       36.14                                               
 20     1213       Knight, Tenille        15  QNSLD          1:09.07           
               32.80       36.27                                               
 21     1192       Coulter, Rachel        16  CAPWN          1:09.15           
               32.59       36.56                                               
 22     1139       Sutherland, Nicola     15  OCASL          1:09.67           
               32.86       36.81                                               
 23     1019       McCrae, Fiona          15  KWIMW          1:10.07           
               32.20       37.87                                               
 24     1196       Dunne, Lucy            14  MSCWN          1:10.08           
               32.87       37.21                                               
 25     1183       McMullan, Stephanie    14  CAPWN          1:10.22           
               32.97       37.25                                               
 26     1169       Davies, Sussan         18  SCAWN          1:11.08           
               33.29       37.79                                               
 27     1111       Ow, Hwei Gjin          17  PARAK          1:11.45           
               33.39       38.06                                               
 28     1036       McLean, Kelly          16  AQGCB          1:12.16           
               33.87       38.29                                               
 29     1170       Davis, Jaime           18  SCAWN          1:12.27           
               33.72       38.55                                               
 


Event 27  Men Senior  100  Fly 
Sponsor: The National Bank of New Zealand   
NZ RECORD:   *  52.78 DANYON LOADER (ZENOT) 02/1993
TITLEHOLDER: !  53.77 JON WINTER (CAPWN) 08/1998
VISITOR:     #  55.12 ANDREW BAILDON (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1055       Sheeran, Nicholas      21  NSSAK         56.39    53.80#    
               25.33       28.47                                               
  2     1007       Rosenberg, Paul        20  NEPOTOT       58.05    57.14     
               27.22       29.92                                               
  3     1227       Abel, Daniel           23  AQGCB         58.13    57.42     
               26.88       30.54                                               
  4     1012       Lim, Steven            18  NEPOTOT       58.24    58.02     
               28.41       29.61                                               
  5     1080       Hood, Craig            17  NSSAK         58.25    58.39     
               27.85       30.54                                               
  6     1140       Cantley, Scott         21  ACEWK         58.25    58.51     
               27.53       30.98                                               
  7     1025       Clark, Luke            18  KWIMW         58.59    58.53     
               27.35       31.18                                               
  8     1001       Loader, Danyon         24  ZENOTOT       58.09    59.05     
               27.07       31.98                                               
* B-Finals
  9     1125       Burmester, Moss        18  OTUBP         58.64    57.77     
               27.04       30.73                                               
 10     1130       O'Connell, Luke        17  TPOBP         58.85    59.45     
               27.42       32.03                                               
 11     1143       Pooley, Adrian         20  ACEWK         59.96    59.48     
               27.76       31.72                                               
 12     1004       Caradus, Sam           16  NEPOTOT       59.13    59.57     
               28.14       31.43                                               
 13     1205       Fawcett, Scott         18  QNSLD         59.83    59.61     
               28.19       31.42                                               
 14     1188       Hope, Shane            20  CAPWN       1:00.42  1:00.10     
               28.43       31.67                                               
 15     1069       Saunders, Matthew      18  NSSAK       1:00.56  1:00.40     
               28.56       31.84                                               
 16     1207       Libor, Patrick         16  QNSLD         59.51  1:01.15     
               28.37       32.78                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1107       Trigance, Kirk         16  PARAK          1:00.72           
               28.67       32.05                                               
 18     1062       Sheeran, Oliver        15  NSSAK          1:00.94           
               29.01       31.93                                               
 19     1129       Dunn-Trigg, Thomas     15  RASBP          1:01.32           
               28.65       32.67                                               
 20     1184       Price, Luke            17  CAPWN          1:02.05           
             1:02.05                                                           
 21     1093       Van Der Kraay, Timothy 15  ONEAK          1:02.08           
               28.56       33.52                                               
 22     1186       Voss, Robert           16  CAPWN          1:02.09           
               28.67       33.42                                               
 23     1210       Blackborrow, Daniel    15  QNSLD          1:02.43           
               29.04       33.39                                               
 24     1138       Hayes, Daniel          15  OCASL          1:03.73           
               29.63       34.10                                               
 25     1101       Pritchard, Daniel      16  PARAK          1:04.43           
               29.34       35.09                                               
  -     1096       Tuck, Michael          18  ONEAK              DQ            
               27.89       33.68                                               
 


Event 28  Women Senior  200  Breast 
Sponsor: Avoca Hotel                        
NZ RECORD:   * 2:31.27 SARAH-JANE SHEEHY (KWIMW) 06/1998
TITLEHOLDER: ! 2:32.56 SARAH-JANE SHEEHY (KWIMW) 09/1998
VISITOR:     # 2:28.81 REBECCA BROWN (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1078       Workman, Jolie         18  NSSAK       2:36.10  2:31.72!    
               34.33       37.42       39.48       40.49                       
  2     1021       Sheehy, Sara-Jane      17  KWIMW       2:36.06  2:32.78     
               34.88       38.44       39.69       39.77                       
  3     1089       Jack, Lisa             19  ROSAK       2:38.48  2:37.36     
               35.91       40.18       39.88       41.39                       
  4     1103       Thompson, Carissa      14  PARAK       2:39.57  2:37.38     
               36.78       40.43       41.30       38.87                       
  5     1199       Copland, Jane          15  EWNWN       2:38.44  2:38.55     
               36.74       40.48       39.83       41.50                       
  6     1042       Milne, Jeannie         15  WHACB       2:40.22  2:39.64     
               37.12       40.14       40.95       41.43                       
  7     1149       Anderson, Rachael      25  USTHP       2:41.76  2:41.78     
               36.09       40.16       41.72       43.81                       
  8     1075       Lee, Alice             17  NSSAK       2:43.37  2:44.32     
               37.02       41.01       42.69       43.60                       
* B-Finals
  9     1142       Fitch, Alison          19  ACEWK       2:44.58  2:41.08     
               36.99       41.05       41.34       41.70                       
 10     1177       Fancy, Andrea          18  CAPWN       2:44.38  2:43.13     
               38.16       40.88       41.87       42.22                       
 11     1194       Johns, Nicola          14  TWAWN       2:47.38  2:45.51     
               37.42       41.98       43.19       42.92                       
 12     1122       McGavin, Breony        16  GREBP       2:48.79  2:47.46     
               38.20       42.27       43.81       43.18                       
 13     1128       Hale, Lydia            14  RASBP       2:50.20  2:48.02     
               39.40       41.89       42.98       43.75                       
 14     1166       Elers, Vanessa         15  USTHP       2:48.49  2:48.42     
               38.74       42.41       43.88       43.39                       
 15     1151       Skrine, Katie          14  USTHP       2:51.63  2:52.11     
               38.49       43.55       44.67       45.40                       
 16     1053       Ioane, Sila            15  MTEAK       2:51.74  2:53.92     
               39.11       43.28       45.14       46.39                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1020       O'Donnell, Katherine   15  KWIMW          2:52.97           
 18     1119       Guthrie, Amy           16  MPKCO          2:53.60           
 19     1087       Elvery, Anna           13  ROSAK          3:00.18           
 


Event 29  Men Senior  200  Breast 
Sponsor: Mill Liquor Save                   
NZ RECORD:   * 2:11.64 PAUL KENT (NSSAK) 09/1995
TITLEHOLDER: ! 2:14.15 PAUL; KENT (NSSAK) 09/1998
VISITOR:     # 2:11.71 PHIL ROGERS (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1074       Kent, Dean             20  NSSAK       2:19.89  2:17.62     
               31.93       35.27       35.22       35.20                       
  2     1054       Ferguson, Steven       19  NSSAK       2:23.10  2:18.81     
               32.09       35.88       35.15       35.69                       
  3     1048       Sharplin, Paul         20  JASCB       2:22.68  2:20.92     
               32.10       35.89       36.04       36.89                       
  4     1200       Brown, Jarrod          19  TSSWN       2:24.20  2:22.78     
               32.57       36.87       36.87       36.47                       
  5     1040       Davis, Tom             18  AQGCB       2:23.12  2:23.17     
               32.89       36.43       36.70       37.15                       
  6     1145       Daly, Kieran           18  ACEWK       2:24.12  2:23.71     
               32.76       36.66       36.90       37.39                       
  7     1015       Bree, Samuel           16  KWIMW       2:26.99  2:24.32     
               32.97       36.19       37.05       38.11                       
  8     1222       Bowden, Damian         25  QNSLD       2:22.22  2:26.14     
               32.51       37.39       36.21       40.03                       
* B-Finals
  9     1046       Taylor, John           18  JASCB       2:27.87  2:27.75     
               34.59       38.23       36.78       38.15                       
 10     1155       Muir, Mark             20  USTHP       2:31.76  2:27.93     
               34.18       37.94       37.60       38.21                       
 11     1027       Watkins, Kris          21  KWIMW       2:29.12  2:28.30     
               33.52       38.34       38.44       38.00                       
 12     1084       Milsom, Bryce          27  SNHAK       2:27.62  2:28.64     
               33.19       37.42       39.17       38.86                       
 13     1016       Bunker, Aaron          21  KWIMW       2:31.89  2:29.75     
               32.85       37.28       39.02       40.60                       
 14     1064       Anderson, Nick         14  NSSAK       2:31.34  2:30.55     
               34.19       37.70       39.14       39.52                       
 15     1011       Dodds, Matthew         18  NEPOTOT     2:30.42  2:31.00     
               34.64       38.06       39.78       38.52                       
 16     1008       Ware, Michael          15  NEPOTOT     2:33.91  2:33.75     
               35.53       38.55       39.96       39.71                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1146       Hsiao, Steve           15  ACEWK          2:34.34           
 18     1154       Williams, Corey        17  USTHP          2:34.60           
 19     1115       Crouch, Aidan          17  HPKCONZL       2:36.09           
 20     1179       Franks, Alexander      15  CAPWN          2:36.19           
 


Event 30  Women Senior  200  Back 
Sponsor: Avenue Motor Inn                   
NZ RECORD:   * 2:07.11 ANNA SIMCIC (NSSAK) 02/1992
TITLEHOLDER: ! 2:10.62 LYDIA LIPSCOMBE (WHACB) 08/1998
VISITOR:     # 2:10.00 NICOLE STEVENSON (AUST) 06/1995
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1037       Norfolk, Helen         18  AQGCB       2:16.06  2:13.15     
               32.39       33.66       33.95       33.15                       
  2     1097       Tanner, Nikki          19  PARAK       2:16.10  2:13.20     
               31.72       33.88       34.30       33.30                       
  3     1066       McLean, Hannah         18  NSSAK       2:15.69  2:14.50     
               31.61       33.55       34.44       34.90                       
  4     1063       Robins, Monique        15  NSSAK       2:18.34  2:15.79     
               32.26       34.50       35.01       34.02                       
  5     1135       Chapman, Kushla        17  WAVNL       2:21.54  2:17.34     
               32.77       34.19       35.16       35.22                       
  6     1216       Killin, Anne           16  QNSLD       2:20.51  2:19.48     
               32.61       35.41       35.71       35.75                       
  7     1030       Allan, Megan           17  AQGCB       2:19.81  2:21.33     
               33.21       35.50       36.17       36.45                       
  8     1098       Coster, Elizabeth      16  PARAK       2:20.09  2:22.79     
               33.44       35.77       36.67       36.91                       
* B-Finals
  9     1124       Ryder, Keryn           17  GREBP       2:21.59  2:19.60     
               33.07       35.28       35.74       35.51                       
 10     1090       Mahy, Monique          19  ROSAK       2:22.00  2:21.17     
               33.21       35.05       36.61       36.30                       
 11     1059       Couttie, Emilie        16  NSSAK       2:23.46  2:22.47     
               33.43       35.99       36.79       36.26                       
 12     1204       Tait, Karen            16  ASHED       2:23.49  2:22.78     
               34.50       36.00       36.08       36.20                       
 13     1165       Kemp, Rebecca          16  USTHP       2:23.12  2:22.98     
               33.58       36.03       37.10       36.27                       
 14     1073       Tompkins, Juliet       17  NSSAK       2:24.13  2:23.46     
               33.80       35.85       37.13       36.68                       
 15     1141       Donoghue, Casey        14  ACEWK       2:23.90  2:23.62     
               33.91       36.45       37.19       36.07                       
 16     1028       Clayton, Shannon       13  ICEMW       2:23.24  2:24.36     
               33.81       36.53       37.21       36.81                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1177       Fancy, Andrea          18  CAPWN          2:24.48           
             2:24.48                                                           
 18     1195       Kilkelly, Deborah      13  TWAWN          2:24.74           
             2:24.74                                                           
 19     1083       Ingram, Melissa        14  SNHAK          2:24.98           
             2:24.98                                                           
 20     1118       Hirai, Kumi            17  HPKCONZL       2:25.37           
             2:25.37                                                           
 21     1164       Dine, Sonya            16  USTHP          2:25.48           
             2:25.48                                                           
 22     1147       Gilbertson, Amanda     15  ACEWK          2:26.13           
             2:26.13                                                           
 23     1152       Martin, Emma           19  USTHP          2:26.25           
             2:26.25                                                           
 24     1033       McCone, Kimberley      15  AQGCB          2:26.73           
             2:26.73                                                           
 25     1112       Ow, Ying Jie           15  PARAK          2:27.10           
             2:27.10                                                           
 26     1150       Oleary, Rebecca        16  USTHP          2:27.39           
             2:27.39                                                           
 27     1139       Sutherland, Nicola     15  OCASL          2:27.46           
             2:27.46                                                           
 28     1113       Bishop, Melissa        20  PARAK          2:27.84           
             2:27.84                                                           
 29     1120       Magele, Amber          17  HLDTRTR        2:27.86           
             2:27.86                                                           
 30     1019       McCrae, Fiona          15  KWIMW          2:28.64           
             2:28.64                                                           
 31     1013       Trendle, Michelle      19  NEPOTOT        2:28.69           
             2:28.69                                                           
 32     1110       Nesbitt, Rebecca       15  PARAK          2:28.73           
             2:28.73                                                           
 33     1157       Thorpe, Miah           15  USTHP          2:29.04           
             2:29.04                                                           
 34     1163       Davis, Hayley          16  USTHP          2:29.11           
             2:29.11                                                           
 35     1022       Sutton, Amy            14  KWIMW          2:29.39           
             2:29.39                                                           
 36     1158       Lawrence, Erin         13  USTHP          2:29.70           
             2:29.70                                                           
 37     1156       Paley, Christy         15  USTHP          2:30.00           
             2:30.00                                                           
 38     1212       McClymont, Megan       18  QNSLD          2:30.06           
             2:30.06                                                           
 39     1192       Coulter, Rachel        16  CAPWN          2:30.51           
             2:30.51                                                           
 40     1081       Brookes-Peterson, Kate 15  SNHAK          2:31.03           
             2:31.03                                                           
 41     1099       Kumar, Priyanka        14  PARAK          2:31.09           
             2:31.09                                                           
 42     1108       Wood, Jillian          13  PARAK          2:32.95           
             2:32.95                                                           
 43     1122       McGavin, Breony        16  GREBP          2:33.23           
             2:33.23                                                           
 44     1214       Peaper, Amanda         14  QNSLD          2:33.94           
             2:33.94                                                           
 45     1103       Thompson, Carissa      14  PARAK          2:35.20           
             2:35.20                                                           
 46     1105       Swaving, Hayley        13  PARAK          2:35.46           
             2:35.46                                                           
 


Event 31  Women Senior  400  R-Free 
Sponsor: McDonald's Family Restaurant       
NZ RECORD:   * 3:52.47 CANTERBURY 08/1998
TITLEHOLDER: ! 3:52.47 CANTERBURY 08/1998
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3022       Auckland D                 AK             3:51.74*          
 Robins, Monique-15 Jenkins, Rachel-21 Lee, Jennifer-16   Workman, Jolie-18    
      28.00              29.82              27.99              31.00           
      28.10              30.38              27.06              29.39           
  2     3015       CANTERBURY SWIM TEAM       CANT           3:53.08           
 Jackson, Sarah-19  Norfolk, Helen-18  McCone, K.-15      Schonwald, D.-19     
      28.38              30.11              27.86              29.54           
      28.25              32.08              27.14              29.72           
  3     3041       WELLINGTON C               WGTN           3:59.18           
 Robb, Sophie-17    Franks, Romilla-17 Keating, A.-16     Jeffs, Toni-30       
      28.80              30.82              29.23              31.84           
      29.48              32.67              27.07              29.27           
  4     3003       Otago A                    OT   OT        3:59.40           
 McCambridge, L.-17 Van Welie, E.-19   Callaghan, D.-19   Tapper, Penny-21     
      28.55              30.25              29.38              31.10           
      29.05              31.91              28.34              30.82           
  5     3023       Auckland E                 AK             4:00.01           
 Bui-Duyet, D.-19   Tompkins, J.-17    Coster, E.-16      Bishop, Melissa-20   
      28.90              31.09              29.71              31.72           
      28.30              30.83              27.91              31.55           
  6     3057       QUEENSLAND A               QNSLD          4:04.63           
 Peaper, Amanda-14  McClymont, M.-18   Knight, Tenille-15 Killin, Anne-16      
      30.48              32.63              28.70              31.28           
      30.29              32.64              27.69              30.92           
  7     3035       HB/PB                      HB/PB          4:08.47           
 Anderson, R.-25    Thorpe, Miah-15    Davis, Hayley-16   Martin, Emma-19      
      29.91              32.59              29.62              33.00           
      29.88              31.70              29.38              32.39           
  8     3043       WELLINGTON E               WGTN           4:09.24           
 Copland, Jane-15   Kilkelly, D.-13    Dunne, Lucy-14     Trendle, D.-17       
      29.29              31.54              30.01              32.33           
      30.06              33.46              29.91              32.64           
  9     3008       MANAWATU RELAY TEAM        MANMW          4:12.66           
 Taite, Te Rina-16  Clayton, S.-13     McCrae, Fiona-15   Wolland, Sophie-16   
      30.12              32.86              30.19              33.78           
      30.26              32.99              30.26              32.20           
 10     3042       WELLINGTON D               WGTN           4:13.10           
 Orchard, Sheree-19 Coulter, Rachel-16 Robertson, Amy-21  Fancy, Andrea-18     
      29.88              33.13              29.36              32.69           
      30.06              32.84              31.43              33.71           
 


Event 32  Men Senior  400  R-Free 
Sponsor: Avoca Hotel                        
NZ RECORD:   * 3:20.73 AUCKLAND 04/1997
TITLEHOLDER: ! 3:20.97 AUCKLAND 08/1998
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3024       Auckland F                 AK             3:23.94           
 Sheeran, N.-21     Herring, Brad-18   Ferguson, S.-19    Rice, Scott-22       
      24.86              26.25              24.51              26.44           
      24.17              26.75              24.35              26.61           
  2     3025       Auckland G                 AK             3:28.90           
 Kent, Dean-20      Hood, Craig-17     Gibson, Cameron-17 TALBOT-CAMERON -18   
      25.38              26.59              25.17              27.08           
      25.04              27.80              24.64              27.20           
  3     3016       CANTERBURY SWIM TEAM       CANT           3:29.82           
 Abel, Daniel-23    Davis, John-21     Dunn, Blair-17     Thompson, Mark-17    
      25.90              26.99              24.67              27.16           
      25.15              27.54              24.89              27.52           
  4     3068       QUEENSLAND A               QNSLD          3:30.72           
 Piper, Sean-17     Peaper, Tim-17     Keong, Chris-16    Sage, Michael-18     
      26.34              27.29              24.89              27.77           
      25.80              27.52              24.31              26.80           
  5     3031       WAIKATO A                  WK             3:31.01           
 Cantley, Scott-21  Hsiao, Steve-15    Skipper, Duncan-19 Pooley, Adrian-20    
      25.18              26.49              25.18              29.27           
      24.64              27.51              25.08              27.66           
  6     3004       Otago A                    OT   OT        3:34.30           
 Loader, Danyon-24  Rosenberg, Paul-20 Lim, Steven-18     Duncan, J.-17        
      26.03              27.56              26.31              27.60           
      25.36              27.83              25.42              28.19           
  7     3011       MANAWATU RELAY TEAM        MANMW          3:38.37           
 Palleson, James-16 Hay, Torin-19      Eagar, Jared-22    Clark, Luke-18       
      26.33              28.66              25.54              28.30           
      26.72              28.83              25.90              28.09           
  8     3036       HB/PB                      HB/PB          3:38.82           
 Anderson, Glenn-19 Muir, Mark-20      Sutton, Matt-16    Martin, Matt-20      
      26.27              28.26              27.03              29.46           
      26.23              27.92              25.76              27.89           
  9     3049       WELLINGTON K               WGTN           3:41.29           
 Macdonald, T.-16   Young, S.-17       Brown, Jarrod-19   Morton, Todd-17      
      26.19              28.50              26.87              28.88           
      26.42              29.20              26.13              29.10           
 10     3030       BAY OF PLENTY A            BP             3:42.74           
 Burmester, Moss-18 O'Connell, Luke-17 Dunn-Trigg, T.-15  CLAYTON-GREENE -16   
      26.89              28.51              25.80              29.92           
      26.67              29.65              26.14              29.16           
 11     3050       WELLINGTON L               WGTN           3:45.41           
 Hope, Shane-20     Foote, Cameron-16  Courtney, J.-17    HARTLEY-SMITH  -18   
      27.00              28.61              26.80              29.26           
      27.20              29.82              27.25              29.47           
 12     3063       QUEENSLAND B               QNSLD          3:47.84           
 Beynon, Ryan-14    Robertson, Drew-14 Blackborrow, D.-15 Fawcett, Scott-18    
      28.39              31.39              27.58              29.60           
      26.61              30.08              25.97              28.22           
 13     3064       QUEENSLAND C               QNSLD          3:57.40           
 Lutton, N.-15      Roberts, Corey-16  Knight, Ryan-14    Libor, Patrick-16    
      27.99              29.90              28.30              31.96           
      29.44              32.15              26.96              30.70           
 


Event 33  Men Senior  50  Free 
Sponsor: Hillcrest Farms                    
NZ RECORD:   *  22.86 TRENT BRAY (AK) 08/1998
TITLEHOLDER: !  22.73 DAVID CARTER (QSLD) 08/1998
VISITOR:     #  22.55 DARREN LANGE (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1057       Herring, Brad          18  NSSAK         23.61    23.51     
  2     1220       Piper, Sean            17  QNSLD         24.15    23.82     
  3     1072       Rice, Scott            22  NSSAK         24.03    23.95     
  4     1140       Cantley, Scott         21  ACEWK         24.21    24.00     
  5     1202       De Negri, Carlo        19  WGEWG         24.63    24.49     
  6     1091       Van Der Kraay, Vincent 20  ONEAK         24.54    24.59     
  7     1219       Keong, Chris           16  QNSLD         24.51    24.74     
  8     1143       Pooley, Adrian         20  ACEWK         24.58    24.80     
* B-Finals
  9     1050       Dunn, Blair            17  QESCB         24.76    24.72     
 10     1065       Gibson, Cameron        17  NSSAK         25.15    24.91     
 11     1080       Hood, Craig            17  NSSAK         24.81    24.97     
 12     1029       Palleson, James        16  LEVMW         25.14    25.05     
 13     1034       Thompson, Mark         17  AQGCB         24.80    25.12     
 14     1116       Oswald, Simon          18  HPKCONZL      25.05    25.13     
 15     1107       Trigance, Kirk         16  PARAK         25.35    25.48     
 16     1044       Pontin, David          16  WHACB         25.33    25.78     
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  5     1206       Sage, Michael          18  QNSLD            24.27           
 18     1148       Anderson, Glenn        19  USTHP            25.38           
 18     1224       Strickland, Tane       20  ONEAK            25.38           
 20     1130       O'Connell, Luke        17  TPOBP            25.43           
 21     1144       Skipper, Duncan        19  ACEWK            25.45           
 22     1058       Stephens, Saul         17  NSSAK            25.46           
 22     1025       Clark, Luke            18  KWIMW            25.46           
 24     1007       Rosenberg, Paul        20  NEPOTOT          25.66           
 25     1096       Tuck, Michael          18  ONEAK            25.68           
 26     1172       Sharman, Graeme        17  SCAWN            26.40           
 27     1211       Lutton, Nicholas       15  QNSLD            26.65           
 28     1208       Robertson, Drew        14  QNSLD            26.66           
  -     1032       Davis, John            21  AQGCB              DQ            
 


Event 34  Women Senior  50  Free 
Sponsor: Markhams Wanganui                  
NZ RECORD:   *  25.54 TONI JEFFS (WN) 02/1992
TITLEHOLDER: !  26.05 ALISON FITCH (ACEWK) 08/1998
VISITOR:     #  25.82 SARAH RYAN (AUST) 06/1995
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1175       Jeffs, Toni            30  SCAWN         26.09    26.34     
  2     1063       Robins, Monique        15  NSSAK         26.95    26.72     
  3     1142       Fitch, Alison          19  ACEWK         26.83    26.81     
  4     1078       Workman, Jolie         18  NSSAK         27.19    26.94     
  5     1014       McCambridge, Lara      17  TAIOTOT       27.55    27.45     
  5     1113       Bishop, Melissa        20  PARAK         27.49    27.45     
  7     1176       Robb, Sophie           17  SCAWN         27.64    28.00     
  8     1082       Jenkins, Rachel        21  SNHAK         27.60    28.17     
* B-Finals
  9     1045       Jackson, Sarah         19  JASCB         27.65    27.44     
 10     1100       Lee, Jennifer          16  PARAK         27.77    27.66     
 11     1041       Schonwald, Deanna      19  AQGCB         27.66    28.04     
 12     1026       Taite, Te Rina         16  KWIMW         28.40    28.10     
 13     1111       Ow, Hwei Gjin          17  PARAK         28.24    28.28     
 14     1225       Simmiss, Jennifer      12  PARAK         28.45    28.32     
 15     1088       Rosenberg, Ella        17  ROSAK         28.20    28.48     
 16     1180       Franks, Romilla        17  CAPWN         28.43    28.52     
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1073       Tompkins, Juliet       17  NSSAK            28.48           
 18     1066       McLean, Hannah         18  NSSAK            28.56           
 19     1033       McCone, Kimberley      15  AQGCB            28.57           
 19     1189       Orchard, Sheree        19  CAPWN            28.57           
 21     1047       Rollo, Katie           16  JASCB            28.70           
 22     1060       Collard, Caroline      15  NSSAK            28.75           
 22     1076       Bernard, Natalie       14  NSSAK            28.75           
 24     1087       Elvery, Anna           13  ROSAK            28.94           
 25     1051       Ramsay, Megan          17  NELNM            28.95           
 26     1094       Woodhouse, Elizabeth   17  ONEAK            29.10           
 27     1028       Clayton, Shannon       13  ICEMW            29.30           
 28     1059       Couttie, Emilie        16  NSSAK            29.32           
 29     1167       Poynter, Mindy         14  USTHP            29.50           
 


Event 35  Men Senior  200  Fly 
Sponsor: Star FM                            
NZ RECORD:   * 1:54.21 DANYON LOADER (ZENOT) 02/1993
TITLEHOLDER: ! 1:58.39 DANYON LOADER (ZENOT) 08/1998
VISITOR:     # 2:06.91 BRAD LAMBERT (AUST) 07/1993
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1055       Sheeran, Nicholas      21  NSSAK       2:07.24  2:00.23#    
               27.57       30.66       31.07       30.93                       
  2     1074       Kent, Dean             20  NSSAK       2:05.49  2:00.94#    
               27.77       31.20       31.25       30.72                       
  3     1012       Lim, Steven            18  NEPOTOT     2:05.24  2:04.71#    
               29.10       31.35       31.86       32.40                       
  4     1125       Burmester, Moss        18  OTUBP       2:07.14  2:05.88#    
               28.81       32.21       32.22       32.64                       
  5     1004       Caradus, Sam           16  NEPOTOT     2:06.49  2:06.38#    
               28.67       32.29       32.42       33.00                       
  6     1007       Rosenberg, Paul        20  NEPOTOT     2:06.85  2:06.89#    
               28.59       32.00       33.21       33.09                       
  7     1069       Saunders, Matthew      18  NSSAK       2:11.01  2:10.10     
               29.34       32.49       33.77       34.50                       
  8     1188       Hope, Shane            20  CAPWN       2:10.96  2:11.43     
               29.92       32.94       33.86       34.71                       
* B-Finals
  9     1207       Libor, Patrick         16  QNSLD       2:13.55  2:09.73     
               29.86       33.55       33.76       32.56                       
 10     1062       Sheeran, Oliver        15  NSSAK       2:13.01  2:10.97     
               29.70       33.48       34.04       33.75                       
 11     1115       Crouch, Aidan          17  HPKCONZL    2:19.97  2:14.94     
               29.44       32.98       35.50       37.02                       
 12     1129       Dunn-Trigg, Thomas     15  RASBP       2:16.58  2:16.10     
               30.73       34.57       35.27       35.53                       
 13     1184       Price, Luke            17  CAPWN       2:19.41  2:16.16     
               29.83       34.22       35.72       36.39                       
 14     1178       Foote, Cameron         16  CAPWN       2:17.68  2:16.52     
               31.59       33.44       35.09       36.40                       
 15     1161       Sutton, Matt           16  USTHP       2:22.94  2:21.62     
               30.99       35.52       36.79       38.32                       
 16     1186       Voss, Robert           16  CAPWN       2:20.76  2:27.15     
               30.85       37.00       39.67       39.63                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 11     1198       Young, Sebastian       17  MSCWN          2:15.87           
               30.95       33.89       36.32       34.71                       
 13     1205       Fawcett, Scott         18  QNSLD          2:16.72           
               30.43       34.43       35.58       36.28                       
 19     1101       Pritchard, Daniel      16  PARAK          2:25.63           
               31.05       38.47       38.29       37.82                       
 20     1182       Macdonald, Thomas      16  CAPWN          2:26.41           
               31.87       36.95       39.17       38.42                       
 


Event 36  Women Senior  200  Fly 
Sponsor: Pfeffers Shoe Store                
NZ RECORD:   * 2:14.60 SHARON HANLEY (OT) 01/1990
TITLEHOLDER: ! 2:15.63 ELIZABETH VAN WELIE (NEPOT) 08/1998
VISITOR:     # 2:08.51 SUSAN O'NEILL (AUST) 06/1995
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1006       Van Welie, Elizabeth   19  NEPOTOT     2:17.75  2:13.68*    
               30.71       33.77       34.83       34.37                       
  2     1005       Callaghan, Dayle       19  NEPOTOT     2:20.10  2:17.27     
               31.18       34.78       35.14       36.17                       
  3     1082       Jenkins, Rachel        21  SNHAK       2:21.58  2:20.30     
               31.53       35.01       36.91       36.85                       
  4     1030       Allan, Megan           17  AQGCB       2:21.41  2:20.79     
               31.50       36.50       36.52       36.27                       
  5     1009       Tapper, Penny          21  NEPOTOT     2:22.39  2:21.11     
               32.09       35.52       36.40       37.10                       
  6     1076       Bernard, Natalie       14  NSSAK       2:22.07  2:21.78     
               31.91       36.05       36.81       37.01                       
  7     1024       Wolland, Sophie        16  KWIMW       2:23.24  2:22.13     
               32.30       36.78       36.96       36.09                       
  8     1085       Aperahama, Bernadette  17  ROSAK       2:23.88  2:22.68     
               32.81       36.04       36.41       37.42                       
* B-Finals
  9     1216       Killin, Anne           16  QNSLD       2:25.19  2:22.67     
               32.73       36.44       36.91       36.59                       
 10     1139       Sutherland, Nicola     15  OCASL       2:26.50  2:22.82     
               33.57       36.02       37.11       36.12                       
 11     1073       Tompkins, Juliet       17  NSSAK       2:27.38  2:23.83     
               31.77       36.28       37.90       37.88                       
 12     1177       Fancy, Andrea          18  CAPWN       2:25.81  2:24.01     
               33.90       36.17       36.64       37.30                       
 13     1003       Foster, Jonelle        19  NEPOTOT     2:23.92  2:25.33     
               33.51       36.80       37.29       37.73                       
 14     1031       Cook, Diana            16  AQGCB       2:27.67  2:26.84     
               32.55       36.19       38.80       39.30                       
 15     1141       Donoghue, Casey        14  ACEWK       2:27.17  2:27.18     
               32.87       36.66       38.45       39.20                       
 16     1124       Ryder, Keryn           17  GREBP       2:27.43  2:27.26     
               33.23       37.54       38.24       38.25                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 17     1142       Fitch, Alison          19  ACEWK          2:27.73           
               32.90       36.78       38.08       39.97                       
 18     1192       Coulter, Rachel        16  CAPWN          2:29.00           
               35.07       37.44       37.77       38.72                       
 19     1160       Jackman, Nicola        17  USTHP          2:29.96           
               34.11       38.45       37.93       39.47                       
 20     1051       Ramsay, Megan          17  NELNM          2:30.15           
               33.41       37.92       39.35       39.47                       
 21     1098       Coster, Elizabeth      16  PARAK          2:30.39           
               33.62       36.61       40.44       39.72                       
 22     1100       Lee, Jennifer          16  PARAK          2:30.91           
               32.57       37.56       39.53       41.25                       
 23     1110       Nesbitt, Rebecca       15  PARAK          2:31.84           
               34.58       38.76       39.98       38.52                       
 24     1081       Brookes-Peterson, Kate 15  SNHAK          2:33.08           
               34.48       39.56       39.98       39.06                       
 25     1181       Keating, Aleisha       16  CAPWN          2:33.15           
               35.27       38.99       39.41       39.48                       
 25     1019       McCrae, Fiona          15  KWIMW          2:33.15           
               33.64       37.49       40.23       41.79                       
 27     1183       McMullan, Stephanie    14  CAPWN          2:34.32           
               34.13       38.74       40.65       40.80                       
 28     1036       McLean, Kelly          16  AQGCB          2:36.06           
               34.86       38.81       41.73       40.66                       
 29     1152       Martin, Emma           19  USTHP          2:36.11           
               34.25       39.17       41.43       41.26                       
 30     1196       Dunne, Lucy            14  MSCWN          2:36.48           
               33.86       39.39       41.60       41.63                       
 31     1150       Oleary, Rebecca        16  USTHP          2:36.71           
               34.10       38.70       41.04       42.87                       
 32     1195       Kilkelly, Deborah      13  TWAWN          2:36.89           
               34.78       38.26       41.95       41.90                       
 33     1123       Braithwaite, Faye      15  GREBP          2:37.23           
               34.89       40.60       42.41       39.33                       
 34     1169       Davies, Sussan         18  SCAWN          2:40.01           
               35.01       40.41       42.39       42.20                       
 35     1171       Hudson, Lauren         16  SCAWN          2:42.50           
               35.00       40.21       43.20       44.09                       
 36     1194       Johns, Nicola          14  TWAWN          2:50.26           
               36.08       43.04       45.50       45.64                       
 


Event 37  Men Senior  100  IM
Sponsor: Wanganui Function Centre           
NZ RECORD:   *  55.30 JON WINTER (CAPWN) 08/1998
TITLEHOLDER: !  55.30 JON WINTER (CAPWN) 08/1998
VISITOR:     #  56.83 MATT DUNN (AUST) 06/1995
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1074       Kent, Dean             20  NSSAK         58.73    57.44     
               27.62       29.82                                               
  2     1055       Sheeran, Nicholas      21  NSSAK         59.48    57.50     
               26.48       31.02                                               
  3     1054       Ferguson, Steven       19  NSSAK         58.84    58.44     
               27.57       30.87                                               
  4     1206       Sage, Michael          18  QNSLD       1:00.03    58.84     
               28.20       30.64                                               
  5     1057       Herring, Brad          18  NSSAK         58.86    59.55     
               28.16       31.39                                               
  6     1068       Talbot-Cameron, Scott  18  NSSAK       1:00.61  1:00.39     
               27.02       33.37                                               
  7     1140       Cantley, Scott         21  ACEWK       1:00.40  1:00.42     
               27.89       32.53                                               
  8     1018       Hay, Torin             19  KWIMW       1:00.38  1:00.93     
               27.41       33.52                                               
* B-Finals
  9     1092       Van Der Kraay, Anthony 18  ONEAK       1:00.82  1:00.16     
               27.69       32.47                                               
 10     1015       Bree, Samuel           16  KWIMW       1:01.56  1:01.23     
               28.42       32.81                                               
 11     1095       Farac, Zoran           19  ONEAK       1:02.11  1:01.70     
               27.66       34.04                                               
 12     1125       Burmester, Moss        18  OTUBP       1:02.29  1:01.79     
               28.23       33.56                                               
 13     1130       O'Connell, Luke        17  TPOBP       1:02.20  1:01.88     
               27.89       33.99                                               
 14     1017       Eagar, Jared           22  KWIMW       1:02.20  1:02.31     
               29.27       33.04                                               
 15     1145       Daly, Kieran           18  ACEWK       1:02.03  1:02.65     
               30.63       32.02                                               
 16     1146       Hsiao, Steve           15  ACEWK       1:02.53  1:03.03     
               29.79       33.24                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  6     1168       Winter, Jon            28  USTHP          1:00.38           
               27.16       33.22                                               
 18     1154       Williams, Corey        17  USTHP          1:02.92           
               28.84       34.08                                               
 19     1188       Hope, Shane            20  CAPWN          1:03.72           
               30.12       33.60                                               
 20     1191       Courtney, Jarred       17  CAPWN          1:04.43           
               28.95       35.48                                               
 20     1011       Dodds, Matthew         18  NEPOTOT        1:04.43           
               31.32       33.11                                               
 22     1004       Caradus, Sam           16  NEPOTOT        1:04.51           
               29.78       34.73                                               
 23     1127       Clayton-Greene, Seda   16  OTUBP          1:05.02           
               28.91       36.11                                               
 24     1027       Watkins, Kris          21  KWIMW          1:05.05           
               30.91       34.14                                               
 25     1016       Bunker, Aaron          21  KWIMW          1:05.41           
               31.17       34.24                                               
 26     1114       Richards, David        16  HPKCONZL       1:05.96           
               29.97       35.99                                               
 27     1064       Anderson, Nick         14  NSSAK          1:06.56           
               31.25       35.31                                               
 28     1159       Baty, Graeme           15  USTHP          1:07.23           
               31.23       36.00                                               
 29     1217       Roberts, Corey         16  QNSLD          1:08.46           
               31.23       37.23                                               
 30     1046       Taylor, John           18  JASCB          1:08.58           
               33.50       35.08                                               
 31     1136       Kean, Michael          17  MKUSL          1:14.10           
               34.27       39.83                                               
 


Event 38  Women Senior  100  IM
Sponsor: Avoca Hotel                        
NZ RECORD:   * 1:04.12 ANNA WILSON (NEPOT) 02/1995
TITLEHOLDER: ! 1:04.93 DIANE BUI-DUYET (MTEAK) 08/1998
VISITOR:     # 1:03.06 ANNA WINDSOR (AUST) 06/1995
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1078       Workman, Jolie         18  NSSAK       1:06.38  1:04.25!    
               30.55       33.70                                               
  2     1052       Bui-Duyet, Diane       19  MTEAK       1:08.54  1:04.47!    
               28.61       35.86                                               
  3     1006       Van Welie, Elizabeth   19  NEPOTOT     1:07.15  1:06.34     
               32.13       34.21                                               
  4     1063       Robins, Monique        15  NSSAK       1:08.21  1:06.87     
               29.84       37.03                                               
  5     1021       Sheehy, Sara-Jane      17  KWIMW       1:08.72  1:07.45     
               31.58       35.87                                               
  6     1177       Fancy, Andrea          18  CAPWN       1:09.09  1:08.41     
               32.03       36.38                                               
  7     1089       Jack, Lisa             19  ROSAK       1:08.67  1:08.62     
               32.46       36.16                                               
  8     1199       Copland, Jane          15  EWNWN       1:08.82  1:08.98     
               32.67       36.31                                               
* B-Finals
  9     1026       Taite, Te Rina         16  KWIMW       1:09.30  1:08.92     
               31.23       37.69                                               
 10     1135       Chapman, Kushla        17  WAVNL       1:10.44  1:09.22     
               31.15       38.07                                               
 11     1122       McGavin, Breony        16  GREBP       1:09.88  1:09.56     
               32.93       36.63                                               
 12     1149       Anderson, Rachael      25  USTHP       1:09.32  1:09.89     
               33.44       36.45                                               
 13     1164       Dine, Sonya            16  USTHP       1:10.38  1:10.02     
               31.96       38.06                                               
 14     1118       Hirai, Kumi            17  HPKCONZL    1:09.73  1:10.29     
               31.97       38.32                                               
 15     1002       Van Petegem, Katrina   19  ZENOTOT     1:10.36  1:11.00     
               33.99       37.01                                               
 16     1013       Trendle, Michelle      19  NEPOTOT     1:10.43  1:11.79     
               33.04       38.75                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 13     1190       Robertson, Amy         21  CAPWN          1:10.17           
               32.04       38.13                                               
 18     1165       Kemp, Rebecca          16  USTHP          1:10.63           
               31.98       38.65                                               
 19     1225       Simmiss, Jennifer      12  PARAK          1:11.09           
               32.68       38.41                                               
 20     1033       McCone, Kimberley      15  AQGCB          1:11.22           
               31.99       39.23                                               
 21     1042       Milne, Jeannie         15  WHACB          1:11.34           
               34.20       37.14                                               
 22     1047       Rollo, Katie           16  JASCB          1:11.42           
               34.50       36.92                                               
 23     1176       Robb, Sophie           17  SCAWN          1:11.46           
               33.84       37.62                                               
 24     1170       Davis, Jaime           18  SCAWN          1:11.70           
               33.90       37.80                                               
 25     1150       Oleary, Rebecca        16  USTHP          1:11.72           
               32.97       38.75                                               
 26     1192       Coulter, Rachel        16  CAPWN          1:12.06           
               32.50       39.56                                               
 27     1060       Collard, Caroline      15  NSSAK          1:12.15           
               33.25       38.90                                               
 28     1126       Clark, Frances         15  OTUBP          1:12.38           
               33.51       38.87                                               
 29     1212       McClymont, Megan       18  QNSLD          1:12.81           
               34.21       38.60                                               
 30     1019       McCrae, Fiona          15  KWIMW          1:12.93           
               33.08       39.85                                               
 31     1156       Paley, Christy         15  USTHP          1:13.13           
               32.84       40.29                                               
 32     1158       Lawrence, Erin         13  USTHP          1:13.15           
               33.36       39.79                                               
 33     1157       Thorpe, Miah           15  USTHP          1:13.34           
               34.05       39.29                                               
 34     1147       Gilbertson, Amanda     15  ACEWK          1:14.23           
               32.63       41.60                                               
 35     1036       McLean, Kelly          16  AQGCB          1:14.27           
               34.52       39.75                                               
 36     1151       Skrine, Katie          14  USTHP          1:14.31           
               34.54       39.77                                               
 37     1111       Ow, Hwei Gjin          17  PARAK          1:15.97           
               34.51       41.46                                               
 


Event 39  Women Senior  400  R-Medley 
Sponsor: Toops Wholesalers                  
NZ RECORD:   * 4:13.05 CANTERBURY 08/1998
TITLEHOLDER: ! 4:13.05 CANTERBURY 08/1998
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3026       Auckland H                 AK             4:10.30*          
 McLean, Hannah-18  Workman, Jolie-18  Bui-Duyet, D.-19   Robins, Monique-15   
      30.66              32.26              32.76              36.73           
      28.69              32.85              26.73              29.62           
  2     3027       Auckland I                 AK             4:21.86           
 Tanner, Nikki-19   Jack, Lisa-19      Jenkins, Rachel-21 Lee, Jennifer-16     
      32.43              32.77              34.23              39.02           
      30.39              34.04              28.09              30.89           
  3     3009       MANAWATU RELAY TEAM        MANMW          4:27.03           
 Clayton, S.-13     Sheehy, S.-17      Wolland, Sophie-16 Taite, Te Rina-16    
      33.01              34.83              34.26              38.31           
      30.98              34.63              28.71              32.30           
  4     3017       CANTERBURY SWIM TEAM       CANT           4:28.11           
 McCone, K.-15      Milne, Jeannie-15  Jackson, Sarah-19  Schonwald, D.-19     
      32.77              35.81              35.18              40.27           
      31.11              34.46              27.62              30.89           
  5     3044       WELLINGTON F               WGTN           4:29.75           
 Kilkelly, D.-13    Copland, Jane-15   Fancy, Andrea-18   Jeffs, Toni-30       
      33.08              34.20              35.69              39.23           
      32.91              36.81              27.83              30.00           
  6     3005       Otago A                    OT   OT        4:30.49           
 Trendle, M.-19     Van Welie, E.-19   Callaghan, D.-19   McCambridge, L.-17   
      34.52              35.77              36.48              39.37           
      30.43              35.25              28.12              30.55           
  7     3059       QUEENSLAND A               QNSLD          4:33.62           
 McClymont, M.-18   Knight, Tenille-15 Killin, Anne-16    Peaper, Amanda-14    
      32.68              35.53              37.93              42.31           
      29.73              34.02              29.28              32.14           
  8     3037       HB/PB                      HB/PB          4:35.09           
 Kemp, Rebecca-16   Anderson, R.-25    Martin, Emma-19    Davis, Hayley-16     
      32.77              33.95              35.07              40.84           
      32.36              38.24              29.91              31.95           
  9     3045       WELLINGTON G               WGTN           4:36.28           
 Orchard, Sheree-19 Johns, Nicola-14   Coulter, Rachel-16 Robb, Sophie-17      
      33.05              35.60              36.81              41.87           
      31.77              37.08              28.71              31.39           
 


Event 40  Men Senior  400  R-Medley 
Sponsor: Guthrie Bowron                     
NZ RECORD:   * 3:40.53 AUCKLAND 04/1999
TITLEHOLDER: ! 3:42.21 AUCKLAND 08/1998
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3028       Auckland K                 AK             3:46.83           
 TALBOT-CAMERON -18 Kent, Dean-20      Sheeran, N.-21     Herring, Brad-18     
      27.71              28.76              30.10              33.77           
      25.11              29.06              24.84              27.48           
  2     3060       QUEENSLAND A               QNSLD          3:52.43           
 Peaper, Tim-17     Bowden, Damian-25  Fawcett, Scott-18  Sage, Michael-18     
      28.10              29.96              29.78              34.55           
      27.03              32.09              24.08              26.84           
  3     3029       Auckland L                 AK             3:52.45           
 Gibson, Cameron-17 Ferguson, S.-19    Saunders, M.-18    Sage, Michael-18     
      28.97              29.28              29.69              34.05           
      27.75              31.17              24.42              27.12           
  4     3012       MANAWATU RELAY TEAM        MANMW          3:56.42           
 Hay, Torin-19      Bree, Samuel-16    Clark, Luke-18     Palleson, James-16   
      28.83              30.30              30.41              35.26           
      26.94              31.14              25.34              28.20           
  5     3032       WAIKATO A                  WK             3:57.90           
 Cantley, Scott-21  Daly, Kieran-18    Pooley, Adrian-20  Skipper, Duncan-19   
      29.05              30.43              30.83              35.06           
      27.64              31.96              24.95              27.98           
  6     3018       CANTERBURY SWIM TEAM       CANT           3:58.89           
 Davis, John-21     Sharplin, Paul-20  Dunn, Blair-17     Thompson, Mark-17    
      28.81              31.19              30.81              34.59           
      27.57              32.19              25.21              28.52           
  7     3006       Otago A                    OT   OT        4:04.67           
 Lim, Steven-18     Ware, Michael-15   Loader, Danyon-24  Rosenberg, Paul-20   
      29.09              30.61              33.65              38.03           
      26.46              30.81              26.29              29.73           
  8     3052       WELLINGTON N               WGTN           4:08.58           
 Morton, Todd-17    Franks, A.-15      Hope, Shane-20     Macdonald, T.-16     
      29.87              31.27              33.28                              
    2:41.32              31.96              55.30                              
  9     3038       HB/PB                      HB/PB          4:10.90           
 Williams, Corey-17 Muir, Mark-20      Winter, Jon-28     Sutton, Matt-16      
      29.88              32.16              32.92              37.82           
      27.83              31.62              27.94              30.73           
 10     3065       QUEENSLAND B               QNSLD          4:16.07           
 Piper, Sean-17     Roberts, Corey-16  Libor, Patrick-16  Keong, Chris-16      
      29.62              32.77              34.71              40.31           
      29.75              33.62              26.39              28.90           
 11     3066       QUEENSLAND C               QNSLD          4:29.33           
 Beynon, Ryan-14    Knight, Ryan-14    Blackborrow, D.-15 Robertson, Drew-14   
      31.72              36.19              12.52            1:04.78           
      29.42              33.08              29.68              31.94           
 


Event 41  Men Senior  800  Free 
Sponsor: Hire Master Wanganui               
NZ RECORD:   * 7:53.12 DANYON LOADER (ZENOT) 08/1998
TITLEHOLDER: ! 7:53.12 DANYON LOADER (ZENOT) 08/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1010       Duncan, Jonathan       17  NEPOTOT        8:10.52           
               28.15       30.55       30.44       30.69                       
               30.80       31.16       31.32       31.24                       
               31.12       31.46       31.42       31.36                       
               31.25       30.93       30.42       28.21                       
  2     1153       Martin, Matt           20  USTHP          8:11.18           
               28.19       30.37       30.63       30.78                       
               30.93       31.25       31.15       31.32                       
               31.28       31.07       31.36       31.30                       
               30.85       30.76       30.53       29.41                       
  3     1080       Hood, Craig            17  NSSAK          8:19.15           
               28.67       30.84       31.19       31.55                       
               31.30       31.14       31.54       31.50                       
               31.39       31.44       31.27       31.52                       
               31.77       31.61       31.54       30.88                       
  4     1011       Dodds, Matthew         18  NEPOTOT        8:23.98           
               28.11       30.66       31.59       31.96                       
               32.02       31.70       31.69       32.05                       
               32.30       31.95       32.07       32.09                       
               32.08       32.04       31.60       30.07                       
  5     1049       Gordon, Carl           26  NBECB          8:27.10           
               28.53       30.91       31.12       31.45                       
               31.59       31.72       31.91       31.76                       
               31.98       32.08       32.30       32.45                       
               32.41       32.42       32.64       31.83                       
  6     1197       Morton, Todd           17  MSCWN          8:31.35           
               28.75       31.04       31.61       31.80                       
               32.32       32.49       32.60       32.52                       
               32.60       32.73       32.68       32.36                       
               32.46       32.08       32.34       30.97                       
  7     1182       Macdonald, Thomas      16  CAPWN          8:32.77           
               29.90       32.49       32.13       32.55                       
               32.28       33.02       32.41       31.90                       
               32.67       32.95       32.92       32.74                       
               31.87       32.50       32.01       28.43                       
  8     1136       Kean, Michael          17  MKUSL          8:32.97           
               29.86       31.90       32.04       32.42                       
               31.95       32.42       32.47       32.87                       
               32.24       32.54       32.74       33.17                       
               32.06       32.36       31.98       29.95                       
  9     1065       Gibson, Cameron        17  NSSAK          8:34.04           
               29.14       31.72       32.32       32.84                       
               32.88       32.82       33.13       32.77                       
               32.83       32.84       31.57       31.31                       
               32.11       32.51       32.57       30.68                       
 10     1086       Hawke, Richard         15  ROSAK          8:34.20           
               30.20       32.32       32.38       32.40                       
               32.05       32.47       31.85       32.60                       
               32.53       32.56       32.29       33.06                       
               32.67       32.47       32.42       29.93                       
 11     1198       Young, Sebastian       17  MSCWN          8:35.00           
               28.65       30.77       32.45       32.51                       
               32.40       32.58       32.67       32.80                       
               32.60       32.81       32.81       32.78                       
               32.74       32.72       32.55       31.16                       
 12     1155       Muir, Mark             20  USTHP          8:37.58           
               29.37       32.22       32.23       32.34                       
               32.41       32.46       32.47       32.84                       
               32.60       32.70       32.48       33.03                       
               32.94       33.34       33.12       31.03                       
 13     1023       Wolland, Hamish        20  KWIMW          8:41.34           
               28.72       31.27       32.01       32.30                       
               32.55       32.67       32.78       32.96                       
               33.36       33.61       33.53       33.35                       
               33.12       33.17       33.29       32.65                       
 14     1038       Shepherd, Scott        17  AQGCB          8:53.47           
               28.88       31.16       31.82       32.30                       
               32.78       33.22       33.10       33.64                       
               33.08       33.97       34.26       35.30                       
               34.65       34.94       35.46       34.91                       
 15     1161       Sutton, Matt           16  USTHP          8:56.13           
               29.50       32.25       32.63       32.88                       
               33.27       33.77       34.06       34.18                       
               33.99       34.07       34.03       34.51                       
               34.49       34.58       34.40       33.52                       
 16     1137       Brown, Mark            16  OCASL          8:58.32           
               30.29       32.31       33.05       33.21                       
               33.32       33.68       34.06       34.12                       
               33.63       33.73       34.77       34.91                       
               34.74       34.36       34.35       33.79                       
 17     1104       Leona, Jordan          15  PARAK          9:00.96           
               30.23       32.05       32.76       33.31                       
               32.01       33.19       33.56       34.36                       
               35.08       35.11       35.05       35.09                       
               35.15       35.16       34.92       33.93                       
 18     1131       Stewart, Craig         16  TPOBP          9:07.77           
               30.15       33.01       33.82       34.34                       
               34.53       34.74       34.62       34.73                       
               34.65       35.08       35.14       35.07                       
               34.97       35.23       34.83       32.86                       
 19     1116       Oswald, Simon          18  HPKCONZL       9:08.89           
               30.09       32.67       32.11       32.78                       
               33.62       34.35       34.95       35.14                       
               35.43       35.65       35.31       35.85                       
               35.74       35.16       35.38       34.66                       
 20     1179       Franks, Alexander      15  CAPWN          9:35.22           
               30.83       34.24       36.31       36.98                       
               36.88       37.50       37.26       36.91                       
               36.72       36.51       37.30       36.27                       
               35.72       36.18       35.75       33.86                       
 


Event 42  Women Senior  1500  Free 
Sponsor: Coca Cola                          
NZ RECORD:   * 16:18.79 PHILLIPPA LANGRELL (AQGCB) 09/1991
TITLEHOLDER: ! 16:46.14 HELEN NORFOLK (AQGCB) 08/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1037       Norfolk, Helen         18  AQGCB         16:46.84           
               30.22       32.65       33.58       33.26                       
               33.46       32.87       33.74       33.67                       
               33.41       33.69       33.62       33.79                       
               33.89       33.87       33.78       33.60                       
               33.62       33.90       33.91       34.14                       
               33.86       34.15       34.27       34.44                       
               34.35       33.55       33.79       34.00                       
               33.24       32.52                                               
  2     1030       Allan, Megan           17  AQGCB         17:04.39           
               31.30       33.97       34.30       34.22                       
               34.41       34.27       34.33       34.36                       
               34.34       34.35       34.34       34.36                       
               34.18       34.15       34.19       34.31                       
               34.23       34.42       34.48       34.34                       
               34.21       34.23       34.32       34.12                       
               34.22       34.18       34.21       34.35                       
               34.02       33.68                                               
  3     1110       Nesbitt, Rebecca       15  PARAK         17:29.75           
               31.70       34.25       34.35       34.37                       
               34.69       34.95       35.02       35.01                       
               34.96       34.82       35.23       35.12                       
               35.19       35.60       35.38       35.34                       
               35.65       35.24       35.50       35.78                       
               35.56       35.29       35.85       35.38                       
               36.01       35.01       35.35       35.46                       
               35.27       32.42                                               
  4     1035       Truscott, Mia          16  AQGCB         17:37.93           
               32.48       35.05       35.33       35.35                       
               35.26       35.06       34.96       35.13                       
               35.30       35.15       35.07       35.16                       
               35.20       35.37       35.28       35.58                       
               35.37       35.68       35.64       36.01                       
               35.70       35.81       35.86       34.67                       
               35.69       35.71       35.13       35.60                       
               35.59       34.74                                               
  5     1181       Keating, Aleisha       16  CAPWN         17:41.22           
               32.22       34.80       35.30       35.43                       
               35.42       35.54       35.28       35.71                       
               35.25       35.34       35.26       35.54                       
               35.75       35.80       35.55       35.54                       
               35.33       35.41       35.21       35.32                       
               35.46       35.49       35.69       35.87                       
               36.00       36.06       35.55       36.02                       
               35.87       34.21                                               
  6     1190       Robertson, Amy         21  CAPWN         17:46.80           
               32.32       35.39       35.81       35.94                       
               35.54       35.51       35.79       35.34                       
               35.85       35.55       35.16       35.28                       
               35.15       35.44       35.38       35.25                       
               35.41       35.36       35.74       35.86                       
               35.99       36.05       36.16       36.41                       
               36.11       36.21       35.76       35.54                       
               36.01       35.49                                               
  7     1081       Brookes-Peterson, Kate 15  SNHAK         18:02.98           
               31.83       35.13       35.96       35.72                       
               35.65       35.68       35.71       35.72                       
               35.83       35.85       35.84       36.05                       
               36.03       36.08       36.19       36.38                       
               36.63       36.40       36.29       36.73                       
               36.53       36.63       36.86       36.52                       
               36.53       37.06       36.84       37.12                       
               37.12       36.07                                               
  8     1203       Hird, Karen            19  SCGWG         18:11.56           
               32.30       35.18       36.18       36.24                       
               36.52       36.41       36.58       36.55                       
               36.49       36.71       36.57       36.72                       
               36.60       36.67       36.42       36.87                       
               36.66       36.71       36.71       36.91                       
               36.78       36.95       36.50       36.50                       
               36.65       36.53       36.88       36.73                       
               36.39       35.65                                               
  9     1226       Graham, Karryn         16  CAPWN         18:14.53           
               33.30       36.24       36.81       36.81                       
               36.70       37.38       36.80       35.93                       
               36.29       36.67       36.54       37.02                       
               36.95       37.19       37.08       37.27                       
               36.75       36.97       36.65       36.55                       
               36.05       36.19       35.94       36.21                       
               36.20       36.93       36.45       36.70                       
               36.62       35.34                                               
 10     1185       Trendle, Deborah       17  CAPWN         18:20.91           
               32.79       35.33       36.26       36.26                       
               36.57       36.21       36.70       36.54                       
               36.77       36.54       36.61       36.90                       
               36.65       36.90       37.35       36.99                       
               37.16       36.78       36.80       37.71                       
               37.15       37.22       36.53       37.29                       
               37.43       37.58       37.30       37.34                       
               36.95       36.30                                               
 11     1193       Fraser, Clare          15  CAPWN         18:25.09           
               32.53       35.57       35.89       36.40                       
               36.35       36.45       36.85       36.35                       
               36.77       36.80       36.47       36.43                       
               36.93       37.20       37.24       37.12                       
               37.14       37.59       37.39       37.73                       
               37.31       37.08       36.74       36.92                       
               38.76       37.54       37.46       38.08                       
               37.46       36.54                                               
 12     1083       Ingram, Melissa        14  SNHAK         18:28.48           
               32.50       35.93       36.77       36.88                       
               36.47       36.54       36.59       36.99                       
               36.88       37.25       37.23       36.93                       
               37.20       37.59       37.55       37.31                       
               37.28       37.47       37.27       37.38                       
               37.41       37.48       37.57       37.44                       
               37.41       37.62       37.70       37.34                       
               36.75       35.75                                               
 13     1109       Jackson, Brooke        12  PARAK         19:20.42           
               33.65       37.54       38.38       38.41                       
               38.75       38.36       38.52       38.97                       
               38.77       39.01       38.84       38.99                       
               39.23       39.14       39.70       38.76                       
               38.83       38.61       39.20       39.67                       
               39.44       39.27       39.89       38.59                       
               39.40       38.96       38.99       39.63                       
               37.98       36.94                                               
 


Event 105  Women Senior  200  IM
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1212       McClymont, Megan       18  QNSLD          2:25.54           
  2     1199       Copland, Jane          15  EWNWN          2:26.06           
 


Event 116  Women Senior  100  Breast 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1053       Ioane, Sila            15  MTEAK          1:16.62           
  2     1194       Johns, Nicola          14  TWAWN          1:17.59