Buffalo, N.Y., U.S.A. - March 16 - 20, 1999 (25 Y)
¥ = National Record ¥¥ = World Record
Event 1 Women Open 1000 Free
Sponsor: SPEEDO
JUNIOR CHAMP: * 9:45.27 KEEGAN WALKLEY/SWIM ATLANTA /1997
JUNIOR N.E.: ! 9:55.21 SALLY ANDERSON/SCARLET AQUATIC 03/1998
NATIONAL CUT: # 10:01.09
JUNIOR CUT: & 10:21.29
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 MORRIS, ERIN 14 FTWAYNE AQUATICS 10:04.29& 20
28.22 58.62 1:29.32 1:59.82
2:30.24 3:00.97 3:31.86 4:02.69
4:33.04 5:03.64 5:33.90 6:04.24
6:34.37 7:04.89 7:35.17 8:05.49
8:35.57 9:05.41 9:35.60 10:04.29
2 MIKELONIS, KRISTEN 17 LAKEERIEDOLPHINS 10:09.19& 17
28.02 57.50 1:27.13 1:56.94
2:26.88 2:57.12 3:27.38 3:57.69
4:28.16 4:58.66 5:29.21 5:59.92
6:30.78 7:01.76 7:32.91 8:04.35
8:35.40 9:06.96 9:38.28 10:09.19
3 TORPEY, LAUREN 15 LAKEERIEDOLPHINS 10:09.81& 16
27.53 57.25 1:27.75 1:58.24
2:28.40 2:58.62 3:29.14 3:59.69
4:30.42 5:01.17 5:31.89 6:02.85
6:33.87 7:04.96 7:36.17 8:07.04
8:37.95 9:09.11 9:39.98 10:09.81
4 MEIER, LINDSEY 15 LAKEERIEDOLPHINS 10:10.26& 15
28.09 58.48 1:29.14 1:59.62
2:30.18 3:00.52 3:30.89 4:01.21
4:31.46 5:01.87 5:32.52 6:03.43
6:34.39 7:05.45 7:36.56 8:07.54
8:38.58 9:09.36 9:40.36 10:10.26
5 D'AGOSTINO, JAMIE 18 BADGER 10:11.58& 14
28.59 58.66 1:29.00 1:59.30
2:29.88 3:00.35 3:31.26 4:01.78
4:32.49 5:02.84 5:33.48 6:04.16
6:34.92 7:06.02 7:36.93 8:07.84
8:38.85 9:10.14 9:41.14 10:11.58
6 RUBERT, ALI LONG ISLAND AQUATIC CLU 10:11.78& 13
27.79 57.78 1:28.02 1:58.39
2:28.64 2:59.41 3:30.07 4:00.76
4:31.40 5:02.18 5:32.65 6:03.87
6:35.11 7:06.20 7:37.42 8:08.50
8:39.56 9:10.80 9:41.78 10:11.78
7 RUSSACK, JULIA 15 WHITE PLAINS YWCA MIDDI 10:12.99& 12
27.85 57.53 1:27.71 1:57.98
2:28.41 2:59.12 3:29.86 4:00.54
4:31.53 5:02.28 5:33.23 6:04.31
6:35.43 7:06.42 7:37.51 8:08.68
8:39.94 9:11.40 9:42.50 10:12.99
8 CROUTHAMEL, CAROL 17 SPIRIT SWIMMING 10:13.33& 11
28.50 58.77 1:29.26 2:00.02
2:30.99 3:01.80 3:33.06 4:03.99
4:34.81 5:05.71 5:36.18 6:07.15
6:37.77 7:08.59 7:39.47 8:10.47
8:41.36 9:12.14 9:43.09 10:13.33
9 DAVIES, ABIGAIL 16 PEDDIE AQUATICS 10:13.38& 9
28.04 58.42 1:29.10 2:00.03
2:30.65 3:01.31 3:31.81 4:02.57
4:33.18 5:04.05 5:35.03 6:06.24
6:37.46 7:08.56 7:39.62 8:10.63
8:41.98 9:12.94 9:43.58 10:13.38
10 MILKOSKY, CHRIS 16 BERKELEY AQUATIC 10:14.46& 7
28.60 58.88 1:29.51 2:00.27
2:31.19 3:02.08 3:33.17 4:04.24
4:35.18 5:06.37 5:37.46 6:08.49
6:39.80 7:10.97 7:42.12 8:13.02
8:43.79 9:14.73 9:45.34 10:14.46
11 WINDSTEIN, JENNIFER 16 LANCASTER AQUATIC CLUB 10:14.82& 6
28.29 58.97 1:30.19 2:01.58
2:32.81 3:04.19 3:35.34 4:06.54
4:37.49 5:08.51 5:39.10 6:09.74
6:40.78 7:11.63 7:42.39 8:13.28
8:44.23 9:15.00 9:45.54 10:14.82
12 SKOLASKI, JENNIFER 16 BADGER DOLPHINS 10:16.41& 5
27.52 58.02 1:28.53 1:58.93
2:29.30 2:59.84 3:30.55 4:01.52
4:32.19 5:02.86 5:33.47 6:04.03
6:34.79 7:05.88 7:37.41 8:09.48
8:40.94 9:12.76 9:45.03 10:16.41
13 HARBESON, STEPHANIE 17 PEDDIE AQUATICS 10:16.88& 4
28.66 58.57 1:29.10 1:59.54
2:30.50 3:01.32 3:32.09 4:03.01
4:34.11 5:05.43 5:36.40 6:07.94
6:39.35 7:10.65 7:41.76 8:12.77
8:44.06 9:15.22 9:46.29 10:16.88
14 LANDRY, KRISTIN 16 GREENWOOD SWIM 10:18.32& 3
28.17 58.46 1:29.37 2:00.25
2:31.20 3:02.20 3:33.29 4:04.50
4:35.85 5:07.09 5:38.09 6:09.02
6:39.88 7:11.06 7:42.33 8:13.71
8:44.99 9:16.54 9:47.84 10:18.32
15 FREEMAN, CRYSTAL 17 UNATTACHED 10:19.28& 2
28.06 58.04 1:28.82 1:59.40
2:30.18 3:00.88 3:31.87 4:02.92
4:34.16 5:05.49 5:36.75 6:08.13
6:39.33 7:10.99 7:42.45 8:14.03
8:45.68 9:17.05 9:48.46 10:19.28
16 BROWN, SALLY 15 MERRIMACK VALLEY 10:20.62& 1
27.65 57.41 1:27.86 1:58.70
2:29.70 3:00.78 3:32.26 4:03.48
4:34.83 5:06.28 5:37.59 6:09.08
6:40.86 7:12.40 7:43.92 8:15.25
8:47.02 9:18.42 9:49.68 10:20.62
17 RANC, MANDY 13 LAKEERIEDOLPHINS 10:20.71& -
27.37 57.35 1:27.79 1:58.68
2:29.32 3:00.43 3:31.40 4:02.85
4:34.33 5:05.64 5:37.12 6:08.86
6:40.61 7:12.38 7:44.12 8:15.81
8:47.36 9:18.82 9:50.35 10:20.71
18 MURPHY, PATTI 15 JERSEY WAHOOS 10:21.02& -
30.06 1:00.45 1:30.77 2:01.60
2:32.10 3:03.04 3:33.78 4:04.25
4:35.08 5:06.31 5:37.44 6:08.68
6:40.21 7:11.46 7:42.94 8:14.58
8:46.43 9:18.27 9:49.92 10:21.02
19 MCCULLOUGH, AMY 15 POSEIDON MI 10:22.68 -
28.98 59.85 1:31.17 2:02.57
2:33.86 3:04.85 3:35.91 4:06.84
4:37.93 5:09.01 5:40.50 6:11.40
6:42.80 7:14.41 7:46.00 8:17.66
8:49.64 9:21.28 9:52.43 10:22.68
20 HUMES, JESSICA 17 BOWLING GREEN 10:25.33 -
28.38 58.73 1:29.59 2:00.28
2:31.15 3:02.54 3:34.00 4:05.40
4:37.12 5:08.79 5:40.50 6:12.39
6:44.17 7:16.23 7:48.13 8:20.04
8:51.78 9:23.48 9:54.78 10:25.33
21 KERN, JULIE 17 SPARTAN AQUATIC CLUB 10:25.42 -
28.69 58.97 1:29.86 2:00.89
2:31.92 3:03.05 3:34.62 4:05.97
4:37.82 5:09.31 5:41.05 6:12.69
6:44.50 7:16.26 7:47.87 8:19.65
8:51.28 9:22.83 9:54.38 10:25.42
22 MARTIN, CHRISSIE 18 CONNECTICUT 10:25.77 -
28.33 58.38 1:29.03 1:59.95
2:31.07 3:02.21 3:33.76 4:05.15
4:36.43 5:07.93 5:39.51 6:11.23
6:43.01 7:15.06 7:46.76 8:18.95
8:50.73 9:22.62 9:54.68 10:25.77
23 SIBERT, KATIE 15 PEDDIE AQUATICS 10:27.23 -
28.08 58.80 1:29.89 2:01.32
2:32.44 3:03.79 3:35.45 4:07.19
4:38.84 5:10.64 5:42.27 6:13.78
6:45.42 7:17.24 7:48.90 8:20.66
8:52.32 9:24.16 9:55.79 10:27.23
24 MADDEN, JULIE 16 LAKEERIEDOLPHINS 10:27.34 -
28.43 58.61 1:28.93 1:59.56
2:30.38 3:01.60 3:33.18 4:05.04
4:37.11 5:09.02 5:40.76 6:12.91
6:45.45 7:16.86 7:48.92 8:21.08
8:53.01 9:25.23 9:57.13 10:27.34
25 ZAPPALORTI, RACHEL 17 PEDDIE AQUATICS 10:28.86 -
29.53 1:00.64 1:31.98 2:03.54
2:35.24 3:07.10 3:38.91 4:10.86
4:42.81 5:14.56 5:46.11 6:17.72
6:49.21 7:20.83 7:52.36 8:23.73
8:55.23 9:26.73 9:58.09 10:28.86
26 DANOWSKI, ASHLEY 17 TRIDENT AQUATIC 10:31.13 -
28.29 58.51 1:29.13 2:00.07
2:31.36 3:02.57 3:33.90 4:05.38
4:37.16 5:08.96 5:40.97 6:12.96
6:45.50 7:17.81 7:50.36 8:22.73
8:55.04 9:27.24 9:59.44 10:31.13
27 MCWILLIAMS, KATIE 15 AQUA JETS 10:33.28 -
27.94 59.11 1:30.98 2:02.43
2:34.09 3:05.76 3:37.59 4:09.54
4:41.55 5:13.61 5:45.80 6:17.78
6:50.09 7:22.13 7:54.02 8:26.46
8:58.63 9:30.83 10:02.33 10:33.28
28 HAWLEY, CLAIRE 14 CAPE COD S.C. 10:34.34 -
29.15 1:00.62 1:32.68 2:04.66
2:36.56 3:08.70 3:40.58 4:12.47
4:44.24 5:16.13 5:48.20 6:20.29
6:52.33 7:24.21 7:56.12 8:28.02
8:59.96 9:31.73 10:03.52 10:34.34
29 MORRISSEY, KATHLEEN 13 BADGER 10:36.97 -
28.85 59.18 1:29.98 2:00.93
2:32.32 3:03.54 3:35.27 4:07.33
4:38.91 5:10.75 5:42.66 6:14.55
6:46.87 7:19.48 7:52.17 8:24.78
8:57.83 9:31.07 10:04.14 10:36.97
Event 2 Men Open 1000 Free
JUNIOR CHAMP: * 9:05.89 ANDY POTTS/EASTERN EXPRESS /1993
JUNIOR N.E.: ! 9:12.31 BRENDAN NELIGAN - LIAC 03/1998
NATIONAL CUT: # 9:20.99
JUNIOR CUT: & 9:39.29
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 MAHANEY, ANDREW 16 ATLANTIS AQUATIC CLUB 9:14.98# 20
24.77 51.94 1:19.71 1:47.53
2:15.22 2:43.02 3:10.90 3:38.89
4:06.87 4:34.88 5:03.02 5:31.30
5:59.57 6:28.07 6:56.57 7:25.20
7:53.61 8:22.03 8:49.22 9:14.98
2 PULLIN, JIM 16 LAKEERIEDOLPHINS 9:16.02# 17
24.73 52.04 1:20.05 1:47.96
2:16.15 2:44.32 3:12.60 3:40.73
4:08.65 4:36.90 5:05.17 5:33.29
6:01.97 6:30.12 6:57.98 7:26.13
7:54.10 8:22.16 8:49.44 9:16.02
3 WILKINSON, GEORGE 19 UNATTACHED JW 9:20.03# 16
25.55 53.19 1:20.90 1:48.74
2:16.63 2:44.45 3:12.48 3:40.71
4:08.90 4:37.13 5:05.51 5:33.93
6:02.26 6:30.88 6:59.52 7:27.84
7:56.52 8:24.99 8:53.19 9:20.03
4 EPPING, RION 16 J-HAWK AQUATIC 9:20.45# 15
26.33 53.93 1:21.85 1:49.80
2:17.68 2:45.65 3:13.85 3:42.09
4:10.43 4:38.73 5:06.99 5:35.46
6:03.82 6:32.12 7:00.55 7:28.81
7:57.23 8:25.55 8:53.76 9:20.45
5 HARRIS, TIM 18 SCARLET AQUATIC 9:25.37& 14
25.93 53.94 1:21.71 1:50.21
2:18.34 2:46.06 3:14.28 3:42.24
4:10.51 4:39.03 5:06.93 5:34.96
6:03.46 6:32.45 7:01.49 7:30.45
7:59.65 8:28.71 8:57.28 9:25.37
6 HARTNER, ANDREW 17 MARIST SWIM CLUB 9:29.51& 13
25.40 53.14 1:21.16 1:49.29
2:17.65 2:46.11 3:14.93 3:43.84
4:12.66 4:41.66 5:10.46 5:39.40
6:08.59 6:37.64 7:06.61 7:35.60
8:04.40 8:33.34 9:01.97 9:29.51
7 THOMAS, JASON 16 CANOE CITY MAINE 9:30.72& 12
26.19 53.99 1:21.72 1:50.08
2:18.41 2:46.79 3:15.35 3:43.74
4:12.51 4:41.57 5:10.46 5:39.33
6:08.49 6:37.85 7:06.96 7:36.13
8:05.20 8:34.35 9:03.20 9:30.72
8 BRYAN, ED 17 MASS BAY MARLINS 9:32.71& 11
26.22 54.11 1:22.56 1:50.97
2:19.43 2:47.93 3:16.21 3:44.94
4:13.32 4:41.69 5:10.23 5:38.86
6:07.65 6:36.55 7:05.52 7:34.79
8:04.23 8:33.77 9:03.33 9:32.71
9 TOUMANOFF, NICK 18 LAKE COUNTRY 9:35.23& 9
25.94 54.06 1:22.12 1:50.28
2:18.71 2:47.13 3:15.59 3:44.47
4:13.25 4:41.99 5:10.79 5:39.82
6:09.12 6:38.46 7:07.89 7:37.67
8:07.46 8:37.35 9:06.69 9:35.23
10 WEINER, KEVIN 16 PEDDIE AQUATICS 9:36.74& 7
26.08 54.06 1:22.42 1:50.68
2:19.21 2:47.66 3:16.55 3:45.53
4:14.30 4:43.30 5:12.59 5:41.94
6:11.10 6:40.41 7:09.72 7:39.20
8:08.62 8:38.09 9:07.72 9:36.74
11 STINSON, JON 16 OCEAN CITY C-CERPANTS 9:37.25& 6
25.85 53.27 1:21.68 1:50.24
2:18.64 2:47.40 3:16.17 3:45.08
4:14.28 4:44.00 5:13.36 5:42.78
6:12.51 6:42.15 7:11.94 7:41.20
8:10.18 8:39.79 9:08.71 9:37.25
12 RYAN, SHANE 18 VERONA AQUATICS 9:37.69& 5
25.12 53.50 1:22.29 1:50.87
2:19.50 2:48.33 3:17.28 3:46.70
4:15.86 4:45.29 5:14.03 5:43.51
6:12.98 6:42.75 7:12.35 7:41.90
8:11.41 8:41.31 9:10.15 9:37.69
13 TIERNAN, ROBERT 15 MARIST SWIM CLUB 9:38.40& 4
27.35 56.02 1:24.91 1:53.93
2:23.23 2:52.43 3:21.49 3:50.47
4:19.70 4:48.85 5:17.93 5:46.88
6:16.11 6:45.65 7:14.60 7:43.83
8:12.90 8:42.27 9:10.96 9:38.40
14 VINE, JARRETT 15 JERSEY WAHOOS 9:39.65 3
26.72 55.03 1:23.84 1:53.21
2:22.72 2:52.10 3:21.37 3:50.87
4:19.84 4:48.81 5:17.80 5:46.96
6:16.21 6:45.37 7:14.69 7:44.07
8:13.27 8:42.44 9:11.46 9:39.65
15 MORENO, DANIEL 17 TEAM SUFFOLK 9:39.87 2
25.68 53.15 1:21.54 1:50.53
2:19.50 2:48.56 3:17.99 3:47.13
4:16.68 4:46.26 5:15.61 5:45.05
6:14.77 6:44.22 7:13.47 7:42.75
8:12.11 8:41.73 9:11.12 9:39.87
16 BOYLE, FRAN 16 GLOUCESTERCOUNTY 9:45.56 1
25.89 54.06 1:22.97 1:52.08
2:21.54 2:51.02 3:20.50 3:50.21
4:19.71 4:49.44 5:18.87 5:48.44
6:18.53 6:48.14 7:18.15 7:48.03
8:17.92 8:47.55 9:16.72 9:45.56
17 SLOBODIEN, PHIL 17 SCARLET AQUATIC 9:47.95 -
26.50 54.48 1:23.69 1:52.88
2:21.83 2:51.05 3:20.43 3:50.00
4:19.72 4:49.58 5:19.40 5:49.36
6:19.24 6:48.97 7:19.01 7:49.21
8:19.20 8:48.90 9:18.84 9:47.95
18 ORSKI, CRAIG 18 ISLIP AQUATICS 9:48.31 -
25.79 53.77 1:22.13 1:51.11
2:19.63 2:48.78 3:18.13 3:47.56
4:17.27 4:47.05 5:16.97 5:46.99
6:17.10 6:47.31 7:17.56 7:47.78
8:18.03 8:48.57 9:18.75 9:48.31
19 CARMODY, ROBERT 18 NRG SWIMMING 9:53.80 -
25.73 53.46 1:21.87 1:50.78
2:19.98 2:49.42 3:18.99 3:48.43
4:18.51 4:48.47 5:18.75 5:49.44
6:19.74 6:49.89 7:20.37 7:51.01
8:21.50 8:52.77 9:23.29 9:53.80
- BATEMAN, SCOTT 17 SCARLET AQUATIC DQ -
- CRIPPEN, FRAN 14 FOXCATCHER NS -
- MOORE, JOHN 18 OHIO STATE UNIV NS -
Event 3 Women Open 100 Free
JUNIOR CHAMP: * 49.82 CATHY RITCH - SHARKS /1985
JUNIOR N.E.: ! 51.10 MEGAN IFFLAND - DELAWARE /1997
NATIONAL CUT: # 51.29
JUNIOR CUT: & 52.89
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 MYERS, WHITNEY 14 MIAMI VALLEY AQU 51.62& 20
2 WANEZEK, SARAH 16 ELMBROOK 51.71& 17
3 BROWN, SALLY 15 MERRIMACK VALLEY 51.79& 16
4 MILLER, CHRISSY 15 SCARLET AQUATIC 51.90& 15
5 HAGGERTY, MARYKATE 17 WHITE PLAINS YWCA MIDDI 52.34& 14
6 FRAAS, JENEVA 17 BETHEL PARK RECREATION 52.37& 13
7 STORES, KATIE 15 PEDDIE AQUATICS 52.62& 12
8 HARAZIN, PAIGE 16 BADGER 52.65& 11
* B-Finals
9 DANIELS, LIZ 17 JEWISH COMMUNITY CENTER 51.86& 9
10 WEST, KATIE 18 DAYTON RAIDERS 52.30& 7
11 WILLIAMS, ANNE 18 OAKLANDLIVEY'ERS 52.48& 6
12 ABBEY, ERIN 17 LAKEERIEDOLPHINS 52.53& 5
13 DELIA, ABBY 18 OSWEGO YMCA 52.77& 4
14 STONEHOUSE, JILL 18 GREENWOOD SWIM 52.92 3
15 KLICK, CAITLIN 17 MASS BAY MARLINS 53.17 2
16 PARKER, ABBY 18 AKRON FIRESTONE 53.35 1
* C-Finals
17 WALLACE, JORDAN 14 TEAM PITTSBURGH 52.11& -
18 HENDRICK, HEIDI 17 BAY AREA YOUTH SWIM 52.34& -
19 HENAHAN, LINDSAY 17 WEST IRONDEQUOIT 52.77& -
20 LEUPOLD, CHRISTINE 16 GLOUCESTERCOUNTY 52.93 -
21 GNATZIG, GINA 14 J-HAWK AQUATIC 53.07 -
22 WISE, KATIE 16 LAKEERIEDOLPHINS 53.20 -
22 WRIGHT, CHRISTINA 17 OAKLANDLIVEY'ERS 53.20 -
24 ROSENBERG, KIERSTEN 15 MT. LEBANON AQUA CLUB 53.31 -
Event 3S Women Open 100 Free
Sponsor: swim off
JUNIOR CHAMP: * 51.29
JUNIOR N.E.: ! 52.89
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 BAGI, MICHELLE 16 LAKEERIEDOLPHINS 52.13! -
2 PALEO, JOANNE 16 BGNW MARLINS 52.57! -
Event 4 Men Open 100 Free
Sponsor: SPEEDO
JUNIOR CHAMP: * 44.64 GREG BUSSE - ACADEMY BULLETS /1997
JUNIOR N.E.: ! 45.31 JON DUNCAN - ACST 03/1998
NATIONAL CUT: # 45.19
JUNIOR CUT: & 47.09
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 BRUNELLI, NICHOLAS 17 SQUID 45.49& 20
2 GRUBE, MICHAEL 18 SUBURBAN 45.74& 17
3 LEEHAUG, CONOR 17 DONNER SWIM CLUB 45.79& 16
4 HILL, MARK 16 BADGER 46.05& 14.5
4 GAGE, JESSE 17 TEAM SUFFOLK 46.05& 14.5
6 WOCHOMURKA, RYAN 15 DONNER SWIM CLUB 46.30& 13
7 FOLEY, SEAN 17 ELMBROOK 46.40& 12
8 MUELLER, SCOTT 16 MAST MEQUON AREA 46.75& 11
* B-Finals
9 KOPACZ, ANDY 19 LAKE COUNTRY 46.40& 9
10 DOBBINS, DAVID 19 MARIST SWIM CLUB 46.50& 7
11 ALMONEY, KYLE 19 CENTRAL PA AQUATIC CLUB 46.71& 6
12 LUOMA, BRIAN 17 GREATER NEWARK BOYS CLU 46.90& 5
13 DONATO, JUSTIN 16 SUBURBAN 46.98& 4
14 PAUL, DAVE 18 GREENWOOD SWIM 47.06& 3
15 POLITI, PETER 15 NEWBURGH SHARKS 47.09& 2
16 DILLON, MARK 17 SQUID 47.12 1
* C-Finals
17 FRAAS, DAVID 17 GREATER TOLEDO AQUATIC 46.77& -
18 COURTNEY-BROOKS, MARC 17 GREATER COLUMBUS 46.98& -
19 SMOLINSKI, TODD 18 LAKE CENTRAL 47.10 -
20 WRIGHT, JEREMY 17 DONNER SWIM CLUB 47.24 -
21 BIAZIN, THIAGO 19 CAPE COD S.C. 47.28 -
22 CIPOLETTI, FRED 16 SIA 47.66 -
23 SCHMALING, MATT 18 NEW BERLIN 47.95 -
24 INGRAM, SCOTT 17 SHOREWOOD 48.00 -
Event 5 Women Open 200 Breast
JUNIOR CHAMP: * 2:15.34 CARLY GOEHR - ROSE BOWL /1997
JUNIOR N.E.: ! 2:15.67 JAMIE SKINNER - DELAWARE /1997
NATIONAL CUT: # 2:19.29
JUNIOR CUT: & 2:24.29
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 TUDRYN, ANNE 16 PIONEER VALLEY AQUATIC 2:18.34# 20
2 CHOURA, COURTNEY 14 JEWISH COMMUNITY CENTER 2:19.69& 17
3 NEUMANN, JULIE 15 J-HAWK AQUATIC 2:19.70& 16
4 MALLOY, COLLEEN 17 WHITE PLAINS YWCA MIDDI 2:20.54& 15
5 ROCHEFORT, EMILY 16 MERRIMACK VALLEY 2:20.67& 14
6 RYAN, WHITNEY 15 MASS BAY MARLINS 2:21.04& 13
7 YOSHIMURA, STEPHANIE 12 SUBURBAN 2:21.39& 12
8 GEERS, MEGAN 18 GREATER COLUMBUS 2:21.90& 11
* B-Finals
9 MANTEY, ANNIE 14 MARIST SWIM CLUB 2:18.82# 9
10 HEMMERLE, TRACEY 15 SOUDERTON AQUATIC CLUB 2:22.83& 7
11 OSTROSKI, LAUREN 15 FOXCATCHER 2:23.36& 6
12 LINDGREN, MEREDITH 15 WOODBRIDGE AQ. 2:23.75& 5
13 WEINGART, GWEN 17 LAKEERIEDOLPHINS 2:23.94& 4
14 PEFFER, SARAH 17 DELAWARE SWIM TM 2:24.10& 3
15 BLOCK, JEN 16 SCARLET AQUATIC 2:24.73 2
16 HIMES, MAEGEN 16 CARMEL SWIM CLUB 2:25.91 1
* C-Finals
17 CHAMBERLIN, MELISSA 18 WESTEND TIDE 2:22.64& -
18 DALY, SHANNON 15 WEST ISLIP 2:23.58& -
19 BENJA-ATHON, NONTAWAN LONG ISLAND AQUATIC CLU 2:25.22 -
20 NILON, MARISSA 14 DELAWARE SWIM TM 2:25.51 -
21 BILLINGSLEY, HILLARY 18 BADGER 2:25.59 -
22 HOCHARD, MELINDA 13 GREENWOOD SWIM 2:26.45 -
23 MENG, HEATHER 14 GLOUCESTERCOUNTY 2:27.35 -
24 KANE, KRISTEN 15 CAPE COD S.C. 2:28.60 -
Event 6 Men Open 200 Breast
JUNIOR CHAMP: * 1:59.79 DREW CALVER/CITY OF RICHARDSON /1992
JUNIOR N.E.: ! 2:00.73 MARK GANGLOFF/AKRON FIRESTONE 03/1998
NATIONAL CUT: # 2:02.59
JUNIOR CUT: & 2:09.79
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 NEUMAN, BRIAN 17 LAKE COUNTRY 2:03.27& 20
2 KANAK, JAMES 18 POSEIDON MI 2:03.42& 17
3 CALHOUN, PATRICK 17 SEYMOUR SWIMMING 2:03.56& 16
4 BRUNSON, CHRIS 18 MADISON AQUATIC CLUB 2:04.08& 15
5 DYKHUIZEO, MATT 18 GREENWOOD SWIM 2:04.97& 14
6 MILLER, CHRIS LONG ISLAND AQUATIC CLU 2:05.12& 13
7 GENTILUCCI, MICHAEL 17 DELAWARE SWIM TM 2:05.57& 12
8 GABAY, LUKE 17 NEW JERSEY WAVE 2:06.90& 11
* B-Finals
9 KAHN, DAVID 15 TEAM SUFFOLK 2:05.76& 9
10 MACDONALD, CONOR 18 SCARLET AQUATIC 2:06.75& 7
11 LOPEZ, FABIAN 18 WHITE PLAINS YWCA MIDDI 2:06.94& 6
12 VANDERKAAY, CHRISTIAN 16 OAKLANDLIVEY'ERS 2:07.03& 5
13 WOOD, BRIAN UNATTACHED 2:07.04& 4
14 PEKAROVIC, ONDREJ 16 GREAT LAKES AQUA 2:07.20& 3
15 RILEY, KEVIN 18 MASS BAY MARLINS 2:07.34& 2
16 SANTORO, PAUL 16 MASS BAY MARLINS 2:08.82& 1
* C-Finals
17 DIETSCHE, DOUG 19 OHIO STATE UNIV 2:07.31& -
18 STEVENS, NATE 16 PORTLAND PORPOISE SWIM 2:07.41& -
19 DENNIS, BILL 17 CENTRAL JERSEY AC 2:07.81& -
20 GRAHAM, PATRICK 17 MAST MEQUON AREA 2:08.28& -
21 BRANDT, WILL 16 THE PACK SWIM TEAM 2:08.71& -
22 DUBOIS, MATT 18 MICHIANA MARLINS 2:09.63& -
23 ZUCCA, MARK 15 EXPLORERS AQUATIC CLUB 2:10.14 -
24 SMITH, ZACH 18 NORTHRIDGE AREA 2:10.55 -
Event 7 Women Open 200 Back
JUNIOR CHAMP: * 1:58.92 KERRY O'HANLON - NOVA /1992
JUNIOR N.E.: ! 1:59.80 SAMANTHA ARSENAULT - GREENWOOD 03/1998
NATIONAL CUT: # 2:01.79
JUNIOR CUT: & 2:06.99
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 MORRIS, ERIN 14 FTWAYNE AQUATICS 2:02.14& 20
2 DUNCOMBE, KATIE 18 MILLCREEK SWIM TEAM 2:02.35& 17
3 ANDERSON, SALLY 17 SCARLET AQUATIC 2:02.99& 16
4 WINKELHAUS, KATIE 16 WOLVERINEAQUATIC 2:03.73& 15
5 RETRUM, CARMEN 13 DONNER SWIM CLUB 2:04.33& 14
6 MCCANN, KATIE 15 ATTLEBORO BLUEFISH 2:04.52& 13
7 JOHNSON, ELLEN 14 GREATER TOLEDO AQUATIC 2:05.52& 12
8 HARRIS, KRISTEN 14 SCARLET AQUATIC 2:07.47 11
* B-Finals
9 SHIPE, KATIE 17 MT. LEBANON AQUA CLUB 2:04.43& 9
10 WOLFF, MELODY 16 MARIST SWIM CLUB 2:04.45& 7
11 LOPANO, JENNA 17 ATLANTIS AQUATIC CLUB 2:04.78& 6
12 MOONEY, SARAH 18 EAST BAY AQUATIC CLUB 2:04.93& 5
13 BALDINGER, KRISTIN 17 GREENWOOD SWIM 2:05.60& 4
14 GNATZIG, GINA 14 J-HAWK AQUATIC 2:06.62& 3
15 BATTAGILIA, LISA 17 AQUA-FIT SHARKS 2:07.01 2
16 SMIETANA, STEPHANIE 17 OMNI SWIM CLUB 2:08.45 1
* C-Finals
17 WALLACE, JORDAN 14 TEAM PITTSBURGH 2:03.28& -
18 BUTLER, KRISTEN 17 CENTRAL PA AQUATIC CLUB 2:03.68& -
19 GOELLER, CARA 16 TEAM DELAWARE 2:05.70& -
20 MCCLOSKEY, MOIRA 13 OCEAN CITY C-CERPANTS 2:06.24& -
21 SIBERT, KATIE 15 PEDDIE AQUATICS 2:07.16 -
22 NELSON, KRISTIN 18 SUBURBAN 2:07.59 -
23 KESSLER, TRISHA 17 CANTON CITY SCHLS 2:08.68 -
24 DAVIES, ABIGAIL 16 PEDDIE AQUATICS 2:10.14 -
Event 7S Women Open 200 Back
Sponsor: swim off
JUNIOR CHAMP: * 2:01.79
JUNIOR N.E.: ! 2:06.99
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 HARRIS, KRISTEN 14 SCARLET AQUATIC 2:04.82! -
2 LOPANO, JENNA 17 ATLANTIS AQUATIC CLUB 2:06.04! -
Event 8 Men Open 200 Back
JUNIOR CHAMP: * 1:45.90 JAMIE RAUCH - THE FLEET /1997
JUNIOR N.E.: ! 1:47.06 CHRIS CUNNINGHAM - FOXCATCHER 03/1998
NATIONAL CUT: # 1:49.29
JUNIOR CUT: & 1:54.79
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 LYNCH, JUSTIN 17 LONG ISLAND EXPRESS SC 1:50.50& 20
2 HARTNER, ANDREW 17 MARIST SWIM CLUB 1:50.55& 17
3 STIMSON, ERIC 19 UNIV AT BUFFALO 1:50.98& 16
4 BREITIGAM, JUSTIN 18 BOWLING GREEN 1:51.05& 15
5 GRABOWSKI, CHRIS 17 ATLANTIS AQUATIC CLUB 1:51.17& 14
6 DURKIN, THOMAS 17 NEW WAVE SWIM CLUB 1:51.50& 13
7 JONES, MICHAEL 15 AKRON FIRESTONE 1:52.54& 12
8 COLETTIS, JASON 18 MASS BAY MARLINS 1:52.84& 11
* B-Finals
9 FLEIZACH, CHRIS 18 UNATTACHED BSC 1:51.82& 9
10 BREHM, PAUL 16 MADISON AQUATIC CLUB 1:52.91& 7
11 FERRIS, MIKE LONG ISLAND AQUATIC CLU 1:53.19& 6
12 PAI, NICHOLAS 15 MARIST SWIM CLUB 1:53.20& 5
13 WEINER, KEVIN 16 PEDDIE AQUATICS 1:53.54& 4
14 ZUMSTEG, JUSTIN 16 OAKLANDLIVEY'ERS 1:53.60& 3
15 BRANDENBERGER, CHRISTOP15 THREE VILLAGE 1:54.39& 2
16 NOWAK, DUSTIN 17 TRIDENT AQUATIC 1:54.50& 1
* C-Finals
17 BIAZIN, THIAGO 19 CAPE COD S.C. 1:53.04& -
18 SALOMON, JEREMY 18 LAKEERIEDOLPHINS 1:53.17& -
19 WIKEN, ERIK 16 SOUTHWESTERN AQUATIC 1:53.43& -
20 HAMMEKEN, JEFF 19 CONNECTICUT 1:53.61& -
21 BENORE, AARON 18 OAKLANDLIVEY'ERS 1:55.49 -
22 MOHR, ERIC 15 SHOREWOOD 1:55.66 -
23 VEGA, CARLOS 17 LAKEERIEDOLPHINS 1:57.59 -
Event 9 Women Open 200 Fly
JUNIOR CHAMP: * 1:59.30 SYLVIA BEREKNYAL/WALNUT CREEK /1995
JUNIOR N.E.: ! 2:02.80 ERICA WATTS - CSC 03/1998
NATIONAL CUT: # 2:03.69
JUNIOR CUT: & 2:07.39
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 BROWN, CONNIE 14 MERRIMACK VALLEY 2:01.09! 20
2 WANEZEK, SARAH 16 ELMBROOK 2:02.66! 17
3 EVANS, JANE 15 BADGER DOLPHINS 2:05.57& 16
4 MARTIN, KRISTY 17 GREENWOOD SWIM 2:05.81& 15
5 KLEBER, STACIE 16 FTWAYNE AQUATICS 2:05.82& 14
6 REYNOLDS, JANET LONG ISLAND AQUATIC CLU 2:06.69& 13
7 KOWALSKI, BRYNN 17 SPIRIT SWIMMING 2:07.04& 12
8 SHEEHY, ERIN 13 DONNER SWIM CLUB 2:07.98 11
* B-Finals
9 AFFLIXIO, LAUREN LONG ISLAND AQUATIC CLU 2:06.45& 9
10 GOULD, COURTNEY 17 ATTLEBORO BLUEFISH 2:06.56& 7
11 LAVORERIO, ELISSA 17 BERKELEY AQUATIC 2:06.76& 6
12 MOSSLER, ADRIENNE 17 CARMEL SWIM CLUB 2:06.97& 5
13 WILUS, ASHLEY 14 PEDDIE AQUATICS 2:07.32& 4
14 EHLERS, CHRISTA LONG ISLAND AQUATIC CLU 2:07.87 3
15 BARNET, LESLEY 15 SCARLET AQUATIC 2:07.90 2
16 REPASS, TAMMIE 17 ENFIELD DOLPHINS 2:08.30 1
* C-Finals
17 PARKER, ELIZABETH 15 NEW JERSEY WAVE 2:07.87 -
18 BAYER, MORGAN 17 DELAWARE SWIM TM 2:08.00 -
19 HARRIGAN, KELLY 14 NEW ENGLAND SAINTS 2:08.02 -
20 BOLAND, KARA 14 FOXCATCHER 2:09.35 -
21 MORRISSEY, KATHLEEN 13 BADGER 2:09.45 -
22 LOWRY, STACY 17 CENTRAL PA AQUATIC CLUB 2:12.67 -
Event 10 Men Open 200 Fly
JUNIOR CHAMP: * 1:47.79 DAN VAN HEMERT - RETRIEVER /1992
JUNIOR N.E.: ! 1:49.77 MATT DRENIK - CINCY MARLINS /1997
NATIONAL CUT: # 1:49.79
JUNIOR CUT: & 1:54.89
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 TORPEY, PAT 17 LAKEERIEDOLPHINS 1:48.87! 20
2 NOVAK, HEATH 18 JEWISH COMMUNITY CENTER 1:50.10& 17
3 MAHANEY, ANDREW 16 ATLANTIS AQUATIC CLUB 1:51.31& 16
4 MCDONALD, MATTHEW 15 SOUTHEASTERN SWIM CLUB 1:51.53& 15
5 MOHR, STEVE 18 SHOREWOOD 1:52.02& 14
6 SHEEHY, ALEC 17 DONNER SWIM CLUB 1:52.49& 13
7 GAGE, JESSE 17 TEAM SUFFOLK 1:52.97& 12
8 MCDONALD, STEVE 15 AKRON FIRESTONE 1:53.13& 11
* B-Finals
9 WILKINSON, GEORGE 19 UNATTACHED JW 1:52.22& 9
10 COLE, JOHN 16 NEW JERSEY WAVE 1:52.65& 7
11 COBLE, CASEY 16 LANCASTER AQUATIC CLUB 1:52.88& 6
12 VALEN, PAUL 18 WAUKESHA EXPRESS 1:53.37& 5
13 BRYAN, ED 17 MASS BAY MARLINS 1:53.62& 4
14 NORMAN, PATRICK 17 DONNER SWIM CLUB 1:53.69& 3
15 BALL, KELLY 18 MICHIANA MARLINS 1:53.92& 2
16 VEGA, CARLOS 17 LAKEERIEDOLPHINS 1:53.96& 1
* C-Finals
17 MORENO, DANIEL 17 TEAM SUFFOLK 1:52.63& -
18 PENG, VICTOR LONG ISLAND AQUATIC CLU 1:53.77& -
19 GAN, WEI 15 UNATTACHED KSA 1:54.00& -
20 LANGAN, RUSTY 17 MARIST SWIM CLUB 1:54.23& -
21 DILLON, WILLIAM 18 AVON COMMUNITY 1:54.35& -
22 DANNER, GREG 17 FAIRPORT AREA SWIM TEAM 1:54.36& -
23 TOUMANOFF, NICK 18 LAKE COUNTRY 1:54.65& -
24 BREITIGAM, JUSTIN 18 BOWLING GREEN 1:54.75& -
Event 11 Women Open 200 Free
JUNIOR CHAMP: * 1:47.85 CATHY RITCH - SHARKS SWIM TEAM /1985
JUNIOR N.E.: ! 1:50.86 DIANA MUNZ - SILVER DOLPHINS /1997
NATIONAL CUT: # 1:50.79
JUNIOR CUT: & 1:54.19
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 MYERS, WHITNEY 14 MIAMI VALLEY AQU 1:49.89# 20
26.17 53.80 1:21.94 1:49.89
2 BROWN, SALLY 15 MERRIMACK VALLEY 1:50.94& 17
25.29 53.02 1:21.96 1:50.94
3 HARM, TRICIA 15 SPIRIT SWIMMING 1:51.72& 16
27.13 55.75 1:24.10 1:51.72
4 BERG, COREY 14 MARIST SWIM CLUB 1:51.78& 15
26.45 54.36 1:22.87 1:51.78
5 JOHNSON, ELLEN 14 GREATER TOLEDO AQUATIC 1:51.83& 14
26.43 54.95 1:23.54 1:51.83
6 SCIBEK, RACHEL 14 WEBSTER SWIM ASSOC. 1:52.55& 13
26.37 54.75 1:23.69 1:52.55
7 ANDERSON, SALLY 17 SCARLET AQUATIC 1:52.62& 12
26.59 54.98 1:23.91 1:52.62
8 MIKELONIS, KRISTEN 17 LAKEERIEDOLPHINS 1:52.67& 11
27.22 55.70 1:24.37 1:52.67
* B-Finals
9 MILLER, CHRISSY 15 SCARLET AQUATIC 1:53.20& 9
26.25 54.74 1:24.02 1:53.20
10 HAESLER, KRISTEL 18 JERSEY WAHOOS 1:53.28& 7
26.56 55.69 1:24.76 1:53.28
11 GNATZIG, GINA 14 J-HAWK AQUATIC 1:53.31& 6
26.66 55.20 1:24.51 1:53.31
12 TORPEY, LAUREN 15 LAKEERIEDOLPHINS 1:53.59& 5
26.66 55.73 1:25.13 1:53.59
13 SECHRIST, SHAWNA 16 KISKI SCHOOL AQ. 1:53.80& 4
26.25 55.00 1:24.42 1:53.80
14 PARKER, ABBY 18 AKRON FIRESTONE 1:54.15& 3
26.64 55.50 1:24.89 1:54.15
15 BRADFORD-PAC, CATHERINE18 PORTAGE AQUATIC CLUB 1:54.51 2
26.51 55.38 1:24.93 1:54.51
16 KLICK, CAITLIN 17 MASS BAY MARLINS 1:55.20 1
26.75 55.75 1:25.56 1:55.20
* C-Finals
17 HAGGERTY, MARYKATE 17 WHITE PLAINS YWCA MIDDI 1:53.80& -
26.82 55.12 1:24.46 1:53.80
18 HARBESON, STEPHANIE 17 PEDDIE AQUATICS 1:54.13& -
27.39 56.60 1:25.84 1:54.13
19 MILKOSKY, CHRIS 16 BERKELEY AQUATIC 1:54.33 -
27.90 56.71 1:25.85 1:54.33
20 JELUS, KATIE 16 DAYTON RAIDERS 1:55.03 -
26.88 56.22 1:25.90 1:55.03
21 KESSLER, TRISHA 17 CANTON CITY SCHLS 1:55.15 -
26.68 55.20 1:24.73 1:55.15
22 VAN ASSEN, JENN 17 SCARLET AQUATIC 1:55.32 -
27.04 56.19 1:26.19 1:55.32
23 COXSON, JESSE 17 SCARLET AQUATIC 1:55.43 -
27.11 56.08 1:25.66 1:55.43
24 MCCULLOUGH, AMY 15 POSEIDON MI 1:55.67 -
27.15 56.46 1:26.26 1:55.67
Event 12 Men Open 200 Free
JUNIOR CHAMP: * 1:36.74 CHRIS ECKERMAN - DES MOINES /1992
JUNIOR N.E.: ! 1:38.48 JOHN RETRUM - ANDERSON /1997
NATIONAL CUT: # 1:39.19
JUNIOR CUT: & 1:43.09
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 PULLIN, JIM 16 LAKEERIEDOLPHINS 1:39.22& 20
23.16 48.80 1:14.47 1:39.22
2 FRAAS, DAVID 17 GREATER TOLEDO AQUATIC 1:40.08& 17
23.09 48.31 1:14.24 1:40.08
3 BRUNELLI, NICHOLAS 17 SQUID 1:40.13& 16
23.25 48.56 1:14.66 1:40.13
4 LYNCH, JUSTIN 17 LONG ISLAND EXPRESS SC 1:40.57& 15
23.22 48.82 1:14.87 1:40.57
5 SMOLINSKI, TODD 18 LAKE CENTRAL 1:40.59& 14
23.36 49.07 1:14.95 1:40.59
6 HARRIS, TIM 18 SCARLET AQUATIC 1:40.80& 13
23.59 49.07 1:14.93 1:40.80
7 FOLEY, SEAN 17 ELMBROOK 1:40.86& 12
23.39 48.71 1:14.76 1:40.86
8 LEEHAUG, CONOR 17 DONNER SWIM CLUB 1:40.97& 11
23.38 49.02 1:15.09 1:40.97
* B-Finals
9 DILLON, MARK 17 SQUID 1:40.58& 9
23.53 49.11 1:14.64 1:40.58
10 DOBBINS, DAVID 19 MARIST SWIM CLUB 1:41.22& 7
23.09 48.70 1:15.04 1:41.22
11 PAUL, DAVE 18 GREENWOOD SWIM 1:41.48& 6
23.65 49.41 1:15.56 1:41.48
12 COURTNEY-BROOKS, MARC 17 GREATER COLUMBUS 1:41.93& 5
23.32 49.10 1:16.15 1:41.93
13 VANDERKAAY, CHRISTIAN 16 OAKLANDLIVEY'ERS 1:42.13& 4
24.44 50.93 1:16.50 1:42.13
14 POLITI, PETER 15 NEWBURGH SHARKS 1:42.87& 3
23.01 49.06 1:15.92 1:42.87
15 KOPACZ, ANDY 19 LAKE COUNTRY 1:42.94& 2
24.38 50.54 1:16.00 1:42.94
16 WOCHOMURKA, RYAN 15 DONNER SWIM CLUB 1:44.29 1
24.17 50.72 1:17.70 1:44.29
* C-Finals
17 ALMONEY, KYLE 19 CENTRAL PA AQUATIC CLUB 1:42.03& -
24.12 50.44 1:16.61 1:42.03
18 RYAN, SHANE 18 VERONA AQUATICS 1:42.42& -
23.80 49.45 1:15.90 1:42.42
19 KEANE, TOM 18 MASS BAY MARLINS 1:43.05& -
24.47 50.42 1:16.67 1:43.05
20 HAUG, KYLE LONG ISLAND AQUATIC CLU 1:43.27 -
24.72 51.01 1:17.08 1:43.27
21 PORTH, MICHEAL 17 CLARENCEVILLE SWIM CLUB 1:43.47 -
24.25 50.20 1:16.55 1:43.47
22 WRIGHT, JEREMY 17 DONNER SWIM CLUB 1:43.49 -
24.28 50.69 1:17.13 1:43.49
23 CLARK, PETER 18 SHOREWOOD 1:43.83 -
24.39 50.76 1:16.94 1:43.83
24 CIPOLETTI, FRED 16 SIA 1:43.99 -
25.45 51.86 1:18.18 1:43.99
Event 13 Women Open 400 IM
JUNIOR CHAMP: * 4:16.07 ALLISON WAGNER - FLORIDA AQ. /1992
JUNIOR N.E.: ! 4:19.99 ERIN GORLESKY - FT. WAYNE AQ. 03/1998
NATIONAL CUT: # 4:24.29
JUNIOR CUT: & 4:33.09
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 EVANS, JANE 15 BADGER DOLPHINS 4:24.06# 20
28.73 1:00.84 1:34.90 2:08.79
2:46.76 3:24.53 3:55.18 4:24.06
2 SKOLASKI, JENNIFER 16 BADGER DOLPHINS 4:24.13# 17
28.52 1:00.49 1:34.07 2:06.93
2:45.99 3:24.83 3:55.12 4:24.13
3 FUNK, SHANNON 17 GREATER COLUMBUS 4:27.47& 16
28.33 1:00.51 1:35.30 2:09.12
2:48.07 3:27.63 3:58.11 4:27.47
4 MCCANN, KATIE 15 ATTLEBORO BLUEFISH 4:29.42& 15
28.75 1:02.00 1:35.72 2:09.57
2:48.41 3:28.08 3:59.47 4:29.42
5 RYAN, WHITNEY 15 MASS BAY MARLINS 4:29.61& 14
29.72 1:04.32 1:38.85 2:12.76
2:50.29 3:28.21 3:59.23 4:29.61
6 PETERS, KRISTEN 17 SCARLET AQUATIC 4:29.67& 13
28.44 1:00.55 1:36.72 2:12.17
2:49.90 3:28.64 3:59.86 4:29.67
7 SEIDMAN, EMILY 17 LAKEERIEDOLPHINS 4:32.54& 12
29.03 1:01.73 1:36.75 2:10.97
2:49.85 3:29.67 4:01.77 4:32.54
8 CROUTHAMEL, CAROL 17 SPIRIT SWIMMING 4:32.74& 11
29.93 1:03.99 1:40.24 2:16.00
2:53.56 3:30.41 4:02.22 4:32.74
* B-Finals
9 MCDONOUGH, ELYSE 16 ALBANY STARFISH 4:27.67& 9
28.36 1:01.96 1:35.61 2:09.30
2:48.65 3:28.87 3:58.94 4:27.67
10 BAGI, MICHELLE 16 LAKEERIEDOLPHINS 4:28.09& 7
28.00 1:00.39 1:35.15 2:09.46
2:49.16 3:28.48 3:58.62 4:28.09
11 RAEZER, STEPHANIE 16 DELAWARE SWIM TM 4:29.26& 6
28.97 1:01.94 1:36.34 2:10.01
2:48.57 3:27.91 3:59.13 4:29.26
12 HIMES, MAEGEN 16 CARMEL SWIM CLUB 4:30.20& 5
28.39 1:00.18 1:36.25 2:10.78
2:49.18 3:27.44 3:59.41 4:30.20
13 ANDERSON, SALLY 17 SCARLET AQUATIC 4:30.61& 4
28.19 1:00.42 1:34.68 2:08.60
2:49.00 3:31.49 4:01.49 4:30.61
14 SHIPE, KATIE 17 MT. LEBANON AQUA CLUB 4:32.16& 3
29.44 1:02.57 1:37.23 2:10.73
2:50.66 3:30.45 4:01.93 4:32.16
15 NORTHUP, KELLEY 18 FAIRPORT AREA SWIM TEAM 4:33.27 2
29.25 1:02.94 1:38.75 2:15.08
2:51.78 3:30.58 4:02.23 4:33.27
16 GOOCH, KILEY 13 CARMEL SWIM CLUB 4:35.35 1
29.09 1:02.45 1:37.49 2:11.22
2:51.86 3:32.37 4:04.20 4:35.35
* C-Finals
17 LOPANO, JENNA 17 ATLANTIS AQUATIC CLUB 4:28.22& -
28.17 1:00.05 1:33.45 2:06.43
2:45.92 3:26.26 3:57.62 4:28.22
18 TUDRYN, ANNE 16 PIONEER VALLEY AQUATIC 4:32.99& -
28.66 1:01.58 1:37.38 2:14.01
2:51.11 3:29.07 4:00.98 4:32.99
19 BARRY, MARGARET 14 BADGER DOLPHINS 4:34.63 -
29.58 1:03.47 1:38.41 2:12.63
2:53.06 3:32.31 4:04.06 4:34.63
20 CAHILL, BRIDGETT 14 JERSEY WAHOOS 4:34.79 -
29.23 1:03.00 1:38.42 2:14.05
2:53.00 3:33.39 4:04.85 4:34.79
21 CZECH, KATHRYN 19 ST. BONAVENTURE UNIVER. 4:35.35 -
29.46 1:03.29 1:39.73 2:14.65
2:53.22 3:32.86 4:04.84 4:35.35
22 SWIFT, KARA 13 JERSEY WAHOOS 4:35.65 -
29.15 1:03.60 1:38.95 2:13.75
2:53.45 3:32.69 4:05.17 4:35.65
23 BOLAND, KARA 14 FOXCATCHER 4:36.06 -
29.02 1:01.60 1:35.43 2:08.74
2:50.58 3:34.00 4:05.68 4:36.06
24 CLARK, LINDSEY 16 SEACOAST SWIM 4:38.69 -
29.22 1:02.92 1:38.75 2:14.07
2:54.45 3:34.45 4:07.34 4:38.69
Event 14 Men Open 400 IM
JUNIOR CHAMP: * 3:51.42 GREG DOLNIAK - ONTARIO /1993
JUNIOR N.E.: ! 3:54.70 CHRIS HELIN - THREE VILLAGE 03/1998
NATIONAL CUT: # 3:58.49
JUNIOR CUT: & 4:08.09
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 GANGLOFF, MARK 16 AKRON FIRESTONE 3:54.91# 20
25.47 54.91 1:25.04 1:54.06
2:26.93 2:59.92 3:28.18 3:54.91
2 KAHN, DAVID 15 TEAM SUFFOLK 3:58.54& 17
25.54 54.31 1:24.04 1:53.88
2:28.75 3:03.73 3:31.72 3:58.54
3 NOVAK, HEATH 18 JEWISH COMMUNITY CENTER 3:59.02& 16
24.64 52.27 1:24.18 1:56.62
2:31.75 3:06.05 3:32.95 3:59.02
4 GRABOWSKI, CHRIS 17 ATLANTIS AQUATIC CLUB 4:01.07& 15
25.18 54.41 1:24.45 1:53.78
2:30.10 3:06.12 3:34.22 4:01.07
5 BARTEL, BRAD 17 LAKEERIEDOLPHINS 4:01.63& 14
25.48 54.55 1:25.60 1:56.28
2:30.21 3:05.64 3:34.53 4:01.63
6 STINSON, JON 16 OCEAN CITY C-CERPANTS 4:01.72& 13
25.98 55.70 1:26.25 1:57.02
2:31.60 3:06.91 3:35.37 4:01.72
7 MUELLER, SCOTT 16 MAST MEQUON AREA 4:02.29& 12
24.68 53.89 1:24.87 1:55.58
2:29.60 3:05.07 3:34.20 4:02.29
8 GENTILUCCI, MICHAEL 17 DELAWARE SWIM TM 4:03.63& 11
26.00 55.89 1:26.79 1:57.38
2:31.60 3:06.23 3:35.84 4:03.63
* B-Finals
9 COBLE, CASEY 16 LANCASTER AQUATIC CLUB 4:00.55& 9
25.56 54.47 1:25.44 1:56.19
2:30.21 3:05.23 3:33.54 4:00.55
10 BREITIGAM, JUSTIN 18 BOWLING GREEN 4:01.18& 7
25.50 54.66 1:24.43 1:54.14
2:30.69 3:06.98 3:35.22 4:01.18
11 MCAULIFFE, BRENT 17 MT. LEBANON AQUA CLUB 4:01.38& 6
26.14 56.02 1:27.80 1:58.75
2:32.00 3:07.20 3:34.86 4:01.38
12 SALOMON, JEREMY 18 LAKEERIEDOLPHINS 4:02.77& 5
25.83 55.41 1:26.02 1:56.64
2:31.36 3:07.33 3:35.46 4:02.77
13 HALEY, TREVOR 15 CARMEL SWIM CLUB 4:03.53& 4
25.87 54.63 1:25.60 1:56.49
2:32.24 3:07.59 3:35.62 4:03.53
14 MACDONALD, CONOR 18 SCARLET AQUATIC 4:03.73& 3
26.00 55.90 1:27.96 1:59.29
2:33.30 3:07.53 3:36.15 4:03.73
15 RILEY, KEVIN 18 MASS BAY MARLINS 4:04.55& 2
25.74 55.65 1:27.02 1:57.79
2:32.18 3:07.36 3:36.60 4:04.55
16 KOPACZ, ANDY 19 LAKE COUNTRY 4:13.41 1
26.17 56.86 1:29.56 2:01.71
2:37.26 3:12.94 3:44.35 4:13.41
* C-Finals
17 TENHAAGEN, TONY 17 SEACOAST SWIM 4:02.95& -
26.69 56.99 1:29.01 1:59.89
2:33.54 3:07.20 3:35.41 4:02.95
18 SEMELS, RYAN LONG ISLAND AQUATIC CLU 4:05.22& -
26.40 56.05 1:27.36 1:57.88
2:34.69 3:11.31 3:39.07 4:05.22
19 CARVER, KRIS 16 UNATTACHED ANN ARBOR 4:05.26& -
26.53 56.69 1:28.56 1:59.73
2:35.36 3:10.03 3:38.34 4:05.26
20 COLE, JOHN 16 NEW JERSEY WAVE 4:05.53& -
26.53 56.03 1:28.58 1:59.78
2:36.47 3:12.56 3:39.88 4:05.53
21 MCDONALD, STEVE 15 AKRON FIRESTONE 4:07.17& -
25.42 55.09 1:26.40 1:57.21
2:33.31 3:09.88 3:38.87 4:07.17
22 WANG, KEVIN 16 EASTERN EXPRESS 4:07.48& -
27.17 57.55 1:28.46 1:59.08
2:35.13 3:11.62 3:40.00 4:07.48
23 HARTNER, ANDREW 17 MARIST SWIM CLUB 4:10.06 -
26.12 55.79 1:26.57 1:56.80
2:34.93 3:12.94 3:41.97 4:10.06
- VALEN, PAUL 18 WAUKESHA EXPRESS DQ -
26.20 56.09 1:28.80 2:00.32
2:35.50 3:11.77 3:39.36 4:05.84
Event 15 Women Open 400 R-Free
Sponsor: SPEEDO
JUNIOR CHAMP: * 3:25.49 SWIM ATLANTA /1997
JUNIOR N.E.: ! 3:27.30 CINCINNATI MARLINS /1997
NATIONAL CUT: # 3:34.59
JUNIOR CUT: & 3:36.99
PL Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 LAKEERIEDOLPHINS A LESD LE 3:29.09# 40
WISE, KATIE-16 BAGI, MICHELLE-16 MIKELONIS, K.-17 ABBEY, ERIN-17
25.41 52.76 1:17.36 1:45.02
2:10.18 2:37.45 3:02.17 3:29.09
2 SCARLET AQUATIC A SAC-1NJ 3:31.87# 34
ANDERSON, SALLY-17 VAN ASSEN, JENN-17 DELLAVELLE, A.-16 MILLER, CHRISSY-15
25.88 53.17 1:18.73 1:46.73
2:11.49 2:39.26 3:04.64 3:31.87
3 PEDDIE AQUATICS A PAA NJ 3:33.26# 32
HARBESON, S.-17 SIBERT, KATIE-15 DAVIES, ABIGAIL-16 STORES, KATIE-15
26.11 53.87 1:19.85 1:48.02
2:13.22 2:41.26 3:06.50 3:33.26
4 LAKEERIEDOLPHINS B LESD LE 3:33.44# 30
BRADFORD, LOREN-15 TORPEY, LAUREN-15 RANC, MANDY-13 KLAUS, SHELLY-15
25.71 53.71 1:19.14 1:46.27
2:12.53 2:40.81 3:06.15 3:33.44
5 MERRIMACK VALLEY MVP NI 3:33.87# 28
BOUCHER, HOLLY-14 MANCUSO, E.-13 ROCHEFORT, E.-16 BROWN, SALLY-15
25.25 53.22 1:19.31 1:47.82
2:13.61 2:41.96 3:06.71 3:33.87
6 BPR BPR AM 3:33.89# 26
FRAAS, JENEVA-17 CARTER, EMILY-16 RUDINSKY, MEGAN-17 URBANIK, SARAH-16
25.51 52.70 1:18.22 1:46.88
2:12.31 2:41.48 3:06.08 3:33.89
7 LIAC LIAC MR 3:34.35# 24
KOLACKOUSKY, M.-17 EHLERS, CHRISTA- NUCCI, JENNIFER- PAPAYANOPOULOUS-
26.09 54.00 1:19.98 1:48.06
2:13.76 2:41.59 3:06.79 3:34.35
8 CARMEL SWIM CLUB CSC IN 3:34.37# 22
KOLLES, KATIE-16 MEREK, LAUREN-14 MOSSLER, A.-17 SEALL, KATIE-18
25.55 53.73 1:18.87 1:47.70
2:13.42 2:41.26 3:06.58 3:34.37
9 FAST FAST NI 3:34.57# 18
HOLMAN, LINDSAY-16 ROBERTS, M.-15 CRANE, LINDSEY-17 BERGKESSEL, K.-17
25.79 54.03 1:19.44 1:47.72
2:12.91 2:40.87 3:06.29 3:34.57
10 KISKI SCHOOL AQ. KSA AM 3:34.64& 14
SECHRIST, S.-16 KELLY, SHANNON-17 GRAY, RACHEL-13 JOHNS, ERIN-15
25.56 53.41 1:19.73 1:48.91
2:13.97 2:42.04 3:07.14 3:34.64
11 OAKLANDLIVEY'ERS OLY MI 3:34.75& 12
MACDONALD, E.-16 WRIGHT, C.-17 JOHNSON, L.-17 WILLIAMS, ANNE-18
26.18 54.47 1:19.45 1:47.30
2:14.19 2:43.00 3:07.53 3:34.75
12 MASS BAY MARLINS MBM NE 3:34.97& 10
HURLEY, ERINN-18 COOK, SARAH-17 HEALEY, CAITLIN-16 KLICK, CAITLIN-17
25.75 54.16 1:20.02 1:48.51
2:13.81 2:41.61 3:07.02 3:34.97
13 YMID YMID MR 3:35.02& 8
HAGGERTY, M.-17 MALLOY, COLLEEN-17 RUSSACK, JULIA-15 MILLER, ANDREA-17
25.86 53.14 1:18.61 1:46.63
2:12.70 2:40.73 3:06.66 3:35.02
14 ELMBROOK EBSC WI 3:35.65& 6
SCHNEIDER, LEAH-14 WANEZEK, SARAH-16 LIEB, KATY-14 WARMINGTON, J.-15
26.37 55.25 1:19.86 1:46.27
2:11.82 2:40.61 3:07.01 3:35.65
15 DELAWARE SWIM TM A DST MA 3:35.82& 4
WILLIAMS, A.-14 MACLEISH, K.-13 BULL, LAURA-13 RAEZER, S.-16
25.22 53.53 1:19.33 1:47.95
2:13.42 2:42.03 3:07.78 3:35.82
16 LAKE COUNTRY LAKE WI 3:35.86& 2
KRUEGER, JACKIE-16 MEDENDORP, M.-17 WHITE, EMILY-16 UNGER, KATIE-14
25.87 54.22 1:19.31 1:47.05
2:13.06 2:42.32 3:07.89 3:35.86
17 EMMAUS AQUATICS EMAC MA 3:36.02& -
KAVCHOK, L.-15 JACKSON, AMANDA-15 MULRY, HANNAH-14 CIERSKI, SARA-17
25.25 53.25 1:19.37 1:48.57
2:13.88 2:41.82 3:07.50 3:36.02
18 JERSEY WAHOOS A JW MA 3:36.06& -
COMER, ALISON-16 KOPIL, C.-16 HAESLER, K.-18 MURPHY, PATTI-15
25.87 53.70 1:19.02 1:47.83
2:13.18 2:41.10 3:07.50 3:36.06
19 SOUTHWESTERN AQUATIC SWAT WI 3:36.34& -
HAEGER, EMMY-14 HAEGER, KATIE-16 CARLSON, MEGAN-15 SCHMERBAUCH, M.-17
26.36 54.98 1:20.11 1:48.02
2:13.87 2:43.11 3:08.32 3:36.34
19 TEAM SUFFOLK TS MR 3:36.34& -
MANOGIAN, S.-14 DIXON, SHAUNA-14 MCCRATH, C.-16 KNAPP, KRISTIN-16
25.51 53.02 1:18.86 1:47.41
2:12.72 2:40.61 3:06.56 3:36.34
21 MLAC MLAC AM 3:36.59& -
ROSENBERG, K.-15 ENGELMEIER, E.-15 KOCH, LIZ-17 SHIPE, KATIE-17
25.38 53.04 1:19.03 1:47.08
2:13.60 2:42.51 3:08.70 3:36.59
22 BADGER DOLPHINS BD WI 3:38.70 -
SKOLASKI, J.-16 EVANS, JANE-15 DEWITT, LIZZY-16 BARRY, MARGARET-14
26.22 53.48 1:19.84 1:47.90
2:14.30 2:43.05 3:09.36 3:38.70
23 MADISON AQUATIC CLUB MAC WI 3:38.71 -
SKARTVEDT, B.-18 WITTER, MARGIE-17 HODULIK, SARAH-16 SKARTVEDT, M.-16
25.89 54.32 1:20.24 1:49.06
2:14.71 2:43.24 3:08.47 3:38.71
24 FTWAYNE AQUATICS FWA IN 3:38.73 -
MORRIS, ERIN-14 CLARK, ERIN-14 KLEBER, STACIE-16 STEMPIEN, E.-15
25.78 53.69 1:19.47 1:47.90
2:14.85 2:44.29 3:10.26 3:38.73
25 SCARLET AQUATIC B SAC-1NJ 3:39.21 -
COXSON, JESSE-17 BARNET, LESLEY-15 BLOCK, MELANIE-14 HARRIS, KRISTEN-14
26.34 55.13 1:20.97 1:49.11
2:15.48 2:44.35 3:10.08 3:39.21
26 CPAC CPAC MA 3:39.67 -
SMITH, RYAN-15 BUTLER, KRISTEN-17 LOWRY, STACY-17 BARE, CHRISTINE-16
26.51 55.49 1:20.83 1:49.90
2:15.96 2:45.06 3:10.94 3:39.67
27 ASPHALT GREEN AGUA MR 3:39.84 -
HEALEY, GEORGIA-15 KESSLER, JACLYN-16 COLEMAN, HAYLEY-13 THOMPSON, L.-16
25.53 52.85 1:19.06 1:48.30
2:14.30 2:43.37 3:09.60 3:39.84
28 FAST B FAST NI 3:39.89 -
MATHIS, LISA-17 ADAMS, JAMIE-14 PERDUE, MAUREEN-17 MEYER, JENNIFER-16
25.80 54.45 1:20.58 1:49.70
2:15.54 2:45.35 3:10.99 3:39.89
29 DELAWARE SWIM TM B DST MA 3:43.41 -
STEPHENS, SANDY-17 NILON, MARISSA-14 BAYER, MORGAN-17 STEPHENS, SARA-15
26.15 54.80 1:21.30 1:50.89
2:18.10 2:47.36 3:14.31 3:43.41
30 JERSEY WAHOOS B JW MA 3:45.44 -
GLENN, ERIN-16 PATRIZZI, KATIE-18 CAHILL, B.-14 SWIFT, KARA-13
27.09 55.73 1:21.84 1:50.92
2:18.38 2:48.79 3:15.40 3:45.44
Event 16 Men Open 400 R-Free
JUNIOR CHAMP: * 3:01.66 ACADEMY BULLETS /1997
JUNIOR N.E.: ! 3:04.05 CINCINNATI MARLINS /1997
NATIONAL CUT: # 3:07.09
JUNIOR CUT: & 3:12.79
PL Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 DONNER SWIM CLUB DON IN 3:04.66# 40
WRIGHT, JEREMY-17 WOCHOMURKA, R.-15 NORMAN, PATRICK-17 LEEHAUG, CONOR-17
22.40 46.90 1:08.65 1:32.66
1:55.03 2:19.43 2:41.17 3:04.66
2 SUBURBAN SSC1 MA 3:06.26# 34
GRUBE, MICHAEL-18 PAINTER, DAN-17 GIGER, DAVID-17 DONATO, JUSTIN-16
21.28 45.11 1:08.01 1:33.94
1:55.53 2:20.40 2:42.42 3:06.26
3 TEAM SUFFOLK TS MR 3:06.29# 32
GAGE, JESSE-17 FERRANTI, RAY-16 KAHN, DAVID-15 BEDWARD, N.-18
21.88 45.98 1:07.87 1:33.23
1:55.09 2:19.54 2:41.38 3:06.29
4 MASS BAY MARLINS MBM NE 3:07.85& 30
RILEY, KEVIN-18 COLETTIS, JASON-18 SANTORO, PAUL-16 KEANE, TOM-18
22.73 47.06 1:08.95 1:33.75
1:56.36 2:20.84 2:43.34 3:07.85
5 OAKLANDLIVEY'ERS OLY MI 3:08.76& 28
WALLACE, MATT-18 VANDERKAAY, C.-16 ZUMSTEG, JUSTIN-16 JUNE, STEVE-18
22.90 47.70 1:09.65 1:34.40
1:56.84 2:21.46 2:43.81 3:08.76
6 LAKEERIEDOLPHINS LESD LE 3:09.93& 26
TORPEY, PAT-17 BARTEL, BRAD-17 VEGA, CARLOS-17 PULLIN, JIM-16
22.66 47.40 1:09.98 1:35.11
1:57.96 2:23.14 2:45.50 3:09.93
7 AKRON FIRESTONE FAST1LE 3:10.20& 24
GANGLOFF, MARK-16 MCDONALD, STEVE-15 JONES, MICHAEL-15 FLOOD, LANE-16
22.30 46.91 1:09.25 1:34.01
1:56.35 2:22.16 2:44.68 3:10.20
8 MARIST SWIM CLUB MSC MR 3:10.32& 22
LANGAN, RUSTY-17 PAI, NICHOLAS-15 HARTNER, ANDREW-17 DOBBINS, DAVID-19
23.02 47.74 1:10.47 1:35.73
1:58.84 2:23.94 2:45.84 3:10.32
9 CLSC CLSC MI 3:10.33& 18
PORTH, MICHEAL-17 MEEKENS, RYAN-18 BUBLITZ, JOE-16 FALK, KEITH-18
22.91 48.19 1:10.26 1:35.08
1:57.94 2:23.08 2:45.73 3:10.33
10 LAKE COUNTRY LAKE WI 3:11.47& 14
NEUMAN, BRIAN-17 TOUMANOFF, NICK-18 JOCHIMS, LANCE-17 KOPACZ, ANDY-19
23.01 48.57 1:11.33 1:36.28
1:59.31 2:24.73 2:47.05 3:11.47
11 SHOREWOOD SHOR WI 3:11.66& 12
INGRAM, SCOTT-17 MOHR, STEVE-18 MOHR, ERIC-15 CLARK, PETER-18
22.74 47.43 1:10.64 1:35.50
1:58.82 2:24.61 2:47.23 3:11.66
12 MAST MEQUON AREA MAST WI 3:11.84& 10
LEOPOLD, BRAD-17 PHEIL, NATAN-16 GRAHAM, PATRICK-17 MUELLER, SCOTT-16
23.01 48.48 1:11.33 1:36.71
2:00.07 2:25.95 2:47.53 3:11.84
13 SCARLET AQUATIC SAC-1NJ 3:13.20 8
HARRIS, TIM-18 MACDONALD, C.-18 BATEMAN, SCOTT-17 SLOBODIEN, PHIL-17
22.99 46.77 1:09.86 1:35.11
1:58.89 2:24.33 2:47.44 3:13.20
14 LIAC LIAC MR 3:13.58 6
HAUG, KYLE- EVANGELISTA, B.-17 FERRIS, MIKE- SEMELS, RYAN-
22.61 47.09 1:09.97 1:34.67
1:58.14 2:24.30 2:48.11 3:13.58
15 WAUKESHA EXPRESS WEST WI 3:13.61 4
STANCZYK, CHRIS-17 REINERS, MATT-15 COLLURA, B.-17 VALEN, PAUL-18
22.80 48.00 1:10.67 1:36.27
1:59.30 2:25.50 2:48.51 3:13.61
16 MADISON AQUATIC CLUB MAC WI 3:13.88 2
WEISS, NICK-18 GAZVODA, GREGG-17 KAERCHER, ETHAN-17 BREHM, PAUL-16
23.17 48.66 1:10.98 1:36.63
2:00.30 2:26.46 2:48.79 3:13.88
17 ELMBROOK EBSC WI 3:14.11 -
FOLEY, SEAN-17 BROOKS, ANDY-16 SEALLS, TRAVIS-18 KOWALSKI, MATT-17
22.40 46.42 1:08.98 1:35.03
1:58.94 2:26.05 2:48.69 3:14.11
18 EMMAUS AQUATICS EMAC MA 3:14.95 -
KUSH, MICHAEL-17 KAVCHOK, JOE-18 GROSMAN, JARED-16 CIERSKI, JOSH-15
23.00 47.91 1:11.09 1:37.24
2:00.64 2:26.64 2:49.72 3:14.95
19 FAST FAST NI 3:18.07 -
DANNER, GREG-17 CARNEY, BRETT-16 STARK, GAVIN-16 BALTA, DAVID-18
23.17 49.00 1:12.54 1:38.81
2:02.39 2:28.51 2:51.47 3:18.07
20 JERSEY WAHOOS JW MA 3:23.20 -
BINZ, ROBERT-17 CAMPBELL, MATT-18 VINE, JARRETT-15 BURKE, KEVIN-15
23.59 48.94 1:11.98 1:38.18
2:03.85 2:31.88 2:56.35 3:23.20
Event 17 Women Open 100 Back
JUNIOR CHAMP: * 55.17 ASHLEY TAPPIN/GT WHITE SHARKS /1992
JUNIOR N.E.: ! 55.67 SARAH WANEZEK - ELMBROOK 03/1998
NATIONAL CUT: # 57.09
JUNIOR CUT: & 59.09
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 BROWN, CONNIE 14 MERRIMACK VALLEY 56.75# 20
2 ABBEY, ERIN 17 LAKEERIEDOLPHINS 57.02# 17
3 SIEGELE, JESSICA 15 ALLEGHENY NORTH SWIM CL 57.57& 16
4 BERG, COREY 14 MARIST SWIM CLUB 57.90& 15
5 WINKELHAUS, KATIE 16 WOLVERINEAQUATIC 57.97& 14
6 MOONEY, SARAH 18 EAST BAY AQUATIC CLUB 58.03& 13
7 KERNER, KATHRYN 15 GREATER TOLEDO AQUATIC 58.47& 12
8 FUNK, SHANNON 17 GREATER COLUMBUS 59.55 11
* B-Finals
9 DANEY, MEGAN 17 NRG SWIMMING 58.53& 9
10 BUTLER, KRISTEN 17 CENTRAL PA AQUATIC CLUB 58.54& 7
11 MCCANN, KATIE 15 ATTLEBORO BLUEFISH 58.57& 6
12 KESSLER, TRISHA 17 CANTON CITY SCHLS 58.91& 5
13 MCCLOSKEY, MOIRA 13 OCEAN CITY C-CERPANTS 59.09& 4
14 WOLFF, MELODY 16 MARIST SWIM CLUB 59.12 3
15 GNATZIG, GINA 14 J-HAWK AQUATIC 59.20 2
16 ROWLAND, LEANN 14 CENTRAL PA AQUATIC CLUB 1:00.38 1
* C-Finals
17 SAVINI, CAROLYNE 17 OCEAN CITY C-CERPANTS 58.98& -
18 GROVE, REBECCA 14 BGNW MARLINS 59.07& -
18 MOSS, MAGGIE 15 RIVIERA SWIM TEAM 59.07& -
20 SHIPE, KATIE 17 MT. LEBANON AQUA CLUB 59.11 -
21 LAMB, TRISHA 15 GREATER TOLEDO AQUATIC 59.29 -
22 SECHRIST, SHAWNA 16 KISKI SCHOOL AQ. 59.36 -
23 KALOTA, STACEY 17 OP TOWN WRECKERS 59.52 -
24 BREN, JILL 16 MADISON AQUATIC CLUB 1:00.76 -
Event 18 Men Open 100 Back
JUNIOR CHAMP: * 49.01 PHILIPPE DOMERS - IRVINE NOVAS /1997
JUNIOR N.E.: ! 50.15 WILL BERNHARDT - UNATTACHED 03/1998
NATIONAL CUT: # 50.79
JUNIOR CUT: & 53.09
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 DURKIN, THOMAS 17 NEW WAVE SWIM CLUB 51.17& 20
2 BREHM, PAUL 16 MADISON AQUATIC CLUB 51.26& 17
3 STIMSON, ERIC 19 UNIV AT BUFFALO 51.55& 16
4 TORPEY, PAT 17 LAKEERIEDOLPHINS 51.64& 15
5 DILLON, MARK 17 SQUID 51.87& 14
6 FLEIZACH, CHRIS 18 UNATTACHED BSC 52.01& 13
7 MCDONALD, MATTHEW 15 SOUTHEASTERN SWIM CLUB 52.83& 12
8 LYNCH, JUSTIN 17 LONG ISLAND EXPRESS SC 53.27 11
* B-Finals
9 WIKEN, ERIK 16 SOUTHWESTERN AQUATIC 52.08& 9
10 VEGA, CARLOS 17 LAKEERIEDOLPHINS 52.17& 7
11 HAMMEKEN, JEFF 19 CONNECTICUT 52.28& 6
12 WOCHOMURKA, RYAN 15 DONNER SWIM CLUB 52.40& 5
13 STAINTHORPE, NED 16 PEDDIE AQUATICS 52.43& 4
14 JONES, MICHAEL 15 AKRON FIRESTONE 52.65& 3
15 ZUMSTEG, JUSTIN 16 OAKLANDLIVEY'ERS 52.82& 2
16 BURKE, NICK 18 CONNECTICUT 53.00& 1
* C-Finals
17 LEEHAUG, CONOR 17 DONNER SWIM CLUB 52.36& -
18 PAI, NICHOLAS 15 MARIST SWIM CLUB 52.56& -
19 WALSH, KEVIN 17 WHITE PLAINS YWCA MIDDI 52.99& -
19 COLETTIS, JASON 18 MASS BAY MARLINS 52.99& -
21 REINERS, MATT 15 WAUKESHA EXPRESS 53.40 -
22 HOWE, JULIEN 18 BERKELEY AQUATIC 53.65 -
23 LEOPOLD, BRAD 17 MAST MEQUON AREA 53.77 -
24 BRANDENBERGER, CHRISTOP15 THREE VILLAGE 54.00 -
Event 19 Women Open 500 Free
JUNIOR CHAMP: * 4:47.18 LAUREN STINNETT - CURL-BURKE /1995
JUNIOR N.E.: ! 4:50.66 ANNA STROHL - LESD 03/1998
NATIONAL CUT: # 4:52.69
JUNIOR CUT: & 5:03.29
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 BROWN, CONNIE 14 MERRIMACK VALLEY 4:48.67! 20
2 ANDERSON, SALLY 17 SCARLET AQUATIC 4:53.40& 17
3 MIKELONIS, KRISTEN 17 LAKEERIEDOLPHINS 4:54.85& 16
4 MORRIS, ERIN 14 FTWAYNE AQUATICS 4:57.26& 15
5 TORPEY, LAUREN 15 LAKEERIEDOLPHINS 4:57.95& 14
6 MILLER, CHRISSY 15 SCARLET AQUATIC 4:58.62& 13
7 BROWN, SALLY 15 MERRIMACK VALLEY 4:59.09& 12
8 DAVIES, ABIGAIL 16 PEDDIE AQUATICS 5:00.91& 11
* B-Finals
9 JAMES, DEBBIE 17 BERKELEY AQUATIC 4:57.75& 9
10 SCIBEK, RACHEL 14 WEBSTER SWIM ASSOC. 4:58.22& 7
11 RETRUM, CARMEN 13 DONNER SWIM CLUB 5:00.74& 6
12 EHLERS, CHRISTA LONG ISLAND AQUATIC CLU 5:00.78& 5
13 MILKOSKY, CHRIS 16 BERKELEY AQUATIC 5:01.19& 4
14 HARBESON, STEPHANIE 17 PEDDIE AQUATICS 5:01.67& 3
15 MOSSLER, ADRIENNE 17 CARMEL SWIM CLUB 5:01.80& 2
16 BRADFORD-PAC, CATHERINE18 PORTAGE AQUATIC CLUB 5:01.99& 1
* C-Finals
17 RANC, MANDY 13 LAKEERIEDOLPHINS 4:58.01& -
18 MORRISSEY, KATHLEEN 13 BADGER 5:00.16& -
19 RUBERT, ALI LONG ISLAND AQUATIC CLU 5:01.85& -
20 WINDSTEIN, JENNIFER 16 LANCASTER AQUATIC CLUB 5:02.00& -
21 JOHNSON, ELLEN 14 GREATER TOLEDO AQUATIC 5:02.05& -
22 RUSSACK, JULIA 15 WHITE PLAINS YWCA MIDDI 5:03.04& -
23 JELUS, KATIE 16 DAYTON RAIDERS 5:03.44 -
24 BERG, COREY 14 MARIST SWIM CLUB 5:06.26 -
Event 20 Men Open 500 Free
JUNIOR CHAMP: * 4:24.29 GREG DOLNIAK - ONTARIO /1993
JUNIOR N.E.: ! 4:26.90 MIKE DOWLING - MASS. BAY /1997
NATIONAL CUT: # 4:28.39
JUNIOR CUT: & 4:39.59
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 PULLIN, JIM 16 LAKEERIEDOLPHINS 4:26.50! 20
2 MAHANEY, ANDREW 16 ATLANTIS AQUATIC CLUB 4:29.85& 16.5
2 COLE, JOHN 16 NEW JERSEY WAVE 4:29.85& 16.5
4 MOHR, STEVE 18 SHOREWOOD 4:31.93& 15
5 HARRIS, TIM 18 SCARLET AQUATIC 4:33.57& 14
6 SEMELS, RYAN LONG ISLAND AQUATIC CLU 4:35.78& 13
7 EPPING, RION 16 J-HAWK AQUATIC 4:37.79& 12
8 BIAZIN, THIAGO 19 CAPE COD S.C. 4:38.71& 11
* B-Finals
9 MORTIMER, JUSTIN 16 MASS BAY MARLINS 4:34.40& 9
10 KEANE, TOM 18 MASS BAY MARLINS 4:35.21& 7
11 TOUMANOFF, NICK 18 LAKE COUNTRY 4:36.00& 6
12 BREITIGAM, JUSTIN 18 BOWLING GREEN 4:37.26& 5
13 NORMAN, PATRICK 17 DONNER SWIM CLUB 4:37.54& 4
14 OHNGREN, JIMMY 18 OAKLANDLIVEY'ERS 4:39.67 3
15 THOMPSON, DUSTIN 15 MUNSTER 4:39.91 2
16 LYNCH, JUSTIN 17 LONG ISLAND EXPRESS SC 4:46.33 1
* C-Finals
17 GRABOWSKI, CHRIS 17 ATLANTIS AQUATIC CLUB 4:37.37& -
18 TIERNAN, ROBERT 15 MARIST SWIM CLUB 4:37.82& -
19 FRENCH, TRAVIS 16 BGNW MARLINS 4:38.42& -
20 RYAN, SHANE 18 VERONA AQUATICS 4:38.85& -
21 WEINER, KEVIN 16 PEDDIE AQUATICS 4:39.77 -
22 MCAULIFFE, BRENT 17 MT. LEBANON AQUA CLUB 4:39.84 -
23 VALEN, PAUL 18 WAUKESHA EXPRESS 4:40.18 -
24 HARTLEY, BRIAN 15 WASH TWP WAVE 4:40.37 -
Event 21 Women Open 100 Breast
JUNIOR CHAMP: * 1:03.10 ALLISON WAGNER - FLORIDA AQ. /1992
JUNIOR N.E.: ! 1:03.20 MANDY COMMONS - CINCY MARLINS /1997
NATIONAL CUT: # 1:04.89
JUNIOR CUT: & 1:06.89
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 GEERS, MEGAN 18 GREATER COLUMBUS 1:04.86# 20
2 WEST, KATIE 18 DAYTON RAIDERS 1:05.26& 17
3 BAUMERT, SARAH 13 COLUMBUS BARRACUDAS 1:05.50& 16
4 CHOURA, COURTNEY 14 JEWISH COMMUNITY CENTER 1:05.53& 15
5 HOCHARD, MELINDA 13 GREENWOOD SWIM 1:05.54& 14
6 HANNIGAN, KELLY 14 GREENWICH YWCA 1:05.58& 13
7 HEMMERLE, TRACEY 15 SOUDERTON AQUATIC CLUB 1:05.77& 12
8 MALLOY, COLLEEN 17 WHITE PLAINS YWCA MIDDI 1:06.27& 11
* B-Finals
9 NOLLAU, ANN 18 UNIV. PARK AQUATIC CLUB 1:06.25& 9
10 KIRCHOFF, LINDSAY 16 MARAUDER FIRE 1:06.26& 7
11 WEINGART, GWEN 17 LAKEERIEDOLPHINS 1:06.41& 6
12 RYAN, WHITNEY 15 MASS BAY MARLINS 1:06.56& 5
13 GROSELLE, ELIZABETH 15 SOLON STARS OH 1:06.67& 4
14 STEPHENS, SANDY 17 DELAWARE SWIM TM 1:06.73& 3
15 YOSHIMURA, STEPHANIE 12 SUBURBAN 1:06.87& 2
16 DALY, SHANNON 15 WEST ISLIP 1:07.58 1
* C-Finals
17 DLUGONSKI, DEIDRE 16 WASHINGTON YMCA SWIM TE 1:06.13& -
18 MEDENDORP, MEGHAN 17 LAKE COUNTRY 1:06.65& -
19 CARLSON, MEGAN 15 SOUTHWESTERN AQUATIC 1:06.82& -
20 OSTROSKI, LAUREN 15 FOXCATCHER 1:07.03 -
21 GRUNERT, MEGAN 16 MENOMONEE FALLS 1:08.18 -
22 MCKAIG, STEPHANIE 14 FTWAYNE AQUATICS 1:08.19 -
23 WADE, LAUREN 17 DEARBORN AREA ST 1:08.43 -
24 MELIN, ALYSON 15 EMMAUS AQUATICS 1:08.63 -
Event 22 Men Open 100 Breast
JUNIOR CHAMP: * 54.88 ED MOSES - CURL-BURKE /1998
JUNIOR N.E.: ! 56.61 DEVIN SCANLON - DELAWARE S.T. 03/1998
NATIONAL CUT: # 56.59
JUNIOR CUT: & 59.49
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 CALHOUN, PATRICK 17 SEYMOUR SWIMMING 56.19# 20
2 KANAK, JAMES 18 POSEIDON MI 56.23# 17
3 SZABO, DOMINICK 16 NORTH PENN AC 56.45# 16
4 NEUMAN, BRIAN 17 LAKE COUNTRY 57.03& 15
5 BRUNSON, CHRIS 18 MADISON AQUATIC CLUB 57.39& 14
6 MILLER, CHRIS LONG ISLAND AQUATIC CLU 57.77& 13
7 BRANDT, WILL 16 THE PACK SWIM TEAM 57.83& 12
8 RILEY, KEVIN 18 MASS BAY MARLINS 57.94& 11
* B-Finals
9 LOPEZ, FABIAN 18 WHITE PLAINS YWCA MIDDI 57.84& 9
10 VANDERKAAY, CHRISTIAN 16 OAKLANDLIVEY'ERS 57.89& 7
11 WOOD, BRIAN UNATTACHED 58.33& 6
12 STINSON, JON 16 OCEAN CITY C-CERPANTS 58.75& 5
13 GENTILUCCI, MICHAEL 17 DELAWARE SWIM TM 58.83& 4
14 DUBOIS, MATT 18 MICHIANA MARLINS 59.07& 3
15 SHEEHY, ALEC 17 DONNER SWIM CLUB 59.22& 2
16 MUELLER, SCOTT 16 MAST MEQUON AREA 59.67 1
* C-Finals
17 MACDONALD, CONOR 18 SCARLET AQUATIC 58.76& -
18 GABAY, LUKE 17 NEW JERSEY WAVE 59.05& -
19 DIETSCHE, DOUG 19 OHIO STATE UNIV 59.27& -
20 GRUBE, MICHAEL 18 SUBURBAN 59.30& -
21 AMYOT, EJ 16 NEWARK DRAGONS SWIM CLU 59.44& -
22 SHERER, EDWARD 19 UNATTACHED 59.47& -
23 PEKAROVIC, ONDREJ 16 GREAT LAKES AQUA 59.54 -
24 BARTEL, RAY 18 LAKEERIEDOLPHINS 59.87 -
Event 23 Women Open 100 Fly
JUNIOR CHAMP: * 55.26 ASHLEY TAPPIN/GT WHITE SHARKS /1992
JUNIOR N.E.: ! 56.06 SAMANTHA ARSENAULT - GREENWOOD 03/1998
NATIONAL CUT: # 56.69
JUNIOR CUT: & 58.49
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 MANTEY, ANNIE 14 MARIST SWIM CLUB 55.89! 20
2 MYERS, WHITNEY 14 MIAMI VALLEY AQU 56.50# 17
3 RIECHERT, ERIN 18 SOUTHWESTERN AQUATIC 57.30& 16
4 BAGI, MICHELLE 16 LAKEERIEDOLPHINS 57.43& 15
5 NESS, KATIE 15 WORTHINGTON 57.63& 14
6 HARRIGAN, KELLY 14 NEW ENGLAND SAINTS 57.74& 13
7 EVANS, JANE 15 BADGER DOLPHINS 58.16& 12
8 HARM, TRICIA 15 SPIRIT SWIMMING 58.64 11
* B-Finals
9 KLAUS, SHELLY 15 LAKEERIEDOLPHINS 57.66& 9
10 LOPANO, JENNA 17 ATLANTIS AQUATIC CLUB 58.14& 7
11 KOCH, LIZ 17 MT. LEBANON AQUA CLUB 58.23& 6
12 STEPHENS, SARA 15 DELAWARE SWIM TM 58.28& 5
13 SMITH, ERIN 17 THE PACK SWIM TEAM 58.50 4
14 ABBEY, ERIN 17 LAKEERIEDOLPHINS 58.82 3
15 O'REILLY, KARA LONG ISLAND AQUATIC CLU 58.89 2
16 QUINLAN, CARRIE 18 UNATTACHED 58.91 1
* C-Finals
17 WARNKEN, JULIA 15 RACER X 58.37& -
18 JACKSON, AMANDA 15 EMMAUS AQUATICS 58.72 -
19 BERLINSKI, MARCI 18 UNAT. WINDSOR EXPRESS 58.94 -
20 DUBYEL, RUTH 17 WPSC 59.02 -
21 MILLER, JAMIE 16 CARMEL SWIM CLUB 59.09 -
22 LADEWSKI, KATIE 15 ANN ARBOR SWIM CLUB 59.10 -
23 HAESLER, KRISTEL 18 JERSEY WAHOOS 59.36 -
24 MORELLI, LISA 15 TEAM DELAWARE 59.82 -
Event 24 Men Open 100 Fly
JUNIOR CHAMP: * 48.51 JEFF SOMENSATTO - YORK /1997
JUNIOR N.E.: ! 49.36 JESSE GAGE - TEAM SUFFOLK 03/1998
NATIONAL CUT: # 49.79
JUNIOR CUT: & 51.89
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 MCDONALD, STEVE 15 AKRON FIRESTONE 50.42& 20
2 FOLEY, SEAN 17 ELMBROOK 50.50& 17
3 SMOLINSKI, TODD 18 LAKE CENTRAL 50.54& 16
4 LANGAN, RUSTY 17 MARIST SWIM CLUB 50.84& 15
5 TORPEY, PAT 17 LAKEERIEDOLPHINS 50.90& 14
6 WALLACE, MATT 18 OAKLANDLIVEY'ERS 50.95& 13
7 ALMONEY, KYLE 19 CENTRAL PA AQUATIC CLUB 51.03& 12
8 NOVAK, HEATH 18 JEWISH COMMUNITY CENTER 51.13& 11
* B-Finals
9 SAYCE, EDWARD 18 MASS BAY MARLINS 50.60& 9
10 BARTEL, BRAD 17 LAKEERIEDOLPHINS 50.99& 7
11 GAN, WEI 15 UNATTACHED KSA 51.23& 6
12 KAHN, DAVID 15 TEAM SUFFOLK 51.28& 5
13 HAMMEKEN, JEFF 19 CONNECTICUT 51.46& 4
14 GANGLOFF, MARK 16 AKRON FIRESTONE 51.60& 3
15 KANAK, JAMES 18 POSEIDON MI 52.06 2
16 PAUL, DAVE 18 GREENWOOD SWIM 53.03 1
* C-Finals
17 LANDRIO, JASON 18 ISLIP AQUATICS 51.72& -
18 HAIBACH, MATT 18 THE PACK SWIM TEAM 52.06 -
19 SUTTON, BEN 17 FTWAYNE AQUATICS 52.50 -
20 WATSON, TRAVIS 16 TEAM PITTSBURGH 52.55 -
21 SHAFFER, CHRIS 17 DELMAR DOLFINS 52.56 -
22 SCHMALING, MATT 18 NEW BERLIN 52.58 -
23 PUN, JOSH 19 UNIV AT BUFFALO 52.78 -
- DILLON, WILLIAM 18 AVON COMMUNITY DQ -
Event 25 Women Open 800 R-Free
Sponsor: SPEEDO
JUNIOR CHAMP: * 7:25.50 MECKLENBURG /1996
JUNIOR N.E.: ! 7:30.57 CINCINNATI MARLINS /1997
NATIONAL CUT: # 7:43.09
JUNIOR CUT: & 7:49.79
PL Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 LAKEERIEDOLPHINS A LESD LE 7:32.68# 40
2 SCARLET AQUATIC A SAC-1NJ 7:35.55# 34
3 BERKELEY AQUATIC BAC NJ 7:37.08# 32
4 MASS BAY MARLINS MBM NE 7:38.42# 30
5 LAKEERIEDOLPHINS B LESD LE 7:38.64# 28
6 LIAC LIAC MR 7:41.92# 26
7 SCARLET AQUATIC B SAC-1NJ 7:43.68& 24
8 PEDDIE AQUATICS A PAA NJ 7:43.73& 22
9 YMID YMID MR 7:43.81& 18
10 BADGER DOLPHINS BD WI 7:44.85& 14
11 OAKLANDLIVEY'ERS OLY MI 7:45.30& 12
12 MERRIMACK VALLEY MVP NI 7:46.33& 10
13 JERSEY WAHOOS A JW MA 7:47.17& 8
14 KISKI SCHOOL AQ. KSA AM 7:47.47& 6
15 LAKE COUNTRY LAKE WI 7:48.09& 4
16 BERGEN BARRACUDA BB NJ 7:49.16& 2
17 ELMBROOK EBSC WI 7:49.73& -
18 ATTLEBORO BLUEFISH ABF NE 7:50.46 -
19 MADISON AQUATIC CLUB MAC WI 7:52.10 -
20 DELAWARE SWIM TM DST MA 7:52.43 -
21 MLAC MLAC AM 7:54.12 -
22 CPAC CPAC MA 7:54.49 -
23 GREENWOOD SWIM GMSC NE 7:59.85 -
24 BPR BPR AM 7:59.92 -
25 JERSEY WAHOOS B JW MA 8:02.42 -
- GREATER COLUMBUS GCST OH DQ -
Event 26 Men Open 800 R-Free
JUNIOR CHAMP: * 6:40.32 MISSION VIAJO /1995
JUNIOR N.E.: ! 6:49.64 MICHIANA MARLINS /1997
NATIONAL CUT: # 6:55.79
JUNIOR CUT: & 7:05.69
PL Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 DONNER SWIM CLUB DON IN 6:46.37! 40
2 LAKEERIEDOLPHINS LESD LE 6:49.76# 34
3 MASS BAY MARLINS MBM NE 6:53.00# 32
4 OAKLANDLIVEY'ERS OLY MI 6:53.06# 30
5 TEAM SUFFOLK TS MR 6:53.98# 28
6 BERKELEY AQUATIC BAC NJ 6:55.15# 26
7 CLSC CLSC MI 6:57.68& 24
8 SUBURBAN SSC1 MA 6:58.12& 22
9 LIAC LIAC MR 6:59.45& 18
10 MAST MEQUON AREA MAST WI 7:00.76& 14
11 SHOREWOOD SHOR WI 7:02.01& 12
12 LAKE COUNTRY LAKE WI 7:03.13& 10
13 SCARLET AQUATIC SAC-1NJ 7:03.26& 8
14 BOWLING GREEN BGSC OH 7:05.50& 6
15 ELMBROOK EBSC WI 7:06.31 4
16 AKRON FIRESTONE FAST1LE 7:07.11 2
17 MADISON AQUATIC CLUB MAC WI 7:07.83 -
18 GREENWOOD SWIM GMSC NE 7:08.97 -
19 THREE VILLAGE TVSC MR 7:12.47 -
20 FAST FAST NI 7:19.03 -
21 JERSEY WAHOOS JW MA 7:21.67 -
- LIE LIE MR DQ -
- MARIST SWIM CLUB MSC MR DQ -
- WAUKESHA EXPRESS WEST WI DQ -
Event 27 Women Open 200 IM
JUNIOR CHAMP: * 2:01.06 STACY POTTER - AMERICUS /1982
JUNIOR N.E.: ! 2:04.72 SAMANTHA ARSENAULT - GREENWOOD 03/1998
NATIONAL CUT: # 2:04.79
JUNIOR CUT: & 2:09.49
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 MYERS, WHITNEY 14 MIAMI VALLEY AQU 2:04.31! 20
27.37 58.75 1:35.84 2:04.31
2 MCCANN, KATIE 15 ATTLEBORO BLUEFISH 2:04.47! 17
27.83 58.57 1:35.24 2:04.47
3 HARM, TRICIA 15 SPIRIT SWIMMING 2:04.90& 16
27.49 58.15 1:35.70 2:04.90
4 BROWN, CONNIE 14 MERRIMACK VALLEY 2:05.27& 15
26.52 57.98 1:36.91 2:05.27
5 KLAUS, SHELLY 15 LAKEERIEDOLPHINS 2:05.41& 14
27.52 58.66 1:36.77 2:05.41
6 EVANS, JANE 15 BADGER DOLPHINS 2:06.27& 13
28.06 1:00.79 1:36.96 2:06.27
7 WILBUR, KATIE 16 BERKELEY AQUATIC 2:06.75& 12
28.08 1:00.12 1:37.47 2:06.75
8 SKOLASKI, JENNIFER 16 BADGER DOLPHINS 2:11.03 11
28.27 1:01.15 1:40.76 2:11.03
* B-Finals
9 LOPANO, JENNA 17 ATLANTIS AQUATIC CLUB 2:06.55& 9
27.90 58.86 1:37.24 2:06.55
10 MARTIN, KRISTY 17 GREENWOOD SWIM 2:06.58& 7
27.11 59.62 1:36.32 2:06.58
11 RYAN, WHITNEY 15 MASS BAY MARLINS 2:07.47& 6
28.69 1:01.00 1:37.46 2:07.47
12 MCDONOUGH, ELYSE 16 ALBANY STARFISH 2:07.71& 5
28.11 59.63 1:38.42 2:07.71
13 MOONEY, SARAH 18 EAST BAY AQUATIC CLUB 2:08.03& 4
27.89 58.93 1:37.13 2:08.03
14 BERG, COREY 14 MARIST SWIM CLUB 2:08.29& 3
28.15 59.84 1:38.69 2:08.29
15 BAGI, MICHELLE 16 LAKEERIEDOLPHINS 2:08.39& 2
28.03 1:00.00 1:38.93 2:08.39
16 HIMES, MAEGEN 16 CARMEL SWIM CLUB 2:11.47 1
28.61 1:01.96 1:40.05 2:11.47
* C-Finals
17 WANEZEK, SARAH 16 ELMBROOK 2:07.79& -
27.44 1:37.59 2:07.79
18 MCCONNELL, CHRISTIN 17 TEAM DELAWARE 2:08.57& -
28.46 1:01.49 1:39.26 2:08.57
19 SHIPE, KATIE 17 MT. LEBANON AQUA CLUB 2:09.12& -
28.28 1:39.00 2:09.12
20 GEERS, MEGAN 18 GREATER COLUMBUS 2:09.62 -
28.66 1:02.57 1:38.91 2:09.62
21 NEUMANN, JULIE 15 J-HAWK AQUATIC 2:10.64 -
29.33 1:02.37 1:39.76 2:10.64
22 RAEZER, STEPHANIE 16 DELAWARE SWIM TM 2:12.03 -
28.38 1:01.75 1:40.75 2:12.03
- NORTHUP, KELLEY 18 FAIRPORT AREA SWIM TEAM DQ -
- WARNKEN, JULIA 15 RACER X DQ -
Event 28 Men Open 200 IM
JUNIOR CHAMP: * 1:48.85 PHILIPPE DEMERS - IRVINE NOVAS /1997
JUNIOR N.E.: ! 1:50.93 NICK ARZNER - SUGAR CREEK /1997
NATIONAL CUT: # 1:51.49
JUNIOR CUT: & 1:56.29
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 GANGLOFF, MARK 16 AKRON FIRESTONE 1:49.91! 20
24.78 52.33 1:23.41 1:49.91
2 BARTEL, BRAD 17 LAKEERIEDOLPHINS 1:52.21& 17
25.11 54.50 1:26.32 1:52.21
3 COBLE, CASEY 16 LANCASTER AQUATIC CLUB 1:52.27& 16
24.97 53.48 1:25.94 1:52.27
4 SMOLINSKI, TODD 18 LAKE CENTRAL 1:52.62& 15
24.92 52.33 1:26.29 1:52.62
5 KOPACZ, ANDY 19 LAKE COUNTRY 1:52.80& 14
24.87 53.81 1:26.61 1:52.80
6 NOVAK, HEATH 18 JEWISH COMMUNITY CENTER 1:53.55& 13
24.12 53.47 1:27.58 1:53.55
7 VANDERKAAY, CHRISTIAN 16 OAKLANDLIVEY'ERS 1:53.57& 12
24.74 54.55 1:26.85 1:53.57
8 PERSINGER, JOHN 17 BERKELEY AQUATIC 1:53.97& 11
25.27 53.65 1:26.90 1:53.97
* B-Finals
9 RILEY, KEVIN 18 MASS BAY MARLINS 1:53.73& 9
24.64 53.72 1:27.16 1:53.73
10 STINSON, JON 16 OCEAN CITY C-CERPANTS 1:53.91& 7
25.57 54.09 1:27.36 1:53.91
11 NEUMAN, BRIAN 17 LAKE COUNTRY 1:53.95& 6
25.00 53.51 1:26.29 1:53.95
12 MACDONALD, CONOR 18 SCARLET AQUATIC 1:54.04& 5
25.31 54.72 1:26.74 1:54.04
13 BONCZEK, BRIAN 16 CENTRAL PA AQUATIC CLUB 1:54.96& 4
24.61 54.29 1:27.87 1:54.96
14 MUELLER, SCOTT 16 MAST MEQUON AREA 1:54.98& 3
24.68 53.77 1:27.39 1:54.98
15 MCDONALD, STEVE 15 AKRON FIRESTONE 1:55.47& 2
24.15 53.39 1:28.32 1:55.47
16 SHEEHY, ALEC 17 DONNER SWIM CLUB 1:55.78& 1
24.38 53.95 1:27.81 1:55.78
* C-Finals
17 MCAULIFFE, BRENT 17 MT. LEBANON AQUA CLUB 1:53.54& -
25.08 54.33 1:26.94 1:53.54
18 HIRSCHHORN, ERIC 17 BADGER 1:56.21& -
24.88 54.32 1:28.77 1:56.21
19 BENORE, AARON 18 OAKLANDLIVEY'ERS 1:56.23& -
25.42 54.17 1:28.84 1:56.23
20 TENHAAGEN, TONY 17 SEACOAST SWIM 1:56.38 -
25.58 56.24 1:29.61 1:56.38
21 HARTNER, ANDREW 17 MARIST SWIM CLUB 1:56.57 -
25.42 54.08 1:29.41 1:56.57
22 DEMELL, BRIAN 15 LAKEERIEDOLPHINS 1:57.87 -
25.74 55.05 1:30.35 1:57.87
- SALOMON, JEREMY 18 LAKEERIEDOLPHINS DQ -
- CALHOUN, PATRICK 17 SEYMOUR SWIMMING DQ -
Event 29 Women Open 1650 Free
JUNIOR CHAMP: * 16:29.90 LESLIE DALAND - SIMI VALLEY /1993
JUNIOR N.E.: ! 16:25.16 SHELLY KLAUS - LESD 03/1998
NATIONAL CUT: # 16:46.89
JUNIOR CUT: & 17:24.29
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 MIKELONIS, KRISTEN 17 LAKEERIEDOLPHINS 16:37.51# 20
28.51 58.67 1:29.20 1:59.68
2:30.08 3:00.58 3:31.00 4:01.41
4:31.65 5:02.05 5:32.57 6:02.95
6:33.27 7:03.69 7:33.91 8:04.04
8:34.09 9:04.04 9:34.24 10:04.50
10:34.79 11:05.24 11:35.76 12:06.06
12:36.69 13:07.38 13:37.95 14:08.41
14:38.82 15:08.79 15:38.96 16:08.70
16:37.51
2 MORRIS, ERIN 14 FTWAYNE AQUATICS 16:44.25# 17
28.35 59.04 1:30.14 2:01.12
2:32.11 3:02.98 3:34.08 4:04.62
4:35.27 5:05.89 5:36.55 6:06.99
6:37.59 7:07.96 7:38.47 8:08.84
8:39.25 9:09.67 9:40.16 10:10.70
10:41.24 11:11.88 11:42.51 12:12.78
12:43.39 13:13.79 13:44.32 14:14.65
14:45.19 15:15.39 15:45.81 16:15.66
16:44.25
3 MEIER, LINDSEY 15 LAKEERIEDOLPHINS 16:53.31& 16
28.49 58.73 1:29.15 1:59.84
2:30.15 3:00.83 3:31.58 4:02.41
4:33.06 5:03.70 5:34.61 6:05.65
6:36.62 7:07.52 7:38.38 8:09.41
8:40.39 9:11.51 9:42.40 10:13.23
10:44.51 11:15.81 11:46.78 12:17.29
12:48.08 13:19.07 13:49.90 14:20.77
14:51.48 15:22.15 15:53.09 16:23.67
16:53.31
4 FUNK, SHANNON 17 GREATER COLUMBUS 17:00.75& 15
28.10 58.72 1:29.58 2:00.24
2:31.18 3:02.12 3:33.10 4:03.81
4:34.33 5:05.30 5:35.76 6:06.88
6:37.84 7:08.94 7:40.03 8:11.12
8:42.38 9:13.53 9:44.75 10:16.24
10:47.41 11:18.71 11:49.96 12:21.19
12:52.40 13:23.60 13:54.79 14:25.92
14:57.10 15:28.47 15:59.54 16:30.56
17:00.75
5 RANC, MANDY 13 LAKEERIEDOLPHINS 17:01.89& 14
28.83 59.90 1:30.50 2:01.03
2:31.67 3:02.47 3:33.57 4:04.69
4:35.78 5:06.99 5:37.96 6:08.87
6:40.20 7:11.30 7:42.54 8:13.77
8:45.13 9:16.37 9:47.59 10:18.66
10:49.63 11:20.87 11:52.11 12:23.55
12:55.24 13:26.27 13:57.54 14:28.73
15:00.14 15:31.20 16:01.94 16:32.49
17:01.89
6 MILKOSKY, CHRIS 16 BERKELEY AQUATIC 17:04.61& 13
29.33 1:00.09 1:31.32 2:02.63
2:34.05 3:05.80 3:37.56 4:09.28
4:40.83 5:12.14 5:43.54 6:14.70
6:45.93 7:16.84 7:47.87 8:18.84
8:49.80 9:20.88 9:51.98 10:23.20
10:54.00 11:25.00 11:55.91 12:27.07
12:58.18 13:29.03 13:59.96 14:30.79
15:01.64 15:32.51 16:03.34 16:34.38
17:04.61
7 MADDEN, JULIE 16 LAKEERIEDOLPHINS 17:05.32& 12
28.68 59.01 1:29.21 1:59.43
2:29.56 2:59.89 3:30.47 4:01.24
4:31.93 5:02.87 5:33.84 6:04.80
6:35.89 7:07.14 7:38.34 8:09.51
8:40.82 9:12.56 9:43.65 10:15.01
10:46.73 11:18.52 11:49.78 12:22.18
12:54.31 13:26.34 13:57.64 14:29.14
15:00.40 15:32.00 16:03.45 16:35.90
17:05.32
8 RUBERT, ALI LONG ISLAND AQUATIC CLU 17:05.33& 11
28.02 58.24 1:28.67 1:59.62
2:30.29 3:00.96 3:31.95 4:02.95
4:33.90 5:05.16 5:35.79 6:06.82
6:37.82 7:09.01 7:40.26 8:11.55
8:43.09 9:14.76 9:45.98 10:17.31
10:48.51 11:20.08 11:51.55 12:23.01
12:54.65 13:26.22 13:57.73 14:29.14
15:00.65 15:32.19 16:03.46 16:34.99
17:05.33
9 DAVIES, ABIGAIL 16 PEDDIE AQUATICS 17:05.51& 9
28.66 1:00.14 1:31.22 2:02.37
2:33.45 3:04.53 3:35.67 4:06.92
4:38.19 5:09.51 5:40.75 6:12.09
6:43.50 7:15.11 7:46.58 8:18.14
8:49.70 9:21.14 9:52.62 10:23.92
10:54.98 11:26.13 11:57.22 12:28.47
12:59.74 13:30.84 14:01.96 14:33.00
15:03.98 15:34.73 16:05.61 16:36.27
17:05.51
10 KERN, JULIE 17 SPARTAN AQUATIC CLUB 17:07.18& 7
28.23 58.14 1:28.55 1:59.35
2:30.01 3:00.83 3:31.69 4:02.63
4:34.00 5:05.25 5:36.72 6:08.07
6:39.17 7:10.65 7:42.01 8:13.41
8:44.80 9:16.14 9:47.69 10:19.24
10:50.54 11:21.84 11:53.58 12:25.14
12:56.75 13:28.61 13:59.70 14:31.45
15:02.78 15:34.06 16:05.52 16:36.58
17:07.18
11 RUSSACK, JULIA 15 WHITE PLAINS YWCA MIDDI 17:09.87& 6
28.11 58.46 1:29.20 1:59.95
2:30.73 3:01.70 3:32.83 4:03.96
4:35.15 5:06.29 5:37.34 6:08.36
6:39.38 7:10.48 7:41.88 8:13.10
8:44.55 9:15.82 9:47.19 10:18.81
10:50.21 11:21.82 11:53.35 12:25.19
12:56.78 13:28.43 14:00.11 14:31.69
15:03.51 15:35.36 16:07.21 16:38.86
17:09.87
12 BARE, CHRISTINE 16 CENTRAL PA AQUATIC CLUB 17:10.60& 5
28.56 59.53 1:30.55 2:01.51
2:32.59 3:03.84 3:35.15 4:06.73
4:38.22 5:09.52 5:41.00 6:12.90
6:44.49 7:16.00 7:48.06 8:19.57
8:50.91 9:22.24 9:53.43 10:24.73
10:56.18 11:27.48 11:58.57 12:29.83
13:01.27 13:32.77 14:04.16 14:35.43
15:06.87 15:38.31 16:09.58 16:40.73
17:10.60
13 LANDRY, KRISTIN 16 GREENWOOD SWIM 17:12.21& 4
28.63 59.41 1:30.41 2:01.31
2:32.34 3:03.50 3:34.71 4:05.87
4:37.11 5:08.51 5:39.92 6:11.20
6:42.70 7:14.11 7:45.68 8:17.21
8:48.92 9:20.42 9:51.87 10:23.34
10:54.77 11:26.42 11:57.86 12:29.75
13:01.31 13:33.00 14:04.63 14:36.10
15:07.38 15:38.52 16:09.84 16:41.41
17:12.21
14 MURPHY, PATTI 15 JERSEY WAHOOS 17:12.50& 3
29.74 1:00.75 1:32.33 2:03.82
2:35.11 3:06.38 3:37.91 4:09.25
4:40.75 5:12.19 5:43.46 6:14.78
6:46.04 7:17.40 7:48.72 8:19.97
8:51.22 9:22.54 9:53.83 10:25.11
10:56.40 11:27.85 11:59.08 12:30.42
13:01.86 13:33.29 14:04.76 14:36.09
15:07.60 15:38.99 16:10.24 16:41.54
17:12.50
15 MOSSLER, ADRIENNE 17 CARMEL SWIM CLUB 17:13.83& 2
28.40 59.09 1:30.05 2:00.74
2:31.60 3:02.59 3:33.85 4:04.91
4:36.47 5:08.01 5:39.56 6:11.15
6:42.85 7:14.38 7:45.98 8:17.50
8:49.12 9:20.84 9:51.99 10:23.42
10:55.40 11:27.18 11:58.96 12:30.58
13:02.39 13:33.89 14:05.59 14:37.47
15:09.09 15:40.67 16:12.47 16:43.99
17:13.83
16 HARBESON, STEPHANIE 17 PEDDIE AQUATICS 17:16.92& 1
28.25 58.59 1:29.28 2:00.20
2:30.95 3:01.84 3:32.56 4:03.54
4:34.73 5:05.84 5:37.35 6:08.71
6:40.35 7:12.07 7:43.51 8:15.51
8:46.82 9:18.57 9:50.61 10:22.60
10:54.49 11:25.89 11:57.84 12:29.48
13:00.86 13:32.59 14:04.89 14:36.72
15:08.55 15:41.20 16:13.28 16:45.47
17:16.92
17 FREEMAN, CRYSTAL 17 UNATTACHED 17:17.65& -
28.85 59.53 1:31.29 2:02.74
2:34.20 3:05.43 3:36.89 4:08.25
4:39.51 5:10.91 5:42.47 6:13.56
6:44.98 7:16.20 7:47.77 8:19.27
8:50.87 9:21.93 9:53.71 10:25.07
10:56.52 11:28.55 12:00.63 12:32.63
13:04.65 13:36.78 14:08.59 14:39.82
15:11.35 15:43.00 16:14.90 16:46.67
17:17.65
18 HAWLEY, CLAIRE 14 CAPE COD S.C. 17:20.64& -
28.87 1:00.07 1:31.17 2:02.45
2:33.79 3:05.42 3:36.77 4:08.20
4:39.39 5:10.68 5:42.03 6:13.24
6:44.42 7:15.64 7:46.90 8:18.51
8:50.09 9:21.63 9:53.09 10:24.77
10:56.47 11:28.31 12:00.41 12:32.30
13:04.41 13:36.64 14:08.72 14:40.57
15:12.82 15:45.11 16:17.41 16:49.28
17:20.64
19 JAMES, DEBBIE 17 BERKELEY AQUATIC 17:20.94& -
28.89 59.47 1:30.42 2:01.55
2:32.89 3:04.32 3:35.45 4:06.70
4:37.97 5:09.34 5:40.57 6:12.11
6:43.47 7:14.99 7:46.68 8:18.14
8:49.66 9:21.23 9:53.17 10:25.11
10:57.09 11:28.90 12:01.02 12:33.16
13:05.14 13:37.10 14:09.41 14:41.51
15:13.55 15:45.55 16:17.70 16:49.75
17:20.94
20 HUMES, JESSICA 17 BOWLING GREEN 17:22.73& -
28.15 58.66 1:29.62 2:01.33
2:32.70 3:04.30 3:35.59 4:06.87
4:38.34 5:10.17 5:41.29 6:12.26
6:43.82 7:15.84 7:47.90 8:19.67
8:51.51 9:23.58 9:55.94 10:27.90
10:59.71 11:31.76 12:03.52 12:35.56
13:07.84 13:40.03 14:12.09 14:44.17
15:16.15 15:48.45 16:20.24 16:51.72
17:22.73
21 MCWILLIAMS, KATIE 15 AQUA JETS 17:22.83& -
28.20 58.81 1:30.45 2:01.98
2:33.80 3:05.65 3:37.75 4:09.50
4:41.36 5:13.35 5:44.95 6:16.53
6:48.65 7:20.35 7:52.08 8:24.14
8:56.07 9:28.18 9:59.95 10:31.62
11:03.47 11:35.47 12:06.95 12:38.63
13:10.43 13:42.28 14:14.13 14:45.87
15:17.66 15:49.76 16:21.82 16:53.27
17:22.83
22 JELUS, KATIE 16 DAYTON RAIDERS 17:22.88& -
28.88 59.80 1:30.97 2:02.14
2:33.70 3:05.10 3:36.70 4:08.17
4:39.59 5:10.97 5:42.68 6:14.28
6:46.04 7:17.60 7:49.28 8:21.05
8:52.99 9:24.96 9:56.89 10:28.92
11:01.17 11:33.24 12:05.35 12:37.28
13:09.33 13:41.20 14:13.12 14:45.17
15:16.93 15:48.81 16:20.69 16:52.56
17:22.88
23 HOFFNER, LINDSEY 18 PORTLAND PORPOISE SWIM 17:23.64& -
29.41 1:00.47 1:32.05 2:03.20
2:34.82 3:06.56 3:38.07 4:09.88
4:41.23 5:12.87 5:44.48 6:16.23
6:47.72 7:19.25 7:50.86 8:22.39
8:53.87 9:25.78 9:57.48 10:29.27
11:00.99 11:32.72 12:04.61 12:36.51
13:08.56 13:40.54 14:12.63 14:44.85
15:17.15 15:49.06 16:21.07 16:52.87
17:23.64
24 PETRY, MEGHAN 16 BERKELEY AQUATIC 17:23.96& -
29.98 1:00.93 1:32.22 2:03.67
2:35.28 3:07.09 3:38.75 4:10.39
4:41.57 5:13.14 5:44.64 6:15.79
6:46.96 7:18.23 7:49.86 8:21.24
8:52.71 9:24.78 9:56.58 10:28.42
11:00.62 11:33.10 12:05.09 12:37.40
13:09.38 13:41.46 14:13.28 14:45.44
15:17.33 15:49.28 16:21.03 16:53.06
17:23.96
25 CROUTHAMEL, CAROL 17 SPIRIT SWIMMING 17:24.82 -
28.70 59.01 1:29.58 2:00.38
2:31.31 3:02.31 3:33.67 4:04.81
4:36.09 5:07.48 5:38.79 6:10.25
6:41.71 7:13.05 7:44.56 8:16.19
8:47.83 9:19.75 9:51.70 10:23.71
10:55.74 11:27.90 11:59.97 12:32.18
13:04.27 13:36.61 14:09.30 14:41.75
15:14.47 15:47.29 16:20.14 16:52.83
17:24.82
26 CLARK, LINDSEY 16 SEACOAST SWIM 17:25.08 -
28.86 59.75 1:31.19 2:02.85
2:34.48 3:06.55 3:38.58 4:10.49
4:42.25 5:14.20 5:46.06 6:18.24
6:50.10 7:21.98 7:53.90 8:25.60
8:57.53 9:29.48 10:01.67 10:33.60
11:05.50 11:37.34 12:09.11 12:41.02
13:13.07 13:44.82 14:16.57 14:48.30
15:19.90 15:51.71 16:23.35 16:54.69
17:25.08
27 GLENN, ERIN 16 JERSEY WAHOOS 17:27.04 -
29.52 1:00.91 1:32.36 2:04.34
2:36.23 3:08.10 3:39.80 4:11.70
4:43.51 5:15.38 5:47.13 6:18.75
6:50.63 7:22.09 7:54.30 8:26.08
8:58.23 9:30.16 10:02.45 10:34.24
11:05.71 11:37.54 12:09.33 12:41.22
13:13.29 13:45.05 14:17.19 14:49.16
15:21.07 15:53.12 16:24.76 16:56.39
17:27.04
28 ZAPPALORTI, RACHEL 17 PEDDIE AQUATICS 17:27.39 -
29.60 1:00.71 1:32.33 2:04.13
2:35.90 3:07.75 3:39.72 4:11.75
4:43.71 5:15.60 5:47.57 6:19.47
6:51.68 7:23.50 7:55.26 8:27.19
8:59.08 9:30.95 10:02.77 10:34.49
11:06.46 11:38.23 12:10.07 12:42.20
13:14.08 13:46.04 14:18.00 14:50.10
15:21.73 15:53.28 16:24.93 16:56.50
17:27.39
29 KERN, MELISSA 14 KISKI SCHOOL AQ. 17:28.81 -
29.01 1:00.16 1:31.89 2:03.32
2:35.39 3:07.52 3:39.44 4:11.32
4:43.18 5:15.10 5:47.16 6:19.00
6:50.82 7:22.48 7:54.23 8:26.09
8:57.76 9:29.76 10:01.90 10:33.87
11:05.58 11:37.17 12:09.23 12:41.08
13:13.08 13:45.15 14:17.18 14:49.29
15:21.55 15:53.95 16:26.08 16:58.15
17:28.81
30 SOMERVILLE, JENNIFER 14 T.H. TORPEDOES 17:32.23 -
29.24 1:00.70 1:32.53 2:04.23
2:36.15 3:08.16 3:40.33 4:12.58
4:44.81 5:16.97 5:49.18 6:21.34
6:53.59 7:26.11 7:58.44 8:30.89
9:03.23 9:35.34 10:07.66 10:39.63
11:11.48 11:43.09 12:15.09 12:47.11
13:18.96 13:50.72 14:22.74 14:54.66
15:26.55 15:58.63 16:30.33 17:01.68
17:32.23
31 BRADFORD-PAC, CATHERINE18 PORTAGE AQUATIC CLUB 17:32.72 -
29.26 1:00.98 1:33.89 2:05.90
2:37.67 3:09.91 3:42.16 4:14.37
4:46.38 5:18.55 5:49.91 6:21.66
6:53.37 7:25.49 7:57.66 8:29.82
9:01.97 9:34.30 10:06.91 10:39.28
11:11.52 11:43.84 12:16.05 12:48.20
13:20.15 13:52.22 14:24.44 14:56.68
15:28.45 15:59.71 16:31.22 17:02.44
17:32.72
32 GRECO, STEPHANIE 15 BADGER 17:33.12 -
29.33 1:00.61 1:32.46 2:04.20
2:35.97 3:07.96 3:39.87 4:11.82
4:43.60 5:15.48 5:47.22 6:18.95
6:50.69 7:22.58 7:54.60 8:26.60
8:58.58 9:30.42 10:02.64 10:34.90
11:06.69 11:38.97 12:11.58 12:43.54
13:15.80 13:48.00 14:20.56 14:52.97
15:25.37 15:57.74 16:29.93 17:02.25
17:33.12
33 RAEZER, STEPHANIE 16 DELAWARE SWIM TM 17:33.68 -
28.27 59.07 1:30.39 2:01.83
2:33.72 3:05.57 3:37.22 4:09.18
4:40.95 5:12.89 5:45.14 6:17.27
6:49.43 7:21.76 7:53.85 8:25.82
8:57.86 9:30.12 10:02.52 10:34.90
11:06.96 11:39.12 12:11.54 12:43.98
13:16.23 13:48.49 14:21.05 14:53.40
15:25.64 15:57.72 16:30.04 17:02.26
17:33.68
34 DANOWSKI, ASHLEY 17 TRIDENT AQUATIC 17:36.75 -
28.99 59.64 1:30.72 2:01.93
2:33.28 3:04.62 3:36.16 4:07.78
4:39.63 5:11.58 5:43.34 6:15.15
6:47.31 7:19.31 7:51.27 8:23.70
8:55.94 9:28.41 10:00.88 10:33.42
11:06.13 11:38.73 12:11.43 12:44.33
13:17.06 13:49.94 14:22.66 14:55.30
15:27.73 16:00.71 16:33.19 17:05.42
17:36.75
35 BAYER, MORGAN 17 DELAWARE SWIM TM 17:41.51 -
29.18 1:00.56 1:32.44 2:04.64
2:36.72 3:08.56 3:40.47 4:12.55
4:44.82 5:17.00 5:49.23 6:21.59
6:53.87 7:26.20 7:58.61 8:30.97
9:03.52 9:35.78 10:08.24 10:40.77
11:13.08 11:45.69 12:18.26 12:50.71
13:23.06 13:55.37 14:27.74 15:00.27
15:32.72 16:04.92 16:37.29 17:09.78
17:41.51
36 DUNCAN, JOEY 18 AVON COMMUNITY 17:56.47 -
28.87 1:00.13 1:31.90 2:03.98
2:36.19 3:08.66 3:41.04 4:13.58
4:46.28 5:18.96 5:51.47 6:24.37
6:57.06 7:30.02 8:02.61 8:35.67
9:08.95 9:41.52 10:14.85 10:47.83
11:20.72 11:53.60 12:26.81 12:59.73
13:32.44 14:05.77 14:38.54 15:12.16
15:45.61 16:18.81 16:51.68 17:24.41
17:56.47
37 LEONARD, MEGAN 17 WESTBROOK SEALS 17:58.44 -
29.07 1:00.39 1:32.02 2:03.94
2:35.94 3:07.81 3:39.98 4:12.11
4:44.62 5:16.95 5:49.65 6:22.48
6:55.12 7:27.79 8:00.77 8:33.71
9:06.62 9:39.37 10:12.48 10:45.23
11:18.29 11:51.33 12:24.28 12:57.96
13:31.33 14:04.51 14:37.93 15:11.42
15:44.70 16:18.14 16:51.76 17:25.58
17:58.44
38 MACLEISH, KRISTINA 13 DELAWARE SWIM TM 18:06.98 -
30.59 1:04.02 1:37.99 2:12.56
2:47.01 3:21.40 3:54.87 4:28.13
5:01.41 5:34.83 6:07.88 6:40.60
7:13.26 7:46.09 8:19.06 8:52.07
9:25.37 9:58.58 10:31.44 11:04.07
11:36.53 12:09.07 12:41.66 13:14.46
13:47.07 14:19.66 14:52.35 15:25.09
15:57.54 16:30.07 17:02.78 17:35.14
18:06.98
- SKOLASKI, JENNIFER 16 BADGER DOLPHINS DQ -
Event 30 Women Open 50 Free
JUNIOR CHAMP: * 23.09 ANGEL MYERS - AMERICUS BLUE TD /1986
JUNIOR N.E.: ! 23.61 ERIN PHENIX - CINCY MARLINS /1997
NATIONAL CUT: # 23.79
JUNIOR CUT: & 24.59
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 WALLACE, JORDAN 14 TEAM PITTSBURGH 23.59! 20
2 WEST, KATIE 18 DAYTON RAIDERS 23.89& 17
3 DANIELS, LIZ 17 JEWISH COMMUNITY CENTER 23.95& 16
4 STORES, KATIE 15 PEDDIE AQUATICS 23.99& 15
5 HEALEY, GEORGIA 15 ASPHALT GREEN 24.22& 14
6 MEDENDORP, MEGHAN 17 LAKE COUNTRY 24.32& 13
7 HOTALING, LAURA 14 ALBANY STARFISH 24.38& 12
- WHISTLER, MARTHA 13 EAST AURORA TEAM DQ -
* B-Finals
9 URBANIK, SARAH 16 BETHEL PARK RECREATION 24.38& 9
10 WEYERBACHER, ELIZABETH 17 NEWBURGH SEA CREATURES 24.42& 7
11 HAEGER, KATIE 16 SOUTHWESTERN AQUATIC 24.47& 6
12 JAMERINO, MELISSA 14 POINTE AQUATICS 24.50& 5
13 KRUEGER, JACKIE 16 LAKE COUNTRY 24.51& 4
14 HENAHAN, LINDSAY 17 WEST IRONDEQUOIT 24.54& 3
15 KLICK, CAITLIN 17 MASS BAY MARLINS 24.60 2
16 STEMPIEN, ELIZABETH 15 FTWAYNE AQUATICS 24.67 1
* C-Finals
17 BOUCHER, HOLLY 14 MERRIMACK VALLEY 24.41& -
18 CROWLEY, JAIME 14 CT. SPLASH 24.49& -
19 GALLOWAY, BETH 16 STAR SWIMMING 24.60 -
20 LEUPOLD, CHRISTINE 16 GLOUCESTERCOUNTY 24.69 -
21 MILLER, CHRISSY 15 SCARLET AQUATIC 24.70 -
22 DELLAVELLE, ASHLEY 16 SCARLET AQUATIC 24.80 -
- BOWMAN, SARAH 18 CENTER GROVE DQ -
- ABBEY, ERIN 17 LAKEERIEDOLPHINS DQ -
Event 31 Men Open 50 Free
JUNIOR CHAMP: * 20.46 ASA LAWRENCE - DAD'S CLUB /1982
JUNIOR N.E.: ! 20.62 NATE DUSING - CINCY MARLINS /1997
NATIONAL CUT: # 20.69
JUNIOR CUT: & 21.69
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
1 SWANK, CHRIS 18 WEBSTER SWIM ASSOC. 20.90& 20
2 GRUBE, MICHAEL 18 SUBURBAN 21.00& 17
3 BRUNELLI, NICHOLAS 17 SQUID 21.03& 16
4 FOLEY, SEAN 17 ELMBROOK 21.09& 15
5 FRAAS, DAVID 17 GREATER TOLEDO AQUATIC 21.22& 14
6 LUOMA, BRIAN 17 GREATER NEWARK BOYS CLU 21.35& 13
7 LEEHAUG, CONOR 17 DONNER SWIM CLUB 21.38& 12
8 PAUL, DAVE 18 GREENWOOD SWIM 21.42& 11
* B-Finals
9 NORTHROP, DARYL 15 BERKELEY AQUATIC 21.38& 9
10 GIGER, DAVID 17 SUBURBAN 21.42& 7
11 COURTNEY-BROOKS, MARC 17 GREATER COLUMBUS 21.43& 5.5
11 STOLLER, MIKE 16 MICHIANA MARLINS 21.43& 5.5
13 ALMONEY, KYLE 19 CENTRAL PA AQUATIC CLUB 21.48& 4
14 DURKIN, THOMAS 17 NEW WAVE SWIM CLUB 21.53& 3
15 DROZD, MATT 16 NORTH HILLS AQUA 21.55& 2
16 SCHMALING, MATT 18 NEW BERLIN 21.72 1
* C-Finals
17 BEDWARD, NICHOLAS 18 TEAM SUFFOLK 21.44& -
18 LANDRIO, JASON 18 ISLIP AQUATICS 21.52& -
19 DOBBINS, DAVID 19 MARIST SWIM CLUB 21.54& -
20 WOCHOMURKA, RYAN 15 DONNER SWIM CLUB 21.59& -
20 CAMPBELL, MATT 18 JERSEY WAHOOS 21.59& -
22 INGRAM, SCOTT 17 SHOREWOOD 21.85 -
23 WEBBER, ADAM 17 UNATTACHED 21.91 -
24 PAINTER, DAN 17 SUBURBAN 22.06 -
Event 32 Men Open 1650 Free
JUNIOR CHAMP: * 15:17.88 STEVE HEMO - TOTEM LAKE /1985
JUNIOR N.E.: ! 15:31.13 BRENDAN NELIGAN - LIAC 03/1998
NATIONAL CUT: # 15:34.99
JUNIOR CUT: & 16:13.69
PL Name Age Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 COLE, JOHN 16 NEW JERSEY WAVE 15:20.81! 20
25.91 53.57 1:21.27 1:49.27
2:17.13 2:45.18 3:13.19 3:41.14
4:09.29 4:37.51 5:05.76 5:33.99
6:02.24 6:30.68 6:59.12 7:27.64
7:56.23 8:25.13 8:53.17 9:21.15
9:49.60 10:17.71 10:44.71 11:12.19
11:39.84 12:07.14 12:35.08 13:03.02
13:30.95 13:58.76 14:26.66 14:54.40
15:20.81
2 MAHANEY, ANDREW 16 ATLANTIS AQUATIC CLUB 15:26.86! 17
25.03 52.40 1:20.17 1:48.15
2:16.33 2:44.12 3:12.12 3:40.06
4:08.23 4:36.55 5:04.59 5:32.69
6:00.82 6:29.30 6:57.51 7:25.71
7:53.82 8:22.38 8:50.99 9:19.13
9:47.31 10:15.82 10:44.08 11:12.78
11:41.07 12:09.32 12:37.63 13:06.36
13:34.84 14:03.24 14:31.53 14:59.72
15:26.86
3 PULLIN, JIM 16 LAKEERIEDOLPHINS 15:31.73# 16
25.09 52.57 1:20.17 1:48.15
2:16.12 2:44.18 3:12.24 3:40.14
4:08.31 4:36.87 5:05.06 5:33.22
6:01.68 6:30.08 6:58.48 7:27.19
7:55.79 8:24.64 8:52.51 9:20.71
9:49.67 10:18.15 10:46.41 11:14.79
11:43.39 12:11.49 12:40.13 13:09.02
13:37.96 14:06.33 14:34.79 15:03.36
15:31.73
4 MOHR, STEVE 18 SHOREWOOD 15:34.12# 15
25.49 52.70 1:20.42 1:48.40
2:16.57 2:44.54 3:12.65 3:40.72
4:08.82 4:37.12 5:05.26 5:33.65
6:02.46 6:30.95 6:59.32 7:28.20
7:56.94 8:25.71 8:54.38 9:23.04
9:51.80 10:20.31 10:49.34 11:18.27
11:47.25 12:16.10 12:44.73 13:14.28
13:42.73 14:11.40 14:39.30 15:07.75
15:34.12
5 WILKINSON, GEORGE 19 UNATTACHED JW 15:34.40# 14
53.62 1:21.72
2:18.36 2:46.76 3:15.14 3:43.52
4:11.85 4:40.40 5:08.96 5:37.39
6:06.06 6:34.66 7:03.25 7:31.93
8:00.40 8:29.17 8:57.84 9:26.31
9:54.94 10:23.53 10:52.23 11:20.87
11:49.61 12:18.16 12:46.74 13:15.20
13:43.56 14:12.18 14:40.55 15:08.18
15:34.40
6 EPPING, RION 16 J-HAWK AQUATIC 15:46.95& 13
27.01 55.27 1:23.71 1:52.77
2:21.92 2:51.31 3:20.52 3:49.68
4:18.74 4:47.71 5:16.54 5:45.54
6:14.57 6:43.56 7:12.52 7:41.41
8:10.24 8:38.80 9:07.62 9:36.21
10:04.70 10:33.22 11:01.96 11:30.60
11:58.98 12:27.44 12:56.17 13:24.81
13:53.32 14:22.14 14:50.74 15:19.45
15:46.95
7 MORTIMER, JUSTIN 16 MASS BAY MARLINS 15:47.67& 12
26.93 55.58 1:24.23 1:52.37
2:20.89 2:49.24 3:17.55 3:46.51
4:15.29 4:44.23 5:12.52 5:40.92
6:09.54 6:38.46 7:07.51 7:36.07
8:05.06 8:33.93 9:02.69 9:31.36
9:59.96 10:28.80 10:57.55 11:26.42
11:55.25 12:24.04 12:53.14 13:22.14
13:51.62 14:20.93 14:50.34 15:19.95
15:47.67
8 WEINER, KEVIN 16 PEDDIE AQUATICS 15:55.18& 11
26.56 55.41 1:24.39 1:53.42
2:22.53 2:51.55 3:20.53 3:49.77
4:18.92 4:48.07 5:17.00 5:46.11
6:15.20 6:44.29 7:13.31 7:42.22
8:11.22 8:40.17 9:09.10 9:38.16
10:07.00 10:36.10 11:05.10 11:34.24
12:03.17 12:32.35 13:01.43 13:30.65
13:59.57 14:28.75 14:57.72 15:26.89
15:55.18
9 FUNK, BRIAN 16 BERKELEY AQUATIC 15:57.53& 9
27.05 55.80 1:24.52 1:53.71
2:22.84 2:51.81 3:20.96 3:50.01
4:19.12 4:48.32 5:17.05 5:45.82
6:14.57 6:43.35 7:12.23 7:41.05
8:09.96 8:39.10 9:08.02 9:36.96
10:06.02 10:35.42 11:04.64 11:33.67
12:02.88 12:31.89 13:01.22 13:30.94
14:00.46 14:29.89 14:59.21 15:28.64
15:57.53
10 TIERNAN, ROBERT 15 MARIST SWIM CLUB 16:00.22& 7
27.21 56.18 1:25.54 1:54.51
2:23.44 2:52.67 3:21.81 3:51.08
4:20.31 4:49.54 5:18.59 5:47.53
6:16.24 6:45.49 7:14.67 7:43.86
8:13.01 8:42.10 9:11.39 9:40.59
10:09.78 10:39.39 11:09.04 11:38.44
12:08.07 12:37.23 13:06.09 13:35.26
14:04.29 14:33.59 15:03.34 15:32.26
16:00.22
11 HARTLEY, BRIAN 15 WASH TWP WAVE 16:02.44& 6
26.27 55.99 1:25.21 1:54.54
2:23.83 2:52.91 3:21.86 3:51.18
4:20.71 4:50.06 5:19.14 5:48.68
6:17.87 6:47.88 7:17.43 7:47.20
8:16.61 8:46.15 9:15.90 9:45.47
10:14.76 10:44.46 11:14.12 11:43.43
12:12.36 12:42.11 13:10.68 13:39.60
14:08.86 14:37.34 15:05.82 15:34.55
16:02.44
12 BATEMAN, SCOTT 17 SCARLET AQUATIC 16:03.40& 5
28.16 57.58 1:26.94 1:56.39
2:25.88 2:55.12 3:24.51 3:53.89
4:23.20 4:52.40 5:21.42 5:50.39
6:19.36 6:48.25 7:17.11 7:46.12
8:15.13 8:44.05 9:13.04 9:42.02
10:10.94 10:39.94 11:09.18 11:38.47
12:07.78 12:37.31 13:06.77 13:36.33
14:06.01 14:35.85 15:05.47 15:35.26
16:03.40
13 NORMAN, PATRICK 17 DONNER SWIM CLUB 16:05.91& 4
26.38 55.50 1:24.86 1:54.21
2:23.32 2:52.60 3:21.82 3:50.98
4:20.33 4:49.46 5:19.05 5:48.39
6:17.82 6:47.06 7:16.67 7:45.95
8:15.38 8:44.62 9:14.06 9:43.66
10:12.83 10:42.69 11:12.38 11:41.75
12:11.43 12:40.91 13:10.34 13:39.89
14:09.61 14:39.09 15:08.69 15:38.01
16:05.91
14 THOMPSON, DUSTIN 15 MUNSTER 16:07.88& 3
26.34 54.81 1:23.22 1:52.10
2:20.94 2:49.93 3:18.79 3:48.04
4:17.20 4:46.66 5:16.37 5:46.27
6:16.06 6:45.92 7:15.57 7:45.53
8:15.78 8:46.06 9:15.93 9:45.57
10:15.16 10:44.28 11:13.43 11:43.38
12:13.37 12:43.25 13:12.58 13:42.27
14:11.42 14:41.02 15:10.62 15:39.87
16:07.88
15 WANG, KEVIN 16 EASTERN EXPRESS 16:08.81& 2
27.71 56.87 1:25.60 1:54.71
2:23.79 2:53.16 3:22.39 3:51.78
4:21.52 4:51.14 5:20.45 5:49.77
6:19.15 6:48.63 7:18.19 7:47.85
8:17.58 8:47.24 9:16.95 9:46.57
10:16.12 10:45.47 11:14.84 11:44.14
12:13.60 12:43.08 13:12.86 13:42.62
14:12.26 14:41.89 15:11.48 15:40.60
16:08.81
16 SABALA, MIKE 18 MASS BAY MARLINS 16:09.30& 1
26.97 55.66 1:24.43 1:52.81
2:21.67 2:50.60 3:19.77 3:48.89
4:18.12 4:47.44 5:16.91 5:46.01
6:15.64 6:45.24 7:14.79 7:44.29
8:14.12 8:43.56 9:13.54 9:43.46
10:13.19 10:43.00 11:12.99 11:42.81
12:12.71 12:42.53 13:12.53 13:42.35
14:12.23 14:42.02 15:11.48 15:41.18
16:09.30
17 BRYAN, ED 17 MASS BAY MARLINS 16:14.68 -
27.24 56.86 1:26.82 1:56.69
2:26.68 2:56.56 3:26.43 3:56.32
4:26.14 4:56.08 5:25.60 5:54.98
6:24.23 6:53.51 7:22.83 7:52.04
8:21.30 8:50.57 9:19.86 9:49.09
10:18.19 10:47.35 11:17.07 11:46.73
12:16.14 12:45.95 13:15.65 13:45.64
14:15.53 14:45.29 15:15.07 15:45.07
16:14.68
18 PAYNE, ROBERT 16 BERKELEY AQUATIC 16:18.41 -
26.08 54.06 1:22.73 1:51.82
2:21.02 2:50.56 3:20.46 3:50.57
4:20.77 4:50.96 5:21.27 5:51.21
6:21.07 6:51.00 7:21.08 7:51.18
8:21.11 8:51.20 9:21.22 9:51.07
10:20.95 10:50.72 11:20.65 11:50.42
12:20.06 12:50.00 13:19.89 13:49.67
14:19.39 14:49.27 15:19.07 15:49.07
16:18.41
19 STEVENS, JOHN 19 UNAT PORTLAND PORPOISE 16:28.23 -
27.49 57.00 1:26.74 1:56.10
2:25.68 2:54.99 3:24.30 3:54.02
4:23.53 4:53.33 5:23.34 5:53.25
6:23.19 6:53.38 7:23.39 7:53.33
8:23.46 8:53.67 9:23.42 9:53.77
10:24.13 10:54.25 11:24.54 11:55.10
12:25.39 12:55.68 13:26.20 13:56.43
14:26.93 14:57.39 15:28.09 15:58.48
16:28.23
20 HALEY, TREVOR 15 CARMEL SWIM CLUB 16:31.40 -
26.55 55.66 1:24.82 1:54.37
2:23.91 2:53.17 3:22.45 3:51.62
4:21.03 4:50.30 5:19.71 5:49.53
6:19.44 6:49.20 7:18.97 7:49.07
8:19.70 8:50.09 9:20.69 9:51.51
10:22.40 10:53.18 11:24.01 11:54.79
12:25.42 12:56.42 13:27.14 13:58.05
14:28.71 14:59.57 15:30.43 16:01.33
16:31.40
21 TOUMANOFF, NICK 18 LAKE COUNTRY 16:32.21 -
26.53 54.95 1:23.74 1:52.55
2:21.44 2:50.61 3:19.94 3:49.30
4:19.01 4:48.40 5:18.04 5:47.85
6:17.87 6:48.06 7:18.26 7:48.27
8:18.69 8:49.19 9:19.59 9:50.34
10:21.19 10:52.06 11:22.81 11:53.58
12:24.78 12:55.60 13:26.77 13:57.92
14:29.13 15:00.42 15:31.46 16:02.14
16:32.21
Event 33 Women Open 400 R-Medley
Sponsor: SPEEDO
JUNIOR CHAMP: * 3:48.25 CINCINNATI MARLINS /1997
JUNIOR N.E.: ! 3:48.25 CINCINNATI MARLINS /1997
NATIONAL CUT: # 3:59.19
JUNIOR CUT: & 4:01.29
PL Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 LAKEERIEDOLPHINS A LESD LE 3:54.06# 40
ABBEY, ERIN-17 WEINGART, GWEN-17 BAGI, MICHELLE-16 WISE, KATIE-16
28.05 57.43 1:29.09 2:04.16
2:30.65 3:01.03 3:26.08 3:54.06
2 SCARLET AQUATIC A SAC-1NJ 3:54.20# 34
HARRIS, KRISTEN-14 BLOCK, JEN-16 ANDERSON, SALLY-17 MILLER, CHRISSY-15
28.87 58.82 1:29.90 2:06.02
2:32.47 3:02.42 3:26.94 3:54.20
3 MERRIMACK VALLEY MVP NI 3:54.62# 32
BROWN, CONNIE-14 BOUCHER, HOLLY-14 PALMER, KERRYN-15 BROWN, SALLY-15
27.70 57.34 1:28.10 2:04.02
2:31.15 3:02.86 3:27.38 3:54.62
4 DELAWARE SWIM TM A DST MA 3:57.37# 30
BULL, LAURA-13 STEPHENS, SANDY-17 STEPHENS, SARA-15 WILLIAMS, A.-14
29.23 1:00.08 1:30.36 2:06.64
2:33.98 3:04.59 3:29.87 3:57.37
5 SOUTHWESTERN AQUATIC SWAT WI 3:57.80# 28
SCHMERBAUCH, M.-17 CARLSON, MEGAN-15 RIECHERT, ERIN-18 HAEGER, KATIE-16
1:01.79 2:08.17
2:34.42 3:05.70 3:30.12 3:57.80
6 LAKEERIEDOLPHINS B LESD LE 3:58.75# 26
TORPEY, LAUREN-15 BRADFORD, LOREN-15 KLAUS, SHELLY-15 MIKELONIS, K.-17
29.11 59.09 1:31.31 2:07.77
2:34.71 3:05.63 3:31.36 3:58.75
7 MASS BAY MARLINS MBM NE 3:59.05# 24
ERIKSSON, EMMA-17 RYAN, WHITNEY-15 HEALEY, CAITLIN-16 KLICK, CAITLIN-17
29.68 1:00.19 1:31.65 2:06.63
2:34.17 3:06.25 3:31.47 3:59.05
8 GREENWOOD SWIM GMSC NE 3:59.26& 20
BALDINGER, K.-17 HOCHARD, M.-13 MARTIN, KRISTY-17 STONEHOUSE, J.-18
28.95 59.30 1:30.39 2:06.91
2:33.89 3:05.53 3:31.12 3:59.26
8 MLAC MLAC AM 3:59.26& 20
ENGELMEIER, E.-15 SHIPE, KATIE-17 KOCH, LIZ-17 ROSENBERG, K.-15
29.68 1:00.59 1:32.23 2:08.82
2:35.49 3:06.57 3:31.48 3:59.26
10 BERKELEY AQUATIC BAC NJ 3:59.57& 14
WILBUR, KATIE-16 SMITH, BROOKE-18 LAVORERIO, E.-17 JAMES, DEBBIE-17
29.64 1:00.05 1:31.36 2:07.44
2:35.10 3:06.47 3:32.33 3:59.57
11 BADGER DOLPHINS BD WI 3:59.69& 12
DEWITT, LIZZY-16 SCHLALTER, R.-15 EVANS, JANE-15 SKOLASKI, J.-16
29.85 1:00.16 1:32.63 2:09.03
2:35.72 3:06.89 3:32.39 3:59.69
12 RIVIERA SWIM TEAM RIV IN 3:59.79& 10
MOSS, MAGGIE-15 HAWLEY, LAUREN-14 DAVIDSON, JONI-17 DILL, LAURA-17
29.15 59.57 1:31.40 2:08.03
2:35.47 3:06.74 3:32.12 3:59.79
13 WORTHINGTON WOR OH 3:59.91& 8
NESS, KATIE-15 ERIKSSON, M.-18 MOORE, EMILY-15 STANLEY, ERIN-17
28.55 58.81 1:30.29 2:07.19
2:34.35 3:06.53 3:32.11 3:59.91
14 FTWAYNE AQUATICS FWA IN 4:00.26& 6
MORRIS, ERIN-14 MCKAIG, S.-14 STEMPIEN, E.-15 CLARK, ERIN-14
28.40 58.56 1:30.22 2:06.67
2:33.58 3:06.08 3:31.79 4:00.26
15 LAKE COUNTRY LAKE WI 4:00.60& 4
WHITE, EMILY-16 MEDENDORP, M.-17 FLANAGAN, ERIN-16 KRUEGER, JACKIE-16
29.85 1:02.25 1:33.95 2:09.04
2:36.24 3:07.63 3:33.10 4:00.60
16 CARMEL SWIM CLUB A CSC IN 4:00.94& 2
MEREK, LAUREN-14 HIMES, MAEGEN-16 MILLER, JAMIE-16 SEALL, KATIE-18
29.31 1:00.93 1:33.07 2:09.01
2:36.21 3:07.54 3:32.83 4:00.94
17 SCARLET AQUATIC B SAC-1NJ 4:01.30 -
JOZWIAK, M.-13 GEPHART, JENNY-16 BARNET, LESLEY-15 DELLAVELLE, A.-16
29.59 1:00.97 1:32.51 2:07.76
2:35.77 3:07.63 3:33.06 4:01.30
18 JERSEY WAHOOS A JW MA 4:01.70 -
KOPIL, C.-16 PATRIZZI, KATIE-18 HAESLER, K.-18 COMER, ALISON-16
29.44 1:01.31 1:32.61 2:08.84
2:36.16 3:07.66 3:33.51 4:01.70
19 LIAC LIAC MR 4:02.40 -
EHLERS, CHRISTA- BENJA-ATHON, N.- O'REILLY, KARA- PAPAYANOPOULOUS-
30.32 1:02.69 1:34.53 2:10.56
2:37.87 3:09.52 3:34.71 4:02.40
20 ATTLEBORO BLUEFISH ABF NE 4:02.75 -
MCCANN, KATIE-15 VANDENBERGHE -16 GOULD, COURTNEY-17 BOUCHARD, KELLY-16
28.75 58.97 1:32.11 2:09.41
2:36.88 3:08.37 3:34.23 4:02.75
21 MADISON AQUATIC CLUB MAC WI 4:03.66 -
BREN, JILL-16 HODULIK, SARAH-16 WITTER, MARGIE-17 SKARTVEDT, M.-16
29.29 59.86 1:32.07 2:09.27
2:37.33 3:10.07 3:35.78 4:03.66
22 CPAC CPAC MA 4:03.77 -
BUTLER, KRISTEN-17 HILEMAN, D.-16 YAEGER, ASHLEY-14 SMITH, RYAN-15
28.53 58.48 1:31.05 2:08.44
2:36.67 3:08.91 3:34.99 4:03.77
23 CARMEL SWIM CLUB B CSC IN 4:04.20 -
GOOCH, KILEY-13 BICK, TENLEY-15 MOSSLER, A.-17 KOLLES, KATIE-16
29.50 1:00.92 1:33.37 2:09.86
2:37.34 3:09.98 3:35.61 4:04.20
24 EMMAUS AQUATICS EMAC MA 4:05.84 -
GORDON, JEN- MELIN, ALYSON-15 MELIN, ALYSON-15 KAVCHOK, L.-15
30.62 1:02.94 1:34.56 2:11.63
2:39.14 3:12.09 3:37.38 4:05.84
25 SUBURBAN SSC1 MA 4:05.96 -
NELSON, KRISTIN-18 YOSHIMURA, S.-12 FICHTHORN, KARA-18 MULHOLLAND, S.-17
28.77 1:00.49 1:32.40 2:09.16
2:37.35 3:15.70 3:35.85 4:05.96
26 PEDDIE AQUATICS A PAA NJ 4:06.10 -
DAVIES, ABIGAIL-16 HARBESON, S.-17 WILUS, ASHLEY-14 STORES, KATIE-15
29.34 1:00.09 1:33.21 2:11.61
2:39.46 3:11.81 3:37.32 4:06.10
27 ASPHALT GREEN AGUA MR 4:06.67 -
THOMPSON, L.-16 HEALEY, GEORGIA-15 COLEMAN, HAYLEY-13 KESSLER, JACLYN-16
28.99 1:00.81 1:33.41 2:09.60
2:37.05 3:09.80 3:36.39 4:06.67
28 OAKLANDLIVEY'ERS OLY MI 4:07.00 -
MACDONALD, E.-16 JOHNSON, L.-17 WRIGHT, C.-17 WILLIAMS, ANNE-18
29.99 1:02.40 1:36.04 2:13.55
2:41.56 3:14.85 3:39.51 4:07.00
29 BPR BPR AM 4:07.59 -
URBANIK, SARAH-16 SLIFCO, SARAH-16 RUDINSKY, MEGAN-17 FRAAS, JENEVA-17
31.10 1:04.17 1:37.47 2:15.52
2:42.32 3:14.21 3:39.79 4:07.59
30 DELAWARE SWIM TM B DST MA 4:07.63 -
MACLEISH, K.-13 PEFFER, SARAH-17 BAYER, MORGAN-17 RAEZER, S.-16
30.67 1:02.46 1:35.07 2:11.92
2:40.30 3:11.99 3:39.12 4:07.63
31 ATAC ATAC MA 4:08.59 -
SHEPHERD, SARA- LOPANO, JENNA-17 VERSER, J.-17 KUSKO, S.-
29.19 59.90 1:32.19 2:09.21
2:38.32 3:14.05 3:39.78 4:08.59
32 JERSEY WAHOOS B JW MA 4:13.13 -
CAHILL, B.-14 SWIFT, KARA-13 GLENN, ERIN-16 MURPHY, PATTI-15
30.98 1:03.22 1:35.69 2:13.75
2:43.15 3:16.62 3:43.87 4:13.13
Event 34 Men Open 400 R-Medley
JUNIOR CHAMP: * 3:20.06 CURL-BURKE /1998
JUNIOR N.E.: ! 3:23.86 CINCINNATI MARLINS /1997
NATIONAL CUT: # 3:29.79
JUNIOR CUT: & 3:36.09
PL Name Team Finals Points
-------------------------------------------------------------------------------
1 OAKLANDLIVEY'ERS OLY MI 3:27.24# 40
ZUMSTEG, JUSTIN-16 VANDERKAAY, C.-16 WALLACE, MATT-18 JUNE, STEVE-18
25.18 52.40 1:18.76 1:49.94
2:12.77 2:40.41 3:02.50 3:27.24
2 DONNER SWIM CLUB DON IN 3:28.78# 34
WOCHOMURKA, R.-15 SHEEHY, ALEC-17 NORMAN, PATRICK-17 LEEHAUG, CONOR-17
25.55 52.73 1:19.80 1:51.25
2:14.77 2:43.17 3:04.90 3:28.78
3 LAKEERIEDOLPHINS LESD LE 3:28.91# 32
TORPEY, PAT-17 BARTEL, RAY-18 BARTEL, BRAD-17 PULLIN, JIM-16
25.41 52.30 1:19.61 1:51.50
2:14.62 2:41.73 3:03.89 3:28.91
4 LIAC LIAC MR 3:29.50# 30
FERRIS, MIKE- MILLER, CHRIS- EVANGELISTA, B.-17 HAUG, KYLE-
26.21 53.67 1:20.31 1:51.34
2:15.30 2:42.91 3:04.84 3:29.50
5 MASS BAY MARLINS MBM NE 3:30.94& 28
COLETTIS, JASON-18 RILEY, KEVIN-18 BRYAN, ED-17 KEANE, TOM-18
25.85 53.53 1:20.27 1:51.48
2:15.84 2:43.96 3:06.27 3:30.94
6 THE PACK SWIM TEAM PACK NI 3:30.95& 26
LOFTHUS, DAVID-17 BRANDT, WILL-16 HAIBACH, MATT-18 PAYNE, GARY-18
26.02 53.77 1:20.10 1:50.42
2:14.44 2:42.60 3:05.49 3:30.95
7 LAKE COUNTRY LAKE WI 3:31.53& 24
JOCHIMS, LANCE-17 NEUMAN, BRIAN-17 KOPACZ, ANDY-19 TOUMANOFF, NICK-18
26.88 55.10 1:21.67 1:52.16
2:15.81 2:43.15 3:06.10 3:31.53
8 BERKELEY AQUATIC BAC NJ 3:31.64& 22
HOWE, JULIEN-18 PERSINGER, JOHN-17 NORTHROP, DARYL-15 BROWN KLINGER -16
25.74 53.11 1:20.44 1:52.10
2:16.09 2:43.92 3:06.75 3:31.64
9 MARIST SWIM CLUB MSC MR 3:32.09& 18
PAI, NICHOLAS-15 HARTNER, ANDREW-17 LANGAN, RUSTY-17 DOBBINS, DAVID-19
25.69 53.31 1:21.87 1:54.91
2:18.77 2:46.03 3:08.07 3:32.09
10 CPAC CPAC MA 3:32.23& 14
SMITH, ROB-17 BONCZEK, BRIAN-16 ALMONEY, KYLE-19 SWEGER, JASON-17
26.42 54.75 1:22.66 1:54.24
2:17.77 2:44.60 3:06.59 3:32.23
11 TEAM SUFFOLK TS MR 3:32.44& 12
LIBRETTO, TOM-16 KAHN, DAVID-15 BEDWARD, N.-18 GAGE, JESSE-17
26.48 54.63 1:22.48 1:53.88
2:17.81 2:46.79 3:08.17 3:32.44
12 SUBURBAN SSC1 MA 3:33.16& 10
VALIK, MICHAEL-17 GRUBE, MICHAEL-18 ROBINSON, DAN-17 GIGER, DAVID-17
26.73 53.83 1:20.68 1:52.29
2:16.87 2:46.02 3:08.25 3:33.16
13 MADISON AQUATIC CLUB MAC WI 3:33.42& 8
BREHM, PAUL-16 BRUNSON, CHRIS-18 WEISS, NICK-18 GAZVODA, GREGG-17
24.85 51.64 1:18.74 1:49.73
2:15.15 2:45.89 3:08.18 3:33.42
14 MAST MEQUON AREA MAST WI 3:34.25& 6
LEOPOLD, BRAD-17 GRAHAM, PATRICK-17 MUELLER, SCOTT-16 PHEIL, NATAN-16
25.42 52.84 1:20.69 1:52.29
2:16.57 2:45.63 3:08.81 3:34.25
15 ELMBROOK EBSC WI 3:35.87& 4
BROOKS, ANDY-16 GILJOHANN, D.-18 FOLEY, SEAN-17 KOWALSKI, MATT-17
26.08 54.14 1:23.67 1:57.71
2:20.04 2:47.47 3:10.18 3:35.87
16 SOUTHWESTERN AQUATIC SWAT WI 3:36.48 2
WIKEN, ERIK-16 WOZNY, MARK-16 BROZOZOWSKI, D.-16 LOFTUS, BRANDON-16
25.72 52.16 1:21.39 1:55.50
2:20.17 2:48.11 3:10.67 3:36.48
17 GREENWOOD SWIM GMSC NE 3:37.18 -
KAKPLAN, BEN-16 DYKHUIZEN, MATT-18 PAUL, DAVE-18 ROBINSON, KYLE-16
27.44 56.95 1:24.56 1:55.73
2:20.10 2:48.99 3:11.97 3:37.18
18 AKRON FIRESTONE FAST1LE 3:37.54 -
JONES, MICHAEL-15 MCDONALD, STEVE-15 GANGLOFF, MARK-16 FLOOD, LANE-16
26.06 53.30 1:21.13 1:53.97
2:18.86 2:48.14 3:11.59 3:37.54
19 EMMAUS AQUATICS EMAC MA 3:37.95 -
CIERSKI, JOSH-15 BARNUM, ROB-15 SAVAGE, BILL-18 KUSH, MICHAEL-17
25.80 53.43 1:22.12 1:55.50
2:20.62 2:50.72 3:13.19 3:37.95
20 SCARLET AQUATIC SAC-1NJ 3:38.63 -
HART, KEVIN-16 MACDONALD, C.-18 SLOBODIEN, PHIL-17 HARRIS, TIM-18
27.82 57.16 1:24.86 1:56.66
2:21.44 2:51.31 3:13.80 3:38.63
21 BPR BPR AM 3:38.68 -
DRUMMOND, ERIC-16 MIECZKOWSKI, M.-18 RUCH, DAVE-17 GUTHOERL, CRAIG-17
26.55 54.26 1:22.71 1:55.49
2:20.00 2:48.88 3:12.55 3:38.68
22 SHOREWOOD SHOR WI 3:39.35 -
MOHR, STEVE-18 KIPP, BRANDON-15 CLARK, PETER-18 INGRAM, SCOTT-17
27.42 55.29 1:24.41 1:58.30
2:22.83 2:51.91 3:14.68 3:39.35
23 ISLIP AQUATICS IA MR 3:40.21 -
ORSKI, CRAIG-18 BOLLERMAN, A.-16 LANDRIO, JASON-18 BROCKI, JAMES-17
26.29 54.12 1:22.98 1:57.16
2:20.77 2:49.39 3:13.10 3:40.21
24 JERSEY WAHOOS JW MA 3:46.69 -
BINZ, ROBERT-17 VINE, JARRETT-15 BURKE, KEVIN-15 CAMPBELL, MATT-18
27.83 57.60 1:27.69 2:02.97
2:28.16 2:57.57 3:20.92 3:46.69
- WAUKESHA EXPRESS WEST WI DQ -
REINERS, MATT-15 VALEN, PAUL-18 WATT, TIM-15 STANCZYK, CHRIS-17
26.06 53.89 1:21.93 1:54.44
2:19.01 2:48.63 3:11.28 3:36.95