NEW ZEALAND CHAMPIONSHIPS

Wellington, New Zealand - March 23 - 26, 1999 (50 M)

= National Record = World Record





Female Open 50  Free
Sponsor: WATTIES SWIM CITY AQUATICS
WORLD:        *  24.51 Jingyi Le-CHN 09/1994
COMMONWEALTH: !  25.49 Leah Martindale - BAR 07/1996
NEW ZEALAND:  #  26.21 Toni Jeffs - WN 04/1996
TITLEHOLDER:  &  26.54 Toni Jeffs - KILWN 04/1998

 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1056       Jeffs, Toni            30  KILWN         27.00    26.69
  2     1136       Robins, Monique        15  NSSAK         27.34    26.86
  3     1075       McCambridge, Lara      16  TAIOTOT       27.43    27.17
  4     1086       Fitch, Alison          19  ACEWK         27.44    27.29
  5     1150       Workman, Jolie         18  NSSAK         27.42    27.68
  6     1117       Lee, Jennifer          16  PARAK         27.73    27.93
  7     1023       Schonwald, Deanna      18  AQGCB         27.82    28.02
  8     1153       F-Tehei, Manina            NCAL          27.71    28.04
* B-Finals
  9     1048       Robb, Sophie           17  HUTWN         28.14    28.04
 10     1028       Jackson, Sarah         18  JASCB         28.18    28.22
 11     1046       Orchard, Sheree        19  CAPWN         28.33    28.25
 12     1040       Franks, Romilla        17  CAPWN         28.47    28.29
 13     1152       F-Blaise, Julie            NCAL          28.24    28.50
 14     1106       Rosenberg, Ella        16  ROSAK         28.40    28.58
 15     1134       Collard, Caroline      14  NSSAK         28.70    28.76
 16     1122       Jenkins, Rachel        21  SNHAK         28.58    28.83

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 17     1109       Bui-Duyet, Diane       19  MTEAK         J  28.70
 18     1057       Copland, Jane          15  MAJWN            28.72
 19     1017       McCone, Kimberley      14  AQGCB            28.75
 20     1030       Rollo, Katie           16  JASCB            28.79
 21     1050       Papps, Tania           16  SCAWN            28.87
 22     1093       Mortimer, Sarah        15  ACEWK            28.97
 23     1139       McLean, Hannah         17  NSSAK            29.06
 24     1145       Tompkins, Juliet       16  NSSAK            29.12
 25     1063       Vesetolu, Haley        17  HPKCO            29.21
 26     1103       Woodhouse, Elizabeth   16  ROSAK            29.38
 27     1044       Keating, Aleisha       15  CAPWN            29.39
 28     1092       Walters, Geni          15  ACEWK            29.58
 29     1167       Poynter, Mindy         14  TROHP            29.60
 30     1108       Mahy, Monique          18  ROSAK            31.25




Female Open 100  Free
Sponsor: PHOTO AND CAMERA KILBIRNIE
WORLD:        *  54.01 Jingyi Le-CHN 09/1994
COMMONWEALTH: !  55.17 Karen Pickering - ENG 09/1994
NEW ZEALAND:  #  57.03 Alison Fitch - ACEWK 04/1997
TITLEHOLDER:  &  58.58 Alison Fitch - ACEWK 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1023       Schonwald, Deanna      18  AQGCB         59.62    58.18&
  2     1136       Robins, Monique        15  NSSAK         59.22    58.37&
  3     1086       Fitch, Alison          19  ACEWK         59.36    58.72
  4     1075       McCambridge, Lara      16  TAIOTOT       59.84    59.25
  5     1117       Lee, Jennifer          16  PARAK         59.73    59.54
  6     1150       Workman, Jolie         18  NSSAK       1:00.07    59.72
  7     1048       Robb, Sophie           17  HUTWN       1:00.57  1:00.39
  8     1028       Jackson, Sarah         18  JASCB       1:01.17  1:01.31
* B-Finals
  9     1122       Jenkins, Rachel        21  SNHAK       1:01.51  1:00.53
 10     1040       Franks, Romilla        17  CAPWN       1:01.75  1:01.15
 11     1020       Cook, Diana            16  AQGCB       1:01.83  1:01.30
 12     1017       McCone, Kimberley      14  AQGCB       1:01.29  1:01.32
 13     1145       Tompkins, Juliet       16  NSSAK       1:01.70  1:01.56
 14     1139       McLean, Hannah         17  NSSAK       1:01.72  1:02.00
 15     1050       Papps, Tania           16  SCAWN       1:01.97  1:02.07
 16     1093       Mortimer, Sarah        15  ACEWK       1:01.79  1:02.17

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 17     1044       Keating, Aleisha       15  CAPWN          1:02.11
 18     1134       Collard, Caroline      14  NSSAK          1:02.22
 19     1084       Donoghue, Casey        14  ACEWK          1:02.24
 20     1069       Tapper, Penny          20  NEPOTOT        1:02.31
 21     1097       Aperahama, Bernadette  16  ROSAK          1:02.41
 22     1116       Coster, Elizabeth      16  PARAK          1:02.48
 23     1106       Rosenberg, Ella        16  ROSAK          1:02.61
 24     1030       Rollo, Katie           16  JASCB          1:02.99
 25     1167       Poynter, Mindy         14  TROHP          1:03.43
 26     1152       F-Blaise, Julie            NCAL           1:03.77
 27     1068       Callaghan, Dayle       19  NEPOTOT        1:03.94
 28     1046       Orchard, Sheree        19  CAPWN          1:04.17
 29     1160       Ryder, Keryn           16  GREBP          1:04.47
 30     1162       Clark, Frances         15  OTUBP          1:04.97
 31     1011       Paley, Christy         14  ENTHP          1:06.25




Female Open 200  Free
Sponsor: AIRPORT HOTEL
WORLD:        * 1:56.78 Franziska Van Almsick - GER 09/1994
COMMONWEALTH: ! 1:59.74 June Croft - ENG 10/1982
NEW ZEALAND:  # 2:00.60 Rebecca Perrott - WN 08/1978
TITLEHOLDER:  & 2:07.06 Anna Robson - NSSAK 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1023       Schonwald, Deanna      18  AQGCB       2:10.24  2:04.52&
  2     1086       Fitch, Alison          19  ACEWK       2:09.14  2:05.29&
  3     1069       Tapper, Penny          20  NEPOTOT     2:10.67  2:07.80
  4     1117       Lee, Jennifer          16  PARAK       2:09.95  2:08.50
  5     1142       Cleaver, Anna          17  NSSAK       2:09.42  2:09.00
  6     1075       McCambridge, Lara      16  TAIOTOT     2:11.10  2:09.30
  7     1084       Donoghue, Casey        14  ACEWK       2:10.17  2:10.87
  8     1094       Mills, Lauren          17  ACEWK       2:11.21  2:14.04
* B-Finals
  9     1137       Robson, Anna           21  NSSAK       2:11.25  2:09.25
 10     1020       Cook, Diana            16  AQGCB       2:13.00  2:11.30
 11     1148       Bland, Louise          16  NSSAK       2:12.57  2:11.31
 12     1030       Rollo, Katie           16  JASCB       2:12.97  2:11.69
 13     1073       Van Petegem, Katrina   18  ZENOTOT     2:12.24  2:11.84
 14     1134       Collard, Caroline      14  NSSAK       2:12.58  2:12.12
 15     1028       Jackson, Sarah         18  JASCB       2:12.32  2:13.29
 16     1048       Robb, Sophie           17  HUTWN       2:13.04  2:14.47

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 17     1021       Allan, Megan           16  AQGCB          2:13.44
 18     1044       Keating, Aleisha       15  CAPWN          2:13.70
 19     1007       Davis, Hayley          16  NAQHP          2:14.24
 20     1160       Ryder, Keryn           16  GREBP          2:14.63
 21     1040       Franks, Romilla        17  CAPWN          2:14.81
 22     1145       Tompkins, Juliet       16  NSSAK          2:15.09
 23     1093       Mortimer, Sarah        15  ACEWK          2:15.62
 24     1047       Robertson, Amy         20  CAPWN          2:15.64
 25     1167       Poynter, Mindy         14  TROHP          2:16.85
 26     1017       McCone, Kimberley      14  AQGCB          2:17.19
 27     1061       Erasmus, Jean          16  HPKCO          2:17.52
 28     1162       Clark, Frances         15  OTUBP          2:17.62
 29     1152       F-Blaise, Julie            NCAL           2:20.89
 30     1106       Rosenberg, Ella        16  ROSAK          2:22.71




Female Open 400  Free
Sponsor: LEVER REXONA makers of SUNLIGHT
WORLD:        * 4:03.85 Janet Evans 09/1988
COMMONWEALTH: ! 4:06.28 Tracey Wickham 08/1978
NEW ZEALAND:  # 4:12.96 Phillipa Langrell 07/1992
TITLEHOLDER:  & 4:23.86 Elizabeth Van Welie 05/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1023       Schonwald, Deanna      18  AQGCB       4:29.33  4:18.85&
  2     1064       Van Welie, Elizabeth   19  NEPOTOT     4:24.81  4:21.39&
  3     1024       Norfolk, Helen         17  AQGCB       4:29.84  4:25.75
  4     1142       Cleaver, Anna          17  NSSAK       4:29.59  4:26.15
  5     1021       Allan, Megan           16  AQGCB       4:28.60  4:27.07
  6     1069       Tapper, Penny          20  NEPOTOT     4:30.72  4:27.42
  7     1094       Mills, Lauren          17  ACEWK       4:31.19  4:32.89
  8     1134       Collard, Caroline      14  NSSAK       4:32.87  4:39.65
* B-Finals
  9     1044       Keating, Aleisha       15  CAPWN       4:34.27  4:30.75
 10     1073       Van Petegem, Katrina   18  ZENOTOT     4:33.07  4:31.60
 11     1084       Donoghue, Casey        14  ACEWK       4:33.79  4:32.34
 12     1020       Cook, Diana            16  AQGCB       4:37.15  4:33.85
 13     1148       Bland, Louise          16  NSSAK       4:37.78  4:34.62
 14     1120       Nesbitt, Rebecca       14  PARAK       4:40.24  4:37.52
 15     1026       Truscott, Mia          16  AQGCB       4:40.78  4:37.80
 16     1160       Ryder, Keryn           16  GREBP       4:40.51  4:40.73

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 17     1124       Ingram, Melissa        13  WAQAKAK        4:41.82
 18     1061       Erasmus, Jean          16  HPKCO          4:42.43
 19     1123       Brookes-Peterson, Amy  18  SNHAK          4:42.44
 20     1040       Franks, Romilla        17  CAPWN          4:43.03
 21     1047       Robertson, Amy         20  CAPWN          4:45.14
 22     1113       Borich, Nicolette      14  WHLAK          4:47.81
 23     1162       Clark, Frances         15  OTUBP          4:47.88
 24     1165       O'Connor, Johanna      15  WHKBP          5:01.05




Female Open 800  Free
Sponsor: LEVER REXONA
WORLD:        * 8:16.22 Janet Evans - USA 08/1984
COMMONWEALTH: ! 8:22.93 Julie McDonald - AUS 08/1994
NEW ZEALAND:  # 8:35.57 Phillipa Langrell 01/1990
TITLEHOLDER:  & 9:03.96 Penny Tapper - NEPOT 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club            Finals
--------------------------------------------------------------------
  1     1023       Schonwald, Deanna      18  AQGCB          9:07.38
  2     1069       Tapper, Penny          20  NEPOTOT        9:08.10
  3     1142       Cleaver, Anna          17  NSSAK          9:09.53
  4     1094       Mills, Lauren          17  ACEWK          9:17.04
  5     1073       Van Petegem, Katrina   18  ZENOTOT        9:18.39
  6     1026       Truscott, Mia          16  AQGCB          9:19.02
  7     1044       Keating, Aleisha       15  CAPWN          9:20.77
  8     1134       Collard, Caroline      14  NSSAK          9:20.93
  9     1148       Bland, Louise          16  NSSAK          9:28.40
  9     1047       Robertson, Amy         20  CAPWN          9:28.40
 11     1120       Nesbitt, Rebecca       14  PARAK          9:35.34
 12     1123       Brookes-Peterson, Amy  18  SNHAK          9:35.40
 13     1014       McLean, Kelly          15  AQGCB          9:37.32
 14     1025       Foster, Jonelle        18  AQGCB          9:38.08
 15     1061       Erasmus, Jean          16  HPKCO          9:41.48
 16     1162       Clark, Frances         15  OTUBP          9:59.51
 17     1038       Coulter, Rachel        15  CAPWN          9:59.77
 18     1002       Skrine, Katie          14  COMHP         10:13.59




Female Open 1500  Free
Sponsor: LEVER REXONA makers of SUNSILK
WORLD:        * 15:52.10 Janet Evans - USA 03/1999
COMMONWEALTH: ! 16:04.84 Hayley Lewis - AUS 01/1999
NEW ZEALAND:  # 16:26.44 Phillipa Langrell - CB 08/1991
TITLEHOLDER:  & 17:38.69 Penelope Esplin - NEPOT 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club            Finals
--------------------------------------------------------------------
  1     1021       Allan, Megan           16  AQGCB         17:12.62&
  2     1024       Norfolk, Helen         17  AQGCB         17:21.33&
  3     1142       Cleaver, Anna          17  NSSAK         17:35.84&
  4     1073       Van Petegem, Katrina   18  ZENOTOT       17:43.85
  5     1044       Keating, Aleisha       15  CAPWN         17:50.11
  6     1134       Collard, Caroline      14  NSSAK         18:07.00
  7     1047       Robertson, Amy         20  CAPWN         18:22.97
  8     1120       Nesbitt, Rebecca       14  PARAK         18:23.87
  9     1124       Ingram, Melissa        13  WAQAKAK       18:29.62
 10     1186       Williams, Karen        14  PARAK         19:33.98




Female Open 50  Back
Sponsor: BEIRUIT RESTAURANT
NEW ZEALAND:  #  29.96 Lydia Lipscombe 03/1996
TITLEHOLDER:  &  31.01 Monique Robbins 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1136       Robins, Monique        15  NSSAK         30.75    30.93&
  2     1114       Tanner, Nikki          19  PARAK         31.59    31.32
  3     1116       Coster, Elizabeth      16  PARAK         31.31    31.35
  4     1139       McLean, Hannah         17  NSSAK         31.55    31.68
  5     1054       Kilkelly, Deborah      13  TWAWN         31.93    31.95
  6     1011       Paley, Christy         14  ENTHP         32.38    32.26
  7     1131       Couttie, Emilie        15  NSSAK         32.20    32.29
  8     1160       Ryder, Keryn           16  GREBP         32.43    32.55
* B-Finals
  9     1046       Orchard, Sheree        19  CAPWN         32.66    32.72
 10     1062       Hirai, Kumi            16  HPKCO         33.64    32.79
 11     1108       Mahy, Monique          18  ROSAK         32.85    32.89
 12     1066       Trendle, Michele       19  NEPOTOT       33.24    33.17
 13     1005       Kemp, Rebecca          15  GDLHP         33.17    33.24
 14     1001       O'Leary, Rebecca       15  COMHP         33.59    33.32
 15     1006       Dine, Sonya            16  NAQHP         33.00    33.36
 16     1017       McCone, Kimberley      14  AQGCB         32.76    33.45

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 17     1095       F-Gilbertson, Amanda   14  WANSN         J  33.64
 18     1166       Tait, Karen            15  ASHED            33.79
 19     1103       Woodhouse, Elizabeth   16  ROSAK            34.61




Female Open 100  Back
Sponsor: GU - FAST FOOD FOR ATHLETES
WORLD:        * 1:00.16 Cihong He - CHN 09/1994
COMMONWEALTH: ! 1:00.18 Elli Overton - AUS 12/1993
NEW ZEALAND:  # 1:02.55 Anna Simcic - CB 01/1990
TITLEHOLDER:  & 1:04.73 Lydia Lipscombe - WHACB 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1136       Robins, Monique        15  NSSAK       1:05.73  1:05.02
  2     1114       Tanner, Nikki          19  PARAK       1:05.18  1:05.57
  3     1137       Robson, Anna           21  NSSAK       1:06.31  1:05.77
  4     1139       McLean, Hannah         17  NSSAK       1:06.44  1:06.12
  5     1024       Norfolk, Helen         17  AQGCB       1:07.20  1:07.22
  6     1054       Kilkelly, Deborah      13  TWAWN       1:07.17  1:07.45
  7     1021       Allan, Megan           16  AQGCB       1:07.00  1:07.60
  8     1131       Couttie, Emilie        15  NSSAK       1:08.65  1:08.93
* B-Finals
  9     1116       Coster, Elizabeth      16  PARAK       1:08.71  1:06.89
 10     1039       Fancy, Andrea          17  CAPWN       1:08.83  1:08.93
 11     1108       Mahy, Monique          18  ROSAK       1:08.95  1:08.98
 12     1084       Donoghue, Casey        14  ACEWK       1:09.47  1:09.10
 13     1160       Ryder, Keryn           16  GREBP       1:08.91  1:09.44
 14     1011       Paley, Christy         14  ENTHP       1:09.11  1:09.98
 15     1006       Dine, Sonya            16  NAQHP       1:09.67  1:10.17
 16     1109       Bui-Duyet, Diane       19  MTEAK       1:09.21  1:11.02

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 17     1005       Kemp, Rebecca          15  GDLHP          1:10.21
 18     1017       McCone, Kimberley      14  AQGCB          1:10.22
 19     1046       Orchard, Sheree        19  CAPWN          1:10.25
 20     1001       O'Leary, Rebecca       15  COMHP          1:11.10
 21     1080       Sutherland, Nicola     15  OCASL          1:11.24
 22     1094       Mills, Lauren          17  ACEWK          1:11.33
 23     1007       Davis, Hayley          16  NAQHP          1:11.38
 24     1063       Vesetolu, Haley        17  HPKCO          1:11.53
 25     1166       Tait, Karen            15  ASHED          1:11.72
 26     1066       Trendle, Michele       19  NEPOTOT        1:11.83
 27     1095       F-Gilbertson, Amanda   14  WANSN          1:12.12
 28     1010       Martin, Emma           19  ENTHP          1:12.32
 29     1093       Mortimer, Sarah        15  ACEWK          1:14.24




Female Open 200  Back
Sponsor: HEINZ WATTIES
WORLD:        * 2:06.62 Kirsten Egerszegi - HUN 08/1991
COMMONWEALTH: ! 2:10.20 Nicole Stevenson - AUS 07/1992
NEW ZEALAND:  # 2:10.79 Anna Simcic - AQGCB 08/1991
TITLEHOLDER:  & 2:17.39 Nikki Tanner - PARAK 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1114       Tanner, Nikki          19  PARAK       2:22.30  2:19.11
  2     1024       Norfolk, Helen         17  AQGCB       2:25.72  2:19.33
  3     1137       Robson, Anna           21  NSSAK       2:22.33  2:19.88
  4     1021       Allan, Megan           16  AQGCB       2:23.27  2:20.50
  5     1139       McLean, Hannah         17  NSSAK       2:24.85  2:20.97
  6     1119       Thompson, Carissa      13  PARAK       2:25.40  2:25.05
  7     1084       Donoghue, Casey        14  ACEWK       2:27.20  2:27.10
  8     1124       Ingram, Melissa        13  WAQAKAK     2:28.07  2:30.66
* B-Finals
  9     1116       Coster, Elizabeth      16  PARAK       2:28.73  2:25.25
 10     1131       Couttie, Emilie        15  NSSAK       2:28.89  2:25.59
 11     1039       Fancy, Andrea          17  CAPWN       2:30.30  2:26.94
 12     1108       Mahy, Monique          18  ROSAK       2:29.04  2:28.90
 13     1006       Dine, Sonya            16  NAQHP       2:29.51  2:29.67
 14     1054       Kilkelly, Deborah      13  TWAWN       2:29.97  2:30.27
 15     1080       Sutherland, Nicola     15  OCASL       2:30.23  2:31.04
 16     1160       Ryder, Keryn           16  GREBP       2:28.81  2:31.12

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
  5     1136       Robins, Monique        15  NSSAK          2:24.86
 18     1017       McCone, Kimberley      14  AQGCB          2:30.81
 19     1176       McCrae, Fiona          15  KWIMW          2:31.20
 20     1013       Black, Cher            20  AQGCB          2:31.90
 20     1001       O'Leary, Rebecca       15  COMHP          2:31.90
 22     1005       Kemp, Rebecca          15  GDLHP          2:32.29
 23     1010       Martin, Emma           19  ENTHP          2:32.37
 24     1066       Trendle, Michele       19  NEPOTOT        2:32.74
 25     1166       Tait, Karen            15  ASHED          2:33.68
 26     1011       Paley, Christy         14  ENTHP          2:34.17
 27     1095       F-Gilbertson, Amanda   14  WANSN          2:34.60
 28     1062       Hirai, Kumi            16  HPKCO          2:34.69
 29     1007       Davis, Hayley          16  NAQHP          2:34.84
 30     1120       Nesbitt, Rebecca       14  PARAK          2:35.11
 31     1063       Vesetolu, Haley        17  HPKCO          2:35.91
 32     1038       Coulter, Rachel        15  CAPWN          2:38.38




Female Open 50  Breast
Sponsor: KILBIRNIE SPORTS WORLD
NEW ZEALAND:  #  32.53 Zoe Baker - JASCB 04/1997
TITLEHOLDER:  &  33.82 Gemma Davis - SCAWN 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1150       Workman, Jolie         18  NSSAK         33.87    33.43&
  2     1177       Sheehy, Sara-Jane      16  KWIMW         34.42    34.16
  3     1049       Davis, Gemma           15  SCAWN         34.78    34.60
  4     1105       Wallace, Karen         19  ROSAK         35.29    34.71
  5     1107       Jack, Lisa             19  ROSAK         35.54    34.83
  6     1112       Ioane, Sila            14  MTEAK         35.25    35.04
  7     1153       F-Tehei, Manina            NCAL          35.55    35.20
  8     1009       Anderson, Rachael      24  ENTHP         35.58    35.58
* B-Finals
  9     1085       Milne, Cara            17  ACEWK         35.90    36.01
 10     1077       Egan, Anna             18  MKUSL         36.51    36.18
 11     1092       Walters, Geni          15  ACEWK         35.91    36.33
 12     1091       Lovell, Amanda         15  ACEWK         36.34    36.54
 13     1013       Black, Cher            20  AQGCB         37.14    36.72
 14     1053       Johns, Nicola          13  TWAWN         36.12    36.79
 15     1063       Vesetolu, Haley        17  HPKCO         36.77    37.08
 16     1159       Cornwell, Kim          14  GREBP         37.24    37.88

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 17     1189       Ruru, Melissa          14  RASBP            37.72
 18     1057       Copland, Jane          15  MAJWN            38.08
 19     1003       Elers, Vanessa         15  TROHP            38.44




Female Open 100  Breast
Sponsor: UNILEVER FOODS makers of LIPTON
WORLD:        * 1:07.02 Penelope Heyns - RSA 07/1996
COMMONWEALTH: ! 1:07.02 Penelope Heyns - RSA 07/1996
NEW ZEALAND:  # 1:11.08 Anna Wilson - NEPOT 03/1996
TITLEHOLDER:  & 1:13.74 Sara-Jane Sheehy KWIMW 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1150       Workman, Jolie         18  NSSAK       1:14.31  1:13.38&
  2     1177       Sheehy, Sara-Jane      16  KWIMW       1:14.10  1:13.61&
  3     1105       Wallace, Karen         19  ROSAK       1:16.77  1:14.79
  4     1107       Jack, Lisa             19  ROSAK       1:15.77  1:15.18
  5     1049       Davis, Gemma           15  SCAWN       1:15.66  1:15.21
  6     1112       Ioane, Sila            14  MTEAK       1:16.77  1:16.99
  7     1153       F-Tehei, Manina            NCAL        1:17.62  1:17.47
  8     1085       Milne, Cara            17  ACEWK       1:17.76  1:18.87
* B-Finals
  9     1013       Black, Cher            20  AQGCB       1:18.33  1:17.52
 10     1009       Anderson, Rachael      24  ENTHP       1:17.90  1:17.55
 11     1119       Thompson, Carissa      13  PARAK       1:19.22  1:18.14
 12     1159       Cornwell, Kim          14  GREBP       1:19.91  1:19.49
 13     1003       Elers, Vanessa         15  TROHP       1:19.96  1:19.81
 14     1158       McGavin, Breony        16  GREBP       1:19.64  1:20.01
 15     1077       Egan, Anna             18  MKUSL       1:20.05  1:20.31
 16     1091       Lovell, Amanda         15  ACEWK       1:19.71  1:20.66

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 17     1053       Johns, Nicola          13  TWAWN          1:20.13
 18     1092       Walters, Geni          15  ACEWK          1:20.53
 19     1057       Copland, Jane          15  MAJWN          1:20.68
 20     1189       Ruru, Melissa          14  RASBP          1:21.05
 21     1186       Williams, Karen        14  PARAK          1:21.28




Female Open 200  Breast
Sponsor: AQUA SHOP
WORLD:        * 2:24.76 Rebecca Brown - AUS 03/1994
COMMONWEALTH: ! 2:24.76 Rebecca Brown - AUS 03/1994
NEW ZEALAND:  # 2:33.71 Anna Wilson- OT 03/1996
TITLEHOLDER:  & 2:41.42 Sara-Jane Sheehy - KWIMW 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1177       Sheehy, Sara-Jane      16  KWIMW       2:40.12  2:36.78&
  2     1150       Workman, Jolie         18  NSSAK       2:41.14  2:37.93&
  3     1107       Jack, Lisa             19  ROSAK       2:44.65  2:41.36&
  4     1013       Black, Cher            20  AQGCB       2:45.49  2:42.06
  5     1049       Davis, Gemma           15  SCAWN       2:46.98  2:44.91
  6     1009       Anderson, Rachael      24  ENTHP       2:48.94  2:46.65
  7     1105       Wallace, Karen         19  ROSAK       2:48.77  2:47.93
  8     1085       Milne, Cara            17  ACEWK       2:49.14  2:48.43
* B-Finals
  9     1159       Cornwell, Kim          14  GREBP       2:49.62  2:47.25
 10     1003       Elers, Vanessa         15  TROHP       2:52.76  2:50.94
 11     1158       McGavin, Breony        16  GREBP       2:52.55  2:52.08
 12     1189       Ruru, Melissa          14  RASBP       2:56.62  2:53.31
 13     1053       Johns, Nicola          13  TWAWN       2:51.39  2:53.86
 13     1091       Lovell, Amanda         15  ACEWK       2:53.87  2:53.86
 15     1112       Ioane, Sila            14  MTEAK       2:54.82  2:54.41
 16     1062       Hirai, Kumi            16  HPKCO       2:57.89  2:57.79

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
  9     1086       Fitch, Alison          19  ACEWK          2:49.38
 16     1024       Norfolk, Helen         17  AQGCB          2:55.48
 19     1002       Skrine, Katie          14  COMHP          2:58.36
 20     1077       Egan, Anna             18  MKUSL          3:00.71
 21     1186       Williams, Karen        14  PARAK          3:04.42




Female Open 50  Fly
Sponsor: SCEHERAZADE FLORIST
NEW ZEALAND:  #  28.29 Michelle Burke 07/1989
TITLEHOLDER:  &  28.84 Diane Bui-Duyet 05/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1109       Bui-Duyet, Diane       19  MTEAK         29.49    29.22
  2     1086       Fitch, Alison          19  ACEWK         29.70    29.57
  3     1150       Workman, Jolie         18  NSSAK         29.62    29.59
  4     1116       Coster, Elizabeth      16  PARAK         30.11    29.76
  5     1136       Robins, Monique        15  NSSAK         29.81    29.80
  6     1056       Jeffs, Toni            30  KILWN         29.76    29.89
  7     1122       Jenkins, Rachel        21  SNHAK         29.68    29.90
  8     1075       McCambridge, Lara      16  TAIOTOT       30.11    30.93
* B-Finals
  9     1145       Tompkins, Juliet       16  NSSAK         30.16    30.28
 10     1097       Aperahama, Bernadette  16  ROSAK         30.27    30.33
 11     1064       Van Welie, Elizabeth   19  NEPOTOT       30.29    30.37
 12     1050       Papps, Tania           16  SCAWN         30.71    30.65
 13     1068       Callaghan, Dayle       19  NEPOTOT       30.64    30.94
 14     1153       F-Tehei, Manina            NCAL          31.08    31.05
 15     1176       McCrae, Fiona          15  KWIMW         31.61    31.19
 16     1057       Copland, Jane          15  MAJWN         31.59    31.52

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 17     1025       Foster, Jonelle        18  AQGCB            31.66
 18     1080       Sutherland, Nicola     15  OCASL            32.16
 19     1069       Tapper, Penny          20  NEPOTOT          32.19
 20     1123       Brookes-Peterson, Amy  18  SNHAK            32.35
 21     1103       Woodhouse, Elizabeth   16  ROSAK            32.36
 22     1014       McLean, Kelly          15  AQGCB            32.44




Female Open 100  Fly
Sponsor: NAENAE SWIMMING CLUB
WORLD:        *  57.93 Mary T Meagher - USA 08/1981
COMMONWEALTH: !  59.58 Susan O'Neill - AUS 08/1995
NEW ZEALAND:  # 1:02.17 Anna Simcic - AQGCB 03/1989
TITLEHOLDER:  & 1:05.09 Rachel Jenkins - SNHAK 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1109       Bui-Duyet, Diane       19  MTEAK       1:05.71  1:03.16&
  2     1064       Van Welie, Elizabeth   19  NEPOTOT     1:05.94  1:04.53&
  3     1122       Jenkins, Rachel        21  SNHAK       1:05.59  1:04.74&
  4     1068       Callaghan, Dayle       19  NEPOTOT     1:05.34  1:04.97&
  5     1097       Aperahama, Bernadette  16  ROSAK       1:06.57  1:05.90
  6     1145       Tompkins, Juliet       16  NSSAK       1:06.54  1:06.71
  7     1116       Coster, Elizabeth      16  PARAK       1:07.59  1:06.90
  8     1021       Allan, Megan           16  AQGCB       1:07.18  1:07.07
* B-Finals
  9     1069       Tapper, Penny          20  NEPOTOT     1:09.25  1:07.05
 10     1084       Donoghue, Casey        14  ACEWK       1:07.60  1:07.33
 11     1063       Vesetolu, Haley        17  HPKCO       1:07.92  1:07.77
 12     1025       Foster, Jonelle        18  AQGCB       1:08.26  1:08.17
 13     1020       Cook, Diana            16  AQGCB       1:09.03  1:08.42
 14     1050       Papps, Tania           16  SCAWN       1:08.61  1:08.46
 15     1113       Borich, Nicolette      14  WHLAK       1:10.44  1:09.49
 16     1028       Jackson, Sarah         18  JASCB       1:11.16  1:14.58

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 15     1119       Thompson, Carissa      13  PARAK          1:10.38
 17     1123       Brookes-Peterson, Amy  18  SNHAK          1:10.81




Female Open 200  Fly
Sponsor: MOBIL KILBIRNIE
WORLD:        * 2:05.96 Mary T Meagher - USA 08/1981
COMMONWEALTH: ! 2:07.29 Susan O'Neill - AUS 08/1995
NEW ZEALAND:  # 2:15.16 Anna Wilson - NEPOT 03/1996
TITLEHOLDER:  & 2:19.32 Elizabeth Van Welie 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1064       Van Welie, Elizabeth   19  NEPOTOT     2:18.32  2:16.05&
  2     1068       Callaghan, Dayle       19  NEPOTOT     2:19.26  2:20.27
  3     1024       Norfolk, Helen         17  AQGCB       2:25.69  2:22.53
  4     1025       Foster, Jonelle        18  AQGCB       2:25.93  2:23.34
  5     1021       Allan, Megan           16  AQGCB       2:22.64  2:23.90
  6     1119       Thompson, Carissa      13  PARAK       2:25.76  2:24.92
  7     1122       Jenkins, Rachel        21  SNHAK       2:25.87  2:27.81
  8     1142       Cleaver, Anna          17  NSSAK       2:25.61  2:32.98
* B-Finals
  9     1020       Cook, Diana            16  AQGCB       2:28.28  2:26.35
 10     1113       Borich, Nicolette      14  WHLAK       2:28.29  2:28.36
 11     1080       Sutherland, Nicola     15  OCASL       2:29.50  2:29.56
 12     1097       Aperahama, Bernadette  16  ROSAK       2:27.38  2:29.82
 13     1084       Donoghue, Casey        14  ACEWK       2:30.73  2:30.51
 14     1039       Fancy, Andrea          17  CAPWN       2:30.46  2:30.72
 15     1116       Coster, Elizabeth      16  PARAK       2:32.13  2:32.85
 16     1123       Brookes-Peterson, Amy  18  SNHAK       2:27.41  2:32.95

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 17     1176       McCrae, Fiona          15  KWIMW          2:33.66
 18     1014       McLean, Kelly          15  AQGCB          2:34.57
 19     1145       Tompkins, Juliet       16  NSSAK          2:35.75
 20     1117       Lee, Jennifer          16  PARAK          2:36.54
 21     1010       Martin, Emma           19  ENTHP          2:39.00
 22     1124       Ingram, Melissa        13  WAQAKAK        2:47.72




Female Open 200  IM
Sponsor: FRESH BUN BAKERY
WORLD:        * 2:09.72 Yan Yan Wu - CHN 10/1997
COMMONWEALTH: ! 2:14.35 Marianne Limpert - CAN 07/1996
NEW ZEALAND:  # 2:17.00 Anna Wilson - NEPOT 03/1996
TITLEHOLDER:  & 2:23.78 Anna Robson - NSSAK 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1064       Van Welie, Elizabeth   19  NEPOTOT     2:25.54  2:20.03&
  2     1137       Robson, Anna           21  NSSAK       2:25.75  2:22.52&
  3     1119       Thompson, Carissa      13  PARAK       2:24.25  2:23.77&
  4     1024       Norfolk, Helen         17  AQGCB       2:26.76  2:24.00
  5     1039       Fancy, Andrea          17  CAPWN       2:29.48  2:26.49
  6     1073       Van Petegem, Katrina   18  ZENOTOT     2:28.02  2:28.37
  7     1094       Mills, Lauren          17  ACEWK       2:27.75  2:28.42
  8     1158       McGavin, Breony        16  GREBP       2:30.68  2:29.40
* B-Finals
  9     1176       McCrae, Fiona          15  KWIMW       2:31.23  2:29.73
 10     1062       Hirai, Kumi            16  HPKCO       2:30.90  2:29.91
 11     1014       McLean, Kelly          15  AQGCB       2:31.33  2:30.01
 12     1085       Milne, Cara            17  ACEWK       2:34.31  2:32.04
 13     1006       Dine, Sonya            16  NAQHP       2:34.81  2:32.50
 14     1080       Sutherland, Nicola     15  OCASL       2:33.59  2:32.85
 15     1153       F-Tehei, Manina            NCAL        2:33.99  2:32.92
 16     1148       Bland, Louise          16  NSSAK       2:34.60  2:33.31

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 12     1177       Sheehy, Sara-Jane      16  KWIMW          2:32.36
 18     1005       Kemp, Rebecca          15  GDLHP          2:35.01
 19     1116       Coster, Elizabeth      16  PARAK          2:35.74
 20     1026       Truscott, Mia          16  AQGCB          2:36.10
 21     1009       Anderson, Rachael      24  ENTHP          2:36.15
 22     1131       Couttie, Emilie        15  NSSAK          2:37.03
 23     1030       Rollo, Katie           16  JASCB          2:37.45
 24     1017       McCone, Kimberley      14  AQGCB          2:37.66
 25     1001       O'Leary, Rebecca       15  COMHP          2:37.86
 26     1117       Lee, Jennifer          16  PARAK          2:38.99
 27     1091       Lovell, Amanda         15  ACEWK          2:43.99
 28     1053       Johns, Nicola          13  TWAWN          2:44.09




Female Open 400  IM
Sponsor: SPANKS
WORLD:        * 4:34.79 Yan Chen - CHN 10/1997
COMMONWEALTH: ! 4:41.46 Hayley Lewis - AUS 01/1991
NEW ZEALAND:  # 4:47.53 Anna Wilson - NEPOT 03/1996
TITLEHOLDER:  & 4:56.30 Helen Norfolk - AQGCB 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1064       Van Welie, Elizabeth   19  NEPOTOT     5:06.88  4:56.71
  2     1119       Thompson, Carissa      13  PARAK       5:09.70  5:01.07
  3     1024       Norfolk, Helen         17  AQGCB       5:09.73  5:02.93
  4     1021       Allan, Megan           16  AQGCB       5:10.86  5:05.57
  5     1039       Fancy, Andrea          17  CAPWN       5:14.18  5:10.86
  6     1094       Mills, Lauren          17  ACEWK       5:17.35  5:12.77
  7     1073       Van Petegem, Katrina   18  ZENOTOT     5:11.89  5:14.38
  8     1176       McCrae, Fiona          15  KWIMW       5:17.19  5:16.03
* B-Finals
  9     1080       Sutherland, Nicola     15  OCASL       5:17.64  5:16.24
 10     1014       McLean, Kelly          15  AQGCB       5:18.55  5:17.92
 11     1158       McGavin, Breony        16  GREBP       5:21.80  5:18.14
 12     1026       Truscott, Mia          16  AQGCB       5:29.60  5:18.43
 13     1085       Milne, Cara            17  ACEWK       5:24.19  5:21.91
 14     1120       Nesbitt, Rebecca       14  PARAK       5:30.39  5:28.22

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 13     1123       Brookes-Peterson, Amy  18  SNHAK          5:26.69
 14     1025       Foster, Jonelle        18  AQGCB          5:26.81
 17     1002       Skrine, Katie          14  COMHP          5:41.43




Female Open 400  R-Free
Sponsor: AIRPORT HOTEL
WORLD:        * 3:37.91 China 09/1994
COMMONWEALTH: ! 3:38.72 Australian Team 12/1995
NEW ZEALAND:  # 3:58.75 Canterbury 10/1997
TITLEHOLDER:  & 3:59.85 Auckland D 04/1998
 PL    Meet ID       Name                     Centre          Finals
--------------------------------------------------------------------
  1     3005       CANTERBURY                 CANT           4:00.17
 Norfolk, Helen-17  Allan, Megan-16    McCone, K.-14      Schonwald, D.-18
  2     3019       AUCKLAND C                 AK             4:01.06
 Robins, Monique-15 Lee, Jennifer-16   Bui-Duyet, D.-19   Coster, E.-16
  3     3029       Otago                      OT             4:02.00
 McCambridge, L.-16 Van Petegem, K.-18 Van Welie, E.-19   Tapper, Penny-20
  4     3034       WAIKATO A                  WK             4:03.03
 Fitch, Alison-19   Donoghue, Casey-14 Mortimer, Sarah-15 Mills, Lauren-17
  5     3020       AUCKLAND D                 AK             4:04.95
 Cleaver, Anna-17   Workman, Jolie-18  Collard, C.-14     Tompkins, J.-16
  6     3011       WELLINGTON B               WN             4:07.39
 Orchard, Sheree-19 Copland, Jane-15   Franks, Romilla-17 Robb, Sophie-17
  7     3001       HBPB                       HBPB           4:17.07
 Davis, Hayley-16   Poynter, Mindy-14  Paley, Christy-14  Anderson, R.-24




Female Open 800  R-Free
Sponsor: "ILLEY" COFFEE
WORLD:        * 7:55.47 Germany 08/1987
COMMONWEALTH: ! 8:03.73 Australia 09/1998
NEW ZEALAND:  # 8:37.89 Otago 03/1996
TITLEHOLDER:  & 8:35.42 Canterbury A 04/1998
 PL    Meet ID       Name                     Centre          Finals
--------------------------------------------------------------------
  1     3032       Otago                      OT             8:35.24&
 Tapper, Penny-20   Van Petegem, K.-18 Van Welie, E.-19   McCambridge, L.-16
  2     3025       AUCKLAND I                 AK             8:35.42&
 Lee, Jennifer-16   Robins, Monique-15 Workman, Jolie-18  Cleaver, Anna-17
  3     3037       WAIKATO A                  WK             8:43.30
 Fitch, Alison-19   Mortimer, Sarah-15 Mills, Lauren-17   Donoghue, Casey-14
  4     3008       CANTERBURY                 CANT           8:43.49
 Schonwald, D.-18   Jackson, Sarah-18  Allan, Megan-16    Norfolk, Helen-17
  5     3015       WELLINGTON F               WN             9:03.97
 Franks, Romilla-17 Fancy, Andrea-17   Robertson, Amy-20  Keating, A.-15
  6     3003       HBPB                       HBPB           9:06.94
 Davis, Hayley-16   Martin, Emma-19    Anderson, R.-24    Poynter, Mindy-14




Female Open 400  R-Medley
Sponsor: WAINUIOMATA SWIMMING CLUB
WORLD:        * 4:01.67 China 09/1994
COMMONWEALTH: ! 3:42.61 Australia 09/1998
NEW ZEALAND:  # 4:21.50 Canterbury 03/1996
TITLEHOLDER:  & 4:23.83 Auckland K 04/1998
 PL    Meet ID       Name                     Centre          Finals
--------------------------------------------------------------------
  1     3021       AUCKLAND E                 AK             4:25.67
 Tanner, Nikki-19   Workman, Jolie-18  Bui-Duyet, D.-19   Robins, Monique-15
  2     3022       AUCKLAND F                 AK             4:27.24
 McLean, Hannah-17  Wallace, Karen-19  Jenkins, Rachel-21 Lee, Jennifer-16
  3     3012       WELLINGTON C               WN             4:32.17
 Kilkelly, D.-13    Papps, Tania-16    Davis, Gemma-15    Jeffs, Toni-30
  4     3006       CANTERBURY                 CANT           4:32.63
 Norfolk, Helen-17  Black, Cher-20     Allan, Megan-16    Schonwald, D.-18
  5     3035       WAIKATO A                  WK             4:34.53
 Mills, Lauren-17   Milne, Cara-17     Donoghue, Casey-14 Fitch, Alison-19
  6     3030       Otago                      OT             4:34.80
 Trendle, M.-19     Van Welie, E.-19   Callaghan, D.-19   McCambridge, L.-16
  7     3045       Manawatu Centre            MANAW          4:34.82
 McCrae, Fiona-15   Sheehy, S.-16      Wolland, Sophie-16 Taite, Te-Rina-15
  8     3002       HBPB                       HBPB           4:40.04
 Paley, Christy-14  Anderson, R.-24    O'Leary, R.-15     Davis, Hayley-16
  9     3043       Bay of Plenty A            BP             4:42.15
 Ryder, Keryn-16    Cornwell, Kim-14   Clark, Frances-15  McGavin, Breony-16
 10     3013       WELLINGTON D               WN             4:46.49
 Orchard, Sheree-19 Fancy, Andrea-17   Copland, Jane-15   Robb, Sophie-17




Male Open 50  Free
Sponsor: AIRPORT HOTEL
WORLD:        *  21.81 Tom Jager - USA 03/1990
COMMONWEALTH: !  22.43 Mark Foster - ENG 05/1992
NEW ZEALAND:  #  23.32 Nicholas Sanders - AK 08/1990
TITLEHOLDER:  &  23.73 Trent Bray 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1129       Herring, Brad          17  NSSAK         23.80    23.74
  2     1096       Bray, Trent            25  ROSAK         24.62    23.90
  3     1144       Rice, Scott            22  NSSAK         24.14    23.94
  4     1019       Phillipson, Eric       17  AQGCB         24.43    24.33
  5     1190       Van Der Kraay, Vincent 19  ROSAK         24.45    24.43
  6     1083       Cantley, Scott         21  ACEWK         24.45    24.64
  7     1012       Thompson, Mark         16  AQGCB         24.48    24.68
  8     1089       Pooley, Adrian         20  ACEWK         24.47    24.77
* B-Finals
  9     1181       Pallesen, James        15  LEVMW         25.24    24.97
 10     1155       F-Pitre, Cedrick           NCAL          24.67    25.16
 11     1018       Davis, John            20  AQGCB         25.45    25.37
 12     1088       Grey, Stephen          19  ACEWK         25.56    25.43
 13     1185       McLay, Andrew          16  AQGCB         25.70    25.63
 14     1008       Anderson, Glenn        19  ENTHP         25.63    25.77
 15     1182       Clark, Luke            18  LEVMW         25.71    27.17
  -     1074       Loader, Danyon         23  ZENOTOT       25.14      DQ

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 15     1042       Hood, Craig            17  CAPWN            25.67
 18     1071       Rosenberg, Paul        20  NEPOTOT          25.97
 19     1098       Tuck, Michael          17  ROSAK            26.16
 20     1175       Eagar, Jared           21  KWIMW            26.22
 21     1154       F-Hirzel, Stephen          NCAL             26.85
  -     1151       De Negri, Carlo        18  WANWG              NS




Male Open 100  Free
Sponsor: LEVER REXONA makers of LYNX
WORLD:        *  48.21 Alex Popov - RUS 06/1994
COMMONWEALTH: !  49.15 Michael Klim - AUS 08/1997
NEW ZEALAND:  #  50.12 John Steel - AK 08/1993
TITLEHOLDER:  &  51.72 Nicholas Tongue - PARAK 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1096       Bray, Trent            25  ROSAK         52.69    51.69&
  2     1144       Rice, Scott            22  NSSAK         53.00    52.70
  3     1129       Herring, Brad          17  NSSAK         53.24    52.73
  4     1083       Cantley, Scott         21  ACEWK         54.02    53.54
  5     1012       Thompson, Mark         16  AQGCB         53.90    53.56
  6     1190       Van Der Kraay, Vincent 19  ROSAK         54.04    53.91
  7     1089       Pooley, Adrian         20  ACEWK         54.15    54.64
  8     1155       F-Pitre, Cedrick           NCAL          53.66    54.73
* B-Finals
  9     1074       Loader, Danyon         23  ZENOTOT       54.62    53.18
 10     1140       Talbot-Cameron, Scott  17  NSSAK         54.98    54.10
 11     1042       Hood, Craig            17  CAPWN         55.12    54.58
 12     1019       Phillipson, Eric       17  AQGCB         54.53    54.62
 13     1181       Pallesen, James        15  LEVMW         56.02    54.64
 14     1087       Grey, Michael          19  ACEWK         55.37    55.54
 15     1088       Grey, Stephen          19  ACEWK         55.77    55.74
 16     1185       McLay, Andrew          16  AQGCB         56.17    55.83

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 17     1104       Farac, Zoran           18  ROSAK            56.40
 18     1078       Kean, Michael          17  MKUSL            57.09
 19     1071       Rosenberg, Paul        20  NEPOTOT          57.80
 20     1173       Bunker, Aaron          20  KWIMW            58.20
  -     1178       Watkins, Kris          20  KWIMW              NS




Male Open 200  Free
Sponsor: NORMANS MENSWEAR
WORLD:        * 1:46.69 Giorgio Lamberti - ITA 08/1989
COMMONWEALTH: ! 1:47.25 Duncan Armstrong - AUS 09/1988
NEW ZEALAND:  # 1:47.63 Danyon Loader - ZENOT 07/1996
TITLEHOLDER:  & 1:54.23 Scott Cameron - NEPOT 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1096       Bray, Trent            25  ROSAK       1:54.58  1:52.76&
  2     1128       Sheeran, Nicholas      20  NSSAK       1:56.03  1:54.47
  3     1018       Davis, John            20  AQGCB       1:58.86  1:55.23
  4     1144       Rice, Scott            22  NSSAK       1:56.49  1:56.47
  5     1042       Hood, Craig            17  CAPWN       1:58.55  1:56.74
  6     1129       Herring, Brad          17  NSSAK       1:57.51  1:57.85
  7     1012       Thompson, Mark         16  AQGCB       1:59.01  1:58.38
  8     1126       Ferguson, Steven       18  NSSAK       1:58.56  1:59.78
* B-Finals
  9     1078       Kean, Michael          17  MKUSL       1:59.21  1:58.26
 10     1127       Jackson, Adam          22  NSSAK       2:01.30  1:58.69
 11     1083       Cantley, Scott         21  ACEWK       2:01.26  1:59.29
 12     1022       Shepherd, Scott        17  AQGCB       2:00.89  1:59.80
 13     1087       Grey, Michael          19  ACEWK       2:01.60  2:00.25
 14     1019       Phillipson, Eric       17  AQGCB       2:02.46  2:02.26
 15     1008       Anderson, Glenn        19  ENTHP       2:02.06  2:02.29
 16     1155       F-Pitre, Cedrick           NCAL        2:05.27  2:04.89

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 10     1029       Parsons, Luke          20  JASCB          1:59.58
 11     1174       Hay, Torin             18  KWIMW          2:00.72
 19     1071       Rosenberg, Paul        20  NEPOTOT        2:05.44
 20     1138       Gibson, Cameron        16  NSSAK          2:05.99
 21     1072       Borkin, Stephen        16  NEPOTOT        2:06.92
 22     1088       Grey, Stephen          19  ACEWK          2:08.92




Male Open 400  Free
Sponsor: MOTEL 747
WORLD:        * 3:43.80 Kieren Perkins - AUS 09/1994
COMMONWEALTH: ! 3:39.82 Ian Thorpe - AUS 09/1998
NEW ZEALAND:  # 3:47.97 Danyon Loader - ZENOT 07/1996
TITLEHOLDER:  & 4:11.75 Scott Cameron - NEPOT 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1156       F-Saminadin, Olivier       NCAL        4:10.12  4:04.23&
  2     1018       Davis, John            20  AQGCB       4:05.91  4:04.73&
  3     1042       Hood, Craig            17  CAPWN       4:11.59  4:07.05&
  4     1029       Parsons, Luke          20  JASCB       4:10.09  4:08.96&
  5     1036       Gordon, Carl           25  NBECB       4:11.67  4:10.24&
  6     1161       Burmester, Moss        17  OTUBP       4:12.78  4:10.82&
  7     1065       Dodds, Matthew         17  NEPOTOT     4:14.68  4:16.07
  8     1127       Jackson, Adam          22  NSSAK       4:13.29  4:16.21
* B-Finals
  9     1179       Wolland, Hamish        20  KWIMW       4:15.59  4:12.42
 10     1022       Shepherd, Scott        17  AQGCB       4:18.86  4:12.97
 11     1078       Kean, Michael          17  MKUSL       4:16.65  4:14.11
 12     1072       Borkin, Stephen        16  NEPOTOT     4:18.58  4:18.76
 13     1067       Carroll, Grant         17  NEPOTOT     4:22.73  4:18.90
 14     1045       Macdonald, Thomas      16  CAPWN       4:22.56  4:20.27
 15     1008       Anderson, Glenn        19  ENTHP       4:22.95  4:20.46
 16     1163       Clayton-Greene, Seda   15  OTUBP       4:21.28  4:20.82

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 11     1138       Gibson, Cameron        16  NSSAK          4:16.82
 18     1099       Hawke, Richard         14  ROSAK          4:23.09
 19     1070       Caradus, Sam           15  NEPOTOT        4:25.05
 20     1170       Foote, Cameron         15  CAPWN          4:25.92
 21     1071       Rosenberg, Paul        20  NEPOTOT        4:25.96
 22     1081       Brown, Mark            16  OCASL          4:27.12
 23     1060       Crouch, Aidan          16  HPKCO          4:28.88
 24     1041       Hartley-Smith, Travers 18  CAPWN          4:30.00




Male Open 800  Free
Sponsor: LEVER REXONA makers of LYNX
WORLD:        * 7:46.00 Kieren Perkins - AUS 08/1994
COMMONWEALTH: ! 7:46.00 Kieren Perkins - AUS 08/1994
NEW ZEALAND:  # 8:05.32 Danyon Loader - OT 08/1993
TITLEHOLDER:  & 8:32.41 Jonathan Duncan 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club            Finals
--------------------------------------------------------------------
  1     1036       Gordon, Carl           25  NBECB          8:29.36&
  2     1029       Parsons, Luke          20  JASCB          8:30.55&
  3     1179       Wolland, Hamish        20  KWIMW          8:33.90
  4     1065       Dodds, Matthew         17  NEPOTOT        8:37.11
  5     1126       Ferguson, Steven       18  NSSAK          8:38.93
  6     1022       Shepherd, Scott        17  AQGCB          8:48.84
  7     1078       Kean, Michael          17  MKUSL          8:56.18
  8     1099       Hawke, Richard         14  ROSAK          8:56.74
  9     1045       Macdonald, Thomas      16  CAPWN          8:57.55
 10     1067       Carroll, Grant         17  NEPOTOT        9:03.45
 11     1081       Brown, Mark            16  OCASL          9:08.25
 12     1008       Anderson, Glenn        19  ENTHP          9:18.91




Male Open 1500  Free
Sponsor: LEVER REXONA makers of LYNX
WORLD:        * 14:41.66 Kieren Perkins - AUS 08/1994
COMMONWEALTH: ! 14:41.66 Kieren Perkins - AUS 08/1994
NEW ZEALAND:  # 15:27.36 Danyon Loader - ZENOT 04/1994
TITLEHOLDER:  & 16:13.20 Jonathan Duncan - NEPOT 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club            Finals
--------------------------------------------------------------------
  1     1029       Parsons, Luke          20  JASCB         16:11.41&
  2     1036       Gordon, Carl           25  NBECB         16:18.66
  3     1065       Dodds, Matthew         17  NEPOTOT       16:26.32
  4     1055       Morton, Todd           17  MSCWN         16:39.83
  5     1161       Burmester, Moss        17  OTUBP         16:44.24
  6     1179       Wolland, Hamish        20  KWIMW         16:46.48
  7     1022       Shepherd, Scott        17  AQGCB         16:48.13
  8     1138       Gibson, Cameron        16  NSSAK         17:00.10
  9     1045       Macdonald, Thomas      16  CAPWN         17:02.35
 10     1099       Hawke, Richard         14  ROSAK         17:06.22
 11     1067       Carroll, Grant         17  NEPOTOT       17:18.16
 12     1170       Foote, Cameron         15  CAPWN         17:21.25
 13     1081       Brown, Mark            16  OCASL         17:29.48




Male Open 50  Back
Sponsor: WATTIES SWIM CITY AQUATICS
NEW ZEALAND:  #  26.56 Tane Strickland - PARAK 10/1997
TITLEHOLDER:  &  26.67 Jon Winter - CAPWN 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1140       Talbot-Cameron, Scott  17  NSSAK         28.26    27.66
  2     1130       Stephens, Saul         17  NSSAK         27.81    27.77
  3     1174       Hay, Torin             18  KWIMW         28.26    27.80
  4     1157       Kingsman, Paul         31  KELAK         27.88    27.87
  5     1104       Farac, Zoran           18  ROSAK         28.42    28.58
  6     1027       Butler, Lindsay        19  JASCB         29.00    28.89
  7     1051       Vink, Adam             15  SCAWN         29.44    29.29
  8     1083       Cantley, Scott         21  ACEWK         29.11    29.59
* B-Finals
  9     1087       Grey, Michael          19  ACEWK         29.86    29.28
 10     1164       O'Connell, Luke        16  TPOBP         29.66    29.31
 11     1138       Gibson, Cameron        16  NSSAK         29.91    29.33
 12     1190       Van Der Kraay, Vincent 19  ROSAK         29.68    29.46
 13     1163       Clayton-Greene, Seda   15  OTUBP         30.60    29.87
 14     1076       Blair, Quentin         17  MKUSL         30.29    29.88
 15     1074       Loader, Danyon         23  ZENOTOT       30.88    30.26
 16     1082       Hayes, Daniel          15  OCASL         31.66    31.00




Male Open 100  Back
Sponsor: FIRET CAFE - Courtenay Place
WORLD:        *  53.86 Jeff Rouse - USA 07/1992
COMMONWEALTH: !  52.28 Adrian Radley - AUS 12/1996
NEW ZEALAND:  #  56.26 Jon Winter - CAPWN 08/1995
TITLEHOLDER:  &  58.97 Jon Winter - CAPWN 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1140       Talbot-Cameron, Scott  17  NSSAK         58.95    58.03&
  2     1130       Stephens, Saul         17  NSSAK         59.76    59.25
  3     1157       Kingsman, Paul         31  KELAK         59.62    59.29
  4     1174       Hay, Torin             18  KWIMW       1:00.89    59.45
  5     1187       Van Der Kraay, Anthony 18  ROSAK       1:00.82    59.95
  6     1138       Gibson, Cameron        16  NSSAK       1:01.51  1:00.70
  7     1104       Farac, Zoran           18  ROSAK       1:01.25  1:01.39
  8     1127       Jackson, Adam          22  NSSAK       1:01.70  1:01.64
* B-Finals
  9     1182       Clark, Luke            18  LEVMW       1:01.94  1:01.04
 10     1027       Butler, Lindsay        19  JASCB       1:01.85  1:01.71
 11     1034       Lim, Steven            17  WHACB       1:02.51  1:02.49
 12     1051       Vink, Adam             15  SCAWN       1:02.76  1:03.17
 13     1190       Van Der Kraay, Vincent 19  ROSAK       1:02.44  1:03.20
 14     1074       Loader, Danyon         23  ZENOTOT     1:03.48  1:03.34
 15     1087       Grey, Michael          19  ACEWK       1:03.77  1:08.91
 16     1083       Cantley, Scott         21  ACEWK       1:03.51  1:09.82

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 17     1072       Borkin, Stephen        16  NEPOTOT        1:03.78
 18     1164       O'Connell, Luke        16  TPOBP          1:04.01
 19     1141       Saunders, Matthew      18  NSSAK          1:04.04
 20     1098       Tuck, Michael          17  ROSAK          1:04.23
 21     1163       Clayton-Greene, Seda   15  OTUBP          1:04.25
 22     1076       Blair, Quentin         17  MKUSL          1:04.31
 23     1082       Hayes, Daniel          15  OCASL          1:05.94
 24     1041       Hartley-Smith, Travers 18  CAPWN          1:06.02




Male Open 200  Back
Sponsor: UNILEVER FOODS maker of CONTINENTAL
WORLD:        * 1:56.57 Martin Lopez-Zubero - ESP 11/1991
COMMONWEALTH: ! 1:59.39 Mark Versfeld - CAN 01/1998
NEW ZEALAND:  # 2:00.48 Paul Kingsman - AK 09/1998
TITLEHOLDER:  & 2:09.20 Adam Jackson - AK 05/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1140       Talbot-Cameron, Scott  17  NSSAK       2:08.97  2:03.30&
  2     1187       Van Der Kraay, Anthony 18  ROSAK       2:11.01  2:06.71&
  3     1174       Hay, Torin             18  KWIMW       2:09.42  2:07.89&
  4     1127       Jackson, Adam          22  NSSAK       2:10.62  2:08.76&
  5     1138       Gibson, Cameron        16  NSSAK       2:12.24  2:09.90
  6     1072       Borkin, Stephen        16  NEPOTOT     2:13.20  2:10.82
  7     1027       Butler, Lindsay        19  JASCB       2:13.47  2:12.72
  8     1130       Stephens, Saul         17  NSSAK       2:11.67  2:13.63
* B-Finals
  9     1182       Clark, Luke            18  LEVMW       2:15.59  2:13.90
 10     1104       Farac, Zoran           18  ROSAK       2:15.29  2:14.78
 11     1163       Clayton-Greene, Seda   15  OTUBP       2:17.63  2:15.03
 12     1051       Vink, Adam             15  SCAWN       2:19.60  2:17.64
 13     1082       Hayes, Daniel          15  OCASL       2:17.18  2:17.66
 14     1141       Saunders, Matthew      18  NSSAK       2:18.34  2:19.14
 15     1041       Hartley-Smith, Travers 18  CAPWN       2:17.77  2:20.11
 16     1118       Pritchard, Daniel      15  PARAK       2:22.06  2:22.82

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 17     1076       Blair, Quentin         17  MKUSL          2:27.21
  -     1100       Brown, Andrew          18  ROSAK              NS




Male Open 50  Breast
Sponsor: KILBIRNIE SWIMMING CLUB
NEW ZEALAND:  #  28.23 Paul Kent - WAQAK 03/1995
TITLEHOLDER:  &  29.50 Ben Dellaca - AQGCB 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1101       Kent, Paul             26  ROSAK         29.37    29.58
  2     1126       Ferguson, Steven       18  NSSAK         30.87    30.15
  3     1016       Davis, Tom             18  AQGCB         31.73    30.78
  4     1146       Kent, Dean             20  NSSAK         31.22    30.81
  5     1090       Daly, Kieran           18  ACEWK         31.14    31.11
  6     1154       F-Hirzel, Stephen          NCAL          31.53    31.50
  7     1172       Bree, Sam              15  KWIMW         31.45    31.62
  8     1052       Brown, Jarrod          18  TWAWN         31.62    31.86
* B-Finals
  9     1031       Sharplin, Paul         19  JASCB         31.89    31.32
 10     1015       Gardiner, Sean         19  AQGCB         31.77    31.55
 11     1173       Bunker, Aaron          20  KWIMW         32.31    31.99
 12     1032       Taylor, John           18  JASCB         32.57    32.24
 13     1079       Smith, Benjamin        18  MKUSL         33.20    32.45
 14     1060       Crouch, Aidan          16  HPKCO         32.76    33.04
 15     1065       Dodds, Matthew         17  NEPOTOT       33.57    33.08
 16     1171       Tucker, Nathan         15  SCAWN         33.48    33.71

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 11     1178       Watkins, Kris          20  KWIMW            32.31
 18     1169       Franks, Alexander      15  CAPWN            34.63
 19     1144       Rice, Scott            22  NSSAK            36.75




Male Open 100  Breast
Sponsor: T A S
WORLD:        * 1:00.60 Fred Deburghgraeve - BEL 07/1996
COMMONWEALTH: ! 1:01.33 Nick Gillingham - ENG 05/1992
NEW ZEALAND:  # 1:02.26 Paul Kent - NSSAK 04/1996
TITLEHOLDER:  & 1:04.12 Steven Ferguson - NSSAK 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1126       Ferguson, Steven       18  NSSAK       1:06.29  1:04.97
  2     1101       Kent, Paul             26  ROSAK       1:04.59  1:05.06
  3     1016       Davis, Tom             18  AQGCB       1:07.77  1:06.53
  4     1146       Kent, Dean             20  NSSAK       1:08.75  1:07.27
  5     1015       Gardiner, Sean         19  AQGCB       1:07.13  1:07.49
  6     1031       Sharplin, Paul         19  JASCB       1:09.06  1:08.12
  7     1154       F-Hirzel, Stephen          NCAL        1:08.85  1:08.15
  8     1090       Daly, Kieran           18  ACEWK       1:08.79  1:08.38
* B-Finals
  9     1172       Bree, Sam              15  KWIMW       1:09.84  1:07.47
 10     1032       Taylor, John           18  JASCB       1:09.86  1:09.86
 11     1173       Bunker, Aaron          20  KWIMW       1:10.90  1:10.03
 12     1178       Watkins, Kris          20  KWIMW       1:09.99  1:10.37
 13     1079       Smith, Benjamin        18  MKUSL       1:13.48  1:10.68
 14     1065       Dodds, Matthew         17  NEPOTOT     1:12.16  1:10.99
 15     1171       Tucker, Nathan         15  SCAWN       1:11.81  1:11.85




Male Open 200  Breast
Sponsor: UNILEVER FOODS makers of MAGNUM
WORLD:        * 2:24.76 Rebecca Brown - AUS 03/1994
COMMONWEALTH: ! 2:24.76 Rebecca Brown- AUS 03/1994
NEW ZEALAND:  # 2:33.71 Anna Wilson - NEPOT 03/1996
TITLEHOLDER:  & 2:41.42 Sara-Jane Sheehy 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1126       Ferguson, Steven       18  NSSAK       2:27.00  2:21.79*
  2     1146       Kent, Dean             20  NSSAK       2:23.86  2:22.10*
  3     1031       Sharplin, Paul         19  JASCB       2:27.21  2:26.11#
  4     1016       Davis, Tom             18  AQGCB       2:29.12  2:26.19#
  5     1015       Gardiner, Sean         19  AQGCB       2:28.35  2:26.84#
  6     1154       F-Hirzel, Stephen          NCAL        2:31.39  2:30.15#
  7     1090       Daly, Kieran           18  ACEWK       2:30.69  2:30.65#
  8     1178       Watkins, Kris          20  KWIMW       2:32.12  2:34.21&
* B-Finals
  9     1172       Bree, Sam              15  KWIMW       2:34.75  2:32.35#
 10     1065       Dodds, Matthew         17  NEPOTOT     2:32.58  2:33.18#
 11     1032       Taylor, John           18  JASCB       2:32.22  2:34.14&
 12     1173       Bunker, Aaron          20  KWIMW       2:35.59  2:34.74&
 13     1079       Smith, Benjamin        18  MKUSL       2:40.98  2:36.35&
 14     1169       Franks, Alexander      15  CAPWN       2:38.85  2:38.75&
 15     1171       Tucker, Nathan         15  SCAWN       2:38.28  2:39.04&
 16     1060       Crouch, Aidan          16  HPKCO       2:42.90  2:39.13&

  -     1175       Eagar, Jared           21  KWIMW              DQ




Male Open 50  Fly
Sponsor: SATAY MALAYSIA - Courtney Place
NEW ZEALAND:  #  24.44 Jon Winter - CAPWN 10/1997
TITLEHOLDER:  &  24.55 Jon Winter - CAPWN 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1128       Sheeran, Nicholas      20  NSSAK         25.58    25.87
  2     1083       Cantley, Scott         21  ACEWK         26.31    26.43
  2     1129       Herring, Brad          17  NSSAK         26.30    26.43
  4     1182       Clark, Luke            18  LEVMW         26.61    26.47
  5     1190       Van Der Kraay, Vincent 19  ROSAK         26.77    26.91
  6     1140       Talbot-Cameron, Scott  17  NSSAK         27.10    27.00
  7     1034       Lim, Steven            17  WHACB         26.90    27.01
  8     1155       F-Pitre, Cedrick           NCAL          27.06    27.80
* B-Finals
  9     1088       Grey, Stephen          19  ACEWK         27.18    26.78
 10     1089       Pooley, Adrian         20  ACEWK         27.13    26.95
 11     1185       McLay, Andrew          16  AQGCB         27.48    27.63
 12     1115       Wentworth, Charles     19  PARAK         27.38    27.68
 13     1071       Rosenberg, Paul        20  NEPOTOT       27.80    27.85
 13     1164       O'Connell, Luke        16  TPOBP         27.50    27.85
 15     1058       Sutcliffe, Jamie       16  WAQAKAK       28.02    27.98
  -     1161       Burmester, Moss        17  OTUBP         27.32      DQ

 17     1043       Hope, Shane            20  CAPWN            28.18




Male Open 100  Fly
Sponsor: UNILEVER FOODS for JOHN WEST FOODS
WORLD:        *  52.15 Michael Klim - Aus 10/1997
COMMONWEALTH: !  52.15 Michael Klim - AUS 10/1997
NEW ZEALAND:  #  54.29 Anthony Mosse - AK 08/1989
TITLEHOLDER:  &  55.64 Jon Winter - CAPWN 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1128       Sheeran, Nicholas      20  NSSAK         56.63    56.74
  2     1161       Burmester, Moss        17  OTUBP         59.24    57.59
  3     1034       Lim, Steven            17  WHACB         58.89    58.12
  4     1140       Talbot-Cameron, Scott  17  NSSAK       1:00.46    58.47
  5     1071       Rosenberg, Paul        20  NEPOTOT       59.70    58.62
  6     1182       Clark, Luke            18  LEVMW         59.76    58.85
  7     1089       Pooley, Adrian         20  ACEWK       1:00.23    59.87
  8     1088       Grey, Stephen          19  ACEWK         59.86  1:00.61
* B-Finals
  9     1042       Hood, Craig            17  CAPWN       1:00.57    59.99
 10     1164       O'Connell, Luke        16  TPOBP       1:01.13  1:00.41
 11     1141       Saunders, Matthew      18  NSSAK       1:01.12  1:00.44
 12     1098       Tuck, Michael          17  ROSAK       1:01.22  1:00.55
 13     1058       Sutcliffe, Jamie       16  WAQAKAK     1:01.79  1:01.12
 14     1043       Hope, Shane            20  CAPWN       1:01.05  1:01.21
 15     1118       Pritchard, Daniel      15  PARAK       1:03.35  1:02.50

  -     1155       F-Pitre, Cedrick           NCAL               DQ




Male Open 200  Fly
Sponsor: UPPER HUTT SWIMMING CLUB
WORLD:        * 1:55.22 Denis Pankratov - RUS 06/1995
COMMONWEALTH: ! 1:56.86 Scott Goodman - AUS 03/1997
NEW ZEALAND:  # 1:57.27 Antony Mosse - AK 07/1986
TITLEHOLDER:  & 2:10.61 Nicholas Sheeran - NSSAK 07/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1128       Sheeran, Nicholas      20  NSSAK       2:05.64  2:04.40&
  2     1146       Kent, Dean             20  NSSAK       2:08.55  2:04.94&
  3     1161       Burmester, Moss        17  OTUBP       2:09.86  2:06.94&
  4     1070       Caradus, Sam           15  NEPOTOT     2:10.07  2:08.71&
  5     1071       Rosenberg, Paul        20  NEPOTOT     2:09.13  2:09.01&
  6     1042       Hood, Craig            17  CAPWN       2:12.28  2:10.44&
  7     1115       Wentworth, Charles     19  PARAK       2:11.45  2:11.96
  8     1034       Lim, Steven            17  WHACB       2:11.79  2:12.59
* B-Finals
  9     1141       Saunders, Matthew      18  NSSAK       2:12.60  2:12.54
 10     1043       Hope, Shane            20  CAPWN       2:12.57  2:12.58
 11     1118       Pritchard, Daniel      15  PARAK       2:16.77  2:16.54
 12     1058       Sutcliffe, Jamie       16  WAQAKAK     2:18.79  2:16.95
 13     1060       Crouch, Aidan          16  HPKCO       2:20.21  2:18.48
 14     1045       Macdonald, Thomas      16  CAPWN       2:22.64  2:20.54




Male Open 200  IM
Sponsor: SWIM SHOP
WORLD:        * 1:58.16 Jani Sievinen - FIN 09/1994
COMMONWEALTH: ! 2:01.13 Curtis Myden - CAN 07/1996
NEW ZEALAND:  # 2:05.17 Craig Ford - AK 08/1993
TITLEHOLDER:  & 2:10.08 Oliver Young - MSCWN 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1146       Kent, Dean             20  NSSAK       2:08.94  2:05.59&
  2     1126       Ferguson, Steven       18  NSSAK       2:09.69  2:07.91&
  3     1128       Sheeran, Nicholas      20  NSSAK       2:08.18  2:08.30&
  4     1156       F-Saminadin, Olivier       NCAL        2:09.92  2:10.27
  5     1187       Van Der Kraay, Anthony 18  ROSAK       2:11.50  2:11.13
  6     1027       Butler, Lindsay        19  JASCB       2:13.59  2:12.24
  7     1174       Hay, Torin             18  KWIMW       2:14.23  2:13.41
  8     1115       Wentworth, Charles     19  PARAK       2:15.26  2:16.27
* B-Finals
  9     1055       Morton, Todd           17  MSCWN       2:15.86  2:14.13
 10     1182       Clark, Luke            18  LEVMW       2:16.17  2:14.34
 11     1070       Caradus, Sam           15  NEPOTOT     2:17.70  2:14.73
 12     1065       Dodds, Matthew         17  NEPOTOT     2:17.04  2:16.47
 13     1015       Gardiner, Sean         19  AQGCB       2:19.65  2:18.24
 14     1175       Eagar, Jared           21  KWIMW       2:19.40  2:18.98
 15     1034       Lim, Steven            17  WHACB       2:17.50  2:19.19
 16     1090       Daly, Kieran           18  ACEWK       2:19.26  2:20.20

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 17     1016       Davis, Tom             18  AQGCB          2:20.13
 18     1072       Borkin, Stephen        16  NEPOTOT        2:20.54
 19     1031       Sharplin, Paul         19  JASCB          2:20.61
 20     1043       Hope, Shane            20  CAPWN          2:21.00
 21     1130       Stephens, Saul         17  NSSAK          2:21.75
 22     1172       Bree, Sam              15  KWIMW          2:24.66
 23     1079       Smith, Benjamin        18  MKUSL          2:26.47
 24     1181       Pallesen, James        15  LEVMW          2:27.68
 25     1032       Taylor, John           18  JASCB          2:31.08




Male Open 400  IM
Sponsor: MANA SWIMMING CLUB
WORLD:        * 4:12.30 Tom Dolan - USA 09/1994
COMMONWEALTH: ! 4:16.11 Matthew Dunn - AUS 08/1997
NEW ZEALAND:  # 4:25.49 John Munro - Ak 01/1990
TITLEHOLDER:  & 4:42.52 Oliver Young - MSCWN 04/1998
 PL    Meet ID       Name                Age  Club        Prelims   Finals
--------------------------------------------------------------------------
* A-Finals
  1     1146       Kent, Dean             20  NSSAK       4:36.48  4:26.20&
  2     1156       F-Saminadin, Olivier       NCAL        4:39.11  4:34.15&
  3     1187       Van Der Kraay, Anthony 18  ROSAK       4:42.24  4:36.54&
  4     1055       Morton, Todd           17  MSCWN       4:44.71  4:41.12&
  5     1115       Wentworth, Charles     19  PARAK       4:45.77  4:42.20&
  6     1065       Dodds, Matthew         17  NEPOTOT     4:44.98  4:42.33&
  7     1027       Butler, Lindsay        19  JASCB       4:46.86  4:48.32
  8     1072       Borkin, Stephen        16  NEPOTOT     4:48.08  4:51.36
* B-Finals
  9     1070       Caradus, Sam           15  NEPOTOT     4:49.03  4:42.00&
 10     1036       Gordon, Carl           25  NBECB       4:48.83  4:48.77
 11     1099       Hawke, Richard         14  ROSAK       4:55.77  4:50.92
 12     1034       Lim, Steven            17  WHACB       5:00.02  4:51.74
 13     1045       Macdonald, Thomas      16  CAPWN       4:56.68  4:54.20
 14     1067       Carroll, Grant         17  NEPOTOT     4:59.38  4:55.59
 15     1175       Eagar, Jared           21  KWIMW       4:53.75  4:56.52
 16     1170       Foote, Cameron         15  CAPWN       5:00.10  4:59.45

 PL    Meet ID       Name                Age  Club           Prelims
--------------------------------------------------------------------
 13     1031       Sharplin, Paul         19  JASCB          4:55.94
 18     1081       Brown, Mark            16  OCASL          5:06.67




Male Open 400  R-Free
Sponsor: UBIX COPIERS
WORLD:        * 3:15.11 USA 08/1995
COMMONWEALTH: ! 3:14.18 Australia 12/1996
NEW ZEALAND:  # 3:23.09 Auckland 07/1992
TITLEHOLDER:  & 3:27.00 Auckland H 04/1998
 PL    Meet ID       Name                     Centre          Finals
--------------------------------------------------------------------
  1     3023       AUCKLAND G                 AK             3:30.72
 Herring, Brad-17   Sheeran, N.-20     VAN DER KRAAY  -19 Rice, Scott-22
  2     3024       AUCKLAND H                 AK             3:35.71
 Ferguson, S.-18    Kent, Dean-20      Gibson, Cameron-16 TALBOT-CAMERON -17
  3     3036       WAIKATO A                  WK             3:36.07
 Cantley, Scott-21  Pooley, Adrian-20  Grey, Stephen-19   Grey, Michael-19
  4     3007       CANTERBURY                 CANT           3:39.54
 Phillipson, E.-17  Lim, Steven-17     McLay, Andrew-16   Thompson, Mark-16
  5     3046       Manawatu Centre            MANAW          3:41.64
 Hay, Torin-18      Eagar, Jared-21    Clark, Luke-18     Pallesen, James-15
  6     3014       WELLINGTON E               WN             3:45.65
 Macdonald, T.-16   Hope, Shane-20     Foote, Cameron-15  Hood, Craig-17
  7     3031       Otago                      OT             3:49.69
 Rosenberg, Paul-20 Borkin, Stephen-16 Carroll, Grant-17  Loader, Danyon-23
  8     3039       SOUTHLAND A                STHLD          3:55.26
 Kean, Michael-17   Hayes, Daniel-15   Brown, Mark-16     Blair, Quentin-17




Male Open 800  R-Free
Sponsor: AIRPORT HOTEL
WORLD:        * 7:11.95 United Team - EUN 07/1999
COMMONWEALTH: ! 7:15.23 Australia 09/1988
NEW ZEALAND:  # 7:30.10 Auckland 01/1990
TITLEHOLDER:  & 7:38.97 Auckland C 04/1998
 PL    Meet ID       Name                     Centre          Finals
--------------------------------------------------------------------
  1     3026       AUCKLAND J                 AK             7:53.95
 Sheeran, N.-20     Rice, Scott-22     Herring, Brad-17   Ferguson, S.-18
  2     3027       AUCKLAND K                 AK             7:57.94
 Kent, Dean-20      TALBOT-CAMERON -17 VAN DER KRAAY  -18 Jackson, Adam-22
  3     3009       CANTERBURY                 CANT           8:01.45
 Davis, John-20     Shepherd, Scott-17 Parsons, Luke-20   Thompson, Mark-16
  4     3038       WAIKATO A                  WK             8:10.63
 Pooley, Adrian-20  Grey, Stephen-19   Cantley, Scott-21  Grey, Michael-19
  5     3016       WELLINGTON G               WN             8:14.24
 Macdonald, T.-16   Foote, Cameron-15  Brown, Jarrod-18   Hood, Craig-17
  6     3047       Manawatu Centre            MANAW          8:19.43
 Wolland, Hamish-20 Eagar, Jared-21    Clark, Luke-18     Hay, Torin-18
  -     3033       Otago                      OT                 DQ
 Rosenberg, Paul-20 Caradus, Sam-15    Borkin, Stephen-16 Loader, Danyon-23




Male Open 400  R-Medley
Sponsor: ROBSON FINANCIAL SERVICES
COMMONWEALTH: ! 3:30.66 Australian Team - AUS 04/1997
NEW ZEALAND:  # 3:45.30 NZ Commonwealth Games team 90 01/1990
TITLEHOLDER:  & 3:52.15 Auckland F 04/1998
 PL    Meet ID       Name                     Centre          Finals
--------------------------------------------------------------------
  1     3017       AUCKLAND A                 AK             3:55.22
 TALBOT-CAMERON -17 Ferguson, S.-18    Sheeran, N.-20     Herring, Brad-17
  2     3018       AUCKLAND B                 AK             3:59.01
 Stephens, Saul-17  Kent, Dean-20      Wentworth, C.-19   Rice, Scott-22
  3     3004       CANTERBURY                 CANT           4:00.74
 Butler, Lindsay-19 Gardiner, Sean-19  Lim, Steven-17     Thompson, Mark-16
  4     3041       WAIKATO A                  WK             4:03.43
 Grey, Michael-19   Daly, Kieran-18    Grey, Stephen-19   Cantley, Scott-21
  5     3044       Manawatu Centre            MANAW          4:03.81
 Hay, Torin-18      Bree, Sam-15       Clark, Luke-18     Pallesen, James-15
  6     3010       WELLINGTON A               WN             4:07.40
 Vink, Adam-15      Brown, Jarrod-18   Hope, Shane-20     Hood, Craig-17
  7     3028       Otago                      OT             4:07.58
 Borkin, Stephen-16 Dodds, Matthew-17  Loader, Danyon-23  Rosenberg, Paul-20
  8     3040       SOUTHLAND B                STHLD          4:20.43
 Blair, Quentin-17  Smith, Benjamin-18 Brown, Mark-16     Kean, Michael-17