NORWEGIAN CHAMPIONSHIPS

Oslo, Norway - July 8 - 11, 1999 (50 M)
Ą = National Record ĄĄ = World Record




WOMEN'S EVENT'S | FREESTYLE | BACKSTROKE | BREASTSTROKE | BUTTERFLY | INDIVIDUAL MEDLEY | RELAY

MEN'S EVENT'S | FREESTYLE | BACKSTROKE | BREASTSTROKE | BUTTERFLY | INDIVIDUAL MEDLEY | RELAY


MEN'S EVENTS

HOMMES / HERREN / HOMBRES / UOMINI / HERRAR



FREESTYLE

LIBRE / FREISTIL / LIVRE / LIBRES / LIBERO / FRISIM / VRIJE SLAG

50 METRES FREESTYLE/LIBRE FINALS SENIOR 1. Vermund Vetnes 75 TEAM STG 24.46 2. Anders Dahl 71 BERGEN 24.48 3. Bjarte Kristoffersen 74 TROMSť 24.49 4. Ivar Jo Theien 79 LSVK 24.58 5. Johannes Nordenstam 80 LSVK 24.69 6. Karl Otto Bratt 78 KSLK 24.82 7. Robin Dale Oen 80 VS 24.90 8. Christopher Hansen 81 BERGEN 25.02 FINALS JUNIOR 1. Christopher Hansen 81 BERGEN 24.51 2. ťystein Knag 81 TEAM STG 25.27 3. Andreas Thorsteinsen 82 LSVK 25.31 4. Snorre Dalene 81 POSEIDON. 25.38 5. P†l Gunnar Normann 81 HAMMERFEST 25.51 6. Frode Fredriksen 81 ASKER 25.72 7. Nils Skuncke 83 B’RUM 25.77 8. Even Austevoll 81 BERGEN 25.88 Bj›rnar Evensen 83 SSC 25.88 10. Andreas Larsen 82 POSEIDON. 26.00 11. Joakim Fredriksen 83 SSC 26.18 12. Peter Eikeland 83 B’RUM 26.19 13. Frode Tornli 82 VENNESLA 26.24 14. Peter Castberg 82 ASKER 26.27 15. Ole Fredrik Danielsen 83 FARSUND 26.43 16. Arild Hovden 82 HAUGESUND 26.45 17. Kristian Kolstad 81 SIL 26.48 Erik Zagon 84 KSLK 26.48 19. Andreas Kalleklev 83 KOLBOTN 26.59 20. Jarle S. ťdeg†rd 82 MODUM 26.65 21. Audun Kofoed 81 KIRKENES 26.88 22. Svenn Richard Andersen 81 DRAMMEN 26.93 23. Michael Calder 82 SSC 26.96 24. Daniel Alvestad 81 VESTBYEN 27.03 25. Stian S›fting 82 NESK 27.21 26. Torfinn Kristensen 81 DRAMMEN 27.24 100 METRES FREESTYLE/LIBRE FINALS SENIOR 1. Vermund Vetnes 75 TEAM STG 52.60 2. Petter Sj›dal 79 BERGKAM. 53.14 3. Johannes Nordenstam 80 LSVK 53.20 4. Rune D›li 76 VARG 53.58 5. Erlend Vetnes 78 TEAM STG 53.82 6. Ivar Jo Theien 79 LSVK 54.16 7. Robin Dale Oen 80 VS 54.32 8. Chris Fenton 68 TROMSť 54.72 FINALS JUNIOR 1. Christopher Hansen 81 BERGEN 53.93 DELTAR IKKE I FINALE 2. Even Austevoll 81 BERGEN 55.09 3. Andre Bratgjerd 81 ASKER 55.38 ťystein Knag 81 TEAM STG 55.38 5. Bj›rnar Evensen 83 SSC 56.17 6. Snorre Dalene 81 POSEIDON. 56.24 7. P†l Gunnar Normann 81 HAMMERFEST 56.32 8. Jonas Noreng Ravn 83 SPEED 56.38 Andreas Thorsteinsen 82 LSVK 56.38 10. Nils Skuncke 83 B’RUM 56.79 11. Jarle S. ťdeg†rd 82 MODUM 56.82 12. Peter Eikeland 83 B’RUM 56.95 13. Andreas Larsen 82 POSEIDON. 56.97 14. Per Chr. Aas-Haug 82 LARVIK 57.44 15. Joakim Fredriksen 83 SSC 57.50 16. ťystein Kleven 81 BERGEN 57.56 17. Frode Tornli 82 VENNESLA 57.72 18. Svenn Richard Andersen 81 DRAMMEN 57.77 19. Stian Stensen 82 HAUGESUND 58.00 20. Erik Zagon 84 KSLK 58.15 21. William Restorff 81 MADLA 58.41 22. Arild Hovden 82 HAUGESUND 58.59 23. Michael Calder 82 SSC 58.70 24. Anders Haug 83 VARG 58.75 25. Daniel Alvestad 81 VESTBYEN 58.77 26. Preben Anker 84 POSEIDON. 59.00 27. H†var Skogstrand 83 HARSTAD 59.08 28. Peter Castberg 82 ASKER 59.50 29. Christian Opdahl 82 KSA 59.58 30. Waldemar B. Tjomsaas 84 KSA 59.75 31. Frode Dahlberg 81 BODť 1:00.09 32. Stian S›fting 82 NESK 1:00.19 Ansten Klev 82 KSV 1:00.19 34. Anders Nyst›l 81 SOLA 1:00.29 35. Truls Thorstensen 82 LARVIK 1:00.53 36. P†l J†tun Pedersen 82 MADLA 1:00.63 37. Jakob Gravdal 83 LRK 1:01.16 Richard Veum 84 DRAMMEN BRUTT 200 METRES FREESTYLE/LIBRE FINALS SENIOR 1. Johannes Nordenstam 80 LSVK 1:55.40 2. Petter Sj›dal 79 BERGKAM. 1:56.93 3. Erlend Vetnes 78 TEAM STG 1:58.05 4. Kim Henriksen 79 BERGEN 1:58.33 5. Vermund Vetnes 75 TEAM STG 1:58.37 6. Even Austevoll 81 BERGEN 2:00.22 7. Robin Dale Oen 80 VS 2:01.52 8. Erik Spieler 74 KSA 2:01.56 FINALS JUNIOR 1. Even Austevoll 81 BERGEN 1:59.83 2. Andreas Larsen 82 POSEIDON. 2:01.79 3. Ole Fredrik Danielsen 83 FARSUND 2:03.81 4. Svenn Richard Andersen 81 DRAMMEN 2:04.34 5. Erik Zagon 84 KSLK 2:04.69 6. Bj›rnar Evensen 83 SSC 2:04.70 7. Per Chr. Aas-Haug 82 LARVIK 2:05.45 8. ťystein Knag 81 TEAM STG 2:05.75 9. Jarle S. ťdeg†rd 82 MODUM 2:05.87 10. P†l Gunnar Normann 81 HAMMERFEST 2:05.89 11. Snorre Dalene 81 POSEIDON. 2:06.13 12. Nils Skuncke 83 B’RUM 2:06.79 13. Kim Torry Simmenes 82 VS 2:07.02 14. Joakim Fredriksen 83 SSC 2:07.47 15. ťystein Kleven 81 BERGEN 2:07.90 16. ťyvind Mossige 82 SSC 2:08.21 17. H†var Skogstrand 83 HARSTAD 2:08.29 18. Thomas R. Lie 82 BERGEN 2:08.57 19. Stian Stensen 82 HAUGESUND 2:08.79 20. Eivind Hirding 84 OI 2:08.86 21. Andreas H. Reksten 83 BSC 2:09.25 22. Ansten Klev 82 KSV 2:09.53 23. Jakob Gravdal 83 LRK 2:09.59 24. Michael Calder 82 SSC 2:09.80 25. Anders Haug 83 VARG 2:10.12 26. Henrik Berg 84 SIL 2:10.18 27. William Restorff 81 MADLA 2:10.21 28. Waldemar B. Tjomsaas 84 KSA 2:11.34 29. Frode Tornli 82 VENNESLA 2:11.69 30. Anders Nyst›l 81 SOLA 2:12.73 31. Audun Tonstad 82 SSC 2:12.83 32. Alexander H›ybo 83 KSA 2:13.24 33. Frode Israelsen 83 FAUSKE 2:15.27 34. Marius Bergan 83 HARSTAD 2:16.03 35. ťyvind Stensby 81 ULLENSAKER 2:16.59 36. Morten Hegdal 83 B’RUM 2:17.40 37. John Runar Pedersen 83 KSA 2:20.92 P†l J†tun Pedersen 82 MADLA BRUTT 400 METRES FREESTYLE/LIBRE FINALS SENIOR 1. Rune D›li 76 VARG 4:06.24 2. Johannes Nordenstam 80 LSVK 4:07.39 3. Petter Bakke 78 POSEIDON. 4:07.90 4. Petter Nystr›m 78 VARG 4:13.58 5. Erik Spieler 74 KSA 4:16.39 6. Christian B. Nilsen 78 POSEIDON. 4:18.48 7. Even Austevoll 81 BERGEN 4:18.57 8. Stian Aspenes 78 TEAM STG 4:23.30 FINALS JUNIOR 1. Even Austevoll 81 BERGEN 4:15.52 2. Gard Kvale 84 BSC 4:18.69 DELTAR IKKE I FINALE 3. Erlend S›reide 82 SSC 4:22.76 4. Svenn Richard Andersen 81 DRAMMEN 4:24.22 5. Per Chr. Aas-Haug 82 LARVIK 4:25.36 6. Mikael AndrŠ Lindahl 82 HALDENS SK 4:27.44 7. H†var Skogstrand 83 HARSTAD 4:28.09 8. Andreas Larsen 82 POSEIDON. 4:28.38 9. ťystein Kleven 81 BERGEN 4:32.14 10. Waldemar B. Tjomsaas 84 KSA 4:32.63 11. ťyvind Mossige 82 SSC 4:33.22 12. Jakob Gravdal 83 LRK 4:34.13 13. Ansten Klev 82 KSV 4:34.51 14. Preben Anker 84 POSEIDON. 4:34.64 15. Henrik Berg 84 SIL 4:36.84 16. Anders Nyst›l 81 SOLA 4:39.74 17. Robert Bergh Monsen 83 BSC 4:40.47 18. Jarle Schi›tz 84 SIL 4:40.63 19. Alexander H›ybo 83 KSA 4:41.72 20. Rune Strandenes 84 BSC 4:44.12 21. John Runar Pedersen 83 KSA 4:45.37 22. ťyvind Stensby 81 ULLENSAKER 4:54.44 Jonas Noreng Ravn 83 SPEED DISK 800 METRES FREESTYLE/LIBRE 1500 METRES FREESTYLE/LIBRE FINALS SENIOR 1. Rune D›li 76 VARG 16:21.22 2. Petter Bakke 78 POSEIDON. 16:28.58 3. Christian B. Nilsen 78 POSEIDON. 16:44.74 4. Gard Kvale 84 BSC 16:53.37 5. Even Austevoll 81 BERGEN 17:25.37 6. Erlend S›reide 82 SSC 17:32.90 7. Per Chr. Aas-Haug 82 LARVIK 17:34.29 8. Kristian Thorsvald 79 BSC 17:49.89 9. Fred Rikard Karlsen 82 BSC 17:53.76 10. Jakob Gravdal 83 LRK 18:19.49 11. Robert Bergh Monsen 83 BSC 18:30.12 Vegard Emaus 82 TROMSť BRUTT Thord Monsen 76 BERGEN BRUTT FINALS JUNIOR 1. Gard Kvale 84 BSC 16:53.37 2. Even Austevoll 81 BERGEN 17:25.37 3. Erlend S›reide 82 SSC 17:32.90 4. Per Chr. Aas-Haug 82 LARVIK 17:34.29 5. Fred Rikard Karlsen 82 BSC 17:53.76 6. Jakob Gravdal 83 LRK 18:19.49 7. Robert Bergh Monsen 83 BSC 18:30.12 Vegard Emaus 82 TROMSť BRUTT

BACKSTROKE

DOS / RUCKEN / COSTAS / ESPALDA / DORSO / RYGGSIM / RUGSLAG

50 METRES BACKSTROKE/DOS FINALS SENIOR 1. Tom Eilert Karlsen 74 VARG 26.75Ą Norwegian Record NORSKE SR REKORD 2. Petter Sj›dal 79 BERGKAM. 27.64 3. B›rje Edvardsen 77 TROMSť 28.09 4. Allan J›rgensen 75 VARG 28.15 5. Karl Otto Bratt 78 KSLK 28.82 6. Ivar Jo Theien 79 LSVK 29.72 7. ťrjan Bekken 78 VS 29.74 Preben Madsen 75 BERGEN DISK FINALS JUNIOR 1. Tor AndrŠ E. Hestholm 82 VS 29.40 DELTAR IKKE I FINALE 2. Per Osland 81 HAUGESUND 29.48 3. Nicholai Endresen 81 LSVK 29.80 4. Frode Fredriksen 81 ASKER 30.28 5. Kim Torry Simmenes 82 VS 30.48 6. Andreas Kalleklev 83 KOLBOTN 30.79 7. Snorre Dalene 81 POSEIDON. 30.80 8. Michael Calder 82 SSC 30.93 9. Kim Vidar Rasdal 81 BERGEN 31.78 10. Stiv Sisevic 82 LRK 31.98 11. Thomas R. Lie 82 BERGEN 32.07 12. Stian Stensen 82 HAUGESUND 32.57 13. Morten Hegdal 83 B’RUM 32.60 100 METRES BACKSTROKE/DOS FINALS SENIOR 1. Tom Eilert Karlsen 74 VARG 56.45Ą Norwegian Record NORSKE SR REKORD 2. B›rje Edvardsen 77 TROMSť 1:00.16 3. Allan J›rgensen 75 VARG 1:00.69 4. Per Osland 81 HAUGESUND 1:02.49 5. Kay-Arild Paulsen 77 TROMSť 1:02.55 6. Andre Bratgjerd 81 ASKER 1:03.01 7. ťrjan Bekken 78 VS 1:04.03 8. Nicholai Endresen 81 LSVK 1:04.55 FINALS JUNIOR 1. Per Osland 81 HAUGESUND 1:02.16 2. Andre Bratgjerd 81 ASKER 1:02.63 3. Nicholai Endresen 81 LSVK 1:04.15 4. Michael Calder 82 SSC 1:05.30 5. Snorre Dalene 81 POSEIDON. 1:05.59 6. Frode Fredriksen 81 ASKER 1:05.62 7. Kim Torry Simmenes 82 VS 1:05.99 Jonas Noreng Ravn 83 SPEED 1:05.99 9. Andreas Kalleklev 83 KOLBOTN 1:06.40 10. Frode Dahlberg 81 BODť 1:06.81 11. Andreas Larsen 82 POSEIDON. 1:08.18 12. Stian Stensen 82 HAUGESUND 1:08.35 13. Andreas H. Reksten 83 BSC 1:08.45 14. Preben Anker 84 POSEIDON. 1:08.80 15. Kim Vidar Rasdal 81 BERGEN 1:08.83 16. Vegard Emaus 82 TROMSť 1:08.95 17. Anders Haug 83 VARG 1:09.20 18. Waldemar B. Tjomsaas 84 KSA 1:09.47 19. Truls Thorstensen 82 LARVIK 1:09.93 20. Morten Hegdal 83 B’RUM 1:10.10 21. Stiv Sisevic 82 LRK 1:10.17 22. William Restorff 81 MADLA 1:10.23 23. Danny Buss 83 POSEIDON. 1:10.32 Marius Bergan 83 HARSTAD 1:10.32 25. Frode Israelsen 83 FAUSKE 1:10.64 26. Stian S›fting 82 NESK 1:11.06 27. Vebj›rn Ulserud 84 B’RUM 1:11.50 28. Frode Tornli 82 VENNESLA 1:14.48 200 METRES BACKSTROKE/DOS FINALS SENIOR 1. Allan J›rgensen 75 VARG 2:10.20 2. B›rje Edvardsen 77 TROMSť 2:13.93 3. Per Osland 81 HAUGESUND 2:14.90 4. Kay-Arild Paulsen 77 TROMSť 2:15.08 5. Petter Bakke 78 POSEIDON. 2:15.33 6. Ola Sund 80 TROMSť 2:17.21 7. Andre Bratgjerd 81 ASKER 2:17.87 8. Christian B. Nilsen 78 POSEIDON. 2:19.01 FINALS JUNIOR 1. Per Osland 81 HAUGESUND 2:15.33 2. Andre Bratgjerd 81 ASKER 2:15.86 3. Gard Kvale 84 BSC 2:18.48 DELTAR IKKE I FINALE 4. Frode Fredriksen 81 ASKER 2:19.34 5. Nicholai Endresen 81 LSVK 2:19.62 6. Michael Calder 82 SSC 2:19.76 7. Frode Dahlberg 81 BODť 2:20.97 8. Anders Haug 83 VARG 2:22.74 9. Andreas Kalleklev 83 KOLBOTN 2:22.97 10. Kim Torry Simmenes 82 VS 2:23.07 11. Snorre Dalene 81 POSEIDON. 2:23.82 12. Thomas R. Lie 82 BERGEN 2:25.30 13. Andreas H. Reksten 83 BSC 2:25.63 14. Vegard Emaus 82 TROMSť 2:25.65 15. Jarle S. ťdeg†rd 82 MODUM 2:25.86 16. Marius Bergan 83 HARSTAD 2:29.16 17. Morten Hegdal 83 B’RUM 2:29.33 18. Frode Israelsen 83 FAUSKE 2:31.40 19. Danny Buss 83 POSEIDON. 2:31.86 20. William Restorff 81 MADLA 2:32.28 21. Waldemar B. Tjomsaas 84 KSA 2:33.37 22. Vebj›rn Ulserud 84 B’RUM 2:33.72 23. Stiv Sisevic 82 LRK 2:34.73 24. Stian S›fting 82 NESK 2:34.86 Audun Tonstad 82 SSC DISK

BREASTSTROKE

BRASSE / BRUST / PEITO / PECHO / RANA / BROSTSIM / SCHOOLSLAG

50 METRES BREASTSTROKE/BRASSE FINALS SENIOR 1. Morten Nystr›m 78 VARG 29.74Ą Norwegian Record 2. Ole Fj›rtoft 79 MOLDE 29.97 3. B›rge M›rk 71 TROMSť 30.33 4. Bj›rn Terje Bratt 79 TEAM STG 30.40 5. Bjarte Kristoffersen 74 TROMSť 30.51 6. Christopher Hansen 81 BERGEN 30.63 7. Jostein R›ynesdal 77 LSVK 30.66 8. Torbj›rn B. Kristensen 81 BERGEN 30.73 FINALS JUNIOR 1. Christopher Hansen 81 BERGEN 30.08 2. Torbj›rn B. Kristensen 81 BERGEN 30.24 3. Anders Wold 81 ORKANGER 30.90 4. Kristian Kolstad 81 SIL 31.27 5. Aleksander Hetland 82 ASKER 31.35 6. Lars Erik D‘hli 82 HAMAR 32.78 7. Peter Eikeland 83 B’RUM 32.80 8. Paul S. Hidle 81 MADLA 33.00 9. Ole Fredrik Danielsen 83 FARSUND 33.13 10. Helge Alne 84 HAUGESUND 33.31 11. Truls Thorstensen 82 LARVIK 33.36 12. John Paul Salvador 82 VARG 33.45 13. Svein Even Karlsen 83 MADLA 33.47 14. P†l Gunnar Normann 81 HAMMERFEST 33.56 15. Anders Kristensen 84 DELFANA 33.82 Thomas Marshall 81 NESK DISK 100 METRES BREASTSTROKE/BRASSE FINALS SENIOR 1. B›rge M›rk 71 TROMSť 1:05.61 2. Morten Nystr›m 78 VARG 1:05.64 3. Ole Fj›rtoft 79 MOLDE 1:05.66 4. Jostein R›ynesdal 77 LSVK 1:06.84 5. Bj›rn Terje Bratt 79 TEAM STG 1:07.65 6. Aleksander Hetland 82 ASKER 1:08.57 7. Torbj›rn B. Kristensen 81 BERGEN 1:08.80 8. Kristian Kolstad 81 SIL 1:09.10 FINALS JUNIOR 1. Anders Wold 81 ORKANGER 1:07.31 DELTAR IKKE I FINALE 2. Torbj›rn B. Kristensen 81 BERGEN 1:08.05 3. Kristian Kolstad 81 SIL 1:08.56 4. Aleksander Hetland 82 ASKER 1:08.60 5. Mikael AndrŠ Lindahl 82 HALDENS SK 1:12.68 6. Lars Erik D‘hli 82 HAMAR 1:13.23 7. Helge Alne 84 HAUGESUND 1:14.23 8. Paul S. Hidle 81 MADLA 1:14.24 9. Anders Kristensen 84 DELFANA 1:14.47 P†l J†tun Pedersen 82 MADLA 1:14.47 11. Danny Buss 83 POSEIDON. 1:15.54 200 METRES BREASTSTROKE/BRASSE FINALS SENIOR 1. B›rge M›rk 71 TROMSť 2:18.94 2. Jostein R›ynesdal 77 LSVK 2:21.69 3. Ole Fj›rtoft 79 MOLDE 2:26.40 4. Bj›rn Terje Bratt 79 TEAM STG 2:26.50 5. Torbj›rn B. Kristensen 81 BERGEN 2:27.91 6. Kristian Kolstad 81 SIL 2:32.18 7. Bj›rn Harald Olstad 74 VARG 2:32.62 Anders Wold 81 ORKANGER DISK FINALS JUNIOR 1. Torbj›rn B. Kristensen 81 BERGEN 2:26.56 2. Anders Wold 81 ORKANGER 2:27.40 3. Kristian Kolstad 81 SIL 2:30.80 4. Ole Fredrik Danielsen 83 FARSUND 2:33.49 5. Erlend S›reide 82 SSC 2:33.59 6. Lars Erik D‘hli 82 HAMAR 2:34.49 7. Alexander Dale Oen 85 VS 2:37.25 8. Thomas Marshall 81 NESK 2:37.35 9. Mikael AndrŠ Lindahl 82 HALDENS SK 2:38.50 10. ťyvind Mossige 82 SSC 2:40.64 11. Robert Bergh Monsen 83 BSC 2:40.86 12. Helge Alne 84 HAUGESUND 2:41.96 13. Svein Even Karlsen 83 MADLA 2:42.54 14. P†l J†tun Pedersen 82 MADLA 2:43.59 15. H†var Skogstrand 83 HARSTAD 2:43.65 16. John Paul Salvador 82 VARG 2:45.38 17. Paul S. Hidle 81 MADLA 2:46.11 18. Danny Buss 83 POSEIDON. 2:47.42 19. Anders Kristensen 84 DELFANA 2:47.60 20. Kenneth Haraldseth 84 KSV 2:48.66 21. Stian Stensen 82 HAUGESUND 2:53.35 Aleksander Hetland 82 ASKER DISK

BUTTERFLY

PAPILLON / SCHMETTERLING / BORBOLETA / MARIPOSA / FARFALLA / FJARILSIM / VLINDERSLAG

50 METRES BUTTERFLY/PAPILLON FINALS SENIOR 1. Petter Sj›dal 79 BERGKAM. 25.25 2. Tom Eilert Karlsen 74 VARG 25.67 3. Johannes Nordenstam 80 LSVK 26.40 4. Karl Otto Bratt 78 KSLK 26.43 5. Rune Brath 73 VARG 26.49 6. Chris Fenton 68 TROMSť 26.69 7. Bj›rnar Gaasvik 79 VESTBYEN 26.75 8. Erlend Ulltang 80 BERGEN 27.08 FINALS JUNIOR 1. P†l Gunnar Normann 81 HAMMERFEST 27.08 DELTAR IKKE I FINALE 2. Aleksander Hetland 82 ASKER 27.12 3. Tor AndrŠ E. Hestholm 82 VS 27.41 4. Frode Tornli 82 VENNESLA 27.73 5. Frode Fredriksen 81 ASKER 27.77 6. Per Osland 81 HAUGESUND 27.83 7. Kim Vidar Rasdal 81 BERGEN 27.88 8. Espen Fredriksen 81 FAUSKE 27.92 9. Tommy Blix 83 BODť 28.67 10. Nicholai Endresen 81 LSVK 28.77 11. Fredrik Svalestuen 81 POSEIDON. 28.98 100 METRES BUTTERFLY/PAPILLON FINALS SENIOR 1. Petter Sj›dal 79 BERGKAM. 55.92 2. Vermund Vetnes 75 TEAM STG 56.05 3. Kim Henriksen 79 BERGEN 58.41 4. Erlend Vetnes 78 TEAM STG 58.42 5. Anders S. Eriksen 77 HALDENS SK 58.77 6. Chris Fenton 68 TROMSť 59.14 7. Erlend Ulltang 80 BERGEN 1:01.47 8. P†l Gunnar Normann 81 HAMMERFEST 1:02.07 FINALS JUNIOR 1. Tor AndrŠ E. Hestholm 82 VS 1:00.64 DELTAR IKKE I FINALE 2. P†l Gunnar Normann 81 HAMMERFEST 1:00.84 3. Aleksander Hetland 82 ASKER 1:01.18 4. Nicholai Endresen 81 LSVK 1:01.91 5. Kim Vidar Rasdal 81 BERGEN 1:01.97 6. Espen Fredriksen 81 FAUSKE 1:03.94 7. Jarle S. ťdeg†rd 82 MODUM 1:04.21 8. ťystein Gaasvik 82 VESTBYEN 1:04.47 9. Tommy Blix 83 BODť 1:04.61 10. Andreas H. Reksten 83 BSC 1:04.67 11. Joakim Fredriksen 83 SSC 1:04.85 12. Bj›rnar Evensen 83 SSC 1:05.38 13. Jonas Noreng Ravn 83 SPEED 1:05.41 14. Anders Kristensen 84 DELFANA 1:05.79 15. Frode Tornli 82 VENNESLA 1:06.26 16. Erik Zagon 84 KSLK 1:06.34 17. H†var Skogstrand 83 HARSTAD 1:06.55 18. Tor Gunnar Bj›rnstad 84 SIL 1:07.21 19. Christian Opdahl 82 KSA 1:07.55 Stian Stensen 82 HAUGESUND 1:07.55 21. Vebj›rn Ulserud 84 B’RUM 1:07.96 22. Marius Bergan 83 HARSTAD 1:08.78 200 METRES BUTTERFLY/PAPILLON FINALS SENIOR 1. Anders S. Eriksen 77 HALDENS SK 2:09.26 2. Johannes Nordenstam 80 LSVK 2:09.95 3. Kim Henriksen 79 BERGEN 2:11.28 4. Chris Fenton 68 TROMSť 2:11.44 5. Nicholai Endresen 81 LSVK 2:19.41 6. Kim Vidar Rasdal 81 BERGEN 2:21.99 FINALS JUNIOR 1. Nicholai Endresen 81 LSVK 2:16.37 2. Erlend S›reide 82 SSC 2:16.94 DELTAR IKKE I FINALE 3. Gard Kvale 84 BSC 2:18.46 DELTAR IKKE I FINALE 4. Kim Vidar Rasdal 81 BERGEN 2:19.70 5. ťystein Gaasvik 82 VESTBYEN 2:21.93 6. Fred Rikard Karlsen 82 BSC 2:23.50 7. Tor Gunnar Bj›rnstad 84 SIL 2:26.41 8. H†var Skogstrand 83 HARSTAD 2:28.65 9. Anders Nyst›l 81 SOLA 2:29.03 10. Espen Fredriksen 81 FAUSKE 2:29.46 11. ťyvind Mossige 82 SSC 2:31.29 12. John Runar Pedersen 83 KSA 2:34.62 13. Rune Strandenes 84 BSC 2:35.32 14. Alexander H›ybo 83 KSA 2:39.45 15. Waldemar B. Tjomsaas 84 KSA 2:45.44 16. Frode Tornli 82 VENNESLA 2:46.55 Marius Bergan 83 HARSTAD BRUTT

INDIVIDUAL MEDLEY

QUATRE NAGES / LAGEN / COMBINADO / ESTILOS / MISTI / MEDLEY / WISSELSLAG

200 METRES IND. MEDLEY/QUATRE NAGES FINALS SENIOR 1. Kim Henriksen 79 BERGEN 2:09.32 2. Erlend Vetnes 78 TEAM STG 2:11.41 3. Anders S. Eriksen 77 HALDENS SK 2:11.72 4. Bj›rn Terje Bratt 79 TEAM STG 2:15.54 5. Aleksander Hetland 82 ASKER 2:16.77 6. Ole Fredrik Danielsen 83 FARSUND 2:17.42 FINALS JUNIOR 1. Christopher Hansen 81 BERGEN 2:12.17 DELTAR IKKE I FINALE 2. Tor AndrŠ E. Hestholm 82 VS 2:15.40 DELTAR IKKE I FINALE 3. Aleksander Hetland 82 ASKER 2:16.53 4. Gard Kvale 84 BSC 2:16.90 DELTAR IKKE I FINALE 5. Ole Fredrik Danielsen 83 FARSUND 2:18.66 6. Erlend S›reide 82 SSC 2:19.50 DELTAR IKKE I FINALE 7. Torbj›rn B. Kristensen 81 BERGEN 2:19.64 DELTAR IKKE I FINALE 8. Jonas Noreng Ravn 83 SPEED 2:20.50 DELTAR IKKE I FINALE 9. Tommy Blix 83 BODť 2:21.62 DELTAR IKKE I FINALE 10. Fred Rikard Karlsen 82 BSC 2:22.89 DELTAR IKKE I FINALE 11. Thomas R. Lie 82 BERGEN 2:24.28 DELTAR IKKE I FINALE 12. Mikael AndrŠ Lindahl 82 HALDENS SK 2:25.49 DELTAR IKKE I FINALE 13. Preben Anker 84 POSEIDON. 2:26.01 DELTAR IKKE I FINALE 14. Truls Thorstensen 82 LARVIK 2:26.32 DELTAR IKKE I FINALE 15. H†var Skogstrand 83 HARSTAD 2:26.43 DELTAR IKKE I FINALE 16. Andreas H. Reksten 83 BSC 2:28.27 DELTAR IKKE I FINALE 17. Nils Skuncke 83 B’RUM 2:29.94 DELTAR IKKE I FINALE 18. John Runar Pedersen 83 KSA 2:33.38 DELTAR IKKE I FINALE 19. Peter Eikeland 83 B’RUM 2:46.98 DELTAR IKKE I FINALE 400 METRES IND. MEDLEY/QUATRE NAGES FINALS SENIOR 1. Kim Henriksen 79 BERGEN 4:37.29 2. Anders S. Eriksen 77 HALDENS SK 4:39.15 3. Tor AndrŠ E. Hestholm 82 VS 4:47.53 4. Petter Bakke 78 POSEIDON. 4:49.95 5. Erlend S›reide 82 SSC 4:50.53 6. Thord Monsen 76 BERGEN 4:53.06 7. Jonas Noreng Ravn 83 SPEED 4:57.50 8. Vegard Emaus 82 TROMSť 4:57.99 9. Christian B. Nilsen 78 POSEIDON. 4:59.73 10. Fred Rikard Karlsen 82 BSC 5:01.06 11. Tommy Blix 83 BODť 5:03.48 12. ťyvind Mossige 82 SSC 5:08.86 13. Thomas R. Lie 82 BERGEN 5:09.12 14. ťystein Gaasvik 82 VESTBYEN 5:12.68 15. Andreas H. Reksten 83 BSC 5:13.89 16. Espen Fredriksen 81 FAUSKE 5:14.14 17. Rune Strandenes 84 BSC 5:15.06 18. Marius Bergan 83 HARSTAD 5:17.60 19. John Runar Pedersen 83 KSA 5:20.48 20. Henrik Berg 84 SIL 5:22.94 21. Kenneth Haraldseth 84 KSV 5:23.75 22. Stiv Sisevic 82 LRK 5:23.91 23. Tor Gunnar Bj›rnstad 84 SIL 5:23.99 24. Anders Kristensen 84 DELFANA 5:26.23 25. Morten Hegdal 83 B’RUM 5:29.91 26. ťyvind Stensby 81 ULLENSAKER 5:39.41 Gard Kvale 84 BSC DISK FINALS JUNIOR 1. Tor AndrŠ E. Hestholm 82 VS 4:47.53 2. Erlend S›reide 82 SSC 4:50.53 3. Jonas Noreng Ravn 83 SPEED 4:57.50 4. Vegard Emaus 82 TROMSť 4:57.99 5. Fred Rikard Karlsen 82 BSC 5:01.06 6. Tommy Blix 83 BODť 5:03.48 7. ťyvind Mossige 82 SSC 5:08.86 8. Thomas R. Lie 82 BERGEN 5:09.12 9. ťystein Gaasvik 82 VESTBYEN 5:12.68 10. Andreas H. Reksten 83 BSC 5:13.89 11. Espen Fredriksen 81 FAUSKE 5:14.14 12. Rune Strandenes 84 BSC 5:15.06 13. Marius Bergan 83 HARSTAD 5:17.60 14. John Runar Pedersen 83 KSA 5:20.48 15. Henrik Berg 84 SIL 5:22.94 16. Kenneth Haraldseth 84 KSV 5:23.75 17. Stiv Sisevic 82 LRK 5:23.91 18. Tor Gunnar Bj›rnstad 84 SIL 5:23.99 19. Anders Kristensen 84 DELFANA 5:26.23 20. Morten Hegdal 83 B’RUM 5:29.91 21. ťyvind Stensby 81 ULLENSAKER 5:39.41 Gard Kvale 84 BSC DISK

RELAY

STAFFEL / RELEVO / REVEZAMENTO

4X100 M MEDLEY/QUATRE NAGES FINALS SENIOR 1. IL Varg sr. 79 VARG 3:52.41Ą Norwegian Record NORSKE SR REKORD Tom Eilert Karlsen 74 57.33 Morten Nystr›m 78 1:05.01 Allan J›rgensen 75 57.44 Rune D›li 76 52.63 2. Troms› Sk. 1 sr. 79 TROMSť 3:57.11 B›rje Edvardsen 77 1:01.34 B›rge M›rk 71 1:04.21 Chris Fenton 68 57.71 Bjarte Kristoffersen 74 53.85 3. Lambertseter SR. 79 LSVK 4:01.11 Nicholai Endresen 81 1:04.26 Jostein R›ynesdal 77 1:06.56 Johannes Nordenstam 80 57.47 Ivar Jo Theien 79 52.82 4. Bergensv›mmerne 1 79 BERGEN 4:01.56 Preben Madsen 75 1:02.87 Torbj›rn B. Kristensen 81 1:07.54 Kim Henriksen 79 58.51 Christopher Hansen 81 52.64 5. Team Stavanger sr. 79 TEAM STG 4:03.46 Erlend Vetnes 78 1:06.36 Bj›rn Terje Bratt 79 1:06.78 Vermund Vetnes 75 55.37 ťystein Knag 81 54.95 6. IL Varg 2 sr. 79 VARG 4:05.89 ťyvind R›sland 68 1:03.64 Bj›rn Harald Olstad 74 1:07.94 Rune Brath 73 59.71 Petter Nystr›m 78 54.60 7. Bergensv›mmerne 2 79 BERGEN 4:12.91 Bartek Vik 77 1:05.16 Morten Jarland 80 1:11.43 Erlend Ulltang 80 1:01.11 Even Austevoll 81 55.21 8. Troms› SK 2 sr. 79 TROMSť 4:14.96 Kay-Arild Paulsen 77 1:02.82 Noel Pedersen 70 1:10.75 Ola Sund 80 1:03.52 Vegard Emaus 82 57.87 9. Vestbyen IL. 79 VESTBYEN 4:36.43 ťystein Gaasvik 82 1:09.90 Ole S.Oshaug 0 1:23.43 Bj›rnar Gaasvik 79 1:04.09 Daniel Alvestad 81 59.01 10. Drammen SK sr. 79 DRAMMEN 4:39.36 Svenn Richard Andersen 81 1:10.37 Andreas B. Kristensen 80 1:12.52 Torfinn Kristensen 81 1:12.01 Haakon Hansen 0 1:04.46 Bergen Sv›mme Club sr. 80 BSC BRUTT FINALS JUNIOR 1. Bergensv›mmerne 1 jr. 85 BERGEN 4:06.86 Christopher Hansen 81 1:03.47 Torbj›rn B. Kristensen 81 1:07.57 Kim Vidar Rasdal 81 28.48 Even Austevoll 81 1:27.34 2. Asker sv›mmeklubb jr. 85 ASKER 4:11.86 Andre Bratgjerd 81 1:02.87 Aleksander Hetland 82 1:08.14 Frode Fredriksen 81 1:03.33 Peter Castberg 82 57.52 3. Stavanger Sv›mme Club jr. 85 SSC 4:16.34 Michael Calder 82 1:04.98 Erlend S›reide 82 1:10.80 Joakim Fredriksen 83 1:04.06 Bj›rnar Evensen 83 56.50 4. Haugesund sk. jr. 85 HAUGESUND 4:18.47 Per Osland 81 1:03.40 Helge Alne 84 1:11.70 Stian Stensen 82 1:05.67 Arild Hovden 82 57.70 5. SK Poseidon jr. 85 POSEIDON. 4:20.08 Snorre Dalene 81 1:06.01 Danny Buss 83 1:15.28 Fredrik Svalestuen 81 1:03.74 Andreas Larsen 82 55.05 6. B‘rumsv›mmerne jr. 85 B’RUM 4:22.49 Morten Hegdal 83 1:09.25 Peter Eikeland 83 1:09.93 Vebj›rn Ulserud 84 1:07.39 Nils Skuncke 83 55.92 7. Bergen Sv›mme Club jr. 85 BSC 4:28.41 Andreas H. Reksten 83 1:09.09 Fred Rikard Karlsen 82 1:14.38 Gard Kvale 84 1:02.93 Rune Strandenes 84 1:02.01 8. Lambertseter jr. 85 LSVK 4:30.41 Nicholai Endresen 81 1:04.75 Fredrik N. Engh 0 1:16.05 Jonathan Saghaug 0 1:12.17 Andreas Thorsteinsen 82 57.44 9. Sarpsborg IL jr. 85 SIL 4:33.11 Henrik Berg 84 1:12.92 Kristian Kolstad 81 1:09.12 Tor Gunnar Bj›rnstad 84 1:08.04 Jarle Schi›tz 84 1:03.03 10. KSA jr. 85 KSA 4:39.99 Waldemar B. Tjomsaas 84 1:10.72 Alexander H›ybo 83 1:20.17 John Runar Pedersen 83 1:09.84 Christian Opdahl 82 59.26 11. L›renskog & R‘lingen jr. 85 LRK 4:54.85 Stiv Sisevic 82 1:09.46 Jakob Gravdal 83 1:29.80 ťyvind Mellem 0 1:11.44 Christian Glans 0 1:04.15 Bergensv›mmerne 2 jr. 85 BERGEN BRUTT Nedre Eiker SK. jr. 85 NESK DISK Stian S›fting 82 1:09.52 4X100 M FREESTYLE/LIBRE FINALS SENIOR 1. Team Stavanger sr. 79 TEAM STG 3:35.20 Vermund Vetnes 75 53.68 Erlend Vetnes 78 52.99 ťystein Knag 81 55.00 Bj›rn Terje Bratt 79 53.53 2. Bergensv›mmerne 1 79 BERGEN 3:37.19 Christopher Hansen 81 54.47 Anders Dahl 71 54.62 Bartek Vik 77 54.31 Kim Henriksen 79 53.79 3. Troms› Sk. 1 sr. 79 TROMSť 3:37.85 Bjarte Kristoffersen 74 54.82 Kay-Arild Paulsen 77 54.22 B›rje Edvardsen 77 54.98 Chris Fenton 68 53.83 4. IL Varg 2 sr. 79 VARG 3:40.43 Allan J›rgensen 75 55.28 Petter Nystr›m 78 55.03 ťyvind R›sland 68 54.56 Rune Christensen 0 55.56 5. Lambertseter SR. 79 LSVK 3:42.74 Ivar Jo Theien 79 55.80 Johannes Nordenstam 80 53.92 Andreas Thorsteinsen 82 56.80 Andreas Haugen 79 56.22 6. Vestkantsv›mmerne sr. 79 VS 3:43.53 Robin Dale Oen 80 54.47 Tor AndrŠ E. Hestholm 82 56.09 ťrjan Bekken 78 55.76 Kim Torry Simmenes 82 57.21 7. Bergensv›mmerne 2 79 BERGEN 3:48.13 Even Austevoll 81 56.16 Erlend Ulltang 80 56.18 ťystein Kleven 81 57.90 Torbj›rn B. Kristensen 81 57.89 8. Troms› SK 2 sr. 79 TROMSť 3:50.79 B›rge M›rk 71 56.70 Ola Sund 80 56.55 Vegard Emaus 82 57.25 Tom-Erik Olsen 0 1:00.29 9. Bergen Sv›mme Club sr. 80 BSC 3:57.40 Kristian Thorsvald 79 57.86 Gard Kvale 84 57.40 Fred Rikard Karlsen 82 1:00.01 Rune Strandenes 84 1:02.13 10. Vestbyen IL. 79 VESTBYEN 4:02.00 Ole S.Oshaug 0 1:00.47 Daniel Alvestad 81 1:02.05 ťystein Gaasvik 82 1:01.67 Bj›rnar Gaasvik 79 57.81 IL Varg sr. 79 VARG DISK Tom Eilert Karlsen 74 53.65 FINALS JUNIOR 1. Bergensv›mmerne 1 jr. 85 BERGEN 3:43.31 Christopher Hansen 81 53.98 Even Austevoll 81 54.86 ťystein Kleven 81 57.44 Torbj›rn B. Kristensen 81 57.03 2. Asker sv›mmeklubb jr. 85 ASKER 3:44.06 Andre Bratgjerd 81 55.49 Aleksander Hetland 82 54.83 Frode Fredriksen 81 56.10 Peter Castberg 82 57.64 3. SK Poseidon jr. 85 POSEIDON. 3:48.13 Andreas Larsen 82 56.04 Snorre Dalene 81 55.48 Preben Anker 84 57.22 Danny Buss 83 59.39 4. Stavanger Sv›mme Club jr. 85 SSC 3:48.93 Michael Calder 82 57.68 Joakim Fredriksen 83 57.38 Erlend S›reide 82 52.95 Bj›rnar Evensen 83 1:00.92 5. B‘rumsv›mmerne jr. 85 B’RUM 3:55.27 Nils Skuncke 83 56.71 Peter Eikeland 83 55.96 Vebj›rn Ulserud 84 1:01.51 Morten Hegdal 83 1:01.09 6. Lambertseter jr. 85 LSVK 3:59.08 Andreas Thorsteinsen 82 56.87 Nicholai Endresen 81 57.80 Fredrik N. Engh 0 1:00.69 Jonathan Saghaug 0 1:03.72 7. Haugesund sk. jr. 85 HAUGESUND 4:00.91 Per Osland 81 59.21 Stian Stensen 82 58.12 Arild Hovden 82 58.93 Helge Alne 84 1:04.65 8. Nedre Eiker SK. jr. 85 NESK 4:01.44 Thomas Marshall 81 1:01.31 Eirik Skar 83 1:02.15 Gorm B Berggren 83 59.42 Stian S›fting 82 58.56 9. Bergen Sv›mme Club jr. 85 BSC 4:03.70 Andreas H. Reksten 83 1:00.92 Fred Rikard Karlsen 82 1:00.58 Rune Strandenes 84 1:03.51 Gard Kvale 84 58.69 10. KSA jr. 85 KSA 4:03.99 Waldemar B. Tjomsaas 84 1:01.83 John Runar Pedersen 83 1:01.64 Alexander H›ybo 83 1:00.84 Christian Opdahl 82 59.68 11. Sarpsborg IL jr. 85 SIL 4:06.29 Kristian Kolstad 81 58.14 Jarle Schi›tz 84 1:03.09 Tor Gunnar Bj›rnstad 84 58.78 Henrik Berg 84 1:06.28 12. L›renskog & R‘lingen jr. 85 LRK 4:14.96 Jakob Gravdal 83 1:02.93 Erik Maastad 0 1:06.15 ťyvind Mellem 0 1:03.72 Christian Glans 0 1:02.16 4X200 M FREESTYLE/LIBRE FINALS SENIOR 1. IL Varg sr. 79 VARG 7:51.27 Morten Nystr›m 78 1:58.53 Tom Eilert Karlsen 74 1:28.31 Petter Nystr›m 78 1:58.25 Rune D›li 76 2:26.18 2. Bergensv›mmerne 1 79 BERGEN 8:00.25 Kim Henriksen 79 2:00.14 Christopher Hansen 81 1:57.37 Even Austevoll 81 1:58.44 Bartek Vik 77 2:04.30 3. IL Varg 2 sr. 79 VARG 8:01.04 Allan J›rgensen 75 1:58.87 Rune Brath 73 1:59.32 ťyvind R›sland 68 2:00.34 Rune Christensen 0 2:02.51 4. Team Stavanger sr. 79 TEAM STG 8:09.84 Erlend Vetnes 78 2:01.17 Bj›rn Terje Bratt 79 2:03.74 Stian Aspenes 78 2:03.13 Vermund Vetnes 75 2:01.80 5. Troms› SK sr. 79 TROMSť 8:10.64 Chris Fenton 68 2:00.31 Bjarte Kristoffersen 74 2:02.76 B›rje Edvardsen 77 2:05.48 Kay-Arild Paulsen 77 2:02.09 6. SK Poseidon sr. 79 POSEIDON. 8:18.08 Petter Bakke 78 2:00.48 Andreas Larsen 82 2:03.51 Christian B. Nilsen 78 2:04.44 Snorre Dalene 81 2:09.65 7. Lambertseter SR. 79 LSVK 8:19.34 Johannes Nordenstam 80 1:58.80 Ivar Jo Theien 79 2:07.54 Andreas Haugen 79 2:07.29 Nicholai Endresen 81 2:05.71 8. Bergensv›mmerne 2 79 BERGEN 8:34.98 ťystein Kleven 81 2:09.58 Thord Monsen 76 2:07.14 Kim Vidar Rasdal 81 2:08.62 Thomas R. Lie 82 2:09.64 FINALS JUNIOR 1. Bergensv›mmerne 1 jr. 85 BERGEN 8:23.66 Even Austevoll 81 2:00.05 Torbj›rn B. Kristensen 81 2:08.66 Kim Vidar Rasdal 81 2:07.59 Christopher Hansen 81 2:07.36 2. Stavanger Sv›mme Club jr. 85 SSC 8:28.03 Michael Calder 82 2:09.35 Erlend S›reide 82 2:06.02 Joakim Fredriksen 83 2:08.16 Bj›rnar Evensen 83 2:04.50 3. SK Poseidon jr. 85 POSEIDON. 8:29.48 Andreas Larsen 82 2:01.70 Snorre Dalene 81 2:05.32 Preben Anker 84 2:07.16 Danny Buss 83 2:15.30 4. Asker sv›mmeklubb jr. 85 ASKER 8:34.79 Frode Fredriksen 81 2:08.96 Andre Bratgjerd 81 2:04.90 Peter Castberg 82 2:15.71 Aleksander Hetland 82 2:05.22 5. Bergen Sv›mme Club jr. 85 BSC 8:38.17 Gard Kvale 84 2:03.51 Rune Strandenes 84 2:13.43 Andreas H. Reksten 83 2:05.65 Fred Rikard Karlsen 82 2:15.58 6. KSA jr. 85 KSA 8:53.57 Alexander H›ybo 83 2:13.68 Christian Opdahl 82 2:13.94 John Runar Pedersen 83 2:14.53 Waldemar B. Tjomsaas 84 2:11.42 7. B‘rumsv›mmerne jr. 85 B’RUM 8:55.53 Peter Eikeland 83 2:08.70 Nils Skuncke 83 2:06.53 Morten Hegdal 83 2:17.60 Vebj›rn Ulserud 84 2:22.70 8. Lambertseter jr. 85 LSVK 8:56.74 Fredrik N. Engh 0 2:18.88 Nicholai Endresen 81 2:06.47 Andreas Thorsteinsen 82 2:06.75 Jonathan Saghaug 0 2:24.64

WOMEN'S EVENTS

DAMES / DAMEN / MUJERES / DONNE / DAMER



FREESTYLE

LIBRE / FREISTIL / LIVRE / LIBRES / LIBERO / FRISIM / VRIJE SLAG

50 METRES FREESTYLE/LIBRE FINALS SENIOR 1. Sonnie Lill R›dje 74 VARG 27.49 2. Lise Fadnes 83 SSC 27.65 3. Vivienne Locke 79 B’RUM 27.88 4. Line Alnes 82 VARG 28.17 5. Charlotte Kristiansen 81 HALDENS SK 28.18 6. Maj Hillesund 80 MANDAL 28.41 Heid Elin Odland 82 HAUGESUND 28.41 8. Charlotte Warholm 83 VS 28.80 FINALS JUNIOR 1. Lise Fadnes 83 SSC 27.52 2. Charlotte Kristiansen 81 HALDENS SK 27.66 3. Line Alnes 82 VARG 28.28 4. Heid Elin Odland 82 HAUGESUND 28.41 5. Charlotte Warholm 83 VS 28.63 6. Emely Meder Larsen 81 POSEIDON. 28.64 7. Karoline Skogen 81 OI 28.88 8. Cathrin Marcussen 82 LARVIK 28.89 9. Ingvild Riise Midtun 84 ELVERUM 29.11 10. Marie D. Tonga 82 KOLBOTN 29.16 11. Zofia Gajowniczek 83 LSVK 29.35 12. Tonje Feldt Kr‘mer 83 TROMSť 29.37 13. Kathrine Olsen 84 MANDAL 29.46 14. Sigrun Th. R›nbeck 83 TROMSť 29.51 Andrea Zagon 82 KSLK 29.51 16. Sofi Hindmarch 81 MOSS 29.60 17. Annelin Stenersen 81 TEAM STG 29.80 18. Betsey Marie Eskeland 84 B’RUM 29.82 19. Natalie Kvernberg 86 KSLK 29.91 20. Stine Hestdal 84 B’RUM 30.11 21. Ellen Palmgren 83 POSEIDON. 30.22 22. Kristine Eikenes 85 LARVIK 30.25 23. Marte Eline Velken 81 KSA 30.42 24. Silje Gjestang 85 ASKIM 30.46 25. Monica Martinsen 83 SSC 30.58 26. Ellen Mikkelsen 82 KSK 30.72 27. Benedikte Sanna 84 KSV 30.81 28. Beate Fossheim 83 VS 30.87 29. Karina Hinna 82 MADLA 30.97 30. Anne Kristin Storaker 84 ASKER 31.17 31. Hanne Molander Dale 81 BERGEN 32.11 32. Madel Maribu 82 TEAM STG 32.70 Signe Berg Verlo 83 BERGEN BRUTT 100 METRES FREESTYLE/LIBRE FINALS SENIOR 1. Lise Fadnes 83 SSC 59.80 2. Charlotte Kristiansen 81 HALDENS SK 59.84 3. Lisbeth D. Jensen 75 LSVK 1:00.18 4. Sonnie Lill R›dje 74 VARG 1:00.49 5. Line Alnes 82 VARG 1:00.75 6. Heid Elin Odland 82 HAUGESUND 1:00.93 7. Emely Meder Larsen 81 POSEIDON. 1:01.69 8. Maj Hillesund 80 MANDAL 1:02.06 FINALS JUNIOR 1. Charlotte Kristiansen 81 HALDENS SK 59.78 2. Lise Fadnes 83 SSC 1:00.19 3. Heid Elin Odland 82 HAUGESUND 1:00.52 4. Line Alnes 82 VARG 1:00.63 5. Emely Meder Larsen 81 POSEIDON. 1:00.89 6. Cathrin Marcussen 82 LARVIK 1:02.67 7. Zofia Gajowniczek 83 LSVK 1:02.77 8. Silje Gjestang 85 ASKIM 1:03.41 9. Charlotte Warholm 83 VS 1:03.43 10. Kathrine Olsen 84 MANDAL 1:03.46 11. Betsey Marie Eskeland 84 B’RUM 1:03.59 12. Tonje Feldt Kr‘mer 83 TROMSť 1:03.82 13. Marie D. Tonga 82 KOLBOTN 1:04.04 14. Karoline Skogen 81 OI 1:04.13 15. Lene Jacobsen 85 VARG 1:04.37 16. Sofi Hindmarch 81 MOSS 1:04.61 17. Benedikte Sanna 84 KSV 1:04.78 18. Signe Berg Verlo 83 BERGEN 1:04.84 19. Stine Hestdal 84 B’RUM 1:04.91 20. Sigrun Th. R›nbeck 83 TROMSť 1:04.97 21. Ellen Palmgren 83 POSEIDON. 1:05.09 22. Marte Eline Velken 81 KSA 1:05.29 23. Katrine Nilsen Wadahl 83 VARG 1:05.32 24. Ingvild Riise Midtun 84 ELVERUM 1:05.49 25. Andrea Zagon 82 KSLK 1:05.89 Linn Maren Omdal 84 POSEIDON. DISK 200 METRES FREESTYLE/LIBRE FINALS SENIOR 1. Line Alnes 82 VARG 2:08.22 2. Heid Elin Odland 82 HAUGESUND 2:09.24 3. Emely Meder Larsen 81 POSEIDON. 2:12.06 4. Lisbeth D. Jensen 75 LSVK 2:12.23 5. Christina R. ťrebech 80 ASKER 2:12.41 6. Kristin Ekstr›m 66 B’RUM 2:14.71 7. Kathrine Olsen 84 MANDAL 2:15.88 FINALS JUNIOR 1. Line Alnes 82 VARG 2:09.27 2. Heid Elin Odland 82 HAUGESUND 2:11.28 3. Emely Meder Larsen 81 POSEIDON. 2:11.52 4. Cathrin Marcussen 82 LARVIK 2:15.14 DELTAR IKKE I FINALE 5. Kathrine Olsen 84 MANDAL 2:16.26 6. Celin Trana 81 SSC 2:16.34 DELTAR IKKE I FINALE 7. Betsey Marie Eskeland 84 B’RUM 2:17.31 8. Benedicte Pedersen 81 BERGEN 2:18.01 9. Kristin Eriksen 83 OI 2:19.22 10. Tina Farsund 84 VARG 2:19.36 11. Ellen Palmgren 83 POSEIDON. 2:19.67 12. Linn Maren Omdal 84 POSEIDON. 2:19.82 13. Karoline Skogen 81 OI 2:20.14 14. Tina Junge 85 KSLK 2:20.59 15. Lene Jacobsen 85 VARG 2:21.04 16. Ingvild Riise Midtun 84 ELVERUM 2:22.31 17. Hanne Fisk† 84 SSC 2:22.69 18. Beate Fossheim 83 VS 2:22.90 19. Line Mari Fremstad 82 BERGEN 2:23.95 20. Marte Eline Velken 81 KSA 2:24.09 21. Signe Berg Verlo 83 BERGEN 2:24.59 22. Kari Foss 82 KSA 2:24.75 23. Elisabeth Jarland 85 DELFANA 2:24.79 24. Birgitte Rusten 84 OI 2:24.87 25. Katrine Nilsen Wadahl 83 VARG 2:25.26 26. Margarita Avalos 85 BSC 2:25.94 27. Sigrun Th. R›nbeck 83 TROMSť 2:25.97 Eva Katrine Alter†s 82 BERGEN 2:25.97 29. Karina Hinna 82 MADLA 2:26.27 30. Sofi Hindmarch 81 MOSS 2:26.67 31. Stine Kvande 83 SSLK 2:27.21 32. Tineke Steen 82 SSC 2:30.12 33. Charlotte Leikanger 84 VARG 2:30.43 34. June Arnesen 84 KSA 2:30.99 35. Line Myrstad 82 FAUSKE 2:35.81 Christine Wilhelmsen 83 BSC BRUTT 400 METRES FREESTYLE/LIBRE FINALS SENIOR 1. Heid Elin Odland 82 HAUGESUND 4:34.06 2. Mona Holum 83 SIL 4:36.12 3. Celin Trana 81 SSC 4:36.50 4. Christina R. ťrebech 80 ASKER 4:40.51 5. Christine Wilhelmsen 83 BSC 4:42.32 6. Benedikte Sanna 84 KSV 4:44.35 7. Marianne Fuglestveit 76 KSA 4:44.72 8. Kathrine Olsen 84 MANDAL 4:49.81 FINALS JUNIOR 1. Heid Elin Odland 82 HAUGESUND 4:36.78 2. Celin Trana 81 SSC 4:37.70 3. Mona Holum 83 SIL 4:38.57 4. Christine Wilhelmsen 83 BSC 4:42.92 5. Kathrine Olsen 84 MANDAL 4:44.18 6. Benedikte Sanna 84 KSV 4:44.46 7. Silje Gjestang 85 ASKIM 4:44.47 8. Linn Maren Omdal 84 POSEIDON. 4:50.42 9. Kristin Eriksen 83 OI 4:51.81 10. Betsey Marie Eskeland 84 B’RUM 4:53.08 11. Siri Hamre 84 MADLA 4:53.81 12. Tina Junge 85 KSLK 4:54.31 13. Hanne Fisk† 84 SSC 4:56.31 14. Marianne Vats›y 81 EIDSVOLL 4:58.30 15. Julia Molaug 82 SSC 4:59.58 16. Line Mari Fremstad 82 BERGEN 5:00.62 17. Stine Hestdal 84 B’RUM 5:01.03 18. Kari Foss 82 KSA 5:01.14 19. Trine Johansen 82 BERGEN 5:01.93 20. Stine Kvande 83 SSLK 5:03.14 21. Hanne Seyffarth 85 MANDAL 5:06.07 22. Tineke Steen 82 SSC 5:17.88 Benedicte Pedersen 81 BERGEN BRUTT 800 METRES FREESTYLE/LIBRE FINALS SENIOR 1. Celin Trana 81 SSC 9:25.38 2. Mona Holum 83 SIL 9:25.60 3. Christine Wilhelmsen 83 BSC 9:36.11 4. Kristin Ekstr›m 66 B’RUM 9:41.39 5. Benedikte Sanna 84 KSV 9:43.37 6. Silje Gjestang 85 ASKIM 9:44.92 7. Marianne Fuglestveit 76 KSA 9:48.45 8. Betsey Marie Eskeland 84 B’RUM 10:00.31 9. Tina Junge 85 KSLK 10:01.54 10. Siri Hamre 84 MADLA 10:02.28 11. Marte Aasen 79 VARG 10:02.51 12. Hanne Fisk† 84 SSC 10:13.48 13. Julia Molaug 82 SSC 10:17.18 14. Stine Hestdal 84 B’RUM 10:19.28 15. Birgitte Rusten 84 OI 10:23.30 16. Stine Kvande 83 SSLK 10:32.26 Trine Johansen 82 BERGEN BRUTT Kathrine Olsen 84 MANDAL BRUTT FINALS JUNIOR 1. Celin Trana 81 SSC 9:25.38 2. Mona Holum 83 SIL 9:25.60 3. Christine Wilhelmsen 83 BSC 9:36.11 4. Benedikte Sanna 84 KSV 9:43.37 5. Silje Gjestang 85 ASKIM 9:44.92 6. Betsey Marie Eskeland 84 B’RUM 10:00.31 7. Tina Junge 85 KSLK 10:01.54 8. Siri Hamre 84 MADLA 10:02.28 9. Hanne Fisk† 84 SSC 10:13.48 10. Julia Molaug 82 SSC 10:17.18 11. Stine Hestdal 84 B’RUM 10:19.28 12. Birgitte Rusten 84 OI 10:23.30 13. Stine Kvande 83 SSLK 10:32.26 Trine Johansen 82 BERGEN BRUTT Kathrine Olsen 84 MANDAL BRUTT 1500 METRES FREESTYLE/LIBRE

BACKSTROKE

DOS / RUCKEN / COSTAS / ESPALDA / DORSO / RYGGSIM / RUGSLAG

50 METRES BACKSTROKE/DOS FINALS SENIOR 1. Heidi Gjerde 77 VARG 32.15 2. Sonnie Lill R›dje 74 VARG 32.40 3. Helene Vassbotn 75 VARG 32.61 4. Ann-Kristin Aamodt 76 TROMSť 32.63 5. Anette Fidjeland 80 KSA 33.00 6. Iwonka Vik 81 BERGEN 33.08 7. Christine Brur†s 79 BERGEN 33.10 8. Lise Lothe 67 KSA 33.42 FINALS JUNIOR 1. Iwonka Vik 81 BERGEN 33.08 2. Emely Meder Larsen 81 POSEIDON. 33.48 3. Tina Farsund 84 VARG 33.60 4. Kjersti ť. Lervik 83 VS 33.69 5. Astrid Ervik Smette 82 ASKťY 33.98 6. Line Alnes 82 VARG 34.06 7. Christine Fidjeland 83 KSA 34.16 8. Maren Elise Olsen 82 VS 34.39 9. Marte Finne Tiller 82 OI 34.57 10. Heidi Johansen 82 KSV 34.60 11. Monica Martinsen 83 SSC 35.10 12. Ellen Palmgren 83 POSEIDON. 35.15 13. Lene Jacobsen 85 VARG 35.18 14. Linn Maren Omdal 84 POSEIDON. 35.32 15. Stine Hestdal 84 B’RUM 35.45 16. Nina Kristiansen 82 KSV 35.92 Veslem›y H. Garberg 85 RANDABERG 35.92 18. Marit Andersen 82 POSEIDON. 36.83 19. Benedicte Pedersen 81 BERGEN 37.11 Anette Stavnem 82 TEAM STG DISK 100 METRES BACKSTROKE/DOS FINALS SENIOR 1. Heidi Gjerde 77 VARG 1:08.27 2. Iwonka Vik 81 BERGEN 1:08.65 3. Monica Klippenberg 76 HAUGESUND 1:09.31 4. Ann-Kristin Aamodt 76 TROMSť 1:09.41 5. Helene Vassbotn 75 VARG 1:09.47 6. Christine Brur†s 79 BERGEN 1:10.03 7. Emely Meder Larsen 81 POSEIDON. 1:10.81 8. Ellen Palmgren 83 POSEIDON. 1:13.55 FINALS JUNIOR 1. Iwonka Vik 81 BERGEN 1:08.45 2. Emely Meder Larsen 81 POSEIDON. 1:10.26 3. Ellen Palmgren 83 POSEIDON. 1:12.31 4. Marte Finne Tiller 82 OI 1:12.53 5. Anette Stavnem 82 TEAM STG 1:12.79 6. Christine Fidjeland 83 KSA 1:13.31 7. Maren Elise Olsen 82 VS 1:13.53 8. Linn Maren Omdal 84 POSEIDON. 1:13.66 9. Line Alnes 82 VARG 1:13.80 10. Stine Hestdal 84 B’RUM 1:14.48 11. Astrid Ervik Smette 82 ASKťY 1:14.50 12. Lise Fadnes 83 SSC 1:14.78 13. Tina Farsund 84 VARG 1:15.26 14. Benedicte Pedersen 81 BERGEN 1:15.69 15. Kathrine Olsen 84 MANDAL 1:15.74 16. Martine Qvigstad 83 OI 1:15.76 17. Siri Hamre 84 MADLA 1:17.06 18. Eva Katrine Alter†s 82 BERGEN 1:17.17 19. Veslem›y H. Garberg 85 RANDABERG 1:17.31 20. Trine Johansen 82 BERGEN 1:17.59 21. Monica Martinsen 83 SSC 1:17.81 22. Aina ťwre 82 SSC 1:18.75 23. June Arnesen 84 KSA 1:21.42 Nina Kristiansen 82 KSV BRUTT Heidi Johansen 82 KSV BRUTT 200 METRES BACKSTROKE/DOS FINALS SENIOR 1. Emely Meder Larsen 81 POSEIDON. 2:27.29 2. Monica Klippenberg 76 HAUGESUND 2:28.22 3. Iwonka Vik 81 BERGEN 2:28.49 4. Helene Vassbotn 75 VARG 2:29.42 5. Christine Brur†s 79 BERGEN 2:30.09 6. Ellen Palmgren 83 POSEIDON. 2:36.14 7. Anette Fidjeland 80 KSA 2:36.50 8. Anette Stavnem 82 TEAM STG 2:36.70 FINALS JUNIOR 1. Emely Meder Larsen 81 POSEIDON. 2:27.32 2. Iwonka Vik 81 BERGEN 2:28.90 3. Anette Stavnem 82 TEAM STG 2:33.70 4. Ellen Palmgren 83 POSEIDON. 2:35.18 5. Marte Finne Tiller 82 OI 2:35.61 6. Christine Fidjeland 83 KSA 2:35.85 7. Lene Jacobsen 85 VARG 2:35.88 8. Tina Junge 85 KSLK 2:36.94 9. Line Alnes 82 VARG 2:38.54 10. Celin Trana 81 SSC 2:38.69 11. Betsey Marie Eskeland 84 B’RUM 2:39.47 12. Trine Johansen 82 BERGEN 2:39.65 13. Maren Elise Olsen 82 VS 2:39.82 14. Benedicte Pedersen 81 BERGEN 2:40.65 15. Stine Hestdal 84 B’RUM 2:40.72 16. Siri Hamre 84 MADLA 2:41.89 17. Astrid Ervik Smette 82 ASKťY 2:42.25 18. Kathrine Olsen 84 MANDAL 2:43.04 19. Monica Martinsen 83 SSC 2:43.23 20. Eva Katrine Alter†s 82 BERGEN 2:43.73 21. Julia Molaug 82 SSC 2:45.58 22. June Arnesen 84 KSA 2:47.20 23. Aina ťwre 82 SSC 2:52.50 Tina Farsund 84 VARG BRUTT Veslem›y H. Garberg 85 RANDABERG DISK

BREASTSTROKE

BRASSE / BRUST / PEITO / PECHO / RANA / BROSTSIM / SCHOOLSLAG

50 METRES BREASTSTROKE/BRASSE FINALS SENIOR 1. Ann Kristin Riiser 77 KSA 34.30 Elin Austevoll 74 BERGEN 34.30 3. Christine Momrak 79 FYRESDAL 34.56 4. Anne-Mari Gulbrandsen 84 VARG 34.59 5. Siri Thorstensen 84 LARVIK 34.90 6. Maj Hillesund 80 MANDAL 35.80 7. Hanne Molander Dale 81 BERGEN 35.83 8. Lisbeth D. Jensen 75 LSVK 36.33 FINALS JUNIOR 1. Anne-Mari Gulbrandsen 84 VARG 34.53 2. Siri Thorstensen 84 LARVIK 34.82 3. Hanne Molander Dale 81 BERGEN 35.70 4. Kristine Haakestad 82 LARVIK 36.42 5. Charlotte Warholm 83 VS 36.61 6. Martha Gurine Lander†en 81 BERGEN 36.66 7. Hanne Seyffarth 85 MANDAL 37.10 8. Madel Maribu 82 TEAM STG 37.13 9. Gyro Eliassen 83 VENNESLA 37.22 10. Anette M. H›ye 83 ELVERUM 37.23 11. Stine Haferkamp 83 TEAM STG 37.69 12. Annelin Stenersen 81 TEAM STG 38.17 13. Hanne Andersen 83 KSA 38.30 14. Elin Spiten Hagen 81 BERGKAM. 38.84 15. Tina Bekken 85 LSVK 39.06 16. Line Stranden‘s 84 MADLA 39.15 17. Marte Finne Tiller 82 OI 39.19 18. Jenny Gundersen 83 TROMSť 39.39 19. Helene ťverg†rd 84 RISKA 39.52 20. Henriette Martinsen 85 SSC 39.67 21. Karina Hinna 82 MADLA 39.72 22. Elin Marie Berg 83 VESTBYEN 39.83 23. Henriette Yttri 83 RANDABERG 40.42 100 METRES BREASTSTROKE/BRASSE FINALS SENIOR 1. Ann Kristin Riiser 77 KSA 1:13.50 2. Anne-Mari Gulbrandsen 84 VARG 1:13.69 3. Elin Austevoll 74 BERGEN 1:14.01 4. Siri Thorstensen 84 LARVIK 1:14.94 5. Christine Momrak 79 FYRESDAL 1:17.71 6. Hanne Molander Dale 81 BERGEN 1:18.29 7. Martha Gurine Lander†en 81 BERGEN 1:19.23 FINALS JUNIOR 1. Anne-Mari Gulbrandsen 84 VARG 1:14.23 2. Siri Thorstensen 84 LARVIK 1:14.82 3. Martha Gurine Lander†en 81 BERGEN 1:18.01 Hanne Molander Dale 81 BERGEN 1:18.01 5. Kristine Haakestad 82 LARVIK 1:18.60 DELTAR IKKE I FINALE 6. Hanne Seyffarth 85 MANDAL 1:20.82 7. Annelin Stenersen 81 TEAM STG 1:21.16 8. Hanne Andersen 83 KSA 1:21.77 9. Marie D. Tonga 82 KOLBOTN 1:21.98 Charlotte Warholm 83 VS 1:21.98 11. Madel Maribu 82 TEAM STG 1:22.27 12. Marte Finne Tiller 82 OI 1:22.50 13. Stine Haferkamp 83 TEAM STG 1:23.16 14. Anette M. H›ye 83 ELVERUM 1:24.14 15. Anne A. Thorseng 83 OI 1:24.26 16. Elin Spiten Hagen 81 BERGKAM. 1:24.28 17. Kari Foss 82 KSA 1:24.62 18. Gyro Eliassen 83 VENNESLA 1:24.66 19. Line B›e Sets† 82 FAUSKE 1:24.90 20. Tina Bekken 85 LSVK 1:26.63 21. Line Stranden‘s 84 MADLA 1:26.72 22. Rebecca Nilsen 84 VARG 1:26.77 23. Henriette Martinsen 85 SSC 1:26.80 24. Marte N‘ss 83 POSEIDON. 1:27.13 25. Elin Marie Berg 83 VESTBYEN 1:27.23 26. Hanne Lise Eikeland 85 B’RUM 1:27.44 27. Helene ťverg†rd 84 RISKA 1:27.47 28. Kristine S›nning 84 OI 1:27.62 29. Jenny Gundersen 83 TROMSť 1:27.67 30. Anne Lise Edvardsen 85 NORODD 1:28.05 31. Henriette Yttri 83 RANDABERG 1:29.13 32. Katja Veronica Ravn 82 BODť 1:29.30 33. Elisabeth G. N‘ss 84 ASKER 1:29.63 34. Ellen Mikkelsen 82 KSK 1:30.55 200 METRES BREASTSTROKE/BRASSE FINALS SENIOR 1. Anne-Mari Gulbrandsen 84 VARG 2:40.52 2. Martha Gurine Lander†en 81 BERGEN 2:46.54 3. Kristine Haakestad 82 LARVIK 2:47.75 4. Hanne Seyffarth 85 MANDAL 2:53.05 5. Karethe Buchmann 79 LSVK 2:55.13 6. Kjersti Horgen 79 NESK 2:55.22 7. Annelin Stenersen 81 TEAM STG 2:55.26 8. Hanne Andersen 83 KSA 2:58.48 FINALS JUNIOR 1. Anne-Mari Gulbrandsen 84 VARG 2:39.16 2. Siri Thorstensen 84 LARVIK 2:44.04 DELTAR IKKE I FINALE 3. Kristine Haakestad 82 LARVIK 2:45.97 4. Martha Gurine Lander†en 81 BERGEN 2:46.31 5. Annelin Stenersen 81 TEAM STG 2:52.64 6. Hanne Seyffarth 85 MANDAL 2:52.88 7. Hanne Andersen 83 KSA 2:57.67 8. Kari Foss 82 KSA 2:58.03 9. Tina Junge 85 KSLK 2:58.55 10. Stine Haferkamp 83 TEAM STG 2:59.48 11. Natalie Gretland 85 SIL 3:00.55 12. Elin Spiten Hagen 81 BERGKAM. 3:00.80 13. Madel Maribu 82 TEAM STG 3:01.89 14. Rebecca Nilsen 84 VARG 3:01.92 15. Kristine S›nning 84 OI 3:02.89 16. Henriette Martinsen 85 SSC 3:03.70 17. Hanne Fisk† 84 SSC 3:04.34 18. Beate Fossheim 83 VS 3:05.33 19. Anne A. Thorseng 83 OI 3:06.06 20. Marte N‘ss 83 POSEIDON. 3:06.55 21. Katja Veronica Ravn 82 BODť 3:07.04 22. Tina Bekken 85 LSVK 3:07.14 23. Kjersti Bysting 83 LRK 3:07.63 24. Jenny Gundersen 83 TROMSť 3:08.39 25. Gyro Eliassen 83 VENNESLA 3:08.84 26. Henriette Yttri 83 RANDABERG 3:12.56

BUTTERFLY

PAPILLON / SCHMETTERLING / BORBOLETA / MARIPOSA / FARFALLA / FJARILSIM / VLINDERSLAG

50 METRES BUTTERFLY/PAPILLON FINALS SENIOR 1. Sonnie Lill R›dje 74 VARG 29.64 2. Charlotte Kristiansen 81 HALDENS SK 29.81 3. Kjersti Arefjord 79 BERGEN 30.01 4. Maj Hillesund 80 MANDAL 30.04 5. Anette Fidjeland 80 KSA 30.11 6. Elin Austevoll 74 BERGEN 30.17 7. Janne Thorstensen 66 KSA 30.22 8. Kristin Bergby 79 B’RUM 30.59 FINALS JUNIOR 1. Charlotte Kristiansen 81 HALDENS SK 29.70 2. Tina Farsund 84 VARG 30.87 3. Marie D. Tonga 82 KOLBOTN 31.11 4. Christine Fidjeland 83 KSA 31.24 5. Tonje Feldt Kr‘mer 83 TROMSť 31.31 6. Cathrin Marcussen 82 LARVIK 31.34 7. Line B›e Sets† 82 FAUSKE 31.40 8. Zofia Gajowniczek 83 LSVK 31.51 9. Marte Eline Velken 81 KSA 32.15 Natalie Kvernberg 86 KSLK 32.15 11. Andrea Zagon 82 KSLK 32.21 12. Kjersti ť. Lervik 83 VS 32.26 13. Ingvild Riise Midtun 84 ELVERUM 32.41 14. Annelin Stenersen 81 TEAM STG 32.90 15. Siri Hamre 84 MADLA 33.08 16. Caroline Riise Ophus 82 ELVERUM 33.23 17. Birgitte Rusten 84 OI 33.56 18. Marit Andersen 82 POSEIDON. 33.57 19. Lena Oftedal Olsen 84 ASKER 33.60 Elisabeth V†gen Ulseth 83 BERGEN 33.60 21. Stine Haferkamp 83 TEAM STG 33.62 22. Benedikte Sanna 84 KSV 33.91 23. Hanne Andersen 83 KSA 33.94 Silje Gjestang 85 ASKIM 33.94 25. Karina Hinna 82 MADLA 33.96 26. Kristine Eikenes 85 LARVIK 34.11 27. Monica Martinsen 83 SSC 34.12 28. Silje Vik S›rensen 82 POSEIDON. 34.40 29. Sofi Hindmarch 81 MOSS 34.84 100 METRES BUTTERFLY/PAPILLON FINALS SENIOR 1. Sonnie Lill R›dje 74 VARG 1:04.89 2. Kjersti Arefjord 79 BERGEN 1:05.35 3. Charlotte Kristiansen 81 HALDENS SK 1:05.74 4. Zofia Gajowniczek 83 LSVK 1:06.53 5. Maj Hillesund 80 MANDAL 1:06.54 6. Janne Thorstensen 66 KSA 1:07.36 7. Marianne Fuglestveit 76 KSA 1:07.62 8. Anette Fidjeland 80 KSA 1:08.56 FINALS JUNIOR 1. Charlotte Kristiansen 81 HALDENS SK 1:05.87 2. Zofia Gajowniczek 83 LSVK 1:06.72 3. Christine Fidjeland 83 KSA 1:08.38 4. Tonje Feldt Kr‘mer 83 TROMSť 1:09.31 5. Marie D. Tonga 82 KOLBOTN 1:09.59 6. Line B›e Sets† 82 FAUSKE 1:09.79 7. Marte Eline Velken 81 KSA 1:09.91 8. Cathrin Marcussen 82 LARVIK 1:10.01 9. Tina Farsund 84 VARG 1:10.35 10. Iwonka Vik 81 BERGEN 1:11.19 11. Elisabeth V†gen Ulseth 83 BERGEN 1:13.22 12. Signe Berg Verlo 83 BERGEN 1:13.83 13. Andrea Zagon 82 KSLK 1:13.95 14. Anne Marthe Karlsen 84 BSC 1:14.27 15. Monica Martinsen 83 SSC 1:14.49 16. Kjersti ť. Lervik 83 VS 1:14.63 17. Birgitte Rusten 84 OI 1:14.68 18. Benedikte Sanna 84 KSV 1:16.18 19. Silje Vik S›rensen 82 POSEIDON. 1:17.79 20. Line Myrstad 82 FAUSKE 1:17.88 21. Karina Hinna 82 MADLA 1:19.00 22. Silje Gjestang 85 ASKIM 1:20.06 23. Malin Brekke 86 HOLMESTRAN 1:20.23 Natalie Kvernberg 86 KSLK BRUTT Ann-Mari Lillejord 82 BERGEN BRUTT Marit Andersen 82 POSEIDON. DISK June Arnesen 84 KSA DISK 200 METRES BUTTERFLY/PAPILLON FINALS SENIOR 1. Sonnie Lill R›dje 74 VARG 2:22.43 2. Kjersti Arefjord 79 BERGEN 2:23.12 3. Zofia Gajowniczek 83 LSVK 2:25.68 4. Marianne Fuglestveit 76 KSA 2:27.83 5. Christine Brur†s 79 BERGEN 2:30.42 6. Christine Fidjeland 83 KSA 2:39.35 7. Elisabeth V†gen Ulseth 83 BERGEN 2:40.73 8. Marte Eline Velken 81 KSA 2:41.92 FINALS JUNIOR 1. Zofia Gajowniczek 83 LSVK 2:25.65 2. Christine Fidjeland 83 KSA 2:36.33 3. Celin Trana 81 SSC 2:37.77 DELTAR IKKE I FINALE 4. Marte Eline Velken 81 KSA 2:39.62 5. Elisabeth V†gen Ulseth 83 BERGEN 2:41.09 6. Anne Marthe Karlsen 84 BSC 2:42.57 7. Monica Martinsen 83 SSC 2:46.63 8. Maria Eikel 82 LSVK 2:46.89 9. Siri Hamre 84 MADLA 2:47.89 10. Andrea Zagon 82 KSLK 2:47.90 11. Malin Brekke 86 HOLMESTRAN 2:54.14 12. Line Bergh Monsen 81 BSC 2:56.19 13. Aina ťwre 82 SSC 2:56.35 14. June Arnesen 84 KSA 3:01.44 Tineke Steen 82 SSC BRUTT Charlotte Kristiansen 81 HALDENS SK BRUTT

INDIVIDUAL MEDLEY

QUATRE NAGES / LAGEN / COMBINADO / ESTILOS / MISTI / MEDLEY / WISSELSLAG

200 METRES IND. MEDLEY/QUATRE NAGES FINALS SENIOR 1. Kjersti Arefjord 79 BERGEN 2:26.28 2. Anette Fidjeland 80 KSA 2:29.73 3. Cathrin Marcussen 82 LARVIK 2:29.94 4. Monica Klippenberg 76 HAUGESUND 2:30.42 5. Heid Elin Odland 82 HAUGESUND 2:30.92 6. Marianne Fuglestveit 76 KSA 2:32.10 7. Marte Finne Tiller 82 OI 2:38.04 8. Christine Fidjeland 83 KSA 2:39.65 FINALS JUNIOR 1. Cathrin Marcussen 82 LARVIK 2:29.42 2. Heid Elin Odland 82 HAUGESUND 2:29.60 3. Iwonka Vik 81 BERGEN 2:31.54 DELTAR IKKE I FINALE 4. Marte Finne Tiller 82 OI 2:37.10 5. Christine Fidjeland 83 KSA 2:37.75 6. Benedicte Pedersen 81 BERGEN 2:39.14 7. Marte Eline Velken 81 KSA 2:40.46 8. Kari Foss 82 KSA 2:40.73 9. Anne Marthe Karlsen 84 BSC 2:40.95 10. Mona Holum 83 SIL 2:41.43 11. Silje Gjestang 85 ASKIM 2:42.32 12. Eva Katrine Alter†s 82 BERGEN 2:42.95 13. Betsey Marie Eskeland 84 B’RUM 2:42.97 14. Line Bergh Monsen 81 BSC 2:44.41 15. Monica Martinsen 83 SSC 2:44.89 16. Beate Fossheim 83 VS 2:45.57 17. June Arnesen 84 KSA 2:45.60 18. Elisabeth Jarland 85 DELFANA 2:45.63 19. Hanne Fisk† 84 SSC 2:45.95 20. Henriette Martinsen 85 SSC 2:46.64 21. Elisabeth V†gen Ulseth 83 BERGEN 2:47.31 22. Julia Molaug 82 SSC 2:50.74 Kathrine Olsen 84 MANDAL BRUTT Marit Andersen 82 POSEIDON. BRUTT 400 METRES IND. MEDLEY/QUATRE NAGES FINALS SENIOR 1. Kjersti Arefjord 79 BERGEN 5:09.25 2. Marianne Fuglestveit 76 KSA 5:14.79 3. Iwonka Vik 81 BERGEN 5:17.37 4. Cathrin Marcussen 82 LARVIK 5:18.04 5. Marte Finne Tiller 82 OI 5:29.21 6. Kristin Ekstr›m 66 B’RUM 5:31.27 7. Christine Wilhelmsen 83 BSC 5:33.61 8. Kathrine Olsen 84 MANDAL 5:34.31 9. Christine Fidjeland 83 KSA 5:35.13 10. Anne Marthe Karlsen 84 BSC 5:35.44 11. Tonje Feldt Kr‘mer 83 TROMSť 5:37.20 12. Eva Katrine Alter†s 82 BERGEN 5:39.08 13. Benedicte Pedersen 81 BERGEN 5:39.28 14. Kari Foss 82 KSA 5:40.77 15. Hanne Fisk† 84 SSC 5:42.77 16. Hanne Seyffarth 85 MANDAL 5:42.83 17. Birgitte Rusten 84 OI 5:43.44 18. Marianne Vats›y 81 EIDSVOLL 5:45.72 19. Line Bergh Monsen 81 BSC 5:49.90 20. Anne A. Thorseng 83 OI 5:49.94 21. Julia Molaug 82 SSC 5:53.34 22. Elisabeth Jarland 85 DELFANA 5:57.26 23. Ellen Kristine Stensby 78 ULLENSAKER 5:57.80 24. Henriette Martinsen 85 SSC 6:00.18 25. Tineke Steen 82 SSC 6:06.05 Tina Junge 85 KSLK DISK FINALS JUNIOR 1. Iwonka Vik 81 BERGEN 5:17.37 2. Cathrin Marcussen 82 LARVIK 5:18.04 3. Marte Finne Tiller 82 OI 5:29.21 4. Christine Wilhelmsen 83 BSC 5:33.61 5. Kathrine Olsen 84 MANDAL 5:34.31 6. Christine Fidjeland 83 KSA 5:35.13 7. Anne Marthe Karlsen 84 BSC 5:35.44 8. Tonje Feldt Kr‘mer 83 TROMSť 5:37.20 9. Eva Katrine Alter†s 82 BERGEN 5:39.08 10. Benedicte Pedersen 81 BERGEN 5:39.28 11. Kari Foss 82 KSA 5:40.77 12. Hanne Fisk† 84 SSC 5:42.77 13. Hanne Seyffarth 85 MANDAL 5:42.83 14. Birgitte Rusten 84 OI 5:43.44 15. Marianne Vats›y 81 EIDSVOLL 5:45.72 16. Line Bergh Monsen 81 BSC 5:49.90 17. Anne A. Thorseng 83 OI 5:49.94 18. Julia Molaug 82 SSC 5:53.34 19. Elisabeth Jarland 85 DELFANA 5:57.26 20. Henriette Martinsen 85 SSC 6:00.18 21. Tineke Steen 82 SSC 6:06.05 Tina Junge 85 KSLK DISK

RELAY

STAFFEL / RELEVO / REVEZAMENTO

4X100 M MEDLEY/QUATRE NAGES FINALS SENIOR 1. IL Varg sr. 79 VARG 4:25.74 Heidi Gjerde 77 1:07.99 Anne-Mari Gulbrandsen 84 1:13.75 Sonnie Lill R›dje 74 1:04.71 Line Alnes 82 59.29 2. Bergensv›mmerne 1 79 BERGEN 4:30.37 Iwonka Vik 81 1:09.28 Elin Austevoll 74 1:13.74 Kjersti Arefjord 79 1:05.41 Christine Brur†s 79 1:01.94 3. KSA SR. 79 KSA 4:34.02 Lise Lothe 67 1:11.86 Ann Kristin Riiser 77 1:13.26 Janne Thorstensen 66 1:06.53 Marianne Fuglestveit 76 1:02.37 4. Lambertseter SR. 79 LSVK 4:48.10 Lisbeth D. Jensen 75 1:16.33 Karethe Buchmann 79 1:22.49 Zofia Gajowniczek 83 1:07.02 Marianne Aass 77 1:02.26 5. B‘rumsv›mmerne sr. 79 B’RUM 4:49.42 Stine Hestdal 84 1:14.49 Kristin Ekstr›m 66 1:25.17 Kristin Bergby 79 1:09.13 Vivienne Locke 79 1:00.63 6. Troms› Sk. sr. 79 TROMSť 4:50.42 Ann-Kristin Aamodt 76 1:12.83 Linn Johansen 69 1:24.30 Tonje Feldt Kr‘mer 83 1:08.64 Line Johansen 80 1:04.65 7. IL Varg 2 sr. 79 VARG 4:56.90 Helene Vassbotn 75 1:10.71 Rebecca Nilsen 84 1:28.10 Tina Farsund 84 1:13.17 Katrine Nilsen Wadahl 83 1:04.92 8. OI sr. 79 OI 5:01.69 Martine Qvigstad 83 1:16.52 Ida T›ien 80 1:23.15 Anne A. Thorseng 83 1:17.67 Kristin Eriksen 83 1:04.35 FINALS JUNIOR 1. IL Varg JR. 85 VARG 4:43.64 Line Alnes 82 1:13.57 Anne-Mari Gulbrandsen 84 1:14.80 Tina Farsund 84 1:10.51 Katrine Nilsen Wadahl 83 1:04.76 2. Bergensv›mmerne 1 jr. 85 BERGEN 4:44.80 Iwonka Vik 81 1:09.44 Hanne Molander Dale 81 1:17.38 Elisabeth V†gen Ulseth 83 1:12.88 Benedicte Pedersen 81 1:05.10 3. Larvik SK jr. 85 LARVIK 4:47.21 Siri Thorstensen 84 1:13.30 Kristine Haakestad 82 1:17.75 Cathrin Marcussen 82 1:11.41 Kristine Eikenes 85 1:04.75 4. SK Poseidon jr. 85 POSEIDON. 4:47.33 Ellen Palmgren 83 1:12.97 Linn Maren Omdal 84 1:22.44 Marit Andersen 82 1:11.58 Emely Meder Larsen 81 1:00.34 5. KSA jr. 85 KSA 4:53.24 Christine Fidjeland 83 1:14.29 Hanne Andersen 83 1:21.37 Marte Eline Velken 81 1:12.22 Kari Foss 82 1:05.36 6. OI jr. 85 OI 4:54.40 Marte Finne Tiller 82 1:12.07 Anne A. Thorseng 83 38.80 Birgitte Rusten 84 1:19.46 Karoline Skogen 81 1:44.07 7. Team Stavanger jr. 85 TEAM STG 4:55.99 Anette Stavnem 82 1:14.47 Annelin Stenersen 81 1:20.25 Stine Haferkamp 83 1:15.19 Madel Maribu 82 1:06.08 Vestkansv›mmerne jr. 85 VS 4:55.99 Maren Elise Olsen 82 1:12.93 Charlotte Warholm 83 1:21.67 Kjersti ť. Lervik 83 1:16.29 Beate Fossheim 83 1:05.10 9. Lambertseter jr. 85 LSVK 4:58.71 Maria Eikel 82 1:19.57 Tina Bekken 85 1:24.37 Zofia Gajowniczek 83 1:07.27 Miriam Klingenberg 0 1:07.50 10. Stavanger Sv›mme Club jr. 85 SSC 5:01.75 Celin Trana 81 1:15.11 Henriette Martinsen 85 1:28.02 Monica Martinsen 83 1:09.70 Lise Fadnes 83 1:08.92 11. Bergen Sv›mme Club jr. 85 BSC 5:09.96 Margarita Avalos 85 1:20.90 Line Bergh Monsen 81 1:20.02 Anne Marthe Karlsen 84 43.28 Christine Wilhelmsen 83 1:45.76 12. Elverum jr. 85 ELVERUM 5:11.94 Caroline Riise Ophus 82 1:20.06 Anette M. H›ye 83 1:23.43 Ingvild Riise Midtun 84 1:16.51 Maren Skirbekk 0 1:11.94 13. B‘rumsv›mmerne jr. 85 B’RUM 5:12.14 Stine Hestdal 84 1:15.20 Hanne Lise Eikeland 85 1:26.38 Betsey Marie Eskeland 84 1:21.36 Sigrid Kirkby 83 1:09.20 14. Asker sv›mmeklubb jr. 85 ASKER 5:21.28 Lena Oftedal Olsen 84 1:22.47 Elisabeth G. N‘ss 84 1:29.41 Anne Kristin Storaker 84 1:22.44 Hilde Birkedal 0 1:06.96 4X100 M FREESTYLE/LIBRE FINALS SENIOR 1. IL Varg sr. 79 VARG 4:01.21 Sonnie Lill R›dje 74 59.86 Helene Vassbotn 75 1:00.61 Heidi Gjerde 77 1:01.13 Line Alnes 82 59.61 2. Bergensv›mmerne 1 79 BERGEN 4:04.79 Kjersti Arefjord 79 1:01.92 Elin Austevoll 74 1:00.25 Iwonka Vik 81 1:01.00 Christine Brur†s 79 1:01.62 3. B‘rumsv›mmerne sr. 79 B’RUM 4:11.41 Kristin Ekstr›m 66 1:03.27 Vivienne Locke 79 1:00.28 Betsey Marie Eskeland 84 1:04.51 Kristin Bergby 79 1:03.35 4. Lambertseter SR. 79 LSVK 4:15.08 Zofia Gajowniczek 83 1:03.35 Lisbeth D. Jensen 75 1:02.06 Marianne Aass 77 1:02.48 Tina Bekken 85 1:07.19 5. KSA SR. 79 KSA 4:17.49 Lise Lothe 67 1:05.00 Anette Fidjeland 80 1:04.11 Marianne Fuglestveit 76 1:03.26 Ann Kristin Riiser 77 1:05.12 6. IL Varg 2 sr. 79 VARG 4:18.59 Anne-Mari Gulbrandsen 84 1:04.37 Tina Farsund 84 1:04.19 Katrine Nilsen Wadahl 83 1:04.99 Lene Jacobsen 85 1:05.04 7. Troms› Sk. sr. 79 TROMSť 4:19.77 Tonje Feldt Kr‘mer 83 1:03.88 Sigrun Th. R›nbeck 83 1:05.10 Line Johansen 80 1:04.96 Ann-Kristin Aamodt 76 1:05.83 8. Bergensv›mmerne 2 79 BERGEN 4:21.97 Benedicte Pedersen 81 1:05.24 Signe Berg Verlo 83 1:04.92 Martha Gurine Lander†en 81 1:05.86 Elisabeth V†gen Ulseth 83 1:05.95 9. OI sr. 79 OI 4:36.55 Ida T›ien 80 1:09.09 Kristine S›nning 84 1:09.54 Martine Qvigstad 83 1:10.14 Anne A. Thorseng 83 1:07.78 FINALS JUNIOR 1. IL Varg JR. 85 VARG 4:12.19 Line Alnes 82 1:00.65 Tina Farsund 84 1:03.90 Lene Jacobsen 85 1:05.46 Anne-Mari Gulbrandsen 84 1:02.18 2. Stavanger Sv›mme Club jr. 85 SSC 4:13.13 Celin Trana 81 1:04.13 Lise Fadnes 83 59.82 Monica Martinsen 83 1:04.10 Hanne Fisk† 84 1:05.08 3. Bergensv›mmerne 1 jr. 85 BERGEN 4:16.64 Signe Berg Verlo 83 1:04.81 Iwonka Vik 81 1:01.45 Benedicte Pedersen 81 1:05.42 Martha Gurine Lander†en 81 1:04.96 4. SK Poseidon jr. 85 POSEIDON. 4:17.21 Ellen Palmgren 83 1:04.98 Emely Meder Larsen 81 1:01.41 Linn Maren Omdal 84 1:05.14 Marit Andersen 82 1:05.68 5. OI jr. 85 OI 4:21.30 Karoline Skogen 81 1:04.75 Kristin Eriksen 83 1:03.82 Marte Finne Tiller 82 1:07.30 Birgitte Rusten 84 1:05.43 6. Larvik SK jr. 85 LARVIK 4:21.52 Cathrin Marcussen 82 1:03.52 Silje Hagen 0 1:05.56 Astrid Omsland 0 1:07.13 Kristine Eikenes 85 1:05.31 7. Team Stavanger jr. 85 TEAM STG 4:23.38 Annelin Stenersen 81 1:05.49 Anette Stavnem 82 1:04.07 Madel Maribu 82 1:06.89 Stine Haferkamp 83 1:06.93 8. KSA jr. 85 KSA 4:23.49 Christine Fidjeland 83 1:04.62 June Arnesen 84 1:08.41 Kari Foss 82 1:05.34 Marte Eline Velken 81 1:05.12 9. IL Varg 2. JR. 85 VARG 4:24.02 Katrine Nilsen Wadahl 83 1:05.02 Charlotte Leikanger 84 1:05.45 Inger Lise Gudim 0 1:06.01 Rebecca Nilsen 84 1:07.54 10. Vestkansv›mmerne jr. 85 VS 4:24.83 Charlotte Warholm 83 1:04.49 Beate Fossheim 83 1:05.41 Maren Elise Olsen 82 1:07.47 Kjersti ť. Lervik 83 1:07.46 11. Lambertseter jr. 85 LSVK 4:27.15 Tina Bekken 85 1:06.55 Zofia Gajowniczek 83 1:03.61 Miriam Klingenberg 0 1:07.44 Maria Eikel 82 1:09.55 12. Bergensv›mmerne 2 jr. 85 BERGEN 4:27.75 Elisabeth V†gen Ulseth 83 1:06.07 Trine Johansen 82 1:07.01 Line Mari Fremstad 82 1:07.53 Hanne Molander Dale 81 1:07.14 13. B‘rumsv›mmerne jr. 85 B’RUM 4:28.36 Sigrid Kirkby 83 1:11.20 Betsey Marie Eskeland 84 1:04.52 Hanne Lise Eikeland 85 1:06.92 Stine Hestdal 84 1:05.72 14. Elverum jr. 85 ELVERUM 4:30.23 Ingvild Riise Midtun 84 1:04.25 Caroline Riise Ophus 82 1:06.37 Maren Skirbekk 0 1:10.10 Anette M. H›ye 83 1:09.51 15. Bergen Sv›mme Club jr. 85 BSC 4:32.20 Margarita Avalos 85 1:07.49 Anne Marthe Karlsen 84 1:06.71 Christine Wilhelmsen 83 1:08.50 Line Bergh Monsen 81 1:09.50 16. L›renskog & R‘lingen jr. 85 LRK 4:40.79 Jeljena Sisevic 0 1:06.72 Helga Bysting 0 1:10.20 Kjersti Bysting 83 1:07.84 Maria ťstby 0 1:16.03 Asker sv›mmeklubb jr. 85 ASKER DISK 4X200 M FREESTYLE/LIBRE FINALS SENIOR 1. IL Varg sr. 79 VARG 8:50.68 Helene Vassbotn 75 2:13.63 Sonnie Lill R›dje 74 2:11.91 Heidi Gjerde 77 2:14.16 Line Alnes 82 2:10.98 2. Bergensv›mmerne 1 79 BERGEN 9:01.00 Iwonka Vik 81 2:16.07 Kjersti Arefjord 79 2:12.83 Elin Austevoll 74 2:16.15 Christine Brur†s 79 2:15.95 3. KSA SR. 79 KSA 9:06.60 Marianne Fuglestveit 76 2:12.86 Anette Fidjeland 80 2:15.05 Christine Fidjeland 83 2:22.56 Ann Kristin Riiser 77 2:16.13 4. B‘rumsv›mmerne sr. 79 B’RUM 9:12.83 Kristin Bergby 79 2:22.30 Vivienne Locke 79 2:18.49 Kristin Ekstr›m 66 2:15.96 Betsey Marie Eskeland 84 2:16.08 5. Lambertseter SR. 79 LSVK 9:17.86 Marianne Aass 77 2:18.91 Lisbeth D. Jensen 75 1:39.75 Zofia Gajowniczek 83 2:16.35 Miriam Klingenberg 0 3:02.85 6. Bergensv›mmerne 2 79 BERGEN 9:26.95 Elisabeth V†gen Ulseth 83 2:21.55 Martha Gurine Lander†en 81 2:21.60 Benedicte Pedersen 81 2:19.15 Eva Katrine Alter†s 82 2:24.65 7. IL Varg 2 sr. 79 VARG 9:28.16 Marte Aasen 79 2:19.58 Lene Jacobsen 85 2:22.28 Anne-Mari Gulbrandsen 84 2:21.01 Tina Farsund 84 2:25.29 8. OI sr. 79 OI 10:14.73 Ida T›ien 80 2:31.87 Kristine S›nning 84 2:34.93 Martine Qvigstad 83 2:34.55 Anne A. Thorseng 83 2:33.38 FINALS JUNIOR 1. IL Varg JR. 85 VARG 9:03.66 Line Alnes 82 2:10.36 Tina Farsund 84 2:18.35 Lene Jacobsen 85 2:19.28 Anne-Mari Gulbrandsen 84 2:15.67 2. SK Poseidon jr. 85 POSEIDON. 9:11.68 Ellen Palmgren 83 2:19.33 Marit Andersen 82 2:22.66 Emely Meder Larsen 81 2:11.64 Linn Maren Omdal 84 2:18.05 3. Bergensv›mmerne 1 jr. 85 BERGEN 9:18.72 Iwonka Vik 81 2:13.91 Martha Gurine Lander†en 81 2:19.65 Signe Berg Verlo 83 2:24.25 Benedicte Pedersen 81 2:20.91 4. Bergensv›mmerne 2 jr. 85 BERGEN 9:29.14 Trine Johansen 82 2:24.92 Elisabeth V†gen Ulseth 83 2:19.96 Line Mari Fremstad 82 2:22.65 Eva Katrine Alter†s 82 2:21.61 5. OI jr. 85 OI 9:30.16 Karoline Skogen 81 2:21.50 Kristin Eriksen 83 2:20.34 Marte Finne Tiller 82 2:24.21 Birgitte Rusten 84 2:24.11 6. KSA jr. 85 KSA 9:30.83 Marte Eline Velken 81 2:22.53 Christine Fidjeland 83 2:19.32 June Arnesen 84 2:26.53 Kari Foss 82 2:22.45 7. B‘rumsv›mmerne jr. 85 B’RUM 9:40.38 Betsey Marie Eskeland 84 2:18.91 Hanne Lise Eikeland 85 2:30.76 Sigrid Kirkby 83 2:28.48 Stine Hestdal 84 2:22.23 8. IL Varg 2. JR. 85 VARG 9:42.19 Katrine Nilsen Wadahl 83 2:25.38 Charlotte Leikanger 84 2:25.75 Inger Lise Gudim 0 2:27.93 Rebecca Nilsen 84 2:23.13 9. Bergen Sv›mme Club jr. 85 BSC 9:43.45 Anne Marthe Karlsen 84 2:23.54 Christine Wilhelmsen 83 2:20.49 Margarita Avalos 85 2:28.88 Line Bergh Monsen 81 2:30.54 10. Lambertseter jr. 85 LSVK 9:49.27 Zofia Gajowniczek 83 2:19.83 Tina Bekken 85 2:30.08 Miriam Klingenberg 0 2:29.29 Maria Eikel 82 2:30.07 11. Asker sv›mmeklubb jr. 85 ASKER 10:09.52 Elisabeth G. N‘ss 84 2:31.43 Anne Kristin Storaker 84 2:32.60 Lena Oftedal Olsen 84 2:34.73 Hilde Birkedal 0 2:30.76 Stavanger Sv›mme Club jr. 85 SSC DISK Lise Fadnes 83 2:15.88 Celin Trana 81 2:12.91 Hanne Fisk† 84 2:21.32