1999 TELSTRA GRAND PRIX SERIES

Brisbane, Australia - July 31 - August 1, 1999 (50 M)
= National Record = World Record




 
Male Open 50  Free 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 FYDLER (NSWIS), CHRIS  26  SYDNEY UNI       NSW         23.49    23.14     
  2 KLIM (AIS), MICHAEL    21  SOUTHERN BAY     VIC         23.37    23.17     
  3 ILES (V), SALIM        24  ALGERIAN                     23.81    23.40     
  4 RICKARD, NATHAN        20  BROTHERS         QLD         23.51    23.48     
  5 CALLUS (QAS), ASHLEY   20  REDLANDS         QLD         23.51    23.49     
  5 ENGLISH (QAS), JEFF    21  COMMERCIAL       QLD         23.83    23.49     
  7 GOUDIE (AIS), STEPHEN  19  NUNAWADING       VIC         23.80    23.82     
  8 SCARR, CRAIG           20  REDLANDS         QLD         24.05    24.22     
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  9 PIPER, SEAN            17  NANANGO          QLD            24.06           
 10 HERRING (V), BRAD      17  NORTH SHORE      NZ             24.17           
 11 CROOK, NATHAN          20  CAREY AQUATIC    VIC            24.18           
 12 CARTER, DAVID          24  COMMERCIAL       QLD            24.25           
 12 NICHOLSON, TIM         22  YERONGA PARK     QLD            24.25           
 14 FLEKSER, WAYNE         21  TATTERSALL'S     TAS            24.37           
 15 RICE (V), SCOTT        22  NORTH SHORE      NZ             24.40           
 16 LANGE, DARREN          27  ACADEMY          QLD            24.41           
 17 SHEERAN (V), NICK      21  NORTH SHORE      NZ             24.50           
 18 OFFORN (AIS), GENTLE   25  NIGERA                          24.58           
 19 BIGGS, LEO             20  BROTHERS         QLD            24.73           
 20 CLARKE (VIS), JARED    22  NUNAWADING       VIC            24.82           
 21 MENEGATTI (VIS), MARK  18  NUNAWADING       VIC            24.94           
 22 WALLS, RICHARD         21  POWERPOINTS      VIC            24.97           
 23 REID (AIS), BURL       20  CQ AQUAJETS      QLD            25.06           
 24 THOMPSON (V), MARK     16  NEW ZEALAND                     25.08           
 25 EALES, BEN             18  CAIRNS STINGRAYS QLD            25.13           
 26 FLOUCH, CASSEY         17  COMMERCIAL       QLD            25.26           
 27 VAN DER WAL (QAS), IAN 27  COMMERCIAL       QLD            25.33           
 28 HOOD (V), CRAIG        17  NORTH SHORE      NZ             25.34           
 29 SPICER (WAIS), MATTHEW 17  VICTORIA PARK    WA             25.52           
 30 WILLIAMS, NIC          16  TELOPEA          NSW            25.75           
 31 HENRI, BEN             18  GINNINDERRA      NSW            25.85           
 32 KALMS, SARIO           13  COMMERCIAL       QLD            26.44           
 




Male Open 100  Free 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 KLIM (AIS), MICHAEL    21  SOUTHERN BAY     VIC         49.69    49.86     
               24.42       49.86                                               
  2 THORPE (NSWIS), IAN    16  SLC AQUADOT      NSW         51.38    51.03     
               25.33       51.03                                               
  3 FYDLER (NSWIS), CHRIS  26  SYDNEY UNI       NSW         50.55    51.28     
               24.64       51.28                                               
  3 ILES (V), SALIM        24  ALGERIAN                     51.35    51.28     
               24.62       51.28                                               
  5 CALLUS (QAS), ASHLEY   20  REDLANDS         QLD         51.65    51.38     
               25.18       51.38                                               
  6 DUNNE (QAS), LEON      24  YERONGA PARK     QLD         52.35    52.16     
               25.05       52.16                                               
  7 ENGLISH (QAS), JEFF    21  COMMERCIAL       QLD         51.72    52.19     
               25.17       52.19                                               
  7 GOUDIE (AIS), STEPHEN  19  NUNAWADING       VIC         51.90    52.19     
               25.38       52.19                                               
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  8 UPTON (QAS), RICHARD   25  COMMERCIAL       QLD            52.12           
               24.79       52.12                                               
  9 HASS (AIS), RAY        22  FIRBANK AQ STARS VIC            52.22           
               25.31       52.22                                               
 11 CLARKE (VIS), JARED    22  NUNAWADING       VIC            52.58           
               25.55       52.58                                               
 12 HERRING (V), BRAD      17  NORTH SHORE      NZ             52.93           
               25.16       52.93                                               
 12 CARTER, DAVID          24  COMMERCIAL       QLD            52.93           
               25.30       52.93                                               
 14 NICHOLSON, TIM         22  YERONGA PARK     QLD            52.94           
               25.84       52.94                                               
 15 RICKARD, NATHAN        20  BROTHERS         QLD            52.96           
               25.12       52.96                                               
 16 DUNN (AIS), MATT       25  SYDNEY UNI       NSW            52.97           
               25.86       52.97                                               
 17 SHEERAN (V), NICK      21  NORTH SHORE      NZ             52.98           
               25.48       52.98                                               
 18 WUOTI, SHANNON         22  PALM BEACH CURR  QLD            53.16           
               25.57       53.16                                               
 19 HUEGILL (QAS), GEOFF   20  REDCLIFFE LG/LWN QLD            53.34           
               25.45       53.34                                               
 20 VAN DER WAL (QAS), IAN 27  COMMERCIAL       QLD            53.62           
               25.84       53.62                                               
 21 BIGGS, LEO             20  BROTHERS         QLD            53.64           
               25.84       53.64                                               
 22 FERGUSON (V), STEVEN   19  NORTH SHORE      NZ             53.71           
               53.71       53.71                                               
 23 RICE (V), SCOTT        22  NORTH SHORE      NZ             53.83           
               25.61       53.83                                               
 24 REID (AIS), BURL       20  CQ AQUAJETS      QLD            53.86           
               53.86       53.86                                               
 25 CROOK, NATHAN          20  CAREY AQUATIC    VIC            54.25           
               54.25       54.25                                               
 26 DEKRETSER, RAHMIN      20  HAILEYBURY W/LNS VIC            54.31           
               26.58       54.31                                               
 27 THOMPSON (V), MARK     16  NEW ZEALAND                     54.36           
               26.20       54.36                                               
 28 LANGE, DARREN          27  ACADEMY          QLD            54.37           
               25.80       54.37                                               
 29 WALLS, RICHARD         21  POWERPOINTS      VIC            54.43           
               25.83       54.43                                               
 29 OFFORN (AIS), GENTLE   25  NIGERA                          54.43           
               25.99       54.43                                               
 31 WILLIAMS, NIC          16  TELOPEA          NSW            54.46           
               26.61       54.46                                               
 32 POWELLS, ROSS          21  ACACIA           QLD            54.55           
               25.99       54.55                                               
 33 HENRI, BEN             18  GINNINDERRA      NSW            54.78           
               54.78       54.78                                               
 34 MCBEAN, LEIGH          16  MIAMI            QLD            54.82           
               26.12       54.82                                               
 35 NICHOLSON, PAUL        19  GINNINDERRA      NSW            54.86           
               26.51       54.86                                               
 35 FLEKSER, WAYNE         21  TATTERSALL'S     TAS            54.86           
               26.60       54.86                                               
 37 FLOUCH, CASSEY         17  COMMERCIAL       QLD            54.87           
               26.58       54.87                                               
 38 EALES, BEN             18  CAIRNS STINGRAYS QLD            54.90           
               26.35       54.90                                               
 39 RINGUET, MARCUS        26  GLADSTONE        QLD            54.96           
               26.04       54.96                                               
 40 HOOD (V), CRAIG        17  NORTH SHORE      NZ             55.02           
               55.02       55.02                                               
 41 SPICER (WAIS), MATTHEW 17  VICTORIA PARK    WA             55.28           
               26.43       55.28                                               
 42 MCDONALD, RAYMOND      15  BROTHERS         QLD            55.34           
               26.71       55.34                                               
 43 MENEGATTI (VIS), MARK  18  NUNAWADING       VIC            55.97           
               55.97       55.97                                               
 44 SAINSBERY, IAN         19  TELOPEA          NSW            56.10           
               56.10       56.10                                               
 




Male Open 200  Free 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 THORPE (NSWIS), IAN    16  SLC AQUADOT      NSW       1:53.94  1:50.27     
               26.16       54.44     1:22.45     1:50.27                       
  2 SHEERAN (V), NICK      21  NORTH SHORE      NZ        1:55.26  1:54.70     
               26.57       55.63     1:25.07     1:54.70                       
  3 STEVENS (NSWIS), CRAIG 19  SLC AQUADOT      NSW       1:54.62  1:55.20     
               27.54       56.89     1:26.36     1:55.20                       
  4 KENT (V), DEAN         20  NORTH SHORE      NZ        1:56.97  1:56.53     
               27.67       57.69     1:27.29     1:56.53                       
  5 WUOTI, SHANNON         22  PALM BEACH CURR  QLD       1:58.19  1:57.02     
               26.59       56.40     1:26.78     1:57.02                       
  6 CLARKE (VIS), JARED    22  NUNAWADING       VIC       1:56.74  1:57.13     
               27.01       56.70     1:27.34     1:57.13                       
  7 HAY (V), TORIN         19  KIWI WEST AQUA   NZ        1:57.17  1:57.49     
               27.83       57.32     1:27.48     1:57.49                       
  8 HERRING (V), BRAD      17  NORTH SHORE      NZ        1:56.65  1:57.77     
               27.16       57.17     1:27.31     1:57.77                       
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  9 VAN DER WAL (QAS), IAN 27  COMMERCIAL       QLD          1:58.44           
               27.65       57.25     1:27.82     1:58.44                       
 10 RICE (V), SCOTT        22  NORTH SHORE      NZ           1:58.86           
               27.25       57.63     1:28.30     1:58.86                       
 11 KROGH, JOSH            17  REDCLIFFE LG/LWN QLD          1:58.87           
               28.20       58.72     1:29.60     1:58.87                       
 12 HENRI, BEN             18  GINNINDERRA      NSW          1:59.18           
               27.93       58.45     1:29.22     1:59.18                       
 13 WILLIAMS, NIC          16  TELOPEA          NSW          1:59.23           
               28.03       59.44     1:30.13     1:59.23                       
 14 ROBINSON, TODD         24  YERONGA PARK     QLD          1:59.60           
               27.74       58.10     1:29.11     1:59.60                       
 15 RACKLEY, DYLAN         17  BURLEIGH BEACH   QLD          1:59.67           
               27.54       57.31     1:28.65     1:59.67                       
 16 HOOD (V), CRAIG        17  NORTH SHORE      NZ           1:59.75           
               27.23       57.14     1:28.13     1:59.75                       
 17 MCBEAN, LEIGH          16  MIAMI            QLD          1:59.95           
               28.33       58.91     1:29.73     1:59.95                       
 18 THOMPSON (V), MARK     16  NEW ZEALAND                   2:00.65           
               28.22       58.53     1:29.45     2:00.65                       
 19 BIGGS, LEO             20  BROTHERS         QLD          2:01.85           
               27.94       58.75     1:30.96     2:01.85                       
 20 RICKARD, NATHAN        20  BROTHERS         QLD          2:01.93           
               25.63       56.07     1:28.89     2:01.93                       
 21 HUDSON, MATTHEW        15  TELOPEA          NSW          2:02.57           
               27.99       58.03     1:30.72     2:02.57                       
 22 PENFOLD, STEPHEN       17  MIAMI            QLD          2:03.43           
               28.21       59.46     1:31.41     2:03.43                       
 23 MCDONALD, RAYMOND      15  BROTHERS         QLD          2:03.66           
               28.13       59.03     1:31.52     2:03.66                       
 24 SPICER (WAIS), MATTHEW 17  VICTORIA PARK    WA           2:04.19           
               27.50       59.25     1:32.15     2:04.19                       
 25 WOLLAND (V), HAMISH    20  KIWI WEST AQUA   NZ           2:04.22           
               28.43       59.10     1:31.49     2:04.22                       
 




Male Open 400  Free 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 THORPE (NSWIS), IAN    16  SLC AQUADOT      NSW       3:57.76  3:54.42     
               27.21       56.73     1:26.26     1:56.21                       
             2:25.86     2:55.65     3:25.43     3:54.42                       
  2 STEVENS (NSWIS), CRAIG 19  SLC AQUADOT      NSW       4:02.14  3:58.65     
               27.77       57.84     1:28.19     1:58.92                       
             2:28.70     2:59.22     3:29.54     3:58.65                       
  3 KROGH, JOSH            17  REDCLIFFE LG/LWN QLD       4:08.76  4:05.94     
               28.92       59.72     1:31.41     2:02.75                       
             2:33.93     3:05.94     3:37.94     4:05.94                       
  4 SHEERAN (V), NICK      21  NORTH SHORE      NZ        4:08.26  4:06.37     
               27.32       57.81     1:27.99     1:58.78                       
             2:29.79     3:01.89     3:34.44     4:06.37                       
  5 HOOD (V), CRAIG        17  NORTH SHORE      NZ        4:07.45  4:08.07     
               28.69       59.38     1:30.83     2:02.41                       
             2:33.74     3:05.31     3:37.02     4:08.07                       
  6 RACKLEY, DYLAN         17  BURLEIGH BEACH   QLD       4:10.49  4:10.51     
               28.07       58.90     1:30.33     2:02.42                       
             2:34.42     3:06.72     3:38.92     4:10.51                       
  7 HAY (V), TORIN         19  KIWI WEST AQUA   NZ        4:13.28  4:12.02     
               29.25     1:00.36     1:32.18     2:03.98                       
             2:36.03     3:08.42     3:40.73     4:12.02                       
  8 WOLLAND (V), HAMISH    20  KIWI WEST AQUA   NZ        4:15.69  4:18.04     
               29.02     1:00.58     1:33.05     2:05.88                       
             2:38.77     3:12.07     3:45.14     4:18.04                       
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  2 PERKINS (QAS), KIEREN  25  COMMERCIAL       QLD          3:59.54           
               27.90       57.67     1:27.65     1:57.95                       
             2:28.43     2:59.05     3:29.60     3:59.54                       
  3 DUNN (AIS), MATT       25  SYDNEY UNI       NSW          4:00.02           
               28.60       58.66     1:29.65     1:59.77                       
             2:29.98     3:00.31     3:30.55     4:00.02                       
  9 ROBERTSON (VIS), MARCUS21  NUNAWADING       VIC          4:11.38           
               28.89     1:00.21     1:31.55     2:03.42                       
             2:35.40     3:07.59     3:39.71     4:11.38                       
 12 HUDSON, MATTHEW        15  TELOPEA          NSW          4:15.78           
               29.26     1:00.91     1:33.21     2:06.15                       
             2:38.78     3:11.86     3:44.20     4:15.78                       
 13 PENFOLD, STEPHEN       17  MIAMI            QLD          4:16.86           
               27.99       58.73     1:30.28     2:02.89                       
             2:36.43     3:09.81     3:43.50     4:16.86                       
 14 HEMMINGS, DANIEL       18  BURLEIGH BEACH   QLD          4:29.22           
               29.02     1:01.27     1:34.66     2:08.72                       
             2:43.16     3:18.71     3:54.36     4:29.22                       
 




Male Open 1500  Free 
 PL    Name               Age      Team                       Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1 HACKETT (QAS), GRANT   19  MIAMI            QLD         15:29.98           
                                    15:29.98                                   
  2 STEVENS (NSWIS), CRAIG 19  SLC AQUADOT      NSW         15:35.05           
                                    15:35.05                                   
  3 HUDSON, MATTHEW        15  TELOPEA          NSW         16:37.53           
                                                                               
            16:37.53                                                           
  4 WOLLAND (V), HAMISH    20  KIWI WEST AQUA   NZ          16:56.53           
                                                                               
            16:56.53                                                           
 




Male Open 100  Back 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 WELSH (AIS), MATT      22  SURREY PARK      VIC         57.96    56.53     
               27.37       56.53                                               
  2 HASS (AIS), RAY        22  FIRBANK AQ STARS VIC         58.65    57.45     
               27.81       57.45                                               
  3 WYLLIE (AIS), ROB      22  CARINE           WA          58.32    57.82     
               28.29       57.82                                               
  4 ROCHE (AIS), EDWARD    19  MELBNE VICENTRE  VIC         59.14    58.57     
               28.78       58.57                                               
  5 VAN DER ZANT (QAS), ROB24  YERONGA PARK     QLD         59.29    58.97     
               28.75       58.97                                               
  6 HAY (V), TORIN         19  KIWI WEST AQUA   NZ          59.02    59.32     
               28.94       59.32                                               
  7 DELANEY, CAMERON       18  GALSTON          NSW         58.50    59.95     
               29.05       59.95                                               
  8 DUNWOODY, ROSS         18  COMMERCIAL       QLD         59.31  1:00.20     
               28.88     1:00.20                                               
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  9 TALBOT-CAMERON (V), SCO18  NORTH SHORE      NZ             59.51           
               28.99       59.51                                               
 10 POWELLS, ROSS          21  ACACIA           QLD            59.81           
               29.13       59.81                                               
 11 MCBEAN, LEIGH          16  MIAMI            QLD            59.83           
               29.55       59.83                                               
 12 STEVENS, SAUL          17  NORTH SHORE      NZ           1:00.00           
               29.27     1:00.00                                               
 13 MILLER (NSWIS), SCOTT  24  SYDNEY UNI       NSW          1:00.14           
               29.16     1:00.14                                               
 14 MANNIX (QAS), BEAU     18  SANDY BAY        TAS          1:00.27           
               29.64     1:00.27                                               
 15 MENEGATTI (VIS), MARK  18  NUNAWADING       VIC          1:00.52           
               29.38     1:00.52                                               
 16 SPICER (WAIS), MATTHEW 17  VICTORIA PARK    WA           1:00.90           
               29.72     1:00.90                                               
 17 HUEGILL (QAS), GEOFF   20  REDCLIFFE LG/LWN QLD          1:01.79           
               29.73     1:01.79                                               
 18 NICHOLSON, PAUL        19  GINNINDERRA      NSW          1:02.92           
               30.43     1:02.92                                               
 19 RICKARD, NATHAN        20  BROTHERS         QLD          1:03.22           
               30.96     1:03.22                                               
 20 NOLAN, DAVID           17  CAPRICORN        QLD          1:03.49           
               30.67     1:03.49                                               
 21 LAH, KEVIN             14  ST PETERS WST    QLD          1:04.25           
               30.59     1:04.25                                               
 22 MCDONALD, RAYMOND      15  BROTHERS         QLD          1:05.15           
               31.87     1:05.15                                               
 




Male Open 200  Back 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 HASS (AIS), RAY        22  FIRBANK AQ STARS VIC       2:05.68  2:02.86     
               29.52     1:00.95     1:32.10     2:02.86                       
  2 WELSH (AIS), MATT      22  SURREY PARK      VIC       2:06.06  2:04.13     
               29.73     1:01.10     1:33.36     2:04.13                       
  3 ROCHE (AIS), EDWARD    19  MELBNE VICENTRE  VIC       2:06.97  2:06.39     
               30.09     1:02.37     1:34.57     2:06.39                       
  4 WATSON, JOSH           22  KINGSCLIFF       NSW       2:08.78  2:07.45     
               30.30     1:02.49     1:34.82     2:07.45                       
  5 TALBOT-CAMERON (V), SCO18  NORTH SHORE      NZ        2:08.78  2:08.20     
               30.76     1:03.40     1:35.82     2:08.20                       
  6 MCBEAN, LEIGH          16  MIAMI            QLD       2:08.19  2:08.53     
               30.29     1:02.67     1:35.94     2:08.53                       
  7 HAY (V), TORIN         19  KIWI WEST AQUA   NZ        2:06.86  2:08.70     
               29.85     1:01.25     1:34.46     2:08.70                       
  8 POWELLS, ROSS          21  ACACIA           QLD       2:08.41  2:10.67     
               29.57     1:02.83     1:36.32     2:10.67                       
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  9 DELANEY, CAMERON       18  GALSTON          NSW          2:09.00           
               30.03     1:03.04     1:35.94     2:09.00                       
 10 SPICER (WAIS), MATTHEW 17  VICTORIA PARK    WA           2:12.38           
               31.07     1:04.43     1:38.91     2:12.38                       
 11 MANNIX (QAS), BEAU     18  SANDY BAY        TAS          2:13.95           
               32.57     1:06.52     1:40.81     2:13.95                       
 12 WYLLIE (AIS), ROB      22  CARINE           WA           2:14.04           
               27.97     1:03.14     1:39.27     2:14.04                       
 13 RACKLEY, DYLAN         17  BURLEIGH BEACH   QLD          2:14.86           
               31.96     1:05.59     1:40.29     2:14.86                       
 14 NOLAN, DAVID           17  CAPRICORN        QLD          2:16.71           
               31.68     1:06.84     1:42.29     2:16.71                       
 15 WILLIAMS, FRANCIS      20  TELOPEA          NSW          2:19.93           
               33.23     1:09.02     1:44.86     2:19.93                       
 16 DUNWOODY, ROSS         18  COMMERCIAL       QLD          2:22.10           
               31.48     1:06.03     1:44.46     2:22.10                       
 




Male Open 100  Breast 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 WINTER (QAS), JADE     21  CHANDLER         QLD       1:04.43  1:03.75     
               30.16     1:03.75                                               
  2 COWLEY (NSWIS), SIMON  18  SLC AQUADOT      NSW       1:05.30  1:03.90     
               30.11     1:03.90                                               
  3 MITCHELL (SASI), RYAN  22  PORT AUGUSTA     SA        1:05.19  1:04.25     
               30.57     1:04.25                                               
  4 FERGUSON (V), STEVEN   19  NORTH SHORE      NZ        1:04.82  1:04.69     
               30.47     1:04.69                                               
  5 HARRISON (AIS), REGAN  20  LEANDER          QLD       1:05.41  1:04.78     
               31.03     1:04.78                                               
  6 HEWITT (SASI), NATHAN  20  ELIZABETH AQ     SA        1:06.43  1:05.36     
               30.78     1:05.36                                               
  7 LEIGHFIELD (VIS), SIMON26  CAREY AQUATIC    VIC       1:06.50  1:06.22     
               31.10     1:06.22                                               
  8 BROWN (V), GERARD      18  TAWA WELLINGTON  NZ        1:07.03  1:07.18     
               31.52     1:07.18                                               
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  9 RILEY (QAS), MARK      17  COMMERCIAL       QLD          1:07.35           
               31.61     1:07.35                                               
 10 PIPER (NSWIS), JIM     17  CAMPBELLTOWN     NSW          1:07.49           
               31.58     1:07.49                                               
 11 CHURCH, JARRAD         18  PEEL AQUATIC     WA           1:07.52           
               31.68     1:07.52                                               
 12 PENDERGAST, SAM        15  WARRNAMBOOL      VIC          1:07.59           
               31.31     1:07.59                                               
 13 EALES, BEN             18  CAIRNS STINGRAYS QLD          1:07.65           
               31.80     1:07.65                                               
 14 NICHOLSON, TIM         22  YERONGA PARK     QLD          1:08.80           
               33.21     1:08.80                                               
 15 CROOK, NATHAN          20  CAREY AQUATIC    VIC          1:09.30           
               31.67     1:09.30                                               
 16 LAWSON, PAUL           19  BALLINA INDOOR   NSW          1:10.21           
               32.62     1:10.21                                               
 17 WILLIAMS, FRANCIS      20  TELOPEA          NSW          1:11.20           
               33.22     1:11.20                                               
 18 TIMMINS, AARON         16  RUNCORN          QLD          1:11.24           
               33.79     1:11.24                                               
 19 WOOLDRIDGE, MICHAEL    16  RAILWAYS         QLD          1:12.67           
               34.03     1:12.67                                               
 20 BRADSHAW, JORDAN       17  ACACIA           QLD          1:13.09           
               33.38     1:13.09                                               
 21 HARDIE, MICHAEL        15  ST PETERS WST    QLD          1:13.50           
               34.84     1:13.50                                               
 22 SEWELL, JAMES          18  ST PETERS WST    QLD          1:15.89           
               35.02     1:15.89                                               
 23 MALLET, BEN            16  THE GLENNIE      QLD          1:16.43           
               35.15     1:16.43                                               
 




Male Open 200  Breast 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 MITCHELL (SASI), RYAN  22  PORT AUGUSTA     SA        2:22.73  2:15.39     
               31.26     1:05.47     1:40.34     2:15.39                       
  2 HARRISON (AIS), REGAN  20  LEANDER          QLD       2:19.03  2:17.72     
               31.90     1:07.77     1:43.05     2:17.72                       
  3 COWLEY (NSWIS), SIMON  18  SLC AQUADOT      NSW       2:23.92  2:18.66     
               30.92     1:06.18     1:41.86     2:18.66                       
  4 PIPER (NSWIS), JIM     17  CAMPBELLTOWN     NSW       2:22.34  2:20.29     
               32.17     1:08.02     1:45.08     2:20.29                       
  5 FERGUSON (V), STEVEN   19  NORTH SHORE      NZ        2:23.09  2:22.02     
               31.37     1:07.17     1:43.83     2:22.02                       
  6 LEIGHFIELD (VIS), SIMON26  CAREY AQUATIC    VIC       2:23.67  2:22.79     
               32.44     1:08.34     1:45.42     2:22.79                       
  7 NORRIS (NSWIS), JUSTIN 19  BHP HUNTER       NSW       2:23.75  2:24.69     
               34.05     1:11.64     1:48.80     2:24.69                       
  8 KENT (V), DEAN         20  NORTH SHORE      NZ        2:23.58  2:24.94     
               33.17     1:10.35     1:47.58     2:24.94                       
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  2 WINTER (QAS), JADE     21  CHANDLER         QLD          2:20.99           
               33.25     1:09.40     1:45.54     2:20.99                       
 10 HEWITT (SASI), NATHAN  20  ELIZABETH AQ     SA           2:24.71           
               32.95     1:10.33     1:47.69     2:24.71                       
 11 BROWN (V), GERARD      18  TAWA WELLINGTON  NZ           2:26.40           
               32.96     1:10.57     1:48.46     2:26.40                       
 12 RILEY (QAS), MARK      17  COMMERCIAL       QLD          2:26.74           
               32.96     1:10.77     1:49.28     2:26.74                       
 13 CHURCH, JARRAD         18  PEEL AQUATIC     WA           2:28.03           
               34.06     1:12.14     1:49.81     2:28.03                       
 14 EALES, BEN             18  CAIRNS STINGRAYS QLD          2:30.06           
               33.92     1:12.73     1:51.55     2:30.06                       
 15 WILLIAMS, FRANCIS      20  TELOPEA          NSW          2:30.50           
               34.09     1:12.21     1:51.18     2:30.50                       
 16 PENDERGAST, SAM        15  WARRNAMBOOL      VIC          2:31.01           
               34.81     1:13.80     1:52.72     2:31.01                       
 17 TIMMINS, AARON         16  RUNCORN          QLD          2:31.98           
               33.98     1:12.34     1:52.49     2:31.98                       
 18 DOWLING, GRANT         16  CHANDLER         QLD          2:32.73           
               35.01     1:14.51     1:54.00     2:32.73                       
 19 HARDIE, MICHAEL        15  ST PETERS WST    QLD          2:39.86           
               34.89     1:22.60     1:57.31     2:39.86                       
 20 MALLET, BEN            16  THE GLENNIE      QLD          2:42.84           
               34.68     1:15.87     1:58.65     2:42.84                       
 




Male Open 100  Fly 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 KLIM (AIS), MICHAEL    21  SOUTHERN BAY     VIC         54.49    52.81     
               25.10       52.81                                               
  2 HUEGILL (QAS), GEOFF   20  REDCLIFFE LG/LWN QLD         54.58    53.13     
               25.30       53.13                                               
  3 MILLER (NSWIS), SCOTT  24  SYDNEY UNI       NSW         54.77    54.03     
               25.49       54.03                                               
  4 REID (AIS), BURL       20  CQ AQUAJETS      QLD         55.38    54.67     
               25.63       54.67                                               
  5 KIRBY (AIS), WILLIAM   23  CITY OF PERTH    WA          55.66    55.32     
               26.34       55.32                                               
  6 DUNNE (QAS), LEON      24  YERONGA PARK     QLD         56.26    56.32     
               26.01       56.32                                               
  7 SHAW (QAS), GREG       22  CHANDLER         QLD         57.64    57.55     
               27.46       57.55                                               
  8 BATES (QAS), DAVID     23  PALM BEACH CURR  QLD         57.82    57.74     
               27.19       57.74                                               
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  8 SHEERAN (V), NICK      21  NORTH SHORE      NZ             57.82           
               27.18       57.82                                               
 10 FIELDING (QAS), SHANE  18  ST PETERS WST    QLD            58.04           
               27.11       58.04                                               
 11 CALLUS (QAS), ASHLEY   20  REDLANDS         QLD            58.23           
               27.13       58.23                                               
 12 SAINSBERY, IAN         19  TELOPEA          NSW            58.52           
               27.55       58.52                                               
 13 GOODMAN (AIS), SCOTT   25  OCEANA           TAS            58.94           
               27.74       58.94                                               
 14 HENRI, BEN             18  GINNINDERRA      NSW            59.19           
               28.30       59.19                                               
 15 DEKRETSER, RAHMIN      20  HAILEYBURY W/LNS VIC            59.55           
               28.35       59.55                                               
 16 WALLS, RICHARD         21  POWERPOINTS      VIC            59.84           
               27.90       59.84                                               
 17 MENEGATTI (VIS), MARK  18  NUNAWADING       VIC          1:00.25           
               28.06     1:00.25                                               
 18 PERKINS, ASHLEY        16  ST PETERS WST    QLD          1:00.26           
               27.75     1:00.26                                               
 19 NICHOLSON, PAUL        19  GINNINDERRA      NSW          1:00.76           
               28.50     1:00.76                                               
 20 WILLIAMS, NIC          16  TELOPEA          NSW          1:01.71           
               28.75     1:01.71                                               
 




Male Open 200  Fly 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 KIRBY (AIS), WILLIAM   23  CITY OF PERTH    WA        2:03.14  2:00.51     
               27.41       57.65     1:28.78     2:00.51                       
  2 SHAW (QAS), GREG       22  CHANDLER         QLD       2:05.26  2:02.05     
               27.85       58.98     1:30.38     2:02.05                       
  3 BATES (QAS), DAVID     23  PALM BEACH CURR  QLD       2:05.60  2:03.30     
               27.94       58.93     1:30.78     2:03.30                       
  4 NORRIS (NSWIS), JUSTIN 19  BHP HUNTER       NSW       2:06.06  2:04.83     
               28.75     1:01.11     1:33.49     2:04.83                       
  5 GOODMAN (AIS), SCOTT   25  OCEANA           TAS       2:08.74  2:05.81     
               28.22     1:00.51     1:33.22     2:05.81                       
  6 KROGH, JOSH            17  REDCLIFFE LG/LWN QLD       2:07.89  2:06.22     
               28.53     1:00.85     1:33.39     2:06.22                       
  7 STEED (AIS), TRENT     22  CAMPBELLTOWN     NSW       2:06.38  2:06.29     
               28.52     1:00.25     1:33.77     2:06.29                       
  8 KING (AIS), ZANE       22  MINGARA STNGRAYS NSW       2:05.92  2:06.68     
               28.13       59.97     1:32.90     2:06.68                       
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  3 MCGREGOR (AIS), GRANT  20  BROTHERS         QLD          2:05.53           
               28.30     1:00.02     1:33.12     2:05.53                       
 10 HENRI, BEN             18  GINNINDERRA      NSW          2:08.98           
               29.52     1:02.79     1:35.98     2:08.98                       
 11 SAINSBERY, IAN         19  TELOPEA          NSW          2:10.35           
               28.62     1:01.66     1:35.75     2:10.35                       
 12 FIELDING (QAS), SHANE  18  ST PETERS WST    QLD          2:10.43           
               27.83       59.83     1:34.42     2:10.43                       
 13 DEKRETSER, RAHMIN      20  HAILEYBURY W/LNS VIC          2:10.96           
               29.22     1:02.70     1:37.26     2:10.96                       
 14 WILLIAMS, NIC          16  TELOPEA          NSW          2:11.22           
               29.60     1:03.29     1:37.51     2:11.22                       
 15 BRAUND, COLIN          32  PALM BEACH CURR  QLD          2:12.00           
               29.84     1:03.05     1:37.27     2:12.00                       
 16 CONNELL, BEN           21  CHANDLER         QLD          2:13.26           
               30.74     1:04.81     1:39.06     2:13.26                       
 




Male Open 200  IM
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 DUNN (AIS), MATT       25  SYDNEY UNI       NSW       2:07.93  2:03.18     
               27.33       59.36     1:34.80     2:03.18                       
  2 VAN DER ZANT (QAS), ROB24  YERONGA PARK     QLD       2:07.67  2:05.95     
               27.59     1:00.21     1:36.89     2:05.95                       
  3 KENT (V), DEAN         20  NORTH SHORE      NZ        2:07.86  2:06.90     
               28.00     1:00.77     1:37.65     2:06.90                       
  4 NORRIS (NSWIS), JUSTIN 19  BHP HUNTER       NSW       2:10.39  2:07.29     
               27.59     1:01.87     1:38.36     2:07.29                       
  5 STEED (AIS), TRENT     22  CAMPBELLTOWN     NSW       2:09.32  2:08.08     
               28.43     1:01.76     1:37.65     2:08.08                       
  6 FERGUSON (V), STEVEN   19  NORTH SHORE      NZ        2:08.78  2:08.61     
               28.02     1:02.03     1:38.07     2:08.61                       
  7 MCGREGOR (AIS), GRANT  20  BROTHERS         QLD       2:09.01  2:08.70     
               27.95     1:01.43     1:38.97     2:08.70                       
  8 KING (AIS), ZANE       22  MINGARA STNGRAYS NSW       2:11.17  2:08.71     
               27.53       59.81     1:37.38     2:08.71                       
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  9 DEKRETSER, RAHMIN      20  HAILEYBURY W/LNS VIC          2:13.41           
               28.02     1:02.32     1:42.28     2:13.41                       
 10 ROBERTSON (VIS), MARCUS21  NUNAWADING       VIC          2:13.71           
               29.01     1:02.49     1:42.71     2:13.71                       
 11 LAWSON, PAUL           19  BALLINA INDOOR   NSW          2:14.01           
               28.28     1:03.08     1:42.64     2:14.01                       
 12 RACKLEY, DYLAN         17  BURLEIGH BEACH   QLD          2:15.54           
               29.53     1:03.57     1:44.41     2:15.54                       
 13 NICHOLSON, PAUL        19  GINNINDERRA      NSW          2:16.98           
               28.99     1:03.31     1:44.99     2:16.98                       
 14 RILEY (QAS), MARK      17  COMMERCIAL       QLD          2:17.35           
               29.82     1:05.91     1:45.04     2:17.35                       
 15 SAINSBERY, IAN         19  TELOPEA          NSW          2:17.43           
               28.60     1:04.36     1:45.94     2:17.43                       
 16 CONNELL, BEN           21  CHANDLER         QLD          2:17.94           
               30.12     1:05.52     1:45.91     2:17.94                       
 17 FLOUCH, CASSEY         17  COMMERCIAL       QLD          2:20.28           
               29.38     1:06.43     1:48.09     2:20.28                       
 18 PENDERGAST, SAM        15  WARRNAMBOOL      VIC          2:23.42           
               30.32     1:08.98     1:49.22     2:23.42                       
 




Male Open 400  IM
 PL    Name               Age      Team                       Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1 DUNN (AIS), MATT       25  SYDNEY UNI       NSW          4:22.37           
               28.47     1:00.52     1:35.76     2:09.77                       
             2:46.82     3:23.06     3:53.72     4:22.37                       
  2 KENT (V), DEAN         20  NORTH SHORE      NZ           4:26.46           
               28.76     1:01.82     1:35.97     2:09.45                       
             2:47.17     3:25.51     3:56.64     4:26.46                       
  3 STEED (AIS), TRENT     22  CAMPBELLTOWN     NSW          4:27.48           
               28.94     1:01.61     1:35.57     2:09.59                       
             2:46.11     3:24.08     3:56.34     4:27.48                       
  4 MCGREGOR (AIS), GRANT  20  BROTHERS         QLD          4:32.04           
               29.03     1:01.71     1:37.34     2:11.63                       
             2:49.70     3:28.70     4:01.28     4:32.04                       
  5 NORRIS (NSWIS), JUSTIN 19  BHP HUNTER       NSW          4:34.78           
               28.96     1:01.99     1:37.91     2:13.49                       
             2:52.04     3:30.20     4:02.77     4:34.78                       
  6 CONNELL, BEN           21  CHANDLER         QLD          4:36.68           
               29.90     1:02.96     1:40.03     2:15.03                       
             2:54.70     3:34.52     4:06.54     4:36.68                       
  7 ROBERTSON (VIS), MARCUS21  NUNAWADING       VIC          4:38.06           
               29.36     1:02.86     1:38.14     2:12.75                       
             2:53.69     3:34.56     4:06.72     4:38.06                       
  8 PIPER (NSWIS), JIM     17  CAMPBELLTOWN     NSW          4:38.69           
               29.15     1:02.34     1:39.49     2:15.62                       
             2:53.77     3:32.20     4:06.07     4:38.69                       
  9 WILLIAMS, FRANCIS      20  TELOPEA          NSW          4:43.43           
               30.13     1:04.84     1:42.48     2:18.65                       
             2:57.07     3:36.63     4:11.07     4:43.43                       
 10 RACKLEY, DYLAN         17  BURLEIGH BEACH   QLD          4:44.36           
               29.46     1:03.76     1:39.04     2:14.24                       
             2:55.91     3:39.94     4:12.92     4:44.36                       
 11 DOWLING, GRANT         16  CHANDLER         QLD          4:59.01           
               30.21     1:05.89     1:44.98     2:23.26                       
             3:05.74     3:48.39     4:24.61     4:59.01                       





Female Open 50  Free 
 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 RYAN (AIS), SARAH      22  BAYSIDE AQUATIC  SA          26.87    26.51     
  2 CREEDY (QAS), REBECCA  16  REDCLIFFE        QLD         27.10    26.77     
  3 MUNZ (NSWIS), LORI     20  SHOALHAVEN ACAD  NSW         26.88    26.91     
  4 GRAHAM, ELKA           17  MANLY            NSW         27.12    26.95     
  5 DODD (AIS), MELANIE    26  CARLILE          NSW         27.23    27.11     
  6 JEFFS (V), TONI        30  KILBIRACE        NZ          27.17    27.23     
  7 RIGNALL (V), VIVIENNE  25  PARNELL          NZ          27.03    27.27     
  8 GEISEL (QAS), JASMIN   17  COMMERCIAL       QLD         27.41    27.28     
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  9 HUNT, CASSIE           16  LOGAN AQUATIC    QLD            27.43           
 10 WINDSOR (QAS), ANNA    23  WARRINGAH AQ     NSW            27.46           
 11 KENNEDY (QAS), ANGIE   23  YERONGA PARK     QLD            27.48           
 12 ROBINS (V), MONIQUE    15  NORTH SHORE      NZ             27.52           
 12 ROONEY (QAS), GIAAN    16  MIAMI            QLD            27.52           
 14 VAN LINT (AIS), JACINTA20  ALBURY NTH LAV   NSW            27.53           
 15 HIRCHE, BARBARA        17  ST PETERS WST    QLD            27.56           
 16 CHELLINGWORTH, NICHOLA 19  ACACIA           QLD            27.60           
 17 JACKSON, STEPHANIE     29  ACACIA           QLD            27.72           
 18 FITCH (V), ALISON      19  ACE              NZ             27.76           
 19 WORKMAN (V), JOLIE     18  NORTH SHORE      NZ             27.84           
 20 IRVING, NICOLE         17  THE GLENNIE      QLD            27.86           
 21 CORKRAN, KATE          16  YERONGA PARK     QLD            27.97           
 22 PURCELL, ANGELA        17  COMMERCIAL       QLD            28.06           
 23 WALLACE, FRANCES       18  SOMERSET GOLDCST QLD            28.12           
 24 CANNING, KATIE         14  MIAMI            QLD            28.21           
 25 MCLEAN (V), HANNAH     18  NORTH SHORE      NZ             28.34           
 26 MCMILLAN (VIS), KELLIE 21  NUNAWADING       VIC            28.35           
 27 BUDGEN, KIMBERLEY      16  THE GLENNIE      QLD            28.45           
 28 STONEY (NSWIS), CLEMENT17  ALBURY           NSW            28.60           
 29 BOWRON (NSWIS), NATASHA17  WILKINSON        NSW            28.62           
 30 SCHONWALD (V), DEANNA  19  NEW ZEALAND                     28.63           
 31 MCHUTCHISON, ELISE     14  ALL SAINTS       QLD            28.80           
 32 GITEAU, KASEY          16  TOONGABBIE       NSW            28.87           
 33 BIGBY, KATHARINE       18  ST PETERS WST    QLD            28.88           
 34 HAMILTON, JESSIE       20  REDLANDS         QLD            28.98           
 35 SYMONS, JOY            18  YERONGA PARK     QLD            28.99           
 36 RENOUF, HAYLEY         15  THE GLENNIE      QLD            29.11           
 37 LEWIS, MICHELLE        17  BURPENGARY       QLD            29.19           
 38 BOND, FIONA            17  ALL SAINTS       QLD            29.20           
 39 KALMS, JUSTINE         15  COMMERCIAL       QLD            29.23           
 40 BINNIE, KATIE          16  GRAMMAR          QLD            29.65           
 




Female Open 100  Free 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 RYAN (AIS), SARAH      22  BAYSIDE AQUATIC  SA          57.05    56.84     
               27.62       56.84                                               
  2 O'NEILL (QAS), SUSAN   25  COMMERCIAL       QLD         57.87    57.49     
               28.06       57.49                                               
  3 CREEDY (QAS), REBECCA  16  REDCLIFFE        QLD         58.49    57.66     
               28.21       57.66                                               
  4 MUNZ (NSWIS), LORI     20  SHOALHAVEN ACAD  NSW         57.97    57.78     
               28.12       57.78                                               
  4 VAN LINT (AIS), JACINTA20  ALBURY NTH LAV   NSW         58.18    57.78     
               28.53       57.78                                               
  6 ROONEY (QAS), GIAAN    16  MIAMI            QLD         58.67    58.00     
               28.21       58.00                                               
  7 GRAHAM, ELKA           17  MANLY            NSW         58.35    58.12     
               28.35       58.12                                               
  8 GEISEL (QAS), JASMIN   17  COMMERCIAL       QLD         58.65    59.17     
               28.46       59.17                                               
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  9 FITCH (V), ALISON      19  ACE              NZ             58.73           
               28.15       58.73                                               
 10 DODD (AIS), MELANIE    26  CARLILE          NSW            58.76           
               28.49       58.76                                               
 10 SCHONWALD (V), DEANNA  19  NEW ZEALAND                     58.76           
               28.55       58.76                                               
 12 ROBINS (V), MONIQUE    15  NORTH SHORE      NZ             58.82           
               28.09       58.82                                               
 13 SYMONS, JOY            18  YERONGA PARK     QLD            59.03           
               28.70       59.03                                               
 14 JEFFS (V), TONI        30  KILBIRACE        NZ             59.22           
               28.59       59.22                                               
 15 GODFREY (QAS), KATE    20  CHANDLER         QLD            59.23           
               28.73       59.23                                               
 16 CANNING, KATIE         14  MIAMI            QLD            59.44           
               28.91       59.44                                               
 17 HUNT, CASSIE           16  LOGAN AQUATIC    QLD            59.47           
               28.90       59.47                                               
 18 RIGNALL (V), VIVIENNE  25  PARNELL          NZ             59.72           
               29.00       59.72                                               
 19 WORKMAN (V), JOLIE     18  NORTH SHORE      NZ           1:00.26           
               29.31     1:00.26                                               
 20 CHELLINGWORTH, NICHOLA 19  ACACIA           QLD          1:00.63           
               29.04     1:00.63                                               
 21 STONEY (NSWIS), CLEMENT17  ALBURY           NSW          1:00.77           
               29.64     1:00.77                                               
 22 JACKSON, STEPHANIE     29  ACACIA           QLD          1:00.80           
               29.18     1:00.80                                               
 23 JONES, BIANCA          20  MIAMI            QLD          1:00.99           
               29.94     1:00.99                                               
 24 MCLEAN (V), HANNAH     18  NORTH SHORE      NZ           1:01.21           
 25 WALLACE, FRANCES       18  SOMERSET GOLDCST QLD          1:01.43           
 26 HIRCHE, BARBARA        17  ST PETERS WST    QLD          1:01.52           
               28.82     1:01.52                                               
 27 PURCELL, ANGELA        17  COMMERCIAL       QLD          1:01.53           
               30.04     1:01.53                                               
 28 CANTRELL, AIMEE        18  CHANDLER         QLD          1:01.69           
               29.55     1:01.69                                               
 29 STOKES, LAURA          16  RAILWAYS         QLD          1:01.76           
               29.48     1:01.76                                               
 30 IRVING, NICOLE         17  THE GLENNIE      QLD          1:01.89           
 31 HAMILTON, JESSIE       20  REDLANDS         QLD          1:02.46           
               29.35     1:02.46                                               
 32 KALMS, JUSTINE         15  COMMERCIAL       QLD          1:02.48           
               29.91     1:02.48                                               
 33 BUDGEN, KIMBERLEY      16  THE GLENNIE      QLD          1:03.01           
 34 GAJDA, RENEE'          13  MIAMI            QLD          1:03.17           
 35 STOWER, PENNY          15  THE GLENNIE      QLD          1:03.69           
               30.24     1:03.69                                               
 36 RENOUF, HAYLEY         15  THE GLENNIE      QLD          1:04.71           
 




Female Open 200  Free 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 D'ARCY (AIS), SARAH-JAN22  MELBNE VICENTRE  VIC       2:03.64  2:01.11     
               29.18       59.92     1:31.03     2:01.11                       
  2 O'NEILL (QAS), SUSAN   25  COMMERCIAL       QLD       2:02.71  2:01.24     
               28.74       59.72     1:30.57     2:01.24                       
  3 VAN LINT (AIS), JACINTA20  ALBURY NTH LAV   NSW       2:03.68  2:02.89     
               29.74     1:01.11     1:32.44     2:02.89                       
  4 SCHONWALD (V), DEANNA  19  NEW ZEALAND                2:04.49  2:03.18     
               29.26     1:00.39     1:31.88     2:03.18                       
  5 MUNZ (NSWIS), LORI     20  SHOALHAVEN ACAD  NSW       2:03.57  2:03.38     
               29.38     1:00.44     1:31.21     2:03.38                       
  6 GRAHAM, ELKA           17  MANLY            NSW       2:05.06  2:04.84     
               28.81     1:00.55     1:32.77     2:04.84                       
  7 OVERTON (NSWIS), ELLI  25  GALSTON          NSW       2:04.90  2:04.92     
               29.41     1:01.08     1:32.95     2:04.92                       
  8 WINDSOR (QAS), ANNA    23  WARRINGAH AQ     NSW       2:05.07  2:06.42     
               29.68     1:01.90     1:34.09     2:06.42                       
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  9 BOWRON (NSWIS), NATASHA17  WILKINSON        NSW          2:05.17           
               29.81     1:01.45     1:33.69     2:05.17                       
 10 CREEDY (QAS), REBECCA  16  REDCLIFFE        QLD          2:05.92           
               30.05     1:02.19     1:34.84     2:05.92                       
 10 GODFREY (QAS), KATE    20  CHANDLER         QLD          2:05.92           
               30.09     1:02.22     1:34.25     2:05.92                       
 12 TOWNEND, AMY           14  CHANDLER         QLD          2:06.03           
               30.21     1:01.95     1:34.44     2:06.03                       
 13 FITCH (V), ALISON      19  ACE              NZ           2:06.75           
               29.96     1:02.39     1:34.75     2:06.75                       
 14 RYAN (AIS), SARAH      22  BAYSIDE AQUATIC  SA           2:06.77           
               30.08     1:02.61     1:35.19     2:06.77                       
 15 HARRIS (WAIS), RACHEL  20  CLAREMONT UNISWM WA           2:07.17           
               30.40     1:02.52     1:35.15     2:07.17                       
 16 DODD (AIS), MELANIE    26  CARLILE          NSW          2:07.51           
               30.28     1:02.85     1:35.64     2:07.51                       
 17 BENZIE (NSWIS), CHARLEN17  GALSTON          NSW          2:07.64           
               30.10     1:02.27     1:35.44     2:07.64                       
 18 REILLY (WAIS), JENNIFER16  VICTORIA PARK    WA           2:07.77           
               30.27     1:03.07     1:35.98     2:07.77                       
 19 SYMONS, JOY            18  YERONGA PARK     QLD          2:07.97           
               30.01     1:02.35     1:35.37     2:07.97                       
 20 MACKENZIE (QAS), LINDA 15  REDCLIFFE LG/LWN QLD          2:08.16           
               29.81     1:02.21     1:35.27     2:08.16                       
 21 ROBINS (V), MONIQUE    15  NORTH SHORE      NZ           2:08.57           
               30.24     1:02.95     1:35.98     2:08.57                       
 22 WOODS, DANIELLE        19  SLC AQUADOT      NSW          2:08.65           
               30.96     1:03.16     1:36.46     2:08.65                       
 23 GITEAU, KASEY          16  TOONGABBIE       NSW          2:08.74           
               30.05     1:02.73     1:35.94     2:08.74                       
 24 CANNING, KATIE         14  MIAMI            QLD          2:08.81           
               29.62     1:01.66     1:35.53     2:08.81                       
 25 STONEY (NSWIS), CLEMENT17  ALBURY           NSW          2:09.36           
               30.58     1:02.98     1:36.50     2:09.36                       
 26 GEISEL (QAS), JASMIN   17  COMMERCIAL       QLD          2:09.49           
               29.56     1:02.49     1:36.13     2:09.49                       
 27 PEDRAZZINI (QAS), EMILY20  CHANDLER         QLD          2:09.62           
               31.02     1:03.66     1:36.79     2:09.62                       
 28 LEWIS, HAYLEY          25  COMMERCIAL       QLD          2:10.20           
               30.50     1:03.13     1:36.63     2:10.20                       
 29 BOWD, SARAH            13  REDCLIFFE LG/LWN QLD          2:10.24           
               30.41     1:02.95     1:36.75     2:10.24                       
 30 CANTRELL, AIMEE        18  CHANDLER         QLD          2:12.14           
               31.33     1:05.10     1:39.27     2:12.14                       
 31 GAJDA, RENEE'          13  MIAMI            QLD          2:12.53           
               31.08     1:04.20     1:38.79     2:12.53                       
 32 PARK (QAS), KRISTY     17  CHANDLER         QLD          2:12.67           
               32.02     1:05.78     1:40.21     2:12.67                       
 33 HUTCHINSON, TRUDEE     18  REDCLIFFE LG/LWN QLD          2:12.73           
               30.91     1:03.91     1:38.30     2:12.73                       
 34 HUNT, CASSIE           16  LOGAN AQUATIC    QLD          2:13.87           
               30.56     1:15.46     1:39.60     2:13.87                       
 35 KALMS, JUSTINE         15  COMMERCIAL       QLD          2:14.08           
               30.55     1:03.91     1:39.07     2:14.08                       
  - WALLACE, RHONDA        15  REDCLIFFE LG/LWN QLD              DQ            
               31.86     1:06.14     1:40.26     2:13.88                       
  - ROONEY (QAS), GIAAN    16  MIAMI            QLD              DQ            
               29.43     1:01.12     1:33.51     2:04.57                       
 




Female Open 400  Free 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 D'ARCY (AIS), SARAH-JAN22  MELBNE VICENTRE  VIC       4:21.12  4:14.35     
               30.30     1:02.30     1:34.78     2:07.33                       
             2:39.87     3:12.45     3:44.57     4:14.35                       
  2 HARRIS (WAIS), RACHEL  20  CLAREMONT UNISWM WA        4:20.65  4:15.15     
               30.85     1:02.87     1:35.22     2:07.57                       
             2:39.87     3:12.55     3:44.41     4:15.15                       
  3 TOWNEND, AMY           14  CHANDLER         QLD       4:20.71  4:18.68     
               30.11     1:02.26     1:35.19     2:08.36                       
             2:41.05     3:13.91     3:46.56     4:18.68                       
  4 WOODS, DANIELLE        19  SLC AQUADOT      NSW       4:22.49  4:19.60     
               31.02     1:03.21     1:36.18     2:09.16                       
             2:42.03     3:15.00     3:48.01     4:19.60                       
  5 GARTRELL (NSWIS), STACE22  SLC AQUADOT      NSW       4:25.20  4:22.32     
               31.46     1:04.30     1:37.43     2:10.66                       
             2:43.75     3:16.82     3:50.03     4:22.32                       
  6 MACKENZIE (QAS), LINDA 15  REDCLIFFE LG/LWN QLD       4:24.70  4:23.34     
               30.63     1:03.88     1:37.14     2:10.62                       
             2:43.94     3:17.51     3:50.74     4:23.34                       
  7 WARD (QAS), KRISTY     17  ST PETERS WST    QLD       4:26.59  4:26.23     
               31.23     1:04.54     1:38.02     2:12.05                       
             2:45.90     3:20.10     3:53.61     4:26.23                       
  8 BOWRON (NSWIS), NATASHA17  WILKINSON        NSW       4:22.31  4:26.25     
               30.67     1:03.84     1:37.04     2:10.79                       
             2:44.35     3:18.31     3:52.97     4:26.25                       
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  4 JOHNSON, EMMA          19  RYDE             NSW          4:21.31           
               30.90     1:03.52     1:36.13     2:09.08                       
             2:42.13     3:15.56     3:48.75     4:21.31                       
 10 PEDRAZZINI (QAS), EMILY20  CHANDLER         QLD          4:26.71           
               31.43     1:04.94     1:38.51     2:12.26                       
             2:45.74     3:19.73     3:53.66     4:26.71                       
 11 BOWD, SARAH            13  REDCLIFFE LG/LWN QLD          4:28.24           
               30.72     1:03.86     1:37.65     2:11.56                       
             2:45.63     3:19.97     3:54.38     4:28.24                       
 12 LEWIS, HAYLEY          25  COMMERCIAL       QLD          4:28.44           
               31.37     1:04.36     1:38.01     2:11.97                       
             2:46.13     3:20.48     3:55.06     4:28.44                       
 13 SYMONS, JOY            18  YERONGA PARK     QLD          4:28.96           
               31.29     1:05.10     1:39.18     2:13.64                       
             2:47.63     3:21.32     3:55.59     4:28.96                       
 14 FITCH (V), ALISON      19  ACE              NZ           4:29.28           
               31.16     1:04.44     1:38.66     2:12.93                       
             2:47.74     3:22.15     3:56.31     4:29.28                       
 15 HUNT, KAREN            18  YERONGA PARK     QLD          4:29.30           
               32.13     1:06.21     1:40.55     2:14.87                       
             2:48.28     3:22.27     3:56.66     4:29.30                       
 16 PARK (QAS), KRISTY     17  CHANDLER         QLD          4:29.57           
               32.42     1:06.90     1:40.90     2:15.49                       
             2:49.03     3:23.02     3:56.88     4:29.57                       
 17 HUTCHINSON, TRUDEE     18  REDCLIFFE LG/LWN QLD          4:30.11           
               32.02     1:05.48     1:39.46     2:13.52                       
             2:47.99     3:22.74     3:57.28     4:30.11                       
 18 WALLACE, RHONDA        15  REDCLIFFE LG/LWN QLD          4:31.01           
               32.36     1:07.02     1:41.09     2:15.33                       
             2:49.30     3:23.85     3:57.74     4:31.01                       
 19 CANNING, KATIE         14  MIAMI            QLD          4:32.82           
               30.94     1:05.20     1:39.73     2:14.55                       
             2:49.48     3:24.61     3:59.20     4:32.82                       
 20 SCHONWALD (V), DEANNA  19  NEW ZEALAND                   4:35.82           
               31.47     1:06.08     1:41.35     2:15.58                       
             2:49.67     3:25.05     4:00.54     4:35.82                       
 21 GAJDA, RENEE'          13  MIAMI            QLD          4:36.87           
               32.25     1:07.05     1:41.87     2:17.10                       
             2:51.55     3:27.00     4:02.29     4:36.87                       
 22 JEFFERS, CHLOE         14  TELOPEA          NSW          4:37.17           
               32.57     1:07.08     1:42.30     2:17.00                       
             2:52.18     3:27.40     4:03.25     4:37.17                       
 23 WALLACE, FRANCES       18  SOMERSET GOLDCST QLD          4:40.28           
               31.32     1:05.48     1:40.99     2:16.96                       
             2:52.56     3:28.78     4:05.37     4:40.28                       
 24 SEEAR, MAXINE          14  ST PETERS WST    QLD          4:41.42           
               32.52     1:07.07     1:42.51     2:18.32                       
             2:54.20     3:30.42     4:06.56     4:41.42                       
 25 TANNER (V), NIKKI      19  PARNELL          NZ           4:55.50           
               33.41     1:10.32     1:47.44     2:24.77                       
             3:02.02     3:39.89     4:17.77     4:55.50                       
 




Female Open 800  Free 
 PL    Name               Age      Team                       Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1 HARRIS (WAIS), RACHEL  20  CLAREMONT UNISWM WA           8:40.56           
               30.84     1:03.35     1:35.85     2:08.53                       
             2:41.38     3:14.22     3:47.03     4:19.41                       
             4:52.03     5:24.82     5:57.62     6:30.49                       
             7:03.42     7:36.13     8:08.66     8:40.56                       
  2 WOODS, DANIELLE        19  SLC AQUADOT      NSW          8:45.30           
               31.25     1:03.64     1:36.77     2:09.85                       
             2:42.67     3:15.57     3:48.40     4:21.33                       
             4:54.46     5:27.43     6:00.69     6:33.80                       
             7:07.21     7:40.51     8:13.72     8:45.30                       
  3 GARTRELL (NSWIS), STACE22  SLC AQUADOT      NSW          8:52.05           
               31.51     1:04.84     1:38.12     2:12.00                       
             2:45.18     3:19.05     3:52.32     4:26.16                       
             4:59.29     5:32.96     6:06.05     6:39.53                       
             7:12.73     7:46.26     8:19.30     8:52.05                       
  4 BENZIE (NSWIS), CHARLEN17  GALSTON          NSW          8:53.95           
               30.91     1:04.08     1:37.24     2:10.85                       
             2:44.34     3:17.97     3:51.59     4:25.31                       
             4:59.01     5:32.73     6:06.42     6:40.07                       
             7:13.69     7:47.28     8:20.78     8:53.95                       
  5 PARK (QAS), KRISTY     17  CHANDLER         QLD          8:54.03           
               32.24     1:06.02     1:39.60     2:13.38                       
             2:46.71     3:20.55     3:54.08     4:27.63                       
             5:00.96     5:34.53     6:08.10     6:41.64                       
             7:15.12     7:48.69     8:21.90     8:54.03                       
  6 WARD (QAS), KRISTY     17  ST PETERS WST    QLD          8:54.59           
               31.19     1:04.21     1:37.88     2:11.46                       
             2:45.11     3:18.80     3:52.54     4:26.16                       
             4:59.92     5:33.79     6:07.90     6:41.61                       
             7:15.40     7:48.84     8:22.36     8:54.59                       
  7 TOWNEND, AMY           14  CHANDLER         QLD          8:56.01           
               31.51     1:04.73     1:37.82     2:11.46                       
             2:44.80     3:18.67     3:52.37     4:26.52                       
             5:00.18     5:34.21     6:08.11     6:42.09                       
             7:15.78     7:49.74     8:23.06     8:56.01                       
  8 PEDRAZZINI (QAS), EMILY20  CHANDLER         QLD          8:58.18           
               30.76     1:03.63     1:37.25     2:10.88                       
             2:44.34     3:17.84     3:51.62     4:25.41                       
             4:59.14     5:33.12     6:07.42     6:41.56                       
             7:15.81     7:50.33     8:25.04     8:58.18                       
  9 WALLACE, RHONDA        15  REDCLIFFE LG/LWN QLD          8:59.59           
               31.83     1:05.69     1:39.40     2:13.33                       
             2:47.35     3:21.53     3:55.42     4:29.40                       
             5:03.46     5:37.64     6:11.93     6:45.84                       
             7:19.75     7:53.92     8:27.71     8:59.59                       
 10 LEWIS, HAYLEY          25  COMMERCIAL       QLD          9:01.47           
               31.71     1:05.52     1:39.37     2:13.68                       
             2:47.62     3:22.16     3:55.99     4:30.35                       
             5:04.07     5:38.53     6:12.58     6:46.92                       
             7:20.78     7:55.09     8:28.59     9:01.47                       
 11 JEFFERS, CHLOE         14  TELOPEA          NSW          9:10.25           
               31.69     1:05.74     1:40.38     2:15.07                       
             2:49.42     3:23.92     3:58.45     4:33.25                       
             5:07.91     5:42.86     6:17.65     6:52.52                       
             7:27.48     8:02.14     8:36.98     9:10.25                       
 12 BOWD, SARAH            13  REDCLIFFE LG/LWN QLD          9:15.25           
               31.66     1:05.99     1:40.54     2:15.15                       
             2:49.85     3:24.54     3:59.55     4:34.69                       
             5:10.00     5:45.18     6:20.61     6:55.83                       
             7:31.30     8:06.33     8:40.98     9:15.25                       
 13 HUTCHINSON, TRUDEE     18  REDCLIFFE LG/LWN QLD          9:21.03           
               32.34     1:06.44     1:41.10     2:15.59                       
             2:50.40     3:25.25     4:00.26     4:35.32                       
             5:10.68     5:46.20     6:21.86     6:57.76                       
             7:33.74     8:09.90     8:45.95     9:21.03                       
 14 GAJDA, RENEE'          13  MIAMI            QLD          9:28.81           
               32.12     1:06.77     1:41.68     2:16.77                       
             2:51.70     3:27.29     4:02.63     4:38.98                       
             5:15.50     5:51.67     6:27.57     7:04.38                       
             7:40.66     8:17.45     8:53.02     9:28.81                       
 15 IRWIN, MELISSA         15  REDCLIFFE LG/LWN QLD          9:34.95           
               32.10     1:28.78     1:46.40     2:24.70                       
             2:54.04     3:33.22     4:06.36     4:46.34                       
             5:19.49     5:56.04     6:32.67     7:09.10                       
             7:45.88     8:22.59     8:58.93     9:34.95                       
 




Female Open 100  Back 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 ROONEY (QAS), GIAAN    16  MIAMI            QLD       1:05.74  1:03.40     
               31.30     1:03.40                                               
  2 CALUB (NSWIS), DYANA   23  KINGSCLIFF       NSW       1:04.47  1:04.06     
               31.45     1:04.06                                               
  3 STONEY (NSWIS), CLEMENT17  ALBURY           NSW       1:05.66  1:04.57     
               31.67     1:04.57                                               
  4 LEWIS (SASI), DANIELLE 19  PORT LINCOLN     SA        1:05.76  1:05.07     
               32.11     1:05.07                                               
  5 MCLEAN (V), HANNAH     18  NORTH SHORE      NZ        1:05.87  1:05.31     
               32.02     1:05.31                                               
  6 TANNER (V), NIKKI      19  PARNELL          NZ        1:05.85  1:05.34     
               32.47     1:05.34                                               
  7 ROBINS (V), MONIQUE    15  NORTH SHORE      NZ        1:06.42  1:05.61     
               31.70     1:05.61                                               
  8 NORFOLK (V), HELEN     17  AQUAGYM          NZ        1:06.26  1:06.55     
               33.00     1:06.55                                               
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  9 MCMILLAN (VIS), KELLIE 21  NUNAWADING       VIC          1:07.13           
               32.67     1:07.13                                               
 10 BUDGEN, KIMBERLEY      16  THE GLENNIE      QLD          1:07.49           
               33.44     1:07.49                                               
 11 MCMAHON, JENNY         25  RAILWAYS         QLD          1:07.66           
               32.42     1:07.66                                               
 12 NEVELL, BELINDA        16  COMMERCIAL       QLD          1:08.19           
               33.02     1:08.19                                               
 13 JONES, BIANCA          20  MIAMI            QLD          1:08.49           
               33.53     1:08.49                                               
 14 HAMILTON, JESSIE       20  REDLANDS         QLD          1:08.74           
               33.13     1:08.74                                               
 15 POLLETT, SARAH         18  NUNAWADING       VIC          1:09.35           
               33.39     1:09.35                                               
 16 WOLBERS, JESSICA       16  YERONGA PARK     QLD          1:10.45           
               33.97     1:10.45                                               
 17 HENDERSON, TANYA       15  NORTHERN DIST    QLD          1:11.02           
               34.30     1:11.02                                               
 18 ZIMMER, TAYLIAH        14  WARRNAMBOOL      VIC          1:11.34           
               33.64     1:11.34                                               
 19 SHEEHY (V), SARA-JANE  16  KIWI WEST AQUA   NZ           1:11.77           
               34.76     1:11.77                                               
 20 HUNT, CASSIE           16  LOGAN AQUATIC    QLD          1:12.46           
               34.74     1:12.46                                               
 




Female Open 200  Back 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 ROONEY (QAS), GIAAN    16  MIAMI            QLD       2:17.74  2:15.35     
               32.24     1:06.74     1:41.40     2:15.35                       
  2 TANNER (V), NIKKI      19  PARNELL          NZ        2:19.02  2:17.67     
               33.43     1:07.87     1:43.54     2:17.67                       
  3 JOHNSON, EMMA          19  RYDE             NSW       2:20.50  2:18.09     
               33.82     1:09.18     1:44.06     2:18.09                       
  4 MCLEAN (V), HANNAH     18  NORTH SHORE      NZ        2:18.36  2:18.54     
               32.90     1:07.77     1:42.65     2:18.54                       
  5 STONEY (NSWIS), CLEMENT17  ALBURY           NSW       2:20.76  2:19.58     
               32.41     1:07.51     1:43.58     2:19.58                       
  6 LEWIS (SASI), DANIELLE 19  PORT LINCOLN     SA        2:18.53  2:20.27     
               32.98     1:08.00     1:44.21     2:20.27                       
  7 REILLY (WAIS), JENNIFER16  VICTORIA PARK    WA        2:20.59  2:20.83     
               34.47     1:10.22     1:46.51     2:20.83                       
  8 NORFOLK (V), HELEN     17  AQUAGYM          NZ        2:18.93  2:21.88     
               33.65     1:09.11     1:45.21     2:21.88                       
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  9 CALUB (NSWIS), DYANA   23  KINGSCLIFF       NSW          2:22.14           
               33.72     1:10.18     1:47.02     2:22.14                       
 10 BUDGEN, KIMBERLEY      16  THE GLENNIE      QLD          2:22.71           
               34.13     1:10.20     1:46.67     2:22.71                       
 11 MCMAHON, JENNY         25  RAILWAYS         QLD          2:23.57           
               33.35     1:08.58     1:45.77     2:23.57                       
 12 DAVIS, JESSICA         16  GINNINDERRA      NSW          2:23.60           
               34.11     1:09.89     1:47.22     2:23.60                       
 13 HUNT, KAREN            18  YERONGA PARK     QLD          2:25.68           
               34.55     1:11.56     1:48.44     2:25.68                       
 14 THOMPSON (V), CARISSA  14  PARNELL          NZ           2:26.53           
               34.97     1:11.69     1:49.85     2:26.53                       
 15 MCMILLAN (VIS), KELLIE 21  NUNAWADING       VIC          2:26.57           
               34.79     1:20.44     1:49.33     2:26.57                       
 16 NEVELL, BELINDA        16  COMMERCIAL       QLD          2:28.36           
               34.41     1:12.08     1:51.03     2:28.36                       
 17 WOLBERS, JESSICA       16  YERONGA PARK     QLD          2:31.53           
               34.99     1:13.62     1:53.22     2:31.53                       
 18 ZIMMER, TAYLIAH        14  WARRNAMBOOL      VIC          2:32.07           
               35.05     1:13.33     1:53.16     2:32.07                       
 19 POLLETT, SARAH         18  NUNAWADING       VIC          2:32.53           
               35.63     1:13.63     1:52.67     2:32.53                       
 20 BARTLETT, GEORGINA     16  MELBNE VICENTRE  VIC          2:34.84           
               36.15     1:15.20     1:55.12     2:34.84                       
 




Female Open 100  Breast 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 WHITE (QAS), TARNEE    17  REDCLIFFE LG/LWN QLD       1:11.44  1:10.59     
               34.31     1:10.59                                               
  2 HILDRETH (AIS), CAROLIN21  ACACIA           QLD       1:11.20  1:10.82     
               33.73     1:10.82                                               
  2 RILEY (QAS), SAMANTHA  26  COMMERCIAL       QLD       1:12.44  1:10.82     
               33.87     1:10.82                                               
  4 HANSON (VIS), BROOKE   21  NUNAWADING       VIC       1:12.45  1:12.23     
               34.25     1:12.23                                               
  5 DENMAN (SASI), HELEN   22  TEA TREE GULLY   SA        1:13.48  1:12.31     
               34.67     1:12.31                                               
  6 NEUMANN (SASI), NADINE 23  RYDE             NSW       1:12.59  1:12.44     
               34.53     1:12.44                                               
  7 WORKMAN (V), JOLIE     18  NORTH SHORE      NZ        1:13.30  1:12.68     
               34.25     1:12.68                                               
  8 CLEWETT, KATIE         15  THE GLENNIE      QLD       1:13.68  1:14.04     
               34.51     1:14.04                                               
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  9 SHEEHY (V), SARA-JANE  16  KIWI WEST AQUA   NZ           1:14.92           
               35.65     1:14.92                                               
 10 EDMISTONE, JADE        17  ACACIA           QLD          1:15.75           
               35.33     1:15.75                                               
 11 MCLEOD, JASMIN         17  YERONGA PARK     QLD          1:16.24           
               35.91     1:16.24                                               
 12 ELLEM (QAS), KRISTY    17  COMMERCIAL       QLD          1:18.34           
               37.52     1:18.34                                               
 13 BIGBY, KATHARINE       18  ST PETERS WST    QLD          1:18.37           
               36.33     1:18.37                                               
 14 WAITE, KELLI           14  YERONGA PARK     QLD          1:18.50           
               37.72     1:18.50                                               
 15 BARTLETT, GEORGINA     16  MELBNE VICENTRE  VIC          1:18.73           
               37.09     1:18.73                                               
 16 DICKINSON, PAMELA      16  COMMERCIAL       QLD          1:18.95           
               37.56     1:18.95                                               
 




Female Open 200  Breast 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 RILEY (QAS), SAMANTHA  26  COMMERCIAL       QLD       2:37.84  2:30.23     
               34.39     1:12.54     1:50.97     2:30.23                       
  2 HILDRETH (AIS), CAROLIN21  ACACIA           QLD       2:33.44  2:30.65     
               34.74     1:12.73     1:51.33     2:30.65                       
  3 WHITE (QAS), TARNEE    17  REDCLIFFE LG/LWN QLD       2:35.34  2:31.64     
               34.30     1:12.41     1:51.76     2:31.64                       
  4 HANSON (VIS), BROOKE   21  NUNAWADING       VIC       2:36.82  2:33.09     
               35.24     1:14.08     1:53.60     2:33.09                       
  5 NEUMANN (SASI), NADINE 23  RYDE             NSW       2:33.80  2:33.51     
               35.11     1:13.82     1:52.86     2:33.51                       
  6 OVERTON (NSWIS), ELLI  25  GALSTON          NSW       2:35.12  2:33.61     
               35.58     1:14.45     1:54.95     2:33.61                       
  7 CLEWETT, KATIE         15  THE GLENNIE      QLD       2:38.39  2:37.90     
               36.19     1:16.99     1:57.30     2:37.90                       
  8 DENMAN (SASI), HELEN   22  TEA TREE GULLY   SA        2:38.39  2:40.31     
               35.71     1:16.67     1:58.28     2:40.31                       
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  9 REILLY (WAIS), JENNIFER16  VICTORIA PARK    WA           2:41.46           
               37.10     1:18.65     2:00.10     2:41.46                       
 10 MCMAHON (SASI), MEGAN  16  NORWOOD          SA           2:42.05           
               37.40     1:18.75     2:00.06     2:42.05                       
 11 SHEEHY (V), SARA-JANE  16  KIWI WEST AQUA   NZ           2:42.49           
               36.79     1:18.26     2:01.08     2:42.49                       
 12 MCLEOD, JASMIN         17  YERONGA PARK     QLD          2:43.51           
               37.14     1:18.76     2:00.92     2:43.51                       
 13 WORKMAN (V), JOLIE     18  NORTH SHORE      NZ           2:43.63           
               37.00     1:18.32     2:00.55     2:43.63                       
 14 WAITE, KELLI           14  YERONGA PARK     QLD          2:45.94           
               37.49     1:20.44     2:04.01     2:45.94                       
 15 RODAS, SARAH           16  SOUTHPORT OLY    QLD          2:46.60           
               37.46     1:20.16     2:03.07     2:46.60                       
 16 BARTLETT, GEORGINA     16  MELBNE VICENTRE  VIC          2:49.06           
               38.67     1:21.86     2:05.38     2:49.06                       
 17 BIGBY, KATHARINE       18  ST PETERS WST    QLD          2:49.77           
               37.50     1:20.61     2:04.59     2:49.77                       
 18 THOMPSON (V), CARISSA  14  PARNELL          NZ           2:52.67           
               39.69     1:23.02     2:07.69     2:52.67                       
 19 DICKINSON, PAMELA      16  COMMERCIAL       QLD          2:54.14           
               39.24     1:24.01     2:08.85     2:54.14                       
 




Female Open 100  Fly 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 O'NEILL (QAS), SUSAN   25  COMMERCIAL       QLD       1:01.20  1:00.62     
               28.93     1:00.62                                               
  2 HAM (QAS), JULIA       19  CHANDLER         QLD       1:02.56  1:02.31     
               29.63     1:02.31                                               
  3 WINDSOR (QAS), SARAH   21  YERONGA PARK     QLD       1:02.91  1:02.93     
               30.37     1:02.93                                               
  4 GODFREY (QAS), KATE    20  CHANDLER         QLD       1:02.68  1:03.61     
               29.74     1:03.61                                               
  5 CORKRAN, KATE          16  YERONGA PARK     QLD       1:04.84  1:03.88     
               29.99     1:03.88                                               
  6 IRVING, NICOLE         17  THE GLENNIE      QLD       1:04.62  1:03.93     
               30.22     1:03.93                                               
  7 VAN WELIE (V), ELIZABET19  NEW ZEALAND                1:04.73  1:04.35     
               30.32     1:04.35                                               
  8 MCMAHON (SASI), MEGAN  16  NORWOOD          SA        1:04.01  1:04.64     
               30.45     1:04.64                                               
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  5 KENNEDY (QAS), ANGIE   23  YERONGA PARK     QLD          1:03.35           
               30.07     1:03.35                                               
 10 MACKENZIE (QAS), LINDA 15  REDCLIFFE LG/LWN QLD          1:06.06           
               30.97     1:06.06                                               
 11 HARRIS (WAIS), RACHEL  20  CLAREMONT UNISWM WA           1:06.42           
               31.69     1:06.42                                               
 12 CANTRELL, AIMEE        18  CHANDLER         QLD          1:07.07           
               31.29     1:07.07                                               
 




Female Open 200  Fly 
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 O'NEILL (QAS), SUSAN   25  COMMERCIAL       QLD       2:14.33  2:09.24     
               29.82     1:02.61     1:35.84     2:09.24                       
  2 VAN WELIE (V), ELIZABET19  NEW ZEALAND                2:17.64  2:15.66     
               30.95     1:05.32     1:40.33     2:15.66                       
  3 WINDSOR (QAS), SARAH   21  YERONGA PARK     QLD       2:17.77  2:16.65     
               31.62     1:06.60     1:41.74     2:16.65                       
  4 MACKENZIE (QAS), LINDA 15  REDCLIFFE LG/LWN QLD       2:21.27  2:19.17     
               31.56     1:07.21     1:42.95     2:19.17                       
  5 HAM (QAS), JULIA       19  CHANDLER         QLD       2:19.51  2:20.49     
               31.00     1:05.93     1:42.75     2:20.49                       
  6 HUTCHINSON, TRUDEE     18  REDCLIFFE LG/LWN QLD       2:22.29  2:21.79     
               32.32     1:08.45     1:45.20     2:21.79                       
  7 HUNT, KAREN            18  YERONGA PARK     QLD       2:23.01  2:22.95     
               32.24     1:08.91     1:46.04     2:22.95                       
  8 REILLY (WAIS), JENNIFER16  VICTORIA PARK    WA        2:23.27  2:27.19     
               33.32     1:11.82     1:50.00     2:27.19                       
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  9 BOWD, SARAH            13  REDCLIFFE LG/LWN QLD          2:23.77           
               32.16     1:07.97     1:45.68     2:23.77                       
 10 GODFREY (QAS), KATE    20  CHANDLER         QLD          2:25.26           
               32.51     1:08.98     1:47.01     2:25.26                       
 11 CANTRELL, AIMEE        18  CHANDLER         QLD          2:27.59           
               32.66     1:09.80     1:48.52     2:27.59                       
 12 THOMPSON (V), CARISSA  14  PARNELL          NZ           2:28.53           
               33.65     1:11.03     1:49.86     2:28.53                       
 




Female Open 200  IM
 PL    Name               Age      Team                   Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
  1 OVERTON (NSWIS), ELLI  25  GALSTON          NSW       2:19.52  2:16.13     
               30.57     1:05.66     1:44.55     2:16.13                       
  2 MUNZ (NSWIS), LORI     20  SHOALHAVEN ACAD  NSW       2:19.15  2:16.62     
               29.94     1:05.71     1:44.80     2:16.62                       
  3 MCMAHON (SASI), MEGAN  16  NORWOOD          SA        2:20.03  2:18.68     
               30.31     1:05.27     1:45.66     2:18.68                       
  4 NEUMANN (SASI), NADINE 23  RYDE             NSW       2:21.69  2:19.42     
               31.31     1:08.88     1:46.84     2:19.42                       
  5 REILLY (WAIS), JENNIFER16  VICTORIA PARK    WA        2:21.11  2:20.38     
               31.56     1:07.52     1:49.05     2:20.38                       
  5 JOHNSON, EMMA          19  RYDE             NSW       2:19.97  2:20.38     
               30.39     1:05.92     1:47.95     2:20.38                       
  7 NORFOLK (V), HELEN     17  AQUAGYM          NZ        2:19.86  2:20.72     
               30.75     1:05.70     1:47.54     2:20.72                       
  8 WINDSOR (QAS), ANNA    23  WARRINGAH AQ     NSW       2:21.55  2:25.27     
               31.58     1:09.05     1:51.64     2:25.27                       
 
 PL    Name               Age      Team                      Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  9 VAN WELIE (V), ELIZABET19  NEW ZEALAND                   2:21.72           
               30.54     1:08.49     1:49.15     2:21.72                       
 10 HANSON (VIS), BROOKE   21  NUNAWADING       VIC          2:23.61           
               31.16     1:08.78     1:48.59     2:23.61                       
 11 HUNT, KAREN            18  YERONGA PARK     QLD          2:25.67           
               31.73     1:07.77     1:52.49     2:25.67                       
 12 MCLEOD, JASMIN         17  YERONGA PARK     QLD          2:26.76           
               32.23     1:12.06     1:52.84     2:26.76                       
 13 WINDSOR (QAS), SARAH   21  YERONGA PARK     QLD          2:27.15           
               31.21     1:09.23     1:53.90     2:27.15                       
 14 DAVIS, JESSICA         16  GINNINDERRA      NSW          2:27.21           
               31.84     1:08.47     1:53.86     2:27.21                       
 15 WALLACE, FRANCES       18  SOMERSET GOLDCST QLD          2:27.51           
               31.34     1:09.57     1:54.70     2:27.51                       
 16 JONES, BIANCA          20  MIAMI            QLD          2:27.57           
               31.96     1:08.99     1:53.36     2:27.57                       
 17 THOMPSON (V), CARISSA  14  PARNELL          NZ           2:28.21           
               32.26     1:08.76     1:53.29     2:28.21                       
 18 CLEWETT, KATIE         15  THE GLENNIE      QLD          2:28.43           
               32.10     1:11.26     1:54.01     2:28.43                       
 19 BARTLETT, GEORGINA     16  MELBNE VICENTRE  VIC          2:31.36           
               32.50     1:11.33     1:56.47     2:31.36                       
 20 SHEEHY (V), SARA-JANE  16  KIWI WEST AQUA   NZ           2:32.66           
               33.29     1:13.34     1:54.62     2:32.66                       
 




Female Open 400  IM
 PL    Name               Age      Team                       Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1 HARRIS (WAIS), RACHEL  20  CLAREMONT UNISWM WA           4:47.06           
               31.86     1:06.80     1:44.92     2:22.32                       
             3:02.96     3:42.99     4:15.50     4:47.06                       
  2 REILLY (WAIS), JENNIFER16  VICTORIA PARK    WA           4:47.40           
               32.10     1:07.69     1:45.38     2:21.38                       
             3:02.92     3:44.64     4:17.18     4:47.40                       
  3 JOHNSON, EMMA          19  RYDE             NSW          4:47.83           
               31.39     1:06.02     1:42.56     2:18.27                       
             3:01.05     3:43.65     4:16.35     4:47.83                       
  4 OVERTON (NSWIS), ELLI  25  GALSTON          NSW          4:50.66           
               31.39     1:06.93     1:44.46     2:21.71                       
             3:02.28     3:43.75     4:17.31     4:50.66                       
  5 VAN LINT (AIS), JACINTA20  ALBURY NTH LAV   NSW          4:53.06           
               32.07     1:07.53     1:46.66     2:24.70                       
             3:06.81     3:48.79     4:21.45     4:53.06                       
  6 MCMAHON (SASI), MEGAN  16  NORWOOD          SA           4:54.25           
               31.62     1:06.91     1:45.54     2:23.37                       
             3:05.03     3:46.72     4:21.43     4:54.25                       
  7 NORFOLK (V), HELEN     17  AQUAGYM          NZ           4:55.78           
               31.46     1:07.10     1:44.05     2:19.78                       
             3:02.94     3:46.39     4:21.57     4:55.78                       
  8 VAN WELIE (V), ELIZABET19  NEW ZEALAND                   4:56.68           
               31.77     1:06.17     1:45.27     2:23.26                       
             3:05.83     3:48.84     4:23.46     4:56.68                       
  9 HUNT, KAREN            18  YERONGA PARK     QLD          5:00.95           
               31.94     1:08.96     1:46.78     2:24.61                       
             3:07.81     3:51.91     4:26.24     5:00.95                       
 10 THOMPSON (V), CARISSA  14  PARNELL          NZ           5:07.24           
               33.15     1:10.11     1:48.33     2:26.25                       
             3:10.54     3:55.58     4:32.22     5:07.24                       
 11 DAVIS, JESSICA         16  GINNINDERRA      NSW          5:07.96           
               32.17     1:08.74     1:48.07     2:26.70                       
             3:12.43     3:58.81     4:34.73     5:07.96                       
 12 BARTLETT, GEORGINA     16  MELBNE VICENTRE  VIC          5:08.61           
               32.30     1:08.92     1:49.79     2:29.70                       
             3:13.68     3:59.02     4:33.81     5:08.61                       
 13 JEFFERS, CHLOE         14  TELOPEA          NSW          5:13.78           
               35.56     1:12.81     1:52.82     2:31.82                       
             3:17.15     4:02.85     4:39.05     5:13.78                       
 14 GAJDA, RENEE'          13  MIAMI            QLD          5:30.72           
               34.69     1:13.95     1:53.44     2:32.77                       
             3:26.29     4:19.61     4:55.43     5:30.72