SWIMNEWS ONLINE: August 1998 Magazine Articles

Shopping Media Kit Trial Issue Swim Camp Directory



1998 COMMONWEALTH GAMES

Kuala Lumpur, Malaysia - September 11 - 17, 1998 (50 M)

= CW Games Record = CW Record




WOMEN'S EVENT'S | FREESTYLE | BACKSTROKE | BREASTSTROKE | BUTTERFLY | INDIVIDUAL MEDLEY | RELAY

MEN'S EVENT'S | FREESTYLE | BACKSTROKE | BREASTSTROKE | BUTTERFLY | INDIVIDUAL MEDLEY | RELAY


MEN'S EVENTS / HOMMES / HERREN / HOMBRES

FREESTYLE / LIBRE / FREISTIL / LIVRE / LIBRES

50 METRES FREESTYLE/LIBRE 1) 22.58 Mark Foster,70,ENG 2) 22.70 Brendon Dedekind,76,RSA 3) 22.86 Michael Klim,77,AUS 4) 22.99 Nathan Rickard,78,AUS 5) 23.03 Ashley Callus,79,AUS 6) 23.11 Roland Schoeman,80,RSA 7) 23.28 Bryan Morgan,80,SCO 8) 23.58 Chris Murray,80,BAH B Final 1) 23.39 Stephen Clarke,73,CAN 2) 23.52 Garret Pulle,78,CAN 3) 23.52 Allan Murray,72,BAH 4) 23.53 Craig Hutchison,75,CAN 5) 23.84 Nicholas Shackell,74,ENG 6) 23.87 Gavin Meadows,77,ENG 7) 23.91 Trent Bray,73,NZL 8) 24.07 Nicholas Tongue,73,NZL Prelims 1) 22.68 Mark Foster,70,ENG 2) 22.80 Brendon Dedekind,76,RSA 3) 22.95 Michael Klim,77,AUS 4) 23.01 Ashley Callus,79,AUS 5) 23.10 Nathan Rickard,78,AUS 6) 23.19 Roland Schoeman,80,RSA 7) 23.33 Bryan Morgan,80,SCO 8) 23.39 Chris Murray,80,BAH 9) 23.43 Stephen Clarke,73,CAN 10) 23.45 Allan Murray,72,BAH 11) 23.45 Craig Hutchison,75,CAN 12) 23.66 Garret Pulle,78,CAN 13) 23.77 Gavin Meadows,77,ENG 14) 23.86 Nicholas Shackell,74,ENG 15) 24.02 Trent Bray,73,NZL 16) 24.02 Nicholas Tongue,73,NZL 17) 24.11 Adam Johnson,79,WAL 18) 24.18 Carl Probert,FIJ 19) 24.19 Leo Biggs,79,PNG 20) 24.25 Stephen Fahy,BER 21) 24.27 Leighton Coleman,WAL 22) 24.28 Alasdair Pullan,73,SCO 23) 24.30 Tom Griffith,SCO 24) 24.34 Jonathan Winter,NZL 25) 24.38 Alan Ong,MAS 24.38 Martyn Davies,WAL 27) 24.77 Stephen Troake,BER 28) 24.86 Sean Rowe-Hagans,GUE 29) 24.88 Ju Wei Sng,SIN 30) 25.06 Brett Peterson,RSA 31) 25.08 Christophe Lin,MRI 32) 25.12 Werner Wagner,NAM 33) 25.24 David Batty,IOM 34) 25.59 Cliff Gittens,BAR 35) 25.78 Nicholas Diaper,KEN 25.78 Alan Jones,IOM 37) 25.79 Antony Lihalaka,KEN 38) 25.85 Kevin Barea,GIB 39) 25.90 Matthew Hammond,BER 40) 25.96 John Tomlin,GUE 41) 26.70 Frederick Langford,NAM 100 METRES FREESTYLE/LIBRE 1) 49.43 Michael Klim,77,AUS 2) 49.51 Chris Fydler,72,AUS 3) 50.14 Gavin Meadows,77,ENG 4) 50.21 Ian Thorpe,82,AUS 5) 50.26 Trent Bray,73,NZL 6) 50.30 Roland Schoeman,80,RSA 7) 50.36 Stephen Clarke,73,CAN 8) 51.38 Brendon Dedekind,76,RSA B Final 1) 50.88 Bryan Morgan,80,SCO 2) 51.37 Nicholas Shackell,74,ENG 3) 51.48 Craig Hutchison,75,CAN 4) 51.76 Leo Biggs,79,PNG 5) 51.79 Robbie Taylor,81,CAN 6) 52.00 Nicholas Tongue,73,NZL 7) 52.03 John Steel,72,NZL 8) 52.27 Mark Stevens,75,ENG Prelims 1) 50.05 Chris Fydler,72,AUS 2) 50.23 Michael Klim,77,AUS 3) 50.33 Ian Thorpe,82,AUS 4) 50.38 Gavin Meadows,77,ENG 5) 50.65 Mark Stevens,75,ENG 50.65 Gavin Meadows,77,ENG 7) 50.77 Trent Bray,73,NZL 8) 50.82 Roland Schoeman,80,RSA 9) 50.88 Stephen Clarke,73,CAN 10) 50.97 Brendon Dedekind,76,RSA 11) 51.00 Bryan Morgan,80,SCO 13) 51.14 Nicholas Shackell,74,ENG 14) 51.19 Craig Hutchison,75,CAN 15) 51.58 Robbie Taylor,81,CAN 16) 51.60 Mark Stevens,75,ENG 17) 51.69 Roland Schoeman,80,RSA 18) 51.88 Nicholas Tongue,73,NZL 19) 51.90 Leo Biggs,79,PNG 21) 51.97 John Steel,72,NZL 22) 51.99 Mark Jones,72,WAL 23) 52.36 Myles Macintosh,SCO 23) 52.65 Adam Johnson,79,WAL 24) 52.79 David Leith,80,SCO 25) 52.90 Christopher Murray,BAH 26) 53.11 Mark Chay,79,SIN 27) 53.20 Martyn Davies,74,WAL 28) 53.21 Alan Ong,MAS 29) 53.39 Carl Probert,FIJ 30) 53.41 Ju Wei Sng,80,SIN 31) 53.58 Stephen Fahy,BER 32) 54.04 Stephen Troake,BER 33) 54.45 Sean Rowe-Hagans,GUE 34) 55.20 Matthew Hammond,BER 35) 54.55 Damian Alleyne,BAR 36) 55.10 Christophe Lin,MRI 37) 55.61 Alan Jones,IOM 38) 55.77 Antony Lihalaka,KEN 39) 56.17 Kevin Barea,GIB 40) 56.40 Nicholas Diaper,KEN 41) 56.68 John Tomlin,GUE 42) 56.75 Cliff Gittens,BAR 43) 56.90 Barnsley Albert,SEY 44) 57.42 Marcus Cooil,IOM 45) 58.07 David Batty,IOM 46) 58.09 Mumtaz Ahmad,PAK 47) 58.09 Muhammad Maroff,PAK 48) 59.14 Shaun Zammitt,GIB 200 METRES FREESTYLE/LIBRE 1) 1:46.70 Ian Thorpe,82,AUS 2) 1:48.05 Michael Klim,77,AUS 3) 1:48.26 Daniel Kowalski,75,AUS 4) 1:48.47 Danyon Loader,76,NZL 5) 1:49.36 Trent Bray,73,NZL 6) 1:50.17 Ryk Neethling,77,RSA 7) 1:50.59 Mark Johnston,79,CAN 8) 1:51.04 Andrew Clayton,73,ENG B Final 1) 1:49.90 Gavin Meadows,77,ENG 2) 1:51.84 James Salter,76,ENG 3) 1:52.42 Rick Say,79,CAN 4) 1:54.32 Michael McWha,77,CAN 5) 1:54.82 Ju Wei Sng,80,SIN 6) 1:55.07 David Leith,80,SCO 7) 1:55.16 Leo Biggs,79,PNG 8) 1:55.21 Mark Chay,79,SIN Prelims 1) 1:48.51 Ian Thorpe,82,AUS 2) 1:49.61 Danyon Loader,76,NZL 3) 1:49.86 Daniel Kowalski,75,AUS 4) 1:50.03 Ryk Neethling,77,RSA 5) 1:50.21 Trent Bray,73,NZL 6) 1:50.24 Michael Klim,77,AUS 7) 1:51.24 Mark Johnston,79,CAN 8) 1:51.32 Andrew Clayton,73,ENG 9) 1:51.60 James Salter,76,ENG 10) 1:51.78 Gavin Meadows,77,ENG 11) 1:52.78 Rick Say,79,CAN 12) 1:53.17 Michael McWha,77,CAN 13) 1:54.21 Mark Chay,79,SIN 14) 1:54.44 Ju Wei Sng,80,SIN 15) 1:55.54 David Leith,80,SCO 16) 1:55.71 Leo Biggs,79,PNG 400 METRES FREESTYLE/LIBRE 1) 3:44.35 Ian Thorpe,82,AUS 2) 3:44.88 Grant Hackett,80,AUS 3) 3:48.91 Daniel Kowalski,75,AUS 4) 3:49.11 Danyon Loader,76,NZL 5) 3:51.41 Ryk Neethling,77,RSA 6) 3:53.73 Graeme Smith,76,SCO 7) 3:56.34 Mark Johnston,79,CAN 8) 4:00.83 James Salter,76,ENG B Final 1) 4:00.06 Michael McWha,77,CAN 2) 4:00.35 Brent Sallee,77,CAN 3) 4:01.22 Die Ung,79,MAS 4) 4:05.64 Mark Chay,79,SIN 5) 4:06.02 Scott Cameron,76,NZL 6) 4:06.45 Ju Wei Sng,80,SIN 7) 4:06.71 Damian Alleyne,BAR 8) 4:09.95 Neil Cameron,NIR Prelims 1) 3:52.36 Grant Hackett,80,AUS 2) 3:52.88 Danyon Loader,76,NZL 3) 3:52.96 Ryk Neethling,77,RSA 4) 3:53.38 Graeme Smith,76,SCO 5) 3:55.20 Ian Thorpe,82,AUS 6) 3:56.97 Mark Johnston,79,CAN 7) 3:57.36 Daniel Kowalski,75,AUS 8) 3:59.83 James Salter,76,ENG 9) 4:00.05 Michael McWha,77,CAN 10) 4:00.56 Brent Sallee,77,CAN 11) 4:03.31 Die Ung Manggang,MAS 12) 4:06.11 Scott Cameron,76,NZL 13) 4:08.47 Ju Wei Sng,SIN 14) 4:10.39 Damian Alleyne,BAR 15) 4:11.72 Neil Cameron,NIR 16) 4:11.80 Mark Chay,SIN 17) 4:12.85 John Davis,NZL 18) 4:14.91 Sean Rowe-Hagans,GUE 19) 4:20.91 Kamal Shah,KEN 20) 4:22.38 Matthew Hammond,BER 21) 4:26.49 John Tabone,MLT 22) 4:29.52 Shaun Zammitt,GIB 1500 METRES FREESTYLE/LIBRE 1) 14:50.92 Grant Hackett,80,AUS 2) 15:02.88 Ryk Neethling,77,RSA 3) 15:03.00 Kieren Perkins,74,AUS 4) 15:03.40 Daniel Kowalski,75,AUS 5) 15:23.42 Graeme Smith,76,SCO 6) 15:29.83 Ian Wilson,70,ENG 7) 15:42.85 Brent Sallee,77,CAN 8) 15:56.56 Tim Peterson,78,CAN Prelims 1) 15:19.63 Grant Hackett,80,AUS 2) 15:20.32 Graeme Smith,76,SCO 3) 15:34.27 Ian Wilson,70,ENG 4) 15:34.75 Kieren Perkins,74,AUS 5) 15:43.39 Daniel Kowalski,75,AUS 6) 15:45.94 Ryk Neethling,77,RSA 7) 15:51.65 Tim Peterson,78,CAN 8) 15:54.78 Brent Sallee,77,CAN 9) 16:02.45 Die Ung,79,MAS 10) 16:06.27 Michael McWha,77,CAN 11) 16:41.60 Mark Chay,SIN 12) 16:44.39 Neil Cameron,NRI 13) 17:03.01 Cliff Gittens,BAR

BACKSTROKE / DOS / RUCKEN / COSTAS / ESPALDA

100 METRES BACKSTROKE/DOS 1) 55.52 Mark Versfeld,76,CAN 2) 55.92 Josh Watson,78,AUS 3) 55.99 Chris Renaud,76,CAN 4) 56.08 Martin Harris,69,ENG 5) 56.09 Neil Willey,76,ENG 6) 56.17 Adrian Radley,75,AUS 7) 56.84 Adam Ruckwood,74,ENG 8) 57.25 Robert Van Der Zant,74,AUS B Final 1) 57.27 Jonathan Winter,71,NZL 2) 57.29 Keng Liat Lim,79,MAS 3) 57.32 Simon Thirsk,78,RSA 4) 57.48 Chris Sawbridge,80,CAN 5) 58.43 Chris Jones,71,WAL 6) 58.53 Gregor Tait,79,SCO 7) 59.09 John Davis,78,NZL 8) 1:02.23 Dane Harrop,IOM Prelims 1) 55.81 Mark Versfeld,76,CAN 2) 55.95 Martin Harris,69,ENG 3) 56.11 Neil Willey,76,ENG 4) 56.35 Adrian Radley,75,AUS 5) 56.41 Chris Renaud,76,CAN 6) 56.73 Josh Watson,78,AUS 7) 56.73 Adam Ruckwood,74,ENG 8) 57.16 Robert Van Der Zant,74,AUS 9) 57.17 Chris Sawbridge,80,CAN 10) 57.25 Jonathan Winter,71,NZL 11) 57.27 Simon Thirsk,78,RSA 12) 57.33 Keng Liat Lim,79,MAS 13) 58.39 Chris Jones,71,WAL 14) 58.53 Gregor Tait,79,SCO 15) 59.15 John Davis,78,NZL 16) 1:02.07 Dane Harrop,IOM 17) 1:02.45 Andrew Reid,NIR 18) 1:04.13 Marcus Cooil,IOM 19) 1:04.27 Antony Lihalaka,KEN 200 METRES BACKSTROKE/DOS 1) 1:59.67 Mark Versfeld,76,CAN 2) 2:01.41 Adrian Radley,75,AUS 3) 2:01.47 Greg Hamm,76,CAN 4) 2:01.67 Josh Watson,78,AUS 5) 2:02.00 Chris Renaud,76,CAN 6) 2:02.27 Neil Willey,76,ENG 7) 2:02.52 Alex Lim,80,MAS 8) 2:02.95 Simon Militis,77,ENG B Final 1) 2:02.76 Adam Ruckwood,74,ENG 2) 2:03.20 Zane King,77,AUS 3) 2:04.69 Chris Jones,71,WAL 4) 2:04.84 Simon Thirsk,78,RSA 5) 2:06.16 Gregor Tait,79,SCO 6) 2:15.94 Dane Harrop,IOM Prelims 1) 2:01.36 Mark Versfeld,76,CAN 2) 2:02.29 Alex Lim,80,MAS 3) 2:02.55 Josh Watson,78,AUS 4) 2:02.69 Adrian Radley,75,AUS 5) 2:02.81 Greg Hamm,76,CAN 6) 2:02.81 Chris Renaud,76,CAN 7) 2:02.82 Simon Militis,77,ENG 8) 2:02.93 Neil Willey,76,ENG 9) 2:02.94 Adam Ruckwood,74,ENG 10) 2:04.19 Zane King,77,AUS 11) 2:04.41 Chris Jones,71,WAL 12) 2:05.87 Simon Thirsk,78,RSA 13) 2:06.82 Gregor Tait,79,SCO 14) 2:15.26 Dane Harrop,IOM

BREASTSTROKE / BRASSE / BRUST / PEITO / BRAZA

100 METRES BREASTSTROKE/BRASSE 1) 1:02.00 Simon Cowley,81,AUS 2) 1:02.46 Philip Rogers,71,AUS 3) 1:02.52 Darren Mew,79,ENG 4) 1:02.71 Ryan Mitchell,77,AUS 5) 1:03.28 Brett Peterson,77,RSA 6) 1:03.29 Andrew Chan,79,CAN 7) 1:03.42 Elvin Chia,77,MAS 8) 1:04.38 Richard Maden,72,ENG B Final 1) 1:03.88 Ian Edmond,78,SCO 2) 1:04.32 Jason Flint,76,CAN 3) 1:04.34 Michel Boulianne,78,CAN 4) 1:04.36 Terence Parkin,80,RSA 5) 1:04.59 Steven Ferguson,79,NZL 6) 1:05.22 Jonathan Lewis,80,WAL 7) 1:05.49 Jorg Lindmeier,68,NAM 8) 1:05.54 Andrew Ayers,76,WAL Prelims 1) 1:02.35 Simon Cowley,81,AUS 2) 1:02.76 Brett Peterson,77,RSA 3) 1:02.76 Darren Mew,79,ENG 4) 1:03.01 Philip Rogers,71,AUS 5) 1:03.25 Ryan Mitchell,77,AUS 6) 1:03.65 Andrew Chan,79,CAN 7) 1:03.80 Elvin Chia,77,MAS 8) 1:04.12 Richard Maden,72,ENG 9) 1:04.13 Jason Flint,76,CAN 10) 1:04.27 Michel Boulianne,78,CAN 11) 1:04.41 Ian Edmond,78,SCO 12) 1:04.41 Terence Parkin,80,RSA 13) 1:04.60 Jorg Lindmeier,68,NAM 14) 1:05.16 Steven Ferguson,79,NZL 15) 1:05.21 Jonathan Lewis,80,WAL 16) 1:05.43 Andrew Ayers,76,WAL 17) 1:06.46 Andrew Bree,NIR 18) 1:06.91 Shannon Liew,PNG 19) 1:06.96 Daniel Liew Yoxiang,SIN 20) 1:07.15 Desmond Koh,SIN 21) 1:07.15 Leonard Ngoma,ZAM 22) 1:07.57 Werner,Wagner,NAM 23) 1:07.87 Michael Williamson,NIR 24) 1:10.53 Wickus Nienaber,SWZ 25) 1:12.59 John Tomlin,GUE 26) 1:12.91 Andre Adam,SEY 27) 1:13.23 Mark Horne,NAM 28) 1:15.53 Ji Woo Kim,KEN 200 METRES BREASTSTROKE/BRASSE 1) 2:13.13 Simon Cowley,81,AUS 2) 2:13.20 Ryan Mitchell,77,AUS 3) 2:14.44 Adam Whitehead,80,ENG 4) 2:15.30 Terence Parkin,80,RSA 5) 2:16.37 Philip Rogers,71,AUS 6) 2:16.60 Ian Edmond,78,SCO 7) 2:17.25 Andrew Chan,79,CAN 8) 2:18.77 Elvin Chia,77,MAS B Final 1) 2:18.50 Jason Flint,76,CAN 2) 2:18.74 Michel Boulianne,78,CAN 3) 2:20.23 Darren Mew,79,ENG 4) 2:20.23 Richard Maden,72,ENG 5) 2:21.09 Jonathan Lewis,80,WAL 6) 2:21.13 Andrew Ayers,76,WAL 7) 2:21.45 Andrew Bree,80,NIR 8) 2:24.62 Steven Ferguson,79,NZL Prelims 1) 2:16.66 Simon Cowley,81,AUS 2) 2:16.87 Ryan Mitchell,77,AUS 3) 2:17.05 Adam Whitehead,80,ENG 4) 2:17.74 Terence Parkin,80,RSA 5) 2:18.22 Andrew Chan,79,CAN 6) 2:18.64 Elvin Chia,77,MAS 7) 2:18.84 Philip Rogers,71,AUS 8) 2:18.99 Ian Edmond,78,SCO 9) 2:19.39 Michel Boulianne,78,CAN 10) 2:20.01 Jason Flint,76,CAN 11) 2:20.82 Darren Mew,79,ENG 12) 2:21.32 Jonathan Lewis,80,WAL 13) 2:21.39 Richard Maden,72,ENG 14) 2:21.56 Andrew Bree,80,NIR 15) 2:21.83 Andrew Ayers,76,WAL 16) 2:22.12 Steven Ferguson,79,NZL 17) 2:22.97 Desmond Koh,73,SIN 18) 2:24.01 Michael Williamson,NIR 19) 2:25.74 Leonard Ngoma,ZAM 20) 2:27.61 Werner Wagner,NAM 21) 2:27.97 Shannon Liew,PNG 22) 2:28.10 Daniel Liew,SIN 23) 2:28.78 Wan Azlan Ali,MAS 24) 2:29.94 Frederick Langford,NAM 25) 2:33.92 Wickus Nienaber.SWZ 26) 2:36.69 Mark Horne,NAM 27) 2:39.79 John Tomlin,GUE 28) 2:43.85 Pierre A. Adam,SEY

BUTTERFLY / PAPILLON / SCHMETTERLING / BORBOLETA / MARIPOSA

100 METRES BUTTERFLY/PAPILLON 1) 52.81 Geoff Huegill,79,AUS 2) 53.09 Adam Pine,76,AUS 3) 53.50 Michael Klim,77,AUS 4) 53.69 Stephen Clarke,73,CAN 5) 54.28 Garret Pulle,78,CAN 6) 54.47 Theo Verster,74,RSA 7) 54.48 Shamek Pietucha,76,CAN disq James Hickman,ENG B Final 1) 54.95 Robert Greenwood,79,ENG 2) 55.21 Aaron Wiles,80,ENG 3) 55.44 Michael Watkins,70,WAL 4) 55.90 Anthony Ang,78,MAS 5) 56.26 Alex Lim,80,MAS 6) 56.71 Roland Schoeman,80,RSA 7) 56.76 Jonathan Winter,71,NZL 8) 57.30 Paul Latimer,76,SCO Prelims 1) 53.34 Geoff Huegill,79,AUS 2) 53.51 Adam Pine,76,AUS 3) 53.55 James Hickman,76,ENG 4) 54.06 Garret Pulle,78,CAN 5) 54.14 Michael Klim,77,AUS 6) 54.16 Shamek Pietucha,76,CAN 7) 54.43 Stephen Clarke,73,CAN 8) 54.49 Theo Verster,74,RSA 9) 54.92 Aaron Wiles,80,ENG 10) 55.00 Robert Greenwood,79,ENG 11) 55.18 Michael Watkins,70,WAL 12) 55.69 Anthony Ang,78,MAS 13) 56.30 Alex Lim,80,MAS 14) 56.46 Roland Schoeman,80,RSA 15) 56.95 Jade Winter,78,AUS 16) 57.22 Paul Latimer,76,SCO 17) 57.23 Mark Jones,WAL 18) 57.26 Steve Fahy,BER 19) 57.89 J. Chua,SIN 20) 59.30 C. Probert,FIJ 21) 59.35 A. Reid,NIR 22) 59.56 Jean-Paul Adam,SEY 23) 1:00.39 C. Lin,MRI 24) 1:00.82 N. Diaper,KEN 25) 1:01.07 R. Nordien,RSA 26) 1:01.14 S. Liew,PNG 27) 1:01.73 E. McConney,BAR 28) 1:02.60 D. Harrop,IOM 200 METRES BUTTERFLY/PAPILLON 1) 1:57.11 James Hickman,76,ENG 2) 1:59.57 William Kirby,75,AUS 3) 1:59.63 Stephen Parry,77,ENG 4) 2:00.28 Ian Thorpe,82,AUS 5) 2:00.67 Shamek Pietucha,76,CAN 6) 2:00.72 Zane King,77,AUS 7) 2:01.46 Danyon Loader,76,NZL 8) 2:02.37 Roger Ashcroft,72,ENG B Final 1) 2:01.89 Theo Verster,74,RSA 2) 2:02.60 Doug Wake,77,CAN 3) 2:03.07 Keam Ang,79,MAS 4) 2:03.46 Michael Watkins,70,WAL 5) 2:04.03 Philip Weiss,79,CAN 6) 2:04.09 Paul Latimer,76,SCO 7) 2:07.42 Jonathan Chua,SIN 8) 2:12.31 Sean Rowe-Hagans,GUE Prelims 1) 1:59.36 James Hickman,76,ENG 2) 2:00.51 William Kirby,75,AUS 3) 2:01.31 Stephen Parry,77,ENG 4) 2:01.46 Ian Thorpe,82,AUS 5) 2:01.91 Zane King,77,AUS 6) 2:02.22 Roger Ashcroft,72,ENG 7) 2:02.24 Danyon Loader,76,NZL 8) 2:02.51 Shamek Pietucha,76,CAN 9) 2:02.62 Michael Watkins,70,WAL 10) 2:02.90 Doug Wake,77,CAN 11) 2:03.20 Theo Verster,74,RSA 12) 2:03.73 Philip Weiss,79,CAN 13) 2:04.12 Anthony Ang,78,MAS 14) 2:04.94 Paul Latimer,76,SCO 15) 2:09.16 Jonathan Chua,SIN 16) 2:11.19 Jean P. Adam,SEY 17) 2:12.99 Sean Rowe-Hagans,GUE 18) 2:13.20 Raazik Nordien,RSA 19) 2:13.39 John Tomlin,GUE 20) 2:15.10 Kamal Shah,KEN 21) 2:16.14 John Tabone,MLTA 22) 2:16.62 Enrico McConney,BAR

INDIVIDUAL MEDLEY / QUATRE NAGES / LAGEN / MEDLEY / ESTILOS

200 METRES IND. MEDLEY/QUATRE NAGES 1) 2:00.26 Matthew Dunn,73,AUS 2) 2:01.87 James Hickman,76,ENG 3) 2:02.73 Robert Van Der Zant,74,AUS 4) 2:03.68 Theo Verster,74,RSA 5) 2:04.52 Owen Von Richter,75,CAN 6) 2:04.52 Zane King,77,AUS 7) 2:05.67 Terence Parkin,80,RSA 8) 2:05.77 Adrian Turner,77,ENG B Final 1) 2:07.63 Brett Lummis,78,ENG 2) 2:07.72 Steven Ferguson,79,NZL 3) 2:08.36 Desmond Koh,73,SIN 4) 2:08.54 Chris Jones,71,WAL 5) 2:08.95 Paul Latimer,76,SCO 6) 2:09.78 Stephen Fahy,BER 7) 2:09.88 Wan Azlan Ali,MAS 8) 2:11.89 George Oxinos,CYP Prelims 1) 2:02.60 Matthew Dunn,73,AUS 2) 2:04.34 Robert Van Der Zant,74,AUS 3) 2:04.77 James Hickman,76,ENG 4) 2:05.46 Theo Verster,74,RSA 5) 2:05.89 Owen Von Richter,75,CAN 6) 2:06.11 Adrian Turner,77,ENG 7) 2:06.33 Terence Parkin,80,RSA 8) 2:06.49 Zane King,77,AUS 9) 2:07.42 Chris Jones,71,WAL 10) 2:08.79 Brett Lummis,78,ENG 11) 2:09.48 Philip Weiss,79,CAN 12) 2:09.51 Desmond Koh,73,SIN 13) 2:10.58 Steven Ferguson,NZL 14) 2:10.68 Stephen Fahy,BER 15) 2:10.99 Wan Azlan Ali,MAS 16) 2:11.22 Paul Latimer,SCO 17) 2:11.64 George Oxinos,CYP 18) 2:11.72 Andrew Bree,NIR 19) 2:11.82 Michael Cole,SCO 20) 2:15.09 Werner Wagner,NAM 21) 2:16.32 Michael Williamson,NIR 22) 2:17.42 John Tabone,MLT 23) 2:17.81 Wickus Nienaber,SWZ 24) 2:18.61 Sean Rowe-Hagans,GUE 25) 2:18.74 Kamal Shah,KEM 26) 2:20.71 John Tomlin,GUE 27) 2:20.80 Raazik Nordie,RSA 400 METRES IND. MEDLEY/QUATRE NAGES 1) 4:19.89 Trent Steed,77,AUS 2) 4:20.17 James Hickman,76,ENG 3) 4:23.20 Zane King,77,AUS 4) 4:23.97 Owen Von Richter,75,CAN 5) 4:24.58 Terence Parkin,80,RSA 6) 4:25.72 Robert Van Der Zant,74,AUS 7) 4:27.55 Adrian Turner,77,ENG 8) 4:32.06 Ben Lafferty,71,ENG B Final 1) 4:29.62 Philip Weiss,79,CAN 2) 4:37.54 Azlan Wan,78,MAS 3) 4:39.53 Andrew Bree,NRI 4) 4:48.24 Werner Wagner,NAM 5) 4:48.92 John Tabone,MLT 6) 4:53.34 Kamal Shah,KEN 7) 5:00.62 John Tomlin,GUE Prelims 1) 4:23.13 Trent Steed,77,AUS 2) 4:25.40 James Hickman,76,ENG 3) 4:25.78 Owen Von Richter,75,CAN 4) 4:25.85 Zane King,77,AUS 5) 4:27.94 Terence Parkin,80,RSA 6) 4:28.87 Robert Van Der Zant,74,AUS 7) 4:31.33 Ben Lafferty,71,ENG 8) 4:31.89 Adrian Turner,77,ENG 9) 4:32.07 Philip Weiss,79,CAN 10) 4:34.74 Azlan Wan,78,MAS 11) 4:43.69 Andrew Bree,NIR 12) 4:53,19 John Tabone,MLT 13) 4:55.01 Werner Wagner,NAM 14) 4:55.11 Kamal Shah,KEN 15) 5:02.43 John Tomlin,GUE

RELAY'S

4X100 M MEDLEY/QUATRE NAGES 1) 3:38.52 Australia,AUS 0:56.36 Josh Watson 1:01.34 Simon Cowley 0:52.25 Geoff Huegill 0:48.57 Michael Klim 2) 3:40.73 England,ENG 0:55.98 Martin Harris 1:02.59 Darren Mew 0:52.22 James Hickman 0:49.94 Gavin Meadows 3) 3:42.74 Canada,CAN 0:55.94 Mark Versfeld 1:02.95 Andrew Chan 0:54.04 Garret Pulle 0:49.80 Stephen Clarke 4) 3:44.91 South Africa,RSA 5) 3:48.26 Malaysia,MAS 6) 3:48.81 Wales,WAL 7) 3:50.04 Scotland,SCO 8) 3:57.32 Singapore,SIN Prelims 1) 3:42.03 Australia,AUS 2) 3:44.71 England,ENG 3) 3:47.87 Canada,CAN 4) 3:49.20 South Africa,RSA 5) 3:49.47 Scotland,SCO 6) 3:50.47 Malaysia,MAS 7) 3:51.02 Wales,WAL 8) 4:00.04 Singapore,SIN 9) 4:09.45 Northern Ireland,NIR 10) 4:12.33 Isle of Man,IOM 11) 4:21.30 Kenya,KEN 4X100 M FREESTYLE/LIBRE 1) 3:17.83 Australia,AUS 49.70 Michael Klim 49.66 Ashley Callus 49.52 Ian Thorpe 48.95 Chris Fydler 2) 3:21.27 Canada,CAN 50.28 Stephen Clarke 50.19 Craig Hutchison 50.27 Robbie Taylor 50.53 Garret Pulle 3) 3:22.13 England,ENG 50.89 Gavin Meadows 50.65 Mark Stevens 51.31 Anthony Howard 49.28 Nick Shackell 4) 3:22.35 New Zealand,NZL 5) 3:28.09 Wales,WAL 6) 3:32.37 Malaysia,MAS 7) 3:36.76 Bermuda,BER disq Scotland,SCO Prelims 1) 3:21.17 Australia,AUS 2) 3:23.58 England,ENG 3) 3:24.78 New Zealand,NZL 4) 3:26.39 Canada,CAN 5) 3:27.15 Scotland,SCO 6) 3:28.27 Wales,WAL 7) 3:36.73 Malaysia,MAS 8) 3:38.89 Bermuda,BER 9) 3:45.28 Northern Ireland,NIR 10) 3:47.07 Isle of Man,IOM 11) 3:48.36 Kenya,KEN 4X200 M FREESTYLE/LIBRE 1) 7:11.86 Australia,AUS World record pending FINA ratification 1:47.48 Ian Thorpe 1:47.81 Daniel Kowalski 1:49.15 Matthew Dunn 1:47.42 Michael Klim 2) 7:23.83 England,ENG 1:49.70 Gavin Meadows 1:51.13 Andrew Clayton 1:52.56 Mark Stevens 1:50.44 James Salter 3) 7:24.52 New Zealand,NZL 1:48.55 Trent Bray 1:53.17 John Davis 1:54.10 Scott Cameron 1:48.70 Danyon Loader 4) 7:28.79 Canada,CAN 1:51.04 Mark Johnston 1:51.52 Rick Say 1:53.32 Michael McWha 1:52.91 Stephen Clarke 5) 7:46.40 Malaysia,MAS 6) 7:50.03 Singapore,SIN

WOMEN'S EVENTS / DAMES / DAMEN / MUJERES

FREESTYLE / LIBRE / FREISTIL / LIVRE / LIBRES

50 METRES FREESTYLE/LIBRE 1) 25.82 Sue Rolph,78,ENG 2) 25.92 Alison Sheppard,72,SCO 3) 26.07 Toni Maree-Jeffs,68,NZL 4) 26.18 Charlene Wittstock,78,RSA 5) 26.27 Rebecca Creedy,83,AUS 6) 26.40 Sarah Hopkins,76,WAL 7) 26.42 Laura Nicholls,78,CAN 8) 26.47 Siobhan Cropper,78,TRI B Final 1) 26.85 Teresa Moodie,78,ZIM 2) 26.92 Lori Munz,78,AUS 3) 26.95 Helene Muller,78,RSA 4) 26.98 Nicole Davey,79,CAN 5) 27.02 Karen Pickering,71,ENG 6) 27.15 Sarah Evanetz,75,CAN 7) 27.28 Leah Martindale,78,BAR 8) 27.34 Julie Douglas,NIR Prelims 1) 25.92 Sue Rolph,78,ENG 2) 26.09 Alison Sheppard,72,SCO 3) 26.31 Charlene Wittstock,78,RSA 4) 26.38 Toni Maree-Jeffs,68,NZL 5) 26.46 Rebecca Creedy,83,AUS 6) 26.61 Laura Nicholls,78,CAN 7) 26.62 Sara Hopkins,76,WAL 8) 26.72 Siobhan Cropper,78,TRI 9) 26.86 Sarah Ryan,77,AUS 10) 26.86 Lori Munz,78,AUS 11) 26.89 Sarah Evanetz,75,CAN 12) 26.93 Helene Muller,78,RSA 13) 26.95 Nicole Davey,79,CAN 14) 27.02 Teresa Moodie,78,ZIM 15) 27.05 Karen Pickering,71,ENG 16) 27.24 Julie Douglas,NIR 17) 27.32 Leah Martindale,78,BAR 100 METRES FREESTYLE/LIBRE 1) 55.17 Susan Rolph,78,ENG 2) 55.58 Susan O'Neill,73,AUS 3) 56.07 Rebecca Creedy,83,AUS 4) 56.36 Laura Nicholls,78,CAN 5) 56.45 Karen Pickering,71,ENG 6) 56.63 Sarah Ryan,77,AUS 7) 56.81 Alison Sheppard,72,SCO 8) 56.93 Jessica Deglau,80,CAN B Final 1) 57.36 Sarah Hopkins,76,WAL 2) 57.52 Nicole Davey,79,CAN 3) 57.81 Kristy Coventry,79,ZIM 4) 58.11 Charlene Wittstock,78,RSA 5) 58.45 Teresa Moodie,78,ZIM 6) 58.52 Toni Maree-Jeffs,68,NZL 7) 58.56 Catrin Davies,79,WAL 8) 59.03 Helene Muller,78,RSA Prelims 1) 55.65 Susan Rolph,78,ENG 2) 56.16 Susan O'Neill,73,AUS 3) 56.61 Rebecca Creedy,83,AUS 4) 56.77 Sarah Ryan,77,AUS 5) 56.78 Laura Nicholls,78,CAN 6) 56.91 Karen Pickering,71,ENG 7) 57.21 Alison Sheppard,72,SCO 8) 57.40 Jessica Deglau,80,CAN 9) 57.40 Sara Hopkins,76,WAL 10) 57.53 Nicole Davey,79,CAN 11) 58.04 Charlene Wittstock,78,RSA 12) 58.09 Toni Maree-Jeffs,68,NZL 13) 58.19 Michelle Bingham,73,CAN 14) 58.19 Kirsty Coventry,ZIM 15) 58.33 Helene Muller,78,RSA 16) 58.37 Teresa Moodie,78,ZIM 17) 58.40 Siobhan Cropper,78,TRI 18) 58.61 Catrin Davies,79,WAL 19) 59.20 Renate Du Plessis,81,RSA 20) 59.34 Caroline Pickering,80,FIJ 21) 59.71 Janelle Mitchell,JAM 22) 59.78 Diana Borland,SCO 23) 1:00.03 Julie Douglas,NIR 24) 1:00.07 Victoria Hale,75,WAL 25) 1:00.24 Christel Bouvron,84,SIN 26) 1:00.73 Leah Martindale,78,BAR 27) 1:01.44 Helen Watts,GUE 28) 1:01.69 Hsu Ee Ho,MAS 29) 1:01.77 Emily Crookall-Nixon,IOM 30) 1:02.47 Gabrielle Henrard,IOM 31) 1:03.34 Michelle Bingham,GUE 32) 1:03.41 Anita Kruger,NAM 33) 1:03.90 Lynn Mclaren,SCO 34) 1:04.62 Rachael Fortunato,GIB 35) 1:04.66 Kyrene Cumbo,GIB 200 METRES FREESTYLE/LIBRE 1) 2:00.24 Susan O'Neill,73,AUS 2) 2:01.19 Karen Pickering,71,ENG 3) 2:01.59 Jessica Deglau,80,CAN 4) 2:01.73 Karen Legg,78,ENG 5) 2:02.22 Claire Huddart,71,ENG 6) 2:02.71 Joanne Malar,75,CAN 7) 2:02.97 Anna Windsor,76,AUS 8) 2:02.97 Julia Greville,79,AUS B Final 1) 2:05.43 Janelle Atkinson,82,JAM 2) 2:05.95 Laura Nicholls,78,CAN 3) 2:06.31 Victoria Hale,75,WAL 4) 2:06.40 Christel Bouvron,84,SIN 5) 2:06.40 Diana Borland,80,WAL 6) 2:08.04 Lydia Lipscombe,79,NZL 7) 2:08.35 Mui Nyee Teo,MAS 8) 2:08.99 Bethan Coole,WAL Prelims 1) 2:02.25 Jessica Deglau,80,CAN 2) 2:02.27 Karen Legg,78,ENG 3) 2:02.56 Susan O'Neill,73,AUS 4) 2:02.57 Claire Huddart,71,ENG 5) 2:03.00 Julia Greville,79,AUS 6) 2:03.02 Joanne Malar,75,CAN 7) 2:03.08 Karen Pickering,71,ENG 8) 2:03.61 Anna Windsor,76,AUS 9) 2:05.70 Laura Nicholls,78,CAN 10) 2:06.82 Janelle Atkinson,82,JAM 11) 2:07.51 Diana Borland,WAL 12) 2:07.86 Victoria Hale,WAL 13) 2:08.94 B. Coole,WAL 14) 2:09.20 T. Mui Nyee,MAS 15) 2:09.25 Christel Bouvron,SIN 16) 2:09.35 Teresa Moodie,ZIM 17) 2:12.34 Helen Muller,RSA 18) 2:13.46 Christine Pickering,FIJ 19) 2:16.44 A. Kruger,NAM 20) 2:16.67 E. Crookal-Nixon,IOM 21) 2:17.99 K. Cumbo,GIB 22) 2:18.55 G. Henrard,IOM 23) 2:19.99 Rachel Fortunato,GIB 24) 2:22.45 I. Matthael,NAM 25) 2:23.55 S. Ah Chon Li,MRI 400 METRES FREESTYLE/LIBRE 1) 4:12.39 Susan O'Neill,73,AUS 2) 4:12.56 Victoria Horner,76,ENG 3) 4:13.91 Joanne Malar,75,CAN 4) 4:16.07 Julia Greville,79,AUS 5) 4:16.23 Emily Pedrazzini,78,AUS 6) 4:18.00 Jessica Deglau,80,CAN 7) 4:19.08 Margaretha Pedder,80,ENG 8) 4:20.25 Andrea Schwartz,77,CAN B Final 1) 4:23.15 Janelle Atkinson,JAM 2) 4:28.88 Mui Nyee Teo,MAS 3) 4:42.24 Anita Kruger,NAM 4) 4:43.66 Kristina Abbot,CAY 5) 4:49.38 Alicia Mullen,BER 6) 4:55.97 Sophie Li,MRI 7) 4:56.88 Irma Matthaei,NAM Prelims 1) 4:17.38 Victoria Horner,76,ENG 2) 4:18.06 Emily Pedrazzini,78,AUS 3) 4:18.68 Susan O'Neill,73,AUS 4) 4:18.85 Julia Greville,79,AUS 5) 4:19.01 Margaretha Pedder,80,ENG 6) 4:19.13 Joanne Malar,75,CAN 7) 4:21.33 Jessica Deglau,80,CAN 8) 4:22.80 Andrea Schwartz,77,CAN 9) 4:24.71 Janelle Atkinson,82,JAM 10) 4:33.97 Mui Nyee Teo,MAS 11) 4:45.88 Anita Kruger,NAM 12) 4:45.91 Kristina Abbot,CAY 13) 4:49.92 Alicia Mullan,BER 14) 4:58.11 Irma Matthaei,NAM 15) 5:01.76 Sophie Li,MRI 800 METRES FREESTYLE/LIBRE 1) 8:42.23 Rachel Harris,79,AUS 2) 8:43.96 Joanne Malar,75,CAN 3) 8:45.56 Sarah Collings,78,ENG 4) 8:45.87 Emily Pedrazzini,78,AUS 5) 8:51.54 Janelle Atkinson,82,JAM 6) 8:52.99 Tamee Ebert,83,CAN 7) 8:54.24 Andrea Schwartz,77,CAN 8) 8:55.36 Nadine Neumann,75,AUS Prelims 1) 8:46.52 Sarah Collings,78,ENG 2) 8:48.42 Rachel Harris,79,AUS 3) 8:52.07 Tamee Ebert,83,CAN 4) 8:52.24 Emily Pedrazzini,78,AUS 5) 8:52.28 Joanne Malar,75,CAN 6) 8:59.93 Nadine Neumann,75,AUS 7) 9:01.78 Janelle Atkinson,82,JAM 8) 9:06.47 Andrea Schwartz,77,CAN 9) 9:14.46 Teo Mui Nyee,MAS 9) 9:45.34 Kristina Abbot,CAY 11) 9:48.72 Anita Kruger,NAM 10) 9:55.27 Alicia Mullan,BER 13) 10:24.37 Sophie Li,MRI

BACKSTROKE / DOS / RUCKEN / COSTAS / ESPALDA

100 METRES BACKSTROKE/DOS 1) 1:02.43 Giaan Rooney,82,AUS 2) 1:02.81 Kelly Stefanyshyn,82,CAN 3) 1:03.19 Meredith Smith,77,AUS 4) 1:03.46 Erin Gammel,80,CAN 5) 1:03.56 Nikki Tanner,80,NZL 6) 1:03.83 Dyana Calub,76,AUS 7) 1:03.86 Sarah Price,79,ENG 8) 1:03.92 Helen Don-Duncan,81,ENG B Final 1) 1:04.43 Nikki Dryden,75,CAN 2) 1:04.56 Lydia Lipscombe,79,NZL 3) 1:04.69 Charlene Wittstock,78,RSA 4) 1:04.98 Helen Slatter,70,ENG 5) 1:05.94 Kirsty Thomson,80,SCO 6) 1:06.19 Kristy Coventry,79,ZIM 7) 1:06.46 Caroline Pickering,80,FIJ 8) 1:06.54 Helen Norfolk,81,NZL Prelims 1) 1:02.92 Meredith Smith,77,AUS 2) 1:03.86 Nikki Tanner,80,NZL 3) 1:03.90 Dyana Calub,76,AUS 4) 1:04.03 Kelly Stefanyshyn,82,CAN 5) 1:04.13 Erin Gammel,80,CAN 6) 1:04.20 Sarah Price,79,ENG 7) 1:04.20 Giaan Rooney,82,AUS 8) 1:04.27 Helen Don-Duncan,81,ENG 9) 1:04.68 Lydia Lipscombe,79,NZL 10) 1:05.34 Helen Slatter,70,ENG 11) 1:05.40 Nikki Dryden,75,CAN 12) 1:05.40 Charlene Wittstock,78,RSA 13) 1:06.04 Kirsty Thomson,80,SCO 14) 1:06.46 Helen Norfolk,81,NZL 15) 1:07.05 Kristy Coventry,79,ZIM 16) 1:07.33 Caroline Pickering,80,FIJ 17) 1:07.89 Michele Bingham,GUE 18) 1:08.33 San Chew Lee,MAS 19) 1:08.63 Amanda Gilbertson,SWZ 20) 1:08.70 Bethan Coole,WAL 21) 1:09.94 Emma Kinder,GUE 22) 1:10.96 Emily Crookal-Nixon,IOM 23) 1:11.22 Shauna Powell,CAY 24) 1:14.75 Gabrielle Hendrad,IOM 25) 1:18.40 Supra Singhal,UGA 200 METRES BACKSTROKE/DOS 1) 2:13.18 Katy Sexton,82,ENG 2) 2:13.19 Meredith Smith,77,AUS 3) 2:13.50 Helen Don-Duncan,81,ENG 4) 2:14.17 Nikki Tanner,80,NZL 5) 2:14.82 Kelly Stefanyshyn,82,CAN 6) 2:15.03 Joanne Deakins,72,ENG 7) 2:17.70 Lydia Lipscombe,79,NZL 8) 2:20.13 Nikki Dryden,75,CAN B Final 1) 2:18.55 Helen Norfolk,81,NZL 2) 2:19.12 Andrea Schwartz,77,CAN 3) 2:19.38 Kirsty Thomson,80,SCO 4) 2:19.73 Richelle Jose,80,AUS 5) 2:20.42 Dyana Calub,76,AUS 6) 2:25.76 Bethan Coole,WAL 7) 2:26.50 Amanda Gilbertson,SWZ 8) 2:29.44 Emma Kinder,GUE Prelims 1) 2:14.06 Helen Don-Duncan,81,ENG 2) 2:14.72 Joanne Deakins,72,ENG 3) 2:14.86 Katy Sexton,82,ENG 4) 2:15.70 Meredith Smith,77,AUS 5) 2:16.68 Nikki Tanner,80,NZL 6) 2:16.75 Kelly Stefanyshyn,82,CAN 7) 2:17.04 Lydia Lipscombe,79,NZL 8) 2:18.22 Nikki Dryden,75,CAN 9) 2:18.33 Richelle Jose,80,AUS 10) 2:18.97 Helen Norfolk,81,NZL 11) 2:19.14 Andrea Schwartz,77,CAN 12) 2:20.25 Kirsty Thomson,80,SCO 13) 2:23.36 Dyana Calub,76,AUS 14) 2:24.37 Bethan Coole,WAL 15) 2:27.78 Amanda Gilbertson,SWZ 16) 2:28.84 Emma Kinder,GUE 17) 2:32.35 Emily Crookall-Nixon,IOM 18) 2:32.70 Shauna Powell,CAY 19) 2:32.75 San Chew Lee,MAS 16) 2:32.80 Kristina Abbott,CAY

BREASTSTROKE / BRASSE / BRUST / PEITO / BRAZA

100 METRES BREASTSTROKE/BRASSE 1) 1:08.71 Helen Denman,76,AUS 2) 1:09.08 Samantha Riley,72,AUS 3) 1:09.11 Lauren van Oosten,78,CAN 4) 1:10.47 Julia Russell,75,RSA 5) 1:11.09 Caroline Hildreth,78,AUS 6) 1:11.09 Lisa Blackburn,71,CAN 7) 1:11.15 Courtenay Chuy,85,CAN 8) 1:12.41 Jaime King,76,ENG B Final 1) 1:13.15 Tay Li Leng,80,MAS 2) 1:13.25 Linda Hindmarsh,80,ENG 3) 1:13.99 Louise Robinson,78,NIR 4) 1:14.06 Helen Watts,GUE 5) 1:14.66 Caroline Warren,WAL 6) 1:14.92 Beverly Robertson,SCO 7) 1:15.32 Emma Robinson,NIR 8) 1:15.81 Daphen Teo,SIN Prelims 1) 1:10.13 Helen Denman,76,AUS 2) 1:10.53 Samantha Riley,72,AUS 3) 1:10.68 Lauren van Oosten,78,CAN 4) 1:10.73 Julia Russell,75,RSA 5) 1:11.17 Courtenay Chuy,85,CAN 6) 1:11.40 Caroline Hildreth,78,AUS 7) 1:11.56 Jaime King,76,ENG 8) 1:11.88 Lisa Blackburn,71,CAN 9) 1:13.10 Linda Hindmarsh,80,ENG 10) 1:13.81 Tay Li Leng,80,MAS 11) 1:14.80 Beverley Robertson,80,SCO 12) 1:14.93 Helen Watts,GUE 13) 1:15.25 Caroline Warren,82,WAL 14) 1:15.36 Louise Robinson,NIR 15) 1:15.45 Emma Robinson,NIR 16) 1:16.32 Daphne Teo,SIN 17) 1:17.83 Ziada Jardine,RSA 200 METRES BREASTSTROKE/BRASSE 1) 2:27.30 Samantha Riley,72,AUS 2) 2:29.23 Courtenay Chuy,85,CAN 3) 2:29.58 Lauren van Oosten,78,CAN 4) 2:30.53 Nadine Neumann,75,AUS 5) 2:31.86 Christin Petelski,77,CAN 6) 2:32.84 Linda Hindmarsh,80,ENG 7) 2:33.90 Jaime King,76,ENG 8) 2:34.63 Julia Russell,75,RSA B Final 1) 2:32.38 Caroline Hildreth,78,AUS 2) 2:37.75 Caroline Warren,82,WAL 3) 2:41.39 Beverley Robertson,80,SCO 4) 2:41.61 Daphne Teo,79,SIN 5) 2:41.85 Tay Li Leng,MAS 6) 2:42.25 Helen Watts,GUE 7) 2:52.73 Ziasa Jardine,RSA Prelims 1) 2:30.61 Samantha Riley,72,AUS 2) 2:31.87 Lauren van Oosten,78,CAN 3) 2:31.88 Christin Petelski,77,CAN 4) 2:32.37 Courtenay Chuy,85,CAN 5) 2:32.75 Jaime King,76,ENG 6) 2:33.50 Julia Russell,75,RSA 7) 2:33.56 Nadine Neumann,75,AUS 8) 2:33.77 Linda Hindmarsh,80,ENG 9) 2:34.52 Caroline Hildreth,78,AUS 10) 2:37.41 Caroline Warren,82,WAL 11) 2:41.92 Beverley Robertson,80,SCO 12) 2:42.19 Tay Li Leng,MAS 13) 2:43.19 Daphne Teo,SIN 14) 2:44.66 Helen Watts,GUE 15) 2:50.73 Ziasa Jardine,RSA

BUTTERFLY / PAPILLON / SCHMETTERLING / BORBOLETA / MARIPOSA

100 METRES BUTTERFLY/PAPILLON 1) 59.42 Petria Thomas,75,AUS 2) 59.61 Susan O'Neill,73,AUS 3) 1:00.14 Kate Godfrey,78,AUS 4) 1:01.28 Sara Alroubaie,81,CAN 5) 1:01.56 Jessica Deglau,80,CAN 6) 1:01.90 Renate Du Plessis,81,RSA 7) 1:02.39 Caroline Foot,65,ENG 8) 1:02.76 Sarah Evanetz,75,CAN B Final 1) 1:02.46 Margaretha Pedder,80,ENG 2) 1:03.21 Siobhan Cropper,78,TRI 3) 1:03.31 Maria Papadopoulous,80,CYP 4) 1:03.75 Christel Bouvron,84,SIN 5) 1:03.85 Georgina Lee,81,ENG 6) 1:04.35 Kerry Martin,75,SCO 7) 1:05.04 Helen Norfolk,81,NZL 8) 1:05.79 Lorna Cardwell,NIR Prelims 1) 1:00.87 Susan O'Neill,73,AUS 2) 1:01.38 Petria Thomas,75,AUS 3) 1:01.91 Kate Godfrey,78,AUS 4) 1:02.01 Renate Du Plessis,81,RSA 5) 1:02.15 Sara Alroubaie,81,CAN 6) 1:02.24 Sarah Evanetz,75,CAN 7) 1:02.35 Jessica Deglau,80,CAN 8) 1:02.74 Caroline Foot,65,ENG 9) 1:02.80 Siobhan Cropper,78,TRI 10) 1:03.08 Margaretha Pedder,80,ENG 11) 1:03.49 Georgina Lee,81,ENG 12) 1:03.80 Maria Papadopoulous,80,CYP 13) 1:04.35 Suzanne Flook,80,WAL 14) 1:04.41 Christel Bouvron,84,SIN 15) 1:05.00 Kerry Martin,75,SCO 16) 1:05.27 Helen Norfolk,81,NZL 17) 1:05.53 Lorna Cardwell,NIR 18) 1:05.84 Caroline Pickering,FIJ 19) 1:06.34 Wai Yen Sia,MAS 20) 1:08.16 Hsuee Ho,MAS 21) 1:08.26 Michelle Bingham,GUE 22) 1:08.42 Emily Crookall-Nixon,IOM 23) 1:08.40 Ellen Hight,ZAM 24) 1:09.65 Mariza Gregorio,MOZ 25) 1:11.19 Shauna Powell,CAY 26) 1:11.42 Rachel Sullivan,MLT 200 METRES BUTTERFLY/PAPILLON 1) 2:06.60 Susan O'Neill,73,AUS 2) 2:10.42 Petria Thomas,75,AUS 3) 2:11.67 Jessica Deglau,80,CAN 4) 2:12.04 Kate Godfrey,78,AUS 5) 2:13.47 Karine Chevrier,77,CAN 6) 2:14.06 Margaretha Pedder,80,ENG 7) 2:15.24 Jennifer Button,77,CAN 8) 2:17.13 Georgina Lee,81,ENG B Finals 1) 2:17.34 Renate Du Plessis,81,RSA 2) 2:18.34 Suzanne Flook,80,WAL 3) 2:20.05 Natalie du Toit,84,RSA 4) 2:21.18 Christel Bouvron,84,SIN 5) 2:21.30 Charlotte Niblett,77,WAL 6) 2:21.48 Wai Yen Sia,84,MAS 7) 2:26.14 Michelle Bingham,GUE 8) 2:32.92 Lorna Cardwell,NIR Prelims 1) 2:13.72 Jessica Deglau,80,CAN 2) 2:14.21 Susan O'Neill,73,AUS 3) 2:14.27 Petria Thomas,75,AUS 4) 2:14.38 Jennifer Button,77,CAN 5) 2:14.85 Karine Chevrier,77,CAN 6) 2:15.22 Margaretha Pedder,80,ENG 7) 2:16.38 Kate Godfrey,78,AUS 8) 2:16.43 Georgina Lee,81,ENG 9) 2:17.68 Renate Du Plessis,81,RSA 10) 2:17.87 Suzanne Flook,80,WAL 11) 2:20.67 Natalie du Toit,84,RSA 12) 2:22.25 Wai Yen Sia,MAS 13) 2:23.98 Charlotte Niblett,WAL 14) 2:26.77 Michelle Bingham,GUE 15) 2:34.73 Rachel Sullivan,MLT 16) 2:24.36 Christel Bouvron,SIN 17) 2:32.06 Lorna Cardwell,NIR

INDIVIDUAL MEDLEY / QUATRE NAGES / LAGEN / MEDLEY / ESTILOS

200 METRES IND. MEDLEY/QUATRE NAGES 1) 2:15.05 Marianne Limpert,72,CAN 2) 2:15.28 Joanne Malar,75,CAN 3) 2:15.39 Sue Rolph,78,ENG 4) 2:16.55 Anna Windsor,76,AUS 5) 2:16.66 Lori Munz,78,AUS 6) 2:18.04 Kristy Cameron,81,CAN 7) 2:18.29 Julia Russell,75,RSA 8) 2:19.56 Kristy Coventry,79,ZIM B Final 1) 2:22.57 Samantha Nesbit,82,ENG 2) 2:23.27 Helen Norfolk,81,NZL 3) 2:23.37 Charlotte Niblett,77,WAL 4) 2:23.63 Wai Yen Sia,84,MAS 5) 2:27.26 Caroline Pickering,FIJ 6) 2:28.07 Emily Crookall-Nixon,IOM 7) 2:30.51 Helen Watts,GUE 8) 2:36.44 Ziada Jardine,RSA Prelims 1) 2:16.12 Marianne Limpert,72,CAN 2) 2:16.79 Joanne Malar,75,CAN 3) 2:17.11 Susan Rolph,78,ENG 4) 2:18.07 Lori Munz,78,AUS 5) 2:18.14 Anna Windsor,76,AUS 6) 2:19.68 Kristy Cameron,81,CAN 7) 2:21.29 Julia Russell,75,RSA 8) 2:21.78 Kristy Coventry,79,ZIM 9) 2:22.04 Helen Norfolk,81,NZL 10) 2:22.14 Rachel Harris,79,AUS 11) 2:22.32 Samantha Nesbit,82,ENG 12) 2:23.67 Charlotte Niblett,77,WAL 13) 2:24.24 Wai Yen Sia,MAL 14) 2:30.87 Emily Crookall-Nixon,IOM 15) 2:33.72 Helen Watts,GUE 16) 2:34.71 Caroline Pickering,FIJ 17) 2:36.69 Ziada Jardine,RSA 18) 2:37.21 Emma Kinder,GUE 19) 2:37.96 Rachel Sullivan,MLT 20) 2:42.40 Alicia Mullan,BER 400 METRES IND. MEDLEY/QUATRE NAGES 1) 4:43.72 Joanne Malar,75,CAN 2) 4:47.69 Elizabeth Warden,78,CAN 3) 4:48.43 Jennifer Reilly,84,AUS 4) 4:48.95 Rachel Harris,79,AUS 5) 4:51.02 Samantha Nesbit,82,ENG 6) 4:51.02 Nadine Neumann,75,AUS 7) 4:55.08 Kristy Cameron,81,CAN 8) 4:58.68 Helen Norfolk,81,NZL B Final 1) 4:57.24 Wai Yen Sia,84,MAS 2) 4:59.66 Charlotte Niblett,77,WAL 3) 5:03.74 Natalie du Toit,84,RSA 4) 5:20.58 Emily Crooks-Nixon,IOM 5) 5:25.89 Krisitna Abbot,CAY 6) 5:28.78 Rachel Sullivan,MLT 7) 5:31.04 Alicia Mullan,BER Prelims 1) 4:46.88 Joanne Malar,75,CAN 2) 4:50.28 Elizabeth Warden,78,CAN 3) 4:51.14 Jennifer Reilly,84,AUS 4) 4:51.91 Rachel Harris,79,AUS 5) 4:53.08 Kristy Cameron,81,CAN 6) 4:54.61 Samantha Nesbit,82,ENG 7) 4:54.99 Helen Norfolk,81,NZL 8) 4:55.54 Nadine Neumann,75,AUS 9) 4:58.34 Charlotte Niblett,77,WAL 10) 4:59.09 Wai Yen Sia,84,MAS 11) 5:07.22 Natalie du Toit,84,RSA 12) 5:20.00 Emily Crookall-Nixon,IOM 13) 5:29.45 Kristina Abbot,CAY 14) 5:32.35 Rachel Sullivan,MLT

RELAY'S

4X100 M MEDLEY/QUATRE NAGES 1) 4:06.36 Australia,AUS 1:03.38 Giaan Rooney 1:08.76 Helen Denman 0:58.90 Petria Thomas 0:55.32 Susan O'Neill 2) 4:09.52 Canada,CAN 1:03.21 Kelly Stefanyshyn 1:09.46 Lauren van Oosten 1:01.05 Sara Alroubaie 0:55.80 Marianne Limpert 3) 4:13.96 England,ENG 1:04.58 Sarah Price 1:11.92 Jaime King 1:01.80 Caroline Foot 0:55.66 Sue Rolph 4) 4:16.51 South Africa,RSA 5) 4:21.28 Scotland,SCO 6) 4:25.14 Wales,WAL 7) 4:29.87 Malaysia,MAS 8) 4:30.12 Northern Ireland,NIR 4X100 M FREESTYLE/LIBRE 1) 3:42.61 Australia,AUS 56.17 Rebecca Creedy 55.60 Sarah Ryan 55.78 Lori Munz 55.08 Susan O'Neill 2) 3:43.20 England,ENG 55.75 Susan Rolph 55.96 Claire Huddart 56.22 Karen Legg 55.27 Karen Pickering 3) 3:45.48 Canada,CAN 56.75 Laura Nicholls 55.31 Marianne Limpert 56.30 Jessica Deglau 57.12 Nicole Davey 4) 3:51.52 Scotland,SCO 5) 3:53.94 Wales,WAL 6) 3:54.19 South Africa,RSA 7) 4:04.04 Northern Ireland,NIR 8) 4:07.47 Malaysia,MAS 4X200 M FREESTYLE/LIBRE 1) 8:03.73 Australia,AUS 2:01.41 Julia Greville 1:59.25 Susan O'Neill 2:01.67 Anna Windsor 2:01.40 Lori Munz 2) 8:10.09 England,ENG 2:01.72 Claire Huddart 2:00.24 Karen Legg Legg 2:05.95 Lyndsay Cooper 2:02.18 Karen Pickering 3) 8:11.84 Canada,CAN 2:01.89 Jessica Deglau 2:03.09 Andrea Schwartz 2:04.04 Laura Nicholls 2:02.82 Joanne Malar 4) 8:31.17 Wales,WAL 5) 8:58.14 Malaysia,MAS





Home | E-Mail | Top of Page | August 98 Contents | Magazine
Mag Archives | News | Calendar | World Rankings | Meet Results | Links to Sites
Photo Library | Biographies | Forums | Shopping | Classifieds

About SWIMNEWS ONLINE
COPYRIGHT © 1995-1999 SWIMNEWS MAGAZINE, All Rights Reserved.
URL: http://www.swimnews.com